Keuchenius over de zaak-Roelants en de conclusie van het verslag over de adressen van den heer De Kanter c. s. tegen de jachtwet. Het aan de orde stellen van dit laatste onderwerp geschiedde niet zonder tegenstand. De heer De Beau fort (Amsterdam) verlangde uitstel, ten einde eerst de behandeling der zaak in de eerstvolgende vergadering der juristenvereniging af te wachten, waarvoor prae- adviezen van den heer Sickesz en van den oud minister Ruys Van Beerenbroek zouden worden uit gebracht. Na bestrijding van dit uitstel door den heer De Kanter besloot de Kamer echter met 4:6 tegen 35 stemmen, overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, tot behandeling der conclusie op morgen over te gaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Schermerhorn ds. G. J. Van der Hoeve A.Hz. te Eikerzee. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Zieriksee door ds. D. W. Scbuuring, te Assen te Gouderak door ds. J. Verwerj, te Ovezande. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde het vonnis der rechtbank 4e Middelburg in de onlangs vermelde zaak, waarbij eene pachteres van landerijen onder Wissekerke werd veroordeeld tot betaling van het dubbel bedrag der pachtsom, omdat zij eene bepaling in de pachtovereenkomst had overtreden volgens welke zij gedurende twee achtereenvolgende jaren niet wit in wit zaad mocht zaaien. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over April 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand April 576 telegrammen, ontving 594, overgenomen en verder geseind werden 899, totaal 2069. Te Hansweerd werden verzonden 345, ontvangen 147, overgenomen en verder geseind 73, samen 565 telegrammen. Aan het telefoonkantoor aldaar werden verzonden 49, ontvangen 36, samen 76 berichten. Ver- Ont- Kantorea. zonden, vangen. Totaal. Borsele20 20 40 Driewegen8 7 15 Ellewoudsdijk 42 24 66 's-Gravenpolder 28 27 55 's-Heer Arendskerke 15 11 26 's-Heerenhoek 26 11 37 Heinkenszand 51 40 91 Hoedekenskerke 33 39 72 Ierseke230 438 663 Kloetinge10 13 23 Kruiningen39 36 75 Nieuwdorp15 17 32 Ovezand12 7 19 Wissenkerke 38 44 82 Wolfertsdijk 29 28 57 Gisteren trok een artillerist, in Breda in garni zoen, en met verlof te 's-Heer Hendrikskinderen, in »de Prins van Oranje" alhier, waar hij in twist geraakte met andere personen, de sabel, waarmede hij een biljart en wat glaswerk beschadigde en eindelijk ook een wapenbroeder aan het hoofd verwondde. De politie nam den onwelkomen gast in arrest, waaruit hjj heden weder werd ontslagen, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Heinkenszand. Tot telegrambesteller alhier is aangesteld J. Vermeulen Jz. Men meldt in de Z. Nb. uit Nieuw-Vosmeer Naar wij vernemen is thans de zekerheid verkregen, dat de reeds zoolang gewensehte verbinding met de gemeente Sint-Filipsland door den aanleg van een kunstweg naar en over den Slaakdam zal tot stand komen. De hooge Regeering heeft zich namelijk be reid verklaard de toekenning eener bijdrage van 40 pet. in de kosten te zullen bevorderen, terwijl reeds door de provincie eene subsidie van 60 ten honderd ig verleend. Omtrent den diefstal van 300 Mark te Gro ningen gepleegd, waarvan wij in ons vorig nommer in 'fc kort melding maakten, vinden we nog het volgende medegedeeld Een jeugdig Germaan met een klein kapitaaltje, waaronder drie bankbiljetten van 100 Mark, geborgen in eene portefeuille, ontmoette te Bunde jl. Donder dag een landgenoot, die geen cent bezat. Deze laatste gaf te kennen naar Amerika te willen gaan en aan het postkantoor te Amsterdam daartoe geld te zullen vinden. Eerstgenoemde, medelijdend van aard, be taalde reis- en verblijfkosten te Groningen en zou vervolgens de reis naar Amsterdam ook nog betalen. Te Groningen aankomende, werd intrek genomen in een logement, alwaar hun ééne kamer en één bed werd aangewezen. Alvorens zich ter ruste te begeven, legde de rijke Duitscher (die eveneens naar Amerika wilde) zijn schat, benevens horloge met ketting, onder zijn hoofdkussen, hetgeen door zijn kameraad werd opgemerkt, die, in den nacht wakker wordende en bemerkende, dat zijn slaapkameraad zich even had verwijderd, de drie bankbiljetten uit de portefeuille nam. De beide heeren werden daarop te 3 uren gewekt, waarna de dief onmiddellijk opstond, zich gedeelte lijk kleedde en de kamer verliet, na tot zijn kame raad te hebben gezegdblijf maar te bed tot ik terug kom." Een agent van politie ziet iemand uit bet loge ment komen en zich haastig verwijderen, hetgeen hem verdacht voorkwam. Dien persoen niet meer kunnende inhalen, gaat hij bet logement binnen en stelt een onderzoek in. Al8nu blijkt spoedig de gepleegde diefstal, waarna het der politie te 5 uren mocht gelukken den dader, die nog in het bezit van het gestolene was, in het Noorderplantsoen aan te houden. (N. G. C) Eene gedeeltelijke doch bijna totale maaneclips zal in den avond van 11 Mei kunnen worden waar genomen. De tijdstippen van begin, midden en einde der eclips zijnMidd. tijd Amsterdam 9 u. 30 ui., 11 u. 13 m., 12 u. 57 m. Tijdens het midden der eclips is bijna de gebeele maan verduisterd; slechts aan den onderkant blijft een smal strookje vrij. De volgende maand wordt uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen de 70jarige kleermaker S., uit Amsterdam, na wegens meerdere diefstallen ruim 40 jaren in verschillende gevangenissen te hebben doorgebracht. Nader verneemt de N. R. Ct. dat de wed. Willeboer, wier man door het bekende spoorweg ongeluk em het leven kwam, de tusschenkomst van een advocaat heeft ingeroepen, om in der minne van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen 20000 te verkrijgen. Vrijdagochtend heeft de dijkwachter A. G. L. te Ierseke zijne woning verlaten en is tot heden niet teruggekeerd. Daar hij slecht van gezicht is, vreest men dat hem een ongeluk overkomen is. (N. R. Ct.) De vereeniging voor lijkverbranding zal te Hilversum een crematorium oprichten. Te Osch is Maandagnacht een aanslag gepleegd op den heer M. v. Leeuwen, boterfabrikant aldaar. Er werden vijf kogels gelost, die alle in de slaap kamer doordrongen. Gelukkig werd het doel gemist. De justitie doet een streng onderzoek. Ook onder behandeling geweest van Sequah Zeker had Sequah niet gedacht op een rijtoer door Waddings veen onderweg nog een patiënt te vinden. Deze leed evenwel minder aan rheumatiek dan wel aan stijfhoofdigheid, doch ook daarvoor bleek Seqnab een afdoend middel te hebben. De patiënt, zekere v. D., reed op zijn hondenwagen langs het kanaal, toen de heer Davenport, hem achterop rijdende, hem verzocht op zijde te gaan. Daaraan nu verkoos onze melkboer, een eerste vechtersbaas uit zijn buurt, niet te voldoen. De hondenkar hield het midden van den weg en de equipage bleef nommer twee. Nog maals wordt v. D. door een vriendelijk gebaar verzocht uit te wijken, helaas echter met hetzelfde resultaat. Tot een derde verzoek kwam het evenwel niet. De heer Davenport geeft zijn echtgenoote de leid- seils over en in minder dan twee minuten is onze hoofdige melkboer uit de kar gehaald, op echt En- gelscha manier door elkaar geschud, en onder aan den dijk verhuisd. De honden-equipage wordt op zijde van den weg gezet, en het echtpaar Davenport vervolgt zijn tocht naar Gouda. Te Hindeloopen woont een reeda bejaarde zeeman A. Jappes, die Oost en West heeft door kruist en vele avonturen beleefd heeft. O. a. heeft hij als soldaat dienst genomen in legers der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Naderhand werd hij weer zeeman. Voor een paar jaar bij zijne vrouw thuis zijnde en gereed staande om het zeegat weer uit te gaan, werd de man plotseling door eene be roerte getroffen, waardoor hij genoodzaakt was op krukken te gaan. Zijn toekomst was donkerbe jaard, gebrekkig en arm Daar scheen een licht in het duister. Er werd gezegd, dat de Unie geneigd was aan de oud-strijders pensioen te verleenen. Hulpvaardige handen, o. a. van den heer D. Witteveen, burgemeester aldaar, steunden den oude en steun had hij zeker noodig, wijl hij dienst had genomen onder den naam van J. Smith. Ook de Amerikaansche consul te Amster dam deed zijn best en de afgeloopen week deed den ouden zeeman gelukkig worden, zoo, dat hij bijna zijne krukken van zich wierp. Wat was toch het geval Hem werd bericht dat de Unie hem van 29 December 1890 af, toen zijn verzoek behandeld werd bij het pensioenbureau te Washington, tot 4 Maart jl., een pensioen had toe gekend van ƒ425 in eens en dat hem verder een pensioen werd toegelegd van ƒ30 per maand, zoo lang hij leeft, of daarna, als hij vóór haar mocht komen te overlijden, aan zijne weduwe. Een nieuwmodisch x> heksen proces" heeft zich te Nunhem voorgedaan. De jongedochter J. zou van vrouw v. d. Y. ge zegd hebben, dat deze »ein aai heks" was. Dat liet zich vrouw v. de V echter niet welgevallen. Zij zon op wraak en begaf zich ten dien einde naar de wo ning der jongedochter, wier ouders een herberg heb ben. Hier liet zij zich eerst een borrel geven, die haar bereidwillig werd verstrekt en vroeg toen Wie had durven zeggen dat zij een heks was. Na tuurlijk had niemand schuld, doch de vrouw nam hiermede geen genoegen en beloofde, dat men nog van de heks zou hooren. Na haar gelag te hebben betaald, begaf zij zich rechtstreeks naar de politie en klaagde den herbergier aan wegenslaster zal men denken, neen, wegens het verkoopen van ster kedrank zonder vergunning. De getuigen werden er behoorlijk bij opgegeven en dus moest bekeuring volgen. Gepasseerde week kwam de zaak voor het kantongerecht te Roermond en de herbergier werd veroordeeld tot 20 of 7 dagen gevangenisstraf. -Tc- Sedert eenigen tijd ziet men dikwijls visite kaartjes, die op zoogenaamd jjspapier gedrukt zijn. Dit papier is aan den bovenkant met witte glin sterende kristallen bedekt, en werd door den uit vinder ijspapier genoemd, omdat deze kristallen eenigszins gelijken op ijskristallen, die men 's winters op onze vensterruiten ziet. Het chemisch onderzoek heeft echter geleerd, dat dit nieuwe artikel voorde gezondheid zeer nadeelig kan zijn. De kristalbedek king bestaat namelijk grootendeels uit azijnzuur- loodoxyde, een zeer vergiftig loodzout, en laat het papier gemakkelijk los, dat er mee overtrokken is, zoodat het op deze wijze licht in het eten of drinken terecht kan komen. Kleine kinderen, die alles ia den mond steken, likken zulke kaartjes af, daar de smaak zoet is, en dit kan bedenkelijke gevolgen hebben, want zelfs eene geringe hoeveelheid van bovengenoemd loodzout veroorzaakt vergiftiging. Zondag was geheel Breda vol van het gerucht, dat, volgens een aan de Kon. Milit. Academie ont vangen Franschen brief, genoemde inrichting 's nachts te X uur in de lucht zou vliegen. Hoewel over het algemeen slechts aan een grap werd gedacht, gingen toch enkele lichtgeloovigen niet zonder vrees den nacht tegemoet. Een niet alledaagsch geval kwam Zaterdag ten gemeentehuize te Epe voor, waar zich een bruide gom zekere F. met zijne bruid bij den ambtenaar van den burgerlijken stand vervoegde om een huwe lijk te sluiten. Een ware ontgoocheling was het voor dit aanstaand echtpaar, toen de burgemeester ambte naar van den burgerlijken stand, den bruidegom in arrest nam, als zijnde hij in den echt vereenigd met eene door hem in de provincie Noord-Brabant achter gelaten vrouw. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Zutfen gesteld. In het Fransche plaatsje Fanamars was onlangs den burgemeester, de heer d' Ar mout, een bedrag van vijftien duizend gulden aan oude gouden munten ontstolen. Toen de nasporingen naar den diaf ver scheidene dagen vruchteloos waren gebleven, liet d'Armont onder de hand in het dorp het gerucht verspreiden, dat hij zich, om raad in te winnen, tot een waarzegster te Lyon zou wenden. Die list slaagde uitmuntend vóór de burgemeester nog op reis kon gaan, vond men het zakje met de munten in het kippenhok, waarin de bijgeloove dief, uit vrees van te zullen worden aangewezen, het had Het Vaderland meldt het volgende officiëele programma voor 1 Mei te Parijs, volgens La Dy namite Bij het aanbreken van den dag salvo's van dy namiet op het politiebureel van Clichy en vorming von den optocht. 9 uur. Bezoek aan Quesnay de Beaurepaire. Nitro-glycerine ovatie. 10.35. Ontploffing van den Obelisk van Luxor om den concierge te straffen, die hem voor zichzelf bewaart. 12 uur. Zonontploffing algemeens duisternis. Fakkel-optocht van Ravachols beschermars. Onderwerping van de »bourgois" van Parijs. Uit levering van de stadssleutels door het stadsbestuur. Uitroeping van het anarchistisch gouvernement Constans benoemd tot president van het socialisten- dom. Ravachol en Simon in vrijheid gesteld. Ver broedering van alle standen. Feestmaal, wedrennen te Longchamp. Eeds-aflegging op het altaar van het anarchisme. Ontploffing van »bombes-glacé8s", vuurwerk, bal-champötre. 's Nachts 12 uur. Algemeen© vermoeidheid naar bed. Het program voor 2 Mei was kort maar bondig lo Executie van Lhérot. 2o. Algemeene verdeeling van alle eigendommen. Zondagmorgen ontstand een vreeselijke paniek in de katholieke kerk te Fortrayne, in de Vereenigde Staten van Noord-Aanerika. De kerk was stampvol, het altaar en het geheele gebouw van binnen rijk versierd met gemaakte bloemen, daar een groot aantal kinderen voor de eerste keer tot het avond maal werd toegalaten. Eensklaps deed een windruk eenige papieren rozen in aanraking komen met een brandende kaars en eensklaps was de voorzijde der kerk in een vlammenzee veranderd. De aanwezige personen snelden naar de uitgangen, waar een ont zettende worsteling ontstond. De kinderen gilden, vrouwen vielen in zwijm, verscheidene personen werden tegen den grond gerukt, doodgetrapt of zwaar gekwetst. Door de tegenwoordigheid van geest der priesters, werd de orde weder hersteld en men wist de vlammen te blusschen. Verscheidene per sonen bekwamen brandwonden. Een verlaten meisje heeft haren ontrouwen minnaartoen hij in bruigomskostuum met een ander naar het stadhuis ging, overgoten niet met vitriool, maar met twee potten vol verf: rood en wit, de kleur van den blos der schaamte en het bleek van den spijt. Uit Nashville wordt gemeld, dat te Truneville de negerbevolking, uit wraak over de toepassing der lynchwet op eenige negers, in opstand is ge komen. Zij zijn meester van de stad en doodden drie blanken. Te Milaan gaf Zondagavond de aanhouding van een verdacht persoon aanleiding tot verzet van de zijde van het publiek. Er ontstond een groote volksoploop, welke eerst uiteenging toen een com pagnie infanterie op het terrein kwam. Het gelukte der politie haar arrestant te behouden en nog zes weeïspannigen aan te houden. Te Esneux zijn vier mannen en een jongen aangehouden wegens een poging om een trein te doen ontsporen, door een rotsblok van een berg op de rails te werpen. De 2646e verjaardag van de stichting van Rome werd, naar de corr. van Vanity Fair meldt, herdacht door het luiden der klokken van het Ca- pitool. Des avonds was het Forum verlicht. Te Luik zijn verscheidene anarchisten gear resteerd onder dezen een kleermakersgezeldie vermoed wordt oorzaak te zijn van de ontploffing in de kerk Saint-Martin. Maandagavond ten 9.25 heeft aldaar weder eene geduchte ontploffing plaats gehad. Er was eene dynamietbom aangelegd op den drempel van een huis aan den boulevard Sauverière, en de uitbarsting daarvan was zoo sterk, dat de steenen in den vloer van de gang uit den grond zijn geslagen en verder enorme sphade werd aangericht. Ook een aangrenzend huis is zwaar beschadigdvan de ramen op alle verdiepingen zijn de ruiten verbrijzeld. Verlies van menschenlevens heeft men niet'te betreuren. Terstond na den aanslag zag men iemand vluchten, die dade lijk werd aangehouden, waarna men hem op een politiebureel in verhoor nam. De man heet Stetzer en is een Duitscher; men vond zeshonderd francs bij bem hij zegt van Charleroi te zijn gekomen. De vorm van zijn hoed komt overeen met de beschrij ving, welke mej. De Selys gaf van het hoofddeksel van een der personen, die kort na de eerste ontplof fing door haar werden opgemerkt. Zij liepen hard weg, waarbij de een den ander toeriep vergeet niet wat wij hebben afgesproken". Mej. De Selys hoorde dit, omdat zij na de ontploffing in de aangrenzende woning haars broeders op het balcon was gaan staan. Oogenblikkelijk hierop volgde de tweede ontploffing bij de deur van het huis, waarin mej. De Selys zich bevond. Stetzer ontkent ten stelligste iets met den aanslag te maken te hebben. In een weide van de voorstad Vivegnies hebben eenige kinderen een doos met negen dynamiet-patronen gevonden. Volgens een telegrafisch bericht te Nottingham ontvangen, is te Beesten een groot gordijnenmagazijn verbrand. De schade bedraagt 1,200,000, er verbrandden 150.000 paar gordijnen. Ook eenige belendende ge bouwen leden zeer veel schade. Te Petersburg noodigde een kruidenier een vriend ten 'zijnenttoen de man den volgenden dag nog niet thuis was gekomen ging zijn vrouw bij den kruidenier informeeren. Zij vond het hoofd van haar man verborgen in een hoekde kruidenier had zijn vriend van alles beroofd en daarna ver moord. De man is gearresteerd. De toestand van Carmen Sylva is verslinamerd. Zij kan niet meer uit rijden gaan en moet allen arbeid opgeven. Zij wilde den zomer te Salzburg doorbrengen, maar de doctoren zeggen dat zij de reis niet kan maken. De beruchte vrouwenmoordenaar Deeming is ter dood veroordeeld. De jury verklaarde, dat hij in zijne geestvermogens niet gekrenkt was. Toestanden uit het vrije en nooit volprezen Amerika, zooals die van daar door De Hollander worden meegedeeld. Vijf openwegarbeiders, die het kamp in Adrondacks hadden verlaten, kwamen 23 Maart te Springfield, Mass., aan, met lompen bedekt en in een half verhongerden toestand. De mannen hadden een afstand van 200 mijlen te voet afgelegd. Ongeveer twee maanden geleden waren zij met nog eenige andere werklieden te New-York aangekomen om het werk te verrichten aan den nieuwen spoorweg, dien de Van der Bilts lieten aanleggen in Adrondacks, om de vele eigenaars van zomerverblijven in die streken te gerieven. Wat die arme menschen daar hebben geleden van de gruwelijke schraapzucht der bazen is niet te beschrijven. >Wij waren gelogeerd" zeide een der werklieden, »in ellendige hutten", 13 mijlen in het gebergte. Elk onzer ontving slechts 7.25 doll, per week, waarvan wij 3,50 doll, voor kostgeld moesten afstaan. Verscheiden arbeiders stierven van koude. De bazen, die er meest allen een winkel op na houden, noodzaakten ons het weinige, dat wij van ons weekloon overhadden, bij hen te besteden en de schandelijk hooge prijzen die zij voor hunne waren eischten, waren oorzaak, dat wij op het einde der maand diep in de schuld zaten. Daar wij geen geld hadden om te betalen, moesten wij 15 dagen werken zonder een cent loon te ontvangen. Toen wij aan het naaste station aankwamen, werden wij op open wagens naar de plaats onzer bestemming vervoerd en elk onzer moest voor dezen rijtoer 1,50 doll, betalen. Wanneer iemand trachtte te ontvluchten dreigde men hem neer te schieten. Twee of drie arbeiders, die door de vlucht aan de gruwelijke mishandelingen trachtten te ontkomen, zijn waar schijnlijk vermoord geworden. Gedurende ons verblijf in het gebergte was de grond met een dikke laag sneeuw bedekt. Het lijden der werklieden was ver schrikkelijk. Engeland is op dit oogenblik in opschudding over de ziekte van een renpaard De Iersche quaes- tie met de dreigende houding der mannen van Ul ster de anarchisten, de beweging voor een werkdag van acht uren en de groote bijeenkomst in het Hydepark, de werkstakingen in het noorden en de werkeloosheid in Londendit alles is niets bij de mededeeling dat »Orme," het beroemde renpaard van den hertog van Westminster, ziek is, en waar schijnlijk den len Juni niet zal kunnen loopen om een prijs van 25,000 gulden. Gelukkig bestaat er hoop op herstel. En als dan het edele dier weer zal kunnen rennen, en de snoodaards opgespoord zijn, die het beest vergiftigd hebben (want dat was de oorzaak der ziekte, zooals de verontwaardigde dagbladen verhalen) dan is heel Engeland weer gerust. Intusschen heeft de hertog 5000 pond uitgeloofd voor de ontdekking van de schuldigen. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot adjunct-controleur te Schiedam, dhr. J. Van Hee, thans Rijks-ontvanger te Leek. Poldervergaderingen. 18 Mei, Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord en Zuid-Kraag ert polders, 's Heerenhoek. 25 Mei, 10 uren, Polder 's-Gravenpolder, Gemeente- herberg. 25 Mei, 11 uren, Waterschap 's-Heer Arendskerke, Gemeentehuis te Heinkenszand. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATEB. LAAGWATEB. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 5 Mei. 10— 10.41 3.46 4.30 6 11.17 11.48 5.11 5.47 7 0.16 6.18 6.46 8 0.41 1.2 7.11 7.32 9 .1.21 1.38 7.51 8.8 10 1.55 2.12 8.35 8.42 11 2.18 2.44 8.48 9.14

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2