1892 N°. 53. Donderdag 5 Mei. 79s,e jaargang. J. M. Kakebeeke te Goes, G. Schipper te Ierseke, J.G. P. Timans te 's-Heerenhoek, J. JL Ochtman te Goes. Hoofdelijke» Omslag V E R K 1 E Z 1 N G De Staten-verkiezing, Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij de verkiezing van vier leden van de Prov. Staten van Zeeland onder steunen wij met den meesten aandrang de candidaturen der heeren (aftredend lid), Het voljaars-koliier van den voor 1892 door den gemeenteraid in zijae vergadering van S April jl vastgesteld, is door Gedapnteerde Staten van Zeeland, bij hua besluit van 29 dezer no. 41, goedgekeurd en op beden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt Gemeld kohier zal. gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, teiwijl binnen 3 maanden na de uitreiking der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongazegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend Goes, den 4 Mei 1892. Burgemeester en "Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, II A It T M A N. Van bet stembureau voor de van een lid van den Gemeenteraid zijn ontvangen de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, welke stukken ter t.e*retarie voor een ieder ter inzage zijn nelerge'ogd, terwijl afschriften daarvan zijn aangeplakt Uit bet proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 530 geldig uitgebrachte stemmen o a op zich ve-eeuigd hebben de heeren VV. F. K. Lenshoek 321 eu W Gense 204 stemmen, zoodat de heer W. F K LENSHOEK, is gekozen Goes, 4 Mai 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. i. Samengaan met de Katholieken. De verkiezingen voor de Provinciale Staten op a. s. Dinsdag 10 Mei brengen langzamerhand geheel het Nederlandsche kiezersvolk weder in rep en roer en de bladen van verschillende politieke kleur, niet het minst de anti-revolutionaire of beter gezegd zoo genaamd Christelijk-historische, hebben reeds bij wijze van voorposten-gevechten kortere of langere beschou wingen over de komende stembus gehouden. Ons koofdkiesdistrict genoot de eer van ook in anti-revolutionaire bladen buiten onze provincie, met name in de Standaard, in het bijzonder te worden besproken, terwijl ook De Zeeuw reeds eenige op merkingen over de verkiezing van 10 Mei ten beste gaf, en dat alles omdat zich het, wij erkennen het, zeldzame feit voordoet, dat de liberale en katho lieke kiesvereenigingen dezelfde candidaten hebben gesteld. Het komt ons voor, dat het zijn nut kan hebben bij eene beschouwing over deze verkiezing dit feit in de eerste plaats in het juiste licht te stellen. Men weet hoe de eenstemmigheid tusschen de liberale en katholieke kiesvereenigingen is ontstaan. De katholieken hebben het voorstel tot samenwerking bij deze verkiezing gedaan onder voorwaarde, dat een hunner ook van liberale zijde gesteund werd, en de liberale kiesvereenigingen hebben dit aanbod aanvaard, nadat wederzijds was bedongen, dat men na afloop dezer verkiezingen weder geheel los van elkaar zou zijn, en nadat gebleken was, dat de katho lieken met een candidaat zouden optreden, die, voor wat betreft de beoordeeling en de behartiging van de zuiver Provinciale belangen, een uitstekend lid der Staten zou zijn en zeker in practische kennis daarvan voor geen der drie aftredende antirevolutio naire leden behoeft onder te doen. Zoo bleef alleen nog de vraagOf er uit een politiek oogpunt, met andere woorden in verband met de taak der Provinciale Staten om leden dei- Eerste Kamer te kiezen, bezwaar kon bestaan den katholiek de voorkeur te geven boven een der af tredende antirevolutionairen Die vraag hebben de liberale kiesvereenigingen, blijkens het groot aantal stemmen, waarmede de heer Timans is candidaat gesteld, ontkennend beantwoord. En onzes inziens volkomen terecht. We ontveinzen het ons geen oogenblik, dat de heer Timans is een ijverig katholiek, noch ook dat hij uit dien hoofde verplicht is in het particuliere zoowel als in het openbare leven de katholieke be langen naar zijne beste krachten te behartigen. Hij zou derhalve, mocht hem daartie als lid der Staten de gelegenheid geboden worden, wanneer hij daartoe Jeans zag, ongetwijfeld de verkiezing van een katho liek tot lid der Eerste Kamer trachten te bevorderen. Bestond er dus een overeenkomst op vast accoord", zooals de Standaard het noemt, tusschen anti-revo lutionairen en katholieken, dan zou het van liberale zijde eene dwaasheid zijn voor de candidatuur-Timans op de bres te staan. Doch dit vast accoord" b staat thans niet, allerminst in onze Provinciale Staten, zooals blijken kan uit de laatste verkiezing voor een lid van Gedeputeerde Staten, toen de katholieken stemden op den heer Yan Waesberghe Janssens, de anti-revolutionairen op mr. Lucasse, terwijl het, naar ons van vertrouwbare zijde uit het vijfde dis trict werd gemeld, volkomen onwaar is, wat de Zeeuw toentertijd meldde, dat de antirevolutionairen de candidatuur voor Ged. Staten hadden aangeboden aan den heer Janssens, maar dat deze daarvoor had bedankt. De mogelijkheid blijft echter, dat na afloop der a. s. verkiezing eene overeenkomst op vast accoord" tusschen anti-revolutionairen en Katholieken in onze Statenvergadering tot stand komt. Groot is die kans evenwel niet. In de eerste plaats toch is op dit oogenblik de breuk tusschen beiden zoo volkomen, dat die zeker niet met een slag in een innig bond genootschap zal kunnen veranderen. Maar in de tweede plaats zou er, bij het wantrouwen, dat tus schen beiden bestaat, eerst dan van eene vaste over eenkomst kunnen sprake zijn, wanneer de te ver- deelen buit (de beide zetels in de Eerste Kamer) gelijkelijk konden worden verdeeld en niet alleen gelijkelijk, maar vooral gelijk tijdig. Immers, men zou in 1893 bij de aftreding van mr. Six als lid dei- Eerste Kamer geen enkelen waarborg hebben, dat in 1896 bij de aftreding van den eerlang te kiezen op volger van den te vroeg ontslapen mr. Moolenburgh, het »vast accoord" nog bestond en het zou derhalve zeer wel mogelijk zijn, dat b. v. de Katholieken in 1893 trouw hielpen mr. Six door een anti-revolutio nair te vervangen, maar dat in 1896 voor eene om gekeerde poging de Katholieken eenvoudig achter het net vischten. Maar zelfs al bleef een eventueel »vast accoord" tusschen de heide anti-liberale partijen in onze Statenvergadering bestaan, dan nog zouden de libe ralen met de verkiezing van den heer Timans te steunen niet hun eigen glazen inslaan. Het is een bedroevend maar onwederlegbaar feit, dat de liberalen in ons district op dit oogenblik de meerderheid der kiezers niet op hunne hand hebben. In hun insolement hunne kracht zoekende, zouden ze dus op 10 Mei a. s. niet slechts geen enkelen zetel winnen, maar zouden ze zelfs den eenigen, die hunne partij thans voor dit district in de Provinciale Staten bezit, onherroepelijk zien verloren gaan, ingenomen als hij zou worden door een renegaat op politiek gebied, die erger is dan een Turk". Dit zou, van liberaal standpunt geredeneerd, niet slechts eene ramp zijn voor ons district, maar het zou de liberale meerderheid in de Staten-vergadering ernstig bedreigen, ja bijna met zekerheid doen ver loren gaan en derhalve zou men dan precies voor voor hetzelfde feit staan ten opzichte van de Eerste- Kamer-verkiezing, nl. dat beide zetels in handen kwamen van anti-liberalen. Dit gevaar kan voorkomen worden, nu de katho lieken het bovengenoemde aanbod aan de liberale kiesvereenigingen deden en het is daarom eene daad van wijs beleid, dat laatstgenoemden dat aanbod hebben aanvaard. Zij behouden daarmede toch hunne volkomen vrijheid, verliezen niets erbij, maar hebben daarentegen groote kans een of meer zetels te win nen, of althans te behouden wat ze hebben en zoo doende de Statenvergadering voor »om" gaan te behoeden. Eindelijk hebben we zekerheid, dat dhr. Timans, bij gemis van kans voor een katholiek, bij het uit brengen zijner stem alleen zich zal laten leiden dooi de overweging wie in zijn oog de bekwaamste is, onverschillig tot welke party deze behoort. Als wij nu daarbij voegen dat naar ons gebleken is, o. a. mannen als mr. J. C. R. V. d. Bilt en J. M. Kake beeke als zoodanig de sympathie en den eventueelen steun van dhr. Timans genieten, dan, meenen. wij, kunnen de liberalen met gerustheid hunne stem op den heer Timans uitbrengen, en trachten met en door hem antirevolutionairen te weren, die een candidatuur tegenover onze bekwame liberalen aan nemen en dezen nu successievelijk verdrongen heb ben. De eerlijkheid gebiedt echter, nu wij den steun der katholieken aannemen, dien ook wederkeerig te schenken, en trouw ook op den heer Timans te stemmen. Wij hebben gemeend deze onomwonden uiteen zetting te moeten geven van het samengaan van liberale en katholieke kiesvereenigingen in ons dis trict, in de eerste plaats om het ve haal van de Zeeuw als zou er thans eene innige verknochtheid" bestaan tusschen liberalen en katholieken, naar het gebied der labelen te doen verhuizen in de tweede plaats om alle liberalen in ons district nogmaals te over tuigen, dat het in het belang hunner party is a. s. Dinsdag naast de drie liberalen den katholiek op hun, stembiljet te plaatsen. De antirevolutionairen willen het doen voorkomen, dat wij ons thans schuldig maken aan wat wij in 1888 in hen afkeurden. Niets is evenwel minder waar dan dat. Niet dat toen de antirevolutionairen met de katholieken samengingen werd door ons be streden, al zagen we het ook met leede oogen aan, maar wel, dat den kiezers werd voorgespiegeld dat katholieken en antirevolutionairen het volkomen eens waren over de richting, die het staatsbestuur moest aannemen, terwijl geene enkele overeenkomst bestond en het integendeel voor niet volkomen oningewijden duidelijk was, dat beiden principieel tegenover elkan der stonden. Had men dit toen eerlijk bekend, gelijk wij het bekennen hierboven, dan ware er onzerzijds nooit gesproken van een monsterverbond", dat alleen ten doel had bestrijding van de liberalen, en dat uit dien hoofde een spoedigen dood zou sterven, eene voorspelling, die maar al te zeer is bewaarheid geworden. Bovendien staan ook daarom de beide gevallen niet gelijk, omdat antirevolutionairen en katholieken zich vroeger coaliseerden om eene partij, die de meerderheid had in de minderheid te brengen en zoo de regeertaak te leggen in handen van eene combinatie zonder »vast accoord", wat nooit tot vastheid van regeering aanleiding kan geven. Thans is het echter een ander geval. Nu is het onzerzijds niet de bedoeling de macht in de Staten te brengen in eene combinatie van liberalen en katholieken, maar ze integendeel te behouden voor éene partij, namelijk de onze. En nu de katholieken ons daarin helpen willen, mits wij den eenen politieken tegenstan der helpenj vervangen door den 'anderenen ons daardoor de eenige kans aangeboden wordt om te behouden wat wij (nog) hebben, daar gelooven wij het volkomen juist gezien van de liberale kiesvereeni gingen om met de katholieke minderheid eene zelfde lijst van candidaten te volgen, gelijk dit elders dooi de niet-liberale minderheden herhaaldelijk in prak tijk is gebracht. Voor het overige zullen we aan eventueele be schouwingen van onze antirevolutionaire tegenstan ders over het samengaan van liberalen en katholie ken niet veel aandacht meer wijden. De gronden, waarop we verder de door ons onder steunde candidaturen aanbevelen, hopen we in ons volgend nommer te ontwikkelen. GOES, 4 Mei 1892. UITSLAG der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad. Uitgebracht 544 stemmen; blanco 14; volstrekte meerderheid 266. Hiervan verkregen de heeren W. F. K. Lenshoek (l. en Je.) S21 st. W. Cense (a.)204 Zoodat de heer W. F. K. LENSHOEK is gekozen. (I. en le. beteeksnt aanbevolen door de liberalen en roomsch-katholieken a. door de anti revolutionairen). Verder verkregen de heeren D. v. 't Westeinde, J. B. v. Kalmtkout, A. M. N. Boosten, mr. J. G. de W. Hamer en J. Buise ieder 1 stem. De talrijke opkomst van de kiezers gisteren, reeds in de eerste uren, dat de stembus geopend was, leverde het bewijs, dat er groote belangstelling voor deze verkiezing heersckte en dat het vooral ditmaal meer om beginselen dan om personen ging. Maar juist daarom verheugen we ons dubbel over den uitslag, wijl thans blijkt hoe de overgroote meerderheid der kiezers den gang der gemeentezaken met vertrouwen laten wil in handen der liberale party, die sedert jaren naar haar beste weten de leiding daarvan heeft gevoerd. Een gunstig verschijnsel mag het voorts heeten, dat slechts vijf stemmen op anderen dan de gestelde candidaten werden uitgebracht, een bewijs te meer, dat het een zuiveren strijd om beginselen gold. Mogen de liberale raadsleden intusgeken bedenken, dat ze over nog slechts éene stem meerderheid te beschikken hebben en derhalve zorgen in de verga deringen steeds trouw op hun post en volkomen eensgezind te zijn. De voorjaarsvergadering der Yereeniging- van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zal gehouden worden op Donderdag den 19 Mei a. s. in het gewone lokaal te Goes. Behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden zijn de volgende onderwerpen ter bespreking aan de orde gesteldlo. Invoering van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek in de scho len voor lager onderwijs2o. De belastingvoorstellen van Minister Pierson, met betrekking tot de ge- meente-comptabiüteit3o. De wet tot wijziging van die op de Nationale Militie4o. De samensmelting der verschillende administratieve vereenigingen5o. De regeling der brandweer ten plattenlande 60. Het ontwerp-reglement tot verstrekking eener toelage aan eervol ontslagen Burgemeesters, Secretarissen enz. op zekeren leeftijd. Met zekerheid kunnen wij melden, dat a. s. Maandag 9 Mei de zaal van het »L e g e r des H e i 1 s" alhier zal worden geopend. Gedeputeei-de Staten van Zeeland hebben mach tiging gevraagd om de Provinciale Staten tegen 21 Mei bijeen te roepen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer. In het district Kampen is van anti-revolutio naire zijde in de vaeature-Noordtzij voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gecandideerd de heer mr. M. Baron Mackay, Minister van Staat, oud- Minister van Binnenlandscke Zaken en van Koloniën. Ook de heer Schimmelpenninck v. d. Oye heeft hij de Tweede Kamer een voorstel ingediend betref fende de oprichting van Kamers van arbeid. Om den Midden-Europeeschen tijd te kunnen invoeren op de spoorwegen hier te land- waarvan sprake was moesten de spoorwege maatschappijen vóór 1°. dezer daartoe een voorstel doen aan den Yerein Deutscker Eisenbakn-Verwal- tungen, ter behandeling in de, in Augustus a. s. te houden, algeraeene vergadering dier vereeniging. Zulk een voorstel is niet gedaan, zoodat de West-Euro- peesche tijd althans voorshands voor onze spoorweg diensten is bestendigd, zegt het Handelsblad. Wij kunnen in tusschen mededeelen, voegt de N. R. Ct. aan dit bericht toe, dat het bedoelde voorstel door de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorwegmaat schappij in den Verzin is aan de orde gesteld. In hei jongste nummer van den jaargang 1892 van het tijdschrift Vragen van den Dag komt een stuk voor van de hand van den heer D. S t i g t e r, getitelds>De belastingvoorstellen bekeken en ver dedigd", waarin de schrijver op de hem eigene dui delijke en populaire wijze een pleidooi levert ten gunste van de belastingplannen van Minister Pierson. O.-I. Yerplaatst: van de res. Bagelen naar de res. Kedoe, de benoemde contr. 2e kl. D. II. Van dei- Hoek. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEB. De trekking der afdeelingen, die in de vergadering van gisteren plaats had, was niet gunstig voor de liberale partij. Tengevolge van de opeenkooping van 16 liberale leden in de eerste afdeeling, werden in 3 der 5 secties leden der rechterzijde tot voorzitters gekozen, t. w. de heeren Baklmann, Haffmans en Keuckenius de overige 2 afdeelingen kozen de heeren Roëll en Van der Ifaay. Onder-voorzitters werden de heeren Van Delden, A. v. Dedeüi, Seret, Van Kerkwijk en Cremer. Het wetsvoorstel van den heer Pijttorsen tot in stelling van Kamers van arbeid en nijverheid, even als een dergelijk voorstel van den heer Schimmel penninck van der Oye, dat nog niet gedrukt was, werd naar de afdeelingen verzonden om later te worden onderzocht. Van de agenda werd daarentegen afgevoerd de interpellatie-Van Beuningen over de niet-goedkeuring der verlaagde spoorwegtarieven. De heer Van Beu ningen deelde mede, dat sedert de aankondiging zijner interpellatie door den Minister van waterstaat die tarieven waren goedgekeurd. Heden zullen de afdeelingen der Kamer zich bezig houden met het onderzoek van eenige wetsontwerpen, 0. a. die op den zoutaecijns en het nieuwe Billiton- contract. Tegen morgen zijn 0. a. ter behandeling in open bare vergadering aan de orde gesteld de interpellatie

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1