1892 N°. 48. Zaterdag 23 April. T99le jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dit nonimei1 behoort een bijvoegsel. Een oordeel uit de landhou wie ringen Met dit opschrift schrijft de N. Rott. Ct. Na de bestrijding, die in het Landbouw-weekblad de belastingontwerpen gevonden hebben, omdat alleen de kleine boeren daarbij gebaat worden en de groote landbouwers met alle andere bezitters worden gelijkgesteld, moet het adres, door de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier aan de Tweede Kamer gericht, eenen aangenamen indruk maken. Het is ook in dit adres niet alles lof; integendeel, er is veel in de ontwerpen, dat het bestuur der Vereeniging anders zou gewenscht hebben. Zoo vindt het zich niet bevredigd door de verlaging van den zoutaccijns, maar zou het geheele afschaffing gewild hebben zoo ook geeft het aan afschaffing van den vleeschaccijns de voorkeur boven afschaffing van den accijns op zeep, en oppert het twijfel of de verlaging van de grondbelasting wel ver genoeg gaat. Maar dat alles belet niet, dat de slotsom van het adres isliever deze ontwerpen onveranderd aangenomen, «dan door hardnekkig vastklampen aan allerlei, onderling vaak tegenstrijdige begeerten, alles schip breuk te doen lijden". De Vereeniging komt op voor de belangen, die haar het naast aan het hart liggen, en maakt de wenschen kenbaar, die door den landbouwenden stand in Noord-Holland sinds lang werden gekoesterd. Maar zy is verstandig genoeg om in te zien, dat belang hebbenden by andere beroepen en bedrijven weder andere wenschen kunnen koesteren, en dat het voor Regeering en Staten-Generaal len eenenmale onmoge lijk is aller wenschen te bevredigen." Dit\% het juiste inzicht. Geen gebied van wetgeving, waar zoovele belangen zich doen gelden en waar die belangen zoo zeer met elkander in strijd komen, als by de belas tingen. Daarom moet da bevrediging niet gezocht worden in het onbereikbare. «Houdt zegt het adres ieder onverzettelijk vast aan eigen meening •n geliefkoosde wenschen, dan komt er geen ver beteringdan zullen deze voorstellen bij de sedert 1849 ingediende ontwerpen kunnen begraven worden en dan zal de natie nog langen tijd gebukt gaan onder een belastingstelsel, dat door iedereen veroor deeld is, en waarbij de minder vermogende tegenover den bezitter van groot kapitaal onevenredig zwaar wordt gedrukt." Inderdaad, hierin ligt de beteekenig dezer ont werpen, dat zij de zegepraal beoogen van een groot beginsel, hetwelk tot heden bij de regeling, der be lastingen werd miskend. Wie dat beginsel voorstaat en het wil zien toepassen, moet niet naar bezwaren zoeken, moet niet zijn oordeel laten afhangen van de vraag of niet misschien hier of daar een geluk kiger greep had kunnen gedaan zijn. Het is volko men juist wat aan het slot van het adres der Noord- Hollandsche landbouw vereeniging wordt gezegdde voorstellen mogen voor verbetering vatbaar zijn, eendrachtig streven naar invoering van een recht vaardig belastingstelsel is voor regeering en ver tegenwoordiging eene schoon© taak, die, bij wel slagen, haar aanspraak geeft op de hulde en den dank der natie. Wat echter, wanneer ook deze poging moest mis lukken GOES, 22 APRIL 1892. In de Woensdag te Middelburg gehouden ver gadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij" werd herbenoemd als commissaris de heer J. P. Fokker en benoemd als zoodanig, in de plaats van den heer mr. L. A. Bybau, de heer I. G. J. K a k e b e e k e te Goes. (M. Ct.) lerseke. Voor de betrekking van klerk ter secretarie alhier hadden zich acht sollicitanten aan gemeld. Op de voordracht waren geplaatst de hh. W. Griep Czn. te Rilland, J. J. Verweij te Markeloo en G. L. W. Klunder te Amsterdam. De heer W. Griep is benoemd. Bij het in de vorige week gehouden examen voor roeier der dranken zijn o. a. geslaagd de kom miezen bij 's rijks belastingen der 3e klasse G. V a n D ij k a./b. van het recherchevaartuig no. 3 en M. Van dePlassete Hansweerd. (M. Ct.) Door den directeur-generaal der «Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" is, met in gang van 1 Mei, tot boekhouder le kl. aan de centrale werkplaats te Blerick bevorderd de boek houder 2de klasse H. J. P. Van den Berge te Vlissingen. In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het verzoek van G. Schroevers te Arnemuiden, weduwe van den gewezen sluisknecht voor het kanaal van Zuid-Beve land J. De Mul. De Pensioenraad adviseert tot af wijzing, omdai cie belanghebbende met wijlen haren j echtgenoot in het huwelijk trad nadat deze zijn 60e levensjaar had bereikt. De Koninklijke beslissing volgt later. Voor de dienstregelingen der Zeeu wsche spoor bootmaatschappij (dienst MiddelburgZieriksee), der stoomtrammaatsch. BreskensMaldeghem en voor den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde (VlissingenBreskensTer-Neuzen) zal met 1 Mei de West-Eur opeesche tijd worden ingevoerd. HH. MM. de IC o n i n g i n en de K o n i n g i n- Regentes zullen den 2en of 3en Mei voor den tijd van vier weken vertrekken naar Sand in het Schwarzwald. Het tegenbezoek aan HH. MM. den Keizer en de Keizerin van Duitschland zal plaats hebben den laatsten Mei en te Potsdam worden gebracht. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn bericht, dat het bezoek van HH. MM. daar reeds 9 en 10 Mei was aangekondigd, doch dat sedert enkele dagen in hofkringen het gerucht heeft geloopen, dat het bezoek was uitgesteld, dewijl II.M. de Koningin- Regentes na het advies der geneesheeren een vooraf gaand oponthoud van enkele weken in het Schwarz wald voor de jonge Koningin noodig heeft bevonden. Woensdag had in het gebouw «Diligentia" te 's-Gravenhage eene gecombineerde vergadering plaats van leden der verschillende comités tot het bevorderen der aansluiting van Nederland bij de Midden- Eur opeesche tijdregeling. In dezo bijeenkomst werd een centraal-comité be noemd met dr. A. A. W. Hubrecht, hoogleeraar te Utrecht, als voorzitter, en den heer F. A. Iloefer, te Rotterdam, als secretaris. Voorts werden verschillende sub-comités benoemd, om te onderhandelen met de regeering en de spoor wegautoriteiten tot bet verzamelen van gegevens omtrent de gevolgen, na 1 Mei a. s., van het rekenen met twee tijden tot het maken van propaganda tot het bijeenbrengen van fondsen, noodig voor even- tuëele uitgaven tot voorlichting van het publiek tot het houden van verbinding met belanghebbenden in den handel. Behalve aan wetsontwerpen van ondergeschikten aard, zullen de parlementaire werkzaam heden in de in de maand Mei te hervatten zitting voornamelijk gewijd worden aan de behandeling van het Billiton-contraet, de artsenwet, de hulp aan de gemeenten, de aanhangige interpellation en de con clusie omtrent de jachtwet. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Ct. bestaat het voornemen over eenigen tijd een ontwerp tot wijziging van de wet op het krankzinnigen wezen bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. De Boodschapper ziet zich na nader onderzoek genoodzaakt alles in te trekken wat in dat blad over de benoeming van den heer De Monté Verloren werd geschreven. Het is haar gebleken, dat deze adjunct-commies inderdaad een zeer bekwaam jong- mensch is, di® bovendien de anti-revolutionnaire gevoelens is toegedaan. Die laatste bijvoeging, zegt de M. Ct.} doet veel van de waarde dezer bekentenis te niet. Bovendien zou het beter geweest zijn als de redactie van de Boodschapper goed geïnformeerd had vóór zij schroef en het tegenwoordige ministerie onverdiend een grove beschuldiging naar het hoofd wierp. De Minister van Waterstaat heeft f 800 toe gestaan voor de boter tentoonstelling en die van werktuigen voor zuivelbereiding, te Wage- ningen te houden tijdens het Landhuishoudkundig Congres. In het D. v. N. deelt K. mede, dat de bepa ling van het Kon. besluit van 31 Maart zal worden toegepast, welke voorschrijft dat zij, die dingen naai de directie van een telegraaf kantoor le klasse, zich aan een examen moeten onder werpen. Er zijn nu een zevental directiën vacant en de oudsten onder de telegrafisten, waaronder de onder-directeuren, verwachtten dat zij tot directeur zouden worden benoemd. Moeten zij zich onderwerpen aan het examen, dat te Arnhem en te Groningen zal worden afge nomen, dan is er zeer veel kans, dat zij niet aan de eischen zullen beantwoorden, al heeft ook hunne langjarige ondervinding hen voor de betrekking van directeur alle geschiktheid gegeven. In de meeste andere betrekkingen wordt het door* hen, die een hoogeren rang bekleeden, erkend, dat zij, indien zy thans het daarvoor vereisckte examen moesten afleggen, zeer zeker niet slagen 'zouden. Een hoofdingenieur van den Waterstaat zou opzien tegen het eindexamen der Polytechnische school en menig postdirecteur zou niet gaarne zich onderwerpen aan de vragen der examinatoren, gezwe gen nog van geneesheeren, rechters, advocaten enz. Bij de telegrafie schijnt het anders te zijn, tenzij het examen aan de oude garde slechts afgenomen wierd voor de leus, en om een motief te hebben tot het voorbijgaan van minder geschikten. Maar daarvoor ware de omslag van een examen niet noodiggeen ambtenaar heeft recht op bevordering. Bij de Tweede Kamer is ingediend de nieuwe overeenkomst met de Billiton-maat- schap p ij. De Minister van Koloniën acht die nu aanbevelens waard, daar hierbij tegemoet gekomen wordt aan de bezwaren van het vorige contract en het aandeel van den staat in de winsten der maatschappij door gaans aanzienlijk hooger zal zijn. By afzonderlijk© overeenkomst is bepaald dat bij verwerping van deze overeenkomst de staat binnen drie maanden, te rekenen na die verwerping, dezelfde rechtsvordering kan instellen als zij by het eindigen der concessie zou hebben gedaan, terwijl de regeering zich verbonden heeft om, zoolang door verwerping geene beslissing is gevallen, de maatschappij niet te storen. Eene geheele herziening der onteigenings ordonnantie in Nederlandsch-Indië kan binnen kort worden tegemoet gezien. In tegenstelling met het bericht der Amst. Ct. dat ©enige hooggeplaatsten in den lande pogingen zouden aanwenden om tot wederinvoering van de doodstraf te geraken, wordt thans uit Den Haag gemeld, dat de commissie, welke zich daar ter stede tot dit doel voorloopig zou hebben geconstitueerd, weder ontbonden is De omstandigheid voegt het blad eraan toe dat die voorstanders van de doodstraf weinig mede werking ondervonden, zoowel als het feit, dat een nauwgezet onderzoek duidelijk aan het licht heeft gebracht, dat het aantal gevallen van moord niet is toegenomen, sedert men de doodstraf afschafte, moeten tot de ontbinding van het voorloopig co mité hebben geleid. Naar aanleiding van hot bezoak in de vorige week door den Minister van Justitie gebracht aan het rijksgesticht te Ommerschans verneemt men thans, dat aan het derde opvoedingsge sticht voor jongens, daar te stichten, de naam gegeven zal worden van «Gesticht Avereest". Er zal een geheel nieuw gesticht worden gebouwd, ingericht voor 160 jongens in het hoofdgebouw en voor 80 in zijgebouwon, met alkoven voor slaapzalen. Verder zal het gebouw bevatten eene ziekenzaal en woningen voor directeur, adjunct-directeur en 1 be waarder. Ook wordt er eene touwslagerij ingericht, waarvoor eene geheel nieuwe baan wordt gemaakt. De j aarlijksche alg. vergadering van «de Ver eeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland" zal gehouden worden te 's-Hage op Vrijdag 29 April. Oost-In di Op verzoek is eervol ontslagen uit Hr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kolonel der infanterie J. A. Vink, onder toe kenning van den titulairen rang van kolonel. Overgeplaatst de adelborst le klasse J. M. R a m o n d t, van Van Galen op Koningin Emma. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Gouderak ds. J. Verweij te Ovezand. (De Z.) Beroepen te 'a-Heer Hendrikskinderen ds. J. Limpers te Stavoren. Kruiiiingen. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Hansweerd (hoofd de heer J. E. Van der Slikke), is met algemeene stemmen benoemd de heer J. Van SJujjs, onderwijzer te Ritthem. Op 1 Januari jl. waren 245 scholen bij den Schoolraad aangesloten tegen 222 op 1 Jan. des vorigen jaarg. In de Donderdag gehouden 14e jaarvergadering van de «Unie", een school met den bijbel, werd de heer T. P. Mackay herkozen als bestuurslidin de vacature-Rubsaam fniet herkiesbaar) werd gekozen de heer J. Den Boer te Almkerk. (St.) Rechtszaken. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is de eisch tot schadevergoeding van f 10,000, strek kende tot betering in eer en goeden naam, in zake dr. Bruinsma, te Steenbergen, tegen de heeren Rovers Co. aldaar, ontzegd. Ter openbare civiele terechtzitting van de rechtbank te Breda van Woensdag is beëedigd als advocaat-procureur bij de rechtbank de heer mr. J. W. J. Pompe van Meerdervoort te B.-o.-Zoom. Gemengde Berichten. Het alhier geconstateerde geval van mazelen heeft zich, naar men ons nader meldt, niet voorge daan bij een logeetje uit Middelburg, maar bij een uit Rotterdam. Ter hoogte van 's-Heer Arendskerke is Dins dagmiddag uit den in beweging zijnden trein ge vallen de conducteur H. J. D. Te 's-Heer Arends kerke werd direct geneeskundige hulp ingeroepen en kon hij met dienzelfden trein naar Vlissingen vervoerd worden. Per brancard is hij aan het station te Vlissingen afgehaald en naar het gasthuis over gebracht. Hij is zwaar gewond aan het hoofd, doch overigens moet zijn toestand bevredigend zijn. fJ/. Ct.) Omtrent het in ons vorig no. per telegraaf gemeld treurig voorval te 's-Gravenhag® wordt na der gemeld In de apotheek van de firma Moet op het Plein was sedert meer dan 23 jaren als bediende werk zaam zekere Vrouwenvelder, die, als jongen daar gekomen, er ook bleef toen de heer Moet was ge storven en diens vroegere bediende, de heer De Wijs, als patroon optrad. Toch was de verhouding tusschen den bediende en den patroon niet best. Het feit, dat de laatste als zoodanig was opgetreden en dus van familiariteit geen sprake meer kon zijn, zoo die er vroeger al geweest was, scheen Vrouwenvelder geweldig te hinderen. Vandaar een min of meer brutaal optre den tegen de heer De Wijs, die dit eindelijk moede werd en Vrouwenvelder drie maanden geleden aan zegde, dat hij met 1 Mei kon vertrekken. Deze, gehuwd en vader van vier kinderen, zich plotseling zonder betrekking ziende en er niet spoe dig in slagende een andere te vinden, zon blijkbaar op wraak. Woensdagochtend nu, terwijl de heer De Wijs zich in het laboratorium bevond, bezig met het distilleeren van vloeistoffen voor de apotheek, volgde Vrouwen velder hem derwaarts, sloot de deur achter zich en ging zijn patroon plotseling te lijf met een oud hakmes, gelijk men die in elke apotheek aantreft. Hij bracht den heer De Wijs daarmede aan hoofd, hals en handen een zestal ernstige, maar niet levens gevaarlijke wonden toe en hoewel deze, ondanks hevig bloedverlies, het bewustzijn niet had verloren, scheen hij toch buiten staat om hulp te roepen, of het gesloten vertiek te verlaten. Althans toen twintig minuten later de loopknecht der firma thuiskwam, vond hij zijn meester in deerniswaardigen toestand. De knecht moest de hulp van de op bet Plein ge stationeerde politie inroepen om de gesloten deur te openen, hetgeen door verbreking plaats had. Op last van dr. Van der Ven, die spoedig ter plaatse was, werd de verwonde naar het ziekenhuis vervoerd. De bedrijver van dezo euveldaad scheen inmiddels ontkomen. Al spoedig bleek evenwel, dat hy het huis niet had verlaten en de politie vond hem dan ook op den zolder boven het laboratorium. Hij had zich door ophanging van het leven beroofd Men heeft in de jaszak van den dader gevonden een briefje van zijne hand, waarin geschreven stond, dat De W. (zijn patroon) de schuld was van alles. Dit bewijst, dat het voornemen om den patroon en daarna zich zelf te dooden, vooraf vaststond. Gisterochtend was de toestand van den heer De Wijs zeer bevredigend. De redactie van de Ochtendbode te Amsterdam ontving een brief van «Sara", de geheimzinnige schrijfster van brieven aan justitie en politie in ver band met den aan de Prinsengracht gepleegden moord. Van dit schrijven geeft het blad eene facsimile die gelijkt op die der vorige brieven. «Sara" verhaalt er in wat zij van de zaak weet, o. a. dat zij den moordenaar 's avonds met een ander meisje het huis der familie Viotta heeft zien verlaten. De schrijfster zegt Anna te heeten. Ter wille eener vroegere in tieme verhouding tusschen den moordenaar en haar (Sara of Anna) verzwijgt zij den naam van eerst genoemde. Men is dus nog niets verder.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1