telegram zijn gelukwensch en deelde tevens mede, dat bet aan H. M. de Koningin-Regentes bad behaagd den jubilaris te benoemen tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over April 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 139 kinderen. Onder dezen waren 129 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 9 van 1-10 verzuimen, en 1 t> meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.9 percent op bet gebeele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.6 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 268 kinderen, waaronder 252 zonder eenig verzuim, 15 die van 110 verzuimen hadden, en 1 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.1 percent, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School G waren 173 kinderen, waaronder 148 zonder eenig verzuim, 15 met 110 verzuimen, 10 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3.5 percent, tegen 3.6 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 73 kinderen, waaronder 66 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.4 percent, tegen 3.3 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. April 1892 bedroeg 1.8 percent, tegen 1.8 percent over 't zelfde tijdvak in 1891. Rechtszaken. Donderdag 2 Juni zal voor het gerechtshof te 's-Haga woiden behandeld het hooger beroep, door kapitein Bakker, van het stoomschip Ohdcvm, inge steld tegen het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij bij tot een jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens het lossen van een schot op een zijner stokers, met doodelijken afloop. De rechtbank te Amsterdam had tegen gisteren de uitspraak bepaald in de zaak tegen J. en P. v, L., vroeger woonachtig te Sloten, thans te Amsterdam, beiden beschuldigd van heling der effecten, gestolen ten nadeele van H. R. te Baarland, op 17 Dec. jl. Die uitspraak werd echter acht dagen uitgesteld. (M. Ct.j Gemengde Berichten. lleinkenszand. In den nacht tusschen Zondag en Maandag hebben bier weder brutale vernielingen plaats gehad. Glasruiten en dakpannen werden inge worpen of stukgeslagen, jonge plantboonien uitge trokken enz. Aan het ijverig onderzoek der rijks- en gemeente-politie is het reeds gelukt twee daders op te sporen tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. Een dezer, een Belg, sedert eenigen tijd alhier werk zaam, schijnt, mogelijk om zich voor straf te vrijwaren, naar zijn vaderland getrokken te zijn. In de gemeente Dieren doet zich het geval voor, dat terwijl het gemeentebestuur besloten had de bestaande tijdregeling te behouden, de torenklok, die eigendom van de kerk is, den Greenwich- tijd aanwijst. Eene geachte Bossche familie verkeert in de grootste ongerustheid omtrent haar eenigen zoon, officier hij de pontonniers, te Dordrecht in garnizoen, die sedert den 2en «dezer spoorloos is verdwenen. De soliditeit van bedoeld jongmensch in aanmer king nemende, kan men kwalijk anders dan aan een ongeluk denken. Uit Panheel wordt aan den N. Koerier ge schreven Als het Zaterdag is, moet er gepoetst en geschrobd worden, dat spreekt vanzelfdit wist ook Triene. En daar zij bij de tegenwoordige drukte op het land overdag geen tijd bad, begon zij er in Gods naam maar des avonds mee. Fluks een paar emmers water gepompt en door kamer en keuken geworpen, een nieuwe bezem in den steel gestoken, en het spelletje nam een aanvang. Het water spatte van de eene zijde naar de andere, zoodat vader het raad zaam achtte, in aller ijl de deur uit te vluchten, wilde hij geen gedwongen Kneipp-kuur ondergaan. Dat is ten minste een plaats opgeruimd, dacht ons Trieneke. Doch ook tafel en stoelen stonden haar in den weg. In een ommezien waren ook deze door de bedrijvige hand der jongedochter buiten de deur gezet. Nu bad ze ruimte. De bezem schuurde dan ook over den vloer, dat hooren en zien vergingen. Binnen een half uur was de vloer van kamer en keuken zoo zindelijk, dat zelfs een Koning er gerust op wandelen mocht. Ons Trieneke spoedde zich dan ook naar buiten, om stoelen en tafel weer naar binnen te dragen, maar een gedienstige hand had hun reeds een andere plaats gegeven. Hoe Trieneke ook zocht, de vogel was gevlogen. Zij was dus genoodzaakt het voorloopig maar zonder tafel en stoelen te doen. Des Zondagsochtends vond zij het zonder genoemde meubels toch erg ongezellig in huis. Zij spoedde zich dan ook, nog vóór het lieve licht der zon de aarde bescheen, naar buiten in de hoop haar meubelen terug te vinden. Doch hoe zij ook zocht en om het huis en in den tuin verkenning deed, zij vond ze aiet. Het lustige vogelkoor zong zijn morgenlieden scheen met den toorn der zoekende deern den spot te drijven. Dit hinderde ons Trieneke. Zij nam een aardkluit van den grond en wilde die naar de hoornen werpen. Toen zij naar boven keek, ontviel haar evenwel de aardkluit, de uitdrukking van toorn verdween van haar gezicht en maakte voor een zachtere uitdruk king plaats, want zij had haar moubels gezien boog in de toppen van een pereboom waren zij in beval lige orde gerangschikt, en de vogelen des hemels hielden er hun »rendez-vous" op. Terwijl eene dienstbode te Schoonhoven een ketel met water van een petroleumkooktoestel af nam, werd zij plotseling zoodanig door eene uit dien toestel slaande vlam getroffen, dat een harer oogen geheel en het andere bijna blind was. Het meisje is thans onder behandeling van dr. De Haas in het gesticht voor ooglijders te Rotterdam. Niet minder dan 23 jongedochters en jonge lingen uit Jubbega stonden voor bet kantongerecht te Heerenveen terecht, beschuldigd van vertoeven in een herberg na sluitingsuur. Eón der mannelijke beklaagden scheen aangesteld te zijn tot aller ver dediger en het dient gezegd, dat hij zich goed van zijn taak kweet. Allen waren lid van het zanggezelschap met meister" als directeur; men had feest gevierd en de burgemeester had tot twee uur permissie gegeven. Als altijd waren de beide veldwachters als gas ten" uitgenoodigd en de dienaren der wet vierden tot half drie feest mede de brandewijn met rozijnen werd lustig rondgedeeld. Theedrinken zou volgen, toen de veldwachters zeiden, dat het tijd was te vertrekkenmen wilde dit niet en proces-verbaal volgde. Mr. A. Ferf, ambtenaar van het O. M., ontried den veldwachters later weer tot half drie als brandewijn met rozijnen drinkende gasten tegenwoordig te zijn en meende, dat in casa de middenweg moest bewandeld worden. Hij wenschte eene lichte straf te eischen nl. 2 boete voor ieder, subsidiair I dag hechtenis. De woordvoerder" deelde namens allen mede, dat men daarmede content" was en lachend ver liet het gezelschap de rechtszaal. De bekende zilveren ringkraag uit den tijd van Jacoba van Beieren schijnt bij zonder de aan dacht te trekken. Voor een halve ton gouds was deze geassureerd op de tentoonstelling te Dordrecht en thans heeft de raad van Schoonhoven besloten op een verzoek tot aankoop door een Amsterdamsche firma, dit bijzonder reliquie uit den tijd der 15e eeuw te willen afstaan voor zestig duizend gulden. CSch. Ct.J De General Steam Navigation Compagny" heeft het plan, een bijzonder voor het vervoer van passagiers ingericht stoomschip van Amsterdam naar Londen te doen vertrekken, hoofdzakelijk voor hen die een uitstapje willen maken. Als een aardig staaltje van gehechtheid eener koe vinden wij het volgende gemeld De veehouder D. van Zrjtveld verkocht in No vember van het vorig jaar eene koe aan iemand, wonende onder de gemeente Hilversum. Het dier werd aanstonds op stal gezet en bleef daar tot Vrij dag, toen het naar de weide werd overgebracgt. Zoodra de koe haar kans schoon zag, vluchtte zij uit het weiland en zocht haar ouden baas op. Zij werd spoedig door den nieuwen eigenaar gehaald en naar het land teruggebracht. Hier bleef zij tot den avondontvluchtte toen zonder dat men kan nagaan hoe opnieuw en werd Zaterdagmor gen door v. Z. op zijne hofstede gevonden, terwpl zij nabij haar vroegeren stal kalm lag te herkauwen. Zondag avond laat had even buiten de ge meente Zevenbergen een ongeval plaats. De vrouw van een schippersknecht, met twee kinderen, in een kinderwagentje gezeten, huiswaarts keerende, werd wegens een bij haar zijnden hond door eenige langs den weg grazende koebeesten achtervolgd en aange vallen. De vrouw, geen raad wetende, is wellicht naar den waterkant van den weg afgeweken, met hot gevolg dat de vrouw en een der kinderen in de haven zijn verdronken, terwijl liet andere kind werd gered. Volgens de geruchten is Zondag tusschen de stations RavensteinWyshen een kogel door het glas van een coupé gedrongen. Iemand, het kortst daarbij zittende, is licht gewond aan het hoofd. Of de kogel gelost is uit een geweer ofwel met een zoogenaamde kattenpult is nog niet goed bekend. De politie doet onderzoek. Het plan om H. M. de Koningin bij haar be zoek in Friesland eene Friesche kap ten geschenke aan te bieden, beeft eenige uitbreiding gekregen. Een geheel Friesch kostuum, zooals indertijd aan wijlen H. K. H. prinses Hendrik aangeboden werd, zal daaraan worden toegevoegd. Met dat doel heeft zich te Leeuwarden een damescomité gevormd. Tot de op Zaterdag 18 Juni bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen van wege de provincie aldaar te houden harddraverij zullen worden toege laten, niet uitsluitend in Friesland, doch alle in Neder land te huis behoorende paarden deze moeten voor eene krompaneelen chais zijn aangespannen. De prijs of prijzen zullen door de Koningin-Regentes namens de Koningin worden uitgeloofd. De heer Van den Barselaar te 's-Hage, eene specialiteit in Haagsche leverworst, heeft een aardige reclame bedacht. Een door den beeldhouwer Salm vervaardigd zwijn, door de firma Stortenbeker in de natuurlijke kleur beschilderd, wordt op een. ge marmerd voetstuk rondgereden en doet dienst als boodschappenwagen. Een deurtje in den rug geeft gelegenheid om de pakjes te bergen. De 20 jongelieden tegen wie door het kanton gerecht te Bergen-op-Zoom een eisch was ingesteld van 4 dagen gevangenisstraf, wegens overtreding van het verbod op de samenscholingen, uitgevaardigd bij de ongeregeldheden naar aanleding van het op treden van het heilsleger, zijn allen veroordeeld tot 5 boete. Aan een hunner werd bovendien een boete van I 20 opgelegd, wegens het opgeven van een valschen naam. De burgemeester te Enschede heeft verleden Zondag de klokken op de kerktorens zooveel voor uitgezet, dat men thans een half uur bij den Greenwich tijd vooruit is. Zondagmiddag reed een tentwagentje met een ezel ervoor over de Keizersgracht te Amsterdam. Het beest liep te hijgen met de tong uit den bek zoolang het kon, maar eindelijk bleef het midden op den weg staande vracht was te zwaar. De zeiltjes van het wagentje worden op zij geschoven en een jongmensch van ongeveer twintig jaar sprong er uit. Hij pakte den ezel bij den teugel en trok uit al zijn inach't, maar het dier week niet van zijn plaats. Weer gingen de zeiltjes van elkander, nog eenige jongelieden sprongen naar buiten en met vereende krachten ging men nu aan het werk om den ezel weer op gang te brengen. De een sloeg het beest uit alle macht met de zweep, de ander trok hem met de teugels de tanden haast uit den bek, een derde trok bet dier aan den staart, een vierde schopte hem tegen den buik doch grauwtje bleef staan waar hij stond. Natuurlijk vormde zich langzamerhand een standje" om den wagen en het duurde niet lang of eenige werklieden trokken partij voor het arme dier. Zij maanden de jongelieden aan op te houden met mishandelen, docli te vergeefs. Eindelijk dringt een man naar voren, hij pakt een der »heeren" in den kraag en trekt hem van het dier af. Nauwelijks hebben de anderen dit gezien of zij vallen gezamen lijk den man aan, die een hunner had ^aangepakt". Zij gooien hem op den grond, maar dadelijk schieten eenige omstanders toe en begint een geregeld ge vecht. De strijders duikelen over elkander heen en takelen elkaar leelijk toe. De Zondagsche kleeren worden stuk gescheurd, een der mannen krijgt een neusje bloed", de ander een blauw oog, de om staande vrouwen gillen en met blijkbaar wel gevallen ziet grauwtje de vechtpartij aan, die hem een zoo weldadige verpoozing verschaft. Eindelijk keert het dier zich om en langzaam wandelt het weg met het wagentje achter zich. Haastig komt een agent van politie aangeloopen. Hij ziet ezel en wagen onbeheerd en verderop een »standje". Hij scheidt de vechtenden, bekeurt den koetsier van het rijtuigje en aanmerkelijk bekoeld gaan beiden partijen van elkander. Een der jongelie den springt op den bok van den wagen, de diender" pakt het grauwtje bij den teugel en onder groot gelach der menigte begeeft bet edel drietal zich naar het naastbijgelegen politie-bureau. De Amst Dat de dieren het in de weide niet breed en 's nachts vooral koud hebben kan hieruit blijken dat te Beusickem eene koe dezer dagen de vrijheid nam, de wei te verlaten en zicb maar weer naar den stal te begeven. In de kolenmijn TrieuKaisin te Gilly (Hene gouwen) is Maandag de bak, tot het nederdalen in de mijn in gebruik, naar beneden gestort, waar door 5 personen gedood zijn. De gewone rupa heeft 4000 spieren. In Engeland is ondergoed in den handel ge komen van houten vezels gemaakt. De koningin van Griekenland is de beste vorste lijke naaister in Europa zij snijdt zelf en maakt zelf baar ondergoed. Onder de concept-wetten, die in de aanstaan de zitting van den Oranje-Vrijstaatschen Volksraad ter tafel zullen komen, is er een om den verkoop van Eau de Cologne en andere »zoet ruikende ster ke dranken" in het Moroka-district te verbieden. Daar de wet verhindert om brandewiju, whisky of rum te koopen, leerden de naturellen" al spoedig zich met een »reukzoopie" te vreden te stellen. Sommigen hadden al geregeld een roes van Eau de Cologne. Uit Monte Carlo wordt gemeld dat men een dynamiet-kardoes gevonden heeft nabij een boom, recht over de zaal van Trente-et-Quarante. Het be stuur heeft alle mogelijke voorzorgen genomen, op dat deze ontdedking geheim zou blijven. Sedert eenigen tijd heeft het bestuur van het Casino taliijke dreigbrieven ontvangen; men is zeer ongerust en vreest den eenen of anderen dag de speelzalen, waar iedereen om zoo te zeggen geheel vrij binnentreedt, in de lucht te zien springen. Sandow, de sterke man, die ook te Amster dam zulke stoute toeren verrichtte, bracht te Nizza de politie in verbazing, doordat hij twee kerels het bureau binnenbracht, die hij op armslengte vóór zich uit stak. Het bleek dat hij onlangs bij zijn vertrek van Nizza naar Italië een groote kist met bontwerken, te zamen een waarde van 12 duizend gulden ver tegenwoordigende, naar huis had gezonden. Hij ont ving echter een telegram van huis, dat er in de kist bg haar aankomst niets dan steenen zaten, Sandow kwam terug te Nizza en vernam dat een tolk met een vriendje het bedrog gepleegd hadden, door valsche verklaringen te doen aan de beambten, die met de verzending belast waren. Toevallig ontmoette hij de twee mannen op straat, greep hen beet en bracht hen op boven gemelde manier bij de politie. Een staaltje boe men in Amerika een adver tentie- of reclamemiddel aandurft is bet volgende Onlangs leed een groot schip in kevigen storm nabij de haven van New-York schipbreuk. Den daarop volgenden morgen stroomden een menigte nieuws gierigen naar buiten, om het kolossale wrak te zien. Hoe groot was niet de verbazing, toen zij het schip van boven tot onder met geweldige affiches beplakt zagen, waarop te lezen stond De drama's der zee, het groot succes van den dag In den schouwburg van Brooklyn hedenavond »de Vuurtorens der Haven." De schouwburg-directeur had in den vroegen ochtend tegen zeer hoog loon eenige onverschrokken zeelieden overgehaald, den gevaarlijken tocht te wa gen, om zijne reusachtige affiches op die plaats te gaan aanplakken. Het huis was natuurlijk stampvolde reclame had overvioelig vrucht gedragen. Landboiiwórs uit liet zuiden van Schotland kwamen dezer dagen te Edinburg bijeen, om te beraadslagen wat men zou kunnen doen tegen de muizenplaag. In de laatste weken toch zijn de veld muizen een bezoeking voor den landman, daar zij zelfs bet gras van de bergen schoon afvreten, zoodat de schapen geen voldoend voedsel meer vinden. Reeds zijn allerlei middelen beproefd, om dood en verderf onder de muizen te brengen, maar tot dusver te vergeefs. De Minister voor Landbouw Chaplin liet weten, dat een commissie van onderzoek en advies in deze zaak zou worden benoemd. Ckristiaan, lijfkoetsier van Frederik den Groote, viel in ongenade en werd naar de vesting Spandau gebracht. Toen de Koning hem daar later aantrof, terwijl hij bezig was eene kar met mest te rijden, vroeg hij hem: »Wel Christiaan hoe gaat het." »0", was het antwoord, het is mij eigenlijk hetzelfde of ik mest rijd of uwe majesteit." Christaan, gij zijt vrij" was het antwoord. Tengevolge van de invoering van het kringen- tarief op de Hongaarsche spoorwegen is het per sonenverkeer zoodanig toegenomen, dat de zwaarder geworden sneltreinen niet meer door de gewone locomotieven konden getrokken worden en men zijn toevlucht tot een tweede locomotief moest nemen. Afgescheiden van de hoogere kosten, kon ook uit een oogpunt van veiligheid deze toestand niet lang duren, zoodat men nieuwe locomotieven ging fabri ceer en. Een gedeelte van het dak der guttapercha- fabriek van den heer Mackintosh te Manchester is ingestort. Een groot aantal arbeiders is onder de puinhoopen begraven. Tot dusver zijn 10 gekwetsten te voorschijn gebracht en naar het gasthuis vervoerd. 3 hunner zijn zwaar, 1 is doodelijk gewond. Men sprak over de composities van een bekend pianist en toondichter en vroeg hem, aan welke hij de voorkeur gaf. Zijn antwoord was: »Van mijn kleine tweehandige werken zijn mijn beide kinderen mij het liefst." Een pond boomwol kan tot een draad van 49 Duitsche mijlen worden uitgeweveneen lood goud kan tot een draad van 140 mijlen worden getrokken. In sommige Poolsche bladen wordt een schets gegeven van den treurigen toestand van vele wonin gen in Warschau. Volgens een statitiek, door de Russische overheid zelve opgemaakt, woont twintig procent van de be volking der Poolsche hoofdstad op zolders of in kel ders. Er zijn 5623 van die woningen in de lucht of onder den grond, die 6993 kamers zegt de statistiek bevatten. Die krotten worden door 28,175 personen bewoond, wat beteekent dat 4 a 5 personen van alle geslacht en leeftijd samen in één verblijf leven, eten en sla pen. Tien duizend daarvan zijn kinderen onder de vijftien jaar. Men begrijpt dus dat de ellende groot is. En men zal er zich nog een beter denkbeeld van kunnen vormen, als men weet, dat 70 van die holen niet eens een venster hebben, om lucht of licht door te lateneen gat in de deur doet als zoodanig dienst. Zooals men weet, berekent men een minimum van 25 kubieke meters lucht als noodig per persoon de ongelukkige Polen der mindere klasse te Warschau hebben er nauwelijks 8 a 10 Ongeveer 150 dier woningen hebben geen stookgelegenheid of schoor steen wat er dus gedurende de ijzige Russische winters daar geleden wordt, kan men zich voorstel len. De ongezondheid van het verblijf wordt nog vermeerderd door de onuitstaanbare vochtigheid, daar de geregelde overstrooming van de Weichsel zeventien straten onder water zet, wier kelders door de armen bewoond worden- De sterfte is dan ook zeer groot. Terwijl onder de gegoede klassen het sterftecijfer 18 per jaar per duizend bedraagt, is dat 40 op de werklieden en 57 op de daglooners. Gemakkelijker er in geloopen dan er zicb uit ge red, dit was eens het geval met zekeren baron Szel, die tijdens de Hongaarsche pariements-zittingen zich in de vriendschap van twee leden mocht verheugen, George Mayath en Bartel Szemere. Op zekeren dag werd de baron afgunstig op hunne lauweren. Hij riep Szemere terzijde en vroeg of hij eene rede voering voor hem wilde schrijven, ï-Met alle genoegen, waarde vriendwaarover wilt gij spreken »Dat is hetzelfde, als het maar een mooie rede voering is eene heel mooie." »Ge zult over mij te vreden zijn," was het ant woord, en den volgenden dag bracht Szemere het manuscript. De baron memoriseerde de .redevoering en droeg die op den derden dag voor. De Kamer weergalm de van bravo's en toejuichingen. Op dit oogenblik stond de voorzitter op en vroeg «Is hier ook iemand, die eenige aanmerking op deze redevoering te maken heeft De baron zag met een zegevierenden glimlach rond. Al de leden bewaarden het stilzwijgen. Toen stond Szemere op. Hij begon Mijne heeren, wat de redenaar gezegd heeft, is van het begin tot het einde onjuist." En nu be gon hij met kennis van zaken de vergissingen van den baron aan te wijzen. Gelooft hem niet heeren 1" riep de baron, hem toornig in de rede vallende»hij heeft zelf die redevoering voor mij geschreven." De geheele vergadering schudde van het lachen, en de baron deed eene gelofte, dat bij nooit weer in het publiek zou spreken. Deeming moet het een en ander in zake den moord op zijn laatste vrouw te Melbourne hebben bekend. Zijn advocaat heeft een verzoekschrift om uitstel van executie ingediend, op grond dat een voortgezet onderzoek naar den geestestoestand van den veroordeelde noodig is. De terechtstelling is op Maandag den 23 bepaald*

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2