1892 N". 54. Zaterdag 7 Mei. 79ste jaargang. Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. De Staten-verkiezing. J. M. Kakebeeke, G. Schipper, J. G. P. Timans ,1. J. Ochtman, J. M. KAKEBEEKE (aftr. lid) te Goes, G. SCHIPPER te lerseke, J. G. P. TIMANS te 's-Heerenhoek. J. J. OCHTMAN te Goes. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per ïnzeuösnsf van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. n. Politieke en provinciale belangen. Dat ook wij erkennen, dat de verkiezing voor de Provinciale Staten eene politieke zijde heeft, bleek reeds uit ons vorig artikel. Het is dus ook weder eene Volkomen onware voor stelling, wanneer de Zeeuw beweert, dat volgens ons de Staten-verkiezingen met staatkunde niets te ma- ben hebben. Maar waartegen wij altijd opgekomen zijn en waar tegen we ook thans weder opkomen, is de bewering onzer tegenstanders, dat de taak der Provinciale Staten om de leden der Eerste Kamer te kiezen de hoofdzaak is. Men moge over het meer of minder gelukkige van het voorschrift, dat de Prov. Staten de Eerste Kamer kiezen, denken gelijk men wil, het is een onwederlegbaar feit, dat het bestuur der provincie de hoofdtaak is, waarmede het provinciaal college is belast. Natuurlijk staat het den antirevolutionairen vrij aan hunne partijgenooten voor te spiegelen, dat de politieke quaestie de alles beheerschende is, teneinde zoodoende den politieken hartstocht bij hen wakker te schudden; natuurljjk staat het hun vrij de pro vinciale belangen, die waarlijk in een polder-pro vincie als de onze niet gering zijn, geheel op te offeren aan de kans om éen of twee stemmen in de Eerste Kamer, die uit vijftig leden bestaat, te win nen; maar omdat de Zeeuw gelieft te zeggen, dat het kiezen der Eerste Kamer de hoofdzaak is, daarom is het nog niet zoo. 't Gebeurt meer, dat dit antirevo lutionaire blad iets beweert, dat geen steek houdt. Hoe dit zij, we willen allerminst de politieke zjjde van de keuze van aanstaanden Dinsdag onopgemerkt laten voorbijgaan. Integendeel, we willen daarop in het bijzonder de aandacht vestigen, door, inzonder heid voor onze plattelands-kiezers, even eene verge lijking te maken tusschen de daden van het voor laatste ministerie, dat anti-liberaal was, en het te genwoordige, dat uit liberalen is samengesteld. In de laatste jaren toch is door vele plattelands- kiezers er aan medegewerkt, om in plaats van mannen als mr. Y. d. Bilt, Bybau enz., antirevolutionairen te kiezen. Zij deden dit, omdat men hun voorge spiegeld had, dat hun toestand verbeteren zou als antirevolutionaire bewindslieden het gezag behielden vooral aan de landbouwende bevolking werden gouden bergen beloofd Welnu, bijna 4 jaren was de dusgenaamde christelijke regeering aan het bewind, en wat hebben de landbouwers gekregen? Een sui ker w e tdie duizenden guldens schade aan de suikerbietenteelt heeft berokkend. Vooral de land bouwers onder de kiezers, voor wie de suiker bieten het middel zijn om het. hoofd boven water te houden; vooral gij, plattelands-arbei ders, die in het afgeloopen jaar bet gevoeld hebt, gevoeld in uwe mindere inkomsten, in het gebrek aan werk, dat ook door de ver minderde teelt van suikerbieten is ontstaan, gij allen hebt weinig redenen gehad om u over het optreden der antirevolutionairen te verheugen Voor zoover ge eraan medegewerkt hebt om bet optreden van de vorige regeering mogelijk te maken, zijt gij bedrogen uitgeko men, en die regeering is afgetreden zonder iets in uwen toestand verbeterd te hebben. Sinds is weder eene liberale regeering op getreden en deze -is te nauwernood een half jaar aan het bewind, of zij komt met een voorstel omtrent de belastingen, waaruit het bewijs te leveren is, dat zij liet oog ge richt heeft op onmiddellijke verlichting van uwen druk. Vermindering van grondbelasting, vermindering van de rechten bij verkoop van vaste goederen, vermindering van den accijns op zout en zeep, ziedaar de belangrijke zaken in het ware volksbelang, die niet voorgespiegeld worden, maar bereids in wetsvoorstellen de Tweede Kamer hebben bereikt. Daarentegen zal eene be lasting gelegd worden op de inkomsten van hen, die meer dan f 13000 bezittendus op de gegoeden en op de rijken. Wat dunkt u, straalt uit deze voorstellen niet veel meer recht vaardigheidveel meer werkelijke belangstelling in uio lot door dan uit de suikerwet der vorige tfgeering Zoo ge daarvan met ons overtuigd zijt, dan is het ook uw belang en, met het oog op vrouw en kinde ren, uw plicht de tegenwoordige regeering te steunen door hare geestverwanten in de Provinciale Staten te kiezen. Want, zooals gezegd, de Prov. Staten kiezen de leden van de Eerste Earner, die geroepen is over de door de regeering voorgestelde en door de Tweede Kamer aangenomene ontwerpen te beslissen. Dan is het uw belang om voor de Prov. Staten te stemmen op de candidaten, die bereid zijn door hunne keuze van leden der Eerste Kamer een bewijs van ver trouwen in de tegenwooidige regeering te geven. Dan moeten vooral de pachters en de kleinere eigen- geërfde landbouwers, dan moeten vooral ook de ar beiders zich vereenigen en elkander aanvuren om bij de aanstaande Staten-verkiezing op Dinsdag 10 Mei te stemmen op mannen, van wie men verwach ten kan, dat zij de beginselen der tegenwoordige regeering huldigen en dus bij de keuze van de leden der Eerste Kamer grootendeels mannen zullen kiezen, die eveneens daarmede instemmen. Daarom moeten we a. s. Dinsdag onze stem uit brengen op de heeren personen, die er voorstanders van zijn drukkende belastingen voor de mingegoeden op te heffen en den belastingdruk te verplaatsen naar den kant der rijken. Kiest men daarentegen deze mannen niet, dan is het zoo goed als zeker, dat er personen naar de Eerste Kamer worden afgevaardigd, die het ministerie zul len tegenwerken en zullen trachten de uitstekende voorstellen der tegen wooidige regeering te doen af stemmen. Men ziet dus, dat allereerst .uit dit oogpunt het belang der kiezers medebrengt deze candidaten te stemmen. Over het provinciaal belang dezer verkiezing kun nen we ditmaal zeer kort zijnin de eerste plaats, omdat onze candidaten algemeen bekend zijn als flinke, degelijke, onafhankelijke mannen, die volkomen op de hoogte zijn met de belangen van ons district, in de tweede plaats omdat het ons bekend is, dat zij langs anderen weg met het oog op die belangen den kiezers nog afzonderlijk gullen worden aanbe volen. We zijn niet gewoon de waarde van de candi daten der tegenpartij aan een oordeel te onderwer pen en we zullen dit ook thans niet doen, al zou de allerzonderlingste keuze van den nieuwen can- didaat, den heer Oele, daartoe stof te over leveren. Ongetwijfeld is bij het stellen van die candidatuur erop gerekend, dat b.v. op Noord-Beveland tal van kiezers dien candidaat niet kennen, anders zou men zich wel tweemaal bedacht hebben hem te stellen. Met eenige wijziging kan hij de woorden van den vroegeren leider zijner tegenwoordige partij tot de zijne maken en zeg gen »In mijne onbekendheid ligt mijn'kans". Of op Zuid-Beveland zijne kans groot is durven wij echter ten zeerste betwijfelen. Men houdt daar nu eenmaal niet van menschen, die den politieken rok omkeeren en van wie men dus niet zeker is of ze dat eerlang weder niet opnieuw zullen doen. In kennis van zaken staan voor het overige de anti-revolutionaire candidaten zeker niet boven, veeleer beneden de onze. Waar zouden ook b.v. inannen als Den Boer en De Jonge hunne kennis van polder-aangelegenheden hebben moeten opdoen Maar we hebben moed, dat velen de oogen zullen zijn opengegaan en als eerste bewijs van opgewekt heid onder onze partijgenooten begroeten we de lange lijst van namen van personen die, vooral in sommige plattelandsgemeenten, niet schromen open lijk te verklaren wien zij a. s. Dinsdag hunne stem zullen geven. Wanneer zij nu begrijpen nog óen stap verder te moeten gaan en anderen te moeten opwekken hun voorbeeld te volgen, dan staat de kans voor onze candidaten niet slecht. Maar wat we vóór acht dagen schreven naar aan leiding van de gemeenteraadsverkiezing alhier, geldt evenzeer voor deze verkiezingDe invloed van het gesproken woord geldt oneindig veel meer dan die van het geschrevene. Daarom de laatste dagen nog eens ernstig benut om vrienden en bekenden, die kiezer zijn, het groote belang van dezen stembusstrijd duidelijk te maken en hen op te wekken ook hun stem uit te brengen op de heeren Men lette er vooral op, dat het stembiljet twee stempels moet bevatten. En in gemeenten waar tegelijkertijd een gemeenteraadsverkiezing is (zooals te Hoedekenskerke, Kattendijke en 's-Heeren- hoek) of pas geweest is (te Goes), dat men de vier namen plaatst op het biljet waarboven staatStem briefje ter benoeming van vier leden voor de Provinciale Staten. Hebt ge uw biljet verloren of bij vergissing reeds voor de gemeenteraadsverkiezing gebruikt, dan kunt ge ter gemeente-secretarie of op het stembureau een ander bekomen. Ook moogt ge reeds geschreven namen doorhalen en die der heeren J. M. KAKEBEEKE, G. SCHIPPER, J. G. P. TIMANS en J. J. OCHTMAN er voor in de plaats stellen. (.Tien lette goed op de voorletters.) Men bedenke eindelijk, dat de stembus geopend is van 95 uren. GOES, 6 Mei 1892. Omtrent het stuk, dat a. s. Vrijdag 13 Mei in de schouwburgzaal der Sociëteit »Van Onge- nuchten Vrij" alhier zal worden opgevoerd leest men in De Portefeuille »Tot mijn groot genoegen kan ik thans mede- deelen, dat de directie der »Vereenigde Rotlerdamsche Tooneelisten" gelukkig in hare keuze is geweest, en wel met Stadslucht van Blumenthal en Kadel- burgHet stuk is amusant in den besten zin des woords, het is geen Duitsche posse, zonder eenige diepe kern, van onzin aan elkander han gende, maar een echtdegelijk blijspelvol waren humorIs er dus stof tot lachen, men keert bovendien voldaan huiswaartser zit wat in het stuk, men heeft niet den ganschen avond over flauwiteiten gelachen. Ik kan mij dan ook ditmaal het groote succes, dat het stuk in Duitschland heeft gevonden, zeer goed verklarenook bij ons zal het stellig succes hebben". En dat dit succes is behaald blijkt uit zoo menig verslag, dat van de opvoeringen door 't gezelschap van de heeren Le Gras en Haspels is verschenen. De gunstige naam van dat gezelschap is trouwens ook hier bekend en waar zoo hoogst zelden in onze gemeente het genot van het optreden van goede tooneelisten en van een zoo geroemd stuk te smaken valt, daar durven wij verwachten, dat a. s. Vrijdag onze schouwburgzaal vol zal zijn en ons daardoor wellicht in een volgend seizoen nog wel eens meer het optreden van dat gezelschap zal gegund worden. Men schrijft ons Volgens den almanak begint in't laatst van Maart de Lente, maar lenteweer brengt dit jaargetijde ge woonlijk niet en van 'tjaar vooral is zij er zeer ka rig mede. Noordenwind en Oostenwind en nogmaals Noordenwind en Oêstenwind is alles, waarop wij deze lente kunnen roemen. Als wij maar eenmaal Mei hebben, zoo ging de roep van alle kanten, dan zullen wij wel zachter klimaat krijgen, maar wat Mei tot heden niet bracht, is zacht weder. Wel staat menige boom reeds in zijn blad, maar het groen draagt alleszins de kenmerken van te vroeg uit den dop te zijn gekropen. Staan vele vruchtboomen reeds in vollen bloemen- tooi, de bloesem heeft van de vele nachtvorsten nog al te lijden gehad, terwijl enkele hagelbuien in som mige streken de bloesems hebben vernietigd. Dat overigens verscheidene vruchtboomen heel wat be loven, valt dadelijk in 'toog, wanneer wij een blik in 't rond slaan. Aalbessen en kruisbessen staan reeds volop iu 't groen, terwijl deze echt vaderlandsche heester nu reeds door schoone beloften veler kleinen smaak streelt. Onze hoven zijn overigens nog vrij kaal. Wie niet het geluk heeft een "broeikast te bezitten, kan wel over zijne salade jammeren, maar nog geene salade eten, en waar men dunsel of latuw snijdt, is deze nog zeer hard op den koop toe. Spi nazie en raapstelen komen voor den dag, terwijl de tuinerwten de kopjes hier en daar voorzichtig boven den grond steken, als loerden zij of er geene vraat zuchtige musschen in de buurt zijn. Andoorn, de zoogenaamde nieuwe groente, werd dit jaar op enkele plaatsen geplant, doch menigeen klaagt over slechte opkomst dit is evenwel geen gevolg vau de nieuw heid en onbekendheid dezer plant, maar moet worden toegeschreven aan de weinige zorg, die men aan het bewaren der knolletjes heeft besteed. Het voorschrift in dezen luidt onverbiddelijkbewaren in vochtig zand en dat wordt juist verzuimd. Aardbeien groeien bij den dag, de frambozen, die wat luier zijn, loopen uit, terwijl wij over den bloementuin maar zullen zwijgen, want recht bloemen- weer is het nog nietalleen sleutelbloem en viooltje mogen wij den lof niet onthouden onze omgeving naar waarheid op te vroolijken. Naast den vriend van den moes- en bloementuin ziet ook de landbouwer uit naar zonneschijn met zuidenwind. Toch kunnen wij zeggen, dat het weder het verloopen voorjaar over 't algemeen genomen gunstig is geweest en veel van de wintergranen is terecht gekomen, wat men reeds verloren waande. Meende men in den beginne, dat de landbouwer zijn wintergraan zou moeten omploegen, slechts enkelen zagen zich later daartoe genoodzaakt, 't Is waar, dat ettelijke velden met tarwe menige ledige plek toonen, dat het graan hier en daar te dun staat, hetgeen door sommigen geweten wordt aan wormen, door anderen aan slakken, door derden aan minder deugdelijk zaaikoren. Over 't algemeen genomen is de stand der ge wassen niet ongunstig, terwijl het koolzaad met zijne gele bloempjes reeds bet veld siert. Veel koolzaad wordt niet meer verbouwd, een gevolg waarschijn lijk van de veranderde wijze van boeren, daar menig landbouwer zijn land niet meer om de zeven of zooveel jaar een zomert je rust gunt. Het vlas, de erwten en de boonen vertoonen zich boven den grond, vooral het eerste gewas vindt het nog veel te koud. De vroege aardappelen zijn boven, maar menige voor- looper heeft zijn vroeg opstaan reeds duur moeten bekoopen, daar de nachtvorsten haren schadelijken invloed duchtig hebben doen gevoelen. In vele opzichten is de landman blootgesteld aan de veranderlijkheid van weör en winddat zijn ar beid dit jaar rijkelijk moge beloond worden, is voor zeker aller wensch. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in Zeeland komen o. a. voor: Mr. J. C. R. Van der Bilt te Heinkenszand voor ƒ956,53; G. J. Van den Bosch te Kattendijke voor 814,16J. Bruijnzeel te Rilland-Bath voor f 534M. Burger te Kloetinge voor f 1485,77 Ph. R. Claus te Kloetinge voor 527,87J. Van Damine te Wolfertsdijk voor f 448,17 A. O. Danc- kaerts te Kortgene voor f 408,03 P. Dekker Jz. - te Wemeldinge voor 782,63; J. J. Van Eijkeren Sr. te 's-Heerenhoek voor 552,80J. A. Bevier De Fouw te Goes voor 465,89J. J. Van Gorsel te Rilland-Bath voor 400,94mr. J. G. De Witt Hamer te Goes voor ƒ744,51 J. E. Mulock Houwer te Goes voor 493,57 A. M. Peman Kakebeeke te Kloetinge voor ƒ475,18; G. H. Kakebeeke te Goes voor ƒ624,63; J. M. Kakebeeke te Goes voor 1102,19; J. Kakebeeke te Krabbendijke voor ƒ427,01; L. G. Kakebeeke te Middelburg voor 437,83 L. Lucasse te 's-Heer Arendskerke voor ƒ539,98 L. A. Paarde- kooper Overman te 's-Gravenpolder voor 879,20 H. K. Persant Snoep te Kapelle voor 434,20 J. Vereeke te Kruiningen voor ƒ729,10; dr N. J. F. Verschoor te Goes voor 443,25A. Witkam te Goes voor 672,61. De Raad van State behandelde gisteren het beroep van den Raad der gemeente Vlissingen tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor 1892, op grond dat het daarop uitgetrokken bedrag voor uitbreiding van het politiepersoneel onvoldoende zou zijn. Naar men verneemt, zal door de bemoeiingen vau de directie der Maatschappij Zeeland" binnen kort eene nieuwe stoomvaartverbinding tot stand komen voor het vervoer van goederen tus schen Vlissingen en westel ij k Enge land, vice versa. Door eenige in het binnenland gevestigde expor teurs van versch geslacht vleesch, die reeds sedert geruimen tijd hunne voor de Londensche markt bestemde zendingen over Vlissingen dirigeeren, zijn aldaar dezer dagen aan de binnenhaven gelegen loodsen tot slachtplaats ingericht. Het vee wordt thans levend per spoor te Vlissingen aangebracht en, na geslacht te zijn, in daartoe dienende kratten per mailboot naar Engeland verzonden en arriveert des ochtends vroegtijdig op de Londensche markt. De Koningin en de Koningin-Re gentes zijn Dinsdagnamiddag te Sand in het Schwarzwald aangekomen. Aan het spoorwegstation van Bühl werden zij, namens den groothertog van

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1