Be voormalige kastelein te Noordwolde, Harm Menger, die genoodzaakt was zijne woonplaats te verlaten, omdat hij aldaar niet langer veilig was na den moorddadigen aanslag, in het vorige jaar op hem gepleegd, is door den Commissaris der Ko ningin in Friesland benoemd tot veldwachter in de gemeente Barradeel. Te Dordrecht zijn gedurende Sequahs verblijf 40.000 fleschjes van zijn medicijn ingeklaard a 1,25 per stuk f 50,000. Hoe hoog de Sequah-Maat- scliappij die middelen schat bewijst wel dit, dat zij tegen 7 cent per stuk werden ingeklaard. Er worden te Amsterdam door eenige kapita listen ernstige pogingen aangewend tot het oprichten van een walvisch-maatschappij. Het voornemen bestaat, uit Noorwegen een groot exemplaar van een walvisch te laten komen, om die in ons land en daarbuiten ten toon te stellen. Een slager schreef aan den onderwijzer van zijn zoontje een briefje ter verontschuldiging dat deze te laat in school was gekomen in de volgende woordenGij moet om verontschuldiging verzoeken daar mijn zoontje Otto Biet de school niet bezoeken kon, omdat hij op 't land was en het varken liep zoo langzaam, dat het te laat 't huis kwam. Hartelijk gegroet Fr. Sen., vleeschhouwer In het noorden van Londen, onder een straat, werden twee-en-twintig voet diep voorwerpen ont dekt, welke men zegt dat overblijfselen zijn van een mammouth en van andere voorwereldlijke dieren. Volgens prof. Bogers te Washington is er in elk pond steenkool een dynamieke kracht opgeslo ten, gelijk aan het arbeidsvermogen van één man in één dag. Drie ton steenkool vertegenwoordigen het werk, dat een man in twintig jaren kan verrichten, en eene vierkante mijl eener kolenlaag van vier voet dikte stelt evenveel arbeid voor, als een mülioen werklieden in twintig jaren kunnen uitvoeren. Zulket berekeningen brengen ons aan het verstand, hoe roekeloos onze tegenwoordige kachels en haarden zijn ingericht, niettegenstaande de vele pogingen, die in het werk zijn gesteld om brandstof te be sparen. Stoompost.) Zondagavond staken te Boston een onderwijzer en 10 leerlingen eener school in een zeilboot van wal, om naar Thompson's eiland, waar zij thuis behoorden, terug te keeren. Nabij de kust van het eiland sloeg de boot om. Allen klemden zich aan het vaartuig vast en hielden zoodoende het hoofd boven water. Na uren lang op die wijze in het ijs koude water te hebben doorgebracht, begonnen de meeste schipbreukelingen uitgeput te geraken. De onderwijzer was de eerste, die losliet en in de diepte verzonk Na hem trof nog acht der ongelukkige jongens hetzelfde lot. Langzaam dreef de boot met de twee overlevenden strandwaarts. Geheel verstijfd en verlamd vielen zij in onmacht, zoodra de vaste wal beroikt was, maar zij waren gered. Bij de parlementaire steeplechase" in War wickshire is een van de vermaardste gentlemen riders, kapitein Middleton, door zijn paard afgeworpen en heeft den nek gebroken. De ongelukkige was on middellijk dood. Bij de sportwereld st nd kapitein Middleton in hoog aanzien. Bij de herhaalde be zoeken van de keizerin van Oostenrijk aan Engeland en Ierland had deze stoute ruiter steeds de eer, H. M. op hare tochten te paard te vergezellen. In 't jaar 1890 won hij in 26 races de eerste prijzen. Een jong winkelier in Weenen heeft op het venster van zijn winkel het volgende plakkaat laten aanplakken»De eigenaar van deze zaak, een jong man van 28 jaar, vrij van alle lichamelijke gebreken wenscht in kennis te komen met een jong meisje of eene jonge weduwe om na wederzijdsch goed vinden een huwelijk aan te gaan. Er wordt slechts een kapitaal van 5 of 6000 gulden verlangd. Daar de eigenaar dezer zaak geen tijd heeft wegens drukke bezigheden om met familiën te verkeeren, hoopt hij, dat het toeval hem in kennis brengt met een jonge dame". Te verwonderen is het niet, dat vele leden der trouwlustige sekse dat toeval" in de hand zoeken te werken door zich vaak in den winkel te ver- toonen en evenmin, dat de jonge man nog maar altijd niet de rechte vrouw schijnt te ontdekken. Uit Kassei wordt het volgende gemeld Mevr. Brand-Görz, operazangeres aan den Hof- sehouwbuag te Hannover, was laatstleden Maandag te Kassei aangekomen om hare familie te bezoeken. Daar zij aan een tandkwaal leed, ging zij den vol genden dag naar een tandarts, die het noodig achtte den pijnverwekkenden tand uit te trekken. Zij wenschte, dat hij daarbij gebrnik zou maken van narcrose. Wegens hare corpulentie en het, vermoeden eener hart ver vetting weigerde hij dit, maar omdat zij zeer geagiteerd er op bleef aandringen, gaf hij eindelijk toe. Nauwelijks echter had zij aan het verdoovingsmiddel geroken of zij verzocht hem, het middel maar achterwege te laten en den tand er zoo maar uit te trekken. ,Dit deed hij, maar op hetzelfde oogenblik viel zij in onmacht, en in weer wil van alle pogingen, die met hulp van een ge neesheer drie kwartier lang werden aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, bezweek zij. Als oorzaak van den dood werd aangegevenhart verlamming. Zij was 32 jaar oud. In de vraagvóór of tegen de doodstraf, in den laatsten tijd met al zijn moorden en misdaden weer meer ter sprake gebracht, heeft zich partij gesteld James Berry, beul van Engeland »in ruste", die voortgaat met zijne bloedige ervaringen mede te deelen, eerst door conferenties, nu door uitgave van een gedenkboek, waarin alle executies, onder zijne leiding verricht, worden beschreven. Het boek schijnt weinig belangrijk te zijn, maar curieus is wel zijn verhaal, dat hij steeds groote moeite deed om die veroordeelden, welke hunne onschuld vol hielden, te bewegen hem vertrouwelijk hunne schuld te belijden. Slechts drie hebben in zjjue lange loopbaan aan zijn dringende verzoeken weerstand geboden, maar velen, wier schuld, naar de meoning van het publiek, aan twijfel onderhevig was, hebben ter wille van zijne gewetensrust tegenover hem bekend. Hoe zijn geweten zich nu echter tegenover de schimmen van dat drietal houdt, vertelt Jarnes Berry niet. Waarschijnlijk is het aan dezen toe te schrijven, dat hij eon krachtig tegenstander van de doodstraf geworden is. Blijkens een rapport in de Staats-Courant heeft de influenza Duitschland nog niet voorgoed verlaten. Het is te verwachten, dat zij echter spoedig ver dwijnen zal. Het rapport zegt verder, dat het waar schijnlijk is, dat Europa vooreerst geen influenza meer te vreezen zal hebben. De vorige groote in- fluenza-epidemieën duurden nimmer langer dan drie jaren en kwamen slechts terug na verloop van ver scheidene tientallen van jaren. Aan boord van de Engelsche bark Ferndale, die den 24 Jan. jl. op de Australische kust strandde en met man en muis verloren ging, was ook de zoon van een Iersch stationschef. Sinds de ontvangst van dat bericht was de familie in zwaren rouw om den dood van den jongen zeeman. Voor eenige dagen echtei- ontving' de vader een brief van de hand van zijn zoon, die een maand vóór het ongeluk het schip had verlaten en thans op de Philippijnen vertoefde. - In Amerika heeft men vele georganiseerde benden van vee-dieven, die geheele kudden stelen, de dieren naar andere staten voeren en hen daar verkoopen. De politie van Biverside, Wyoming, ver nam dat een groote bende het district zou afstroo- pen 150 mannen werden in hinderlaag gelegd en overvielen de dievenbende. De roovers verzetten zich wanhopig en aan het einde van den strijd lagen 28 roovers en 18 politie-agenten dood op den grond. Een jorge dame van voorname familie, dus luidt eene advertentie in een Amerikaansch blad die geheel op de hoogte is hoe men zich in be schaafde kringen moet gedragen, geeft daarin onder wijs aan jonge heeren, die bedeesd zijn en niet weten hoe zij zich in gezelschap hebben te gedragen. Ook aan verliefden wordt raad gegeven hoe zij hun ge liefde op de beste manier het hof kunnen maken, alsook over de kunst, hoe men zjjn handen, zijn voeten en zijn hoed moet gebruiken. Geheele cursus in zes uren, theorie en praetijk. Matige prijzen. De ondernemende jonge dame zal zeker wel heel wat leerlingen krijgen. Te Londen zijn twee jonge dames ovei leden, tengevolge van vergiftiging na het gebruik van zalm uit blikjes. Te Brussel worden de spuitgasten thans voor zien van helmen van aluminiumze wegen veel lichter dan de gewone (35 gram). De Engelsche Minister van Binnenl. Zaken moet besloten hebben mevrouw Osborne, met het oog op haar gezondheid, eerstdaags uit de gevan genis te ontslaan. Een nieuwe, dwaze mode heeft te W een en een offer geëischt. De jongelui uit de eerste kringen heb ben tegenwoordig de gewoonte om van paard af te komen door een been over den kop van het dier te zwaaien en- dan van het zadel te glijden. Toen de zoon van den Franschen gezant eergisteren op deze wijze zijn paard wilde verlaten, sloeg hij met de sporen het paard tegen den kop. Het dier sprong op, de jonge Decrais viel er af en brak een arm. Te M eiksham schoot een 30jarig man, die pas uit een krankzinnigengesticht was ontslagen, zijn oom dood, omdat deze zich verzette tegen zijn hu welijk met een oppasseres uit het gesticht. Bij zijn arrestatie verzette hij zich geweldig en schoot een inspecteur van politie dood. Bij een "Belgisch werkman te Presburg is een groote hoeveelheid'dynamiet gevonden. Het schijnt, dat in den omtrek dier stad een geheime fabriek van dynamiet bestond. Te Luik zijn dynauiietpatronen gevondente Se- raing haalde een kind, dat in een poort speelde, uit een hoop asch een linnen lap te voorschijn, die 4 dynamietpatroneu bevatte. Zooals men weet, is, tengevolge van de uit spraak van den Czaar, het Lawa-gebied (West-Indië) aan ons toegewezen. Eenige Indianen-stammen, die daardoor op ons grondgebied kwamen te wonen, moeten, naar de Fransche bladen melden, den wensch te kennen hebben gegeven om onder het Fransche gezag te blijven en hebben in Fransch-Guyana terrein aan gevraagd om te bewonen. Aan hun verzoek zal worden voldaan. Te Miedling, in de nabijheid van Weenon,- vervoerde Maandagavond een man vijf groote kisten, in elk waarvan zich tweeduizend eieren bevonden, van het station huiswaarts, toen zijn kar tegen een steen botste, door den schok brak de ketting, die de bisten vasthield en in een oogwenk lag de geheele lading op de straatkeien. De tienduizend eieren wa ren aan diggelen en vrouwen en kinderen snelden met potten en pannen toq om dooiers en eiwit op te zamelen. De ongelukkige vervoerder rukte zich wanhopig do haren uit het hoofdhet bleek, dat maar tachtig eieren ongedeerd waren gebleven. In zake den moordaanslag op den proost Po- ninski, dien een Poolsch anarchistisch kornplot heette ondernomen te hebben, schijnt te blijken, dat dit zeer onwaarschijnlijk is, al waren misschien eenige daders met anarchisten bekend. Twee van de terstond neergeschoten booswichten woonden in de Berlijnsehe voorstad Weissensee. Een hunner, een verarmd Poolsch edelman, had een zeer goede opvoeding ge noten en leefde armoedig met vrouw en drie kinde ren, als pianomakersknecht. Hij werd vroeger we gens anarchistische aanslagen uit Parijs verbannen. Laatste en teiegrapliisciie berichten. ICKgcke. OESTERBËURS. Weinig aanbod. Verkocht afsteeksel eerste soort a 8,25. Ingezonden Stukken. Goes, 14 April 1892. Mijnheer de Redacteur Onder liet verslag van de lezing van dhr. Domela Nieuwenhuis las ik bij het gedebateerde van mij, dat ik, om kracht bij te zetten, met de vuist op de kateder sloeg, sprekende over de rechtvaardigheid Gods. Blijkbaar is de toeleg van den verslagever ge weest het debat belachelijk en onlogisch voor te stelleu, met mijne persoonlijke ervaringen in eene andere tint te verwen en zoo mij tot spot tentoon- testellen. Vooreerst, van rechtvaardigheid Gods is door mij niets gerept. Wel is door dhr. D. N. de rechtvaardigheid Gods ter sprake gebracht, hetzij met opzet of uit vergissing mij in eene uitdrukking niet verstaan hebbende, n. m. deze uitdrukking Hoe heerlijk te kunnen zeggen Dat God onze Vader is. Dhr. D. N. heeft niet gesproken van mij als den braven Hendrik, maar dit woord is door mij zelf gebruikt om weer te geven den indruk, dien dhr. D. N. van mij had, en van dezen indruk wilde ik het gehoor zuiveren, dat ik den braven Hendrik niet uit wilde hangen. Voorts heeft het mij geleerd, met schande nimmer aan dergelijk debat deel te nemen, want al is het, dat we blijkbaar overwin naar bleven, we toch door later komend verslag op eene vreeselijke wijze door de slijk worden gehaald en alzoo de dupe worden van spot en verachting. Met dank voor de opname verblijf ik Uw dienstvaardige dienaar, J. TEN BOSCH. Onze verslaggever, dien wij bovenst, schrijven van den heer Ten Bosch ter hand stelden, bericht ons, dat hij er zich niet van bewust is, dien heer op eenige, laat staan op z> vreeselijke", wijze door het slijk te hebben gesleurd of te willen sleuren. De verslaggever heeft wedergegeven, wat in het openbaar gezegd en gehoord is. Hij wil toegeven de mogelijkheid, dat de heer Ten Bosch, in plaats van »dat God rechtvaardig is", heeft gezegd»dat God onze vader is". Is dit nu een verschil, dat den heer T. B. recht geeft te spreken van »door het slijk sleuren" Ook de vreeselijke quaestie of de heer Domela Nieuwenhuis den heer Ten Bosch, dan wel dez© zich zei ven brave Hendrik" heeft genoemd, geeft geene aanleiding tot zooveel verbolgenheid. Wat voorts den vuistslag op tafel we vernamen later dat het een slag met de platte hand is geweest betreft, niem ind zal daarin iets anders zien dan het vuur der overtuiging en de heer T. B. behoeft zich deswege waarlijk niet te verdedigen of te schamen, want hierin heeft hij voorgangers van beteekenis. Ieder zal onwillekeurig eene vergelijking gemaakt hebben, o. a. met dr. Schaepman. Ook in onzen gemeenteraad zijn antécedenten op dat gebied. Toen 20 jaren geleden een verzoek in behandeling was om meisjes op de Hoogere Burgerseh. toe te laten, riep een der leden uitweert, weert de meisjes en hij deed dien uitroep van een krachtigen slag op de destijds groene tafel vergezeld gaan. Destijds noemde men dit waardige klem". Dat de heer T. B. besloten heeft voortaan aan dergelijk debat geen deel te zullen nemen keuren wij goed noch af. Als hij dit echter doet alleen op grond van ons verslag dan is het jammer, dat zijn besluit niet eenige dagen vroeger is genomen. En hiermede sluiten wij onze kolommen over de lezing van dhr. Domela Nieuwenhuis en wat daar bij behoort. Bed. De geëerde Redactie van de Goesche Courant ver- gunnne het mij enkele opmerkingen kenbaar te maken op hetgeen in het bij voegsel van deze cou rant, no. 41, van Dinsdag den 5 dezer, is medege deeld, ten opzichte van een gebouw te dier plaatse, hetwelk achtereenvolgens voor zeer onderscheidene zaken gediend heeft, en wel speciaal als school voor den 2den stads-schoolmeester te Goes. Deze betrekking werd, om niet hooger op te klimmen, bediend door Marinus De JagerDankertsz. (in 1756 te Goes geboren), en wel sinds 1776, tot dat deze, in zijn tijd als schrijfkunstenaar ver maard, zich in 1778 benoemd zag tot school onderwijzer te Aardenburg, alwaar hij 21 Nov. 1786 overleden is. In zijne plaats werd toen te Goes be noemd Kornelis Van Zoom, lidmaat te Zierikzee, die almede niet lang in functie bleef, als in 1781 ver roepen tot schoolonderwijzer en voorzanger te Kloe- tinge, vanwaar hij in 1786 zich naar Tholen ver plaatst zag. Cornelis Engelse volgde in 1781 Van Zoom té Goes op doch deze in 1786 om redenen ont slagen zijnde, werd den 13 Nov. 1786 in zijne plaats benoemd Frans SchundcrwcUt, sinds 1774 te Ierseke en bevorens te Kerkwerve de schoolonderwijzers betrekking met de daaraan verknochte kerkelijke bedieningen bekleed hebbende, en die in 1796 hier vervangen werd door Levinus Anthonie AlblasPetrusz., als ondermeester te Sliedrecht, den 10 November van dat jaar tot schoolmeester en voorzanger te Goes benoemd. Wat de betrekking van lsten stads-sohoolmeester aanbelangt, deze word van 1732—1750 bediend door Pieter De Floo, van Arnemuiden naar Goes beroepen, die 21 Mei 1750 ontslagen werd ten ge volge van krankzinnigheid, door twijfelingen in den godsdienst, en iu 1762, op 59jarigen leeftijd, in een gesticht te Dordrecht overleden is; vervolgens door Cornelis Van der Weeledie, van Hulst verroepen, van 1750 hier fungeerde tot aan zijn overlijden in 1763, in wiens plaats toen Gerbrund Zandijk, Jacobsz. benoemd werd, die zijne betrekking hier vervulde tot dat hij in December 1790 overleed, waarna deze tot opvolger had de zooeven vermelde Kornelis Van Zoomdie in Mei 1791 hier benoemd werd en uit Tholen herwaarts kwam. De schoolonderwijzers Van Zoom en Alblas hebben zich te Goes, gedurende tal van jaren, als lang te zamen fungeerendein hunne betrekking voor j het onderwijs bijzonder verdienstelijk gemaakt, en i wel de eerstgenoemde tot aan zijn overlijden, en de tweede tot dat liy in Mei 1821 zich verplaatst zag als onderwijzer in de armen- en weezenschool te Vlissingen, waar hij 29 December 1834 overleden is. De onderwijzer L. A. Alblas werd toen te Goes vervangen door Kornelis Van Klooster. Het zou een tijdroovend onderzoek vereischen, wanneer men eene volledige naamlijst wilde samen stellen van de personen, aan wie de schoolonder wijzersbetrekking te Goes, sinds de Reformatie in het laatste gedeelte der 16e eeuw achtereenvolgens is opgedragen geweest. Men zou dan die lijst moeten aanvangen met Gilles Zeltiiusin wiens plaats den 15 April 1588 benoemd werd Pieter Carpentier, terwijl daarop ook de bekende namen van MispelbloemPersant, Poelman nevens vele anderen eene plaats zouden vinden. Wolfertsdijk, 12 April 1892. J. VAN DER BAAN. Burgerlijke Stand van Goes van 13 tot 15 April 1892. Ondertrouwd 14, Petrus Franciscus De Jonghe, 25 j., jm., en Johanna Pietemella Frankin, 26j.,jd. Getrouwd 14, Cornells Wolfërs, 34 j., jm. en Anna Pietemella Ossewaarde, 30 j., jd. Geboren 14, een onechte zoon. Overleden 13, Willem Hendrik Den Boer, 37 j., gehuwd met Cornelia Tannetje Schuiling. 339e Staatsloterij, 3e kl. Trekking van Donderdag 14 April. 4e lijst. Getrokken prijzen 100 8331. 45 7474 19594. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. liruiiiin^en. Woensdag jl. werd door notaris Prins alhier geveild een woonhuis en erf, staande te Kruiningen en bewoond door G. H. Ossel. Kooper werd de heer Jacs. Van Dyke voor 800 plus de onkosten. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand Maart 1892. J. v. d. Bent, Bergen-op-ZoomJ. W. Naas, Den HaagG. J. Anten, Rotterdam. Van 's-Heerenhoek: P. Lijzer, Rotterdam. Amerika. H. De Windt, Van O v e z a n dH. Nieuwenhuize, Boijden. Belgie. Van Wolfertsdijk: R. Boel, Brussel. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 10 April, 18 18 18 19 19 19 20 20 20 20 20 20 .Schore, Rilland, Krabbendijke, Driewegen 6 >es, Goes, Voorwerpen, diversen, meubilair enz keet. meubelen, meubilair, herberg en pakhui*, boeierscbuit, Wolfertsdijk, inboedel. Oïezand, inboedel en tuingrond, 29 30 v 30 v 4 Mei, 4 Mei, Mei, Ierseke, woonhuis en erf, Heinkenszand, meubelen. Krabbendijke, inboedel, Krabbendijke, inboedel, Goes, man u fact uren, Heinkenszand, boereninspan, Kloetinge, huis en iuboedel, Nisse, huis, tuin, huisraad en land, Ierseke, o est er pannen, 's-IIeer Arendskerke, buis en erf, Wolfertsdijk, woonhuis, schuur, huisraad Mulock Houwer. 's Heer Areudskerke, beeatiaal. Inform atièa. Hollmann. Hcllmaun. Hollmann. V. d. Kloes Mulock Houwer. Hollmann. Pilaar V. a. Kloes. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Hollmann, Pi ins. Hollmann. De Rou de Bresser Gallis Merens. Mulock Houwer, Pelle. Pilaar. Hollmann. Mulock Houwer. Mr. Liebsrt. llollmaun Mulock Houwer. Mulock Houwer. Gallis Merens. Goes, tjalkschip, Goes, hofstede, Goes, vendutie, Ierseke, huisraad, Kloetinge, inspan, Kruiningen, molen, huis, land, Kortgene, woonhuis enz., paarden, rijtuigen enz., boeken, Roelof. Baarland, boereniuspan, Mr. Liebert. Goes, woonhuis en laud, Mulock Houwer. Kamperland, hof-tede enz., Roelof. Kamperland, hofstede, land, huizen enz.. Roelof. Goes, inspan en meubilair, Mulock Houwer. Hausweord, broodbakkeiij. teelgrond, Prins. Driewegen, boereninspan, V. d Kloes. Wissekerke, inspun, Noord ij ke. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen Information. 21 April, Ovezand, restauratie en verfwerk kerk, Hannink te Goes. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voonn. Nam. Voorm. Nam. 16 April. 4.57 5.12 11.27 11.42 v 17 5.28 5.45 11.58 18 6.3 6.25 0.15 0.33 19 6.50 7.17 0.55 1.20 20 7.48 8.27 1.47 2 18 21. 9.10 9,58 2.57 3.40 22 10.44 11.24 4.28 5.14 Marktberichten. MIDDELBURG, 14 April 1892. Aanvoer klein en kooplust gering. Witte Boonen 25 ct. lager. Andere artikelen onveranderd. Boter f 1,20 a f 1,30 per kilo. Eier en f 2,90 per 100 stok..

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 2