zijn. De aniuio om voor een paar jaar eens een kijkje te nemen in de tropen wordt door de heerschende werkeloosheid niet weinig gevoed. In de Economist van Oct. 1891 gaf de heer G. M. Bois88vain een berekening van het parti culier vermogen in Nederland. Daartoe bere kende bij het middencijfer van het jaarljjks vererfde in Nederland gedurende de jaren 18881890 vermenigvuldigde het verkregen cijfer met 41, omdat naar zijn meening aangenomen moet worden dat in 41 jaar vererving plaats heeft 4 van het product trekt hij af 41 maal het middencijfer van het passief en dan verkrijgt hij een bedrag van ƒ10,700 millioen, dat door verschillende controle-berekeningen aan nemelijk gemaakt wordt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Drietal van predikanten bij de Ned. Herv. kerk te GoesG. Mansveld te Nichtevecht, 0. J. Lammerinek te Scheveningen en L. A. Faure te Rede. (St.) D«. W. Kapteijn Pz. te Workum heeft het beroep naar de Christ. Ger. gemeente te Goes aan genomen. Beroepen te Kerkwerve (toez.) de heer G. Yossers, cand. te Anjum. Heden werd voor de Kath. kerk alhier ont vangen een Christusbeeld in gebronsd ijzer* Het ruim 600 kilo zware monument van meer dan mans lengte zal geplaatst worden in de nis van den gevel der kerk. De heer P. Minderhoud te Borsele is ook be noemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Nieuwdorp. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 9 Meizijn de navolgende personen veroordeeld, wegensjachtwet overtreding A. T. te Heinkenszand, tot 2maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, A. Y. te Krabben- dijke, tot 2maal f 10 b. s. 6 d. h. voor iedere boete, A. B. te Baarland, A. P. en G. De J. te 's-Heer Arendskerke en C. S. te Biezelinge, ieder tot f5 b. 8. 4 d. h. en P. P. te 's-Heer Arendskerke, tot f8 8. 2 d. b.het verwekken van rumoerM. M., S. De L., L. W., 1. E. en A. L. te Baarland, ieder tot f3 b. s. 3 d h.straatschenderijI. P. t8 's-Heer Arendskerke, M. B., J. J. K. en M. H. te Kolijnsplaat, M. v. G. en W. F. R. te Goes, allen tot f 1 b. s. 1 d. li., J. BE. Y. en M. Z. te Wis- senkerke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. en D. H. en A. v. G. te Goes, ieder tot f0,50 b. s. 1. d. k. overtreding art. 460 W. v. S.r.L. T. te Heinkens zand, tot f 5 b. s. 3 d. h.overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland J. B. te Kruiningen, tot f 3 b. s. 2. d. h.het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde A. H. te Ierseke, tot f 2 boete subs. 2 d. h.over treding van het Reglement van politie voor de polders in ZeelandJ. D., M. de K., P. v. O., C. v. OM. B., L. v. d. V., J. v. O., J. M., L. G., A. L., A. v. P. en M. v. P., allen te Woensdreckt, ieder tot f 1 b. s. 1. h.strooperijP. Q., te RilJand-Batk, tot f 1 b. s. 1 d. h.politieovertredingP. M., te Wissenkerke, tot f 1 b. s. 1 d. b.openbare dronkenschapA. V., te Hansweerd, tot f5 b. s. 3 d. k., A. M., te Kats, W. B. en C. v. d. W., te Kamperland, L. Z. en M. B., te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1. d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdJ. ds J., te Oudelande, be klaagd van jachtwetovertreding. Gemengde Berichten. Donderdag had een landbouwer te Fijnaart een buitenkansje. Op een boedelhuis had hij een oud lessenaarskastje gekocht en vond daarin 44 gouden tientjes, 2 halve tientjes van koning Willem I en eenige brieven, boedelscheidingen, testamenten uit de vorige eeuw enz. De oudste zijn van 1752, de jongste van 1812. De ten vorigen jare geplaatste gedenksteen aan de Wilhelminakade te Rotterdam, welke in gouden letters meldde, dat hij door onze jeugdige vorstin daar gelegd was en dat ter herinnering aan dit feit Seze kade naar H. M. vernoemd was, is in de laatste nachten door baldadigen zoozeer beschadigd, dat het opschrift grootendeels onleesbaar geworden is. Een streng onderzoek wordt ingesteld. In de laatste veertien dagen zijn op Urk vele personen door typhus aangetast. Er zijn huisgezinnen, waar er 5 tot 6 ziek liggen. Thans zijn er een 60-tal personen ziek ongeveer 40 zijn hersteld en 17 zijn overleden. Te Delfzijl overleed dezer dagen eene weduwe, De erfgenamen vermoedden dat er geld moest zijn. doch het was nergens te vinden. Niét weinig echter werden de erfgenamen verblijd, toen de schoorsteen geveegd werd en de schoorsteen veger niet alleen het roet naar beneden bracht, maar tevens een aardig sommetje aan bank- en munt- papier. In de Portefeuille lezen wjj i. De Zweedsche echtgenoote van een GriekTurksch gezant aan het Nederlandse/ie Hof, heeft een Fr arisch boek geschreven, dat in Engeland gedrukt is." En nochtans moet, volgens hetzelfde blad, de in houd van het boek dezer cosmopolitische schrijfster niet geheel uit vonken" van vernuft en geest bestaan Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit een Gel- dersche grensplaats 'De le Mei zal ons met den nieuwen tijd mooie parten spelen. Ik heb al verschillende lieden gezien, die sinds Zondag drie horloges op zak dragen. Na tuurlijk moeten deze utirwei ken vau verschillende grootte of vorm zijn, daar men anders toch in de war komt. De meeste lieden moeten hier rekening houden met den Duitschen tijd, wegens hun arbeid op Duitsch grondgebied of wegens het Duitsche post kantoor. Deze tijd is 15 minuten later dan de Am- sterdamsche en deze weer 20 minuten dan de Green- wicktijd, naar welken tijd zich het Hollandsche post kantoor regelt. Daar de ingang daarvan tegelijk die van de woning der brievengaardster is, moet het goede mensch zich telkens afsloven om de te vroeg of laat komende menschen de nieuwe tijdrekening uit te leggen. Zij is met al den last dien 1 Mei haar bracht nog verwonderd, dat de verwarring onder de menschen, die volgens drie tijden moeten rekenen, niet nog grooter is. Zekere vrouw S., te Edam, heeft brand ge sticht ia eene loods, met turf en hout gevuld, bij hare woning. Bossen stroo had zij met petroleum begoten en toen in brand gestoken. Het bleek, dat zij in een aanval van krankzinnigheid heeft gehan deld, waarom de burgemeester het noodig heeft ge oordeeld, haar dadelijk onder bewaring te stellen en naar een gesticht op te zenden. De brand werd in tijds gebluscht. Dezer dagen trouwde de veldwachter eener gemeente bij Tongeren. Terwijl hij met de bruilofts gasten een toer door het dorp deed, hebben dieven zich meester gemaakt van een ham, gebak, gebraad en andere lekkernijen, die voor het bruiloftsmaal bestemd waren. Bij hunne thuiskomst vonden de gasten het volgende versje Wel vriend als ge nog eens mocht trouwen, Wil deur en kast gesloten houén, Want wat voor u was klaar gemaakt, Heeft ook aan anderen goed gesmaakt. Te Amsterdam is thans aan de Weesperzijde een gezelschap Bedouïnen te zien. De Amst. Ct. verhaalt daaromtrent In de manege vertoonden zich de Bedouïnen ge heel in hun landsgebruiken voor het opgekomen publiek. Eerst zag men den optocht, geopend door drie guitige bedouïnenknapen op ezels gezeten daarna de vrouwen, tronende op de kameelen, acht in getalvervolgens de mannen, sommigen, de hoofd lieden, in schilderachtige kleedij, gezeten op vurige paarden, inderdaad mooie dieren. Herhaaldelijk leg den deze mannen proeven af van uitmuntende ruiters te zijn. Zij stoven de manege" binnen met losse teugels en onder het rennen zwaaiden zij met hun lange geweren en schoten die af, rechts, links, in de lucht, naar den grond, om dan opeens midden in het renperk stil te staan. Dan zag men een Engelsch- inan, gezeten op een kameel en naast zich langs de schoften van het dier hangende koffertjes en valie zen, vergezeld van drie bedouïnen, die opeens aan gevallen werden door een in vollen ren naderenden bedouïnentroep en door deze roovers der woestijn geplunderd. Negerslaven zag men aanvallen en met halsjukken aan elkaar geklonken wegdrijven door de Arabieren men zag verder de bedouïnen hunne dansen uit voeren, bidden volgens de leer van Mohamed, die zij beljjden, kortommen kreeg een denkbeeld van het nomadenleven dezer woestijnbewoners. Ten slotte volgde een pompeuse optocht van ge heel het personeel. Op kameelen gezeten mannen, die op groote tamboerijnen sloegeneen pacha, in al zijn waardigheid op een paard gezeten, aan den toom door twee slaven geleid, en voorafgegaan door zijn harem te voetverder zijn gevolg te paard en vrouwen in een draagkoets, door twee kameelen ge torst; de kameelen versierd met veelkleurige scha brakken en dekens, voorzien van spiegeltjesde paarden sierlijk opgetuigd. Het bericht, dat iu de familie van Ravachol (Königstein) van vaderszijde, grootvader en over grootvader voor diefstal en moord opgehangen zijn te Heerlerheide bij Maastricht, waar zij zouden be hoord hebben tot eene bende misdadigers, de Bokken rijders of Ridders van de geit, die in Neder-Lirn- burg vooral in Heerlen, schrik en ontzetting ver spreidde, wordt in de N. R. Gt. tegengesproken. Blijkens een onderzoek in het rijksarchief in Lim burg, komt de naam van Königstein of KÖningstein noch in de crimineele registers van de sententiën, noch in de protocollen van Heerlen en Valkenburg der vorige eeuw, voor zoover die in dit archief aan wezig zijn, voor. De bovenvermelde verhalen worden daar als verzinsels beschouwd. H. M. de Koningin-Regentes heeft 200 ge schonken aan het Weldadigheidsfonds te Amsterdam. Onlangs word gemeld, dat twee jonge vrouwen te Lon len waren gestorven, na het gebruik van zalm uit blikjes. Het onderzoek van den zalm heeft ech ter niets verkeerds aan het licht gebracht, maar er is gebleken, dat de vrouwen den avond doorbrach ten in gezelschap van een man, die haar ieder drie pillen gaf en dat zij door strychnine zijn vergiftigd. Het spoor van den man, bekend als Fred, is niet te vinden. De uitzetting van den Hollandschen anarchist Boer heeft Zaterdag plaats gehad. De voorgenomen manifestatie der vereeniging, waarvan hij deel uit maakte, is door de politie verboden. Zijne vrienden volgden het rijtuig tot het spoorwegstation, waar 30 gendarmen en de politie voor de orde waakten. De vrees voor wano-.de is vex*d wenen. Het postkantoor te Chicago gebruikt thans vier electrische stempelinachines, die ieder in één uur 28,000 brieven stempelen. De machines ver richten het werk van 16 man en stempelen zeer duidelijk. Door de Noord-Amerikaansche postadmi nistratie zijn nog 100 machines besteld om over de andere groote postkantoren verdeeld te worden. Een voorstander van de invoering van Zondagsrust in het horlogemakersdorp St. Croix, in Zwitserland, heeft voor den spoorweg van Yverdon naarStCroix de benoodigde som van 1,800,000 mark gegeven, onder voorwaarde, dat het verkeer gedurende 25 jaar des Zondags geheel moet stilstaan. i Or me, het renpaard van den hertog van West- minster, is niet vergiftigd. De veearts, die het paard behandelt, heeft verklaard, dat de b'aren en zweren in den mond van het dier door het afbrokkelen van I een kies en een daarop gevolgde bloedvergiftiging op kleine schaal zijn veroorzaakt. Intusschen wilde de rechtsgeleerde raadsman van den hertog van deze verklaring niets weten. In de Times komt nog de advertentie voor, waarbij duizend pond wordt uitgeloofd voor dengene, die Orme's be lager voorden strafrechter brengt. Intusschen is Onne, de meestbesprokene van den dag in Engeland, beterende. De Parijs-Lyon Spoorweg-Maatschappij heeft een middeltje ingevoerd, om 't den reizigers gemak kelijk te maken hun waggons te herkennen. Behal ve de nummers, zal op eiken waggon een voorwerp: een dier, een bloem, een vrucht enz. worden ge schilderd. Uit Frankrijk worden twee ernstige spoorweg diefstallen gemeld. Uit een waggon van den Oos- sterspoorweg werd een kist ontvreemd, welke voor 1 millioen francs aan goud en bankpapier bevatte. In den Parijscken clubtrein vermiste mevrouw Sala Rubini uit Venezuela een kistje met 80.000 francs aan juweelen en andere kostbaarheden. Den vorigen dag was haar echtgenoot een portefeuille met goud en banknoten, ter waarde van fr. 18.000, ontstolen. Men vermoedt dat beide diefstallen gepleegd zijn door een persoon, die de rijke Amerikanen te Parijs en op reis achtervolgde. Voor eenigen tijd kwamen drie Amerikanen te Kopenhagen en meldden zich aan bij dr. Brandes aldaar, specialiteit voor drankzucht, als gevolmach tigden der American gold cure company", wier geneesinrichtingen voor drankzuchtigen in geheel Amerika bekend zijn. Zij wensckten, bij wijze van proef, zes dronkaards uit het armhuis te genezen. Zes van de ergste dronkaards werden in een afzon derlijke ziekenzaal gebracht en de kuur begon. De patiënten worden om de vier uren met een oplossing van goud op den linkerarm ingespoten en namen om de twee uren een medicijn in, die voor namelijk op de spijsvertering werkt, terwijl zij zoo veel brandewijn en beiersck bier krijgen als zij ver langen. Na eenige dagen moet die methode een volkomen afschuw van alcohol ten gevolge hebben. Latere berichten melden dat de goudkuur de beste resultaten had. Vier der zes dronkaards zijn genezen. De twee anderen nog niet. De oorzaak hiervan is, dat zij nog aan andere ziekten lijden, die den dokter tot groote voorzichtigheid dwongen. De genezenen hebben nu een afkeer van alle alcohol. Een villa is voor 40,000 kronen gekocht en als sanatorium ingericht. Vele patiënten zijn reeds in geschreven. Een Deensch dokter wordt aan de in richting verbonden. Ontdekking van een gestolen kind. Elf jaar ge leden ging een mooi, zevenjarig kind in een bosch op de Servische grenzen spelen. Zij keerde niet terug en Oüdanks alle nasporingen kon men haar spoor niet ontdekken. Eenige weken geleden kampeeren een troep Zigeuners in de ^nabijheid van hot dorp, waarin het kleine meisje geboren was. Een oude man bezocht met een hond de leger plaats en het trok ieders aandacht, dat het dier zich niet ver wij deren wilde van een twintigjarig meisje. H j likte en besnuffelde haar als een beken de, kortom, hij vestigde zoozeer de aandacht zijns meesters op het meisje, dat deze haar ondervraagde en weldra tot de ontdekking kwam, dat zij zijn kind was. Destijds was zij door de zigeuners uit het woud gelokt en door hen mede gevoerd. BelangstellendDe Gemeenteraad van Berlijn bleek Donderdag bij de stemming over een voorstel onvoltalig te zijn. En dat voorstal betrof niets min der dan de sluiting eener nieuwe stedelijke leening van 70 millioen mark J.l. Donderdag werd te Hamburg door het luiden der klokken en ©ene openbare samenkomst, door den burgemeester geleid, de geweldige brand herdacht, welke nu 50 jaar geleden een groot deel dier stad vernielde. Deze ramp, de grootste welke in tal van jaren Europa trof, duurde langer dan drie etmalen; 20,000 personen werden van hun dak beroofd, 51 personen werden gedood en 130 gekwetst, 20,000 gebouwen werden verwoest, en de schade beliep ruim 80 millioen gulden. Op den gedenkdag werd eene tentoonstelling van herinneringen aan het onheil geopend. Te Keulen stond in de vorige week de ge vangenbewaarder Diewke voor den rechter, die vele jaren in de gevangenis der stad heeft dienst ge daan. Hij was beschuldigd als tusschen-persoon tus- schen gevangenen en hun familieleden te zijn op getreden om eetwaren en tabak binnen het gebouw te smokkelen van elke tien gulden hield hij er drie, en van de vijf twee en soms 6tak hij het geheele bedrag op. De gevangenen, waarmede de ontrouwe beambte dergelijke zaken deed, werden bijzonder door hem voorgetrokken en zij die hem niets opbrachten, werden slecht behandeld. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte vier jaar tuchthuisstraf tegen hem, maar de rechtbank veroordeelde hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een jaar gevangenisstraf. De in de zaak ge hoorde getuigen waren meest moordenaars, roovers en inbrekers en werden onder sterke bewaking van de gevangenis naar de rechtzaal overgebracht. Zekere burger Briois, uit Frankrijk, gaat met eenige geestverwanten naar Paraguay, om eene so cialistische kolonie te stichten. De grondslagen zijn geen individueel eigendom absolute gelijkheid, zon der onderscheid van sekse of ras onderwerping aan de meerderheid; onbegrensde vrijheid van critiek door woord of schrifthet totale bedrag van raate- riëelen arbeid, noodig voor het welzijn van de ko lonie teruggebracht tot een minimum en verdeeld naar ieders geschiktheid, de grootst mogelijke wel vaart voor allen gelijkelijkde opvoeding en het onderwijs van de kinderen door de vereeniging. In het proces te Wilna tegen tien vrouwen en een man, die beschuldigd werden van stelsel matige kindermoorden, is thans uitspraak gedaan. Hoeveel kinderen de monsters ombrachten is niet met zekerheid bekendmaar er zijn niet minder dan 65 door hen vermoorde kindertjes gevonden. De kleinen waren door ongehuwde moeders uit besteed bij de vrouwen, die de kindertjes vex-gif- tigden of smoorden, maar de moeders meestal in den waan lieten, dat zij nog leefden. Zij bleven kostgeld eischen en persten de arme vrouwen voort durend af door allerlei bedreigingen. Zes vrouwen en de man zijn |nu schuldig be vonden en veroordeeld tet dwangarbeidsstraffen van 16 tot 20 jaren. Op een bruiloftspax-tij die te Charleton, in Noord-Amex'ika, plaats vond en waaraan onder scheidene ongehuwde heeren en dames deelnamen, deed een jong advocaat het volgende voorstel>De ongehuwd© gasten moesten uit hun midden een pre sident kiezen Deze moet zich door een plechtigen eed verbinden alle vertrouwelijke mededeelingen, die hem in den loop van den avond gedaan worden, geheim te houden, leder ongehuwd heer en iedere onge huwde dame schrijft nu zijn of haar naam op een stuk papier en daaronder den naam van den persoon, waarmede hij of zij zou willen trouwen de op die manier beschreven brieves worden den president ter hand gesteld en deze moet, ingeval een heer en een dame, naar uit hun briefjes blijkt, over en weder met elkander willen tx-ouwen, beiden daarvan mede- deeling doende namen der personen, wier wenscben niet wederkeerig zijn, moeten door den president geheim worden gehouden. Het voorstel werd aangenomen en ten uitvoer ge- bx*acht. De uitslag was dat twaalf heeren en twaalf dames wel met elkander in het huwelijksbootje wil den stappen en hiervan kregen enkel de bij de zaak betrokken personen kennis. Na enkele maanden wa ren reeds elf paren, die elkander op zoo eigenaardige wijze gevonden hadden, gehuwd en acht der jong gehuwde mannen verklaarden, dat zij nooit den moed zouden hebben gehad, om hun levensgezellinnen op eene andere manier, dan de boven omschrevene, te vragen. - Uit Madrid wordt aan het Iïbl. gemeld, dat onze landgenooten, de heer Kreps en zijn dochter, daar langer dan een maand werkzaam zijn geweest en dat telkens volle zalen bewezen, hoezeer het publiek hun werkzaamheden op prijs stelde. Hun succes is volkomen geweest, want al dadelijk na de eerste voorstelling was men volkomen overtuigd, dat er geen sprake was van bedriegerij, maar dat al hun proeven gebaseerd zijn op een gave, die zij door studie al meer en meer ontwikkelen, namelijk een buitengewoon scherp geheugen. Geblinddoekt zal het jonge meisje op het tooneel zonder aarzelen alle voor werpen opnoemen, die men haar vader in de zaal en in de loges laat zien, zelfs de nommers van dag bladen, horloges enz., en aardig was het te hooren, hoe ze dit in het Spaansch deed, alleen dan een Fransch woord gebruikende, als 't Spaansche haar niet dadelijk te binnenschoot. Evenals te Barcelona heeft de heer Kreps ook hier een bezoek gehad van iemand, die wilde weten wanneer hij in 't bezit zou komen van een lang ver wachte erfenis. De heer Kreps heeft geantwoord, dat het niemand gegeven was in de toekomst te lezen. Een hoer, Goudinat genaamd, heeft den por tier van het ministerie van justitie te Parijs met twee x-e vol verschoten in den arm gekwetst. Onmid dellijk in hechtenis genomen, verklaarde hij een verongelukt man te zijn, die op deze wijze de aan dacht op zich bedoelde te vestigen. Te Fuente-Palmera (Andalusië) stapte iemand uit den trein en overhandigde den stationschef een kistje een geschenk, zeide hij. De stationschef opende het en vond er een pasgeboren kind in (de brenger was inmiddels verdwenen). Hij was niet zeer inge nomen met het cadeautje en toen een spoorweg werker zich bereid verklaarde het kind te nemen, stond hij het gaarne af. Maar wie schildert zijn teleurstelling, toen hij vernam, dat in de luren van het kind 125,000 pesetas aan bankbiljetten geborgen waren Hij eischt nu het kind, we bedoelen het geld, op en zal den spoorwegwerker, die het niet wil teruggeven, een proces aandoen dat hij na tuurlijk verliezen zal. De intrekking van het verbod van uitvoer van haver en maïs uit Rusland mag beschouwd worden als een voorteeken der geleidelijke intrekking van alle verbodsbepalingen omtrent den uitvoer van land bouwproducten. Met 15 Mei (oude stijl) is te ver wachten dat de uitvoer van tarwe weder vrijgelaten wordt. Ook de intrekking van het uitvoerverbod van rogge is omstreeks dien tijd waarschijnlijk, tenzij de vooruitzichten op den oogst mochten vermindex-en, wat bij den tegenwoordigen stand der gewassen niet te verwachten is. Bij de te Keulen gehouden wielerwedstrijden heeft de heer Adler, de bekende Nederlandsche wiel rijder, in de driewieler handicap, afstand 2000 meter, den eersten prijs behaald, terwijl de heer Raland de tweede aankomende was. Na deze overwinning werden de Nederlanders met hun volkslied begroet en hartelijk toegejuicht. Hamonod, die bij de ontploffing van het restau rant Véry, waar hij voor het buffet staande, iets gebruikte, zwaar werd gewond, is na een verschxnk- kelijk lijden overleden. Véry verkeert nog steeds in levensgevaar. Op den Atchison Topeka-spoorweg heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Nabij Revere was een spoorbrug door overstrooming eenigszins van stand veranderd. Toen de California expres over de brug ging, derailleerden de laatste wagens en vielen, van een hoogte van 36 voet, in de rivier. Yier mannen, 1 vrouw en 2 kinderen werden dadelijk gedood, terwijl 15 menschen werden gewond. De nieuwe keizerlijke trein voor Z. M. Wilhelm II is gereed. Men heeft er drie jaar aan gewerkt en hij kost 3,750,000 fx'. De trein bestaat uit twaalf ïijtuigen welke met

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2