1892 N°. 59. Donderdag 19 Mei. 79 jaar6 ang. ste Cf r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van ndvertentiën vóór 3 uren op <len «lag1 der uitgave» De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOBS, 18 Mei 1892. In »de Prins van Oranje" werd gisteren door de leden der afdeeling .Heinkenszand" der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland eene algemeene vergadering gehouden, die door 44 leden werd bijgewoond. Bij de opening der vergadering, die door den beer E. v. d. Bosch gepresideerd werd, sprak de voor zitter een hartelijk woord van hulde aan de nage dachtenis van den overleden algetneenen voorzitter DE INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIE zal alhier gehouden worden op V li IJ DAG den 2en JtJNI aanstaande, de9 voormiddags te 9 uren, in de Koopmansbeurs, waartoe de verlofgangers zich moeten verzamelen voor dat gebouw. Aan deze inspectie zijn ook onderworpen de verlof gangers der lichtingen 1886 en 1887, vcruiits aan deze liet bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Mitsdien worden aile verlofgangers, welke zich in j deze gemeente bevinden, die vóór den l April 11 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behoorenten ernstigste aangemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133). 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemee9ter zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich evenzeer aan bij den burgemeester dier gemeente, opdat zijn verlofpas ook door hem voor gezien worde geteekend. (Art. 134). 3. Dc verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven (Art. 136). 4. De verlofganger, die artt. 133,134en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehouden. (Art 137). 5. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek, in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uituistingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, v^n zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen, gedurende den tijd dien het onder zoek voor den militie commissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zen dagen, te ondergaan m de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewariDg of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding en uitrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoende staat worden bevonden; 4 die kleeding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141) 8. Onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verplicht op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen, om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 art 141 bedoeld, of niet, overeenkomstig art. 143, voor den militie commissaris verschijnt,of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art' 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden (Art 144) 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145). 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer, worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's rij*s overzeesche bezittingen; plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74). 12 Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126) Goes, den 18 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. Do Secretaris, II A R T M A N. der Zeeuwsche Maatschappij mr J. Moolenburgh, voor veertien dagen te Zieriksee overleden. Hij had steeds getoond een warm hart voor de belangen van den Zeeuwschen landbouw te bezitten. Door zijne relation ook in de Regeeringskringen bepleitte hij die belangen ook daar met al de kracht zijner veel omvattende kennis. Op verzoek van den voorzitter werd met een plechtig opstaan door de vergadering, hulde aan de nagedachtenis van mr. Moolenburgh gebracht. Verder richtte de voorzitter een welkomstwoord tot den nieuwen secretaris der aldeeling, den heer jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs. Hij gaf de verzekering dat de nieuwe secretaris in de weinige bestuursvergaderingen, die na zijn optreden gehouden waren, getoond heeft, zijn taak met nauwgezetheid te zullen waarnemen, zoodat zijn steun door het bestuur en de afdeeling op hoogen prijs gesteld wordt. Onder de mededeelingen van het behandelde in de voorjaars-vergadering van het hoofdbestuur werd door den voorzitter geresumeerd, dat bijzonder de aandacht verdient het oprichten van een cursus in hoefbeslag in Zeeland. De vereeniging het paarden stamboek" had berekend dat eene som van duizend gulden voor die zaak zou noodig zijn en stelde daar voor ƒ150 beschikbaar, terwijl de Zeeuwsche Maat schappij eenzelfde som beschikbaar stelt. Verder wordt aan de provincie daarvoor 300 gevraagd en van de regeering 400. De jongelieden, die aan den cursus voor het hoefbeslag deelnemen, hebben reeds groote vorderingen aan den dag gelegd en het is daarom zeer wenschelijk in 't belang van den landbouw, dat er meer uitbreiding aan wordt gegeven. Immers wanneer wij bekwame hoefsmeden bezitten, kunnen de dorpssmeden zich eveneens in dit vak oefenen en zoo zal de cursus van algemeen nut zijn voor ioderen landbouwer. Om deze zaak op touw te zetten, moet een commissie van drie leden aange wezen worden, om haar met de vereeniging het Ned. P. S. te regelen. Oostburg, Kruiningen en Hein- kenszand zouden ieder een afgevaardigde kiezen. De voorzitter vestigde de aandacht op den heer O. J. Labrijndeze noemde den heer I. G. J. v. d. Bosch. Bij de eerste stemming verkregen de heerenV. d. Bosch 21, Labrijn 18, G. De Jager 2 en J. De Ja ger 1 stem, terwijl 2 stemmen in blanco waren. Bij de tweede stemming werd de heer I. G. J. Van den Bosch met 23 stemmen gekozen, die deze be noeming aannam de heer C. J. Labrijn verkreeg 19, de heeren G. De Jager en J. De Rochefort ieder 1 stem. De mededeeling van het Programma der Tentoon stelling te Kruiningen, te houden 23 Juni e. k., werd overbodig geacht, wijl reeds alle leden een exemplaar ontvangen hebben. Omtrent den wedstrijd in baterbereiding tijdens het Congres in Juli te Wageningen te houden, deelde de voorzitter het een en ander mede, en hij gaf in overweging met het oog op de belangrijke prijzen van af 50 tot 25, die worden uitgeloofd en omdat de boter bereiding in Zuid-Beveland nog al hoog staat aangeschreven, boter in te zenden, waartoe al dadelijk eenige leden toezegging deden. Tot Vrij dag a. s. kunnen meer leden zich bij den den voor zitter aanmelden, die vrijwillig op zich nam voor de verzending zorg te dragen. Verder werd het voorstel van 't bestuur, dat de Afd. als lid der Afd. Zeeland van het Ned. Rund vee-stamboek zou toetreden, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vrijdag 27 Mei wordt te Dordrecht de algemeene vergadering van het Ned. Rundvee-stamboek gehou den, waar de heer H. J. E. Gerlach Zeeland zal ver tegenwoordigen. Bij die gelegenheid zal er een ten toonstelling van rundvee gehouden worden. De voor zitter gaf in overweging de Afd. Heinkenszand daar ook te vertegenwoordigen. Een vijftiental leden be sloten collectief een reisje daarheen te maken meer dere leden kunnen zich nog aanmelden. Het voorstel om voor den aanvang van het dek- seizoen 1892 stierenkeuringen in verschillende ge meenten te houden gaf aanleiding tot veel bespreking. De voorzitter wees er op hoe in 't Noorden een zeer prijzenswaardig voorbeeld wordt gegeven, want alle goede hoedanigheden zoowel als de gebreken worden dadelijk bij iedere keuring door eene jury gepubliceerd. Het voorstel werd voorwaardelijk aan genomen, nadat door den heer J. J. Van Weel er op gewezen was, dat, wanneer er nog premiën kunnen uitgeloofd worden, dit de zaak naar zijne m ening zou bevorderen. Als de kas dit toelaat zal dit punt in overweging genomen worden. Er werden afge vaardigden uit verschillende dorpen genoemd om de werkzaamheden te regelen. Eindelijk werden nog eenige raelklijsten uitgereikt en werd over het in vullen daarvan voor eene goede statistiek breedvoerig beraadslaagd. Punt 7 en 8 van de agenda werden aai wegens hot laie uur. Gisteravond hield de vereeniging tot het re- I gelen en bevorderen van V olksver maken al hier eene algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer H. J. Van Noppen. Na opening der vergadering en lezing der nutulen deelde de voorzitter mede, dat het festival te Bergen- op-Zoom een beletsel was om op 2den Pinksterdag het 25-jarig bestaan der vereeniging, iu vereeniging met het 5-jarig bestaan van »Euphonia", te vieren. Het bestuur zal overwegen of er een gunstiger tijd stip voor dit feest te vinden is. Uit de rekening van het afgeloopen jaar bleek, dat de ontvangsten bedroegen ƒ239,90, de uitgaven 322,77 ^2, zoodat er een nadeelig saldo bleef van 82,871/2. Hierbij verdient echter opgemerkt te wor den, dat de vorige rekening een tekort van ƒ81,47 aanwees en dat de vereeniging in het afgeloopen jaar minder buitengewone inkomsten heeft gehad dan het daaraan voorafgaande, zoodat de algemeene finan- ciëele toestand er niet op achteruitgaat. Van de leening voor de muziektent werden uitge loot de nummers 8, 12 en 44, waarna de voorzitter als gewoonlijk het jaarverslag uitbracht, waarin o. a. dankbaar werden herdacht de goede diensten door den vorigen voorzitter, den heer Jonquière, aan de vereeniging bewezen. Door diens vertrek en door het ontslagnemeru van de heeren S. J. J. De Jonge Mulock Houwer en J. Bal jé waren drie vacatures in het bestuur; de heer Pelle trad bovendien periodiek af. De laatste werd herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden werden aangewezen de heeren Neter, Bröcker en Phuff. Er ontspon zich eene breedvoerige discussie over het plaatsen der muziektent op een geschikt punt der stad en het daarin doen geven van concerten voor het volk. Men zag op tegen de kosten voor den opbouw en de verlichting, doch toen een der aanwezigen te kennen had gegeven, dat »Euphonia" wel gratis concerten zou willen geven en men de hoop uitsprak, dat de gemeente de kosten der verlichting op zich zou willen nemen, zeide dhr. Pelle toe den opbouw der tent te willen bekostigen, welk aanbod natuur lijk dankbaar werd aanvaard. Hierna werd de ver gadering gesloten. -Het laatste concert der Goesche zang ver eeni ging, afdeeling Toonkuust, zal plaats hebben op Woensdag 1 Juni a. s., met medewerking van mej. Seijn te 's-Gravenhago (sopraan) en dhr. Heinrich Hormann, te Frankfort a/d Main (tenor). F. J. F r e n k s postlooper tusschen Goes en 's-Gravenpolder, is benoemd tot post- en telegram besteller te Korlgene. Ellewouftsdijk. Alhier circuleert ier teekening een adres aan Provinciale Staten, ter verkrijging van een steiger voor den provincialen stoombootdienst. Het adres zal ook aan inwoners van omliggende gemeenten worden ge presenteerd. Onder de onbestelbare voorwerpen der pak- ketpost, welke nog eene maand ter beschikking blij ven van de rechthebbenden om daarna, als ze niet opgevraagd zijn, verkocht te worden, worden in de Staatscourant van heden genoemd twee stuks, den 6 October 1891 uit Breda verzonden aan J, De Ridder te Krahbendijke. De verkiezing voor een lid der P r o v. Staten in het district Sluis vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. Brevet is door Ged. Staten van Zeeland bepaald op Dinsdag 14 Juni, en eene eventueele herstemming op Dins dag 28 Juni d. a. v. (M. Ct.) »In den afgeloopen winter", zoo leest men in de »Haagsclie kout" der Prov. Gron. Ct., hielp een mijner vrienden voortdurend een werkloozen verver, die een groot gezin bad. Het huishouden had toen werkelijk zware dagen, en men kon zich niet be grijpen hoe het met zoo weinig middelen dien harren tijd doorkwam. Doch nauwelijks doet de schoonmaak tijd zijne eischen gelden en kan de man van ochtend tot avond met verf- en witkwast een mooi daggeld verdienen, of het vlug verdiende geld wordt links en rechts met eene mildheid uitgegeven alsot hij een neefje van Rothschild wasVerleden Zondag kwamen wij den verver met zijn gezin tegen. Voor hem zelf had de Zondagsrust deze bedenkelijke zijde gehad, dat hij geruster dan ooit zijn eeredienst aan Schiedam had kunnen wijden, hetgeen zjjn onzekere gang en verdacht glimmende oogen verrieden. Zijne kinderen zagen er uit om door een ringetje te halen, en de vrouw van mijn vriend deed schamper op merken, dat de meisjes laarsjes droegen, die zij voor haar kinderen te duur had gevonden. Ziedaar de oude historie van den krekel en de mier. Maar is het niet ontmoedigend en ellendig voor hen, die zich het lot der armen aantrokken Zoo wordt dus het verdiende geld kwistig uitgegeven aan weelde en overtolligheden, om dan in den winter, als het werk uitblijft, dadelijk bij Armenzorg" aan te kloppen. Dit is en blijft de gevaarlijke zijde der quaestie aanmoediging van zorgeloosheid en voor het leven van den eenen dag op den anderen, omdat men toch altijd overtuigd blijft, dat er liefdadigheidsvereeni- gingen in overvloed zijn, die steeds bereid zijn den klager te helpen." De schrijver van dit verhaaltje ziet o. a. over het hoofd, dat de grootste zorgeloosheid het deel was van zijn vriend. Wanneer hij eerst eens behoorlijk geïuformeerd had of de werkelooze verver en zijn gezin zijne hulp verdienden, dan zou hem spoedig gebleken zijn, dat deze huisvader aan verspilling leed en dus zijne hulp niet waard was. Wij zoeken niet de gevaarlijke zijde der quaestie bij hen die hulp ontvangen, maar bij hen die hulp geven. Er wordt te veel gegeven zonder aanzien des persoons. HH. MM. de Koninginnen brachten gis teren een bezoek aan den Groothertog en de Groot hertogin van Baden. Heden zouden zij het oude slot te Heidelberg bezoeken en enkele uren doorbrengen met de Her togin van Albany en prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont, en daarna met prinses Elisabeth naar Sand terugkeeren, die voorloopig de gast blijft van de Koningin-Regentes. Op verzoek van den prins-regent van Beieren ie het portret der Koningin door Bisschop afgestaan voor de internationale kunsttentoonstelling te Munchen. Koningin Wilhelmina heeft hare lessen hervat. Dr. Salverda is geenszins na ingewonnen advies van den geneesheer, maar na afloop van het aan hem verleende verlof naar Sand vertrokken. Aan de Kola. Zeit. wordt uit Berlijn gemeld Volgens stellige berichten zal de Koningin-Regentes der Nederlanden met de jeugdige Koningin den 30sten Mei hier aankomen en tot 2 Juni verblijven. De heer Brantsen van de Z ij p, die bij een ongeval met zijn paard het linkeroog verloor, was gisteren wederom in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig en mocht van alle zij den bewijzen van belangstelling ontvangen. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vijl studenten in de geneeskunde aan een der Nederlandscke universiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen 1 Augustus 1892 en ultimo Juli 1893, in opleiding te worden geno men voor de betrekking van officier van ge zondheid 2de klasse hij het- leger in Ned.- Indië, onder genot van een subsidie van ƒ5600, overeenkomstig het reglement, vastgesteld hij Kon. besluit van 6 Mei 1886 no. 41, en gewijzigd bij Kon. besluit van 12 April 1889 no. 66. (Zie Ne- derlandsche Staatscourant van 30 April 1889). Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de bij dat reglement gevorderde bescheiden, bij geze geld request, behooren te wenden tot het Departe ment van Koloniën, alwaar, op aanvrage, kosteloos exemplaren zijn te verkrijgen van het gewijzigde reglement. Omtrent de postgem eenschap tus schen Engeland en Nederland, waar omtrent we vroeger enkele mededeelingen deden, schrijft thans de Londensche correspondent der N. R. Ct.: »Het voorstel van hieruit was, dat er een extra trein, bestaande uit eene locomotief en eenen post wagen, zou loopen van Rozendaal naar Rotterdam en Amsterdam, in aansluiting hij den internationalen ochtendtrein uit Vlissingen, overbrengende de passa giers en brieven, per nachtboot uit Queenboro' ge- k omen. Daarop heeft de Minister na lang aarzelen het antwoord gegeven, hetwelk ik destijds meegedeeld heb. Hij kon niet ontkennen, dat de bedoelde extra trein te 10.40 te Amsterdam zou zijn, hetgeen de uitdeeling der pakketten vóór beurstijd mogelijk zou maken, met de gevolgen welke ik heb pogen te schetsen. Doch.... het zoude ƒ20,000 'sjaafs kos ten, en dat kon de Ned. schatkist niet lijden. Boven dien was het maar de quaestie eener tijdsbesparing van een groot uur. Wezenlijk niet der moeite waard. Daarop is gekomen een nieuw voorstel, nl. om eenen extra posttrein te laten loopen van Vlissingen naar Amsterdam direct, zoodra de nachtboot binnen zou zijn. Misschien zouden de brieven dan reeds te 9.40 te Amsterdam kunnen zjjn. Ik geloof dat Waterstaat hij het ontvangen eener dergelijke propositie eenen schrik gekregen heeft. De missive van 30 April 1892, waarmee zij beant woord en afgedaan" is, en welke ik onder het oo&

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1