1892 N°. 44 Dinsdag 15 April. 79ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, De lijsten van de kiezers De Secretarie der gemeente Belasting op de Honden DE SCHOUW Slooten, Heulen en Duikers, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nornniers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditma.ii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Inzending van advertentie!» vóór 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiün is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dat zoo spoedig mogelijk afzonderlijk wordt verzonden. voor leden van de Tweede Kanver der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter iuzasce neJergelegd. Goes, den 9 April 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. zal op MAANDAG DEN 18 APRIL, uithoofde van den 2den Paa&chdag. gesloten ziju. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden de3 vcormiddags van 11 tot 12 uren. Goes, den 9 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het voljaars-kohier voor 1892 van de is door den Raad in zijne vergadering van den 8 dezer vast gesteld, op helen aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal na dc uitreiking van het aanslagbiljet gedurende eene inaaud ter inzige liggen, gedurende welken tijd de aangeslagene» hunne bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 9 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. OVER DE ingevolge art 41 van h*t Provinciaal reglement 07» de wegen en voetpaden, zal op VRIJDAG DEN len MEI 1892 en volgeude dagen plaatshebben. Goes, den 9 April 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 APRIL 1892. - In de Zaterdagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging »Goes" alhier is met bijna algemeene stemmen tot vierden candidaat voor de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten gekozen de heer J. J. Ochtman, wethouder te Goes, die ook door de kiesvereenigingen te Kolijns- plaat en Ierseke met algemeene stemmen tot candi daat is aangewezen. Kats. Donderdag 11. deed de nieuwbenoemde burgemeester de heer W. P. J. W a g t h 0 zijne plechtige intrede in deze gemeente. Op de grens van Kats en Kolijnsplaat werd ZEd. opgewacht door twee der wethouders en de feestcommissie, allen uit de rijtuigen gestegen, en eene eerewacht sterk 42 ruiters, allen gedecoreerd. De wethouder de heer P. Verhulst complimenteerde den burge meester aldaar in eene flinke toespraak, waarna de voorzitter der feestcommissie, de heer J. Sturm, hem eveneens uit naam dier commissie hartelijk feliciteerde en hem na voorstelling barer leden en der commandanten van de eerewacht het geleide dier ruiterwacht aanbood. Bij de kom der gemeente voegden zich bij den feeststoet 20 man, als infanterie fungeerende en het fanfaregezelschap Eendracht maakt macht", van Kortgene en onder de vroolijke tonen der muziek ging de stoet de met zeer veel vlaggen en groen versierde kom der gemeente en de nette eerepoort in de Voorstraat door tot vóór het raadhuis, waarvoor eene keurige eerepoort op gericht was. In de gang, naar de trap der raad zaal leidende, waren twee sierlijke ornamenten op gehangen, vertoonende eene B (burgemeester) en W (Wagtho), die zeer de attentie trokken en 's avonds kleurrijk verbekt waren. Voor het raadhuis sprak de fungeerende burgemeester de heer A. Mar- kusse Az. den heer Wagtho in eenvoudig oprechte taal aan. In de gang stonden de leerlingen der laagste klasse netjes geschaard en ontvingen den burgemeester zingende en strooiende. In de met vlaggendoek, met groen en bloemen zeer net versierde raadzaal werd de Burgemeester door den oudsten wethouder den heer Markusse geïnstalleerd en sprak de heer Wagtho in korte, maar flinke taal de notabiliteiten en het publiek toe. Na afloop der audiëntie begaf zich het hoofd der school de heer J. Sturm met de leerlingen der 2 hoogste klassen naar de gemeentekamer, waar twee meisjes' den Burgemeester met eene lieve toespraak een bouquetje aanboden en de woorden der gelegenheids versjes, die daarop door allen aardig gezongen werden. Gevoelig voor deze attentie der jeugd dankte de heer Wagtho het hoofd der school en de jeugd en be loofde d-r laatste een schoolfeestje. 's Avonds was de Voorstraat geheel door lampions geïllumineerd, zoomede de twee eerepoorten, hetgeen een zeer fraai gezicht opleverde. Heerlijk weder be gunstigde dit feest, waaraan heel Kats op de prettige en toch zoo ordelijke wijze, dezer gemeente hijzonder eigen, deelnam met nog velen uit de omliggende gemeenten. Een bijzonder aangenamen indruk maakte het op de geheele gemeente, dat mevrouw Wagtho op verzoek van den eersten wethouder en den pre sident der feestcommissie expres uit Tolen was over gekomen, om bij de installatie tegenwoordig te zijn. 's Avonds ontving de gemeenteraad den Burgemeester met zijne gade en de leden der feestcommissie met hunne vrouwen in de raadzaal, waar men recht ge noeglijk nog eenigen tijd doorbracht. De muziek speelde onderwijl lustig dien avond in de Voorstraat en bij het vertrek van den Burgemeester en zijne echtgenoote naar Kolijnsplaat kon men zien, hoe geestdriftig oud en jong, arm en rijk zich om zijn rijtuig verdrong om bewijzen van hulde en hoogachting aan hunnen nieuwen Burgemeester te geven en luid weerklonk aller roep bij 't wegrijden: >Lang leve de Burgemeester Middelburg;. De duinwaterleiding is thans in gebruik genomentot 1 Mei ontvangen zij, die reeds aangesloten zijn, het water gratis. Met dien datum wordt gerekend dat de waterleiding ofüciüel in gebruik is genomen. In een Vrijdagavond te Middelburg gehouden vergadering van gasverbruikers, bijeengeroe pen door dhn. mr. M. J. De Witt Hamer, dr. H. Japikse en L. G. Kakebeeke, is besloten opnieuw een adres te richten tot den gemeenteraad, houdende klachten over den verschillenden druk en het voortdurend meerder gasverbruik, terwijl verzocht wordt dat de Raad moge besluiten de onderteekenaars van het adres tegemoet te komen, door het aanstellen van een onafhankelijken controleur, die op verschillende tijden de lichtkracht van het gas zal opnemen. Vlissiug'eii. In de Zaterdag gehouden jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders in de Kon. Maatschappij »De S c h e 1 d e" waren vertegenwoor digd 261 aandeelen, uitbrengende 54 stemmen. Uit het verslag van den directeur, den heer Jos. Van Raalte, bleek dat in het afgeloopen jaar een winst is ge maakt van 184,561,67, welk bedrag geheel is af geschreven, nl. de geheele post van verlies vorige jaren j 170,536,54 en op de post obligatieleening onkosten 14,045,13. Gedurende het geheele jaar werd met 800 a 900 werklieden druk gearbeid en aan arbeidsloon uitbetaald ƒ478.900,05. De heer Arie Smit, aan de beurt van aftreding als commis saris, werd als zoodanig herkozen. St.-ÜIaartensdijk. Door den heer M. P. Polderman is tegen 15 April a. s. om gezond heidsredenen ontslag ingediend als wethouder dezer gemeente. Een Reuter-telegram uit Berlijn meldt dat HH. MM. de Koningin en de Koningin -Re- g e n t e s reeds in het begin van Mei aan HH. MM. den Keizer en de Keizerin te Potsdam een bezoek zullen brengen. Volgens de Berliner Barsen Courier is dit bezoek bepaald op 15 Mei en zullen de Koninginnen Haar intrek nemen in het Koninklijk slot te Berlijn. Uit Arolsen wordt gemeld, dat HH. MM. dezen zomer ook daar worden verwacht om eeu bezoek te brengen aan den Vorst van Waldeck, vader van Koningin Emma. Uit ingenomenheid met de hulde, dezer dagen door de kinderen der openbare scholen in Den Haag aan Hare Majesteiten gebracht, met het zingen der liederen in den tuin van het paleis, welke Vrijdag avond door die kinderen werden ten gehoore gebracht op de uitvoering ten bate van de vereenigingen voor de kindervoeding en de vacantiekoloniün, heeft H. M. de Koningin 150 en H. M. de Koningin-Regentes 100 ten behoeve dier instellingen geschonken. Wij vernemen, dat aan het aanvankelijk plan om de Tweede Kamer nog in deze maand bijeen te roepen, hoofdzakelijk ter behandeling van het nieuwe Billitoncontract, geen gevolg zal worden gegeven. De voorloopige regeling, tus- schen de Regeering en de Maatschappij getroffen, is van dien aard, dat eene zeer spoedige beslissing over eene nieuwe concessie niet noodzakelijk is, en daarom heeft de Minister van Koloniën verklaard, dat een at breken van het Kamerreces voor deze aangelegen heid door hem niet wordt verlangd. Echter zal de Kamer toch in het begin van Mei weder bijeen komen. Vad De heer L. E. Asser, laatstelijk ingenieur bij de H. IJ. S. M. gaf Donderdagavond aan de Ver- eeniging voor handel en nijverheid te 's-Gravenhage in overweging, den Minister van Waterstaat te ver zoeken op zijn vergunning of bevel tot invoering van den West-Europeeschen tijd terug te willen komen wegens de vele bezwaren aan dien tijd verbonden, en hem tevens te verzoeken al die maat regelen te nemen, dat bij den a. s. winterdienst de Midden-Europeesche tijd in het burgerlijke leven worde ingevoerd. Als moreele dwang voor de ge meenten om tegelijkertijd den M.-E. tijd als wette lijken tijd in te voeren, ware dan voldoende een soortgelijk wetje als in Frankrijk, dat alleen heeft bepaald L'heure légale de la France et de l'Alger sera l'heure moyenne de Paris. Aan het slot van het adres zou met een woord moeten gewezen worden op de onmogelijkheid van invoering van welken zönetijd ook wegens de be staande kon. besluiten. En daar wellicht de Minister van Waterstaat het gemakkelijker kan vinden bij den tegenwoordigen stand van zaken een nieuw kon. besluit te provo- ceeren, stelde de heer Asser tevens voor aan H. M. de Koningin-regentes in een adres eerbiedig te ver zoeken slechts mede te werken tot eene zoodanige wijziging der koninklijke besluiten, waarbij aan het Nederlandsche volk ondanks zich zeiven een langer genot wordt geschonken van het heerlijke zonlicht, die drager van gezondheid en tevredenheid. (Toe juiching.) Besloten werd, overeenkomstig de wenschen van den heer Asser, een adres namens de vereeniging te richten aan de Koningin-regentes en aan den Minister van Waterstaat. Naar het Utr. Dbl. verneemt, is het lid van de Tweede Kamer mr. Farncombe Sanders sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld. - Woensdag werd te Apeldoorn een prachtig luchtver schijnsel waargenomen, nl. een halo met 2 bijzonnen. Door de zon liep een lichte streep evenwijdig aan den horizontdeze streep was duidelijk in alle hemelstreken zichtbaar, daarbij stond de zon in een lichtenden cirkel, die weder op eenigen afstand om geven was door een tweeden, grooteren lichtenden cirkel, welke op zijn beurt ingesloten was door een een lichtende ellips, terwijl op de snijpunten van deze en de aan den horizont evenwijdige lijn bij zonnen werden waargenomen. Tusschen de beide ringen was de lucht donkerder gekleurd, vooral hoven en beneden aan den binnenkant van den grootsten cirkel. Daar was ook de kleurschifting, vooral aan den bovenkant, duidelijk zichtbaar. De straal van den grootsten cirkel was iets kleiner dan de afstand van het onderste gedeelte van den cirkel omtrek tot den horizont. De afstand van de bijzonnen tot de zon was onge veer 11/4 maal de straal van den grootsten cirkel. Zooals men weet, ontstaan de halos, de lichtende strepen en de bijzonnen door breking en terugkaatsing van het licht in de ijskristallen, waaruit de hoogste wolken zijn samengesteld. 't Verschijnsel werd het eerst gezien 's morgens te 9.15 uur, was te 10 uur het krachtigst, en ver minderde daarna langzamerhandeerst verdween de aan den horizont evenwijdige lijn, daarna de binnenste cirkel, toen de ellips en eindelijk ongeveer half vijf 's namiddags was het schoone weinig voor komende luchtverschijnsel veidwenen. Nader verneemt het TJ. D. dat het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut dienaangaande mededee- lingen ontviug, behalve uit Apeldoorn, ook uit Haarlem, Monnikeburen, Utrecht en Zwammerdam. Lang niet overal werd het verschijnsel in dezelfde mate van ontwikkeling waargenomen. Zeer gaarne zal het instituut nadere mededeelingen ontvangen, vooral wanneer zij vergezeld gaan van teekeningen en juiste maatopgaven, zooals die uit Apeldoorn. Zeer dikwijls worden namelijk enkelvoudige halo's of kringen om de zon waargenomen, slechts zelden echter de meer samengestelde, zooals die van den 6 April. Elke juiste mededeeling daaromtrent kan dus dienen om onze kennis van het verschjjnsel te vermeerderen Over de zaak-Roelants wordt aan de Amst. het volgende geschreven »De tijd van pensioneering voor kapitein Roolants was nog niet aangebroken en tot aanvragen van pensioen werd hij niet gedwongenalleen was hem medegedeeld, dat hij voor bevordering niet meer in aanmerking zoude komen. Daarop nam de heer Roe- lants zelf het initiatief om zijn pensioneering te verkrijgen en heeft hij, teneinde het hoogst aan zijn rang verbonden pensioen te erlangen, alles gedaan wat mogelijk was, om voor de verdere waarneming van den dienst ongeschikt te worden verklaard. Dat is hem gelukt. Op zijn daartoe gedane aanvraag is kapt. Roelants wegens lichaamsgebreken een eervol ontslag verleend, met aanspraak op het reeds vast- gesteelde pensioen". Is dit bericht, dat ons wordt toegezonden, naar het heet »uit vertrouwbare bron" juist, dan, voegt de Amst. er hij, verandert wel niet het oordeel over den door Roelant's superieuren uitgeoefenden dwang in zake de middernachtszending, maar valt er een licht op des kapiteins houding, waaronder deze zich minder gunstig voordoet. Naar aanleiding van het verleenen van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan den President der Fransche Republiek schrijft een cor respondent der Daily News uit ParijsDe Neder landers wenschen vooral niet in moeilijkheden te geraken met Frankrijk door daden van hun Gou vernement, die als bijzondere voorkomendheden voor het Drievoudig Verbond zouden kunnen worden op gevat. De jonge Koningin gaat dezen zomer naar Berlijn. De beleefdheid, pas aan den heer Cainot bewezen, heeft ten doel te laten uitkomen, dat dit bezoek slechts eene beleefdheid is jegens den nabuur. Het is evenwel geen geheim, dat de Keizer zjjn in vloed in Nederland tracht te verzekeren, doóri een h u w e j ij k d e r j 0 n g e Koningin, over zes of zeven jaar, met een lid van zijn familie tot stand te brengen. Om de beleefdheid van de Koningin- Regentes te beantwoorden heeft het Fransche Gou vernement besloten, een militairen attaché naar 's-Gravenhage te zenden. Eenigen tijd geleden werd die post als overbodig afgeschaft". Volgens den Berlijnschen correspondent van de Times is eene poging om oesters te kweeken op de Pruisische Oostzee-kust mislukt, vermoedelijk tengevolge van het geringe zoutgehalte van het zee water. Van vijftigduizend oesters, die uit de Noord zee overgebracht waren, zijn de meeste gestorven en is de rest oneetbaar. De hoogleeraar Oudemans te Utrecht deelt in het U. D. mede, dat hij zal ophouden de ontdek king van planeten mede te deelen, daar deze waarschijnlijk door de toepassing der photographic zal toenemen. Die ontdekking van nieuwe werelden in het heelal behoorde dan ook tot de gebeurtenissen, die slechts met een »zoowel wel" werden vernomen. (Amst. Ct.) Men schrijft van den 26n dezer uit Padang- Pandjang aan de Sumatra-Courant Wanneer men geen maatregelen neemt om de gouvernements-koffiecultuur te be schermen tegen algeheele ondermijning, dan kan men alvast beginnen met de pakhuizen in het Tanah Datarsche af te breken, nummer één het grootste pakhuis te Simaboer. Er wordt steen en been ge klaagd over den ons volk verarmenden achteruitgang dezer volkscultuurmaar wat doet men ten goede ervan Weinig of niets, en het volk maakt men diets, dat de Regeering eraf wil. Er is geen toezicht en belangstelling ontbrak reeds lang. Ik houd het ervoor, dat de koffie in de hoorn- schil, ja zelfs in de roode schil clandestien verkwan seld wordt. De gouvernements-tuinen, die ik in de laatste tien a twaalf maanden gezien heb, waren niet met zorg onderhouden, maar de hoornen droegen volop koffie, veel meer dan er in de pakhuizen komt. Begrijpt men dat? Niet? Men ga maar eens met open oogen en een dosis goeden wil op onderzoek uit, dan zal men er wel achter kooien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Van de Plassche te Wapen velde hoopt den 22 Mei a. s. zijn intrede te doen in de gemeente 's-Heer Abtskerke c. a. Borsolc. Zaterdag ontving de Diaconie der Her vormde gemeente alhier van den Rentmeester der Ambachtsheerlijkheid dezer gemeente eene gift van j 75 voor den armen en ƒ25 voor de kosten van het H. Avondmaal. Tot directrice der diaconie-bewaarschool te Aardenburg is benoemd mejuffrouw M. ïïiehelsen van Goes. Zij zal 1 Mei in dienst treden. (W. v. Z.-Vl.) Door 1259 belanghebbenden onderteekend, is aan H. M. do Koningin-Regentes een adres ^zon den, uitgaande vau de dames A. L. G. Bosboom,

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1