1892 N°. 40. Zaterdag 2 April. 79ste jaargang. Bij rfil itommer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentlën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Vooral geen naijver Binnen enkele dagen zullen alle liberale kiesver- eenigingen in het hoofdkiesdistrict hebben vergaderd tot het opmaken van eene voorloopige candidaten- lijst. We meenen goed te doen nogmaals erop aan- tedringen, dat thans alle zucht om éen of meer vertegenwoordigers uit een bepaald onderdeel van ons district aftevaardigen, geheel worde op zijde gezet en dat door de kiesvereenigingen als eenige eisch voor de candidaten worde gesteld, dat het zijn flink ontwikkelde, kundige, onafhankelijke man nen. Vooral ditmaal is dit hoogst noodzakelijk, nu van katholieke zijde den liberalen steun is aan geboden men make onzen vrij willigen bondgenooten de keuze derhalve gemakkelijk. Zijn mannen als wij hier op het oog hebben huiten Goes ditmaal minder gemakkelijk te vinden, men zoeke ze daarbinnen zijn ze niet in het Wes ten van Zuid-Beveland, men kieze ze uit het Oosten levert Noord-Beveland ze thans niet, het stelle zich even krachtig op de bres voor vier Zuid-Bevelanders. Vooral dit laatste mag, gelooven we, met kracht worden gewenscht. We iaten onbesproken in hoe verre Noord-Beveland met zijne tegenwoordige af gevaardigden is geluk te wenschen of nietmaar een feit is het, dat de heeren Vader en Noordijke thans daar wonen en dat dhr. Huvers indertijd ook als zoodanig zitting namdat hij later naar Wal cheren vertrok is zeker niet de schuld der liberalen. Bovendien kwam de heer Noordijke in de plaats van den beer Quarles v. Uflord, die mr. V. d. Bilt vervangen had en werd dus feitelijk een Zuid-Beve- landsch afgevaardigde verdrongen door een Noord- Bevelander. We gelooven daarom, dat de Noord-Bevelanders eerlijkheidshalve verplicht zijn bij de keuze hunner voorloopige candidaten alleen den blik te slaan op Zuid-Beveland. Dat de drie Noord-Bevelandsche af gevaardigden allen tegelijk aftreden is een toeval, waaraan niets te verhelpen valt. Is hunne beurt om zich aan eene nieuwe verkiezing te onderwerpen gekomen (1895), dan zal het niet aan de Zuid-Beve- landsche liberalen liggen om voor de vervanging van die heeren door drie liberale Noord-Bevelanders aan Noord-Beveland krachtigen steun te verleenen en te luisteren naar de wenschen van dat onderdeel van ons kiesdistrict. In ieder geval, we herhalen het, geen naijver. Ons, persoonlijk, laat het onverschillig waar onze afgevaardigden wonen, mits maar binnen de grenzen van het district. Toch kunnen we begrijpen, dat het in sommige gevallen voor een bepaald onderdeel eene gewenschte zaak kan zijn een lid der Staten in zijn midden te hebben. Doch thans, nu alles wat we nog te verliezen hebben op het spel staat en er eenige kans bestaat om iets te winnen, blijve elk zucht tot vertegenwoordiging van kleine kringen achterwege en zoeke men allerwege alleen heil in de keuze van mannen, wier naam en kunde door het geheele district een goeden klank hebben. GOES, 1 April 1892. De Zeeuw trekt thans hare beschuldiging van het hoofd der gemeente Edam, omtrent de schorsing van ambtenaren op grond van het bijwonen eener socialistische vergadering, in. Voorloopig toont ze echter nog weinig voorzich tigheid te hebben geleerd, ten opzichte van het be schuldigen van hare politieke tegenstandeis op het punt van ^beperking der vrijheid". Althans, zij knoopt aan hare ingetrokken beschuldiging al dade lijk eene nieuwe vast, thans omtrent de zaak van kapitein Roelants, waarover onze lezers hieronder iets vinden medegedeeld. De Zeeuw had, gelooven we, verstandiger gedaan ook in dezen een onderzoek af te wachten, dat zeer zeker niet zal uitblijven en waardoor de redenen van het ontslag van bedoelden officier aan het licht zullen treden, dan alweder op gezag van de radi cale Amsterdammerdie ditmaal weder eens een ^liberaal" blad wordt genoemd de fiolen van haren toorn uit te storten over de liberalen. Kapitein C. Roelants, die te Arnhem in garnizoen lag, is uit den dienst ontslagen, omdat hij deelnam aan de Middernachtszending, met het doel, de soldaten te waarschuwen tegen het bezoe ken van slechte huizen. De Standaard wijdt aan dit feit een artikel. Uit het daarin meegedeelde blijkt, dat de kapitein eerst in uniform als middernachtszendeling fungeerde, doch, toen hem dit door minister Bergansius ver boden werd, zich in civiele kleeding stak. Alsdan werd hem den 25n Pee. gelast een nota van den Generaal-majoor bij zijn beoordeelingslijst voor ge zien te teekenen, waarin zijn optreden, hoewel in burgerkleeding, zoodanig veroordeeld wordt, dat het dien hoofdofficier belet hem voor een hoogeren rang aan te bevelen de bekende formule, waarmede een officier zijn moreel doodvonnis wordt beteckend. De kapitein wendde zich daarop met een verzoek schrift tot H. M. de Koningin-Regentes. Eerst na twee maanden ontving hij een antwoord, in afwij- zenden geest. Dienovereenkomstig restte kapitein Roelants nog slechts zijn ontslag te nemen en dit werd hem ge geven. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij de gymnastiekvereniging »Spar- t a" alhier hare tweede soirée aankondigt op Donder dag 7 April a. s. Naar ons werd medegedeeld zal een nommer van het programma bestaan in zoogenaamde knotsoefe ningen, waarmede de vereeniging voor het eerst in het publiek optreedt. Hapelle. Door de Liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde" alhier is in hare gisteravond gehouden vergadering, welke door 18 leden werd bijgewoond, met 17 van de 18 uitgebrachte stern- tot candidaat voor de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad gekozen dhr. D. J. Van der Have. Ook werden voorloopige candidaten gekozen voor de aanstaande verkiezing voor leden van de Provinciale Staten. Zeven personen werden als zoo danig aanbevolen op welke werden uitgebracht J. M. Kakebeeke (aftr. lid) 17 stemmen, G. Schip per, oesterhandelaar Ierseke, 17 st., A. Gallis Merens, notaris Kapelle, 14 st., J. G. P. Timans, burgem. 's-Heerenhoek, 14 st., J. J. Ramondt, wethouder, Goes, 4 st., J. J. Ochtman, wethouder Goes, 4 st., en P. Dekker Jz., burg. van Wemeldinge 2 st. Ierseke. Door de liberale kiesvereeniging Bur gerplicht" alhier zijn tot voorloopige can didaten voor de Prov. Staten geproclameerd de heeren J. M. Kakebeeke en J. J. Ochtman te Goes, G. Schipper te Ierseke en J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek. Nog is besloten adhaesie te betuigen aan bet adres der centrale liberale kiesvereeniging »Goes" te Goes aan de Tweede Kamer, hetwelk inhoudt de aan neming te verzoeken van de aanhangige belasting voorstellen, zoo mogelijk met weglating van de ver booging van den accijns op bet gedistilleerd en met grootere pro- en degressie voor de vermogens belasting. Aan de hoofden der politie is door den Minister van Justitie een circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op geregeld toezicht op den boterhandel, ten einde het toenemend bedrog daarin tegen te gaan. Kolijnsplaat. Heden heeft alhier de installatie van den nieuwen burgemeester plaats. Hats. In de vergadering van den dijkraad van den calamiteusen Leende rt-Abrahamp ol der is tot ontvanger-griffier voor het buiten beheer benoemd de heer W. F. J. Wagtho van Tolen, benoemd burgemeester van Kolijnsplaat Kats en Kortgene, met 8 stemmen tegen den heer A. A. Kuiper Boone van Kortgene, o'p wien 3 stemmen waren uitgebracht. Aan de rijks-universiteit te Leiden werd be vorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer P. A. Klap, geboren te Schore, met een academisch proefschrift, getiteld»Het godsdienstig-zedelijk leven der Christenen gedurende de zes eerste eeuwen vol gens de Acta Conciliorum". Naar de Haarl. Gt. verneemt, wordt door den Minister van Binuel. Zaken de benoeming voorbereid van een Staatscommissie tot het ontwerpen van een wettelyke regeling der begrafenis fondsen. Naar het Rottt. Nbl. met zekerheid verneemt is mevrouw S t u t e n thans door het Provinciaal Hof van Noord-Holland als hersteld verklaard, hetgeen haar, zooals men weet, geweigerd werd door de rechtbank te 's-Gravenhage, kort voor de verschijning der brochure, nu ongeveer 3 maanden geleden, en sedert reeds 14 personen, waaronder 3 doctoren en een gepensioneerd kolonel bij den geneeskundigen dienst der landmacht, hadden ver klaard, dat zij haar geheel normaal hadden bevonden. Nog deze week verschijnt een tweede brochure van mevr. Stuten, die een reeks verklaringen zal behelzen van oud-patiënten enz. van het Haagsche krankzinnigengesticht De Minister van Buitenlandscke Zaken vestigt in de Staatscourant van 29 Maart de aandacht van belanghebbenden op een van den consul-generaal der Nederlanden te Melbourne ontvangen bericht betreffende een Australische houtsoort, welkin de laatste jaren in toenemende mate naar Eur< pa wordt uitgevoerd, het zoogenaamde arrah- iv-iiber", afkomstig van Eucalyptus Masginata, waar van uitgestrekte wouden in West-Australië voor komen. Dit hout is hijzonder geschikt voor bouwwerken onder den grond of onder water en voor dezulke, die afwisselend aan den invloed van water en lucht zijn blootgesteld, als bruggen, havenhoofden, pieren enz., in wateren met afwisselend getij en schijnt vooral daarom de aandacht van belanghebbenden in Nederland wel te verdienen. Mochten monsters verlangd worden, dan is de consul-generaal bereid zijn tusschenkomst ten deze te verleenen. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staats courant van genoemden datum. Ds. Lion Cachet, de afgevaardigde van de Ned. Geref. kerk (doleerende), heeft Java verlaten, waar hij een onderzoekingstocht vooral bij de in- landsche Christengemeente gehouden heeft. Van elke aanraking met de officiëele geestelijken, de predi kanten en zelfs met het kerkbestuur, heeft de heer Cachet zich, volgens de Java-Bode, stelselmatig ont houden. Uit het rapport, aan de deputaten-verga- dering in Nederland uit te brengen, zal de indruk blijken, dien het godsdienstig leven der koloniale Christenen op den afgevaardigde heeft gemaakt. Rechtszaken. Ar rondissements-Rechtbank te Middelburg Heden zijn veroordeeldP. J. d. B., 40 j., te Krabbendijke, wegens overtreding jachtwet en be dreiging, tot 4 maanden gevangenisstraf en 10 of 4 dagen; A. d. J., 40 j. en J. E., 21 j., beiden te 's-Heer Abtskerke, wegens mishandeling, de le tot 7 dagen gevangenisstraf, de 2e vrijgesproken H. v. d. K., 20 j., te Schore, wegens bedelarij tot 12 dagen hechtenisN. M., 38 j., h.v. v. M. v. 't L., te Rilland-Bath, wegens verduistering tot 5 of 3 dagen; F. S., 47 j., te Ierseke, wegens verstoring eener godsdienstoefening tot 7 dagen gevangenisstraf C. M., 17 j., te Ierseke, wegens huisvredebreuk tot 7 dagen gevangenisstraf; E. d. B., 25 j., te Kruiningen, wegens diefstal tot 7 dagen gevan genisstraf. Beklaagd een patiënt in het krankzinnigenge sticht St.-Joris Gasthuis" te Delft, mishandeld te hebben, door hem met een. pantoffel in het aangezicht te slaan en daarna in de keel te hebben geknepen, had zich gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden J. K., gewezen ziekenvader in bovengenoemd gesticht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat op den 24 Febr. jl. de patiënt, T., door de gang van het ge- gesticht werd geleid naar de ziekenzaal om aldaar in het oog gedruppeld te worden. Bij die gelegen heid gaf do patiënt V. den verpleegde T., bij het passeeren van zijn zaal, een klap, en werd toen dooi den ziekenvader K. hard aangepakt en in de zaal geduwd. De krankzinnige V. werd daarop boos en gooide met zijn pantoffel naar den ziekenvader, die daarop met dat schoeisel op den krankzinnige toe liep en hem een paar èlagen in het aangezicht toe bracht, waardoor een paar bloedende wondjes ont stonden. Daarop volgde een kleine worsteling, waarbij de ziekenvader werd ontzet. Toen de krankzinnige daarop begon te zingen, vloog de ziekenvader weder op den krankzinnige V. aan en greep hem zoodanig in de keel, dat hij volgens verklaring van een der opzichters gisteren gehoord blauw werd. De ziekenvader werd onmiddellijk ontslagen. Voor den recliter-commissaris had bekl. erkend wel wat hardhandig te zijn opgetreden en zijn be voegdheid te buiten te zijn gegaan. Volgens de getuigen was de ziekenvader niet ruw in zijne behandeling; wel, zooals men dat noemt, in zijn mond. Hij was echter pas van eene ziekte hersteld, dien tengevolge nog zwak en een weinig prikkelbaar het hardhandig optreden tegen V. schroef die getuige grootendeels daaraan toe. Het O. M. vorderde de veroordeeling bij verstek van den beklaagde tot 45 dagen gevangenisstraf. Onder de gemeente Wissenkerke werden eenige landerijen verpacht, o. a. op voorwaarde, dat de pachteres niet zou mogen zaaien gedurende twee achtereenvolgende jaren wit in wit zaad, op straffe van dubbele pachtsom verschuldigd te zgn. Wit zaad rooft eu om den grond niet uit te mergelen was deze bepaling gemaakt. De verpachters hadden nu de pachteres gedagvaard voor de rechtbank te Middelburg, ten einde baar tot betaling van het dubbel bedrag der pachtsom te doen veroordeelen, o. a. op grond, dat zij boven staande verbodsbepaling had overtreden. Dg gedaagde evenwel erkende het tweede jaar wit zaad te hebben gezaaid, doch beweerde het daaraan voorafgaande jaar te hebben gezaaid wit zaad met wikken, ergo niet geheel wit zaad en alzoo de beweerde overtreding niet te hebben gepleegd. Bij enquête en contra-enquête bleek de juistheid van die bewering, en bleek ook, dat dit meer ge daan wordt door verschillende pachters, die stellig meenen, de doorgaans voorkomende verbodsbepa lingen daarmee niet te overtreden. Evenwel de recht bank oordeelde, al heeft de pachter wikken gezaaid circa voor de helft met wit zaad gemengd dan heeft hij toch wit zaad gezaaid en de verbods bepaling overtreden, en veroordeelde de gedaagde in deze. Deze ging in appèl en beweerde gisteren in de zitting van het gerechtshof te 's-Hage, bij monde van mr. C. A. Yaillant, o. a. dat dit vonnis behoorde te worden vernietigd, omdat de bedoeling van de verbodsbepaling geene andere was dan te beletten de uitmergeling van den gronddat door het zaaien van wit zaad met wikken die grond niet werd uit gemergeld de verbodsbepaling, ook wat de letter betreft, niet was overtreden, gelijk dan ook feitelijk in die streken de communis opinio was, en de belangen van den landbouw zouden geschaad worden, wanneer eene andere opvatting geldend werd verklaard. Mr. Lucasse verdedigde het gewezen vonnis en concludeerde tot bevestiging er van. Het openbaar ministerie concludeerde vernietiging van het vonnis a quo, het uitbrengen van een rap port door deskundigen, met reserve der kosten. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht hoofdredacteur H. G, Hartman Jz., uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, 4e aflevering 9e jaargang bevatHet onderwijzend personeel aan de o. 1. school op 1 Jan. 1892. Werkzaamheden ter secretarie voor den Burg. Stand in Januari. Een onderwijzer, tevens gepensioneerd hoofd eener school. Huwelijksaangifte en af kondigingen. Beantwoording der door de Redactie gestelde vra gen Ingezonden stukken. Yragen ter beant woording. Gemengde Berichten. Toen Dinsdagavond de heer Yiotta te Amster dam met zijn echtgenoote tehuis kwam vond hij vreemd genoeg de deur met de ketting afgesloten. Met eenige moeite gelukte het toch binnen te komen maar welk schouwspel trof hun oog toen zij boven kwamen De 28jarige dienstbode, Anna Maria Verhoeven, geboren te Kerkdriel, lag daar met niet minder dan zeven gapende wonden, ontzield ter neder. Een schrijf tafeltje van mevr. Viotta bleek opengebroken te zijn en daaruit waren ƒ160 aan bankpapier weggenomen. Verder scheen er niet te zijn gestolen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en mr. Lulofs opende dadelijk het onderzoek. Op de stoep voor het huis lagen bloedsporen, ook onder de deur op den drempel. Aan deze sporen zou men zeggen dat de moordenaar door de bovendeur het huis heeft verlaten en daarna door het onderhuis is teruggekeerd, de ketting op de bovendeur heeft ge daan, en zich toen uit het onderhuis heeft verwijderd. Het misdrijf, dat veel sensatie maakt in de stad, is gepleegd des avonds tusschen 8 en 11 uur. Het gerucht liep eerst, dat jaloezie den vrijer van het meisje tot de misdaad heeft gebrachtmaar dit gerucht bleek onwaar. De vrijer van het meisje, een wees, woont te 's-Hertogenbosch. Nog wordt bet volgende uit Amsterdam ge schreven Ofschoon de politie en justitie er nog niet in slaagden den bedrijver van den moord in handen te krijgen, bestaat er gegrond uitzicht, dat hij aan de gerechtigheid niet zal ontsnappen, tenzij hij gister ochtend met de naar New-York vertrokken Ameri- kaansche boot is gevlucht. Naar alle waarschijnlijkheid is de euveldaad in den vooravond gepleegd. Vermoedens daarvoor pleit ten twee kopjes op het theeblad en twee stoelen naast elkander in het vertrek, waar de dienstbode vertoefde, toen zij blijkbaar bezoek kreeg. Van wien Die vraag moet nu opgelost worden. Ofschoon de bedrijver in de gelegenheid was veel meer geld en geldswaardige voorwerpen met zich te nemen, vergenoegde hij zich met een som van ƒ160. Hij heeft zonder twijfel, na den ketting voor de deur gespannen te hebben, uit de buitendeur onder de stoep de woning verlaten. Deze deur toch werd enkel op het dagslot gesloten bevonden, terwijl het steeds de gewoonte was, die des avonds vroeg tijdig met het nachtslot te sluiten. De vermoorde had, naar men zegt, omgang gehad met twee jonge mannen, naar wie dan ook door de justitie een onderzoek wordt ingesteld.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1