1892 N°. 49. Dinsdag 26 April. 79ste jaargang. rei m wekrij ia ie wateren der gemeente, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den dag COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. DE VERPACHTING VAN HET TE WETEN lo. I)e kaai, de haveu, de waterleiding «n de watergangen langs de wegen ia het ambacht van Goes; 2o. De zoete V est van do 's-Heer Hendrikskmderenbarrière tot aan den Poelweg bij da Struikelblok" zal geschieden voor den tijd van zeven jaren, ingaande den eersten Juli 1892, op ZATERDAG DEN 14 MEI a. s., des namiddags te een uur, ten Kaadhuize. De voorwaarden liggen van hedeu af tot den dag dar ver pachting ter inzage van een ieder op de gemeente-Secretarie. Goes, den 23 April 1892. Burgemeester en Wstliouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 3D© "VerkiieziiiQ- voor een lid van den Gemeenteraad wegen» het overlijden van den heer G. VAN DER HOEK, zal plaatshebben op Dinsdag den 3 Moia. s, van des voormiddags 9 tot des namiddags fi uren, in een der zalen van het Raadhuis. De kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, kan er een ter Secretarie bekomen. Goes, den 23 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 APRIL 1892. De R.-K.-kiesvereeniging-alhier heeft in hare vergadering" van jh Vrijdagavond met alg§meene stemmen den heer fW. F._JL,Le nsb. o e k kandi daat gesteld voor het lidmaatechap van den ge meenteraad. De redactie van De Gemeente-Stem raadt in haar nommer van heden (25 April) den gemeente besturen aan, in zake de nieuwe tijdregeling eene afwachtende houding aan te nemen. 'g-lleer Arendukerke. In de jl. Vrijdag ge houden vergadering van den Gemeenteraad is be noemd tot gemeente-secretaris en ontvanger de heer H. J. A u g u s t ij n, thans in dezelfde betrekkingen te Rilland-Bath. De aanbeveling bestond uit den heer A. Roggeveen, gem.-seeretaris en ontvanger te Op perdoes en den heer J. L. Verveen, ambtenaar ter ïecretarie te Berkel en Rodenrijs. (Zie voorts het ingezonden stuk.) Omtrent deze benoeming schrijft de N. R. Ct. »Door deze benoeming "is een einde gekomen aan een toestand, die zeker zeldzaam mag heeten. Bij menschenheugenis heeft nl. deze gemeente van 3000 zielen geen secretaris of gemeente-ontvanger gehad, die in de gemeente woonde. Tot nu toe woonde die dignitaris te Heinkenszanden daar hij ook de functie van ambtenaar van den burgelijken 6tand waarnam, moest men voor al de zaken, die betrek kingen betreffende, een half tot ruim een uur loo- pen om afdoening daarvan te verkrijgen. (De ge meente is zeer uitgebreidhet hoofddorp ligt op ruim een half uur, de dorpen Nieuwdorp en 's- Heer Hendrikskinderen liggen op één uur afstands van Heinkenszand). Thans is op het dorp 's-Heer Arendskerke een nieuw gemeentehuis gebouwd met woning voor den secretaris. Daar ook de nieuwbenoemde burgemeester met Juli in de gemeente komt wonen, zal er tot groot gemak van de inwoners aan dien onge- wenschten toestand gelukkig een einde komen". In de raadsvergadering van jl. Woensdag is de heer J. Minnaar, laatst verkozen lid van den ge meenteraad, als zoodanig toegelaten. Zooals men zich zal herinneren, was er bij de verkiezing van M. quaestie of eene telephoonhouder lid van den raad kon zijn. Door zijn ontslag te ne men uit die betrekking is eene beslissing in deze quaestie voorkomen. Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden raads- sitting waren slechts 6 leden aanwezig. Afwezig waren de heeren Sauer, Joos Sandee, Van der Burght en Van Oeveren. De Voorzitter deelde allereerst mede, dat er geen notulen der vorige vergadering konden worden op gemaakt, uit gebrek aan tijd. De heer Cupéry wilde gelooven dat er veel werk was, maar meende toch dat de notulen niet zoo lang mochten uitgesteld worden. Zij waren nu al van 3 vergaderingen niet opgemaakt. Hij kon zich niet meer herinneren wat hij voor 3 maanden ge zegd had. De aanteekeningen van den secretaris mochten nog zoo "volledig zijn, na zoo langen tijd uitgewerkt, was ook van hein vergissing mogelijk. Vooral omtrent de genomen besluiten was dit be denkelijk. De Voorzitter antwoordde dat er zoo hari moge lijk gewerkt werd, en hij was het niet met den heer Cupéry eens, dat de notulen vóór alles moes ten gaan. Er waren zaken, die dringender waren. Omtrent de formuleering der besluiten stelde de beer Sinke den heer Cupéry gerust, daar deze on middellijk aan Ged. Staten worden opgezonden en dus niet verloren kunnen gaan. Er waren wel ge meenten waar de notulen niet worden voorgelezen. Hiertegen merkte de heer Cupéry op, dat de notu len er dan toch waren. Overigens hoopte ook de heer Sinkedat de no tulen der 3 laatste vergaderingen spoedig in orde zouden zijn. B. en W. stelden voor eene leening aan te gaan van 12500 ad 4 pet. (nam. 9700 voor de ver nieuwing der Damstraat met gedeeltelijke rioleering en f 2800 voor aankoop van de benoodigde gronden voor de vergrooting der beide scholen)deze leening af te lossen in 28 jaar te beginnen in 1894. De héér Van Harmeien gaf in overweging met de leening te wachten totdat er zekerheid zal zijn om trent het aan te vragen subsidie voor de vergrooting der scholen. De subsidie kon geweigerd worden en dan zou men ook voor den schoolbouw moeten leenen. De Voorzitter achtte uitstel onmogelijk, daar het dan te laat wordt voor de Damstraat. Daar moet 15 Mei uiterlijk aan begonnen worden. De heer Cupéry merkte op, dat ook de school bouw niet kan uitgesteld worden. Die aehtte hij nog noodiger dan de vernieuwing der Damstraat, hoe noodig deze op zichzelf ook was. Waar een van beide moest achterwege blijven, daar moest de schoolbouw voorgaan. Hij wilde dus ook met de leening wachten, totdat er zekerheid zal zijn dat het subsidie verstrekt wordt. Maar aan de scholen moest zoo spoedigmogelijk begonnen worden, wijl zij anders pas tegen den winter klaar komen, en dan de kinderen in vochtige lokalen moeten zitten. De heer Sinke vond het ook geen kleinigheid eerst 12500 te leenen en later nog eens 6500 voor de schoolvergrootingen. Maar voor hetzelfde feit stond de Raad ook verleden jaar, daarom stelden B. en W. bij het opmaken der begrooting voor de Damstraat in 3 jaar te leggen. De heer Cupéry herinnerde, dat B. en W. van schoolvergrooting toen in 't geheel niet spraken. Bij de verdere gedachtewisseling schreven de heeren Cupéry en Van Harmeien de vertraging van den schoolbouw en de subsidie-aanvrage aan B. en W. toe en vernam men, dat de bestekken voor de vergrooting der scholen nu klaar zijn en weldra opgezonden zullen worden. De kosten voor school 1 zijn geraamd op f 5324,86 en voor school 2 op 2912,52, weshalve een subsidie noodig zal zijn van 6550. Het resultaat was, dat beide voorstellendat om trent de leening en het andere omtrent de subsidie aanvrage, met algemeen© stemmen werden aange nomen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede dat de heer W. Griep Cz. van Rilland door B. en W. benoemd was tot 2en klerk ter secretarie. Op de vraag wie der leden nog iets in 't midden had te brengen, schetste de heer Cuperij de groote behoefte aan een keiweg naar 't station Kruiningen, waarom hij voorstelde, wjjl de gemeente zoodanigen weg niet bekostigen kan, aan bet Rijk te vragen voor zijn rekening een keiweg te leggen van het dorp naar de grens IersekeKruiningen. Het Rijk zal dit verzoek wel niet dadelijk toestaan, maar als men niet vraagt, krijgt men het zeker niet, en het Rijk trekt jaarlijks tonnen gouds van de oesterbanken op Ierseksch grondgebied gelegen. Do kleinere ge meenten moeten bijdragen in de groote handelswegen, die, hoewel zij landsbelangen genoemd worden, toch bijna uitsluitend ten hate der groote steden komen, zoodat bet alleszins billijk zou zijn, dat ook de kleine gemeenten eens geholpen werden. Bij de discussie, die dit voorstel uitlokte, werd d© voorkeur besproken van een verandering van den bestaanden grintweg in keiweg of van een nieuwen keiweg over den dijk en stelde de heer Sinke voor zich in contact te stellen met Kruiningen, dat ook belanghebbende is, wijl het den weg van de grens tot het station te onderhouden heeft en goed onder houdt ook. Wellicht zou het gemeentebestuur van Kruiningen te winnen zijn, om gezamenlijk met Ierseke bij het Rijk om een nieuwen weg aan te kloppen. Een motie in den geest van de voorstellen der heeren Cupéry en Sinke werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besl. is, met ingang van 28 dezer, aan W. A. graaf Van L y n d e n, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den mili tieraad in Zeeland, voor de lichting der nationale Siilitie van 1892, en in diens plaats benoemd mr. P. J. F. van Voorst Vader, lid der Provin ciale Staten. Te rekenen van 25 dezer zal bet rijkstelegraaf kantoor te Walsoorden op werkdagen open zijn van 8 1/2 uur voor- tot 1 uur namiddags en van 31/2 tot 7 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen big ven on veranderd. De Koningin-Regentes en de Koningin bezochten Zaterdagvoormiddag het St. Jacobsgesticht voor R. K. oude mannen en vrouwen in de Plantage te Amsterdam, waar twee oudjes van 79 en 73 jaren, Haar een bouquet aanboden. Door den rector en de regenten werden HH. MM. de verschillende zalen en de kapel doorgeleid en plaatste de Regentes haar naam in het gedenkboek. Daarna werd een kort bezoek gebracht aan de Academie van Beeldende Kunsten. H. M. bezichtigde in de ontvangkamer verschillende prijs-antwoorden van pensionaires, die op staatskosten buitenlandsche kunstmusea bezochten. Hierna werden de twee nieuwe gebouwen van het Binnengasthuis bezichtigd. Van 2 tot 3.30 bezochten de beide Vorstinnen de Marinewerf. Een eerewacht van mariniers met de stafmuziek uit Den Helder was daar opgesteld. De directeur der werf ontving de Vorstinnen, aan wie verschillende hoofdofficieren werden voorgesteld. De muziek speelde het Wilhelmus langs den ge- heelen Buitenkant was een dichte drom van nieuws gierigen geschaard en zoodra het rijtuig De Wasse- naerdie met het wachtschip in vlaggentooi wed ijverde, passeerde, hieven de jongens in de ra's en het want luide hoera's aan. Op de werf zagen de Vorstinnen verschillende werkzaamheden verrichten, als het ponsen van gaten, smeden en opdraaien van platen voor het pantser- dekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden. In de ijzergieterij werd de naam der jeugdige Koningin gegoten als herinnering aan haar bezoek. Ook in de kanongieterij werden drie kleine kanonnen gegoten. Blijkbaar met veel belangstelling sloegen HH. MM. de werkzaamheden op de Wilhelmina gade. Het werkvolk was zooveel mogelijk vrijheid van beweging gelaten en telkens weerklonk de lucht van hun hoera's. Beide Koninginnen wandelden bij wijze eener inspectie voorhij de eerewacht, die er kranig uitzag. Van daar ging het naar De Wassenaer, waar alles in bijzonderheden werd bezichtigd. De jongens waren als in de wolken over het Vorstelijk bezoek. De Koninginnen waren zeer voldaan over alles wat zij zagente 4 uren waren zij in het Paleis terug. Zondagmorgen zouden de Koninginnen de gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk bijwonen en des namiddags naar Artis gaan. Onder leiding van den heer A. B u m a werd Vrijdag bg Krasnapolsky te Amsterdam een ver gadering gehouden der Zuide 1* zee-Ver eeni- §inë- De Voorzitter bracht in zijn openingswoord hulde aan allen, die het werk hadden voorbereid en daar aan hadden medegewerkt, inzonderheid den Minister van Waterstaat, H. M. de Koningin-Regentes. H. H. K. K. Prinses Sophie en de Prinses Von Wied hadden het bestuur schriftelijk dank doen toekomen en van bare belangstelling in het werk doen blijken. Uit het financiëel verslag bleek, dat er een batig saldo was van 1879. Besloten werd een kaart van de geprojecteerde drooglegging der Zuiderzee bene vens het economisch verslag voor 15 cents verkrijg baar te stellen. Hierna stelde het bestuur eene motie voor van dezen inhoudDe vergadering besluit het bestuur te machtigen zoowel bij de Hooge regeering als elders de noodige stappen te doen, die tot de ver wezenlijking der voorgenomen plannen kunnen leiden. Deze motie werd, nadat andere voorstellen gedaan en bestreden waren, met acclamatie aangenomen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Mei, te half drie ure 's namiddags. In den loop der maanden Juni en Juli e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende en als vroed vrouw. De pokken zijn te Nijmegen epidemisch heerschende verklaard. Dientengevolge wordt alle correspondentie aan het postkantoor aldaar vóór de verzending gedesinfecteerd en worden de brieven bussen thans 15 minuten vroeger gelicht dan op de dienstregeling van het postkantoor is aangekondigd, om de vereischte ontsmetting van brieven en stukken te kunnen bewerkstelligen. Uit Nijmegen worut aan de Arnh. Ct. gemeld, dat in een vijftal buisgezinnen, in onderscheidene straten der stad woonachtig, weer nieuwe gevallen van pok ken zijn geconstateerd. Een ernstig gevaar voor de verbreiding der ziekte blijkt daarin te bestaan, dat neringdoenden voor het behoud hunner cliënteele het heerschan der pokken te hunnen huize geheim hou den. Naar men althans verneemt, zal een neringdoend hoofd van een gezin, te wiens huize sinds ettelijke dagen de pokken voorkwamen, zonder dat daarvoor door hem geneeskundige hulp werd ingeroepen en zonder dat dus ook door hem daarvan aangifte bij den burgemeester werd gedaan, deswege strafrech telijk worden vervolgd. Wanneer men nu weet, dat die man handel drijft in allerhande scheepsmaterialen en dagelijks een aantal schippers te zijnen huize komen om hunne inkoopen te doen en om daarna naar alle windstreken te vertrekken, dan zal het duidelijk zijn, welk gevaar daardoor bestaat, dat de pokken zich uit dat gezin heinde en verre verbreiden. De heer D. G r a a f f, burgemeester van Kaap stad en lid van den wetgevenden raad van Kaap land, is in ons land aangekomen 0. a. voor den aankoop van Hollandsch vee, en zal verder trachten de gemeentelijke instellingen te bestudeeren. De heer Graaft' is de afstammeling van eene fa milie van Hugenoten, die veel voor de welvaart van Afrika heeft gedaan. O.-Indie. Benoemd bij het binnenlandsch bestuur tot controleur 2e klasse, de adspirant-controleur D. H. Y a n der Hoek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zestal bij de Ned. Herv. gem. te Goesds. Yan Mansvelt te Nigtevecht; ds. Bouvin te Alk maar ds. Van Regteren Altena te Doetichemds. Faure te Redends. Lammerinck te Seheveningen en ds. Meulenbelt te Baarn. Beroepen bij de Chr. Ger. kerk te Goes ds. W. Kapterjn Pz. te Workum. Ierseke. Ds. Draaisma te Klundert heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. Kruiningen. Bedankt voor het beroep naar Linschoten door ds. B. Wielinga alhier. De heer P. Leijs, hoofd der openbare school te Baarland, heeft zijne benoeming tot ontvanger der Herv. kerk te Hoedekenskerke niet aangenomen. Benoemd tot onderwijzer met hoofdact© aan de openbare school te Haastrecht de heer A. Visser Jr., onderwijzer te Kloetinge. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Papendrecht mejuffrouw C. J. Eckebus, onderwijzeres te ICats. De gemeenteraad van Wolfertsdijk heeft in zijne vergadering van Vrijdag 22 dezer, ten behoeve van de openbare school op het dorp aldaar, met eenparigheid van stemmen besloten 1. aan mej. De Vos als onderwijzeres, ook in de nuttige handwerken, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen, met 15 Juni e. k.2. in hare plaats te benoemen een onderwijzer, op eene jaarwedde van 500 gld.en 3. voor het onderricht in de nuttige handwerken een juffrouw aan te stellen op eene jaarlijksche bezol diging van 100 gld. Vrijdagavond is door de examen-commissie te Middelburg nog akte voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek toegekend aan de mannelijke candidaten J. De Vries en K. Wright, beiden van Middelburg. Te Breda is voor de vrije en ordeoefeningen geslaagd de heer M. Lindhout, onderwijzer aan school B alhier. In de vergadering van den antirevolutionairen schoolraad deed zich een vrij ernstig incident voor. Naar aanleiding van een geschil van kerkelijken aard in het beheer der Chr. school te Zwijndrecht, had de heer Keuchenius een motie voorgesteld, die met groote meerderheid werd aangenomen, doch waarin, naar het oordeel van den voorzitter, ds. Pierson, de doleerenden in het gelijk werden gesteld, z. i. ten onrechte. Ds. Pierson verklaarde nu zijn ontslag te nemen. Den heer Lohman zou dit spijten (applaus). De heer Noordtzij meende, dat de voorzitter naar plicht had gehandeld en de zaak verder maar aan God moest overlaten. Intusschen stelde de heer Noordtzij een motie voor om uit te maken, dat de motie-Keuchenius geen partij koos^ voor deze of gene kerkelijke richting. Die motie werd aangenomen. De voorzitter kwam op zjjn voornemen terug. En de schoolraad was gered. (Vad.l

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1