nering bestond, daar dit bedrijf een menigte arbei ders eischte zoutzieders, turfdragers, zoutmeters, en andere. Reeds vóór 1566 hadden zij, die zich met de zout- of pannering bezighielden, het gilde der pannenlieden gevormd, dat van de stad jaarlijks dertig schellingen ontving. Het gilde was verplicht te betalen voor het afbakenen der stroomen, maar genoot dan ook ruime ondersteuning. Toen in 1580 te Biezelinge een zoutkeet was opgericht, waardoor de Goesenaren schade leden, werd den bewoners van dit dorp aangezegd, dat zij hun bedrijf in dien tak van nijverheid hadden te staken. Langzamerhand echter werd de concurrentie van andere plaatsen te sterkde keeten verdwenen te Goes van lieverlede en het pannenliedengilde hield in 1795, evenals de overige gilden, op te bestaan. BAVO. Gemengde Berichten. Voor een wel zeer klein maar aandachtig luisterend publiek gaf de heer B. Van der Kaa, oud-élève van het Blinden-instituut te Amsterdam, hedenmiddag in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier een bespeling van het orgel, waarbij hij als naar gewoonte blijk gaf, een niet onverdien stelijk organist te zijn en dit instrument te kunnen bespelen op eene wijze, welke menigeen, die niet als de heer v. d. Kaa het gebruik zijner oogen mist, hem moet benijden. Mocht de heer v. d. Kaa hier weder zjjne talenten ten beste geven, dan wenschen wij hem gaarne een grooter bezoek dan heden toezijn spel verdient zulks ten volle. Gisteren werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw uit de gemeente Waarde, die zich op de markt alhier schuldig maakte aan kleine diefstallen van manufacturen. Hansweerd. Maandagavond omstreeks 6 uren was ons dorp eenige oogenblikken in opschudding door drie beschonken jongelui die eerst een standje op het dorp gemaakt hadden, zich daarna over de sluisdeuren begaven en daarna door de breede wa terleiding togen zoodat zij op het bouwland van J. Nieuwenhuize terecht kwamen waar zij veel schade aan de vruchten maakten. Eenige oogenblikken la ter begaven zij zich met hun kleederen aan te wa ter (in het kanaal) om daar een tbad te nemen. Zij zwommen naar de overzijde en kwamen aan wal, hoewel éen hunner bijna verdronken was. Onze politie kon deze drie belhamels niet baas, waarom zij de hulp inriep van eenige personen, maar dezen weigerden zoodat tegen hen en de drie belhamels proces-verbaal opgemaakt is. Door de handboogsehutterij »Doel naar hooger" te Wolfertsdijk zal op Zaterdag in de Heinkens- zandsche kermis een concours worden gehouden. Te Bussum is een huisgezin, waarin o. a. ook twee pasgeboren kinderen, een tweeling, door kolen damp bedwelmd geworden. Een der tweelingen is gestikt, terwijl een der overige huisgen ooten aan de gevolgen der bedwelming is overleden. Het bericht, als zoude er hij den trein, waar mede het ongeval den arbeider Willeboer aan het station Beurs, te Rotterdam, is overkomen, eene onregelmatigheid hebben plaats gehad, doordien de machine voorop twee lantaars met wit, in plaats van rood licht vertoonde, was niet juist. Het ver- toonen van 2 lantaarns met wit licht voor op de machine was geheel correct. Te Utrecht heeft Zondagavond laat een soort van drijfjacht plaats gehad, waarbij het echter aan het opgejaagde wild gelukte aan zijne vervolgers te ontkomen. Terwijl namelijk een tamboer van het 5e regiment infanterie aldaar in garnizoen, heel kalm, alsof hij zich niet het minste kwaad bewust was, met zijn meisje, in het centrum der stad liep te wandelen, werd hij onverwacht aangespreken door den com mandant eener militaire patrouille, die er hem in weinige woorden aan herinerde, dat hij zich eenige dagen geleden zonder verlof van zijn corps had ver wijderd en dus als deserteur werd gearresteerd. Nauwelijks hadden echter een tweetal militairen hem vastgegrepen of met een krachtigen ruk wist hij zich weder uit hunne handen vrij te maken en ging er ijlings van door. Alsnu ving een wedloop aan, waaraan behalve door de militairen ook nog door een paar politieagenten en tal van burgers werd deelgenomen, hetgeen tengevolge had, dat de jeugdige zoon van Mars steeds meer in de richting van de kazerne werd voortgedreven. Nadat de vervolging aldus geruiraen tijd had geduurd, zag men hem opeens in een steegje en vervolgens in de woning zijner moeder verdwijnen. Nu was de vogel gevangen, zoo dacht men althans, maar toen eindelijk na lang dralen de woning door de moeder werd geopend, bleek er van de vluchteling geen ander spoor overgebleven te zijn, dan een geopend dakvenster waardoor hij blijkbaar was ont snapt om over de daken een veilig heenkomen te zoeken. Daar het te donker en tevens zeer gevaarlijk was de vervolging over de daken voort te zetten, werd deze gestaakt en was men genoodzaakt onverrichter zake af te trekken. Te Koewacht speelden Dinsdag twee kleine kinderen, broertje en zusje, nabij een waterput. Het jongetje, een ventje van een jaar of vier, viel er in. Het meisje hierdoor verschrikt begon om hulp te roepen en trachtte haar broertje te reddendoch met het ongelukkige gevolg dat ook zij te water geraakte. Eene vrouw, welke daar in de nabijheid werkte, kwam op het angstgeschrei toegeloopen en redde spoedig het kleine meisje. Toen eerst bemerkte zij, dat er nog een kind in lag. Moedig begaf zij zich nogmaals in den put en haalde den reeds ge zonken knaap uit het water. Eerst meende men, dat het kind gestorven was, doch door toepassing van de bekende methode werden de levensgeesten weder opgewekt en is het thans buiten gevaar. (T. A7. CtJ Te Uithoorn stoeiden jl. Zaterdag aan boord van de stoomboot, die tusschen Amsterdam en Gouda vaart, de hofmeester en de stoker met elkander, maar door een ongelukkig toeval geraakten beiden te water. Ondanks dadelijk aangebrachte hulp ver dronk de hofmeester de stoker werd met veel moeite gered, maar zijn leven is niet buiten gevaar. De walvisch, die thans te Scheveningen in aanbouw is, heeft een lengte van 40 meter of 21/2 maal de lengte van het exemplaar, dat thans te Rotterdam te zien is. Het hoogste punt van den rug bevindt zich 10 J/2 M. van den grond. In den bek kunnen gemakkelijk 100 personen zich bewegen en in het overige gedeelte van 't dier 300 personen op comfortable wijze eene plaats vinden. Zoowel het inwendige van den walvisch als het omringende terrein, tot tuin ingericht, zullen elec- trisch verlicht worden. Naast den walvisch is eene belvédère gebouwd, vanwaar men een schoon zee gezicht te genieten heeft. Door de nachtvorsten zijn op één nacht 40000 steenen aan de fabriek der firma Everts, te Veen- dam en aan de fabrieken van de heeren Dieters, te Muntendam en Strating, Oude Pekela, ieder 100000 steenen bedorven. Het bericht van de Jouster Courantdat aan Koningin Wilhelmina bij haar bezoek te Leeuwarden een klein bootje zal worden aangeboden, is geheel onjuist. Wel is aan de werf van den scheepsbouw meester Holtrof Van der Zee te Joure voor rekening van het gemeentebestuur een inderdaad sierlijk bootje, waarop de naam van de Koningin prijkt, vervaar digd, doch het is eenvoudig bestemd om dienst te doen in den vijver van den Prinsentuin, ter vervan ging van een bootje, dat niet meer is te gebruiken. Volgens het officiëele register van epidemische ziektegevallen te Nijmegen, is Zaterdag en Maandag geen enkel geval van pokken aangegeven. Zondag werd aangifte gedaan van één geval van varioloides (gewijzigde pokken) bij een meisje van 8 jaren. Het bericht der Arnh. Courant dat een handelaar in scheepsmaterialen te Nijmegen strafrechtelijk ver volgd zal worden, omdat hij geen aangifte had ge daan bij den burgemeester van het voorkomen van pokken in zijne woning, wordt door de Nijm. Ct. tegengesproken. Maandagavond vertoonde zich ten Noorden van de stad Utrecht een prachtig noorderlicht. Het ver toonde even na half tien een helder wit-blauw licht, in het midden een vuurrooden gloed tegelijk zag men een donkere wolk. Van onder deze wolk kwam het licht. Ten kwart vóór tien uur nam het van het Noordwesten naar het Noorden in lichtsterkte af, om spoedig daarna geheel te verdwijnen. Na tien uur dreven in noordelijke richting nog verschil lende verlichte wolken. Misschien staat het in verband met hevige mag netische storingen, die gistermorgen aan het Kon. Ned. Met. Inst. werden opgemerkt. (U. DJ Te Baltimore moet een dezer dagen overleden hartstochtelijk wielrijder in zijn testament bepaald hebben dat hij op een fiets" begraven zou worden. Hieraan hebben zijn erfgenamen trouw voldaan. De prachtig met zwart gedrapeerde kist, op een drie wieler geplaatst, werd voorafgegaan door een zwerm liefhebbers op tweewielers, die op hunne horens een treffeoden treurmarsch bliezen. De acht kinderen des dooden, vijf meisjes en drie jongens, volgden in tan dems. De gebeele stoet telde 200 rijwielen. Naar men meldt uit het dorp Petrosjoena werd daar 15 dezer weder een lucutballon uit de richting van Duitschland komende, gezien. Toen hij Petrosjoena naderde, lieten de bevaarders van dit luchtschip eensklaps een pakket valJen. Het behelsde een groote menigte proclamaties tot de Duitschers en Polen gericht om hen uit te noodigen, saam te spannen tegen de Russische regeering, in geval er een oorlog tusschen Rusland en Duitsch- laud mocht uitbreken. De politie heeft do biljetten naar den gouverneur van Kofno gezonden. De bedevaarten naar Kevelaar zullen dit jaar zeker hijzonder talrijk zijn, omdat het 250jarig be staan van het heilige beeld aldaar zal worden gevierd. Men is reeds druk bezig met eerepoorten op te richten. Den ln Juni zal 't beeld worden getooid met een gouden kroon, door een vanwege den Paus gezonden prelaat. Vele hooge geestelijken worden verwacht. Van 1 Juni tot 10 Nov. zullen de pel grimstochten elkander opvolgen. De Fransehe hoogleeiaar Landouzy betoogt in een onlangs verschenen werk, dat de ontvolking van Frankrijk voornamelijk te wijten is aan sterfte van kleine kinderen aan tuberculose, welke volgens hem meer offers maakt dan dronkenschap, syphilis en Malthusianisme te zarnen. Ter bestrijding van de uitbreiding dier ziekte, zegt hij, wordt voor 't vee meer gedaan dan voor den mensch. Te Parijs alleen sterven, zegt de schrijver, 2000 kindertjes, in den leef tijd van enkele dagen tot twee jaar, aan tuberculose. Te Antwerpen zal een nieuw station verrijzen. En wordt een hulpstation ter hoogte der Rue Mer cator gebouwd, dat dienen zal gedurende den Bouw van het nieuwe. Dit laatste zal op de plaats van het tegenwoordige komen met den hoofdingang recht tegenover de »Keyzerlei". De weg zal aanzienlijk hooger komen, opdat alle overwegen van Berckein tot aan hst station kunnen vervallen. Daartoe zal een kolossale ijzeren viaduct worden aangelegd, waar over de lijnen naar Brussel en naar Holland zullen loopen. De rails op het stationsemplacement zullen niet minder dan 6 meter hooger liggen dan het vlak der Keyserlei. Een gedeelte der ontzaggelijke ruimte onder het station, dat niet voor den spoorwegdienst noodig is, zal als een entrejwt voor koopmansgoederen aan den handel worden verhuurd. De groote magazijnen van de algemeene Om nibus-maatschappij te Londen zijn verbrand. IJit Londen wordt bericht, dat de locomotief van den trein van St. Albans naar South Bound, van de Central Vermont Spoorweg-maatschappij, Zondag is ontspoord en in het water gevallen te Rives Bridge. De stoker, machinist en conducteur zijn gedood. De rest van den trein, vol reizigers, bleef gelukkig op de rails staan, dank zij het breken van de ketting, die de wagens aan de locomotief verbond. De gevaarlijke stand van den eersten passagiers wagen heeft het reddingswerk zeer bemoeilijkt. De vrouw van den gevangen machinist Caron, wien het schrikkelijk spoorwegongeluk te Saint- Mandé verleden jaar voornamelijk te wijten was, heeft Zaterdag van een plotseling overleden oom 400.000 frs. geërfd. Uit bijna alle plaatsen van Navarre en Ara- gon komen berichten dat de wijngaarden geheel be vroren zijn. De oogst is nagenoeg geheel verloren. Een groote octopus of duivelvisch wordt tegen woordig ten toon gesteld in een vischhal te Seattle, staat Washington. Het monster hangt aan een haak in den muur, en hoewel zes voet van den grond, raken de lange, slijmerige armen nochtans den vloer. Aan den binnenkant van de armen zijn de zuigers, die, eenmaal aan een voorwerp klevende, zich daar aan vastklemmen als een bulhond. De visch (juister het weekdier, weegt 45 pondzijne armen zijn tien voet lang. Hij werd gevangen door twee visschers- lieden, die niet geringe moeite hadden om hem te bemachtigen. Zij roeiden met hun boot in de baai, toen -een van hen met den roeiriem iets zwaars in het water bemerkte. Het bleek een duivelvisch te zijn, en toen hij den riem uit het water lichtte, kwam een der armen van het watermonster naar boven. In een oogenblik sloeg de visch een zijner pooten in de boot, in de hoop zich aan een der mannen te kunnen vastklemmen. De slijmerige arm zette zich reeds vast op de mouw van een der roeiers, maar deze had tegenwoordigheid van geest genoeg, om zich met een mes van den doodelijken greep te bevrijden. Middelerwijl had de ander een knuppel gegrepen, waarmee hij het dier doodde. Niettegenstaande de politie te Parijs en in de provinciën in de laatste dagen voor eene groote opruiming van anarchisten heeft gezorgd, zoodat dezen vooreerst onschadelijk zijn gemaakt, is er een misdadige aanslag door middel van eer.e ontplofbare stof te Parijs volbracht, en wel tegen het koffiehuis van Véry op den boulevard Magenta, waar Ravachol gepakt is. De gevolgen zijn vreeselijk geweest. Yéry werd uit den kelder te voorschijn gehaald in een allerjammerlijksten toestandzijne eene been was verbrijzeld en moest geamputeerd wordenzijn ge zicht en handen waren bedekt met wonden. De vrouw van Véry, die brandwonden in het gezicht heeft gekregen, verkeert zoo goed als in verstande- loozen toestand. Men vreest dat zij krankzinnig zal worden. Ook hare dochter is zwaar in het gezicht gekwetst. Nog drie personen zijn min of meer ern stig gewond. Groot is de stoffelijke schade. Het geheele beneden huis is verwoest. Alleen de muren zijn overeind ge bleven. Ook de goederen in den naastbijgelegen winkel zijn vernield, de vensterruiten van eenige tegenover het koffiehuis gelegen huizen verbrijzeld en meubelen in de kamers het een op het ander geslingerd. Een vijftiental personen, die in «en tram wagen voorbij het koffiehuis reden op het oogenblik der ontploffing, hebben glasscherven in gezicht en handen gekregen. Lliérot, de koffiehuisbediende, van wien de aan gifte dat Ravachol zich in de inrichting bevond, is uitgegaan, is als door een wonder gespaard gebleven Eenige minuten vóór de uitbarstiug kwam hij van de wedrennen terug, maar hij was na de ontploffing zoo diep geschokt, dat hij een paar uren sprake loos bleef. Gisteren is het verhoor van Ravachol voor het hof van assisen begonnen. Hij antwoordde op alle hem gestelde vragen met beslistheid en onbeschaamd heid. Hij erkende den moord op den als kluizenaar geleefd hebbenden Chables gepleegd te hebben, en verzekerde dat hij alleen den aanslag met dynamiet op den rechter van instructie Benoit bedreven heeft. Op de bank der aangeklaagden zaten behalve Ravachol, nog Simon, genaamd Biscut, Jas Beala, Chaumentin on Rosalie Soubère. Aan de akte van beschuldiging is o. a. het volgende ontleend Ravachol had eene helsche machine vervaardigd door eenen pot te vullen met 50 tot 60 dynamiet- of grisontine-bommen, vermengd met ijzersplinters. Den 11 Maart brachten al de beklaagden, behalve Chaumentin, deze helsche machine naar Parijs. Zij maakten daarbij gebruik van de tram, en Rosalie verborg den pot onder hare rokken, opdat de accijns beambten hem niet zouden bespeuren. Te Parijs aangekomen, begaven Ravachol, Simon en Beala zich naar den boulevard St. Germain, naar het huis 136, waar men wist dat de rechter Benoit woonde. Terwijl Simon en Beala beneden wacht hielden, drong Ravachol, met twee pistolen gewapend, het huis binnen en zette de helsche machine in het portaal van de eerste verdieping, daar hij niet nauw keurig wist waar ergens de rechter Benoit zijne woning had. Nauwelijks was hij teruggesneld naai de straat, of de ontploffing volgde. De drie schur ken vluchtten door een zijstraatje. Twee dagen daarna werd besloten tot het in de lucht doen vliegen van het huis in de Rue Clichy, waar de heer Bulot woonde. Ditmaal opereerde Ravachol alleen. Na een zeer scherp requisitoir eischte de procu reur-generaal de doodstraf voor Ravachol en Simon. Omtrent Beala en Chaumentin liet hij de beslissing aan de gezworenen over. (Zie laatste berichtenj De toebereidselen voor het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika zijn te Madrid in vollen gang. Men wil het zoo luisterrijk mogelijk maken. De nieuwe zaal ter ontvangst van de bezoekers uit Amerika en voor de vergaderingen, die in verband met de gedachtenisviering zullen worden gehouden, zal binnenkort plechtig worden ingewijd in tegen woordigheid van de Koningin-Regentes, de leden der vorstelijke familie, de Ministers, deputation vau den Senaat en de Kamer van afgevaardigden, ver tegenwoordigers van de voornaamste geleerde en wetenschappelijke genootschappen in SpaDje en van meer dan 260 aanzienlijke Amerikanisten. De feesten zullen van veelzijdigen aard zijn. Er zullen tentoon stellingen van kunstvoorwerpen en oudheden, van landbouw- en nijverheids voortbrengselen en van ma- chineriën plaats hebben. Schouwspelen en optochten uit de middeleeuwen en vermakelijkheden zullen vertoond worden. Tot de bijzonder belangwekkende voorwerpen, die men te zien zal krijgen, kunnen gerekend worden facsimiles ter reproductie van de eerste kaart van Amerika, vervaardigd door Juan de la Cosa, na diens eerste ïeis met Columbus, welke kaart door hem in 1500 aan Spanje's koning ten geschenke is gegeven. Juan de la Cosa was namelijk stuurman op het schip van Columbus. Er wordt ook een schip gebouwd naar het model der schepen, waarmede Columbus zijn ontdekkings tocht aanvaardde. Dinsdagochtend vóór 8 dagen twaalf minuten voor drieën, heeft in Californië de hevigste aard beving sedert 1868 plaats gehad, over eene uitge strektheid van 200 mijlen. Van een oud kerkgebouw te San Francisco bezweek de voorgevel. Te Vacaville was de schok het sterkst, waar een aantal gebouwen in baksteen vernield of gehavend werden. Ettelijke muren stortten mede in en een predikant van San José werd door het neervallend puin ernstig gekwetst. Te Winters en Dixon en te Monticello (Napa) was de schade aanmerkelijkop eerstgenoemde plaats stortte een hotel in, doch de veertig gasten konden nog tijdig ongedeerd vluchten. In het lage land der Sacramento-vallei ontstonden groote scheuren. Op alle plaatsen heerschte de grootste ontsteltenis en honderden huizen raakten in brand door het omvallen van fornuizen en kachels. De brandschade alleen wordt op 1 millioen dollars ge raamd. De schok moet 45 seconden geduurd hebben. In Engeland is het hier en daar treurig ge steld in de mijndistricten, waar strike heerscht. De armoede en ontbering onder de kolendelvers- bevolking van Durham is reeds groot, maar waar schijnlijk nog grooter onder vele duizenden gezinnen, die met de werkstaking niets te maken hebben, maar tengevolge van deze nu ook hun gewone werk niet kunnen verrichten en dus niets verdienen. De mayors van West-Hartlepool, Middlesbrough en Stockton-on-Tees hebben thans den lord-mayor van Londen verzocht een ondersteuningsfonds te openen om de ellende in het noorden des lands te verzachten. Intusschen wil de meerderheid der werkstakers nog van geen toegeven weten. Naar bericht wordt zou de Noord-Oosterspoorweg maatschappij, tengevolge der Durhamsche werksta king, reeds in hare inkomsten een verlies lijden van 200,000 p. st. De verloving wordt gemeld van kolonel Lucy Booth, jongste dochter van generaal Booth, en ko lonel Ajeet Singh, wiens ware naam is George Lampard commandant van het heilsleger in Indië. Miss Booth is ongeveer 23 jaar en haar bruigom 26. Laatste en telegrafische berichten. IPfsrsjs, 27 April. De anarchisten Ravachol en Simon zijn tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld de drie overige beschuldigden werden vrijge sproken. Ingezonden Stukken. Goes, 22 April. Zooals men weet, was het onder de Romeinen (dus vóór circa 2000 jaren) de gewoonte slaven dronken te maken, teneinde door de onvoegzame houdingen, de wankelende bewegingen, de onkiesche en ruwe taal dezer beschonken kerels aan hun zonen afschuw voor de dronkenschap in te boezemen. Het middel moge lakenswaardig geweest zijn, het doel was zeker te prijzen. In onzen tijd zou het bedoelde middel ons zelfs in aanraking kunnen brengen met den strafrechter niet alleen, maar het zou al spoedig blijken geheel doelloos te zijn bovendien. Dronken slaven hebben we niet, maar slaven der dronkenschap ongelukkig zooveel te meer. En nu moge de maatschappelijke positie van den dronkaard anders geworden zijn, zijn zedelijke toestand, vaak lager dan een dier, is dezelfde gebleven. En de uitwerking op de jeugd Al worden de voorbeelden niet meer, als door de Romeinen, opzette lijk verstrekt, de jeugd heeft nog maar al te dikwijls kostelooze gelegenheid tot het ontvangen van aan schouwelijk onderwijs, zoo menigmaal nl. een dronk aard voorbij waggelt. De gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs in deze is gebleven, stellig uitgebreid, maai de in druk op het kinderlijk gemoed is verflauwd, neen ergerer wordt volstrekt geen invloed meer teweeg gebracht. Het heeft er tegenwoordig soms veel van, of onder de kinderen dronkenschap aardig gevonden wordt, tenminste of een dronken kerel hun niet afschuwe lijk voorkomt. Dat zou men daaruit kunnen afleiden, dat zij vooral bij feestelijke gelegenheden als er volop gelegenheid is tot het ontvangen van dat onder wijs zwaaiend: en draaiend, tierend en schreeu wend, vloekend zelfs als waren ze werkelijk dronken langs de straat loopen. Het blijkt ook hier waar te zijn voorbeelden trekken". Is alzoo het weerzinwekkende van een dronken kerel zonder invloed op het gemoed der kinderen heeft het zelfs bij velen eene juist tegenovergestelde uitwerking, laat ons dan onze jongens aan het ver stand brengen, hoe uiterst leelijk, om geen erger woord te gebruiken, het is om »dronIcenmannetje te spelenKunnen wij ze de voorbeelden niet van voor de oogen wegnemen, laten wij ze dan voor het minst met alle kracht de nabootsing ontraden'.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2