1892 N°. 46. Zaterdag 16 April. 79ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. GOES, 15 APRIL 1892. Men verzoekt ons de aandacht van het kunst minnend publiek alhier te vestigen op de tweede uitvoering van het symphonie-orkest onder directie van den heer W. Bruns. Naar ons wordt medegedeeld zal het orkest, dat door vertrek van leden in den laatsten tijd wat verzwakt is, bij die gelegenheid worden versterkt door leden van het strijk-orkest van het 3e Regt. Inf. uit Bergen-op- Zoom. Men schrijft ons uit Middelburg Dat het liberale beginsel gelukkig op het eiland Walcheren bij lange na nog niet is doodge drukt, kan zeer zeker blijken uit de te Oost- en West-Souburg plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad. Daar toch een dorp dat zelfs een doleerende kerk heeft, en altijd voor zeer anti-revolutionair gehouden werd is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen ^de heer S. De Pagter (liberaal) met 117 stemmen tegen slechts 66 op den heer J. Pouwer (anti-revo lutionair.) Hieruit blijkt dus ten duidelijkste wat een liberale kiesvereeniging op een dorp vermagaan de kiesvereeniging Vooruitgang" toch is het te danken dat de liberaal gekozen werd. Laat dit daarom een voorbeeld zijn voor de andere liberalen op dor pen om kiesvereenigingen op te richten. Op geheel Walcheren toch zijn slechts dergelpke kiesvereeni gingen, buiten Middelburg en Vlissingen, te Veere, Westkapelle en Souburg; zelfs Domburg waar een groot aantal liberalen zitten, heelt geen kiesvereeni ging. Daarom met kracht de handen aan den ploeg geslagen, opdat vooral Middelburg bij de Staten verkiezingen, waarbij de groot© steun der dorpen zoo uitstekend te pas komt niets verlieze, maar integendeel éen zetel winne Cortafcne. Gisteren werd alhier de gewone voorjaars-veemarkt gehouden, die, begunstigd door goed weder, druk bezocht was. Aan de lijn bevonden zich 36 paarden, 126 stuks hoornvee, 17 kalveren, 11 schapen en 12 varkens, samen 202 stuks. Hoewel er veel koopers waren was de handel slap, tengevolge van hooge vraagprijzen. Na afloop der veemarkt had de door de vereeni- ging Landbouwbelang te Cortgene" aangekondigde verloting plaats van paarden, hoornvee en ver dere landbouwgereedschappen enz., in de zaal van L. D. Van de Linde, ten overstaan van den Notaris H. Roelof alhier. De uitslag dier verloting is als volgt No. 383, een vos merriepaard (hoofdprijs)no. 17, een bruine bles merrieno. 479, een zwarte ruin no. 2154, een roodbonte vaars; no. 2131, een zwart bonte vaars; no. 713, een vaalbonte os; no. 2121, een Saksche ploeg; no. 1821, een aardappelbe- sproeierno. 994, een ploeg (model Kocks)no. 1319, een kookfornuis; no. 151, zes kippen met haan (wit)no. 752, een basculeno. 875, een Hollandsche vlagno. 5, een vogelkooino. 245, tien graan zakken no. 1; no. 1675, een klok met barometer; no. 45, een Saksche ploeg; no. 497, zes kippen met haan (Italiaansche) no. 3, een achtertuig voor een paard; no.. 610, een waterfilter; no. 2017, een vleesch-maalmachineno. 1823. een tuig hoofd stellen no. 1136, tien graanzakken no. 2; no. 135, een boterbasculeno. 1842, een hooimesno. 318, twee paardendekens no. 1no. 2188, een rijhoofdstel compleetno. 2088, een gevloekte lijn voor een paard; no. 1516, twee paardendekens no. 2; no. 1074, een tuig halsters; no. 1220, een koperen toomno. 1900, twee paardenetjesno. 534, een bot; no. 375, een wekker; no. 581, een paarden- rijkleedjeno. 2019, een spade; no. 1115, een tuin schaar; no. 1162, twee zinken emmers; no. 2022, een blikken trommelno. 746, een rol touwno. 856, een sla-emmerno. 1166, een gieter; no.'2026, een viertands riekno. 860, een zweep (bruin) no. 1834, twee korte hooivorkenno. 2039, een turfmand; no. 577, een stormlantaarn; no. 1921, twee kruislijnen no. 390, een pongertouwno. 706, een tuig strengenno. 1987, een ballastsckopno. 2139, een eenpaardslijn no. 1021, een paardesckaar no. 14, roskam met borstel; no. 128, een vertinde toom; no. 1151, een lange hooivork; no. 1949, een zwarte zweepno. 464, een koperen melkzeefno. 325, een kistje sigaren; no. 708, een viertands riek; no. 1686, een varken. Bij kon. besluit is pensioen toegekend ad 371 's jaars aan G. J. B r u k e rsluismeester aan het kanaal door Zuid-Beveland, te Veere. De heer M. N o o r d t z y heeft thans ontslag genomen als lid der Tweede Kamer voor het district Kampen. (Std.) Het bericht, dat het lid der Tweede Kamer mr. Farncombe Sanders sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld is, was onjuist. De afgevaar digde van Haarlem mag zich, sedert hij van zijne ziekte in het begin dezes jaars hersteld is, in een goeden gezondheidstoestand verheugen. De opbrengst der Rjjks middelen in Maart j[. was ƒ10,342,123,58 tegen 10,086,913,93 in dezelfde maand van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste drie maanden van 1892 bedroeg 24,884,888,5V/2 tegen 25,090,223,04V2 over de eerste drie maanden van 1891. Na de invoering der nieuwe post wet weigerden verschillende postdirecteuren de in ontvangstneming en verzending van kaarten (door middel van den kectograaf of trypograaf beschreven), zoo deze kaart-formuiieren aan de adreszijde voorzien zijn van den naam en de woon plaats des afzenders. Of men hier te doen heeft met eene verkeerde opvatting van het desbetreffende wetsartikel, ofwel dat de bedoeling werkelijk zóó is, in elk geval ver oorzaakt deze weigering aan den handel ongerief en tevens nadeel, daar er van de met naam en woonplaats bedrukte kaartformulieren zeker milli- oenen in ons land voorhanden zijn, welke eventueel geenerlei waaide zouden hebben. En welk nut zou dat verbod kunnen opleveren Immers geen enkel Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeuwarden, heeft zich in het belang van den handel deze zaak aangetrokken en zich tot den Minister gewend met het verzoek 1. Zoo bedoelde opvatting van heeren postdirec teuren onjuist mocht zijn, dit ten spoedigste ter hunner kennis te willen brengen. 2. In ander geval het daarheen te willen leiden, dat het bewuste postbesluit alsnog worde gewijzigd, in dien zin, dat voortaan ook de verzending van kaartformulieren, aan de adreszijde van naam en woonplaats des afzenders voorzien, geoorloofd zij. De in de residentie verschijnende Avondpost meldt, dat daar eenige hooggeplaatste ingezetenen, gepensionneerde reohterljjke ambtenaren, officieren en particulieren, een adres zullen indienen (vermoe delijk aan de Koningin-regentes en aan de Tweede Kamer Red. T.), om de doodstraf weder i n t e voeren. De Tijd zegt hiervan »Moge in geheel ons Land dit goede voorbeeld worden gevolgdTegenover het bedroevende feit dat in weinig meer dan een maand een achttal moordaanslagen in ons kleine Nederland werden gepleegd, en de meeste slechts de laagste hebzucht tot drijfveer hadden, moeten, dunkt ons, zelfs vroegere tegenstanders van de doodstraf wel tot andere in zichten gekomen zijn. Zoo bij plebiscit werd uitge maakt, wie voor of tegen de wederinvoering van de doodstraf is, zou, gelooven wij, het getal ziekelijke philantropen gering blijken. Herstel van de doodstraf achten wij urgenter dan kiesrechtuitbreiding." Rechtszaken. Door Sequah-Davenport was zooals men weet bij de Amsterdamsche rechtbank tegen de Yereeniging tot bestrijding der kwakzalverij een eisch ingesteld tot schadevergoeding wegens het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen in de door den voorzitter der Yereeniging, mr. Zeegers Veeckens, eigenhandig verspreide strooibiljetten. De eisch noemde f 5000 of zooveel minder als de recht bank zou willen bepalen, daar het den heer Daven port niet om het geld, doch om het recht te doen was. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft de recht bank, met verwerping van het door mr. J. 0. De Yries namens gedaagde gedaan beroep op het al gemeen belang, overeenkomstig het stelsel van mr. D. Simons, de bedoelde termen in deze biljetten verklaard te zijn van beleedigend karakter en de gedaagde Vereeniging mitsdien veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van 250 en de kosten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Numansdorp ds. G. B. Fjjnvan- draat te Nieuwerkerk (Duiveland)te Zieriksee ds. J. Schuring, te Assen te Zuidzande ds. G. J. Ten Brummeler Andriesen te Drimmelente Biggekerke dr. W. v. d. Beke Callenfels, te Delden. mnig.iaMHiiiiimaaMaw'M im vi wwMmgOTT.- rw™ laoedekensberke. Tot kerkelijk ontvanger der Hervormde gemeente alhier werd benoemd de heer P. Leijs, hoofd der openbare school te Baarland. De correspondent voor de provincie Noord- Holland heeft van de provinciale synodes van Fries land en Zeeland het verzoek ontvangen tot het sa menroepen van eene generale synode tegen 7 Juni, ter regeling van de definitieve vereeniging der Ned. Geref. en Christ. Geref. kerken. Ingevolge het door de in 1891 te Leeuwarden gehouden synode genomen besluit zal nu de provinciale synode van Noord- Holland dit samenroepen moeten bevorderen. Hfemkeiiszand. Aan de o. 1. school te West kapelle (Walcheren) is benoemd tot onderwijzer op eene jaarwedde van f 550 dhr. M. Dieleman, onder wijzer alhier. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Maart 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 140 kinderen. Onder dezen waren 130 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 10 van 110 verzuimen, en 0 t> meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.5 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 273 kinderen, waaronder 253 zonder eenig verzuim, 14 die van 110 verzuimen hadden, en 6 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.3 percent, tegen 1.5 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School G waren 173 kinderen, waaronder 147 zonder eenig verzuim, 14 met 110 verzuimen, 12 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.3 percent, tegen 4.2 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 74 kinderen, waaronder 64 zonder eenig verzuim, 10 met 110 verzuimen, 0 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.2 percent, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Maart 1892 bedroeg 1.6 percent, tegen 1.9 percent over 't zelfde tijdvak in 1891. Gemengde Berichten. De zoon van een ingezetene alhier was sedert eenige dagen met zijn negotie uit en keerde niet terug. Hedenmiddag werd zijn met honden bespan nen wagen ledig door een onbekende thuis gebracht, met de boodschap: compliment van uw zoon en hij is naar Amerika vertrokken". Men kan zich voorstellen, welk gezicht de ouders opzetten bij het vernemen dier tijding. Ierseke. Het tiactement van den brieven- en telegrambesteller J. Huibregtse alhier is van ƒ450 tot 500 verhoogd. E&i'uiiiiiigcn. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat in den tuin van den heer J. Ten Napel alhier reeds alle aardappelen boven staan. De stoombargedienst MiddelburgVlissingen zal door den heer C. Van der Klooster, ondernemer van den stoombootdienst tusschen Sluis en Brugge, worden voortgezet. Te Utrecht zijn Zondag, tijdens de Palmpaar- denmarkt, aan verscheidene kooplieden portefeuilles met bankpapier ontrold, waaronder bedragen van 900 en 700. Te Amsterdam is een 17jarige dienstbode door een onbekende vrouw medegelokt en ontvoerd. Te Gouda viel 11. Zondag in de voormiddag- godsdienstoefening in de Groote of St. Janskerk een der pijpen van het orgel met donderend geraas naar beneden. De schrik en ontsteltenis waren natuurlijk groot. De predikant stelde de gemeente spoedig ge rust door mede te deelen wat er gebeurd was. Op een der laatste avonden kwam bij een juf frouw in het Spijkemakersslop te 's-Gravenhage, die een winkelnering drijft, een »heer" uit Rotterdam, die haar met gewone reizigersvrijpostigheid zijne ar tikelen wilde opdringen. Onderwijl verscheen in den winkel iemand, die zich voordeed als een boerenjongen, die vertelde dat hij dienst wilde nemen enz., enz. Hij had nog een en ander, dat hij voor dien tijd wel verkoopen wilde. De Rotterdamsche heer toonde zich kooplustig en werd eigenaar van een horloge, voor weinig geld. »Ik heb ook nog een pakje goed, dat ik wel kwijt wil", zei het boertje. »Hebt u er geen zin in, juf frouw De juffrouw had geen kooplustmaar de Rotter damsche heer wel. Deze bood tot twintig gulden. Maar de boer zeide»Neen, dank-jeje hebt het horloge al zoo goedkoop, jou gun ik het niet". Met ging hij den winkel aarzelend uit. De heer" fluisterde nude juffrouw toe: Hij zal nog wel terugkomen, en u wil hij 't wel voor 20 laten. Koop het; dan kom ik straks terug en geef u er een rijksdaalder winst op want ik wil 't graag hebben en hij wil 't mjj toch niet geven. Nu ging ook de royale koopman weg, en werkelijk kwam even daarna de boer terug om te vragen of de juffrouw zich soms bedacht had. Ze meende nu den rijksdaalder wel te kunnen verdienen, en kocht een lap goed van zeer geringe waarde. De Rotter dammer keerde niet terug. Hij zal met zijn mede plichtige de twintig gulden gedeeld hebben. Men zij gewaarschuwd De nieuwe tijd baart velen heel wat hoofd brekens en zorg, maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehouden raadszitting dat niemand der aanwezigen iets snapte van hetgeen waarvan in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voor zitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over de zaak te verspreiden. Een der leden stelde toen voor de oude tijdrekening maar te behouden, 't welk werd goedgevonden. In eene andere plattelandsgemeente had bij de be spreking der kwestie een grappige vergissing plaats. In al zijne deftigheid had de burgemeester de moeilijke kwestie aan de orde gesteld, en vroeg na lezing der geheele circulaire den ledenwat denken de heeren ervanzullen wij den tijd van Green wich of den Midden-Europeesehen tijd nemen Doo- delijke stilte. Wat willen de heeren? Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoof den der edelaehtbaren op de borst. Kunnen de hee ren er zich dan mede vereenigen dat wij ons tot den middeleeuwschen tijd bepalen Een zucht van verlichting steeg uit aller borst en een voor een zeiden zij plechtigja (M. Gt.) In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Yee- verzekering maatschappij tegen vooruit vast te stel len premiën, gevestigd te Geldermalsen, dezer dagen gehouden, is besloten tot ontbinding der maatschppij over te gaan, ten gevolge van ongenoegzame deel name en daardoor veroorzaakte verliezen. Gedurende haar vijfjarig bestaan betaalde zij aan schade eene som uit van 80 duizend gulden. Aan alle verzekerden wordt de betaalde premie, voor zoover nog loopende, terugbetaald. In een ingezonden stuk in het U. D. wordt de raad gegeven om op 1 Mei wat de tijdsbepaling betreft niets te doen. De inzender zegt zeer juist »In ieder geval kan men de proef nemen met op 1 Mei a. s. de stadsklokken haar gewonen gang te laten gaan, ten einde over het kleiner of grooter bezwaar van dat tijdsverschil te kunnen oordeelen. Mochten in de praktijk die bezwaren onverhoopt blijken werkelijk belangrijk te zijn, dan bestaat te allen tijde de gelegenheid, daaraan te gemoet te komen." Te Londen stond terecht een groote, stevige vrouw, die haar klein mannetje zoodanig onder de pantoffel had, dat zij h^m zoo nu en dan eens flink afranselde. Toen de rechter haar vroeg wat de reden was van deze behandeling, antwoordde zij, onder algemeen gelach omdat ik nu al 20 jaar met hem ben getrouwd I" In één moeite. Een dankbetuiging en mededee- ling in een te Neurenberg verschijnend blad, luidt als volgt: »Voor de vele bewijzen van hartelijke belangstelling ons tijdens de ziekte en bij de begra fenis onzer lieve moeder, mevrouw N. N., betoond, betuigen wij mits deze hartelijk dank en veroorloven ons tevens mede te deelen, dat wij ons verloofd hebben". De advertentie is geteekend door de ver liefde jongelui. Het zwarte randje, dat de advertentie omgeeft, heeft vermoedelijk enkel betrekking op het eerste gedeelte er van.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1