1892 N°. 56. Donderdag 12 Mei. 79s,e jaargang. rai iö d De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. n DE VERPACHTING VAN HET 1 TE WETEN lo Da kaai, de lxaven, de waterleiding eu de watergangen laug9 de wegen in het ambacht van Goes 2o. De zoete Vest van de 's-Hcer Ilendrikskinderenbanière tot aan den Poelweg bij de -Struikelblok'*; zal geschieden voor den tijd van zeven jareningiande den eersten Juli 1892,op ZATERDAG DEN 14 MEI a s, des namiddags te een uur, ten liaadhnize. De voorwaarden liggen van heden af tot den dag der ver pachting ter inzage van een ieder op de gemeente-Secretarie. Goes, den 23 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W. IIAMER. De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 12 Mei 1892. De bijzondere samenkomst van het Leger des Heils op Maandagavond te 8 uren gaf weinig verschil met een gewone samenkomst. De oefening werd geleid door adj. Clark, bijge staan door vijf mannelijke en vier vrouwelijke offi cieren, terwijl nog een zestal vrouwelijke figuranten het platform volde. Eerstgenoemde opende de bijeen komst doch liet vooraf zingen lied 105 uit deu bundel »Staat op voor Jezus" en Heer ik hoor van rijken zegen". Daarop deelde spreker mede dat de plechtigheid van Zondag en Maandag met het openen van den Heilstempel te Goes tevens ook nog een herinnering was, die in al de Nederlandsche corpsen herdacht werd, nl. dat het 5 jaren geleden was dat de eerste drie Engelsche officieren in Nederland kwamen, waarvan slechts een tweetal het werk voort zetten. Thans telt Nederland ruim 200 officieren met 60 corpsen. Eindelijk is er op dit plekje grond, dat voor het doel werd aangekocht, ook een gebouw ver rezen. Verschillende omstandigheden waren oorzaak dat het zoolang duurde, want meer dan een jaar is het geleden dat reeds het fondament gelegd was, eer het gebouw opgetrokken en voltooid werd. Menig maal werd de vraag gedaanmoet, daar Goes nu reeds meer dan genoeg kerken bezit, daar nog een gebouw voor het Leger verrijzen Maar de bijeen komsten nu en dan in »de Prins van Oranje" ge houden, waar nogal veel belangstelling voor bet Leger bleek, deed ons het besluit nemen, zeide de heer Clark, om ook in Goes nog een gebouw voor het Leger op te trekkentrouwens het werk van het Leger is voornamelijk om menschen, die beneden het zedelijk peil staan, op den goeden weg te brengen. Om deze bijeenkomst plechtigen luister bij te zetten, waren de officieren uit Vlissingen, Middelburg, Ier- seke, Bergen-op-Zoom en Breda tegenwoordig. Ieder hunner trad beurtelings op, liet een lied zingen en sprak met meer dan gewonen ijver en klem over het werk van het Leger, waarbij een hunner zich nogal scherp uitliet over zijn vroeger opgedane onder vinding, voor hij bij het Leger was, omtrent de houding van leden der Chr. jongelingsvereenigingen enz. Eindelijk werden drie vrouwelijke officieren voor gesteld, nl. de dames Maartense, Bosman en Geert- sema, aan wie het werk te Goes werd opgedragen. Ieder van haar sprak een woord, waaruit bleek dat zij doordrongen waren van de haar opgelegde taak. De adj. Clark deelde daarna mede, dat de dames op de voor haar bestemde bovenwoning nog geen huisraad bezaten en deed een beroep op welwillende gevers of geefsters, om eens na te zien of er met de schoonmaak niet het ten en ander op zij was gezet, dat geschikt voor haar was en beval ze in de welwillendheid van het publiek aan. Dit verwekte eenige hilariteit, die nog meer werd aangewakkerd, toen men vernam dat zij op een kaf bed zich te slapen moesten leggen. Er werd dan ook een collecte gehouden om de drie dames een zachter rustplaats te bereiden. Nadat Maleaehi 4 gelezen en verklaard was, en den drie vrouwelijken officieren de bede uit Ps. 184 staande ook door de aanwezigen was toege zongen, sloot adj. Clark met het uitspreken van den zegen de bijeenkomst, die tot bijna tien uren ge duurd had. Het lokaal was bijna geheel gevuld. Gisteravond had alhier in »de Prins van Oranje" de gewone jaarlijksche schietwedstrijd plaats der schutterij-kader vereeniging. Er waren twee seriën-prijzen. De hoofdprijs dei- eerste serie, eene album-tafel, werd behaald door sergt. Kort met 91 puntende tweede, een album, door korp. Somer met 88 puntende derde prijs, een olie- en azijnstel, viel ten deel aan sergt. Reijerse, na kampstrijd met sergt. Van Luijk. De hoofdprijs der tweede serie, een paar prachtige bloempotten, uitgeloofd door kh. officieren, werd be haald door sergt. Kort, na kampstrijd met sergt. Reijerse. 's-BIeerenhoelt. Gekozen tot lid van den ge meenteraad de heer P. Van Stee Nzn. met 94 stemmen. MaftemiJjke. Bij de gisteren gehouden ver- 1 kiezing voor den gemeenteraad brachten 85 van de 103 kiezers hunne stem uit. Twee briefjes waren blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 42 bedroeg. Hiervan verkregen W. S t a a 1 41 en S. V a n der V e g t 33 stemmen, terwijl de overige stemmen over enkele andere personen waren verdeeld. Herstemming alzoo tusschen "VV. Staal en S. V. d. Vegt. fioiijitsplaai. In de Maandag 11. alhier gehouden vergadering der afdeeling Noord-Beveland der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, waar omstreeks 60 leden present waren, werd de oprichting eener roomboterfabriek op dit eiland druk besproken. Bij eventuëele oprich ting verklaarden zich 29 landbouwers, samen over 200 koeien kunnende beschikken, bereid de melkte leveren. Tot het ontwerpen van een plan en het inwinnen van inlichtingen werd eene commissie benoemd, be staande uit de heeren G. J. v. d. Linde, A. N. v. Langeraad en J. Vogelaar van Kolijnsplaat, J. W. Nieuwenhuijzen van Kamperland en L. v. Oeveren van Kortgene. Voor een en ander werd hun een crediet van 60 gulden toegestaan. Bij Kon. besluit is L. A. Van A s p e r e n van de Velde benoemd tot burgemeester dei- gemeente Brouwershaven. De zesde jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Neder landsche Visscherij zal worden gehouden te Amsterdam, op Dinsdag 31 Mei. Behandeld zal o. a. worden een voorstel van de afdeeling Ierseke Tengevolge der omstandigheid dat de witte ton no. 10 B, gelegen tegen de zoo genaamde Tonneplaat in de Ooster-Sckelde, te ver verwijderd ligt van het punt, waar het vaarwater van Wemeldinge naar Ierseke zich afscheidt van het diep der Ooster-Schelde, komt het herhaaldelijk voor, dat vaartuigen, voor Ierseke bestemd, omhoog varen. Men dringe daarom by de bevoegde autori teiten er op aan, dat in de afbakening van bedoeld vaarwater op afdoende wijze worde voorzien." De werkzaamheden van de Tweede Kamer zullen tegen 20 Mei afloopen, om tegen half Juni te worden hervat en alsdan tot einde Juli te worden voortgezet. Omtrent de interpellatie-Keuchenius, de vorige week in de Tweede Kamer betreffende de zaak Roe- lants gehouden, zegt de N. R. Ct. .- »De nalezing in de Handelingen van de discussie, die naar aanleiding van de interpellatie des heeren Keuchenius heeft plaats gehad, geeft den indruk dat het den Minister van oorlog niet moeielijk is geval len het legerbestuur te verdedigen tegen de aan vallen, waaraan het blootstond. Eenvoudig om te voorkomen, dat de officier mocht betrokken worden in wanordelijkheden, die het werk der middernachts zending niet zelden te voorschijn roept, werd hem de deelneming aan dat werk verboden. En nu werd wel als een laatste argument, waartoe ten slotte de anti-revolutionaire sprekers hunne toevlucht namen, tegen den Minister aangevoerdg'i hadt kunnen af wachten tot zich werkelijk vergrijpen tegen de dis cipline voordedenmaar is het niet beter dat men vergrijpen, die den mindere aan zware straffen bloot stellen, tracht te voorkomen? Dat men aldus han delt geheel in overeenstemming trouwens met de reglementen wat bewijst het anders dan dat men den soldaat een goed hart toedraagt De heer Keuchenius eindigde met te zeggen, dat zijne 25-jarige ervaring hem bewoog zich van het voorstellen eener motie te onthouden. Zou ook niet de loop der beraadslaging daartoe iets hebben bij gedragen Buiten de Kamer heeft men getracht den indruk te vestigen, als ware voor het legerbestuur de zedelijkheid van den soldaat eene onverschillige zaak. Dit wapen is hun, die het gebruikten, uit de handen geslagen. Niet om aan de ontucht vrij spel te laten heeft het legerbestuur kapitein Roelants willen beletten aan het werk der middernachtszen ding persoonlijk deel te nemenmaar het heeft ge handeld in het belang van het leger, door niet toe te laten dat het gezag van den bevelvoerenden offi cier schade kon lijden en dat de mindere kon bloot gesteld worden aan het gevaar van zich te vergrij pen aan zijn meerdere". Het Dagblad is niet gauw tevreden. Door hen, die alles tegelijk onderhanden willen nemen alsof het werk dan spoediger tot stand zou komen is geklaagd, dat nog geen voorstel tot w ij z i g i n g van het kiesrecht was ingekomen. Nu echter heeft de Minister van Binn. Zaken in de gewissolde bescheiden medegedeeld, dat zoodanig voorstel bij den Raad van State was ingediend en nu roept het Dagblad uit »Meer van gewicht dan de tijding »de wet, rege lende het Kiesrecht, is bij den Raad van State", zou de mededeeling wezeu van den inhoud dier weten voorts van het tijdstip, waarop zij zal worden inge diend, behandeld, aangenomen en ingevoerd". Het Dagblad zou dus verlangen, dat de Minister Tak nu al zeide, wanneer de beide Kamers der Sta- ten-Generaal zijn voorstel zullen aannemen Wij gelooven dat zelfs graaf Schimmelpenninck, des Dagblads ideaal, tot zulk eene mededeeling geen kans zou hebben gezien. (Arnh. Ct.) Omtrent de behandeling der adressen betreffende de jachtwet zegt de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. »De twee hoofdsprekers waren tot nu toe de hee ren Rink en Rutgers. Eerstgenoemde heeft met groot talent het standpunt verdedigd, dat de eige naar van den grond het recht moet bekomen om gedurende alle tijden van het jaar zonder jachtakte het wild op zijn eigen land te dooden, waarover hij niet bij contract van dat recht afstand heeft gedaan de hoer Rutgers daarentegen heeft trachten te betoogen, dat de landbouw van het wild weinig schade lijdt en dat het behoud van den wildstand een nationaal belang is. Moest ik meestemmen, zonder eenige reserve zou ik mij scharen aan de zpde van den lieer Rink, maar ik kan werkelijk niet inzien, welk nut het kan hebben om daarover nog dagen lang te redeneeren, zoolang er geen voor stel tot herziening van de jachtwet aan de orde is. Als straks de minderheid in een motie de wensche- lijkheid van de herziening der jachtwet uitspreekt, dan zijn wij nog niet veel verder, want dan hangt het nog van den Minister af, of hij een wet in den verlangden geest wil indienen," en van de meerder heid in de Kamer of zij de wet, zooals zij dan wordt geformuleerd, wil aannemen. Was de heer De Kanter de chef-adressant, zooals de beer Rutgers hem noemde na door Bergum voor de Kamer te zijn afgevaardigd, terstond aan het werk gegaan om een herziening van de jachtwet, zooals die door 15000 adressanten gevraagd is, te ontwerpen, waarschijnlijk zou men veel schielijker tot een practisch resultaat zijn Uit den Haag schrijft men aan de Arnh. Ct.: Te Scheveningen heerscht sedert geruimen tijd vlek-typhus, die eindelijk epidemisch werd ver klaard. Er werd zelfs door den Gemeenteraad be sloten een oud, zeer vuil buurtje, waar die ziekte voortwoekerde, weg te ruimen maar om welke rede nen dan ook, is aan dat besluit geen uitvoering gegeven. Men beweerde dan ook, dat de ziekte niet epidemisch meer was. Toch kon men in het hier verschonende Vaderland lezen, dat er de vorige week weder vijf nieuwe gevallen zich hadden voorgedaan en daaronder was dat van den geneesheer dr. De Niet. Nochtans werd in het begin niets gedaan om de ziekte te bestrijden, die, wanneer het warmer weer geworden is, een dreigender karakter zal aannemen. Thans schijnt men tot betere gedachten te zijn gekomen, maar van doortastend optreden is nog geen sprake. Houdt men dien toestand bedekt omdat men vreest, dat zij vreemdelingen zal doen terugblijven en dit schade zal doen aan de tentoonstelling Dan volgt men den verkeerden weg, want juist daardoor ont neemt men zich de mogelijkheid om flinke, doeltref fende maatregelen te nemen, die in het belang zijn der bezoekers van badplaats en tentoonstelling en allereerst van de ingezetenen zeiven. In wil niemand vrees aanjagen, maar voor ge meenten geldt hetzelfde wat voor bijzondere personen waar ishet meest verkeerde wat een zieke doen kan is zijne ziekte geheim te houden. Uit Batavia wordt geseind, dat er door de Ind. Regeering besloten is, in een gedeelte van het Atjek'-gebied een scheepvaartregeling in te voeren, alsmede dat aan den voorzitter der Ind. Alg. Rekenkamer is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheid van bezuiniging op sommige takken van dienst. De Javabode schrijft over de gouverne- ments-koffiecultuur. Naar het schijnt, is hieromtrent de noodige overeenstemming verkregen tusschen de Regeeriug hier en het opperbestuur, doch wat daarvan het resultaat zal zijn, isi niet bekend. In ieder geval schijnt het zeker, dat cle gouverne- ments-koffiecultuur nog niet zal worden losgelaten, maar dat er naar zal worden gestreefd haar meer ten bate der bevolking en der schatkist beiden te doen strekken. In een Engelsch blad wordt betoogd, dat het Engelse li weldra de taal dor wereld moet en zal zijn. De schrijver verdedigt zijn meening op deze gronden Het Engelsch wint alom veld. In Duitschland heeft het de plaats van het Franscb ingenomen als de eerste vreemde taal, die op school moet worden geleerd. In Rusland ziet men hetzelfde. Daar en in Siberië is het reeds meer fashionableEngelsch dan Eransch te spreken. Ook geven de Russen er de voorkeur aan, het Engelsch in plaats van hun eigen taal in telegrammen te gebruiken, wijl men dan met minder woorden beter zijn bedoeling kan uitdrukken. Een ander teeken des tijds aanschouwde men op de conferentie van Samoa in 1889. De beraadslagingen op die conferentie werden niet in het Fransch, maar ter wille van de Amerikaansche gedelegeerden in het Engelsch gevoerd, een taal die de Duitsche af gevaardigden allen meester waren. In onbeschaafde streken maakt het Engelsch nog grooter vorderingen. Dr. Blyden verzekert, dat het elke andere Europeesche taal op de Afrikaansche kust heeft verdrongen. Het heeft in Afrika geen enkel gevaarlijk mededinger dan het Arabisch. Het Portugeesch was sedeTt jaren de meest gebruikelijke taal aan de Westkust van Afrikathans wordt het Engelsch de algemeene taal van Sierra Leone tot de San Pedro Rivier, een afstand van ruim 800 mijlen. De streken aan den Nijl, den Niger en de Groote Meren zijn reeds geheel Engelsch, en die aan den Congo en Zambesi zullen weldra volgen. Om van Indië niet te spreken, waar het Engelsch haast overal gesproken wordt, wijst de schrijver op Japan, waar die taal langzamerhand burgerrecht krygt de opschriften op winkels zijn bijna algemeen, de namen van steden en dorpen altijd in het Engelsch zoowel als in het Japansch geschx'even. Een reiziger die onlangs de Oostelijke landen bezocht, verklaart vele Chineezen, Maleiers, Arabieren en Fellahs ontmoet te hebben, die goed Engelsch spraken. Zelfs in de Noordelijke wildernissen van Siberië, zelden door Europeanen bezocht, verzekerde luitenant Palender, van de Zweedsche expeditie van 1878, op de ruim 1000 inboorlingen, welke hij ontmoette, er niet één gevonden te hebben, die niet een paar Engelsche woorden kende. Over een honderd jaar zullen de Vereenigae Staten waarschijnlijk evenveel bewoners tellen als China, en het is niet te denken dat Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en de Kaap in aantal zullen afnemen. Niet alleen is het Engelsch feitelijk bestemd de wereldtaal te worden, wat zijn oorsprong in toe vallige omstandigheden kan vindenmaar volgens het algemeen gevoelen is zij volgens den schrijver altijd het meest geschikt om boven de andere te zegevieren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hen drikskinderen door H. Limpers te Stavoren. Beroepen te Zoutelande de heer J. Groeneweg, cand. te Amsterdam. Door de regeering zijn subsidiën van 200 verleend aan cursussen voor vak j van art. 2 der wet op het L. O., op te richten te Ierseke en te Kortgene. Voor het eindexamen der H. B. S. in deze provincie hebben zich 19 jongelieden aangemeld. Jhr. mr. J. B. A. J. M. Verbeijen, inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie, herdacht gisteren den dag, waarop hij 50 jaren geleden tot schoolopziener werd benoemd. Talrijk zijn de bewijzen van belangstelling, die den waardigen man op zijn gouden jubelfeest ten deel vielen. Van de gezamenlijke bijzondere onderwijzers (geeste lijke broeders en liefdezusters) werd hem als blijk van hoogachting aangeboden zijn geschilderd portret. De jubilaris is voorgesteld levensgroot tot aan de knieën, in staande houding, in een pelsjas gehuld en steunende met de hand op een boek, getiteld Wet op het lager onderwijs. De gelijkenis is sprekend het portret wordt door kenners als een stuk van kunstwaarde geroemd. Van onderwijzers bij het openbaar en bijzonder onderwijs ontving de jubilaris een prachtig cadeau in zilver (een broodbak). Het stuk is vervaardigd in den stijl van de meesters der Hollandscke kunst in de 16e eeuw en draagt, benevens andere versieringen, de familiewapens van jhr. Verheijen en van zijne eclitgenoote gravin Dumoneeau, het wapen van Noord- Brabant en dat van 's-Hertogenboscb. Het schooltoezicht en een aantal autoriteiten maak ten bij den jubilaris hunne opwachting. Van de onderwijzers in Gelderland ontving de jubilaris een zeer artistieke bronzen groep, LeSoir, op marmeren piëdestal, en van de onderwjjzers in Limburg een kostbaar zilveren milieu. De Minister van Binnenlandsche Zaken zond per

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1