1982 N°. 41. Dinsdag 5 April. 79sle jaargang. Bij dit uonimer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. g Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,'/ 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending^ van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave* COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wor'dt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 APRIL 1892. Jl. Zaterdag had in het gebouw der Am bachtsschool alhier de jaarlijksche uitreiking plaats van diploma's, aan leerlingen die na volbracnte studie en toegerust met de noodige bekwaamheid de inrichting gaan verlaten. Dr. Z. Th. Diehl, voorzitter der vereeniging, hield j in tegenwoordigheid van een groot aantal belang stellenden eene hartelijke toespraak tot de gediplo meerden, waarin hij deed uitkomen, dat het getuig schrift wel een bewijs was van betoonden ijver en ook van eene voldoende mate van kennis en kunde om daarmede den strijd om het bestaan in de maat schappij met moed en vertrouwen te kunnen aan vaarden, maar dat toch de verwerving er van nog slechts eene eerste schrede is op den levensweg. Hoofd en hand mogen beiden eene zekere mate van ontwikkeling en vaardigheid hebben verworven, daarmede is nog geen waarborg verkregen voor een bestaan in de toekomst. Groote ijver, ernstige plichts betrachting en voortdurend verwerven van meerdere kennis moeten het doel zijn, waarnaar gestreefd moet worden. Daarmede moet gepaard gaan een zekere mate van geluk en dat geluk wenschte hij den leerlingen van ganscher harte toe, hun daarbij de verzekering gevende, dat het bestuur der Ambachts school hun ook op hun verderen levensweg zal blijven gadeslaan en steeds bereid zal bevonden worden hun steun te verleenen, wanneer die strekken kan om hen eene ge wenschte betrekking te doen verwerven. Hij eindigde met een hartelijk woord van dank aan allen, die door zedelijken en daadzakelijken steun de vereeniging »de Ambachtsschool" helpen in stand houden. Als gebruikelijk ontving elk der leerlingen als aandenken aan de inrichting, die zij gaan verlaten, eenig gereedschap, terwijl éen hunner, die eene andere carrière gaat volgen, een meer daarmede overeenstemmend geschenk ontving. De namen der gediplomeerden zijn J. C. Sinke, J. Oudeman, J. De Koning, D. J. Arentz, W. Knie riem en J. M. Verburg. Als gewoonlijk waren in de lokalen der ambachts school weder tal van teekeningen en voorwerpen tentoongesteld, o. a. een nieuwe gevel voor eene slachterij hier ter stede, die weder het bewijs leverden welk uitstekend onderwijs de leerlingen aldaar onder leiding van hunne bekwame en ijverige onderwijzers genieten. Men schrijft ons uit Ierseke Naar aanleiding van de bewering des heeren G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp, voorkomendein een ingezonden artikel in uw blad van Zaterdag, de bewering namelijk, dat grondeigenaars door de vermo gensbelasting ten tweeden male getroffen worden, zij hier medegedeeld wat ik pas door iemand bij den landbouw betrokken hoorde beweren en verdedigen. Stelling. De grondbelasting drukt niet op den grondeigenaar. Bewijs. Als iemand land wil koopen dan bepaalt bij vooraf de koopsom door de pacht, verminderd met grond- en andere lasten, naar den heerschenden rentestand te kapitaliseeren. Brengt bijv. een hektare land 50 pacht op en drukken daarop ƒ10 lasten, dan kan men voor die hektare naar 4 pet. f 1000 betalen, zonder dat de lasten den kooper hinderen. Bij erfenis geschiedt iets dergelijks, wat wij hier wel niet zullen behoeven te ontwikkelen. Ik geef het bovenstaande niet ter bestrijding van den heer Van den Bosch, maar om bestrijding van de stelling zelve, zoo noodig, uit te lokken. Ik be geef mij dus ook niet in de quaestie op wien de grondlasten dan wèl drukken. Kolijngplaat. In de vergadering der vrijzinnige kies vereeniging sAlgemeeii belang", Zaterdag 1.1. gehoudüD, werden de voorloopige candidaten voor de Prov. Staten genoemd en besproken. De uitslag der stemming was, dat de heer J. J. Ochtman te Goes 16, de heer J. M. Kakebeeke aldaar 15, de heer G. Schipper te Ierseke 15, de heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek 8 en de heeren J. J. Ramondt te Goes en P. Dekker Jz. van Wemeldinge elk 5 stemmen verkregen. Kolijnsplaat. Vrijdag 11. deed de nieuw be noemde burgemeester de heer W. F. J. W a g t h o van Tolen zijne intrede in deze gemeente. Eene feestcommissie bestaande uit de heeren J. Vermeulen, dr. J. L._ Hage, P. J. Der Weduwen, T. Mouthaan en J. Verhulst had zich reeds vroeger gevormd en was door flinke medewerking van alle zijden in staat hare taak op waardige wijze te volbrengen. Vroeg in den morgen stonden er reeds twee eerepoorten, de eene aan de zuid-, de andere aan de noordzijde der Voorstraat tegen het Raadhuis, beide rijk met groen en bloemen versierd en de eerste met toepasse lijke inscription. De vaderlandsche driekleur wap perde uit schier alle woningen, terwijl een drietal café's hunne gevels aardig versierd hadden. In den voormiddag bad vanwege de feestcommissie een bedeeling aan de armen van alle gezindten plaats, terwijl eenige dagen te voren namens diezelfde com missie om het volslagen gebrek aan werk eveneens zulk eene bedeeling had plaats gehad. Met den middag stelde zich de eerewacht, bestaande uit ruim 60 ruiters, allen gedecoreerd, op, waai- tusscben de twee rijtuigen der feestcommissie, om den Burgemeester op de grens van Kolijnsplaat en Kortgene te ontvangen en ZEd. naar bet raadhuis te begeleiden. Een rijtuig met 2 leden van den ge meenteraad (een wethouder en een raadslid) was reeds vroeger vertrokken, om den heer Wagtho aan den Kortgeenschen steiger af te halen en daar te verwelkomen. Op de grens der gemeente werd ZEd. daar gecomplimenteerd door den president der feest commissie en werden de leden dier commissie daar voorgesteld, zoo ook de heide commandanten der eerewacht de heeren G. Israël en A. N. v. Langeraad. Dicht bij de kom der gemeente stond het fan farekorps Eendracht maakt Macht" van Kortgene geschaard, dat zich bij den stoet voegde en door zijne schoone tonen de vroolijkheid, die er allerwege heerschte, nog verhoogde. Ook de jonge dames en de jongelingen, die met zooveel ambitie verscheidene avonden gekroond hadden, namen plaats in den feest stoet. Zoo ging men het geheele dorp over tot voor het net versierde raadhuis, waar de gemeenteraad vergaderd was en de burgemeester onder een toe vloed van belangstellenden door den oudsten wet houder den heer N. Tazelaar geïnstalleerd werd. De heer Wagtho sprak daarop een treffend woord tot den oudsten wethouder, de overige leden van den raad, den secretaris en het publiek, wat met luid applaus beantwoord werd. Middelerwijl hadden zich de schoolkinderen der twee hoogste klassen in de school verzameld en met muziek aan 't hoofd gingen deze naar het raadhuis. Daar begroette het hoofd der school de heer J. Vermeulen den heer Wagtho uit naam der kinderen en ook der overige onder wijzers als burgemeester en voorzitter der school commissie. Een tweetal meisjes boden den burge meester onder een gepaste toespraak een bouquetje aan. Daarna dankte de burgemeester èn't hoofd der school èn de leerlingen en beloofde den laatsten een prettigen dag te zullen bezorgen. Des avonds was de geheele Voorstraat met de sierlijke linden met lampions verlicht. Ook brandden er verscheidene teertonnen en werd er eenig vuur werk ontstoken, terwijl de muziek lustig speelde. Prachtig weder begunstigde den geheelen dag het feest, dat door velen, ook uit de omliggende ge meenten, bezocht werd en deed de illuminatie uit stekend slagen. In de smaakvol versierde raadkamer ontving des avonds de gemeenteraad den burgemeester en de feestcommissie met nog eenige notabelen der ge meente. Gulhartige vroolijkheid en gastvrijheid zaten daar voor en de gezelligheid werd er zeer betracht. Kortom de wijze van ontvangst en de houding der geheele gemeente op dien feestdag getuigen, dat men hier zeer met burgemeester Wagtho's komst inge nomen is. Heden wordt ZEd. te Kortgene, Donderdag te Kats geïnstalleerd. Met 1 Mei as. zal de ijker J. Schraver, thans te Rotterdam, optreden als ijker, chef van dienst te Assen. Kill ami-Ba tli. De heer W. Bakker, surnumerair bij de Staatsspoorwegen, is bevorderd tot 3e klerk. Bij kon. besluit is benoemd tot schoolopz. in het arr. Schiedam mr. L. A. Bybau, te Delft. In een te Vlissingen gehouden buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers in de Stoom vaartmaatschappij Zeeland", tot verkiezing van twee commissarissen, zijn de daartoe voorgedragen heeren, mr. H. P. G. Quack en jhr. mr. J. R o 11met algemeene (22) stemmen benoemd. Bij kon. besluit zijn benoemd M. Dieleman W z. tot dijkgraaf van den polder Nieuw-Othene P. F. De Vleeschauwer tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Vergaert; J. De Looff L z n., tot dijkgraaf van den polder Noord-Beveland. Yan zeer vertrouwbare zijde wordt aan de M. Ct. de waarheid bevestigd van de tijding, dezer dagen door een der bladen omtrent Domburg ge bracht, dat dr. Mezger het plan heeft in den aanstaanden zomer daar zijne patiënten te behande len; hij zou dit zelfs wat van nog meer belang is geregeld eiken zomer willen doen. Het zou "namelijk het idee van dr. Mezger zijn om in plaats van zijn verblijf daar als rusttijd te gebruiken in het vervolg in den winter eenige vacantia te nemen en des zomeis op Domburg inet de behandeling van patiënten voort te gaan. Met ingang van 1 April zal geene post verzending meer plaatshebben met de stoom- booten tusschen Zieriksee en Middelburg, doch zal van af 1 April postverzending plaatshebben dage lijks behalve op Zon- en feestdagen, met de stoom- booten der Zierikzeesche Maatschappij, doch alleen van Rotterdam naar Zieriksee (niet van Zieriksee naar Rotterdam). (Z.-Nb.) Onder opmerking, dat de minister van oorlog bij de interpellatie, die door den heer Keuchenius is aangekondigd over het geval van kapitein Roelants, de gelegenheid zal hebben, de be slissingen van zijnen voorganger van minister Bergansius is het verbod afkomstig om in uniform aan het zendingswerk deel te nemen en van hem zeivente verdedigen, acht de N. R. Cthet niet ondienstig, bij al het rumoer dat over deze zaak gemaakt wordt, mede te deelen wat de midder nachtzendeling J. Van der Steur in de Stand, schrijft over hetgeen er te Arnhem by dit zendingswerk zoo al voorvalt. Men begon daar dat werk onder eenen algemee- nen tegenstand. Het gepeupel werd tegen de zen delingen opgeruid en omgekocht, en geheele troepen militairen ook onderofficieren maakten het hun lastig. Er werd zelfs van de sabel gebruik gemaakt de zendelingen werden overal achtervolgd en meer malen, zegt Van. der Steur, was zelfs hun leven in gevaar. Hiernaar kan men beoordeelen, hoe weinig vreedzaam dit werk verloopt Nu heeft men zich voor te stellen, wat de ge volgen kunnen zijn, wanneer aan bemoeiingen, die zóóveel verzet vinden en zóóveel wanordelijkheden uitlokken, een officier deelneemt. Van der Steur deelt mede, dat toen kapitein Roelants in uniform aan het zendingswerk deelnam, hij slechts zwijgend had heen en weer te loopen, oin de mindere mili tairen op de vlucht te jagen. Dat was de uitwer king van de uniform. Maar den officier in burger- kleeding kent men niet of heeft men niet te kennen neemt hij aan de bemoeiingen der zending deel, dan moet hij meer doen dan zich vertoonenen bijge volg stelt hij zich bloot aan al hetgeen waaraan, volgens Van der Steur zelf, de andere zendelingen blootstaan hij wordt in wanordelijkheden en vecht partijen betrokken, kan in botsingen komen met (niet zelden beschonken) militairen van onderge schikten rang, in moeielijkheden worden gewikkeld met de politieen wat niet al meer. Alles dingen, waarvoor een officier of wie er anders een openbaar ambt bekleedt, veel meer dan een ambteloos burger zich te wachten heeft. Een officier ook inzonderheid hierom, omdat hij te waken heeft voor de hand having der discipline in het leger. Wanneer zulke overwegingen er toe hebben ge leid om dezen kapitein niet in aanmerking te bren gen voor den hoofdofficiersrang, dan kan daarom nog niet gezegd worden dat hij gestraft werd om dat hij de zedelijkheid trachtte te bevorderen. Alles komt hier aan op de wijze hoe hij dat deed, en op de plichten, die in zijne positie van bevelvoerend officier op hem rustten. De Eerste Kamer heeft Zaterdag aange nomen de overeenkomst met Oostenrijk betreffende den vrouwen- en meisjeshandel, en na eenige dis cussie, waarin op de onbillijkheid werd gewezen tegenover de Nederlandsche landbouwers, het wets ontwerp tot schorsing van het uitvoerrecht van suiker in Nederl.-Indië. Dit laatste werd aangenomen met 29 tegen 8 stemmen. Hierna ging de Kamer op recès. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat in Duitschland eerlang een wetsvoorstel aanhangig zal worden gemaakt, waarbij burgerlijke t y d en z n e t ij d zullen worden geünificeerd. Vad Met het oog op de nieuwe t ij d regeling hebben Ged. Sraten aan de gemeentebesturen in Zeeland een uittreksel uit den brief van den Min. van Binnenlandscbe Zaken dd. 10 dezer gezonden en daarbij dien besturen in overweging gegeven na den nacht van 30 April op 1 Mei e. k. op het telefoon- of telegraafkantoor in hun gemeente, of waar dit niet aanwezig is, op het naastbijgelegen kantoor van het juiste uur zich te vergewissen en de klok der gemeente daarnaar te regelen. Vóór 15 April a. s. zullen zij gaarne van die besturen vernemen of zij wenschen mede te werken tot het invoeren van den Greenwicher tijd in de samenleving. De N. R. Gt. dringt er op aan, niet te rusten voordat bewerkt is, dnt alle autoriteiten, die bet wel meenen met 's lands belang, en daartoe mogen toch zeer zeker de besturen der groote spoorweg maatschappijen in de eerste plaats gerekend worden, inzien dat de inlijving bij Greenwich ons op den duur in honderderlei vorm telkens wederkee rend nadeel bezorgt. Zoo wij lijdelijk blijven, zal de drang tot unificatie zich zóo sterk doen gevoelen, dat'wij dan, zonder het te willen, in het burgerlijk leven al zeer spoedig naar den Greenwichtijd zouden gaan rekenen. Dan eerst zouden, maar te laat, de oogen opengaan van hen, die thans liever den Ainster- damschen naast den spoorwegtijd willen behouden, maar die, moet er geünificeerd worden, veel liever op Greenwich een uur vóór, dan daarmede gelyk zouden zijn. Het verslag, is thans bekend van de commissie over de inlichtingen op het adres van mr. Ph. De Kanter c. s. te Haarlem, houdende verzoek tot wij ziging der wet op de j a c h t en v i s s c h e r ij. De commissie weerlegt uitvoerig de argumenten en schijnargumenten, door den Minister ten voor- deele van de jachtwet aangevoerd en komt door hare overwegingen lot de overtuiging, dat er geen alge meen belang is aan te wijzen, van genoegzaam ge wicht, om de vrijheid van den eigenaar van den grond tot het bemachtigen en dooden van wild en schadelijk gedierte op eigen grond tot bescherming van zijne veldvruchten in die mate te beperken, als door de wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87) geschiedt en daarom acht zij wijziging der jachtwet in dien zin noodig. De Minister van Landbouw heeft den invoer in Frankrijk verboden van levende runderen, geiten, schapen en varkens uit België. De beesten uit Hol land, door België gevoerd, zullen alle in Frankrijk worden toegelaten als zij per spoor worden vervoerd in waggons, met lood afgesloten door de Hollandsche douane-beambten. Dezelfde maatregelen zijn voor geschreven voor vee uit Duitschland. Blijkens een bericht van den consul-generaal te Christiania heeft de Noorsche regeering den in voer in Noorwegen verboden van uit Neder land herkomstige levende paarden, runderen, schapen en geiten. Het D. is in staat, op de meest stellige wijze te verzekeren, dat de dezer dagen verspreide berichten, omtrent exploitatie der Neder landsche spoorwegen door den Staat, van allen grond ontbloot zijn, en daaromtrent bij de Regeering geen plannen bestaan, noch met iemand, wie het ook zij, overleg is De president der Fransche repu bliek is door H. M. de Koningin-regentes be noemd tot grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. De Koningin-Regentes heeft bepaald, dat haar vertrek naar Amsterdam zal zijn op 19 of 26 April. Uit eenige stukken, opgenomen in het Vader land, betrekking hebbende op het door dr. Koe ling Brouwer tegen 21 September a. s. ge vraagd ontslag als le geneesheer aan bet Haagsche krankzinnigengesticht, blijkt o. a. dat het bestuur van dit gesticht de plaats, die de medicus daar in neemt, zóó weinig telt, dat hem zelfs een eigen kamer wordt onthouden, niettegenstaande hij reeds kort na het aanvaarden zijner functie daarom heeft gevraagd en daarop later is teruggekomen, laatstelijk nog den 7den Maart jl. »Het gemis van die kamer zegt dr. Reeling Brouwer is het typisch en meest doorslaand bewijs, meer nog dan het gering traktement en de voorgespiegelde ruimschoots gelegenheid tot uit oefening der practijk, meer zelfs nog dan de wijze waarop men gewoon is uitvoering of geen uitvoering te geven aan des geneesheers bevelen en adviezen, dat men den medicus en diens taak in het gesticht niet naar waarde weet te schatten". Rechtstreeksche aanleiding tot de ontslag-aanvraag is gegeven door den president-regent mr. De Savornin Lobman, die beweerde een klacht tegen den dokter ontvangen te hebben, wegens bet toelaten van be zoeken bij een der patiënten, terwijl de dokter be weert dat hij een streng verbod van elk bezoek bij bedoelde patiënte had gegeven, doch dat aan het gesticht zijn verbod in den wind werd geslagen. >Deze onjuiste mededeeiingen van den president regent maakten alle verdere samenwerking onmoge lijk en was de droppel, die den emmer deed over- loopen".

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1