1892 N°. 43. Zaterdag 9 April. 79stc jaargang. Bij dit nommer behoort ceii bijvoegsel. WERKLIEDEN, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave. die door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitge zonden agenten, soms ruet verstrekking van reisgeld voor de heenreis, zich opgewekt gevoelen, om naar ÖIITSCHL \T 3> ten behoeve van iudustriëele ondernemingen te vertrekken, worden gewaarschuwd, dat menign.aal bij aankomst ter bestemde plaatse blijkt, dat zij daar niet kunnen gebruikt worden Het is daarom geraden niet dadelijk op dergelijke berichten of aanbiedingen af te gaan, maar inlichtiugen iu te winnen, waartoe ter secretarie gelegenheid zal worden gegeven. Gi.es, den 7 April 1892. De Burgenifester van Goe J. G. d. W. HAMEll. De landbouw en de belastingontwerpen. Wat in de gedachtenwisseling over de belasting- ontwerpen eenen indruk van teleurstelling maken moet, is dat zij bestrijding vinden bij een orgaan van den landbouw, het Nederlandsch Landhouw-week- blad, dat wegens zijne betrekking tot het Land bouw- comité en eenige groote maatschappijen geacht moet worden een blad van beteekenis te zijn. Men zou verwacht hebben, dat althans de land bouwende stand vrede kon hebben met de plannen van den Minister van Financiën. Trouwens, er zijn teekenen, dat zij bij zeer velen in die kringen een gunstig onthaal hebben gevonden. Alleen maar het genoemde weekblad kan zich niet heenzetten over het bezwaar, dat ook de landbouwers voor zoover zij niet onder de vrijstellingen vallen zullen moeten bijdragen in de vermogensbelasting. Zij zullen dit lot gemeen hebben met alle andere industriëelen en met de kooplieden, zoowel als met ieder ander die iets bezitmaar toch, het weekblad kan de gedachte niet verdragen, dat niet voor het bezit in het land bouwbedrijf eene uitzondering is gemaakt. Intusschen wordt erkend, dat voor de kleine hoeren de kleine eigengeërfden zoowel als de pachtboeren de voorstellen voordeelig zijn. Dit is dan toch, dunkt ons, waar er van de landbouw belangen sprake is, niet zonder gewichtige beteekenis Die kleine boeren, die gebaat worden, vormen de overgroote meerderheid; en zij zijn het juist, in wier belang steeds zoovele stemmen, ook uit de landbouw- kringen, zijn opgegaan, om verlichting van lasten te vragen. Maar zegt het Landbomv-weekblad de voor stellen zyn schadelijk voor »dat deel onzer land- houwers, dat, numeriek in de minderheid, door kennis, ondervinding en voorbeeld eene eerste plaats inneemt en behoort in te nemen." Ontheffing van de kleine landbouwers der op hen drukkende lasten is dringend noodig, maar ook ontheffing van hen, van wie alle vooruitgang en proefneming en voorlichting pleegt uit te gaan en die, ofschoon meer vermogend, toch vaak in moeielijke tijden slechts met de uiterste inspanning het hoofd boven houden." Hier wordt al dadelijk voorbijgezien, dat werkelijk ook deze groote landbouwers voordeelen en geen geringe zullen genieten. Of zal er van de tien millioen be lasting die de Minister prijs geeft, niets ten hunnen bate komen V Beteekent voor hen de verlaging van de grondbelasting niets, noch de vermindering der mutatierechten, noch het goedkoopere zout en de goedkoopere zeep, noch de afschaffing der rijkstollen Het weekblad erkent, dat dit verbeteringen zijn, waarnaar de belanghebbenden bij den Nederland- schen landbouw reikhalzend hebben uitgezien." Wel nu, waarom dan voorstellen, die u deze groote verbeteringen eindelijk brengen, bestreden Omdat zegt het weekblad »de prijs, die voor deze weldaden gevraagd wordt, te duur is." Te duur dan toch in elk geval alleen voor de groote land bouwers. Men schijnt gewild te hebben, dat ook zij ontheffing hadden gekregen, zonder dat er iets tegen over stond. »De kleine boeren zegt het week blad mogen vooruitgaan, er is geen reden, waar om de meer welvarende boeren dit zouden moeten betalen." Datzelfde zou gezegd kunnen worden door ieder ander, die door de vermogensbelasting zal worden ge troffen. Het doel echter der voorgenomen hervorming is juist de meervermogenden meer te laten betalen, ten einde de anderen te kunnen verlichten. Niets natuurlijker dus, dan dat de groote landbouwers niet met de kleine gelijk op deelen in de winsten, welke deze hervorming belooft. Waarlijk, de landbouwers, voor wier belangen het weekblad meer bepaald opkomt, hebben geen klagen. Vergeet ook niet, dat het alleen de grootste land bouwers zijn, die voor een bedrag van eenige be teekenis in de vermogensbelasting zullen worden aangeslagen, want voor ben wier bezit tusschen 13,000 en f 25,000 bedraagt, zal de bijdrage die gevorderd wordt, zóo gering zijn, dat de winst der ontheffingen daartegen wel ruim zal opwegen. En ter wille van deze betrekkelijk weinigen wordt door een landhouworgaan over het hoofd gezien, wat groote voordeelen deze ontwerpen aan duizen den en duizenden landbouwers, die iu druk verkeeren, beloven (N. R. Gt.) GOES, 8 APRIL 1892. In de maand Maart werden de metselwerken voor het buitensluishoofd der nieuwe sluis aan het Sas van Goes met kracht aangevangen en voort gezet, zoodat thans het muurwerk reeds tot boven het havenpeil is opgetrokken. Nu in deze week ook de fundeering van het binnensluishoofd met goed gevolg werd drooggezet, is de verdere ongestoorde voortgang van het werk verzekerd en kan de voltooiing van het geheel nog in den loop van dit jaar worden tegemoet gezien. De Gymnastiekvereniging Sparta" gaf gisteravond in de schouwburgzaal der sociëteit »V. O. V." eene openbare uitvoering, die tamelijk druk bezocht was. Onder de aanwezigen bevonden zich verscheidene turnbroeders uit Vlissingen en Middel burg. De oefeningen bestonden in het werken met knotsen, het springen met het vaste rek en school oefeningen aan een dubbel stel ringen. Al deze ver richtingen waren flinke bewijzen van den lust en ijver, die de leden van de vereeniging bezielen en onderscheidene malen werden zij dan ook, vooral door de gymnasten van elders, met uitbundig applaus toegejuicht. De standen der groepen waren soms zeer schilderachtig en de vaardigheid en flinkheid der turners liet weinig of niets te wenschen over. Wat het overige gedeelte van het programma betreft, daaromtrent veroorlove men ons eene op merking. Waarom moet bij eene openbare uitvoering van eene <7y»mastó?/i>vereeniging, een tooneelstuh het grootste gedeelte van den avond innemen En het tooneelstuk dat gekozen was (De twee ringen van A. Ruijsch) gaat de krachten der leden van Sparta" wel wat te boven. Niet dat het hun ontbrak aan zucht en inspanning om de karakters te vertolken, maar »liefhebbers" dienden te rade te gaan met de eischen, die gesteld kunnen en mogen worden aan hen, die de denkbeelden van den schrijver aan schouwelijk willen maken. Het stuk was anders blijkbaar goed ingestudeerd, en de dames die wel willend hare medewerking verleenden, komt een woord van lof toe, dat wij haar dan ook gaarne geven. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan N. T a z e 1 a a r, als gezworen van den polder Oud-Noord-Beveland, prov. Zeeland en is benoemd tot dijkgraaf van dien polder P. Tazelaar. Bij Kon. besluit is, met 23 April, aan W. A. graaf Van Lynden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Koudekerke. Bij Kon. besluit is aan P. L o e f f, op verzoek met ingang van 1 Juli ontslag verleend als notaris te Koudekerke. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der artillerie, tot luit.-kol., hoofd der constr.-werk- plaatsen, de majoor C. L. Van P e s c h, kommand, van het korps pontonniers; tot kommand, van het le reg. vest.-artill., de kolonel M. J. Soutendam, van den staf van dat wapen, directeur der artillerie- inrichtingen, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven. De Rijksambtenaar P. Kramer te Hoede- kenskerke is op zijn verzoek verplaatst en hem is als standplaats aangewezen de gemeente Mjjdrecht (Utrecht). Bij beschikking van den Minister van Justitie is de rijksveldwachter F. W. E k k e 1 b o o m te Oude Tonge, met ingang van 9 April verplaatst naar Rotterdam. Hoedekcnskerke. Eene treurige plechtigheid, die de deelneming der gansche gemeente wekte, had Woensdagmiddag plaats. Het stoffelijk omhulsel van den heer M. Beneker, oud-hoofd der openbare school, werd naar de laatste rustplaats gebracht en een lange rij van bloedverwanten en vrienden volgde de lijkbaar. Terwijl de burgemeester J. Welleman reeds een woord tot hulde van den overledene aan het sterfhuis had gesproken, nam de heer Te Gempt, als predikant, het woord op aan de geopende groeve, en de heeren Kousemaker, president van het Onderw.- gezelschap, en Van Betten, hoofd der katholieke school, brachten hulde aan den overleden ambtgenoot. Allen spraken mot den hoogsten lof over den lief hebbenden vader, den ijverigen onderwijzer, den hartelijken, getrouwen vriend. Diep geroerd bedankte de heer P. Leijs, schoon zoon van den overledene, voor de betoonde belang stelling. Het Zuiderzendingsfeest zal, zooals we reeds meldden, dit jaar gehouden worden op 20 Juli, op het landgoed »Goeree", gelegen langs de spoorlijn WouwBergen-op-Zoom. Voor die gelegenheid zullen ten gerieve van het uit- en instappen der reizigers, die zich met de extratreinen naar het feestterrein wenschen te begeven, expresselijk daarvoor perrons worden aangelegd, langs de beide lijnen. (N. 11. Gt.) Thans is aan de Tweede Kamer rondgedeeld het wetsvoorstel door den Minister van Financiën bij zijn belastingplannen toegezegd tot verlaging van den zout-aecijns van 9 tot 4 per 100 K.G. Dit ontwerp toelichtende, wijst hij erop, dat eene belasting van omstreeks 65 pet. van den winkelprijs op een artikel van eerste levensbehoefte veel te hoog is, vooral omdat de miogegoede daar door ongelijk zwaar wordt gedruktvoorts, dat de hooge belasting een bezwaar is voor den landbouw, die groote hoeveelheden zout behoeft voor de zuivel bereiding en vooral dat de zoutaccijns een moeilijk te keeren fraude tengevolge heeft, waardoor jaar lijks circa 4 millioen K.G. zonder betaling van accyns in comsumt;e wordt gebracht. Naar de meering van den Minister zal de overblijvende zoutbelasting voor mingegoeden evenmin als voor de zuivelbereiding overwegend bezwaar opleveren. Hij verwacht stellig, dat de frauduleuze invoer geheel zal ophouden. De Minister berekent, dat de schatkist door de voor gestelde accijns verlaging een verlies zal lijden van 1,997,000, waartegenover zal staan eene besparing van kosten voor personeel langs de zuidelijke grenzen van 60,000 a 70,000 per jaar. Behalve verlaging van accijns wordt de invoering voorgedragen van een beter stelsel van heffing. In antwoord op het adres, door ingezetenen te Rotterdam aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, teneinde instemming te betuigen met de denkbeelden, in zake de t ij d r e g e 1 i n g, ontwikkeld door dr. A. A. W. Hubrecht, heeft ge noemde Minister den onderteekenaars doen toekomen een afschrift van zijn beschikking van 2 April jl. no. 719 afd. KW. op het adres van dr. A. A. W. Hubrecht en anderen, luidende als volgt De Minister van Binnenlandsche Zaken, beschik kende op de adressen van dr. Hubrecht on anderen, waarin de overtuiging wordt uitgedrukt, dat in het algemeen belang het samenvallen van den spoor wegtijd en den burgerlijken tijd zeer wenschelijk is, en verzocht wordt, dat het van regeeringswege daar heen geleid worde, dat geene verandering in de bur gerlijke tydsregeling ingevoerd worde dan zoodanige, die Nederland in aansluiting brengt met den zonetijd voor Midden-Europa. Heeft goedgevonden aan adressanten te kennen te geven dat het ook hem wenschelijk voorkomt, dat spoor wegtijd en burgerlijke tijd samenvallen dat hij dan ook aan de daarbij betrokken autoriteiten bereids in overweging gegeven heeft in dien zin werkzaam te zijn, doch de bevoegdheid mist om daartoe be velen te geven of bindende voorschriften te ver strekken en dat ook de regeling van den spoorwegtijd niet behoort tot de bevoegdheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer K. G. AUaard te Biggekerke deelt in de Midd. Gt. mede, dat het geheim der spook geschiedenis te Zoutelande ontdekt is. Het spook werd namelijk vertegenwoordigd door het negenjarig zoontje des huizes, Jantje. »Met een der gemeenteveldwachters van Koude kerke," aldus schrijft de heer A., »en nog een paar heeren begaf ik mij naar het spookhuis, in gezel schap van de heeren Louws en De Vries. De rollen werden verwisseld en de heer De Vries speelde nu voor spook en liet dezelfde nare geluiden hooren, waarop Jantje hem zoo dikwijls vergast had. Jantje ontstelde en riep»nu ben ik het niet, moeder, nu doe ik het toch niet!" De bedrieger was bedrogen. De politiedienaren ondervroegen hem en hij be kende, in onze tegenwoordigheid, dat hij den dorpel had weggebracht, dat hij de tarwe en de aarde op den vloer en 11. Zondag de lorren over het land gegooid had, dat hij die papiertjes met vloeken en bedreigingen geschreven had en den sleutel van het kabinet, die ook op het onbewoonde huisje past, uit zijns moeders zak had genomen en in dat huisje zoo'n spectakel gemaakt had. Hij had zijnen vader wijsgemaakt een tooverboekje gevonden te hebben, maar daarvan bleek niets waar te zijn." Terecht wekt de heer A. onderwijzers en opvoe ders op om het dwaze geloof aan spoken en geest verschijningen krachtig te bestrijden. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, merkt Het N.bl. v. Nedop. Wanneer men nu een bedrag van f 17,50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van 12,50 en een van ƒ5, betaalt men 7 1j2 cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de verzending goedkooper. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Spijk door ds. W. H. H. Dijkman te Breskens hij de Evang. Luth. gein. te Tiel door ds. D. Fregeris te Groede. Bij het examen vrije en orde-oefeningen te Breda zijn geslaagd de heeren H. Lampen, onder wijzer aan de Christ. Bijz. school te GoesI. J. E. Feleus, onderwijzer aan de openbare lagere school te Kattendijke G. A. Haringman te Brouwershaven en M. De Zeeuw te Willemstad. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldH. de L., 63 j., te Ko- lijnsplaat, wegens diefstal tot 14 dagen gev.straf M. H., 47 j., te Kolijnsplaat, wegens bedelarij tot 3 dagen hechtenis. Gemengde Berichten. 'Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Maart 1892. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand Maart 547 telegrammen, ontving 583, overgenomen en verder geseind werden 925 totaal 2055. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. 3 4 26 60 8 11 19 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 22 22 44 15 24 39 's-Heer Arendskerke 13 15 28 's-Heerenhoek 18 21 39 Heinkenszand 18 26 44 Hoedekenskerke 24 34 58 265 698 963 5 5 10 47 40 87 7 9 16 12 16 28 41 80 Wolfertsdijk 15 24 39 Dinsdag zijn op aanwijzing te Spaarndam ge resteerd 3 boerenarbeiders, Belgen, en c es agouds naar Haarlem overgebracht als verdacht van mede plichtigheid in zake den inbraak en moordaanslag te Zaamslag, in de vorige week gepleegd. Zij werden te Haarlem door den rechter-commissaris gehoord en zijn Woensdagmorgen na den nacht op het politie bureau te hebben doorgebracht op transport gesteld naar Middelburg. Zij zijn echter weder op vrije voeten gesteld, omdat van hun schuld aan den moord niet is ge bleken. Evenwel moeten zij belangrijke aanwijzingen aan de justitie hebben kunnen geven, daar zij wer kelijk tot het plegen van den moord waren aangezocht. Gelijkmatig licht voor planten. Niet elke bloe menvriend weet, dat het dagelijkse he omwenden der bloempotten zeer bevordelijk is voor de ontwikkeling der planten. Vóór alles moeten de planten op een zonnige plaats staan, zoo mogelijk daar, waar zij kunnen genieten van de morgenzon dagelijks geve men zich de moeite de potten zoodanig om te wenden, dat die zijde, welke gisteren in 't volle licht stond, nu naar den binnenkant der kamer is gewend, daardoor ontwikkelt de plant zich gelijkmatig. Planten groeien immer naar die zijde, vanwaar 't licht komt en verzuimt men 't wenden, dan is de ontwikkeling eenzijdig. De profetie, dat de wereld den 29n Maart jl. zou vergaan, had bij de huishoudster van een bakker te Weerdingermond geloof gevonden en zij scheen dien dag niet gerust tegemoet te gaan. De laatste dagen vóór den 29n was zij reeds wat zonderling in haar gedrag en liet haar werkzaamheden soms raar in de war loopen, tot het den 29n Maart, al pratende over het vergaan der wereld, bij haar tot volslagen verstandsverbijstering overging. NGr. Ct.) Te Rozendaal wordt er ijverig gewerkt aan het vervaardigen van bestekken en teekeningen, betreffende eene geheele verbouwing van het station aldaar. De bestaande gebouwen zullen gesloopt en nieuwe aan de eisehen des tijds beantwoordende gebouwen en een gewijzigd emplacement gemaakt worden.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1