gehad heb, draagt de sporen dezer ontsteltenis. Er is geen denken aan. Weten de heeren wel, wat zoo'n extra posttrein van Vlissingen naar Amsterdam kos ten zouNiet minder dan veertigduizend gulden Ned. courant 's jaars; dus dubbel zooveel als de extra posttrein RozendaalAmsterdam. Daarbij komt, dat de Franschen en de Belgen ook eene versnelde post- gemeenschap met dien extra posttrein zouden be- geeren, en kwalijk af te wijzen zouden zijn. Dat het hier een groot nationaal belang geldt dat 20,000 of zelfs 40,000 per jaar niet in tel komen mag tegenover dat belang, vooral wanneer men bedenkt hoe groot het geldelijke voordeel is, door den Staat uit het brievenvervoer bovenal met Enge land getrokken dat wordt te 's-Hage, naar het schijnt, niet begrepen, of, zoo wél begrepen, dan eenvoudig over het hoofd gezien. Hier in de City is men daarover ten hoogste ver baasd. De coumissie uit de Kamer van koophandel alhier heeft zich in betrekking gesteld met de grootste huizen te Londen. Naar ik verneem, heeft de com missie voornoemd, in overleg met de Kamer van koophandel te Amsterdam, besloten de beweging ten gunste dezer gewichtige hervorming ten krachtigste voort te zetten, en niet te rusten alvorens zij tot- standgebracht is. Indien de Minister althans den extra posttrein RozendaalAmsterdam wilde toestaan, met Amster- damsche sorteerders in den postwagen, dan zouden de brieven uit Londen kant en klaar ter uitdeeling en bezorging reeds te 10.40 te Amsterdam kunnen zijn. En zoover moet het komen". De Haagsche correspondent van de Zutphensclie Ct. zegt er nog niets van te weten, hoe het k i e s- wetontwerp van Minister Tak er uit ziet. De stukken zijn als geheim aan den Raad van State opgezonden. Eenige hoofdzaken echter meent hij te weten. Zoo heeft hij het aantal nieuwe kiezers op 700.000 hooien schatten. Dat zou dus meer dan het dubbele van thans zijn. Alleen Amsterdam zou 60.000 kiezers krijgen. Trouwens de vermeerdering van kiezers zal, naar hij opmerkt, over het geheel veel grooter zijn in steden dan op het platteland, omdat ook bij den tegenwoordigen huurwaarde-census het kiesrecht in sommige streken van het platteland reeds zeer uit gebreid is. Voorts zegt dezelfde correspondent »De nieuwe definitieve kieswet zal natuurlijk ook van een definitieve kiestabel vergezeld moeten gaan, daargelaten de vraag of ze veel of weinig van de tegenwoordige zal afwijken. Moest ik den minister een raad geven, ik zou zeggen wees in dit opzicht conservatief en verander in de kiestabel zoo weinig mogelijk, want hoe gij het ook doet, als gij eens aan 't verknippen gaat, zult gij nooit het verwijt misloopen, dat gij de partijschaar hebt gebruikt. Misschien echter zou hij mij antwoorden in theorie hebt gij gelijk, maar ik sta ook weêr voor de kwestie van de verknipping van de groote steden, voor niet te verdedigen onregelmatigheden die bij een defini tieve regeling toch dringend herziening eischen enz. enz. En met eenig recht zou hij er dan bij kunnen voegenAl wilde ik de partijschaar gebruiken, ik zou werkelijk niet weten hoe ik het moest aanvangen, want als -er zoovele honderdduizenden kiezers bij komen, kan toch niemand meer een goede kansbe rekening maken." De Minister van Waterstaat heeft op het ver zoek van den Ned. bond ter bestrijding van over dreven Zondagsrust op het gebied van post- en tïlegraafverkeer, gevestigd te Leeuwarden, om uit breiding van het getal uren van openstol ling van de post- en telegraafkantoren op Christelijke feestdagen, geantwoord, dat de geringe toeloop van het publiek aan die kantoren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te onderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den bond gewenschte vermeerdering van de diensturen dier kantoren en er alzoo geen aanleiding is gevonden aan zijn verzoek gevolg te geven. In de groote steden van Europa en ook van dit land, schrijft de te Michigan uitkomende Grond wet, is het mode geworden voor heeren en dames, »die aan liefdadigheid doen", om de armen in de achterbuurten in hunne wonin gen op te zoeken, van hunnen toestand, levenswijze en familieomstandigheden kennis te nemen en dan altijd goeden raad en vermaning, soms ook eenig geld, achter te laten. Men heeft in de Engelsche taal voor deze zaak zelfs een apart woord uitge vonden, namelijk »sluming", ontleend aan het woord >slum", dat achterbuurt beteekent, volgens Webster >de achterbuurt eener stad, in 't bijzonder zulk eene buurt, die bewoont wordt door arme, vuile en misdadige menschen." Dat bij zulke bezoeken de bescheidenheid weieens uit het oog verloren wordt, is ongetwijfeld. Het bleef voor Amerika bewaard, om daartegen een uitstekend verweermiddel uit te denken althans, zooal niet uit te voeren. Te New-York is onlangs eene samenkomst ge houden door hemdenmaaksters en waschmeisjes, onder leiding van een z dieren vader Huntington. Op voor stel van dezen werd besloten, dat de arbeidsters een tegenbezoek zouden brengen aan de bewoners der marmeren paleizen in de Vijfde Ave., teneinde ook eens door persoonlijke beschouwing op de hoogte te komen van hunne levenswijze. De meisjes noem den het voorstel verrukkelijk" en namen het met algemeene' stemmen en veel geestdrift aan. Of het nu evenwel ook uitgevoerd zal worden, is een andere vraag. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is bij de behandeling van de nieuwe pensioenwet voor het loodswezen aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs om recht op pensioen, na bekomen ontslag, te geven ter zake van vei wonding, verminking, ziels- of licha i mgï- I breken, door den belanghebbende bekomen bij eene poging tot redding van schipbreukelingen in dienst eener reddingmaatschappij, en een ander amendement derzellde commissie om aan weduwen en weezen van vroeger gepensioneerde loodsen drie vierden der thans te verleenen pensioensverhooging toe te kennen. Het geheele ontwerp is daarna aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. Aangevangen zijn de discussiën over de noodwet in het belang van behoeftige gemeenten. De heeren De Beaufort (Amsterdam), Pyttersen en Veegens verklaarden zich voor het ontwerp, tevens aandringende op eene spoedige definitieve regeling der gemeentelijke financiënde heer Michiels van Verduijnen bestreed het ontwerp. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. G. Mansvelt, te Nichtevecht, no. 1 van het drietal van pred. bij de Herv. gemeente te Goes, heeft aangenomen het beroep naar Scherpenzeel (toez.) Beroepen te Meerkerk ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten Bz., te Serooskerkete Scherpenisse dhr. P. J. Kromsigt, candidaat te Dordrecht. Eleiitkeiiszaiid Aan den onderwijzer M. Diele- man aan de openbare school alhier is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, in verband met zijne benoeming tot onderwijzer te Westkapelle. Door het bestuur der r.-k. bijzondere school te 's-Heerenlaoek is benoemd tot onderwijzer aan die school dhr. P. v. d. Dries Jz. te Heinkenszand op eene jaarwedde van 500. Naar men verneemt, zullen door de gemengde commissie voor onderwijs, vanwege het »Nut" en Volksonderwijs", op enkele plaatsen in ons land modelcursussen voor herhalingsonderwijs worden opgericht. Bij de te Utrecht gehouden examens voor christelijke bewaarschoolonderwijzeressen hadden zich 25 candidaten aangemeld. Voor A (den lichteren vorm) zijn o. a. geslaagd de damesP. J. Cappon, van Goes en C. P. Filius, van Arnemuiden. Rechtszaken. Door den kantonrechter te Middelburg is uit spraak gedaan in eene zaak tegen F. C. v. K., G. v. H., Middelburg en R. J. G., Vlissingen, beklaagd van zich te hebben bevonden op het perron van het station der staatsspoorwegen te Middelburg, zonder plaatsbewijs of perronkaart. Zij werden ver oordeeld ieder tot ƒ3 b. s. 2 d. (31. Ct.) Gemengde Berichten. Een meisje van een jaar of 19 te Leeuwarden kreeg Zondagnamiddag zware hoofdpijn en was na eenige uren een lijk. Althans zoo meende »men" en meenen velen nog. De geneesheer, tot doodschouw geroepen, beweert echter dat zij nog leeft, hoe be- wegenloos zij daar ook ligt. Het eenige teeken van leven is, dat haar nu en dan eenig slijm uit den mond vloeit, welk slijm geen sporen van verderf vertoont. Ook blijft het lichaam betrekkelijk lenig. De tijd alleen zal leeren, of de »slijmberoerte" doodelijke gevolgen heeft gehad. Een arbeider, die met een paar anderen bij de stoommachines eener fabriek te Gronau werk zaam was, wilde Zondag, indien zij hem drie mark gaven, door de hooge fabrieksschoorsteen naar boven klimmen. De anderen beloofden hem dit en de tocht werd ondernomen. Zonder ongelukken komt hij bo ven en vertoont aldaar nog eenige gymnastische toeren, doch toen hij wederom dalen wilde, wo±dt hij door een duizeling overvallen en tuimelt naar beneden. Hoewel eerst nog levende, is hij toch weldra bezweken. De ongelukkige, die gunstig be kend stond, laat een vrouw met twee jeugdige kin deren achter. (Zw. Ct.) Daar de erwten en boonen veel kali bevatten en ze deze stof dus moeten en kunnen opnemen, is eeno bemesting met kali, hout- of turfasch voor deze planten eene noodzakelijkheid. In kali-arme gron den zou men nu nog door vlofibemesting deze stof kunnen aanbrengen. Maandagavond werd door de laatste stoom- tram van Maldeghem naar Breskens, tusschen Draai- brug en Oostburg, een persoon overreden die door den machinist bij het licht der locomotief-lantaarns op een afstand van ongeveer 3 meters in liggende houding op de rails bespeurd werd. De ongelukkige werd door het trampersoneel opgenomen en naar Oostburg vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het bleek te zijn de heer K., onderwijzer t9 Oostburg. Twee jongens van fatsoenlijke ouders te Bergen- op-Zoom, die eieren uit het Park hadden ontvreemd, en desewge waren bekeurd, hacluen Zondag van hun ouders arrest gekregen en werden den volgenden morgen met de noodige opmerkingen naar school ge zonden. Zij besloten echter de wijde wereld in te gaan en met de schooltasch op den rug, trokken z j den weg op naar Antwerpen. Het kwam den ouders ter oore en de hulp der politie werd ingeroepen. Een volledig signalement werd naar Antwerpen overgeseind en des middags stoomden de vaders dier wereldburgers met de tram naar Antwerpen en Lillo. Te Berendrecht (België,) waren de jongens gezien. Onverrichter zake moesten de vaders echter terugstoomende jongens waren niet te vinden maar de politie in Antwerpen zou zoeken. Tusschen Woensdrecht en Bergen-op-Zoom stopte eensklaps de tram. De avond viel wel maar de machinist had de jeugdige avondturiers opgemerkt. Verkleumd van koude en met een honger als een paard, sleepten zij zich voort in de richting van Bergen-op-Zoom. Ze vonden het thuis toch beter dan in de wijde wereld. De vaders haastten zich hun spruiten in de tram op te nen en en hen aan de schreiende en angstig wachtende moe Ier* te. ug te bezorgen. Maandagmiddag raakte te Bergen-op-Zoom een jongetje van de echtelieden Franken te water. Een gepensioneerde, voorbijkomende, en het hulp geroep der omstaande kinderen vernemende, begaf zich onmiddellijk te water. Ilij zag echter geen drenkeling en begon te zoeken. De kinderen, die om hulp geroepen hadden, waren intusschen naar huis gesneld om moeder het nieuws mede te deelen. Er ontstond een oploopje van vrouwen aan de plaats des onheils, het zoogenaamde »Pielkenswater." Van D. de zoekende redder »gaf er de brui van" en kw<^n aan wal. Algemeen gevraag der vrouwen »Wat zoekt ge, v. D. »Wel, dien jongen van Franken; hij moet in het water liggen...." Hij is er al uit man, kijk daar staat hij te huilen in zijn nat pak Tableau De plaat van de Ned. Spectator vat de behan deling van de adressen tegen de jachtwet met het negatief resultaat van de komische zijde op zij laat de hazen danzen, daar ai de gespilde woorden geen haas dooden. Het weekblad de Amsterdammer ziet de zaak van meer ernstige zijde inzijne plaat geeft den land bouwer te zien, die de hazen straffeloos op zijn erf moet toelaten, maar wel het recht heeft den dief neer te schieten, als deze geen haas, maar een mensch is. Te Workum gingen Zondagnamiddag vier jongelieden uit zeilen. Op het Zandmeer door eene bui overvallen, is de boot gekanteld; een van het viertal is gered, de andere drie, jongelieden van 18- tot 2i-jarigen leeftijd, zijn verdronken. Onze landgenoot, de heer Kiderlen, de bekende wielrijder, vertoevende te Bordeaux, wilde eenige dagen geleden, na den geheelen dag op zijn fabriek werkzaam te zijn geweest, nog een luchtje scheppen en wandelde de kade op, alléén gewapend met een dun stokje. Deze fabriek is op een half uur afstands van Bordeaux gelegen. Onverwachts werd de lieer Kiderlen van achteren met beide handen de keel dichtgenepen er ontstond een worstelstrijd en beiden vielen op den grond, doch de aanvaller, die nog altijd de keel dichtkneep, lag onder. Nu wist de heer Kiderlen hem met dat stokje zoodanig op het hoofd te ranselen, dat de aanvaller geheel bebloed losliet en bewusteloos op den grond bleef liggen. Onmid dellijk daarop deed hij aangifte bij de politie, die zich naar de plaats begaf, waar de snoodaard was blijven liggen, doch de vogel was gevlogenmen vond niet anders dan sporen van bloed. Den vol genden morgen meldde zich een man aan, wien een oog was uitgeslagen, en zoo kwam de justitie achter den naam van den aanvaller. (Ned. Sport.) Blijkens ofïïeiëele afkondiging van den burge meester van Nijmegen zijn in die gemeente van 8 tot en met 14 Mei zeven nieuwe gevallen van pokken geconstateerd, terwijl twee lijders aan die ziekte zijn bezweken. Gedurende die week werden door den burgemeester 10 onderscheidene besluiten genomen en afgekondigd tot onteigening en vernietiging van bedden en andere goederen van pokkenlijders. Daar in de gemeente Wychen de pokken nog epidemisch heerschen, zal ook de aangekondigde jaarmarkt aldaar niet gehouden worden. Tijdens de blussching van een brand in de drukkerij, voorheen Gebrs. Binger, in de Warmoes straat te Amsteidam, werd door een der brand meesters de aandacht gevestigd op eenige vrij ver dachte omstandigheden, welke door hem waren op gemerkt. De toen gerezen vermoedens hebben sedert in kracht gewonnen, daar der directie van een op die drukkerij uitgegeven blad bleek dat een deel dei- boeken niet in de brandkast aanwezig was, maar op een kamertje bij oude boeken lag. Nog ernstiger werden de vermoedens daar het haar reeds eenige dagen te voren was gebleken, dat de boeken, welke men aldus aan de vernieling had willen prijsgeven, blijk gaven van belangrijke ver- valschingen, welker liedrag nog niet is te bepalen. Door de directie werd daarop van een en ander mededeel in g gedaan aan de justitie. Deze liet den boekhouder, die belast was geweest met het bijhouden der vervalscbte boeken, bij zich ontbieden, maar na het ondergaan van eenige voor- loopige verhooren, is de man, genaamd R. A. B., verdwenen. Ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken den vermiste op het spoor te komen. Nader verneemt men nog dat de eerste verkeerde posten in de boeken reeds voor eenigen tijd ontdekt waren. Daar de boekhouder reeds 22 jaar bij de firma werkzaam was en zich steeds van eene gun stige zijde had doen kennen, werd aanvankelijk niet. aan kwade trouw gedacht. Men meende dat er eenige onwillekeurige verzuimen hadden plaats gehad, en sprak daarom met den boekuouder af, eerstdaags eens een avond te bestemmen, om te zamen de fou ten op te zoeken. De boekhouder is daarop eenige dagen later, in afwijking der gewoonte, des avonds op het kan toor gekomen, tegen den huisbewaarder zeggende dat hij de boeken kwam natellen. Reeds na een kwartier verliet hij het kantoor, terwijl kort na zijn vertrek de brand ontdekt werd. De boeken zijn door den brand zwaar beschadigd, maar toch nog leesbaar; één dag later werden zij bij een door de politie ingesteld onderzoek gevonden. Bij zijn eerste verhoor heeft de man een der ver- valschingen, en wel tot een bedrag van /"100, be kend. Dit geld is door tusschenkomst zijner vrouw aan de directie terugbezorgd. Toch scheen de justitie toen nog geen termen te vinden, de voorloopige aanhouding van den man te gelasten. Eerst 14 dagen na den brand, toen de man opnieuw werd opgeroepen, heeft hij de stad verlaten. Te Parijs heeft een zware brand gewoed. Deze ontstond Zondagavond te half tien in 't slachthuis van la Yilette in de ossenafdeeling. Meer dan 500 ossen en een aantal schapen waren op dat oogenblik opgesloten. Het vuur ontstond op de eerste verdie ping, welke 2000 centenaars fourage bevatte. De brandweerpost van het slachthuis slaagde er in de ossen naar buiten te drijveD, hoewel de vlammen hen dol maakten. De schapen weigerden naar buiten te gaan, zoödat de brandweermannen ze moesten wegdragen. Drie stoomspuiten waren onmiddellijk gereed. Ongelukkig was er gedurende meer dan 3 kwart uur gebrek aan water, zoodat men er niet in slaagde den bi and te beperken. De ossenafdeeling is geheel vernield. Een adjudant van de brandweer en de inspecteur van het slachthuis werden ge kwetst. De gebouwen zijn vernield. De schade wordt op 100,000 fr. geschat. De rechtbank van Parijs heeft Zaterdag zekeren Vannemaeker, een Belg, tot zes maanden gevangenis veroordeeld. Yannemaeker had in een restaurant 2 fr. vertering gemaakt en toen het op betalen aankwam, beweerde hij een vriend van Ravachol te zijn en het huis te zullen doen springen, indien men hem liet betalen. De restaurateur klaagde echter den anarchist aan. Yoor de rechtbank beweerde hij, dat enkel gezegd te hebben voor de grap, daar hij Ravachol in 't ge heel niet kende. De klucht is hem echter duur te staan gekomen. De National Zeit. heeft uit Petersburg ver nomen, dat er wederom een Nihilistische samen zwering in die stad ontdekt is. Het doel was, het paleis te Gatschina, waar de Czaar en zijn gezin het grootste d8el des jaars doorbrengen, in de lucht te doen vliegen. Men zegt zelfs, dat het gansche paleis ondermijnd was. Natuurlijk, merkt de bericht gever op, was het niet de Peterburgscke politie die het complot ontdekteer kwam een waarschuwing uit Parijs, waar men van alles op de hoogte was. Het gehouden onderzoek deed dit duidelijk uitkomen, en daarbij bleek o. a. dat de mijnen zich vele mijlen om het paleis uitstrekten. In spijt van de pogingen der regeering om, als gewoonlijk, alles te verbergen, is, naar de Daily News meldt, de bevolking der hoofdstad niet weinig ongerust. Het blijkt toch duidelijk, dat ook de dood van den prefect van politie niet aan wat men noemt natuurlijke oorzaken" te wijten is. Toen de Duitsche keizer de vorige week het garnizoen te Spandau inspecteerde, en de revue reeds aan den gang was, kwam keizer Wilhelm op het denkbeeld de jeugd ook van het militaire schouw spel te doen genieten, waarop hij door een adjudant aan den burgemeester den wensch te kennen deed geven, dat alle leerlingen der stadsscholen op het exercitieveld zouden verschijnen. Noch de burge meester, noch de onderwijzers waren met het plan ingenomen, doch men was verplicht te gehoorzamen, zoodat weldra 5000 scholieren de stad uittrokken onder geleide der onderwijzers. De jeugd was natuur lijk tevreden, doch de ouders pruttelden, daar zij zich ongerust maakten, toen haar kinderen niet op tijd kwamen eten. In Engeland wordt hulp gevraagd voor de onschuldigd slachtoffers der werkstaking van de mijnwerkers in Durham. In de noordwestelijke graafschappen zijn van 90,000 tot 100,000 personen, kinderen daaronder begrepen, gedwongen van aalmoezen te leven, niet omdat zij niet willen werken, maar omdat zij tengevolge van de werkstaking niet kunnen werken. Hun toestand, zegt de ooggetuige, is niet minder ellendig, dan die der bevolking van het westen van Ierland, gedurende een hongersnood. Te Midlesbrough, waar verleden jaar om dezen tijd 2000 menschen werden bedeeld, leven thans 14000 uitsluitend van de bedeeling. Wat is sterker, de draad van een spinneweb of een draad van staal Deze vraag werd dezer dagen gedaan in een gezelschap van rijke fabrikanten door den eigenaar eener staaldraadfabriek. Allen antwoordden als uit éen mond Natuurlijk een draad van staalDe vrager ontkende dater werd hoog gewed en men zou de proef op de som nemen. De moeielijkheid bestond hierin om een staal draad te maken, die niet dikker was dan de draad van een spinneweb. Eindelijk gelukte het. De beide draden van gelijke doorsnede werden nu beproefd, en zie, de draad van 't spinneweb droeg 3 gram en de staaldraad slechts 2 gram, zoodat de vrager de weddenschap had gewonnen. Te Berlijn is Zondag uit de Spree opgehaald het lijk van een jeugdig man, elegant gekleed, van wien vermoed wordt dat hij Nederlander en uit Rot terdam afkomstig is. Naar schatting was hij tusschen de 20 en 25 jaar oud. Hij had geen baard of knevel. Zijn linnengoed was gemerkt met de letters C. O. Bij de lijkschouwing vond de politie bij hem een gouden horloge en eenige photographieën, alle vervaardigd door de firma Faassen, te Rotterdam. Eene dezer photographieën is een vrouwenportret en buste; op de keerzijde daarvan staat in het HollandschBij zijn vertrek naar Remscheid mijnen beminden broeder Richard aangeboden, ter herinnering aan zijne lief hebbende zuster Estella." Een Nederlander, wiens familienaam met de letter O. begint, is te Berlijn en ook bij de politie niet bekend. (N. 11. Ct.) Dr. Widerhold, de directeur van het gesticht voor zenuwlijders te Wilhelmshöhe, die tot 3 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het mishandelen van een patiente, verklaarde van mee ning te zijn, dat zenuwzieken in den regel 't best waren te genezen door lichamelijke kastijding. Hij ranselde er daarom maar lustig op los en had een dame, de vrouw van den Pruisischen consul-generaal te Dresden, met een stok zóo geslagen, dat. de lit- teekens na twee maanden nog zichtbaar waren. Gerloff, beambte bij het huis Rothschild, neef van Jilger, is Zaterdag onder verdenking van mede plichtigheid (in de zaak van Jilger) in hechtenis, genomen.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2