1892 N°. 42. Donderdag 7 April. 79ste jaargang. Agent van politie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad verten tiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van adverteiitiëü vóór 8 urea op «ten dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van diiemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente G O K S op VRIJDAG den 8 APRIL 1892, des namiddags te 2 uren. Goes, den 4 April 1892. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Na beëediging van den heer J. Adam I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen 6tukken. IV. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. V. Idem der belasting op) de honden. VI. Rekening over 1891 en begrooting voor '93 van de kosten der Openbare Gezondheids commissie. VII. Voorstel van Burg. en Weth., nopens de kiezerslijsten, naar aanleiding der berichten van de besturen van instellingen van wel dadigheid. VIII. Voorstel als boven tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1891. IX. Idem voor 1892. X. Idem nopens de nieuwe tijdrekening. XI. Wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1891. XII. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het L. O. XTTT. Aanwijzing van twee leden in het stembureau voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad en van 4 leden der Provinciale Staten. Op voordracht vau dei Cnnmissaria van politie is in de plaats vau H. S. VALKENBURG, als zoodanig eervol ontsla gen, benoemd tot 2e klasseJACOB NIEUWENIIUIJZEN, a/ent van politie te Rotterdam, zulks met ingang van I April jl Goes, den 4 April 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 6 APRIL 1892. De liberale kiesvereéniging»Goes" stelde in hare vergadering van jl. Maandag tot voor- loopige candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zeeland de heeren: J. M. Kakebeeke met 25 en J. J. 'Ochtman met 22 stem men, beiden te Goes, den beer G. Schipper te Ierseke met 18, den heer J. G. P. Timans te 's-Heerenkoek met 16 en de heeren J. Fransen v. d. Putte en J. J. Ramondt, beiden te Goes, resp. met 10 en 9 stemmen. In de verschillende afdeelingen zijn thans gezamen lijk uitgebracht 99 stemmen. De candidaten, die al dadelijk meer dan 2/3 van het aantal stemmen op zich vereenigen, zijn volgens het reglement definitief gekozen. Dit zijn de heeren J. M. Kakebeeke met 96, G. Schipper met 78 en J. G. P. Timans met 85 stemmen. Voor de vierde vacature zal in de afdee lingen eene nieuwe stemming moeten plaats hebben over de heeren J. J. Ochtman, die 61, J. J. Ramondt, die 16, A. Gallis Merens, die 16, J. Welleman, die 12, A. Bruggeman en J. Fransen v. d. Putte, die elk 10 en J. J. Van Gorsel en P. Dekker Jz., die elk 9 stemmen op zich vereenigden. Dinsdagavond hield de Roomse h-katho- lieke kiesvereeniging alhier eene druk bezochte vergadering, waarin men met algemeene stemmen den heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek candidaat stelde voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Prov. Staten en verder besloot de drie overige door de liberale kiesvereenigingen te stellen candidaten over te nemen en te steunen. Vermoedelijk wachten het Goesche kunstlievend publiek nog een paar kunstavonden. Bij het bestuur der sociëteit V. O. V. zijn althans aanvragen om de concertzaal ontvangen voor een viool-concert in de maand April van den bekenden violist Aug. Wilhelmj met medewerking van den pianist Niemann en voor eene opvoering van het gunstig bekende tooneelstuk Stadslucht" door het gezelschap van Legras en Haspels. Door Burg. en Weth. van Goes is aan den Raad een voorstel ingediend, om betrekkelijk de aanschrijving tot het doen stilstaan der klok op 1 Mei a. s. gedurende 20 minuten, te kennen te geven, dat daartegen bezwaar is met het oog op het zich bij den dag sterker uitsprekende verlangen, dat ons land zich aansluite bij de Midden-Europeesche iijdberekening. Mocht toch binnen eenige maanden die aansluiting tot stand komen, dan zou binnen een kort tijdsverloop tweemaal eene vrij belangrijke wij ziging ii\ het gewone dagelijksche leven van de in gezetenen gevergd woiden. lierseke. In de gisteren gehouden Raads vergadering waren afwezig de heeren Klos en Sauer. Wegens gebrek aan tijd waren geen notulen dei- beide voorgaande vergaderingen aanwezig. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreflende de invoering van den Greenwich-tijd, stelden Burg. en Weth. voor een afwachtende hou ding aan te nemen, totdat zal gebleken zijn of een algemeen invoeren door andere gemeenten een volgen noodzakelijk maakt. Burg. en Weth. verklaarden ev zich geen voorstanders van en voorzagen voor de gemeente nadeelen van den maatregel, tenzij alge meen besloten werd de werkzaamheden te verzetten. Het voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. Blijkens ingekomen kennisgeving zal de onderwijzer De Man zijn functie alhier den 15n April aanvaar den, de onderwijzer Snouek den ln Juni of wan neer zijn nog te benoemen opvolger te Dreischor hem zal kunnen vervangen. Van Ged. Staten waren ingekomen: De goed keuring der begrooting voor 1892 en kennisgeving, dat de rijksbijdrage in de kosten voor het lager onderwijs door den Minister van Binnelandsche Zaken bij voorschot is bepaald op 2800. Het Burgerlyk Armbestuur verzocht en verkreeg machtiging om 658,04 '/2 uit de onvoorziene uit gaven te bestemmen tot bedeeling in geld, brood enz. De Voorzitter herinnerde hierna, dat in eene ge heime zitting besloten werd tot vergrooting der beide gemeentescholen. De teekeningen dier werken bood hij heden den raad aan en verzocht machtiging voor Burg. en Weth. tot aankoop der benoodigde gronden, voor school 1 tot een bedrag van 2500 (waarbij ingesloten de koopprijs van 2 huizen), voor school 2 tot een bedrag van /'132. De bestekken zullen zoo spoedig mogelijk worden klaargemaakt. Aangenomen met algemeene stemmen. Naar aanleiding van het besluit tot vernieuwing der Damstraat, dat weldra tot uitvoering zal moe ten komen, kwamen Burg. en Weth. terug op de, bij het opmaken der begrooting, afgekeurde rioleering van een sloot van het telegraafkantoor tot aan de Kaaistraat. De straat is nu uitgestoken en nu blijkt opnieuw, dat do bedoelde rioleering zonder schade der gemeente niet achterwege zal kunnen blijven. Daarom stelden Burg. en Weth. voor haar bij de vernieuwing der straat in te sluiten, als het bestuur der Breede Watering het dempen der sloot goedkeurt. De kosten zijn begroot op hoogstens 825. De heer Cupérj verklaarde nu met het denkbeeld mee te gaan, maar vroeg of het niet met minder kosten kon. Deze vraag gaf aanleiding tot de overweging en de goedkeuring van een ander plan van den gemeente opzichter, dat begroot is op 850, maar van wijder strekking is. Ten gevolge van dit besluit werd met 7 tegen 1 stem het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men om de leening ad 9000 voor de Damstraat met f 850 te verhoogen. Daarna noemde de Voorzitter verscheidene werk zaamheden op, tot welker afdoening reeds was aan gemaand, maar die wegens gebrek aan tijd ter secre tarie onmogelijk konden klaarkomen. De vermeer dering van personeel was onvermijdelijk. Daarom stelde de Voorzitter (niet B. en W.) voor, alsnog ƒ225 op de begrooting te brengen, teneinde het salaris van den fungeerenden klerk met j 100 te verhoogen en een nieuwen aan te stellen tegen f 200. Voor de 3 nog resteerende kwartalen van dit jaar is dus nog J 225 noodig. De heer Joos Zandee vroeg of de vermeerdering van werkzaamheden alleen uit de arbeidswet voort sproot, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde en de heer Sinhe herinnerde, dat het vorige jaar do heer Geill hier ook was. De heer Gupérij wilde het voorstel steunen, maar verzocht een zoo degelijk mogelijken klerk aan te stellen, dus als het kon geen élève. Het voorstel van den Voorzitter werd met 7 tegen tegen 1 stem aangenomen en met dezelfde stem menverhouding werd besloten het bedrag te vinden uit het goed slot. Daarna werd in gesloten zitting het kohier van den hoofdeljjken omslag opgemaakt. AII(1 delI»cirg-, De Maandag gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging »E en- dracht maakt Macht" werd door 72 leden bijgewoond. Op voorstel van den voorzitter, den lieer mr. W. A. Van Iloek, ging de openbare vergadering eerst in eene geslotene over. Na heropening was aan de orde het stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Door het bestuur wa^-en aanbevolen de aftredende leden de heeren J. Lantsheev en D. A. Dronkers, die dan ook met algemeene (72 en 71) stemmen gesteld werden. Op een schrijven door het bestuur aan den heer W. A. graaf Van Lijnden gericht was bericht ont vangen dat de heer Van Lijnden niet tot de liberale partij behoort, doch evenmin zich tot de anti revolutionaire partij gerekend wil zien, doch dat hij een eventuëele candidatuur dezer vereeniging gaarne zal aanvaarden. Hoe gaarne verschillende leden den heer v. Lijnden candidaat wenschten gesteld te zien, kon dit niet omdat het in strijd is met art. 1 der statuten, dat voorschrijft dat enkel personen, die do liberale be ginselen zijn toegedaan, candidaten van Een dracht maakt Macht" kunnen worden. De vergadering be sloot dan ook met 68 tegen 4 stemmen tegenover den heer Van Lijnden geen candidaat te stellen, dcch in een door vele liberale kiezers onderteekende advertentie den heer Van Lijnden openlijk aan te bevelen. Over de candidaatstelling van bet aftredend lid den heer J. II. Snijders ontspon zich nog al eenige discussie, omdat de heer Snijders zich bij de laatst gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer open lijk candidaat had gesteld tegenover den candidaat der liberale kiesvereeniging. In het belang der partij was echter de candidaatstelling gewenscht, zoodat ook de heer Snijders met 52 stemmen voorloopig werd gesteld, 21 briefjes waren in blanco ingeleverd. In overleg met de andere kiesvereenigingen werd in de plaats van het aftredende anti-revol. lid, den heer dr. J. v. d. Beko Callenfels, genoemd de keer J. Verkuijl Quakkelaar, wethouder te Vlissingen, die verklaard had eene eventueele candidatuur te zullen an vaarden. Met 68 stemmen werd daarop de heer Quakkelaar de candidaat der vereeniging. Van den uitslag dezer stemming zal aan het be stuur der centrale liberale kiosvereeniging bericht worden gezonden. Door den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen is belast met den geneeskundigén dienst op de sectie Rozendaal Krabbendijke, met ingang van 1 April, dr. L. M. J. Verlinden, te Bergen-op-Zoom, ter vervan ging van dr. W. J. Schmidt aldaar, die met ingang van dienzelfden datum, op zijn verzoek, van dien dienst ontheven is. Borsclc, In de Maandag alhier gehouden v e r- gadering van den Gemeenteraad werd door Burgemeester en Wethouders verslag gedaan van den toestand der gemeente over 1891. Onder de ingekomen stukken behoorde o. a. een verzoek van mej. G. C. Duijvestem, onderwijzeres alhier, om eervol ontslag uit hare betrekking met 1 Mei a. s. Met het oog op de bijzondere omstan digheden, waarin de gemeente verkeeren zal in ge noemden tijd, werd het verzoek voorwaardelijk toe gestaan onder bepaling, dat het eervol ontslag in elk geval zal ingaan half Mei. Ter voorziening in de vacature werden Burge meester en Wethouders gemachtigd onverwijld solli citanten op te roepen. Aan de vergadering werd msdedeeling gedaan van eene circulaire van heeren Ged. Staten over de in voering van den Greenwicher tijd met 1 Mei. De Raad had geene bedenking om tot de invoering van genoemden tijd medewerking te verleenen. Met een toepasselijk woord van waardeering reikte 'de beer M. Bolle, burgemeester van Haamstede, tevens agent der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, jl. Vrijdag de vol gende medailles dier Vereeniging aan de na te noemen Burgksluiscke varensgezellen uit de groote zilveren medaille aanJacob Van der Klooster, schipper van de reddingsbootde kleine zilveren medaille aan de overige bemanning, bestaande uit Cornelis Van der Klooster Jzn., Dirk Van dei- Klooster, Marinus Van der Klooster en Hendrik Speelman (eon gepensioneerd en gedecoreerd Indisch militair). De groote zilveren medaille aan Dirk Van der Klooster Azn., schipper van een hoogaars; de kleino zilveren medaille aan de overige opvarenden van dat schip, zijnde: Dirk Van der Klooster Dzn., Andries Dijkgraaf, Jan Landegent, Johannes Van Vessem en F. Pasveer. Deze moedige mannen hebben den 31 December, onder zéér ongunstige omstandigheden, negentien man gered van het op den Oosler gestrande fregat Iquique. Het St.bl. no. 20 bevat een Kon. besl. van 4 April waarbij op voordracht van den Min. van Binuenl. Zaken; »Overwegende, dat het wenschelijk is een Staatscommissie te benoemen om der Regeoring van raad te dienen bij de voorbereiding eener wettelijke regeling betreffende de begrafenisfondse n", door H. M. de Konin gin-Regentes is goedgevonden en verstaanlo. een Staatscommissie in te stellen, om na te gaan welke wettelijke regelen wenschelijk zijn ten aanzien van de inrichting en de wijze van werken van begrafenis fondsen en soortgelijke instellingen, welker werkkring omvat het verzekeren van uitkeeringen tot geringe bedragen bij overigden, en om die wettelijke regelen te ontwerpen2o. te benoemen tot leden der com missie dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, tevens voorzitter dr. J. 0. Bolle, arts te Middelburg; C. J. M. Dijk- mans, lid van den gemeenteraad te Amsterdam dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Rijks-Universi teit te Leidenmr. W. L. P. A. Molengraati', hoogl. aan de Rijks-Universiteit te Utrechttot secretaris mr. D. Simons, advocaat te Amsterdam. Tegen 26 dezer komt de Tweede Kamer weer terug, hoofdzakelijk voor de B i 11 i t o n z a a k. Er is geen twijfel of het nieuwe contract, dat de schat kist veel grootere voordeelen verzekert, zal worden aangenomen zoowel door de aandeelhouders als dooi de Wetgevende Machten dan zijn we ook weer van die lastige quaestie af. Voor het overige zal de Kamer, den 26en April bijeenkomende, den 13en Mei of daaromtrent wel weder huiswaarts gaan, om in Juni terug te keeren voor de afdoening van 't groote werk voor dit parlementair jaarfinanciëele wetten, tijdelijke hulp aan de gemeenten enz. De twaalfde jaarvergadering van Pa trimonium werd gisteren door dhr. Kater ge opend met een rede, waarin hij aan de stichting en den bloei van den Bond herinnerde en daarna op kwam tegen het beweren van mr. De Kanter, dat het sociaal congres geen resultaten opleverde en alleen belegd was om den opgestoken storm tusschen de groote heeren en Patrimonium te bezweren. Uit het jaarverslag bleek, dat het getal afdeelingen met 14 toenam en thans 114 bedraagt, met ruim 10,000 leden. In verschillende afdeelingen bestaan bibliothe ken, Zondagsscholen, jongelingsvereenigingen, school-, zieken- en weduwenfondsen enz. De ontvangsten be liepen ƒ1420, de uitgaven ƒ1080, saldo ƒ340.' De vergadering herkoos de heeren Van Vliet, van Leeuwarden, en Sizoo, van Dordrecht, tot bestuurs leden. Daarna werd begonnen met de behandeling van de 37 voorstellen uit de afdeelingen. In de Prov. Nbrab. Crt. lezen we het volgende »In de laatste zitting van den gezondheidsraad te Weenen werd door professor Benedikt eene verhan deling gehouden over een geval van zenuwtoe vallen, dat door hem behandeld en geheel genezen was. De patiënt was een 50jarig man, die reeds sinds jaren aan toevallen leed. Uit de eigenaardige verschijnselen, waarmede deze toevallen gepaard gingen zij begonnen altijd met een samentrekken van de rechterhelft van 's mans gezicht besloot de beroemde geneeskundige, dat de ziekte moest zetelen in de hersens, en wel dicht bij de plaats, waar de gezichtszenuwen beginnen. In de Billroth- sche cliniek werd nu de schedel van den lijder ge opend. Door een electrischen stroom werd nauwkeurig de plaats bepaald, waar de hersens waren aangedaan, waarna dat gedeelte der hersens werd verwijderd. De operatie slaagde in alle opzichten gelukkig. De wond heelde goeder deden zich geen complicaties voor, en in geen maanden heeft de patiënt meer last van toevallen gehad. Dergelijke operaties toonen aan, op welk een hoogen trap in onze dagen de heelkunde staat. »Ook onze chirurgie kan op zulk een resultaat bogen. »Een Indisch militair, sedert 1889 aan toevallen lijdende, zocht bij prof. Van Iterson te Leiden hulp. De dagelijks komende toevallen werden voorafgegaan door trekkingen in de vingers. Dit verschijnsel kon hij dan ook als voorbode van een epileptischeu aan val aangeven. Door deze dagelijksche plagen in booge mate gekweld, drong hij ten zeerste op eene operatie aan, teneinde van dit euvel verlost te worden. Prof. Van Iterson zwichtte voor dien aandrang, hoewel een volkomen bevredigend resultaat, in aanmerking genomen den duur vau het lijden, terwijl geen ver wonding als directe oorzaak kon worden aangegeven, den patiënt niet kon voorspeld worden. De operatie werd op de reeds beschreven wijzeopening van den schedel op eene bijzondere wijze, waardoor snelle genezing mogelijk zou zijn, en wegneming van dat deel der hersenen wat aaa de beweging der vingers beantwoordt, waarna de schedel weer gesloten werd, in Dec. '91 verricht. »Nadat de op dezen ingreep in de hersensubstantie noodzakelijkerwijze volgende complicaties verdwenen waren, volgde eene ongestoorde genezLag, zoalar lak

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1