- 1892 N°. 55. Dinsdag 10 Mei. 79ste jaargang. J. ffl. KAKEBEEKE, G. SCHIPPER, J. G. P. TIMANS, J. J. OCHTMAN. J. M. KAKEBEEKE, ƒ1 G. SCHIPPER, J. G. P. T hl A A S, J. J. OCHTMAN, Haven van Goes Den Schutterplichligen, Vaccineeren en Hervaccineeren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. 'Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de hoeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» voor 8 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. >n om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ons laatste woord naar aanleiding van de verkiezing op morgen (Dinsdag 10 Mei van 9—5 uren) zij slechts een woord van opwekking aan alle voorstanders van de door ons aanbevolen candidaten, om trouw ter stembus te komen en vooral ook anderen optewekken op onze candidaten. te stemmen. Br zijn er zoovelen, die gaarne met ons mede zouden willen gaan maar dit door hunne van antirevolutionairen afhankelijke positie dikwerf niet durven. Dezen weifelmoedigen een hart onder den riem te steken is ons aller plicht. Dat ook de liberale landbouwers, die arbeiders in hun dienst hebben, dezen gelegenheid geven om te gaan stem men en zonder dwang hen opwekken de dezerzijds gestelde candidaten te steunen. Wanneer zoo ieder zijn plicht doet als staatsburger, dan staan onze kansen waarlijk niet slecht en bestaat er veel hoop, dat morgen gekozen worden de heeren Men late zich vooral ook niet misleiden door de volgorde, waaiin de antirevolutionaire candidaten worden aanbevolen, 't Heeft voor den oningewijde nu den schijn alsof de heer Oele staat tegenover den heer Timans. Dit is ten eenenmale onjuist. De heer Oele staat tegenover ons uitstekend Statenlid J. M. KAKEBEEKE, want met dezen laatste treden de drie andere antirevolutionairen af. Waar onze tegenstanders derhalve een vierden candidaat stelden, deden zij dit om den heer KA.KEBEEKE te ver dringen, die zeker verre de voorkeur verdient boven den heer Oele. Komt dan morgen allen trouw op en stemt eens gezind op onze vier candidaten (aftredend lid), te GOES, te IERSEKE, te 's-HEEKENHOEK, te GOES. Men lette er vooral op, dat het stembiljet twee stempels moet bevatten. En in gemeenten waar tegelijkertijd een gemeenteraadsverkiezing is (zooals te Hoedekenskerke, Kattendijke en 's-Heeren- hoek) of pas geweest is (te Goes), dat men de vier namen plaatst op het biljet waarboven staatStem briefje ter benoeming van vier leden voor de Provinciale Staten. Hebt ge uw biljet verloren of bij vergissing reeds voor de gemeenteraadsverkiezing gebruikt, dan kunt ge ter gemeente-secretarie of op het stembureau een ander bekomen. Ook moogt ge reeds geschreven namen doorhalen en die der heeren J. M. KAKEBEEKE, G. SCHIPPER, J. G. P. TIMANS en J. J. OCHTMAN er voor in de plaats stellen. (Men lette good op de voorletters.) Men bedenke eindelijk, dat de stembus geopend is van 95 uren. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en voor de werken aan het Sas zal het water uit de haven van Goes worden afgelaten van Zaterdag 81 Mei tot en met Zater dag -I Juni daaraanvolgende terwijl in de beide volgende dagen het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 30 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. die ten vorigen jare voorwaardelijk zijn vrijgesteld, of die ineenen redenen van vrijstelling te hebben verkregen, wordt herinnerd, dat de Commissie van onderzoek op Zaterdag den 21 Mei a. s. des middags te 12 uren in de raadzaal eene zitting zal houden. Goes, den 7 Mei 1892. Burgemeester cn Wethouders van Goes, J. G. d. W. IIAMER. De Secretaris, HARTMAN. De heer A. P. LASONDER, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal Zaterdag den IJ Mel a. s des namiddags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gmtii Vooral met het oog op bet heersohen der pokken epidemie te Groe beek, Wijchen en Nijmegen, worden de ingezetenen uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken en verzocht de boekjes mede te brengen, die hun bij de voltrekking van h-rn huwelijk zijn ter hand gesteld. Goes, den 7 Mei 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. I)e Secretaris, H A II T M A N. Naar aanleiding van feiten, ter kennis gekunen van de eerste afdeelmg der Staat» com missie van aibeids-enqucte, aan - gaande het beheer van sommige Fossdssis em BIa»<sohappSj ,-n tot uSêkei-aGssg S»ïj xiekte en| overlijden, raept de afdeeling voornoemd allen op, die in staat mochten zijn uit eigen ervaring bijzonderheden medetedealen omtrent Bepaalde to dier zake betrekkelijke feiten, daarvan vóór den J 5 Mei e. k. opgave te doen bij (desverkie- zende) ongefraukeerdeu brief aan het adres Staatscommissie vau. arbeids-enquéte m le afdeeling, 's-Gravenhage, 36, Parkstraat De feiten moeten betreffenroyement ondanks geregeld- betaling dor contributie en niet-betaling van een deel of van liet gelieele bedrag der bedon gen uitkeering. Goes, den 7 Mei 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. \V. HAMER. GOES, 9 Mei 1892. Gisteren is het lokaal van het Leger des H e i 1 s alhier ingewjjd. Des morgens zeven uren had de eerste bijeenkomst plaats, doch door het vroege uur was de opkomst gering. Bij de drie overige bijeenkomsten was het gebouw echter telkens geheel gevuld. Hoewel ieder binnentredende slechts een klein offer aan de deur had aftezonderen, was de toeloop zoo groot, dat des avonds vijf cent entree betaald moest worden. Behalve de menschenmassa vóór het gebouw, droe gen de bijeenkomsten overigens hetzelfde karakter als die vroeger in »de Prins van Oranje" werden ge houden. Den ganschen dag heerschte er aan den West wal groote drukte; onder de wandelaars en nieuwsgierigen waren ook velen uit de naburige gemeenten. De politie, die flink vertegenwoordigd was, had niets te doen er heerschte volmaakte orde. De algemeen© vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zal dit jaar te Kruiningen worden gehouden op den 22 Juni a. s. en de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens enz. op den 23 Juni 1892 op de weide van den heer E. Van In de algemeens vergadering zullen de volgende onderwerpen worden besproken le. Ligt het niet op den weg der Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland om, op dezelfde wijze als dit ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland geschiedt, de verbetering van 't rundvee in deze provincie te bevorderen In te leiden door den heer C. Der Weduwen te Kruiningen. 2e. Is het niet gewenscht, dat de Maatschappij door zedelijken of geldelijken steun zooveel mogelijk bevordelijk zij aan het uitbreiden der coöperatie op landbouwgebied In te leiden door den heer J. H. O. Dominicus te Kruiningen. Voor de tentoonstelling zijn prijzen uitgeloofd voor de volgende voorwerpen Landbouwpaardenonverschillig van welk ras. le. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs 30, waaraan wordt toegevoegd eene premie van ƒ50, door de afdeeling Zeeland der vereeniging »het Ne- derlandsck paardenstamboek", onder voorwaarde dat de hengst in het stamboek ingeschreven is of inge schreven zal word.n, tweede prijs ƒ20. 2e. Heng sten, geboren in 1890, eerste prijs ƒ15, tweede prijs 10. 3e. Merriön, minstens 4 jaar oud, eerste prijs 20, met verhooging van ƒ25, door de af deeling Zeeland, hierboven vermeld, onder voor waarde dat de merrie ingeschreven is of ingeschre ven zal worden in het stamboek, tweede prys 15, derde prijs ƒ7,50. 4e. Drie-jarige merriën, eerste prijs J 15, tweede prjjs J 10. 5e. Twee-jarige mer riën, eerste prijs ƒ10, tweele pi ijs J 5. 6e. Ruinen, minstens 4 jaar oud, eerste prijs 10, tweede prijs ƒ5. 7e. Paarden, geboren in 1891, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs 10, tweede prijs j 5. 8e. Spannen werkpaarden, minstons 4 jaar oud, onverschillig vau welk geslacht, eerste prijs J 20, tweede prijs 10. j Rundvee. 9e. Springstieren, minstens 2 jaar oud, van inlandsch ras. Eerste prijs 25, tweede prijs 15. 10e. Stieren, van inlandsch ras, beneden de 2 jaar oud. Eerste prijs ƒ10, tweede prijs ƒ5. 11e. Melk koeien, onverschillig van welk ras. Eerste prijs 20, tweede prijs 10, derde prijs 5. 12e. Kalf- en 1 melk vaarzen. Eerste prijs 15, tweede prijs 10, I derde prijs 5. 13e. Tweetandsvaarzen. Eerste prijs I 15, tweede prijs ƒ10, derde prijs ƒ5. 14e. Melk- 1 tands-vaarzen. Eerste prijs 10, tweede prijs 5, derde prjjs ƒ2,50. 15e. Voor drie stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van één eigenaar. Eerste prijs 15, tweede prijs 10. Door de Afdeeling Zeeland der Vereeniging »Het NederL Rundveestamboek" zal aan de prijzen worden i toegevoegd15 aan den eersten prijs der 2jarig© Stieren en 10 aan den eersten prijs der jarige Stieren. Schapenonverschillig van welk ras, geschoren, behalve een flinke vlok wol die aan een der voor bouten moet aanwezig zijn. 16e. Springrammen, eerste prijs ƒ10, tweede prijs 5. 17e. Ooien, min stens 3 stuks, eerste prijs 10, tweede prijs ƒ5. Varlcens. Onverschillig van welk ras. 18e. Beeren. Eerste prijs 6, tweede prijs 3. 19e. Zeugen. Eerste prijs 5, tweede prijs 2,50. Werktuigen enz. 20e. Voor de meest volledige veszameling Landbouwwerktuigen 35. 21e. Voor den besten Aardappelbesproeier met de daarbij be- hoorende stof ter besproeiing tegen aardappelziekte 5. 22e. Voor de beste verzameling Veevoeder met ruwe grondstoffen waaruit zij bewerkt zijn. Eerste prijs 30, tweede prijs 20. Uitgeloofd door den heer L. D. v. d. Linde te Kruiningen, handelaar in Veevoeder. Boter. 23e. Voor minstens één kilogram boter. Eerste prijs 5, tweede prjjs 4, derde prijs J 3, Kaas. 24e. Voor minstens 2 kaasjes (ongeverfd). Eerste prijs 5, tweede prijs 4. De heer I. P. Blok, thans opzichter bij het aanleggen der grintwegen in de Watering Cadzand te Cadzand, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat aan de werken bij het kanaal van Zuid-Beveland te Hansweerd. (M. Ct.) Aan de universiteit te Leiden is Vrijdag be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. B. Bleckmann, geboren te Hansweerd, na verdediging van een academisch proefschrift getiteld Artikel 323 B. W." Het wispeltuirige en over 't algemeen te kou de voorjaarsweer speelt de oester teelt weder booze parten, zegt de Th. en Ter. Crt. Wekten een paar schoone dagen de hoop op herleving in de oesterwereld en meende men zelfs, dat dit nieuwe leven zich reeds begon te openbaren, thans ziet men zich vergist te hebben en geeft het jonge broed, evenmin als de grootere soorten, nog een enkel tee- ken van groei. Alles is nóg zoo als het van de pan nen is gestoken Allécn de gewonde broedjes ver- toonen neiging om zich te herstellen; die natuurkracht schijnt nimmer stil staan. Maar groeien doet het jonge goedje nog niet. I In zoover de koude ze niet doodt, is dit misschien I zoo erg niet; bij gunstig weer kunnen zij hun scha I wel inhalen. Maar op de sterfte werkt de kou on- gunstig, en al was het alleen daarom verlangt men vurig naar zachter weer. Ook voor het gereed maken der pannen voor den aanslag is zachter weer zeer gewenscht. Nog steeds wordt nu on dan een enkel vaatje oesters verzonden, maar dit is zoo weinig dat men zeggen kan, dat de handel geëindigd is. - Bij beschikking van den Minister van binnen- landsche zaken is aan eene commissie opgedragen het onierzoek der bepalingen, betreffende denver koop onder openbare controle aan de R ij k s 1 a n d- bouwp roefstations, welke aan eene herzie ning zijn onderworpen; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie dr. J. W. Gunning, hoog leeraar, voorzitter der commissie vau toezicht op de Rijkslandbouwproefstations te Amsterdam; en tot leden o. a. B. G. van der Have te Ouwerkerk, lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouw proefstations M. De Jonge Jzn., lid der Prov. Sta ten van Zeeland en lid der firma Van den Bosch en Co. te Goes. Eene wetsvoordracht tot r e g e 1 i n g van het kiesrecht is thans aanhangig bij den Raad van State. Uit het antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken op het verslag betreflende de subsidieering der noodlijdende gemeen ten. blijkt, dat de Minister blijvende verbetering alleen verwacht van een wijziging der gemeentewet, die de kosten tot uitvoering van Rijkswetten meer op de schouders van het Rijk zelf laadt. Van wette lijke regels en voorwaarden voor tijdelijke Rijkshulp verwacht hij weinig en voor een partieels regeling is de tijd verstreken. De gemeentewet zal na kies- en provinciale wet ter hand zijn te nemen. Het denkbeeld van ruimer ondeiwijs-subsidiën bestrijdt de Minister, als in strijd met de onderwijswet, als in vele gevallen onvoldoende, als een nieuwen strijd aanmoedigende tusschen openbaar en bijzonder onder wijs over de grootte der Rijkssubsidie. De bepaling van 't bedrag der subsidies zal in nader overleg met Ged. Staten worden vastgesteld. Dit ligt minder op den weg des wetgevers, en vaste regelen zijn bij voorbaat niet te stellen. Tot dekking dezer uitgaven zal geen buitengewone versterking der middelen noodig zijn, daar te ver wachten is, dat op het totaal der Staatsuitgaven op 1892 ruim 3 millioen gulden zal vrijvallen. Met 't oog op liet nadeelig slot van den dienst 1892 met 2,358,888,10 ij.1 is, zoo geen suppletoirs credieten noodig zijn, een batig saldo van ruim 6 ton te ver wachten. Naar aanleiding van de jongste interpel latie van den heer Keuchenius, zeide de Minister van Justitie, dat men toch niet weder de oude ordonnantiën kon gaan toepassen op de zede lijke overtredingen, welke die afgevaardigde uit Goes wraakt. "Van welken aard die waren blijkt o. a. uit de plakkaten der Staten van Gelderland van 28 April 1604, 17 December 1618, 12 April 1622 en 2 Juni 1681, waarbij concubinaat als ^ontheiliging van den Echten Staat van Godt Almaghtig ingesteld" ge straft werd met eene geldboete van 25 goudguldens en bij herhaling met verbanning. Op eene derde overtreding stond geeselstraf. (Arnh. Ct.) Zaterdag is de Commissie van rapporteurs voor do Billiton-over eenkomst bijeen geweest tot vaststelling van het verslag. Het con tract heeft bij het onderzoek weinig bezwaar ont moet, en het plan is deze zaak nog in de tegen woordige bijeenkomst der Tweede Kamer af te doen. Een uit Middelharnis naar Den Haag overge komen kiezer had de noodige stukken ingezon den, om wegens zijn aanslag in de grondbelasting op de kiezerslijsten te worden geplaatst, en kreeg zijne stukken terug, waarna hij meende dat alles in orde was. Dezer dagen geen stembiljet thuis krijgende voor de Staten-verkiezing, stelde hij een onderzoek in, en nu vernam hij, dat hij wél was opgenomen op de kiezerslijst voor de T weede Kamer als Nederlander, doch omdat Middelharnis niet in Zuid-Holland gelegen is niet op de kiezerslijst voor de Provinciale Staten was gebracht. Middelharnis niet in Zuid-Holland Voor het examen tot toelating als adelborst aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord zijn 108 jongelieden aangegeven. Het getal 4 opengestelde plaatsen bedraagt 20. Voor de 54 opengestelde plaatsen als cadet aan de Kon. Mil. Academie waarvan 26 voor den dienst hier te lande en 28 voor Oost-Indië zjjn 260 jongelieden aangegeven. Uit 's-Gravenhage schrijft man aan de M. Ct. Aan een landbouw-proefstation was, ingevolge de gegeven voorschriften, een van ver val- sching verdacht monster boter ter onderzoeking opgezonden omstreeks half Maart. Om de identiteit van het monster schijnt men zich daar weinig be kommerd te hebben, ten minste het openbaar mini sterie vond het noodig den directeur als getuige te vragen of het hem nu, vertoonde monster hetzelfde was, hetwelk hij had onderzocht. En ziet, dat kon de man niet meer verklarenHij verontschuldigde zich door te zeggen, dat het onderzoek al zoolang ge leden was, en dat hij zooveel monsters ontvangt. Men is geneigd te vragen, waartoe de zoogen. boterwet dient als de van de regeeringswege tot het onder zoek aangewezen deskundigen die zaak zoo weinig ernstig opvatten, dat zij veroordeeling onmogelijk maken, ook al is het schandelijkste bedrog gepleegd? De wet en de strafvervolgingen worden op die wijze een paskwilzij kosten den staat veel geld en werken niets nuttigs uit. Naar gemeld wordt zijn niet minder dan 783 personen in de afgeloopen maand aangeworven voor het Indische leger. De miliciens, die voor Indië twee jaar detachement aanvroegen, zijn hier onder begrepen en bun getal moet niet onaanzienlijk

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1