1892 N°. 58. Dinsdag- 17 Mei. 79slc jaargang de wateren der gemeente, Haven van Csoes De Directie e« hel Kader der Brandweer Personeele Belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per OPENBARE VERGADERING van den KAAI) der gemeente fiOES, op DONDERDAG den 19 MEI 1892, des avonds te 8 uren. Goes, den 16 Mei 1892. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen lid W. F. K. Lenshoek. V. Aanvragen om reinissiën van plaatselijke be lastingen. VI. Verzoek van mej. A. J. Van Loghera om eervol ontslag als onderwijzeres en casu quo benoeming ter harer vervanging. VTI. Verzoek van mej. P. Janssen om idem met voorstel van B. en W. en casu quo benoe ming ter harer vervanging. VIH. Rekening over 1891 en begrooting voor 1892 van de gasfabriek, met prijsbepaling van het gas enz. voor 1892. IX. Voorstel van B. en W. tot verkoop van het huis in de Pieter Jaspersestraat. X. Idem tot afstand van grond aan M. Buitendijk. XI. Wijziging der begrooting van de ontvangsten en uitgaven voor 1892. XII. Af- en overschrijving op idem. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en voor de werken aan het Sas zal het water uit de haven van Goes worden afgelaten van Zaterdag 21 Mei tot en met Zater dag 1 Juni daaraanvolgende terwijl in de beide volgende dagen het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 30 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. DE HERVERPACHTING VAN HET TE WETEN lo. 2o. C. P Quadekker, Spuit I Joh. De Jonge Az., idem, W. A. de Laat De Kanter, Spuit II A. Hufkeua, idem. C. Knieriem, A. M. Sampon, Goes, 14. Mei 1892, Spuit I.lJ. Van der Does, Spuit II.IJ. M. Leempoel, De kaai, de haveu, de waterleiding en de watergangen langs de wegen in het ambacht van Goes De zoete Vest vau de 's-Heer Ileudrikskinderenbarrière tot aan den Poelweg bij de - Struikelblok' zal geschieden bij inschrijving voor den tijd van zeven jaren ingaande den eersten Juli 1892, op ZATERDAG DEN 21 MEI a. sdes namiddags te een uur, ten Raadhnize. De voorwaarden liggen van heden af tot den dag der ver pachting ter inzage van een ieder op de gemeente-Secretarie. Goes, den 14 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. is thans samengesteld als volgt: W. De Beste, Generale Brandmeester. E. Van den Bosch, Adjunct Generale Brandmeester. Brandmeesters. M. D. Dekker, Spuit I. S Van der Peijl, Spuit III. 1. G. J. Kakebeeke, II.,J D. Ramondt, IV. Onder-brandmeesters. J. \V. v. d. Wesrt. Az Spuit III. D. T. Vau de Vijver, idem. C J. Kooman, Spuit IV. J. W. v. d. Weert W.Jz., idem. Tellers. J. Van den Berge, Spuit I. P. Verburg, Spuit III. J. J. Q-nst, idem. L. Franken, idem. J. C. De Beste Wzidem. W Temperman Wz., idem. J. F Palsenburg, idem. lAnt. Feij, idem J. Adriaanse, Spuit TIJM. Labeur, Spuit IV. J. De Jouge Wz., idem. !Gu»t Van der Hoek, idem. M. De Jonge Jz, idem. [Jan Brouwer, idem. L. De Beste Wz., idem. |j. A. Steketee, idem. Boden. Spuit III. Spuit IV Namens de DIRECTIE van de BRANDWEER wordt herinnerd, dat voor de eerste keunisgeving aan het Hoofd der Brandweer, van eeu ontstanen brand in deze, of in eene naburige gemeente, gegeven wordt eeue premie van EEN GULDEN. Aan landbouwers in en b ij do gemeente Goes, en aan allen, die wagens en paarden hebben, doet de directie het verzoek, hare pogingen te steunen, door aanbidding van eau of meer bespannen wagens, in gsval van brand buiten de gemeente, waarbij de Goeschc Braudweer hulp gaat ver- leeneu. Er zijn alsdan noodig vier wageus bespannen met twee panrlen elk, waarvoor gegeven wo«-dt eene pvem'e vau EEN GULDEN VIJFTIG CENTS voor den eersten, en EEN GULDEN voor den tweeden wagen, cnv er- minderd het loon of vergoeding van dienst. Goes, 14 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het kohier no. 7 der voor deze gemeente, over het dienstjaar 1891'92, is op heden ter invordering gesteld in banden van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 14 Mei 1892. De Burgemeester van Goes, J G. d. W. HAMER. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H. A R T M A N. GOES, 16 Mei 1892. De Stadslucht woei ons Vrijdagavond in de sociëteit V. O. V. van het tooneel tegen, toen het gezelschap van Legras en Haspels ons op het blijspel van dien naam vergastten. Ook wij hadden eenigszins het gevoel van het paard »Bataille," waarvan de heer Haspels zoo meesterlijk den indruk schetste, 't Was werkelijk alsof er eene andere stem ming onder het publiek heerschte dan bij opvoerin gen zooals we die in den laatsten tijd hier gewoon waren. Ook wij ademden iets in van de frissche lucht uit "vroeger tijden. Dit vindt natuurlijk in de eerste plaats zijn oorzaak in den inhoud van het stuk en de geestige zetten vol gezonden humor, die daarin voorkomen en ook door het spel der acteurs en actrices, maar toch waren de vele toe juichingen voor een deel toeteschrijven aan den spiegel, die ons den ganschen avond werd voorge houden en waarin we zoo dikwerf het beeld van onze omgeving konden aanschouwen. Hoe dit zij, er heerschte werkelijk eenige geest drift onder de aanwezigen en dit was wel verdiend, want Stadslucht" is een blijspel vnn den echten stempel en het werd uitstekend vertolkt. Van de heeren was de oude dokter Crusius (dhr. D. Haspels) zeker wel de meest aantrekkelijke figuur, doch ook de fabrikant (dhr. R. Faassen), Gempe (dhr. Van Eysden) en Flemming (dhr. Tartaud) voldeden zeer goed. Van de dames verdient zeker Antonia (mevr. Van EysdenVink) in de eerste plaats genoemd te worden om haar uitstekend spel, doch ook de dames Crusius en Arnstedt (mevr. CoelingVorderman en mevr. FaassenVan Velzen) vertolkten hare rollen zeer goed, al is het jammer, dat ze in hare kleedij de kleinsteedsche dames gechargeerd hebben op eene wijze als de meesten harer niet verdienen. Sabine (mej. Klein) was wel wat al te kalm, vooral in het laatste bedrijf toen ze weór bij haar man terug washaar spel is evenwel zeer beschaafd en haar naam heeft dan ook in de tooneelwereld reeds een schoonen klank verworven. We durven gerust verzekeren, dat het geheele publiek Vrijdagavond zeer genoten heeft en we ho pen daarom van harte, dat het gezelschap van Le gras en Haspels onze stad eens meer zal bezoeken dan het tot nutoe deed. Zaterdagavond vergaderde de commissie voor de (Economische spijsuitdeeling alhier, bij welke gelegenheid in tegenwoordigheid van Burg. en Weth. dezer gemeente rekening werd gedaau van het financiëel beheer over den afgeloopen winter, terwijl tevens het volgende verslag werd uitgebracht ^Kenmerkte zich de winter van 1890/91 door buitengewone, maar vooral ook door vroeg ingevallen gestrengheid, de afgeloopen winter daarentegen was, hoewel niet streng, toch langdurighierdoor ontstond de toestand dat de commissie genoodzaakt is geweest tot aan de sluiting der bedeelingen de volle rol aan- tehouden. De telkens invallende vorst was oorzaak dat de werkzaamheden, welke aanvankelijk in de eerste helft van Februari waren uitgekomen, moesten worden gestaakt op een tijdstip dat de behoeften der armen grooter werden, om reden de hesparing in 't najaar met het rapen enz. verkregen, dan geheel is opge teerd. Bij den aanvang der bedeeling op 26 December begonnen wij met eene rol van 188 hoofden, meest allen ouden van dagen, weduwen en invaliede per soren, bedeeld wordende met 355 portiön. Deze be doeling konden wij volhouden tot de in het midden van Januari invallende vorst. Op 16 Januari werden 61 hoofden op de rol gebracht, terwijl deze van 21 tot 27 Januari vermeerderd werd door 18 hoofden met 50 portiön, zoodat wij van af laatstgenoemden datum tot aan de sluiting 26 Maart eene rol hadden van 266 gezinnen, aan welke hij iedere bedeeling 576 portiön werden uitgereikt. In dat tijdvak van 13 weken zijn uitgereikt 8 bedeelingen met 3442 portiön, 8 met 4382 en 24 met 12824 portiënte zamen zijn in de gewone be deelingen uitgereikt 20648 portiën warme spijs. Door «xtra-giften en de opbrengst van een concert der Zangvereeniging »Exelsior" waren wij in staat 7 extra-bedeelingen te doen ieder van 576 portiën, waaronder 4 bedeelingen van bruine boonen met spek. In 't geheel zijn dus gedurende den winter uitge reikt 24680 portiën tegen 28430 portiën het vorig jaar. Als hoofdbestanddeelen zijn daarvoor noodig geweest 905 Kilo gort, 800 Kilo rijst, 737 Kilo spek, 300 Kilo vleesch, 34 H.L. groene erwten, 16 H.L. bruine boonen, welke eene uitgave hebben vereischt van 1615,181I2, tegen eene ontvangst van 1505,33, zoodat deze dienst sluit met een tekort van f 109,851/.2. De buitengewoon langdurige koude en werkloos heid dwongen de commissie gezinnen te ondersteunen, welke anders wellicht niet of althans niet zoo lang zouden zijn bedeeld, doch wij hebben daardoor de overtuiging dat veel ellende en verarming is voor komen. De commissie eindigt dit verslag met een woord van dank aan allen, die de instelling met hunne bij dragen steunden." Aan het '-inde der vergadering sprak de burge meester een hartelijk woord van dank tot de com missie voor het vele goede, dat zij weder in het belang der behoeftigen had verricht en uitte hij den wensch, dat de commissie een volgend jaar weder bereid zou zjjn hare schoone taak met dezelfde toe wijding te vervolgen. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in deze provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal met inachtneming van het bij Provinciaal blad no. 13 v'an 1880 medegedeelde, betreffen hen die voor 1 April jongstleden in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichtingen 1886 en 1887, vermits aan deze het bewijs van ontslag nog niet is afge geven. Dit onderzoek zal plaatshebben te K a p e 11 e. Donderdag 2 Juni, des voormiddags te 9 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Krui- ningen, Krabbendijke, Rilland-Bath, Schore en Waarde. Goes. Vrijdag 3 Juni, des voormiddags te 9 uren, voor Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewouds- dijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Ileinkenszand, Hoede- kenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdijk. Kortgene. Donderdag 16 Juni, des voormid dags te 10 uren, voor Kats, Kolijnsplaat, Kortgene en Wissenkerke. Bij Kon. besluit is benoemd J. J. B 1 i n d e n- b a c h, tot lid van het uitvoerend bestuur van de sluis aan de Wielingen I. Van Zu ij en, tot voor zitter van het bestuur van de waterkeering van den calamiteusen polder Burgh en Westland. Voor het onlangs te Bergen-op-Zoom gehouden examen voor adjudant-onderofficier en sergeant majoor en voor sergeant ter vervulling van een luitenaritsplaats bij den dienst te velde, is van het 3e reg. 4e bat. inf. te Vlissingen geslaagd de ser geant Van den Ende-Meijnders voor de beide eerstgenoemde graden en voor laatstgenoemden sergeant Geill. Naar men verneemt heeft de heer F. G. baron van Lijnden van Hemmen zijn ontslag ge nomen als lid van de Eerste Kamer voor Gelderland. De rijksmiddelen brachten in pen maand op 9,935,415,51 */2 tegen 9,971,849,03 '/2 in April van 't vorige jaar. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1892 bedroeg ƒ34,820,304,03 tegen ƒ35,062,072,08 over de eerste vier maanden van 1891. H. M. de Koningin-Regentes heeft, op voorstel van den Minister van Binnenlandsche Zaken, beslo ten aan het 4e internationale congres voor de «aak der drankbestrijding, dat in September a. s. te 's-Gravenhage zal gehouden worden, eene rijks subsidie van ƒ1000 te verleenen. Blijkens eens telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië, van 14 dezer, wordt de gouverne- ments-k offieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 492,800 picols. De Koningin-Regentes heeft dr. J. J. Salverda de Grave naar Sand ontboden, opdat de Koningin haar lessen zal kunnen vervolgen. Dr. Yan Tien hoven had geen bezwaar, dat zij haar studies voort zette. Een der Haagsche correspondenten van de Amst. meldt, dat de kiesrecht-regeling, die thans bij den Raad van State in onderzoek is, in beginsel heel moet beantwoorden aan den eisch van uit breiding der kiesbevoegdheid, zoover de grondwet toelaat. Naar hetzelfde blad verneemt worden, met het oog op eene spoedige indiening en aanneming van eene nieuwe kieswet, te Amsterdam de voorloopige maatregelen genomen tot het stichten van eene groote werklieden-kiesvereeniging. Het initiatief daartoe gaat uit van eenige afdeelingen van het Nederlandsch W erklieden verbond. De postambtenaren zijn gemachtigd om a a n- teekende brieven te weigeren van afzen ders, die, na gedane waarschuwingen, herhaaldelijk in gebreke blijven zegels op deze brieven op eenigen afstand van elkander te plakken. Bij de verkiezing voor de leden der Provinciale staten in het district Delft werd gestemd door iemand uit Hof van Delft, die niet op de kiezerslijst stond. Wijl nu de liberale candidaat, de heer Yermaes, juist het cijfer der vol strekte meerderheid had gehaald, moest met die eene stem gerekend worden. Dit deel der verkiezing is nu nietig verklaard, zoodat ttngjvolge van die onregelmatigheid voor een zetel een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Bij den uitslag der verkiezing voor twee leden van de Provinciale staten voor het district Ridder kerk ontstond tusschen den voorzitter en den oud sten stemopnemer van het stembareau geschil. De oudste stemopnemer beweerde, dat door den voor zitter tweemaal dezelfde namen (C. A. Molenaar en P. Smit Jr.) van hetzelfde stembriefje zouden zijn voorgelezen, terwijl overeenkomstig de uitspraak van het stembureau alstoen slechts éénmaal deze namen genoteerd werden. Daar het geschil van in vloed heeft kunnen zijn op den uitslag der stem ming, daar de heer P. Smit Jr. die nu slechts 886 stemmen, zijnde éen minder dan de volstrekte meer derheid (887) kreeg, anders zou zijn gekozen, is door een kiezer te Bolnes onmiddellijk na den uitslag protest aangeteekend. Naar het Rott. Nbl. verneemt zal door Gedepu teerde Staten geen beslissing genomen worden over het al of niet verkozen zijn als leden van de Provin ciale Staten van de heeren Vermaes en Smit om de eenvoudige reden, dat alleen de Staten zelf over de geschillen bij de verkiezing en de geldigheid daar van beslissen. Herstemming en nieuwe vrije verkiezing zullen inmiddels den gewonen loop hebben. Alle quaestiën zullen dus eerst in de aanstaande zomervergadering der staten worden heslist. Het Mc. Kinle y-t a r i e f (beschermende rechten voor Amerika) schijnt, naar de Econ. op merkt, niet in- alle opzichten te voldoen aan de hooggespannen verwachtingen, welke de Amerikanen daarvan in den aanvang koesterden. The United States Tobacco Journal een te New-York verschijnend blad, behelst een tweetal artikelen, waarin de wenschelijkkeid wordt betoogd, het recht van 2 doll, per Amerikaansch pond op tabak van vreemden oorsprong terug te brengen op 35 of 50 doll, cent. Eigenaardig is daarin het argument, dat thans Su matra Tabak voor dekblad nog meer gezocht is dan vroeger onder het lager tarief, en dat het hooger recht ten gevolge heeft gehad, dat nu aan binnen landsche planters veel hooger eischen worden gesteld voor hun product. Het blad wijst er dan ook op, dat de klachten hier uitgaan van de planters zeiven, ten wier behoeve het hooge recht werd in het leven geroepen. Het gerucht, dat de Staatspoorweg-directie als zuinigheidsmaatregel zich van haar hulppersoneel zou ontdoen, is bewaarheid. Order is thans gegeven om al het personeel, het geen tengevolge der overname van de Rijnspoor wegmaatschappij en van den ingevoerden nachtdienst als hulpkracht werd aangesteld, zoo spoedig mogelijk (uiterlijk I Juli a. s.) buiten dienst te stellen.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1