De lieer Temperman uitte nog den wèhsch, dat het laatste winterconcert dezen zomer mocht her haald worden en de heer v. d. Leeuw, dat alleen zomerconcerten zouden gegeven worden. Beide punten zullen door het bestuur worden overwogen. Eindelijk ontspon zich nog eene discussie over het geven van concerten voor het volk in de muziektent van Volksvermaken. De voorzitter schrikte terug voor de groote kosten aan het opslaan en afbreken der tent verbonden, alsmede aan de verlichting, welke kosten noch door Volksvermaken noch door Euphonia kunnen worden bestreden. Nog werd het denkbeeld geopperd, dat het ge meentebestuur wellicht geneigd zou zijn eene ver goeding te geven, welk denkbeeld in de bestuurs vergadering zal worden overwogen. Daarna werd de vergadering onder dankzegging aan de opgekomenen voor hunne tegenwoordigheid gesloten. om uitstel van pacht vraagt en toch pacht men tegen hooge prijzen. Wie het raadsel kan oplossen, mij blijft het onoplosbaar. Bij Kon. besluit is de le luit. F. M. A. Me sc h, van het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1485 's jaars. Bij Kon. besluit is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan C. J. A. Pereken, eervol ontslag verleend als notaris te Ter-Neuzen. In de Nieuwe O. en Zw. Ct. komt wederom een artókel voor van den heer A. baron Van D e d e m ten vervolge op zijn Nabetrachting". Hij deelt daarin o. a. mede, dat de voorzitter van het centraal comité thans in het bezit is van een antwoord der club op zijn vraag van de door haar aan te nemen houding. De heer v. D. vertrouwt, dat dit antwoord bevredigend mag worden genoemd. de penningmeester en de ontvanger van de con tributies, zich bereid verklaarden, hunne functiën te blijven waarnemen. Aangezien, met het oog op het in kas zijnde bedrag, ten vorigen jare in beginsel was aangenomen, het heffen van entrée-geld voor de nieuwe leden, werd nu bij stemming uitgemaakt, dat dit entrée-geld, geëvenredigd aan het bedrag van het saldo in de kas bij den aanvang van elk boek jaar, zal zijn 5 ets. van elke ƒ100 en gedeelte daar van, tot een maximum van f 2,50. De 3 met April nieuw aangenomen leden zullen alzoo nu 40 ets. voor entiée betalen. Het getal leden bedraagt nu 33. Ofschoon de werking van dit ondersteuningsfonds nog steeds beantwoordt aan het doelwaar mede het den 30 April 1887 is opgericht, ware -het intusschen hoogst wenschelijk, dat de deelneming mocht aanwakkeren, in het belang van den arbeiden den stand, die bij ziekte of eenig ongeval aanspraak mag maken op eene noodige ondersteuning, zonder de vernedering te ondergaan van zich daarvoor bij het armbestuur te moeten aanmelden. Te Zoutelande doen zich naar men de M. Ct. schrijft in den laatsten tijd feiten voor zooals indertijd te Middelburg bij de Dampoort. In zeker huisgezin wordt sedert eenige dagen een jongen bezocht met het zg. »zien van leelijke vi sioenen" en bij het te bed liggen met getik in de slaapplaats. Bovendien wordt het beddegoed door elkander en buiten de slaapplaats geworpen en telkens vliegen steenen, boonen etc. van het bed de kamer in. Buiten vliegen stuk door het werpen van buiten af door de ramen stoelen worden door elkander ge worpen en het eten langs den vloer. Het is dus een raar huishouden. Yan dit alles weet men de oorzaak nietmaar het is te hoopen, dat die spoedig gevonden worde, om een einde te maken aan allerlei dwaze praatjes. Oplettendheid van een hond. Twee broeders te Loppersum bezoeken te Groningen de hoogere bur gerschool en reizen per spoor heen en weer. Als zij thuis komen, staat hun hond op hen te wachten, die zoodra hij in de verte de stoomfluit hooit, zich, geheel uit eigen beweging, in allerijl naar het sta tion begeeft. Dat mag voorzeker van een dier reeds eene .aar dige attentie genoemd worden, maar het opmerke lijkste is dit's Woensdags en 's Zaterdags komen de jongelieden niet een vroegeren trein thuis dan gewoonlijk. De hond weet het en is die dagen als de trein arriveert present om hen af te halen. Eenige winkeliers in ons land ontvingen dezer dagen weder eens eene circulaire van eene Duitsche handelsfirma, welke in de Hollandsche taal, doch blijkbaar door een zoon van Germanië met behulp van een woordenboek, was gesteld. Het merkwaardigste van deze circulaire was wel het slot, waarin bedoelde firma, in plaats van »wir schmeicheln uns" te vertalen met »wij vleien ons", zeidewij flikflooien ons met uwe waarde orders vereerd te worden. Do Koningin-regentes heeft aan de Koningin ten geschenke gegeven een Arabisch 'rijpaard, waarop de Koningin reeds een paar malen in de manege bij de koninklijke stallen heeft gereden. Het dageljjksch bestuur der Friesche Maat schappij van landbouw en veeteelt zal, in vereeniging met de commissie, aan wie was opgedragen het onderzoek aangaande de bietencultuur in de provincie Friesland, een oproeping doen aan landeigenaren, belanghebbenden enz., ten einde gezamenlijk de mid delen te beramen ter bevordering van de oprichting in Friesland van een coöperatieve beetwortelsuiker fabriek. De heer Van Eupen, in wiens huis in de Huidenstraat te Amsterdam de ontploffing plaats had, zou zich, volgens de Tijd in een deerniswaar - digen toestand bevinden men vreest zelfs voor vol slagen krankzinnigheid. Zooals men weet, zijn zijne vrcuw en kind in de vlammen omgekomen. Op Tessel zijn Zaterdag de eerste kievitseieren gevonden. Opkoopers betalen thans 75 ct. per stuk. Op de séance, welke Sequah Donderdagavond in het Casino te 's-Hage gaf, viel het volgende incident voor Sequah deelde zijn talrijk gehoor de ontvangst mede van een anoniem schrijven, waarin hij onder meerdere beleedigingen, wordt uitgemaakt voor een kwakzalver. De schrijver zou 's avonds in de zaal aanwezig zijn, en indien Sequah den moed had den brief voor te lezen, waartoe bij hem tartte, zou hij zich doen kennen door Sequah uit te fluiten. Na vootlezing van den brief kwam echter de schrijver niet voor den dag, maar was er iemand in de zaal, die Sequah iets toeriep. Deze verzocht den interpellant, wanneer hij iets te zeggen had, op 't platform te verschijnen, om hem in de gelegen heid te stellen te kunnen antwoorden. De interpellant voldeed hieraan en betwijfelde, dat men een man als Sequah, die zooveel weldadig heid ten toon spreidde, en zich 't lot van de armen aantrok door hun ook krachtig voedsel te verstrekken, zulke' lasterlijke brieven zou schrijven. Yolgens interpellant was waarschijnlijker dat Se quah, die brieven verdichtte en die aan zich zelf adresseerde, als middel om reclame te maken. Hieruit ontstond een woordenwisseling tusschen Sequah en den interpellant, waarbij het publiek op ondubbelzinnige wijze blijk gaf zeer gebelgd te zijn over des interpellant's houding, hetgeen zoover ging dat men dien persoon te lijf wilde. Van alle zijden werd geroepen »gooit hem er uit, er af, er af, enz." Toen de man dit deed, had hij inderdaad een oogenblik kans een pak slaag van een 't dichtst bij hem staand toeschouwer te ontvangen, maar de politie was spoedig genoeg toegesneld om te zijner bescherming op te treden. Onder haar geleide ge lukte 't hem ongedeerd de zaal en het gebouw te verlaten. In een der Voorsteden van Parijs, in Asnières, is aan eene waschvrouwen-koningin hare koninklijke waardigheid slecht bekomen. De uitverkorene was niet minder dan 67 jaar oud. De hooge waardigheid bracht haar zoodanig het hoofd op hol, dat zij hare troonsbestijging wilde vieren met zes zeven glazen absinth. I Dat is te veel zelfs voor eene Majesteitzij is J bezweken als een Koningin. Een hooggeplaatst telephoonbeambte te Weenen heeft, naar thans ontdekt is, geruimen tijd langs een bijzondere geleiding de telephonische gesprekken van den Keizer, de Kanselerij en de Ministeriën van Oorlog en Financiën afgeluisterd, om zich de geheimen, welke hij zoo te weten kwam, ten nutte te maken voor beursspeculatie. Er is een gerechte lijke vervolging tegen hem ingesteld. Dezer dagen bemerkte een veld.wachter van Chaville een welgekleed man, die bezig was in een bosch met een touw opmetingen te doen. Hij sloeg hem eenigen tijd gade en zag, toen bij eenigen tijd gemeten en herhaaldelijk een stuk papier nagezien had, den man zijn vest uittrekken en den grond op zekere plaats beginnen op te delven. Hij vroeg wat hij daar verrichtte. »Ik studeer de kruidkunde", antwoordde hij. »En hebt ge daarvoor een plan en een schop noodig De vreemdeling ontstelde en daar hij op de verdere vragen van den agent niet kon antwoorden, maakte deze proces-verbaal. Voor den rechter verschenen, kwam alles aan 't licht. De beruchte Spaansche bedrieger, die overal schatten verborgen heeft, had ook bij dien onge lukkige, Bonneau geheeten, zijn reeds o verbekenden truc aangewend. Hij had hem een brief geschreven, waarin hij verklaarde op zekere plaats in Chaville 14 millioen te hebben begraven. Yoor 5000 fr. kon hij een koffer terugkrijgen, dat hem vroeger ontnomen was, en waarin het plan der plaats met aanwijzing van den schat verborgen was. Door schitterende beloften verleid, had Bonneau hem de 5000 fr. gezonden en daarvoor het plan bekomen. Onnoodig te zeggen dat de rechters niet weinig lachten met de naïveteit van Bonneau. Gelukkig is thans, zooals ruen weet, de schatten- verberger aangehouden. In een Oostenrijksch geneeskundig blad wordt het volgende omtrent eenige beroemde heelkundigen medegedeeld. Een Duitsch professor werd bij een regeerend Duitsch vorst van een klein rijk ontboden, ten einde een operatie te verrichten, maar eerst weid gevraagd hoeveel hij zou rekenen. Professor vroeg duizend thaler of achttienhonderd gulden. Wat" kreeg hij ten antwoord, duizend thalers voor een uurtje werk en een tijdverlies van drie dagen Zooveel krijgt een veldmaarschalk niet eens »Laat zijn Hoogheid dan door een veldmaarschalk opereeren, zeide professor kalm. De Parijsche chirurgijn Dupuytren behandelde ge- ruimen tijd een der barons Rothschild, die een arm gebroken had. Na de gelukkige genezing stuurde de millionnair hem tienduizend gulden. »Ik wist niet, zeide Dupuytren, »dat zelfs een Bothsehild in ter mijnen betaalde". De man was derhalve allesbehalve tevreden met de ontvangen som. Een Londensch heelkundige werd bij een fabri kant geroepen, wien een been moest worden af gezet. De geleerde vroeg vier-en-twintighonderd gulden voor zijn moeite, 't geen werd goedgevonden. Bij nauwkeurig onderzoek verklaarde hij echter, dat de operatie kon vermeden worden. Erg in zijn schik wilde de zieke hem nu tweehonderd veertig gulden geven. »U heeft mij tweeduizend vierhonderd be loofd", zeide de dokter. »Ja, maar enkel in het ge val, dat de operatie zou plaats vinden", gaf de fa brikant ten antwoord. Breng dan de messen maar hierriep de chirurgijn. Dat hielp en de zieke betaalde, met zuur gezicht, de volle som. Laatste en teiegraphische berichten. 's-Graveiiliage. TWEEDE KAMER. Aange nomen is de overeenkomst met België omtrent de verbetering van de verlichting op de Westerschelde. Plet ontwerp tot invoering van eene nieuwe ridder orde van Oranje-Nassau is aangenomen met 52 tegen 28 stemmen. Ingezonden Stukken. Geachte heer Redacteur Vergun TJ mij een kleine opmerking te maken over het geplaatste berichtje in uw nummer van jl. Maandag. Daar tucli las ik, dat Heilsoldaten en vrienden uit Goes aan generaal Booth eene teeke- ning zouden aanbieden van een Zuid-Bevelandsch boerinnetje; dit toch was onjuist. Zij wenschten hun groet te brengen aan den genialen persoon, welke met moed en volharding zich heeft ten doel gesteld de wangedrochten uit de maatschappij te doen verwijderen en hen alzoo te doen hegrijpen, wat het wil zeggenmensck te zijn, een schepsel van den Grooten Schepper. Ik verzoek den lezer wel te begrijpen, dat de eer, die bewezen werd, niet den persoon gold maar wel het doel dat hij beoogt, opdat aan de gedachte van menschen-ver- godiug geen voedsel worde gegeven. Aangenaam was het mij gisteravond op te merken, dat de grootste menigte onder de belangstellenden en nieuwsgierigen met de gedachte, in dit schrijven neergelegd, zich kunnen vereenigen. In de manier, waarop men mij, bejaarde vrouw, huiswaarts leidde en het inwerpen van een ruit bij Steutel, viel mijns inziens op te'merken dat er in ons stadje Goes nog onbeschaafdheid genoeg is, om hier aan het Heilsleger recht van bestaan te geven. Bij voorbaat mijn hartelijken dank voor de door U aan mij toegestane ruimte in de kolommen van uw geacht blad. UEd. Dw. Dienares, Vrouw EGGE. Het bericht door ons verspreid dat gene raal Booth Dinsdagavond ons station zou pas- seeren, terwijl vrouw Egge als oudste soldaat van het Heilsleger alhier, namens andere soldaten en verdere vrienden alhier, hem een heilgroet zou over brengen, had velen naar 't station gelokt. Yoor het perron waren 234 kaartjes verkocht, terwijl nog velen daarbuiten stonden. Toen de trein 9.47, een kwartier over den tijd, het station naderde, werd rood en wit bengaalsck vuur ontstoken, waardoor de generaal goed was op te nemen. Hij kwam bij het zien der verlichting en het hooren der hoera's dadelijk voor het geopende portier zijner coupé en wuifde de menigte toe. De plechtigheid was spoedig afgeloopen en bij het vertrek van den trein wuifde de generaal zoo lang mogelijk. Een groot gedeelte der menigte, meest van het opkomend geslacht, trok onder het zingen van geïmproviseerde Heils- liederen enz. eenige straten der stad door, en hield voor de woningen van aanhangers van het Leger halt, hun liederen en het volkslied zingende. Ook voor de woning van het hoofd der gemeente werd het volkslied aangeheven, maar al spoedig scheen men begrepen te hebben, dat een ovatie daar mis plaatst was, want voor éen vers ten einde was, trok de stoet af. Dit duurde zoo voort tot kwart voor elf. De politie, die op eenigen afstand volgde, had niets te doen, daar geene ongeregeldheden plaats hadden. Men meldt ons nader uit WemeldSaige Ten vervolge op mijn telegram omtrent de door braak van den zeedijk kan ik melden, dat deze heeft plaats gehad bewesten de rieten keet. De opening in het binnen beloop is breed pl.m. 10 M., en door het overstortende water is in den bin- nenberm eene geul ontstaan, breed pl.m. 8 M. en diep 2 a 2.20 M., waardoor zonder verschil in hoogte met het buitenwater de inlaag door den vloed ge vuld en met de eb geledigd wordt. Yerder is het binnenbeloop over pl.m. 30 M. lengte tot de hoogte van hoogwater verlaagd, terwijl overigens het profiel van den beschadigden zeedijk veel is afgenomen en aan het grootste gedeelte der lengte ter hoogte van 3 a 3.50 M. bijna te lood staat. Bij de verloopen vloeden is geene doorsijpeling aan den nooddijk waargenomen. Hoe gelukkig, dat het polderbestuur op advies van den opzichter, met zooveel kracht heeft laten doorwerken en zoowel nacht- als Zondagsrust heeft opgeofferd, om den nieuwen dijk zoo zeewaar dig mogelijk te nsakenanders waren de gevolgen zeker noodlottig geworden. Overigens was 't heden middag bij den hoogen vloed van de beminnaars van trotsche natuurtooneelen een schoon gezicht te staren op die verbolgen zee, die hare hooge golven met kracht tegen den geteisterd en dijk wierp, ze bijna torenhoog opzweepte, om dan haar water als zoovele springende fonteinen in de inlaag te slingeren. 's-Gravcnpoldcr. Na afgelegd examen is de heer D. M. Prumers tegen 1 April a. s. benoemd tot klerk 3de klasse bij de staatsspoorwegen te Utrecht. De Standaard schrijft »De samenwerking tusschen de liberalisten en Boomschen begint steeds vaster vorm aan te nemen. In Zuid-Beveland heeft de liberale kiesvereeniging voor de Provinciale Staten, en alzoo voor een poli tieke verkiezing, drie liberalen en één Roomseh-Ka- tholiek candidaat gesteldnatuurlijk met het doel om daardoor den Boomschen steun voor haar can- didaten te winnen. In Hoorn is evenzoo door de liberalen een Roomsch- ICatholiek onder de liberalen gecandideerd voor den Gemeenteraad". Hierop antwoordt de Tijd: »Op even goede gronden zouden wij kunnen schrij ven »De samenwerking tusschen liberalisten en anti revolutionairen begint steeds vaster vorm aan te nemen". Of is het niet waar, dat bij de herstemming voor de Provinciale Staten in het district Amersfoort een zeer groot getal anti-revolutionairen hun stem uitbrachten op een liberalist tegenover den katho lieken candidaat, den heer Yan Beeck En nam niet de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Delft openlijk den candidaat over der liberalisten, om den roomschen heer Van Berckel te weren uit den Ge meenteraad Samenwerking van liberalisten en Roomscben schijnt in de oogen van De Standaard iets verschrikkelijks; samenwerking van liberalisten en anti-revolutionairen, als het er op aan komt, een Roomsche te weren, daarentegen iets zeer geoorloofds. Inderdaad heeft De Standaard ons in den laatsten tijd aan zóóveel vreemde dingen gewoon gemaakt, dat wij maar niet vragen zullen waar in deze de consequentie te zoe ken is". Men meldt uit Bergen-op-Zoom De verpachting der oesterperceelen is ongemeen duur geweest. Men begrijpt er niets van. De oeslercultuur doorleeft slechte tijden. Strenge winters, weinig broed, hooge. pachten, ra, ra, wat is dat? Het wordt gewoonte dat men den Minister De Algemeene Rekenkamer moet bedenkingen hebben gemaakt tegen de verevening van 4200, bij Kon. besluit van 21 Jan. jl., wegens vacatie gelden, toegekend aan de in 1891 gefungeerd hebbende leden van den Pensioenraad voor dat jaar. Naar de N. 11. Ct. verneemt, is men aan 's Rijks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten, die met de beeltenis van onze Koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dubbeltjes, waaraan groote behoefte bestaatdan volgen de kwartjes en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt. Het model van Harer Majesteits portret was hiervoor zooals bekend is door prof. Junger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goeddoch het schgnt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischen die mochten gesteld worden zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij der reeds geslagen dubbeltjes" zelfs door het muntcollege moeten zijn afgekeurd. Is het blad wel ingelicht, dan zou in dezen stem pel thans eenige wijziging zijn gebracht. Aangaande het onlangs medegedeelde gerucht dat bij de regeering het voornemen zou bestaan om alle Nederlandsche spoorwegen in rijksexploitatie te nemen, vernemen wij dat inderdaad deze zaak reeds een onderwerp van brief wisseling tusschen de regeering en den directeur- generaal der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft uitgemaakt. (Y. 11. Ct.) Staten-Generaal. TWEEDEKAHEE. Ingekomen is een ontwerp tot vermindering van den zoutaceijns. Het ontwerp tot schorsing der uit voerrechten in Ned. Indië is aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Op de interpellatie-Keuchenius antwoordde de Minister van Koloniën, dat bij de hangende beslissing der Billiton-overeenkomst de rechten van den Staat zijn voorbehouden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Vlissingen door ds. G. F. Haspels, te Kolmschate. Bij het Maandag en gisteren gehouden eind examen der B. A. School alhier zijn alle candidaten geslaagd, te weten P. H. v. Kogelenberg, H. Faberij De Jonge, C. v. Hoek Riemens, J. De Koning, allen uit Goes, P. De Jonge uit Biezelinge en S. Been hakker uit Kloetinge. ISorscle. Ten gevolge harer benoeming tot onderwijzeres te Nieuwe-Tonge, (prov. Zuid-Hol land) heeft rnej. G. C. Duivestein tegen Mei a. s. eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking in deze gemeente. Rechtszaken. Kapitein Bakker, van de Obdam, heeft ver klaard dat hij zich in Nederland aan het tegen hem gewezen vonnis zou onderwerpen en niet in appèl gaan. Gemengde Berichten. Terwijl de koetsiersknecht Ph. V. hedenmiddag met den bootwagen aan het Katsche veer op den steiger stond, sloegen de paarden op hol. V. liep ze na en bij den wagen gekomen struikelde hij en kwam onder den wagen terecht, terwijl de wielen hem over het linkerbeen gingen, waardoor dit zwaar gewond werd. De heer Coenen verleende de eerste geneeskundige hulp. Eiapclle. Gistermiddag is alhier door de politie aangehouden en naar het huis van arrest te Goes overgebracht K. V., naar men zegt, als verdacht van medeplichtigheid aan den voor eenige dagen gepleeg- den diefstal van eenden ten nadeele van C. Kloos terman te Eversdijk. Bffeiiikeitszaitd. Maandagmiddag zijn uit het huis van bewaring te Middelburg ontslagen A. F. en C. A., beiden van Heinkenszand, die in den laatsten tijd waren gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan de alhier gepleegde diefstallen terwijl J. W. dien dag uit het huis van arrest te Antwerpen naar het huis van bewaring te Middel burg is getransporteerd. De Vereeniging Onderlinge Hulp" te Wol- fertsdijk hield Zaterdagavond eene algemeene ver gadering. De penningmeester deed rekening van zijn beheer over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van het goed slot van 1890, totaal bedroegen ƒ760,79, en de uitgaven 49,75, zoodat er een goed slot aanwezig is van 1 ƒ711,04. Bij de uitgaven werd aangetoond, dat aan 7 leden, wegens ziekte, eene ondersteuning van ƒ48 was uitgereikt. Daarna werd de aftredende secre taris bij acclamatie herbenoemd, terwijl deze, evenals

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2