1892 N". 17. Donderdag 21 April. 79sle jaargang. Voorjaars- Veemarkt, TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advei'tentiëa vóór 2 mress don dag der uitgave. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de tweede zal gehouden worden op ïMnsdag den 8® April 1893. Goes, den 16 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Kamper Ct. schrijft »In verscheiden bladen kon men dezer dagen 1 wederom verzuchtingen lezen over de afschaffing van de doodstraf. De moorden, in den laatsten tijd hier te lande gepleegd, - die te Haarlem, die te i Gouda, die te Amsterdam worden aangevoerd als zoovele bewijzen, dat de liberalen een slecht werk verrichtten, toen zij uit het strafwetboek de doodstraf deden verdwijnen. Het vooruitzicht van gevangenisstraf zoo wordt gezegd schrikt de moordenaars niet af, want in de gevangenis hebben zij het goed zij vinden er huisvesting, volop voeding, I en een onbezorgd leven. Men kent trouwens de oude redeneeringen, die reeds honderd maal zijn weerlegd, maar telkens op nieuw te berde komen. »Wel zonderling, dat men alleen oog heeft voor de misdaden, hier te lande gepleegd, en niet schijnt waar te nemen wat er in landen gebeurt, waar de doodstraf niet uit het wetboek is verdreven en nog trouw wordt toegepast. Wij zouden anders meenen, dat daar uit de geschiedenis van den laatsten tijd in overvloed de voorbeelden te vinden waren, dat ook de doodstraf niet afschrikt. Men denke om iets te noemen aan de moorden op dienstmeisjes te Weenenaan de moorden in Whitechapelaan Deemingen vooral aan de gruwelijke dynamiet- aanslagen te Parijs en elders. »Hoe is het mogelijk, dat men, met zulke voor beelden voor oogen, zich nog waagt aan een vertoog, dat de liberalen hier te lande door de doodstraf af te schaffen vrij spel hebben gegeven aan de moor denaars Niet in het belang der misdadigers overigens is die straf afgeschaft, maar omdat zij op zichzelve afkeurenswaardig is." Bovendien voegen wij er bij letten de voor standers van de wederinvoering der doodstraf wel op de mogelijkheid, dat men soms geheel onschuldigen ter dood verooi'deelfc Er zijn voorbeelden hiervan te over. In ons vorig no. heeft men een bericht kunnen lezen van den beul van Engeland »in ruste", die zelf een krachtig tegenstander van de doodstraf geworden is, waarschijnlijk wel op grond van de omstandigheid, dat hij, steeds groote moeite gedaan hebbende om die veroordeelden, welke hunne onschuld volhielden, te bewegen hem vertrouwelijk hunne .schuld te belijden in zijne lange loopbaan er slechts drie gevonden heeft die aan zijn dringende verzoeken weerstand boden. Wanneer nu die drie personen eens werkelijk onschuldig ter dood veroordeeld zijn Nog sterker sprekend is het volgende voorbeeld, waarbij de onschuld van den delinquent werkelijk is gebleken In Stiermarken is een man in vrijheid gesteld, die nu bijna zeven jaren onschuldig in het tuchthuis had doorgebracht. Hij was in 1885 ter dood ver oordeeld wegens een moord, die gepleegd was op een zijner buren. De keizer had die straf in 20 jaren tuchthuis veranderd. Gelukkig voor hem, is thans zijn onschuld aan het licht gekomen. De jury had hem inderdaad bij meerderheid van stemmen schuldig verklaard; hij zelf had zijn onschuld altijd volge houden. Wanneer nu de keizer eens niet zoo goedgunstig had beschikt, dan ware die man zeker nog erger slachtoffer eener rechterlijke dwaling geworden dan thans, nu hij er ten minste nog met 7 jaren tucht huisstraf is afgekomen. Alleen de mogelijkheid dat een onschuldige het leven wordt benomen, moet dunkt ons wel zóó zwaar wegen, dat men zich wel tienmaal be denken mag, alvorens op wederinvoering der dood straf aan te dringen, laat staan ze werkelijk weder toe te passen GOES, 20 APRIL 1892. Alhier doet zich een geval van mazelen voor bij een logeetje uit Middelburg. Wij herinneren den belanghebbenden dat de herijk der maten en gewichten plaats heeft voor Goes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, bene vens 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (ge meente 's-Heer Arendskerke), 20 (heden), 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 April en 2 Mei. Wolfertsdijk 3 Mei Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 4 en 5 Mei des voormiddags 's-Heerenlioek, ook voor Borsele on Nieuwdorp*] (gemeente 's-Heer Arendskerke), 5 Mei des namid dags en 6 Mei; O^ezand, ook voor Nisse, 7 Mei Ellewoudsdijk, ook voor Driewegen, 9 Mei Baarland, ook voor Oudelande, 10 Mei; Hoodekenskerke 11 Mei des voormiddags 's-Gra- venpolder, ook voor 's-Heer Abtskerke, 11 Mei des namiddags Kapelle, ook voor Schore, 12 en 13 Mei Wemeldinge 14 Mei; Ierseke 16 en 17 Mei Kansweerd, (gemeente Kruininge) 18 Mei Kruininge, met uitzondering van Hansweerd, 19 Mei Krabbendijke, ook voor Waarde, 20 en 21 Mei des voormiddags; Rilland-Bath 21 Mei des namiddags en 23 Mei. 'g-HeereiiilBoek. Door de R. C. kiesvereeni- ging van 's-Heerenkoek en omstreken zijn, in de vergadering gehouden 18 April 11., tot definitieve candidaten voor de Provinciale Staten gekozen de beeren J. M. Kakebeeke, G. Schipper, J. G. P. Timans en J. J. Ochtman. Met ingang van 1 Mei is verplaatst de amb tenaar van den actieven dienst der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen (kommies der 2e klasse) S. A. I b u r g van Hulst naar Hoedekenskerke. De centrale liberale kiesrereeniging in bet hoofdkiesdistrict Middelburg heeft voor de verkie zing Van Prov. Staten definitief candidaat gesteld de heeren Dronkers met 152, Snijders met 129, Lantsheer met 154, en Quaekelaar met 152 stemmen. In de vacature-Van Lijnden is besloten geen can didaat te stellen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiö, van 17 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 495,425 pikols. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Kampen, vaca ture Noordtzij, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Mei e. k. en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 24 Mei. Men verneemt schrijft de Boodschapper dat hoogstwaarschijnlijk de oud-min. van binnenland- sche zaken, jhr. mi*. A. F. De Savornin Lobman, door de antirev. kiesver. te Kampen als candidaat voor de Kamer (vacature Noordtzij) zal worden gesteld. Door den president der Fransche Re publiek zijn de volgende onderscheidin gen toegekendlo. zilveren medaille le klasse aan J. Van der Klooster, gezagvoerder van het reddings vaartuig Prinses Wilhelmina, en aan D. Van der Klooster Az., hoogaarts-schipper, b iden te Burgh- sluis2o. eene gouden medaille 2e klasse aan L. Nieman, schipper van het vaartuig Twee Gebroeders te Ouddorp, en zulks ter erkenning van hun ver dienstelijk gedrag ter gelegenheid der redding van de schipbreukelingen en den loods van het op den Ooster gestrande Fransche driemastschip Iquique op 31 December 1891 en 2 Januari 1892. De wijziging van de spoorweg- en tel eg raaf regiem enten, welke in het laatst dezer maand zal afgekondigd worden, zal zich hiertoe bepalen, dat daarin de benaming Amsterdamsche tijd zal worden vervangen door die van W e s t - Europeeschentijd. De Green'wich-tijd zal dus met 1 Mei voor de spoorweg- en telegraafdiensten gelden. Inmiddels zal de regeering met aandacht de be wegingen volgen, die hier te lande ten voordeele van den Midden-Europeeschen tijd zich hebben ge openbaard. De directeuren der postkantoren hebben de opdracht ontvangen een rood geschilderden mi nuutwijzer op de klokken te doen aanbrengen, die in den buitenmuur of in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich, de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. H. M. de Koningin-regentes beeft Zondagnamiddag een bezoek gebracht aan den konink lijken grafkelder te Delft, en bij die gelegenheid een palmtak gelegd op de kist van wijlen Koning Willem m. In het afdeelingsverslag over de belasting voorstellen van den Minister Pierson wordt op tal van wijzigingen, onder welke er zijn van ingrij penden aard, vrij algemeen aangedrongen. Er schijnt zekerheid te bestaan, dat de Minister bereid zal worden bevonden, de meeste der gevraagde veran deringen nader in zijn ontwerp aan te brengen. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke hulp voor de noodlijdende gemeenten is verschenen. Zie laatste berichten.) De gezondheidstoestand van het Kamerlid dr. Schreinemacher boezemt in de laatste dagen ernstige bezorgdheid in. Zooals bekend is, richtte het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van over dreven Zondagsrust op het gebied van post en telegraafverkeer zich in de maand Januari jl. tot den Minister van Waterstaat met het verzoek, »het daarheen te willen leiden, dat voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en feestdagen, in dien zin, dat de dienst aan de kantoren der posteryen uitbreiding zou erlangen, vooral op die christelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning valt af te dingen, alsook daar, waar Zon- en feestdagen elkander onmiddellijk of in zeer korte tijdruimte opvolgen." Het bondbestuur ontving hierop dd. 19 Februari 's Ministers antwoord, behelzende het besluit, »dat voor het vervolg op een tweeden christelijken feest dag, voor zooveel niet op Zondag vallende, de kan toren der posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van quitantiën." Naar aanleiding hiervan wendde de Bond zich op nieuw tot den Minister. Hij deed opmerken, dat, ofschoon door deze wijziging aan enkele bezwaren van het groote publiek werd tegemoet gekomen, handel en nijverheid daarbij evenwel geen baat van eenigerlei beteekenis zouden ondervinden, daar pakketten, post wissels en quitantiën voor hen juist niet tot de spoedeischende zaken behooren. Wat de Minister had besloten betrof alleen uitbreiding van werkzaam heden j handel en nijverheid hebben echter in de eerste plaats belang bij uitbreiding van diensturen. Op grond hiervan heeft de Bond opnieuw tot den Minister het verzoek gericht, te willen bevorderen dat de diensturen op Christelijke feestdagen uitbreiding erlangen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft kapitein G. Bakker van het stoomschip »Obdam" aan de directie der N. A. S. M., onder dankbetuiging voor het in hem gestelde ongeschokt vertrouwen, verzocht om, nu de rechtbank gemeend heeft een veroordee- lend vonnis over hem te moeten uitspreken, in af wachting van den verderen loop dezer ongelukkige zaak, ontheven te worden van zijn bevel, en is door de directie aan dat verzoek gevolg gegeven. Tegen Vrijdag a. s. is door eenige ingezetenen van Arnhem, die van oordeel zijn, dat kapitein R o e 1 a n t s onrecht is aangedaan, een openbare vergadering belegd ter bespreking van die zaak. Welk een verschil er is tusschen een Savornin Lobman en een Van Asch van Wijck, tusschen een Gouverneur die zijn ambt niet begrijpt en een Gou verneur die zijne taak naar behooren opvat, leert men weder uit de jongste berichten uit Suri name. D© veelvuldige regens doen voor een mis lukking van het gewas vreezen. Er werd zelfs van aanstaanden hongersnood gesproken. De Gouverneur riep toen de kooplieden samen en beraadslaagde met dezen. Zij verklaarden, dat de berichten in de Volks bode overdreven waren, de bananen en de rijst niet zoo hoog in prijs stonden als dat blad beweerde, en gaven zoodanige geruststellende verklaringen omtrent den aanvoer van levensmiddelen uit de nabijgelegen koloniën of na enkele weken uit Amerika, dat de vrees voor hongersnood ook bij de Regeering werd afgewend en de Gouverneur zijn dank betuigde voor de gegeven inlichtingen. Lobman bestelde indertijd rijst op eigen verant woording, zonder overleg met de kooplieden. (Arnh. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep hij de Herv. gemeente te Zuidzande door ds. G. J. Ten Brummeler An- driesse J.Cz. te Drimmelen. Door de classis Vlaardingen is de heer P. Den Boer, te Melissant, in de Chr. Ger. kerk beroepbaar verklaard. Hij was vroeger predikant te Kamperland on te Veore, doch werd vóór eenige jaren uit de bediening ontzet. De voorjaarsvergadering van de algemeene synodale commissie is bepaald op 11 Mei e. k. Ds. Van Koetsveld deelt in de Kerk. Ct. mede Nadat de heer H. Snel van 's-Heerenhoek als predi kant der Vereenigde Protestantsche gemeente be vestigd en naar Curasao vertrokken is, blijft daar nog éen vacature, waarvoor de Kerkeraad liefst iemand van gematigd behoudende richting zag aan gewezen. Er is vrijdom van port verleend voor de brief wisseling tusschen de hoofden der bijzondere scholen aan de eene zijde, en de gemeentebesturen, de in specteurs van het middelb. onderwijs, de inspecteurs van het lager onderwijs, de districts-schoolopzieners van het lager onderwijs, en de arrondissements- schoolopzieners van het lager onderwijs, de plaatse lijke schoolcommissiën ter andere zijde alsmede voor de briefwisseling tusschen de hoofden der bijzondere scholen onderlingal de sub 2 genoemde vrijdommen zijn beperkt tot den kring, waarbinnen de geadres seerde of afzender zijne betrekking uitoefent. Te Breda zijn gisteren voor de vrije- en orde oefeningen geslaagd de heeren J. Jongepier te Goes, A. A. C. Theewis te Zieriksee, H. R. Karstel te Zuiddorpe, N. J. Imandt te Hulst en W. A. Imandt te St. Jansteen. Landbouw en Veeteelt. Tengevolge van een in de maand December des vorigen jaars aan de landbouwers in het Noorden door de Friesche Maatschappij van landbouw en veeteelt gegeven wenk tot omwisseling van boeren zoons met gesloten beurs gedurende eenige maanden uit het Noorden naar Holland en Zeeland, beeft reeds éen uit de prov. Groningen met een van ge lijken leeftijd uit Haarlemmermeer en éen uit den bouwkoek van Friesland met een boerenzoon uit Zeeland (eiland Schouwen) gewisseld. De schrijver van een ingezonden stuk in Het Huisgezin, de heer O. A. Van der Wal, te Sloten, deelt mede dat in wording is een aaneengesloten Landbouw-Ver bond over geheel Nederlanddat, afgescheiden van elke politieke richting de kracht, die onder d© landlieden berust, tot hun belang zou benutten. De schrijver meent dat de bestaande Land- bouw-Maatsckappijen niet werken gelijk de boeren het zouden verlangen, wijl zjj die niets van den landbouw kennen er de eerste viool in spelen. De Bond zou niet alleen op wetgevend gebied, maar ook in economische toestanden, b. v. publieke ver pachting van gronden enz., groote veranderingen en verbeteringen kunnen teweegbrengen. Binnenkort zullen omtrent den nieuwen Bond nadere mededee- lingen gedaan worden. Rechtszaken. Donderdag 5 Mei e. k. zal voor het gerechts hof te 's-Hage behandeld worden het hooger beroep, aangeteekend door Maria De Ruijter, weduwe van P. De Kraker, tegen het vonnis der Middelburgscke rechtbank, waarbij zij veroordeeld werd wegens mede plichtigheid aan den moord op wijlen haar echtgenoot. Gelijk bekend is heeft Louwerse, die wegens den moord werd veroordeeld, in het vonnis berust. Gemengde Berichten. Toen schipper Dorenbos Zondagmorgen elf uur met zijn schuit ter hoogte van Geersdijk ge komen was, werd zijn knecht door het fokzeil over boord geslagen. Niettegenstaande de schipper nog al het mogelijke heeft aangewend om zijn knecht te redden, is deze in de golven verdwenen. Gebrek aan geld om uit te gaan was wellicht oorzaak dat 't alhier met den Paaschdagen op straat nu en dan wat rumoerig toegingde tapperijen hadden minder aanloop en het lawaai werd daarom op straat overgebracht. Tussckenkomst der politie was soms noodig, waarvan 't gevolg werd, dat e feiten van mishandeling werden geconstateerd. Een in beschonken toestand op straat aange troffen jongen van 15 jaren gaf de politie alhier aan leiding een onderzoek in,te stollen, op welke wijze hij sterkedrank had verkregen. Deswege is tegen den tapper M. en diens vrouw uit Kloetinge proces-verbaal opgemaakt. Deze personen toch verstrekten den jongen ieder een glas jenever, nadat hij reeds een glas bier had 'g-Gra venpolder. Dat het zeer gevaarlijk is met vuurwapenen om te gaan, bleek Maandag weder in deze gemeente. Chr. de K. zou op de hofstede van den heer P. een kraaiennest uitschieten maar het geweer ging niet af. Door tegen het slot van het geweer te kloppen trachtte hij hierin verbetering te brengen met het noodlottig gevolg dat het geweer afging en hij het schot in een zijner oogen ontving.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1