Sequah heeft Maandag avond van Gouda af scheid genomen. De laatste séance was zonder mu ziek, omdat de muzikanten, wier verzoek om loons- verhooging was afgewezen, het werk hadden gestaakt het publiek kreeg daarom vergunning om tijdens het wrijven zelf muziek te makon met het natuurlijk instrument, den mond. Het liet zich niet onbetuigd 't was een geschreeuw, dat de ossen doof werden. De gevierde man werd door eene eeregeleide te paard naar »de Zalm" gebracht, waar hij, dikwijls onderbroken door het ontploffen van vuurwerk, zijn afscheidswoord sprak, den Gouwenaars verzocht hem een klein plaatsje te gunnen in het groote hart, waardoor zij zich onderscheiden, en een glas cham pagne ledigde op den voorspoed van hunne stad. De apotheker d© heer De W. te 's-Hage, op wien eenige weken geleden door een zijner be dienden een moordaanslag werd gepleegd en die zoodanig werd verwond, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde, is thans in zooverre hersteld, dat hij binnen enkele dagen het Ziekenhuis zal kunnen verlaten. Te Spekholzerheide (L.) vermaakte men zich Zondag jl., ter gelegenheid van het 25jarig pries terfeest van den pastoor, met het zoogenaamde ka- merschieten. Zekere G., die daarmede onvoorzichtig te werk ging, werd door een schot in de borst ge troffen, aan de gevolgen waaraan hij den volgenden dag is overleden/ Aan het Hbl. ontleenden we dezer dagen het bericht, dat bij het ontruimen van het gebouw op den Heiligenweg te Amsterdam het schavot was gevonden met de galg, waaraan verscheidene be ruchte misdadigers het leven eindigden. Daaronder worden ook genoemd de grootvader van Ravachol, Königstein, en Kemper. Van Konig- stein weten wij het niet, maar wat Kemper betreft is dit een vergissing. Kemper was in 1854 de eerste, die volgens de toen in Engeland toegepaste methode (met een valluik) opgehangen werd en daarvoor was een nieuw schavot noodig, dat te Amsterdam werd ingewijd." Een onzer stadgenooten herinnert zich nog hoe de beul van Arnhem, Jansen, uitgenoodigd werd om daarbij hulp te verleenen. Toen hij den anderen morgen terugkeerde en een der autoriteiten hem vroeg hoe het was afgeloopen, antwoordde hij r 'twas een liefhebberij om te zien." Ditzelfde schavot moest later te Apeldoorn dienst doen en zeven karren waren noodig om het der waarts over te brengon. Wegens dien omvang is het niet waarschijnlijk, dat het zoo lang op d©n Heiligenweg bewaard is gebleven. (Arnh. Ct.j In een particuliere correspondentie der N. R. Ct. uit Londen dd, 8 Mei leest men Het monster Deeming is gistermiddag te Melbourne door eene jury schuldig verklaard aan den moord op zijne vrouw te Windsor, eene voorstad van Mel bourne, gepleegd. Hij is toen veroordeeld tot de galg. De terechtstelling zal vermoedelijk den 16en plaats vinden. Middelerwijl is de veroordeelde in ketenen geklonken, om aan alle pogingen tot zelf moord een einde te maken. Tot het laatste toe heeft Deeming beproefd de meening ingang te doen vinden, dat hij aan monomanie leed. Deskundigen stonden zelfs bereid voor het gerecht te getuigen, dat hij het slachtoffer was van een misdadig instinct", een wildeman", die aan toevallen leed. Op de ge zworenen hebben deze betoogen zóó weinig indruk gemaakt, dat zij in hunne uitspraak hebben verklaard niet te gelooven dat de beklaagde van zinnen was. Zulk een afloop was schier onvermijdelijk:. Toch zou men gaarne hebben willen aannemen, dat Dee ming inderdaad aan misdadige verbijstering leed, zóó verschrikkelijk monsterachtig zijn 's mans euvel daden. Doch Deeming's krankzinnigheidsuitingen hadden niet meer waarde dan zijne bekentenissen", dat hij de moorden te Whitechapel op zijn geweten had. Het geheele komediespel had slechts ten doel het proces te rekken en, zoo mogelijk, het eigen leven te redden uit beulshanden. Het valt nu te hopen, dat met 's'mans dood op het schavot de méér dan ziekelijke sensatie nopens hem, dagelijks gevoed door ellenlange telegrammen, waarvan de kosten tot vrij wat betere doeleinden hadden kunnen gebezigd worden, een spoedig einde nemen moge. Deeming is walgelijk in zijne veel zijdige misdadigheid, maar de overprikkelde nieuws gierigheid betreffende hem is, zoo mogelijk, nog walgelijker. Wij zijn evenwel nog niet geheel ontsnapt aan het gevaar eener verdere dosis dezer akeligheden, aan gezien Deeming pogingen in het werk stelt om zijn doodvonnis vernietigd te krijgen door den Geheimen Raad alhier. Mocht hij slagen, dan zou een nieuw geding bevolen kunnen worden. In geen geval echter bestaat er mogelijkheid, dat bij naar hier zal over gebracht wordenen dat is een ware zegen De krachtige maatregelen in Rusland tegen de veepest genomen beginnen blijkens de regeeringsver- glagen succes af te werpen. Terwijl tot aan het jaar 1887 jaarlijks gemiddeld 237,000350,000 runderen aan die ziekte stierven, daalde ten gevolge van het systeem van afmaking dit cijfer in 1887 tot 76,000, in 1888 tot 47,000, in '89 tot 59,000, in '90 tot 1600 en in '91 tot 2270. Thans is de ziekte tot enkele provinciën bepaald en uit de noordelijke en centraal gelegen provinciën Naar gemeld wordt zal Ravachol eerst na ver loop van eenige dagen naar Montbrison overgebracht worden, om er voor het hof van assises terecht te staan wegens den moord, door hem te Chambles gepleegd. Het hof van assises te Montbrison opent eerst in de volgende maand zijne zitting. Doch indien het parket te Lyon de behandeling van de door Ravachol ook elders dan te Chambles gepleegde misdaden wil doen samengaan met het proces wegens den moord, dan zal hij vermoedelijk niet eer voor het hof van assises kunnen terechtstaan dan in de volgende zit ting, die drie maanden later geopend wordt. Het bestuur der openbare veiligheid te Gent heeft den Nederlandschen socialist Van der Veer, die oproerige redevoeringen heeft gehouden in de vergaderingen van progressisten, aangezegd dat hij binnen 24 uren België moet verlaten. Een tamelijk welgekleed man trad een der groote restauraties van Parijs binnen, zette zich aan tafel en bestelde een uitgekozen diner. Hij dronk fijne wijnen, champagne en vroeg de kostbaarste sigaren. Toen het uur van betalen geslagen had, zeide hij bedaard»Ik heb geen geld." De restauratiehouder maakte zich natuurlijk kwaad en was reeds op 't punt de politie te gaan halen, toen de ander hem tegenhield. »Ik ben anarchist," zeide hij glimlachend. »Ik raad u mij niet in onaangenaamheden te brengen." O ogenblikkelijk werd de patroon, die zich met schrik het lot van Véry herinnerde, kalm, vriende lijk zelfs, ootmoedig en nederig. Hij hielp den cliënt zijnen overjas aantrekken bedankte hem mis schien wel voor de eer, die hij hem aangedaan had en liet hem gerust heengaan De Engelsche acteur Robert Kox vervulde op zekeren avond, op een dorpskermis, zoo natuur lijk en waar de rol van een smid, dat een smids baas, die zich onder de toeschouwers bevond, en hem voor een flink werkman aanzag, naar hem toe kwam en hem aanbood hem in dienst te nemen tegen vier-en-twintig stuivers in de week. In de Timok Valley (Servië) is de vorige week een Mohammedaansche Zigeunerstam tot de 1 Grieksche kerk overgegaan. De doop der vier hon derd personen werd gevolgd door een groot volks feest. In de open lucht werden schapen gebraden en er werd overvloedig wijn geschonken en gedanst. De mannen hadden allen nieuwe kleeren gekregen, de vrouwen gouden en zilveren sieraden. Thans beginnen zich in Rusland de ernstige wen van het verbod van uitvoer te openbaren. Vele groote huizen moeten hun betalingen staken. Kort vóór het in werking treden van het verbod zonden de graanhandelaars zooveel mogelijk rogge naar het buitenland, en lieten het daar opslaan, in de hoop, dat de prijzen zouden stijgen. Dit is niet geschied en die rogge vond zelfs voor matige prijzen geene koopers, zoodat de Russische handelaars zware verliezen hebben geleden. Deze ramp treft vooral Olessa. Tijdens zijn ballingschap in Engeland woonde de ridder De Grammont eens een diner van Karei II bij, en zag hoe de officieren van dezen vorst, volgens de etiquette aan het hof, hem geknield be dienden. De koning vestigde de aandacht van den ridder op dit gebruik, en merkte op, dat het een eerbewijs was, dat geen andere souverein ontving. »Ik verbeeldde mij, Sire", antwoordde De Gram mont, »dat uw dienaren u vergiffenis vroegen voor het slechte maal, dat zij u hebben voorgezet." Zes soldaten zijn in den nacht van Zondag op Maandag uit de militaire gevangenis van Castillet, bij Perpignan, ontvlucht. Zjj draaiden een dik touw van pekdraad in de schoenmakerij, braken traliën uit hunne vensters en lieten zich een hoogte van 13 meter in de gracht neer. Men heeft hen nog niet kunnen opsporen. De koning van Siam heeft door een Cbinee- schen bouwkundige een zonderling paviljoen, eenig in zijn soort, doen oprichten. Het paviljoen is name lijk geheel in glas, muren, zolderingen, vloeren, alles is gemaakt van dikke glasschijven, die aan elkander verbonden zijn met eene soort ondoordringbaar cement, dat zelf doorschijnend is. Dit glazen gebouw is 28 voet lang en 14 breed het is gebouwd in een groote marmeren kom. Zoo dra de koning het paviljoen is binnengetreden langs de kleine deur, de eenige opening, wordt deze pot dicht gesloten en men opent eene soort van sluis in weinige minuten staat de kom vol water tot omtrent eenen meter boven hat huis. Verscheidene groote lucht ver verschors voeren lucht in overvloed naar het paviljoen onder het water. Daar brengt do koning zijne aangenaamste uren door met eten, drinken, rooken, lachen, zingen Wonderbaarlijke redding. Op de spoorweglijn Warschau—Weenen reed dezer dagen een trein in vollen gang, toen een vader zich met zijn zes-jarig zoontje van den eenen wagen in den anderen wilde begeven. Hij liep, den knaap aan de hand houdende, over het ijzeren platform dat de wagens verbindt, toen de jongen uitgleed en in hetzelfde oogenblik tusschen de buffers verdween. Eer de door ontzet ting en schrik als verlamde vader weder tot bezin ning kwam en vol vertwijfeling om hulp riep, was de trein reeds een half uur gaans verder gesneld. Ten slotte hoorden eenige passagiers het geroep en men trok aan het noodsein. De trein bleef staan en toen men hoorde wat gebeurd was, snelden velen, met den vader aan het hoofd, den weg langs om ten minste de, naar niet anders kon worden aange nomen, verbrijzelde ledematen van den knaap op te zoeken. Eensklaps veranderde de droefheid in groote vreugde. De knaap lag, enkel licht aan den voet gekwetst, overigens geheel ongedeerd op den weg. De vader, een man van 35 jaar, zooeven nog donker van haar en baard, was, naar gemeld wordt, in weinige minuten volslagen grijs geworden. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Heden kwam in behandeling het adres-De Kanter tot wijzi ging der Jachtwet. De meerdeiheid der Kamercom missie wil den grondeigenaar een onbeperkt recht tot toeëigening van wild op zijn grond toekennen. De minderheid wil een vrijgeviger vergunnings recht tot bemachtiging van het wild. Dhrn. Boreel en De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede), wenschen eene wettelijke regeling tot vergoeding der schade door het wild veroorzaakt. Dhr. Rink bestreed sterk de Jachtwet als strijdig met het algemeen belang. Dhr. Rutgers achtte de bezwaren sterk overdreven. Dhr. Levy is voor het beginsel der meerderheid. Woens dag voortzetting. Dinsdag geen zitting met het oog op de Statenverkiezing. Ingezonden Stukken. M. de E. Vergun ons voor onderstaande mededeeling eenige ruimte in uwe courant. Door ondergeteekenden is op verschillende wijze de aandacht der oesterkweekers gevestigd op de Internationale Sport- en Visscherijtentoonstelling van dit jaar te Scheveningen, waarop eene belangrijke ruimte is gereserveerd voor de afdeeling Visscherij. Onze uitnoodigingen tot deelneming bleven geheel onbeantwoord, waarom wij het besluit namen zelf eene collectieve inzending te organiseeren van ver schillende modellen oesterputten en andere voor werpen op de oestercultuur betrekking hebbende, ten einde te zorgen dat deze belangrijke tak van de Zeeuwsche nijverheid op eene waardige wijze nevens soortgelijke inzendingen uit het buitenland zoude zjjn vertegenwoordigd. Wij ramen daarvoor te be hoeven een bedrag van circa J 400 en ontvingen tot heden slechts een bedrag van 120. Wij doen alsnog een beroep op allen die met ondergeteekenden van oordeel zijn dat de Zeeuwsche oesterindustrie op eene Internationale tentoonstelling in N ede-land niet door afwezigheid mag schitteren en zullen gaarne tot uiterlijk 15 Mei opgave inwachten van inschrijven. Het is de bedoeling om wat eventueel minder zoude benoodigd zijn dan het geraamde bedrag, aan de in schrijvers te restitueeren in verhouding tot het in geschreven bedrag. G°83 4 Mei 1892. Bergen-op-Zoom J. J. OCHTMAN. Dr. LEO DE LEEUW. Mijnheer de Redacteur Met genoegen heb ik in uw vorig no. de bewijs voering gelezen, dat de samenwerking van liberalen en katholieken bij de verkiezing op a. s. Dinsdag alleszins gewettigd en een daad van wijs beleid is. Het zijn twee minderheden, die ieder op zich zelve niets vermogenmaar die, vereenigd op dezelfde candidat6n stemmende, wellicht er in slagen den gemeenschap- pelijlcen vijand wat terug te dringen, althans van nieuwe overwinningen af te houden. Ik zeg gemeenschappelijken vijand, omdat zonne klaar blijkt, dat de antirevolutionairen alles voor zich eischen en zoowel katholiek als liberaal uitsluiten van eenig aandeel in de regeeringszaak. Tegen deze uitsluiting a. s. Dinsdag een ernstig protest in te leveren, dat is de taak, die Dinsdag te vervullen is. Hierbij moeten alle andere overwegin gen zwijgen. Als er liberalen zijn, die zeggen»ik stem den katholiek niet", of katholieken die zeggen rik stem den liberaal niet", dan is het net zoo goed alsof zij op den antirevolutionair stemmen, want dan krijgen noch de liberale candidaten, noch de katho lieke candidaat de meerderheid. Ook mogen in geen geval één of meer der antirevolutionairen door libe ralen of katholieken op het biljet gezet worden, want dan loopen de antirevolutionairen toch weder met den buit heen, gelijk gebleken is bij de ver kiezing van de hh. Adam en Pabery De Jonge voor den gemeenteraad te Goes. Daarom van beide zijden heengestapt over persoon lijke opvatting in dezen en eendrachtig gestemd op J. M. Kakebecke, G. Schipper J. G. P. Timans e n J. J. Ochlman. dorp. EEN OUD-GEDIENDE. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. In publieke veiling, gisteren ten overstaan van den notaris J. Van der Kloes voor de erven van wijlen mejufvrouw de weduwe C. Van Strien ge houden, werd toegewezen lo. 69 aren 38 centiaren bouwland te Driewegen in Paulushoek, aan den heer L. C. P. Boogaert te Driewegen, voor ƒ800 per 39 aren 24 centiaren of 1414,47 den hoop. 2o. Een woonhuis met schuur, erf en bouwland in de gemeente Ovezand in Blazekop, samen groot 37 aren 36 centiaren, aan mejufvrouw de weduwe Jan Van 't Westende, voor 841 den hoop. 3o. Een woonhuis en erf te Wolfertsdijk in Oud- Sabbinge, groot 2 aren 46 centiaren, aan den keer Jan Tolkoek aldaar, voor f 250. Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 6 Mei 1892. Getrouwd 5, Aarnout le Clercq, 25 j., jm., te Rotterdam, onlangs te Goes en Jannetje Nagelkerke, 25 j., jd., te Goes. Geboren 5, Margaretha Carolina, d. v. Jan Groe nendijk en Hendrika Schmidt6, Stoffelina, d. v. Willem Hijman en Elizabeth Brandt; Henderik Jan, z. v. Jan Henderik Slabbekoorn en Wilhelmina W estveer. Overleden: 4, Wilhelmina Hendrika Slabbekoorn, 39 j., gehuwd met Jakob Nieuwenhuijzen. Correspondentie. Aan X. te M. Uw stuk heeft zoo-weinig zin, inzonderheid voor ons blad en ons district waarin geen enkele Mr. of Jhr. voor de Prov. Staten wordt aanbevelen, noch door de eene noch door de andere politieke partij, dat wij er geene ruimte voor kunnen afstaan. Poldervergaderingen. 18 Mei, Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord en Zuid-Kraaijert polders, 's Heerenhoek. 25 Mei, 10 uren, Polder 's-Gravenpolder, Gemeente- herberg. 25 Mei, 11 uren, Waterschap 's-Heer Arendskerke, Gemeentehuis te Heinkenszand. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 7 Mei. 0.16 6.18 6.46 8 0.41 1.2 7.11 7.32 9 1.21 1.38 7.51 8.8 10 1.55 2.12 8.35 8.42 11 2.18 2.44 8.48 9 14 12 2.58 3.14 9.28 9.44 13 3.29 3.45 9.59 10.15 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 13 Mei, Oudelaude, onderhoudswerkenPolder Baarlaud. 14 Goes, steeu, grint, zeedijk, Polder Breede Watering. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 9 Mei, 10 10 12 12 13 13 14 14 18 - 17 - 19 30 1 Juni, 3 Goes, diversen, Goes, huis, Kauporland, beestiaal, Krabbendijke, huizen, Inforinatiëu. Hollmanu. Pilaar. Roelof. Prins. KI' etinge, meubilair, Mulock Houwer, lerseke, oesters, Pelle Krabbendijke, herberginventaris, Hollmanu. 's lieer Ilendriksk., woonhuis en werkplaats, Mulock Houwer Schore, bouwland, Prins. Riiland-Bath, ossen eu vaarzen, Mr. Liebeit en De ltonde Bresser. Goes, huis en elf, Mulock Houwer Kapelle, huis en inboedel, Gallis Merens Rilland-Bath, hofstede, Prins. Wolfertsdijk, woonhuis en erf, Pelle. Iloedekenskerke, woonhuis en inboedel, Pelle. Biezelinge, beestiaal, Pello. Marktberichten. MIDDELBURG, 5 Mei 1892. Aanvoer aan onze graanmarkt van heden voldoende doch kooplust nier groot en prijzen van alle artikelen als voorgaande week. Boter f 0,90 a 1,— per K G. Eieren f 2,80 per 100 stuks. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2