1892 N". 57. Zaterdag 14 Mei. 79slc jaargang. van vier leden van de Provinciale Stalen GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad verten ti tin voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmah. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending vnn advertentie» voor 8 uren op den dag der uitgave COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van bet stembureau voor de VKliKIKZIIC} ziju ontvangen de proce»sen-verbnal vau inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn uederge'egl, terwijl afschriften daarvr.n zijn aangeplakt Uit het proces-verbaal van opening blijkt, dat vau de 3467 geldig uitgebrachte stemmen o. a op zich verecuigd hebben de heeren Mr. C. LUCASSIi1876 B. M DEN BOER1S66 M. DE JONGE Jz1835 J M. KAKEBEEKE1826 zoodat deze zijn gekozen Goes, 11 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 Mei 1892. Over het algemeen hebben de liberalen in ons land alle reden om zich te verheugen over den afloop der verkiezing voor de Prov. Staten. Behalve dat in Zeeland de liberale meerder heid in de Staten werd behouden, kunnen we om trent de andere provinciën het volgende melden In Zuid-Holland traden af 23 liberalen, 4 conservatieven, 5 Katholieken en 9 antirevolu tionairen en werden gekozen 25 liberalen, 2 conser- vetieven, 1 Katholiek en 2 antirevolutionairen, ter wijl in herstemming komen 4 liberalen met 4 anti revolutionairen, 4 liberalen met 2 Katholieken en 2 antirevolutionairen, en 1 liberaal met 1 Katholiek. Bovendien is de verkiezing van een lid te Delft vernietigd wegens eene onregelmatigheid en zal over die te Ridderkerk door Ged. Staten uitspraak moe ten worden gedaan. In Overijsel zijn alle vrijzinnigen herkozen op twee na, die in herstemming komen met anti revolutionairen, terwijl te Ommen éen plaats werd herwonnen. De verhouding, die was 29 liberalen, II antirevolutionairen en 7 Katholieken, is thans dus 28 lib., 10 antir. en 7 Kath., terwijl 2 plaat sen nog onzeker zijn. In Friesland is er, zoover wij de uitkomst kunnen nagaan, ook al zeer weinig veranderd. Overigens boezemt Gelderland het meeste be lang in, doch hier was in zooverre niets te verliezen, daar de Staten, bestaande uit 30 lib. en eons.-libe- ralen, 18 Katholieken en 14 antirev. en conserv.- antir., toch reeds »om" zijn. Van de aftredenden waren 18 liberalen, 5 antirev. en 8 Katholieken. Er zijn gekozen 17 liberalen, 9 Katholieken en 3 antirev. Te Doesburg komen 2 liberalen met elkaar in herstemming voor een door een liberaal openge laten plaats, en in Putten een conserv.-liberaal met een clericaal voor de plaats van laatstbedoelde. De buitengewone vacature te Ruurlo heeft geen ver andering gebracht. Het is dus al wel, dat de stand niet verergerd istegenover een plaats te Ede ge wonnen, staat een twijfelachtige plaats die te Bommel verloren is, waar de besliste liberaal herkozen werd, maar de cons.-lib. zijn zetel moest ruimen voor een zeer geacht antirev. Ook in 't anti-liberale Utrecht kwam geen veranderingslechts verdient vermelding, dat de liberalen het in Amersfoort tot herstemming voor twee plaatsen wisten te brengen. In andere provinciën, waarvan de kleur overwegend liberaal of overwegend clericaal is, zijn almede geen wijzigingen van belang te vermelden. Aan den uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten van ons gewest willen we slechts een zeer kort woord wijden. De herkiezing van den heer J. M. Kakebeeke verblijdt ons in hooge mate, niet alleen, omdat we overtuigd zijn, dat daardoor de belangen onzer provincie zeer worden gebaat, maar ook omdat èn door zijne herkiezing èn door die van mr. J. G. VanDeinsein het district Hulst de meerderheid in de Staten aan de liberale partij is gebleven, waardoor, behoudens eventueel© tusschentijdsche wijzigingen in het Staten college, de verkiezing van liberale leden der Eerste Kamer voor onze provincie blijft verzekerd. Voor het overige wenschen we alleen nog erop te wijzen, dat uit het stemmen-aantal, dat de heeren Schipper en Timans verwierven (1490 en 1416) blijkt, dat beide partijen elkander trouw gesteund hebben. Weliswaar hebben niet alle liberalen op den heer Timans gestemd, doch dit mocht ook niet verwacht worden, en daartegenover staat, dat er ook ver scheidene stembriefjes waren, die alleen den naam van den katholieken candidaat bevatten of den naam van dezen met de 3 aftredende anti-revolutionairen. In ieder geval is het hoofddoel, zoowel van libe ralen als van katholieken, de herkiezing van den heer Kakebeeke, bereikt. Beiden partijen komt ruimschoots lof toe voor den ijver, waarmede zij zich hebben geweerd. De Zeeuw is natuurlijk erg boos en vertelt nu j over deze verkiezing allerlei dwaasbeden, die men ons wel zal veroorloven niet te ontzenuwen. Wij hebben en vermoedelijk onze lezers evenzeer, j voorloopig ruimschoots genoeg van het onderwerp verkiezingen. ISath. Bij het 11. plaatsgehad hebbende examen voor kommies bij 's Rijks belastingen is o. a. geslaagd dhr. M. Dansen Jz. alhier. St. Maartensdijk. Tengevolge der aanhoudende droogte heerscht hier eene algemeene werkloos heid onder den veldarbeidersstand. Een 70 tot 80 volwassen arbeiders kan men dagelijks op de haven geposteerd vinden, afwachtende en uitkijkende of er niet een kleinigheid te verdienen valt. Daar die toe stand al enkele weken bestaat is het licht te be grijpen, dat de nood bij sommigen al tot het hoogste geklommen is. Door het bestuur van het waterschap is thans eenig werk opgezocht. Ook zijn een paar ingezetenen van daag begonnen met 50 brooden aan even zooveel gezinnen uit te deelen. Dit voorbeeld vinde navolging, zoolang werk verschaffen niet moge lijk is. Borsele. ïn de Woensdag alhier gehouden ver gadering van ingelanden van den Koningspol der zijn behandeld en vastgesteld de rekening over 1891/92 en de begrooting voor 1892/93. Uit de rekening bleek dat een goed slot aanwezig was van 98,71 ï/g. In de begrooting zijn de inkom sten en uitgaven geraamd op een gelijk bedrag van 448,16. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 349,441/2, zijnde 3,75 per hectare. Aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht werd met goed gevolg examen afgelegd voor de betrekking van klerk-telegrafist 3e klasse, bij den dienst der exploitatie, door L. Van Doorn te Krabbendijke. Haar men uit Vlissingen meldt, zou the Bristol Steam, Navigation Cy. zich verbonden hebben, een veertiendaagschen stoomvaartdienst in te richten tusschen Vlisssingen en Bristol. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn er onder handelingen gaande voor nog eene tweede lijn tus schen Vlissingen en eene Engelsche haven aan de westelijke kust, terwijl tevens ingericht zoude worden eene geregelde verbinding tusschen Vlissingen en eene der noordelijke Duitsche havens. In verband hiermede is men ijverig bezig om het daarheen te leiden, dat eene directe waterverbinding met den Rijn tot stand komt. Mocht nu nog gevolg gegeven worden aan het voornemen om de Gastle-steamers weer in de binnen haven te doen binnenloopen, dan mag men met recht zeggen, dat de havens van Vlissingen langzamerhand gaan beantwoorden aan het doel, waarvoor zij met groote kosten aangelegd zijn. Eene reehtstreeksche verbinding met Londen Thames kwam reeds tot stand, door de stoombooten van de firma Little Johnston, die wekelijks de Vlissingsche haven aandoen. De controle van aj deze lijnen zal zijn in handen van de directie der Zeeuwsche Stoomvaartmaat schappij, tevens -directie van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat de consul te Chicago in een dezer dagen ontvangen schrijven waarschuwt tegen emigratie van Nederlanders, die zich daarheen mochten begeven in de hoop eene betrekking te vinden met het oog op de aldaar in 1893 te houden wereldtentoonstelling. De consul heeft hierbij voornamelijk het oog op die personen, welke niet aan handenarbeid zijn ge wend, doch uit hoofde van opvoeding en beschaving voor administratieve betrekkingen in aanmerking wenschen te komen. Wegens den grooten toevloed van allerlei emigran ten uit Europa loopen thans zeer velen te Chicago ledig, zoodat voor nieuw aangekomenen stellig teleur stelling is te verwachten In elk geval raadt de consul emigratie naar Chicago af zonder dat vooraf inlichtingen worden ingewonnen bij het consulaat aldaar. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd rapport uitge bracht in zake het adres van W. H. Vliegen te Maastricht, wegens beweerde onrechtmatige ontbin ding van eene vergadering door den burgemeester van Gulpen. De meerderheid der commissie stelde voor, den Minister van Binnenlandsche Zaken dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. De minderheid stelde voor, den Minister van Bin nenlandsche Zaken dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en daarbij den wensch uit te spieken, dat de Regeering, met handhaving van de wet op het recht van vereeniging en vergadering, zorge dat de gemeentelijke en politieverordeningen zich hou den binnen de perken der wet. Het debat over de jachtwet is geëindigd. De Mi nister van Justitie erkende, dat de landbouwbelangen boven de jachtbelangen moeten gaan, doch tegenover de conclusien van de meerderheid en minderheid der commissie onthield hij zich van advies. Die der meer derheid werd daarna verworpen met 41 tegen 37 stemmen; die der minderheid »om te verklaren dat het wensehelijk is, om het nadeel, dat door 't wild of het schadelijk gedierte kan worden veroorzaakt, door vrijgevige toepassing of door uitbreiding van art. 26 der jachtwet te voorkomen en om ten aan zien van eenden, grof wild en schadelijk gedierte, meer speciaal konijnen en ganzen, doelmatige bepa lingen in de wet op te nemen", werd met 43 tegen 37 stemmen aangenomen. In afwijking van het voorstel der centrale afdee- ling is besloten de voorstellen der heeren Pyttersen en Schimmelpenninck van der Oye betreffende ar beidsraden voorshands niet in de sectiën te behandelen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar wij vernemen hebben de manslidmaten der oud-gereformeerde kerk alhier in een der jongste vergaderingen besloten zich aan te sluiten bij de Ned. Gereformeerde kerken (doleezende), waartoe door den kerkeraad de noodige stappen zijn gedaan. Op Hemelvaartsdag a. s. hoopt ds. v. Veelo uit B-otterdam voor de gemeente op te treden ten einde de eerste stappen te doen tot de gewenschte ver eeniging. Genoemde oud-gereformeerde kerk telt nog slechts een elftal manslidmaten. (De Z.) Beroepen te Maasland ds. J. H. M. G. Wolf, te Serooskerke. - Beroepen te Stavenisse dhr. C. Yan Wijn- cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep te Zomeren (N.-B.) door ds. G. J. Yan der Hoeve, te Eikerzee. Jl. Zondagvoormiddag werd ds. Knottnerus, van 's-Gravenpolder naar Zaamslag beroepen, aldaar bevestigd door ds. Van den Nieuwenhuizen van Woudrichem, naar aanleiding van Job 19 25. Des namiddags deed ds. Knottnerus zijne intrede, naar aanleiding van Hand. 8 35. Bij beide godsdienst oefeningen was de schare van belangstellenden buiten gewoon talrijk. Rechtszaken. Heden werd veroordeeldF. S. 13 j. te Ierseke, tot ƒ3 of 3 d., wegens stooperij. Vrijge sproken werdenF. G., 12 j. J. M., 14 j. S. H., 12 j. J. N., 11 j. A. J. V. 't Z., 13 j. C. W., 11 j., 'allen te Ierseke, beklaagd van strooperij. M. H., 41 j. en J. L. Gz. 23 j. te's-Gravenpolder beiden beklaagd van vernieling. J. F. V. d. R. 19 j. te Goes, be- J van meineed. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., negende jaargang, vijfde aflevering, uitgave F. Kleeu- wens en Zoon, Goes, bevatDe Drankwet. Eed van zuivering. Beantwoording der door de Redac tie gestelde vragen.Ingezonden stukken.Vra gen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Sleinkeitszaitd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is tusschen 12 en 1 uur bij de wed. H. D., even huiten dit dorp, door een onbekend persoon, naar men zegt lang van gestalte, met een doek over het hoofd en het gezicht zwart gemaakt, eene poging tot inbi'aak gedaan. Hij heeft getracht met eene spade eerst eene buitendeur en later ook eene kamerdeur, die in de schuur uitkomt, te openenbeide deuren zijn beschadigd. De inbraak is echter mislukt, want de krasse 90jarige weduwe en haar 16jarige dienst- j bode, de eenige die bij haar in huis was, aarzelden j niet het bed uit te komen en den inbreker te dreigen hem met een mes te zullen weerstaan als hij binnen kwam, terwijl zij tevens de buren om hulp riepen. De man koos toen het hazenpadde spade, aan de weduwe toebehooreude, werd later op het erf ge vonden. Men vermoedt, dat de inbreker zich in de schuur had laten opsluiten en daar de spade heeft weggenomen. KxalVbendijke. Zooals reeds in het nommer van Donderdag vermeld werd kwam Woensdag namiddag met den trein van 3 uren alhier de justitie uit Middelburg, vergezeld van twee doctoren. Aan leiding daartoe gaf de plotselinge dood van een werkman P. S., wonende te Oostdijk. Oogenschijnlijk goed gezond begaf deze zich Zondag even na den middag naar Kruiningen, kreeg evenwel kort na zijn vertrek hevige pijnen in den huik en de maagstreek en zakte ineen. In een wagentje thuis gebracht over leed hij spoedig daarna. Den volgenden dag liepen er geruchten als zou zijne vrouw hem vergiftigd hebben. Naar men vertelt zou zij dóór den officier in het verhoor zijn genomen, doch zich onschuldig aan de beweerde misdaad hebben verklaard. Wij hopen, dat het zoo zijn moge en de rechtbank tot het resultaat moge komen, dat 's mans dood aan geen verraderlijk opzet is te wijten. 's-Gravenpolder. Bij den landbouwer A. V. in deze gemeente zijn Woensdagnacht uit het kippen hok ontvreemd twaalf kippen en een haan. Oudelande. Toen men gisteren, na het vol trekken van het huwelijk van een dochter van den burgemeester, met rijtuigen en wagens huiswaarts keerde, werd een kind van L. M. H. alhier over reden, zoodat het bijna onmiddellijk dood was. De handboog-sociëteit »St. Sebastiaan" te 's-Heerenhoek heeft besloten een concours naar den vogel te geven op Zaterdag in de Goesche kermis en de handboog-sociëteit Concordia" op Zaterdag in de 's-Heerenhoeksche kermis. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat iemand te Utrecht bij het eten van biefstuk is gestikt, door dat hem een stukje in de keel schoot. De heer L. Van Coevorden, gepensioneerd officier van gezond heid te Utrecht, zegt, dat men in zulke gevallen het best doet door met de geheele in horizontalen stand gehouden hand, dus met de vingers uitgestrekt en vast aaneengesloten, een kraehtigen stoot tegen het strottenhoofd of even daarbeneden te geven. In drie gevallen is het hem gelukt op die wijze den lijder verlichting aan te brengen. In afwachting van de komst van den geneesheer, is deze handel wijze, die bij mislukken van de eerste poging kan herhaald worden, alleszins aan te bevelen en kan door ieder zonder vrees van nadeel te berokkenen worden aangewend. De tweede druk bezochte séance van Sequah te Leeuwarden leverde voor hem weinig succes op. De werkman Moezelaar, van Oldegalileën, die zich sedert een paar weken niet meer kon bewegen en per kar naar het gebouw was gebracht, zou behan deld worden. Na geruimen tijd daarmede bezig te zijn geweest, kwam de patient ongenezen te voorschijn. Wel beweerde Sequah pertinent, dat de man geen pijn meer had en trachtte bij hem eene verklaring in dezen zin te ontlokken, doch de man bleef volhouden, dat zijne pijnen, hoewel eenigszins minder, niet waren weggenomen. Hij moest trouwens later ook weder per kar huiswaarts worden vervoerd. Men schrijft uit Sittard aan de N. R. Ct. Het volgende deed zich Woensdag hier voor bij de opening der stembussen voor de verkiezing der Prov. Staten. Nadat het stembureau te 9 uren had plaats genomen, plaatste zich hetraadslid Kamps, plaatsvervangend stemopnemer, achter de groene tafel aan het venster der raadzaal. De voorzitter van het stembureau verzocht hem zich vau daar te verwijderen, doch de heer K. weigerde. Daardoor ontstond eene discussie, hiermede eindigende, dat de voorzitter een telegram afzond naar den officier van justitie te Maastricht, om inlichting hoe in dezen te handelen. Toen half elf nog geen antwoord daarop was ingekomen, verwijderde zich de heer K. vrij - willig, onder voorbehoud, dat zoo er een antwoord mocht inkomen dat hij niet in strijd met de wet had gehandeld, hij zijne vroegere standplaats weder zou innemen. Intuscchen was de opening der stem bussen daardoor l1j2 uur vertraagd. Naar wjj ver nemen, zou er tegen den heer K. proces-verb aal zijn opgemaakt. Ten gevolge der verklaringen van gevangen genomen anarchisten heeft de politie te Luik groo te hoeveelheden ontplofbare stoffen bij de indus- trieele inrichting van Mathysen gevonden. Men heeft 50 dynamietpatronen te Enaux gevon den en het parket heeft een onder den grond ver borgen zak ontdekt, inhoudende 200 patronen met dynamiet en kruit. De letterzetter Victor Hamond, die aan de won den overleden is, welke hij bij do ontploffing van den restaurant Véry bekwam, is op het kerkhof Père Lachaise begraven. De Parijsche gemeenteraad had een immortellenkrans gezonden en een der le- den hield uit naam van den raad een lijkrede. Bij den lijkdienst in de kerk wordon de voornaamste

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1