BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 5 MEI 1892. No. 52- Gemengde Berichten. Aan het Sas van Goes is Zaterdag een lijk aangespoeld. De meening dat het zou zijn dat van den onlangs over boord geslagen knecht van schipper Doorenbos bleek ongegrond te zijn. Schipper D., die zich naar het Sas had begeven, heeft het niet als zoodanig herkend. Vrijdagavond stond te Utrecht aan bet centraal station de rangeerder St. met een conducteur een brief te lezen, toen hij door een trein, die omstreeks 10 uren binnenstoomde, "werd gegrepenhij is over de beenen gereden, die hem in het ziekenhuis onder de knie zijn afgezet. Onder de antiquiteiten, die voor den dag zijn gekomen bij de ontruiming van het buis van be waring aan den Heiligenweg te Amsterdam, behoort ook een oude galg. Naar men mededeelt, is dit dezelfde galg, waaraan indertijd de grootvader van Ravachol (Koningstem) in Maastricht werd opgehangen. In 1854 boette de moordenaar Kemper er op de Nieuwmarkt te Am sterdam zijne misdaad aan. Het laatst werd zij ge bruikt bij eene terechtstelling te Leeuwarden. Thans ligt het stuk hout, waaraan zooveel akelige herinneringen verbonden zijn, op een terrein achter de cellulaire gevangenis. Men weet nog niet wat men er mede zal doen bewaren in een museum of verbranden. Zaterdagmorgen vroeg werd te Groningen aan gehouden een Duitscher, die in een logement aldaar een landgenoot drie biljetten van 100 mark had ontstolen. De aangehoudene, die van plan was naar Amerika te gaan, werd naar de gevangenis overgebracht. Door de weduwe van den spoorwegarbeider Willeboer, wier man aan het station Beurs te Rot terdam beide beenen werden afgereden, is eene rechts vordering tot schadevergoeding ten bedrage van f 20,000 ingesteld tegen de Exploitatiemaatschappij. Zekere J. S., die de proef heeft genomen om met uien het ongedierte bij kippen te veijagen schrijft Indien uw kippen door luis geplaagd worden en ge het hok van dat ongedierte zuiveren wilt, neem dan eenige uien, snijdt ze in stukken en leg deze in de hoenderhokken. De luis zal dan verdwijnen. Akelige kalkvlekken op behangsel enz. kan men met een spons of doek in azijn gedoopt, afwasschen. Om kalkvlekken uit kleeren te verdrijven, behoeft men deze slechts in azijn te wasschen. Het laat zich nog wel niet aanzien, maar het zou toch mogelijk zijn, dat op het nog steeds heer- schende winterweer een heete zomer volgt, dan zal ook de vliegenplaag niet uitblijven. Plafonds en witte muren dragen alsdan de sporen, die hun be zoek aan onze woningen achterlaten. Om dit te voorkomen, menge men, nu de schoon maaktijd is gekomen onder een emmer reeds opge loste witkalk voor 10 cents fijne aluin, bij eiken drogist verkrijgbaar, en 'tgeen men hiermede gewit heeft, blijft van 't bezoek der vliegen verschoond. Daarbjj is aluin geheel onschadelijk voor den menscli en volkomen reukeloos, terwijl het middel proef ondervindelijk gebleken is, afdoende te zijn. In een lading Amsterdainsche straat vuilnis is te Smilde een bankbiljet van 40 gevonden. De land bouwer, die den mest had gekocht, en de schipper, die hem leverde, hebben de vondst gedeeld. In 1881 is op serie 2193 no. 1 der premie- leeningen van 1869 Paleis voor Volksvlijt met den hoofdprys van 50000 uitgeloot en nog steeds is door den gelukkigen bezitter van dat lot dat som metje niet afgehaald. 't Kan geen kwaad zijn rijksdaalderlootjes eens na te zien Het volgende staaltje van bijgeloof werd dezer dagen te 's-Gravenmoer geleverd. 't Is avond, en het gezin is gezeten om het knappend vuur, waarop de koffie hsfngt te pruttelen, bezig met het verorberen van hun avondeten. Buiten giert de wind en slaat d© regen kletterend tegen de ruiten. Plotseling houdt de twintigjarige Piet op met eten en blijft roerloos zitten; de anderen staren hem verschrikt aan. »Wat dreef hem dan zoo'n schrik op het lijf?" zult ge vragen. Niets anders dan dat in zijn kommetje koffie schuim was, en dit niet middenin, maar tegen den kant aandreef, en wel naar de zijde waar het Gemeentehuis staat. Dit nu was een slecht voor teeken, en onze vriend (tevens lotelin^ van dit jaar, welke zich voor de zee-militie heeft opgegeven) meende, neen, voelde zich vast overtuigd dat hij zou worden opgeroepen voor den dienst en niet bij de zee-militie zou komen, en ziet toevallig komt den volgenden morgen de veldwachter hem zijn op roepingsbrief brengen. En nu zegt men nog dat er geen voorteekens bestaan Amst. Ct.) Een zeldzaam ei is te zien bij een landbouwer te Netterden. Een van diens ganzen legde een ei, dat de respec tabele zwaarte heeft van genoegzaam een half kilo, dus alléén zoo zwaar als 9 flinke kippeneieren te zamende lengte van dit monsterei is 3 centimeter bij geëvenredigde dikte, de schaal is minder dik en hard dan van een gewoon ganzenei. De stationschef te Voorst, de heer De K., die Vrijdag naar Nijmegen zou overgeplaatst worden, werd dien morgen dood op zijn bed gevonden. Te Boxum (Fr.) zijn binnen drie weken drie mannen onder bijzondere omstandigheden overleden. Toen de eerste overleed, was de tweede bij diens afleggen tegenwoordig en stierf kort daarna. De derde legde dezen mede af, werd ongesteld en stierf ook spoedig. Een der personen, die dezen laatste mee aflegde, is thans gevaarlijk ziek. Een bleek, strak voor zich starend man komt de wachtkamer van een politiebureau in een onzer groote steden binnen, treedt naar den dienstdoenden beambte toe en zegt met luider stemMijnheer, ik heb u eene mededeeling te doen. Ik ben dood. Men heeft mij vermoord, en ik verzoek u den moordenaar op te sporen en mij te laten begraven." De beambte deinst onwillekeurig een stap terug bet is hem duidelijk, dat hij met een krankzinnige te doen heeft; hij schelt, en de commissaris van het bureau en al do politieagenten komen binnen in een oogenblik is de kamer vol menschen, die allen de uitspraak van den in allerijl gehaalden politiedokter afwachten. »Ja," zegt deze tot den onbekende, »ik zie het j dadelijk, dat ge dood zijtweet gij misschien toe- vallig uw naam nog »0 ja," is het antwoord»ik heet Muller." »En uw adres »Het graf." »Wie is uw moordenaar t> Columbus." Dezelfde, die Amerika ontdekt heeft?" j>Ja." Welnu, dan feliciteer ik u. Dien mooien jongen hebben wij juist gevangen. Volg mij naar zijne cel." Dadelijk," zegt hierop de krankzinnige en begint in een zak te tasten, waaruit hij een pak net uit gevoerde portretten van onze Koningin te voorschijn haalt. Toen ik nog leefde, mijne heeren, verkocht ik zulke portretten het zijn de beste uit heel ons land en zij kosten maar 10 cents het stuk. Gij zult het toch zeker jammer vinden, dat die in het graf zou den moeten verrotten, en ze mij dus wel willen afkoopen, nu wij zoo gezellig bij elkaar zijn Toen de krankzinnige" na ongeveer tien minu ten de wachtkamer verliet, bad hij al zyne por tretten aan den man gebracht en goede zaakjes gemaakt. (R. N.) De nieuwe spoorweg-tarieven voor ijl- en vracht goederen in Nederland zullen, zooals men aan bet U. D. uit 's-Hage meldt, hoogst waarschijnlijk reeds met 1 Juni a. s. in werking worden gebracht, en dit zoowel in het locaal verkeer der verschillende maatschappijen als ook voor de rechtstreeksehe ver- keeren. De handel zal door deze nieuwe tarieven zeer wor den gebaat, en het gebruik ervan voor bet publiek wordt zeer vergemakkelijkt, want met de invoering zullen allerlei speciale en uitzonderingstarieven bij de verschillende maatschappijen in gebruik worden afgeschaft. Voor ijl-, stuk- en wagenladingsklasse-goederen zullen de nieuwe tarieven algemeen lager worden dan de tegenwoordige. Op groote afstanden voor ijl goederen zelfs 50 a 60 pet. Ook voor het veevervoer zullen die lang verwachte lagere tarieven binnenkort in werking komen. De Hollandsche Spoorweg-Mij. heeft ze reeds aange kondigd. Voor bet personenverkeer zal ook eene voorloopig in te voeren nieuwe regeling van belang zijn, daar alle stations der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen onderling directe biljetten zullen kunnen uitgeven, waardoor verlaagde vervoerprijzen ontstaan. Een geval van ingetrokken dankbaarheid" wordt uit Naumburg gemeld. Reeds eenigen tijd geleden stierf daar zekere Bielstich, verdienstelijk als apotheker en als lid van den gemeenteraad verdiensten, die hem zoo hoog aangerekend werden, dat de stad besloot een gedenkteeken te zijner eer te stichten. Dit monument is nu gereed. Maar zijne weduwe heeft intusschen zich voor een veel hooger inkomen aangegeven dan wijlen Bielstich ooit deed en nu is de gemeenteraad niet langer gezind, een gedenkteeken te plaatsen voor iemand, die de stad feitelijk jarenlang bestolen heeft. Men zal het mo nument nu maar in eene bergplaats van ouden rom mel, in het stadhuis aanwezig, onder dak brengen. Kruis naar verdiensten. Toen bij eene ge inpro viseerde revue, tegenover den vijand te Regens burg gehouden, Napoleon voor het eerst aan ge wone soldaten groote belooningen schonk en hen tot ridders van 't keizerrijk en leden van het Legioen van eer benoemde, kwam een oude grenadier, die de veldslagen van Italië en Egypte had medege maakt, toen hij zijn naam niet hoorde oproepen, naar voren en vroeg op kalmen toon om het eere- kruis. »Maar", zeide Napoleon, »wat heb je gedaan om het te verdienen »Ik was het, Sire, die in de woestijn van Joppe, toen het zoo verschrikkelijk heet was, u een watermeloen gaf." »Ik dank je er nogmaals voor maar het geven van eene vrucht is nauwelijks het Kruis van het Legioen van eer waard". Toen geraakte de grenadier, die tot nog toe zoo koel als ijs geweest was, in woede, en schreeuwde »Zoo, en rekent ge ook niet mijne zeven wonden, hier en daar opgedaanop de brug van Areola, te Lodi, te Castiglione, bij de Pyramiden, te Acca, Austerlitz, Friedland, mijn elf veldtochten in Italië, EgyPte> Oostenrijk, Pruisen, Polen. »Maar de keizer viel hem nu lachend in de rede, en terwijl hij zijne opgewonden manieren nabootste riep hij »Daar, daar, wat wordt je opgewonden, nu je tot het ware punt komtDaarmede had je immers moeten beginnendat is toch heel wat meer waard dan je meloen. Ik maak je ridder van het Keizer rijk met een jaargeld van 1200 fr." Het hoofd der liberale partij in Engeland, de grijze, maar nog zoo wakkere Gladstone, heeft een vlugschrift geschreven over vrouwenstemrecht. Hij komt tot de slotsom, dat de invoering daarvan onwenschelijk is, op grond dat de meeste vrouwen het zelve niet wenschen en dat het wezen zou ten koste van haar teederheid en reinheid. Een juwelier, die van Parijs naar Nederland op weg was, bemerkte te Maubeuge dat hem een brieventasch met brillanten ter waarde van 17,000 fres. was ontstolen. Een verdachtuitziend medereiziger werd te Brussel tevergeefs gezocht. Naar men uit Bergen in Henegouwen meldt, moeten alle uit Frankrijk komende reizigers zich sedert Dinsdag 11. legimiteeren, wat nu en dan vrij wat last veroorzaakt. Een jonge Belg werd zelfs in hechtenis genomen en eerst vrijgelaten, toen een telegrafisch te hulp geroepen vriend voor zijne iden titeit instond. Daar aan de Fransche grensstations dergelijke maatregelen worden genomen, doen rei zigers wel, zich van passen te voorzien. Te Chicago zijn de muren van het tentoon stellingsgebouw van vrije kunsten en nijverheid om- De Romeinsche correspondent der Germania zegt dat de Italiaansche minister der schatkist, Luzatti, die thans ad interim ook met de portefeuille van Financiën is belast, een Jood is en Samson Sa lomo Luzatti heet. Hij meent dat bij eene ledige schatkist en algemeene financiëele radeloosheid al leszins de wijsheid van een Salomo en de kracht van een Samson te pas zullen komen. Te Leech, in Engeland, werden dezer dagen een landbouwer en zjjn dochter, die geregeld boter ter markt brachten, tot een boete van 40 pd. st. en de gerechtskosten veroordeeld, omdat hun boter met 94 percent margarine was vervalscbt. Het dorp Weerde, in het arrondissement Me- chelen, vierde dezer dagen den lOOsten verjaardag van een zijner inwoners. Deze, Jean Govaers, werd in 1810 ingelijfd bij een der dragonderregimenten van Napoleon. Hij was genoodzaakt te voet, van Weerde over Brussel, Leu ven, Maastricht en Aken, den weg naar Hannover af te leggen, teneinde zich bij zijn regiment te voe gen van daar ging de reis naar Hamburg en Bremen, waar de ruiters eindelijk van paarden werden voorzien. Govaers nam aan verscheidene gevechten deel, zonder ooit gewond te worden. In de omstreken van Hamburg werd zijn paard onder hem doodge schoten. Daar stond zijn eskadron tijdens den groo- ten slag bij Leipzig. In 1814, toen Napoleon naar Elba verbannen werd, mocht Govaers naar zijn vaderland terugkeeren. Zeer dikwijls doet hij verhalen over de komeet van het jaar 1811. »Van dien tijd af," zegt hij in zijn naïef bijge loof, »kon Napoleon niets goeds meer uitrichten." Bij bet feest, door de gemeente Weerde te zijner eere aangericht, had Govaers de oude uniform der dragonders van Napoleon aangetrokken. De twee dokters, die te Melbourne over Dee ming rapport uitbrachten, wilden niet verklaren, dat hij tijdens den moord ontoerekenbaar waszij moesten hun onderzoek voortzetten. De rechters wei gerden echter de zaak uit te stellen, waarop de ver dedigers en dokters zich terugtrokken. De broeders van Deeming te Liverpool ontkennen dat de beschuldigde ooit in een krankzinnigengesticht zat, en dat zijn ouders en familieleden krankzinnig zijn geweest. De politie zoekt ijverig naar den anarchist Pini, dien zij verdenkt, het koffiehuis van Véry in de lucht te hebben laten sprengen. Hij heeft zich vroeger herhaaldelijk aan oplichterij en diefstal schul dig gemaakt en werd tot deportatie naar Cayenne veroordeeld. Vandaar ontvluchtte hij. Ook uit eene Spaansche gevangenis wist hij te ontkomen. Gerui- men tijd vertoefde hij in België en Engeland. Verschillende socialistische bladen hebben een Meinummer uitgegeven. Een, de Vollespressebevat bijdragen van beroemde personen. Een brief van Gladstone luidt als volgt»Mijn tijd is zoo beperkt, dat het mij onmogelijk is aan uw verzoek te vol doen. Ik ben het met u eens, wat den werkdag van acht uren betreft. (Get.) Gladstone". De Weener correspondent van de Daily News was nieuwsgierig, het origineel van dien brief te zien. Hij begaf zich naar de redactie, maar geen der redacteurs verstond een woord Engelsch. Zij hadden den brief door een vriend laten ver talen en toonden hem het origineel. Dit luidde De heer Gladstone heeft mij opgedragen u zijn leedwezen te betuigen, dat hij niet kan voldoen aan uw ver zoek. (Get.) Spencer Lyttelton." Ook aan Zola was eene bijdrage gevraagd; hij antwoordde, dat het hem speet, dat hij hun niets kon zenden, maar dat zij uit zijne werken konden nemen wat zij wilden. Zij namen uit een zijner romans een bloeddorstige rede vau een socialst, die zeker door Zola niet als eene belijdenis van zijn geloof was bedoeld. Drie nieuwe arrestaties van dynamiet-heeren te ParijsMoron, Martin en Rachet. Men meent den dader van den aanslag op Véry's huis op het spoor te zijn. Zes branden te Saint-Etienneonder de bevolking is een paniek uitgebroken. Te Napels zijn niet minder dan 550 voor de orde gevaarlijk g^ichte menschen opgepakt Te Rome hebben Zaterdagnacht 85 arrestatiën van anarchisten plaats gehad. Te Napels zijn huis zoekingen gehouden. Ook te Carrara, Ravenna, An- cona en Bologna zijn anarchisten gearresteerd. Te Brussel is een vrouw voor de 341e maal wegens diefstal gearresteerd. De als aangever van Ravachol veel kellner Lkerault is door de politie begeleid en gehuld in een pantserhemd, uit Parijs gevlucht. Hierover maakt men zich daar nog al vroolijk. President Carnot heeft ook 1000 frs. gezonden voor de familie Véry. Het geld in Véry's restaurant, ruim 1200 fres., is onder het puin teruggevonden. De President heeft Véry bezocht in het gasthuis, waar hij zich een geruime poos heeft opgehouden hij bracht ook een bezoek aan Hammond, een letter zetter, die na Véry het zwaarst is gewond. Volgens de Figaro zou de Min. Loubet hebben gezegd, dat men thans de gevolgen van vroegere fouten draagt, dat men verscheiden jaren achtereen alles liet doen en zeggen, meenende dat die vrijheid de zaak der vrijheid ten goede zou komen. De Mi nister vreest niet voor ln MeiFrankrijk zal het kalmste land van Europa zijn. De dreigbrief, dien de commissaris van politie Dresch ontving, was ge teekend Jules VV. Volgens de Petit Parisien waren de 12 jury-leden tegen verzachtende omstandigheden voor Ravachol. Toen echter de zaak in stemming werd gebracht, stemden 5 slechts tegen, 7 vóór. Te Fayette, Mississippi, werd een neger, die een vrouw had vermoord, opgehangen. Toen de familie hem in de kist grafwaarts droeg, hoorde zij in de kist zuchten. De man is nu buiten gevaar als hij ten minste niet opnieuw wordt opge hangen. Men vreest dat nog twee mannen en vijf jongens zullen bezwijken aan de wonden, bekomen bij den in ons vorig no. gemelden brand in den schouwburg te Philadelphia. Het is de vierde maal, dat deze schouwburg door brand is geteisterd. Bij den eersten brand, in 1861, kwamen verscheidene balletdanseressen omde tweede ramp, in 1867, kostte aan 11 menschen bet leven bij de derde maal brandde de schouwburg geheel af, maar was daarentegen geen verlies van menschen- levens te betreuren, en thans zijn 6 menschen ver ongelukt, 50 gewond en is liet gebouw geheel vernield. Blijkens later bericht worden nog een man en twee jongens vermist. Laatste en telegraphische berichten. '-Heerenlioek. Door de kiesvereeniging alhier is tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, (vacature N. Van Stee) gekozen de heer P. Van Stee Nz. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het woonhuis, nagelaten door H. M. v. d. Linde te 's-Heer Arendskerke, en Zaterdag jl. ten overstaan van notaris Pilaar geveild, is wegens on voldoend bod niet toegewezen. Poidervergaderingen. 18 Mei, Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord en Zuid-Kraaij ert polders, 's Heerenhoek. 25 Mei, 10 uren, Polder 's-Gravenpolder, Gemeente- Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. 13 Mei, Oudelandc, onderhoudswerken, 14 n Goes, steen, grint, zeedijk, Informatiën. Polder Baarland. Polder Breede Watering. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 3 Mei, Goes, steen en afbraak, Hollmann. 4 Goes, inspan en meubilair, Mulock Houwer. 4 Tlansweevd, broodbakkerij, teelgrond, Prins. 4 tr Driewegen, boereninspan, V. d Kloes. 5 H Driewegen, huizon en laad, V. d. Kloes. 5 Rilland, inboelel enz., scheepsaf braak, Hollmann. 6 1 Borsele, V. d. Kloes. 6 H Wissekerke, inspan, Noorlijks. 10 Goes, buis, Pilaar. 10 H Kamperland, beestiaal, Roelof. 12 1 Krabbendijke, huizen, Prins. 12 V KI etinge. meubilair, Mulock Houwer. 13 Iencke, oesters. Pelle. 14 's Heer Hendriksk., woonhuis eu werkplaats. Mulock Houwer. 14 Scliore, bouwland, Prins. 19 H Biezelingc, beestiaal, Pelle 19 H Kapelle, buis ei inboedel, Gallis Merens 30 - Rilland Bith, hofstede, Priü9. Marktberichten. ROTTERDAM, 2 Mei 1892. Vlas op liet land zonder zaken. De aanvoer bedroeg 29000 steen blauw en 700 steen wit. Van liet Zeeuwsche was de kwaliteit geringbet bleef meerendeels onverkocht. Aardappelen: Jam men 4 a 4,50. Granen Bruine Boonen 25 ets. lager. Buitenlandscbe TastM e e 1 25 ets. lager. TARWE5,— a 8,80 ROGGE- 5,25 - 7,25 WTNTERGERST- 3,40 - 4,25 ZOMERGERST- 3,40 - 4,25 HAVER- 2,50 - 4,— PAARDENBOONEN 5,80 - 6,40 WITTE BOONEN 6,— - 8,— BRUINE BOONEN6,— - 9,80 BLAUWE ERWTEN8,50 - 10,50 KANARIEZAAD5,75 - 6,75 Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1