1892 N°. 40. Zaterdag 2 April. 79ste jaargang. B XJ "V O E! C3- iL»S De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heereu Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Intending va» advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Knottnerus van 's-Gravenpolder heeft het voornemen Zondag 1 Mei zijn afscheid in die ge meente te prediken. Tweetal van pred. te Linschoten ds. B. Wie- linga, te Kruiningen en P. S; Meerburg, te ICethol eh Spaland. Uitslag der overgangsexamens aan de Burger-Avond school te Goesgehouden 81 Maart 1892. Bevorderd zijn van de le tot de 2e klasse met den len graadJ. Knieriem, W. C. Windhorst, M. Nieuwenhuijzemet den 2en graad 0. J. v. Blifcters- wijk, C. Duvekot, C. P. Faberij de Jonge, P. P. Hoogesteger met den 3en graadL F. Boltersdórf, D. Cense, P. Kriger, L. F. J. M. Krugers, B. Mol, J. C. v. d. Peijl, W. Van Riet, F. Schneider. Van de 2e naar de 3e klassemet den len graadJ. Crucq, G. H. J. De Jonge, P. v. Melle met den 2en graadW. F. v. Bietmet den 3en graadD. J. P. Arends, J. K. Pilaar, P. D. Rijkaard, H. P. Sehryver. Voorwaardelijk, met herexamen in NederlandschA. Verhage. Van de 5 jongelieden, die zich hadden aangemeld voor de Ambachtsschool, en dientengevolge gister avond het toelatingsexamen B. A. moesten doen, is éen niet verschenen en moesten 2 worden afgewezen. Toegelaten werden Dignus Hage van 's-Heer Arends- kerke en Leendert Mange van Goes. -A Gemengde Berichten. Heden vertrokken uit Goes en Wilhelminadorp weer een vijf-en-twintigtal personen om hun geluk in Noord-Amerika te gaan beproeven. Een paar ge zinnen vertrokken reeds vroeger van hier, terwijl nog eenige zich daarvoor reisvaardig maken. Uit onze gemeente is de emigratie niet groot, doch daar entegen op de dorpen zooveel te meer. O. a. uit Nieuwdorp, Schore, Biezelinge, Billand-Bath en We- meldinge. Men berekent, dat alleen uit Z.-Beveland dit voorjaar zes a zeven honderd personen derwaarts gaan. De aanvrage om reisbiljetten is van alle kanten zoo groot, dat de stoomvaartmaatschappijen menig maal de reizigers een of twee weken moeten uit stellen. Hausweerd. Onze politie is op het spoor van de daders der baldadigheid, die kippen uit het hok gehaald en gedood hebben en tuinhekken stuk ge broken. Het zijn vier personenM. K. en P. V. d. V. van Hansweerd, W. V. V. en C. V. van Wemel- dinge. Tegen deze vier personen is proces-verbaal opgemaakt. Onzen dank aan den ijvérigen Rijksveld wachter Schalkwijk en de gemeenteveldwachters Boogaart en Van der Maas, die zoo spoedig de daders op het spoor waren. Volgens eene mededeeling in de Kerkelijke Courant ontving de Nederlandsche schatkist aan accijns op sterkedranken, tegen f 60 per hectoliter in 1883 ƒ22,500,1891 in 1887 ƒ22,762,558 1884 23,204,886 1888 23,733,364 1885 23,512,348 1889 23,818,926 1886 20,394,9331 1890 24,112,962 Per hoofd bedroeg het gebruik in 1883 91/2 liter en in 1890 81/2 liter en zonder mederekening van vrouwen en kinderen in 1883 per hoofd 38 liter en in 1890 83 liter. Te Gouda is de weduwe van P. Van Ouds hoorn, wonende aan den Kleiweg aldaar, vermoord. Woensdag is dr. A. C. Hartevelt, assistent-geneesheer in het ziekenhuis, met de justitie van Rotterdam derwaarts vertrokken. De weduwe werd met een tot aan den rugwervel afgesneden hals'in hare wo ning gevonden. Diefstal schijnt aanleiding tot deze misdaad geweest te zijn. Bij de politie is de opspo ring van een gouden heeren- en een dito dames horloge, uit hare woning vermist, verzocht. Eene bijzonderheid. Van eene volle serie van honderd nummers der thans trekkende staatsloterij (nos. 20101 tot en met 20200), is in de tweede klasse geen enkel nummer uitgeloot, niettegenstaande er in elke klasse 1600 nummers uitgeloot worden. Zaterdagmorgen werden de reizigers, die met den sneltrein om 8.55 te Amsterdam zouden aan komen, voor een wachthuisje tusschen Bussem en Weesp door plotseling remmen verschrikt. Weldra bleek, dat een kindje van de wachteres over de rails liep, toen de trein in volle vaart nabij was en de hoofdconducteur nog slechts even den tijd had, om de rem in werking te brengen en een ongeluk te voorkomen. Te Ter-Neuzen heeft een treffend ongeval plaats gehad. Een vrouw uit een talrijk gezin had eenige z.g. vetbollen gebakken en zou in een pan het overtollige vet wegbergen, toen de bodem uit de pan viel en hierdoor het heete vet terecht kwam op het hoofd van een bijna 2jarig meisje. Het l kind kreeg daardoor zulke ernstige brandwonden, dat het na enkele dagen na een hevig lijden is overleden. Eergisterenavond heeft even buiten Delfshaven een hevigen brand gewoed. Ten gevolge van het springen van een ketel, met spiritus gevuld, werd de groote gist- en spiritusfabriek der vroegere firma Kiderlen Co. in weinig uren tijds in de asch gelegd. De eerste aanblik was ontzettend. In een oogwenk lag het dak er af en verhieven zich de vlammen hemelhoog. Tal van spuiten, ook uit Rot terdam, trachtten tevergeefs het vuur te bestrijden. Eerst laat in den avond, nadat de geheele fabriek tot den grond toe was afgebrand, werd men den brand meester. Een kurkensnijder, Jürger Niemann genaamd, 45 jaar oud, was, toen de brand uitbrak, werkzaam op de 3e verdieping, en is, uit vrees voor ontploffing en zich geen tijd gunnende langs den gewonen weg het gebouw te verlaten, uit een raam der verdieping gesprongen, ten gevolge waarvan hij het linkerbeen brak. Hij is naar het Ziekenhuis gebracht. Bijna 50 werklieden zijn door dezen brand wer keloos geworden. Op de Brouwersgracht te 's-Hage moet zich een geval van nona met doodelijkeu afloop hebben voorgedaan, bij een jongetje van 13 jaar. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het bureel van het Duitsche consulaat te Zurich door dieven lettei'lijk uitgeplunderdalle zegels, stempels, actenbrieven, formulieren enz. zijn gestolen. Terwijl de commissaris van politie te Avesnes in den Schouwburg was, hebben dieven in zijn bureau op het stadhuis ingebroken. Al de laden werden geledigd en de papieren verscheurd of mee genomen. Dit laatste geschiedde ook met 80 frs. De huiszoeking" geschiedde geheel op de wijze als de politie gewoon is die te doen. Op tafel vonden zij een telegram liggen, waarin een dergelijke diefstal gemeld werd in het commis sariaat te Denain. De dieven lazen het en schreven er onder»Wat zegt gij er van get. Dezelfden." Te Nagpur, in Engelsch Indië, stond onlangs een van moord beschuldigd gevangene voor den rechter. Op een tafelde lag de bijl, waarvan de moordenaar zich bediend had. Nauwelijks was het verhoor begonnen of de gevangene sprong behendig over de afscheiding, die hem van de rechters scheidde, greep de bijl en velde, vóór iemand het kon ver hinderen, er den voorzitter mede neder. De schurk hief den arm op om een tweeden slag te doen, maar de kolonel Thomas pakte hem beet en wist hem, na een hevige worsteling, de bijl te ontrukken. Da delijk werd de zitting natuurlijk geschorst en de gevangene werd geboeid naar de gevangenis overge bracht. Dinsdagochtend had te Londen in Victoria- street, vlak bij het station van dien naam, in een café een hevige brand plaats. De eigenaar had on langs twee kinderen aan diphteritis verloren en een derde kind zou juist begraven worden. Een kind van een bovenbewoonster sprong uit de derde ver dieping en werd op de straat verpletterdeen vrouw, die de kleine volgde, werd zoo zwaar verwond, dat zij in in het hospitaal stierf. Onder de puinhoopen van het geheel verbrande gebouw werd het lijk eener min gevonden. Charles Seymour, hertog van Somerset, was overdreven hoogmoedig uitgevallen en werd dan ook x>de trotsche hertog" genaamd. Zijne bedienden moesten aan zijne wenken gehoor zamen zijne kindereu vervulden zijne wenschen met slaafschen eerbied. Wanneer hy na tafel een slaapje deed, stonden zijne beide jongste dochters beurt om beurt bij hem. Eens werd eene van haar vermoeid van 't lange staan en ging even zittentoevallig ontwaakte de hertog juist in dit oogenblik. Hij was zeer beleedigd wegens deze geringschatting der vaderlijke waardig heid en zei, dat hij die veronachtzaming van het decorum niet zou vergeten. Feitelijk werden baar in zijn testament 200,000 gulden minder vermaakt dan hare zuster, die nooit op zulk een misdrijf betrapt was 1 Een der merkwaardigste gebruiken aan het hof van Spanje is, hoe er 's nachts voor de veilig heid van den vorst gezorgd wordt. Do slaap van den kleinen koning wordt den gebeelen nacht be waakt door een aantal mannen, wier voorgangers bet uitsluitend voorrecht genoten hebben van zons ondergang tot zonsopgang bij hun koninklijken ge bieder of gebiedster de wacht te houden. Zij zijn van vader op zoon verplicht in de stad Espinosa geboren te zijn en met eere in het leger gediend te hebben. Zij zijn het, die te middernacht met veel plechtigheid de deuren van het paleis slui ten en ze 's morgens te zeven uur weer openen. Hun getrouwheid aan den persoon van den vorst is even traditioneel als hun zonderling en oud pri vilege. Het dagelijksch bestuur der stad Munchen heeft met 15 tegen 8 stemmen besloten, hij de Beiersche regeering de facultatieve lijkverbranding aan te bevelen. Een voorstel tot het oprichten van een crematorium van stadswege werd met algemeene stemmen verworpen. De Londensche correspondent van de JV. R. Ct. meldt aan dat blad het volgende, dd. 27 Maart »De geweldige sensatie over de even talrijke als snoode euveldaden van den moordenaar Deeming, alias Williams, werd gisternamiddag nog verscherpt door de telegrammen uit Perth, in West-Australië, volgens welke de daar gevangen gehouden Deeming, die zich thans op weg naar Melbourne bevindt, om er terecht te staan wegens den in de voorstad Windsor op 24 December jl. gepleegden moord, bekend heeft de dader te zijn ook van de twee laatste geheim zinnige moorden, te Whitechapel gepleegd en aan Jack the Ripper toegeschreven. Deeming heeft reeds zóóveel op zijn geweten, moorden en laaghartigheden van allerlei aard in vier werelddeelen, dat men al te zeer geneigd wezen kan het allerslechtste van hem te gelooven. Des te eer behoort men op zijne hoede te blijven tegen eene zelfbeschuldiging van dezen aard, die Deeming ten deele vereenzelvigt met Jack den Openrijter. Men kan niet weten, welke oogmerken zoo'n doortrapte schelm er mee heeft. Het kan zijn, dat hij door zijne schuldbelijdenis" een nader onderzoek, dus uitstel, zoekt te krijgen, of wel zijne overbrenging naar Engeland, met de kans van op de eene of andere manier*te ontkomen. Toen de politie te Liverpool de ijselijke ontdek king te Rainhill deed, beb ik u geseind, dat men destijds reeds in Williams", wiens werkelijke naam sedert gebleken is Deeming te wezen, Jack the Ripper meende ontdekt te hebben. Men ging daarbij te rade niet alleen met 's mans voorkomen, maar ook en vooral met zijn zonderling optreden. Hij bezat eene verzameling van gevaarlijke dolken en messen, en had de gewoonte te pralen op zijne bedrevenheid in het hanteeren er van. Niets is stelliger, dan dat hij de gewoonte, een ware manie, had om allerlei meisjes het hof te maken en haar den echt vomte stellen. Op dit oogenblik weet niemand te gissen hoevele vrouwen Deeming in verschillende wereld streken heeft, hetgeen een droevig commentaar levert op den toestand der Britsche huwelijkswetgeving, die anno 1892 eenen gewetenloozen avonturier, ge lijk Deeming, in staat stelt meisjes te huwen" en ongelukkig te maken, de éene voor, de andere na, zonder dat er een haan naar kraait. Welnu, éen der slachtoffers, die hij in Engeland wilde maken, eene Miss E verton te Liverpool, verhaalt dat Dee ming haar schrik aanjoeg met zijne messen, en met zijne verklaringen, dat hij het werk »veol beter zou kunnen doen clan Jack de Openrijter", weshalve Zij hem clan ook eindelijk, gelukkig voor haar, afdankte. De politie alhier blijkt geen waarde te hechten aan Deeming's bekentenis ten opzichte der moorden in Whitechapel, en wel omdat hij zich op 13 Februari 1891, toen Frances Coles, het laatste vermoedelijke slachtoffer van Jack the Ripper, in Whitechapel ver moord gevonden werd, in hechtenis bevond te Huil, wegens eene aldaar gepleegde oplichterij, zoodat hij haren moord zeker niet op zijn geweten heeft. Doch den voorlaatsten moord in Whitechapel, dien van Alice Mackenzie, in Juli 1889, kan bij hebben ge pleegd, en evenzeer is het mogelijk dat hij althans eenige der eerste zes gruweldaden in Oost-Londen begaan heeft. Die gruweldaden vielen alle binnen het jaar 1888, en in dat éene jaar weet men van Deeming's bewegingen niets af. Bestaat er aan den éenen kant geen grond om de identiteit van Deeming met het monster, dat de moor den in Whitechapel bedreef, grifweg aan to nemen, evenmin is er reden voorhanden om haar dadelijk te verwerpen. Men zou eerst behooren te weten wat hij in 1888 uitgevoerd heeft, waaromtrent men nu, gelijk gezegd, in volslagen duisternis verkeert. Overigens kan men veel overeenkomst ontdekken in het karakter der wreedheden, door Jack the Ripper en Deeming gepleegd. Uit beide blijkt eene helsche, doch bovenal geheel doellooze onmensehelijkheid. Het keelen zijner vrouw en vier kinderen te Rain hill was volkomen overbodig. Ook zonder deze vijf voudige misdaad kadde hij Miss Mather kunnen huwen, gelijk hij in Februari 1890 met eene juffrouw Matheson in den echt trad, terwijl zijne eerste vrouw, die hij pas anderhalf jaar later dooden zou, nog in het leven was. En evenzoo is de moord op Miss Mather te Windsor onverklaarbaar. Hij had kaar slechts te verlaten, om in een ander gedeelte van Australië zijne bedriegerijen voort te zetten. Nog meer onverklaarbaar is Deeming's handel wijze na den moord te Rainhill. Hij gaf een bal bij gelegenheid van zijn huwelijk met Miss Mather, en wel in de villa zelve, waar zijn eerste en eenig wettige gezin door zijne hand vermoord lag onder den gecementeerden vloer. En hij danste op dien vloer met zijne nieuwe vrouw, die hij te Melbourne ombrengen zou J Voor de eer der menschheid valt het te hopen, dat Deeming krankzinnig was en aan moorddadige monomanie leed, toen hij dit afgrijse lijke boevenstuk pleegde. Ongelukkig wijzen zijne andere wandaden eerder op eene teugellooze cynische verdorvenheid. Zijne oplichteryen, met name te Durban, waar hij 3,500 pd. st. wist machtig te worden als voorschot op valsche eigendomstitels van goudmij uen, geven blijk van even stoutmoedige opvatting als van vernuftige doorzetting zijner plannen. Zijne brutaalheid als dief en als zwendelaar schijnt geen perken te hebben gekend. In Nieuw-Zeeland, in Australië, aan de Kaap, in Zuid-Amerika, in Engeland, overal kooren wij van zijne wandaden. Hier huwt by de éene vermogende jonge dame na de andere, haar latende zitten zoodra hij zijn doel, plundering, bereikt heeft. Ginds maakt hij een frauduleus bankroet en gaat hij met het geld zijner schuldeischers aan den haal. Elders teert hij op eenvoudigen diefstal. Te Antwerpen geeft hij zich uit voor eenen Engelschen Lord en paradeert hij met eene menigte diamanten, zoodafc verscheidene gegoeden der Scheldestad er inloopen. Zelden heeft er een booswicht zóóveel kwaad gedaan, als deze. Het gepeupel van Melbourne schijnt den moorde naar Deeming eenen snellen en zachten dood te hebben willen bereiden door hem te lynchen. Ge lukkig voor de gerechtigheid, werden de pogingen daartoe verijdeld. Thans is er tegen het monster, zoowel te Liverpool als te Melbourne, rechtsvervol ging ingesteld wegens moord. Daar Deeming echter te Melbourne als moordenaar de oudste brieven heeft, zoo zal men vermoedelijk te Liverpool niet eens af rekening met hem behoeven te houden. Laatste en telegraphische berichten. Bij het dezer dagen gehouden examen voor kweekeling aan de Rijks-kweekschool te Middelburg zijn 0. a. als zoodanig geslaagd W. Swart van 's-Gra venpolder en V. d. Ende van Wolfertsdijk. lerseke. OESTERBEURS. Veel aanbod. Af- steeksel 10 tot 16 m.M. f 4,75 ingehouden. 's-Gravenliage. EERSTE KAMER. In de zitting van heden zijn aangenomen het slotprotocol- anti-slavernyakte, het Borneotractaat, de overeen komst der betonning in de Wester-Schelde, de nieuwe ridderorde (met 25 tegen 6 st.), de militie-noodwet en eenige kleinere ontwerpen. Burgerlijke Stand van Goes van 30 Maart en 1 April 1892. Ondertrouwd: 31, Oornelis Wolfers, 34 j., jm. en Anna Pieternella Ossewaarde, 30 j., jd.Hen- drikus Jacobus Van der Ven, 37 j., jm. en Alber- tina Christina Blazina Kramer, 20 j-, jd. Getrouwd 31, Pieter Hendrik Rijke, 23 j., jm., te Goes en Christina Van Loo, 22 j., jd., te Krab- bendijkeMarinus Van Zweden, 25 j., jm. en Magdalena Kooman, 23 j., jd. Overledene 30, Janus Van Luijk, 71 j., weduw naar eerst van Pieternella Badens, daarna van Jaeo- mina Van Wijck, thans gehuwd met Tannetje Ver hagen; 31, Maatje en Hendrika, 2 d., tweelingd. v» Johannes Pieter Somer en Adriana Schrijver.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1