1892 N#. 51. Zaterdag 80 April. 79ste jaargang. W. F. K. Lenshoek. Bij dil nummer Itehoorl een bijvoegsel. De Gemeenteraadsverkiezing W. F. K. LENSHOEK. i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending; van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. van a. s. Dinsdag 3 Mei draagt een zeer bijzonder karakter. De Raad telt thans zes liberale en zes anti-revolutionaire leden de verkiezing van Dinsdag beslist derhalve over de meerderheid. De kiezers hebben dus niet slechts door hunne keuze aan te duiden welken persoon zij het meest geschikt achten I om in den Gemeenteraad zitting te nemen, maar vooral welke partij zij wenschen, dat het roer in handen krijgt. Wel is waar treedt de politiek in een Gemeenteraad niet zoo sterk op den voorgrond, maar het is toch wèl bekend, dat zoowel de anti-revolu tionaire als de liberale partij ook in den Gemeente raad zekere beginselen huldigt, die tot beslissin gen leiden, welke vaak van groot belang kunnen zijn op den goeden gang van zaken in de gemeente en die voor do ingezetenen van het grootste ge wicht zijn. Zoo is ook in de lange reeks van jaren, dat de liberalen in onzen Gemeenteraad de meerderheid be zaten, volgens vaste beginselen geregeerd en we ge- looven niet, dat de resultaten daarvan nadeel voor de ingezetenen hebben opgeleverd. De financiëele toestand der gemeente moge niet schitterend zijn, zorgwekkend mag hij toch niet genoemd worden, althans niet in dien zin als zou zucht tot verspilling de oorzaak zijn van een eventueelen achteruitgang. Integendeel, we durven zonder vrees voor tegen spraak beweren, dat zooveel mogelijk zuinigheid wordt betracht en waar dit het geval is, daar behoeft allerminst vrees voor de toekomst te bestaan. Van liberaal wanbeheer, zooals onze tegenstanders het zoo gaarne uitdrukken, kan dan ook in onze gemeente geen sprake zijn en waar van dit riclitig beheer ongetwijfeld een goed deel te danken is aan den Raad, zoowel aan de meerderheid als aan de minderheid, maar aan de eerste dat was tot nogtoe de liberale partij vooral, omdat zij, steu nende op hare grootere getalsterkte, het anders had kunnen regelen, daar komt toch zeker in de eerste plaats de lof daarvoor toe aan het college van Bur gemeester en Wethouders, dat nu sinds 10 jaren uit dezelfde personen bestaat. Met vaste hand en met groote kennis van zaken heeft het nu tal van jaren alle belangrijke raads besluiten ernstig voorbereid en daarmede hebben zijne leden getoond de rechte personen op de rechte plaats te zijn. Dit werd dan ook in den afgeloopen zomer zelfs door onze tegenstanders erkend, toen zij de herkie zing van den heer Ochtman o. a. ook daarom niet wenschten te bestrijden, omdat zij hem ongaarne als wethouder zouden willen missen. Een meer be trouwbaar diploma van bekwaamheid, een welspre kender getuigenis omtrent het beleid van het college van dagelijksch bestuur kan zeker moeielijk worden verworven, maar het geeft tevens het duidelijkste bewijs, dat het in strijd zou zijn met de belangen van de gemeente en hare ingezetenen, thans de meerderheid te verschaffen aan eene partij, die in beginsel lijnrecht tegenover het dagelijksch bestuur staat en die uit kracht van dat beginsel eventueel besluiten zou nemen in strijd met de zienswijze van B. en W., waardoor deze genoodzaakt zouden worden uitvoering te geven aan met hunne mee ningen strijdende resolutiën, die hun door de nu merieke meerderheid in den Raad waren opgedrongen. En nu hebben we bij bovenstaande redeneering nog rekening gehouden met eene eventueele anti liberale meerderheid, die uitsluitend krachtens haar beginsel besluiten zou nemen, maar die overigens vrij zou zijn van alle kleingeestigheid. Maar dit kun nen we van onze tegenwoordige tegenstanders in den Raad tot onzen spijt niet eenmaal getuigen. We behoeven ten bewijze daarvoor maar even eraan te herinneren hoe zij in de jongste Raadszitting gebruik maakten van hunne toevallige meerderheid om tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs iemand te benoemen, die niet eens op de aanbeveling dier commissie voorkwam en die dan ook, rechtschapen man als wij hem achten te zijn, kwalijk met sympathie zijne benoeming op zoodanige wijze kan hebben begroet. Dit enkele feit reeds, zoo geheel in strijd met het gebruik om uit erkentelijkheid voor de moeite en de werkzaamheden, die de leden van dergelijke com- missiën zich in het belang der gemeente geheel be langeloos getroosten, de door hen aanbevolenen te benoemen, wanneer dit kundige en geschikte men- schen .zijc, levert het bewijs van wat de toekomst bij het verplaatsen van de meerderheid in den gemeente raad zou kunnen baren. Mannen, die krachtens hun ambt geroepen zijn de belangen der gemeente te behartigen en die in die betrekking zich als 't ware geheimzinnig vereenigen om op een gunstig moment eene der belangrijkste raderwerken der gemeente den voet dwars te zetten, boeten daarbij een goed deel van de achting in, die hun anders uithoofde van hunne betrekking zou toekomen. En wie weet welke verrassingen ons nog meer zouden be reid zijn, indien die mannen de meerderheid kregen Wanneer we nu voorts er aan herinneren hoe eene zoo nuttige inrichting als b.v. de Hoogere Burger school met daaraan verbonden Burger-avondschool van anti-revolutionaire zijde steeds werd afgeschil derd als een duur »hoükind", zonder dat men van die zijde toonde een open oog te hebben voor het groote nut, dat zij afwerpt voor schier alle kringen onzer gemeentelijke samenleving wanneer we wijzen op de weinige blijken van sympathie, die eene in stelling als »de Ambachtsschool" van de corypheeën der anti-revolutionaire party in ons midden onder vindt, dan meenen we genoegzaam bewijzen te hebben bijgebracht voor de groote noodzakelijkheid om a. s. Dinsdag met alle kracht te trachten de van anti revolutionaire zijde gestelde candidatuur te bestrijden. Dit kunnen we niet beter doen dan door met groote eenstemmigheid onze stembriefjes in te vullen met den naam van den heer Om meer dan eene reden achten we deze candi datuur eene gelukkige. In de eerste plaats zal de heer LENSHOEK, wordt hij tot lid van den Raad gekozen, den evenaar naar de liberale zijde doen over slaan, terwijl wij hem overigens meenen te kennen als iemand die, zonder het partijverband te ver breken, genoeg zelfstandigheid bezit om uit eigen oogen te zien en de zaken der gemeente als vol maakt onafhankelijk man te beoordeelen. In de tweede plaats geeft zijn verleden, waarvan een goed deel aan de beoefening der gemeente administratie was gewijd, een waarborg, dat hij met kennis van zaken in den Raad zal optreden. En al merkt de Zeeuw eenigszins schamper op, dat van die kennis noch te Wolfertsdijk, waar de heer LENSHOEK eene korte poos gemeente-secretaris was, noch te 's-Heer Arendskerke, waar hij met groote meerderheid tot lid van den Raad werd gekozen welke betrekking hg |echter kort daarna wegens vertrek uit die gemeente weder moest nederleggen veel is gebleken, we zouden meenen, dat zoo iemand in zijne studiën toch allicht meer waarborg biedt voor zijne kennis van gemeente zaken, dan zoovelen, die van anti-revolutionaire zijde voor den Raad zijn of worden aanbevolen en die tot op het oogenblik hunner benoeming tot Raads lid nooit eenige studie op het vaak duister terrein van wetten, verordeningen en gemeente-aangelegen heden, hehhaiL gemaakt. de bijeenkomst van kiezers waar de candidatuur- jLENSHOEK werd gesteld is ook jroote aandeel, dat de heer I^^^IOEK^ Ihoofdelijken omslag draagt./""We erkennen gaarne ■dbrgelij: op het inden .al) in hut alu ergelijke omstandigheid geen reden mag zjjn om iemand een zetel in den Raad te vevschaffen. Maar waar we in den aanvang den toestand onzer gemeente-financiën niet zorgwek kend noemden, daar lieten we er toch aan voorafgaan, dat hij evenmin schitterend mag heeten en zeker zal de aanvankelijke tegenspoed bij den bouw van het nieuwe Sas, een tegenspoed die thans gelukkig is. overwonnen, dien toegtjmd niet verbeteren.jln Iter I band daarniedé' kaKhettoö,h."~üök^uitéén financiëel I oogpunt niet van belang ontbloot zijn den band tusschen Goes en de hoogstaangeslagenen in de gemeentelijke directe belasting te versterken, En nu gelooven we, dat de heer LENSHOEK, die hier woont in het centrum van het terrein zijner werkzaamheden, die door familiebetrekkingen en door vorig en tegenwoordig verblijf zich in Goes geheel tehuisgevoelt, zeker zijne eventueele verkiezing tot lid van den Raad ook zal willen beschouwen als een bewijs, dat de ingezetenen hem gaarne in hun mid den wenschen te behouden. „mmJ Ook mag (re vraag "gesteld worden of eventueel eene andere meerderheid en dientengevolge een ander bestuur in staat zal blijken de gemeente te leiden door de moeielijke financiëele periode, welke als ge volg van de kosten van het nieuwe Sas, voor haar onvermijdelijk aaubreekt; 1 Zouden we, ook met oog daarop, niet beter zijn aan het tegenwoordig bestuur, dat op financiëel gebied beproefd en volkomen op de hoogte der zaken is? En is het ook daarom niet alleszins gewensclit den administrateur. W. F. K. LEUVSKOEH boven den op dat gebied zeker totaal onbekenden heer Cense te stellen 2 Op al deze gronden achten wij de candidatuur van den heer LENSHOEK eene zeer gelukkige, ook wat de kans van slagen betreft, eene kans, die niet wei nig verhoogd wordt, nu ook de R.-K.-kiesvereeniging in ons midden die candidatuur tot de hare maakt. Maar al gaan we daarom met goede verwachting den stembusstrijd op a. s. Dinsdag tegemoet, men zij overtuigd, dat onze tegenpartij haar uiterste best zal doen om ons de overwinning te betwisten. Daarom sporen we met meer aandrang nog dan anders tot trouwe opkomst aan bij de voorstanders der door ons aanbevolen candidatuur en wekken we allen, die met ons éen van zin zijn, krachtig op ook anderen tot het steunen dier candidatuur over te halen. Het gesproken woord van een goede kennis bezit vaak groote kracht en maar al te veel wordt dat middel tot opwekking van lauwen en onver schilligen aan onze zijde verwaarloosd. Daarom eindigen wij met den ernstigen raad aan de liberale kiezers om a. s. Dinsdag 3 Mei (tusschen 9 en 5 uren) trouw op hun post te zijn en een parig te stemmen op den heer £t3T" De stembus is geopend van 95 uren. Wie zijn stembriefje verloren heeft kan ter gemeente secretarie een ander bekomen. Elk stembriefje moet van éen stempel, dat der gemeente, voorzien zijn. Wie reeds een anderen naam op zijn biljet heeft geplaatst mag dien doorhalen en er dien van den heer W. F. K. LENSHOEK voor in de plaats zetten. Men lette vooral goed op de voorletters W. F. K.. GOES, 29 APRIL 1892. Tot lid van het bestuur der Ambachts school te Goes is in de algemeene vergadering van eergisteren gekozen de heer J. Adriaanse, mr. smid. Door de liberale kiesvereeniging te Stavenisse zijn met algemeene stemmen gesteld tot candidaten voor de Prov. Staten de heeren L. J. Dorst al daar en A. J. De WitAndriessen te Tolen. Hruiiiingen. In de vergadering van in^ van den polder Kruiningen van 28 dezer werd besloten tot het bouwen van eene sluiswachters woning van ten hoogste ƒ1000. De rekening over het laatste dienstjaar werd vast gesteld in ontvang op f 14053,94 en in uitgaaf op ƒ12009,25 en de begrooting voor 1892/93 in ont vang en uitgaaf op j 42806,29 ,/2. De correspondent der N. R. Ct. te Londen seint, dat H. M. de Koningin-Regentes aan Ko ningin Victoria, die Dinsdagavond te Darm stadt is aangekomen, eene dringende uitnoodiging gezonden heeft, om op hare doorreis naar Vlissingen aan een luncheon of een middagmaal de gast van Koningin Emma te zijn. Koningin Victoria heeft deze uitnoodiging aangenomen, en er worden nu schikkingen getroffen omtrent den loop der trei nen, om de samenkomst der beide Koninginnen mo te maken. In de Haarl. Ct. deelt Q. N. een zonderling gevolg van de nieuwe Postwet mede. Wan neer vroeger een drukwerk schrift bevatte, dat niet geacht kon worden correctie te zijn, werd het den geadresseerde aangeboden, die dan het verschuldigde port en de boete betaalde. Thans heeft men for mulieren ingevoerd, waarin den geadresseerde wordt kennis gegeven, dat er drukwerk voor hem ontvan gen is, dat wegens ongeoorloofde geschreven bijvoe gingen niet verzonden kon worden ofschoon het blijkens deze mededeeling toch verzonden was. Ver der wordt hem gevraagd wie de afzender waswat de geadresseerde moeilijk kan beantwoorden, daar hij het drukwerk niet ontvangen, dus niet gezien heeft. Eindelijk wordt hem gezegd, dat mededeelii zoo mogelijk, van den naam, per gefrankeerden brief of gefrankeerde briefkaart moet geschieden. Voor correspondentie met het postkantoor zelf moet men dus zijne brieven frankeeren volgens dit nieuwe stelsel. Ook hier blijkt het weder, dat niet alle veran deringen verbeteringen zijn. Door den heer Pijttersen, afgevaardigde van Schoterland, is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tot instelling van raden van arbeid. Zooals onlangs is gemeld, waren bij het micros copisch onderzoek van Amerikaansch spek te Utrecht in den laatsten tijd herhaaldelijk trichinen gevonden en had de Minister van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding daarvan, de geneeskundige inspecteurs en de district veeartsen, door tusschen - komst van de Commissarissen der Koningin, gerai over de vraag, of het ook noodig was, voortaan vergunning te verleenen tot invoer van Ame rikaansch spek en varkensvleesch of wel aan zoo danige vergunning strengere voorwaarden te ver binden dan thans worden gesteld. Door den Minister is thans aan de genoemde Commissarissen medegedeeld, dat de hierop bij hem ingekomen ambtsberichten hem vooralsnog geen aan leiding geven, om wijziging in die voorwaarden voor te stellen. Terwijl door den Minister nadere inlichtingen worden gevraagd omtrent de door de regeering der Vereenigde Staten te geven waarborgen, dat het voor den uitvoer bestemde spek en varkensvleesch geen trichinen bevatten, acht de Minister het voorloopig voldoende, dat de aandacht worde gevestigd op het gevaar, om spek en varkensvleesch in rauwen of ongaren toestand te nuttigen. De voormelde Com missarissen zijn derhalve verzocht, de aandacht van de gemeentebesturen op de zaak te vestigen en hen uit te noodigen, de ingezetenen hunner gemeente op bovengenoemd gevaar opmerkzaam te maken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Hien en Dodewaard J. H. Beyer, te St. Maartensdijk. Bedankt voor het beroep te Biggekerke door dr. W. v. d. Beke Callenfels te Delden. In de jaarvergadering van de Unie »een school met den Bijbel", te Utrecht gehouden, bleek, dat de jaarlijksche collecte in 1891 ruim 100 meer op bracht dan in 1890 en dat sedert 13 jaren 1,042,000 werd ontvangen. De inkomsten der Unie uit de vrijwillige bijdragen der locale comités gingen achteruit. In 1883 een bedrag van 15000 waren deze bijdragen in 1891 verminderd tot een bedrag van f 5590. De commissie, om een bloemlezing ten gebruike voor de Chr. scholen saam te stellen, heeft haar arbeid nedergelegd, na vijf jaren gewerkt te hebben. Zij is niet klaar kunnen komen. De stukken zijn thans aan den Schoolraad gezonden. Op de uitschrijving van een prijsvraag ^an een geschiedenis des Vaderlands is geen enkel antwoord ingekomen, zoodat er verder van moest worden af gezien. De behandeling van het voorstel-Meppel »De Unie bepale de gedragslijn, welke ze wenscht te volgen tegenover het aangekondigd wetsontwerp, beoogende invoering van leerplicht", gaf tot levendige gedachtenwisseling aanleiding. Een voorstel om, na indiening van het aangekon digde wetsontwerp, onmiddellijk een algemeene ver gadering bijeen te roepen, om de gedragslijn te be palen, werd ten slotte aangenomen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zjjn veroordeeld P. Z. te Bergen-op-Zoom, wegens huisvredebreuk en mishandeling van een be ambte, tot 8 of 6 dagenE. S. te Kruiningen, wegens beleediging van een beambte, tot 5 of 5 dagen M. v. S., 22 j., te Kruiningen, wegens be leediging van een beambte, tot 5 of 5 dagen. Voor de Bredasche rechtbank is behandeld de zaak van den gewezen directeur der gasfabriek te Rozendaal, beschuldigd van verduistering. Het O. M. eischte 4 jaren gevangenisstraf en 5 jaren ontzetting uit zijne burgerschapsrechten. De verdediger, mr. Simons, kwam tegen dien eisch op. Hij meende, dat niet alle schuld op be klaagde rust, doch voor een deel terugvalt op de gascominissie, wegens nalatigheid in het beneer. Pleiter beval ten slotte den bekl. in de clementie van de rechtbank aan. Gemengde Berichten. Men schrijft ons De omnibusdienst op het eiland Tolen, uitgevoerd door de maatschappij Nieuwe Onderneming", wordt binnen weinige dagen (waarschijnlijk half Mei of vroeger) opgeheven, wegens onvoldoende deelneming. Al de middelen tot nu toe beproefd, om de uit gaven te verminderen of de inkomsten te vermeer deren, hetzij door het aantal ritten te verminderen, hetzij door het tarief te verhoogen, zijn vruchteloos gebleken omdat een direct gevolg van deze maat regelen is, dat het aantal passagiers afneemt. Op 15 Januari '91 is de eerste wagen begonnen te rij- deh, door den eersten ondernemer, den heer Wij man uit Bergen-op-Zoom in den dienst gebracht, sedert heeft men nog de onderneming Voermansbelang" zien komen en vergaan en nu binnen eenige dagen behoort ook de thans bestaande maatschappij, de degelijkste die we tot nog toe gekend hebben, tot de geschiedenis. Het is overigens zeer jammer, dat wij Tolenaars dezen dienst moeten missen. De zooge naamde Normaalwagen blijft echter bestaan, maar alleen voor leeraars en leerlingen dor Normaalschool»

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1