1892 N°. 38. 79ste Maart. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke no turners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar, te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. i Amending v«n Advertentien vóór 9 uren op «ten dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel mee;-10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsjj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. -W-t1 ,-!g» K3 Tot Adjunct-commies ter Secretarie alhier is definitief benoemd de heer J M. SLEGT, tot dus ver voorloopig met die bctreklciug belast, zulks met ingang van 1 April a. s Goes, den 20 Maart 1892. Burgemeester en "Wethouders van Goe9, J. Cr. d W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 28 Maart 1892. Met den sneltrein, die morgen (Dinsdag) avond 9.33 te Goes arriveert, passeert Generaal Booth naar Vlissingen en zal de oudste heilsoldaat alhier, vrouw Egge, namens de heilsoldaten hier en verdere vrien den, onder verlichting van bengaalsch vuur, eene teekening van een Zeeuwsch boerenmeisje overhan digen. Nagenoeg alle directeuren van ambachts scholen in Nederland uitgezonderd alleen die van den Haag en van Leeuwarden hebben zich vereenigd tot een bond, waarvan de constitueerende vergadering beeft plaats gehad den 29 December jl. te Utrecht. Wij ontvingen een gedrukt verslag van die vergadering, waarin de statuten en bet huishou delijk reglement van den bond zijn vastgesteld. Het doel van den bond wordt daarin omschreven als de bevordering van de belangen van het ambachts- onderwijs in het algemeen. Dit doel tracht men te bereiken doorct. het houden van algomeene ver gaderingen, minstens eens in 'tjaar; b. het houden van tentoonstellingen en wedstrijdenc. het bevor deren van het uitgeven van leerplannen en plaat werken, ten dienste van bet ambaebtsonderwijsd. bet geven van adviezen betreffende bet ambachts in de inleidingsrede van den voorzitter, den heer Adr. J. Van Achterberg uit Leiden, werd vooral nadruk gelegd op bet wenschelijke en nuttige eener geregelde samenkomst van de directeuren. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat het veld van bespre kingen wel zeer groot zal moeten zijn en zeker zou er geen gebrek aan stof bestaan om de eerste jaren zelfs wekelijks te vergaderen. Hij zeide, dat men bet er schielijk eens over zal zijn, wat er op de Ambachts scholen geleerd moet worden, maar hoe dat geleerd moet worden, langs welken weg dit het beste is, daarover zullen nog vele nuttige besprekingen te houden zijn, en wel hoe meer men mannen van on derwijs wordt, hoe meer de besprekingen zich zullen uitbreiden. Ofschoon de bond zich voor 't oogenblik onledig houdt met de ambachtsdagscholen, zoo ligt bet in den aard der zaak, dat ook bet onderwijs aan de ambaebts- avondscholen niet aan zijn aandacht zal ontgaan. De jaarlijksche algemeens vergadering wordt in Mei gehouden. In den loop van deze maand Maart zouden de directeuren echter bijeenkomen tot be spreking van eenige zaken, o. a van de wensche- lijkheid om te trachten zooveel mogelijk eenheid in het onderwijs aan de verschillende Ambachtsscholen te bekomen. Uit bet verslag, uitgebracht in de op 24 dezer te Amsterdam gehouden derde jaarlijksche algemeens vergadering der Northwestern Pacific Hypotheekbank blijkt, dat door volstorting van nog 3 aandeeleu bet totaal gefourneerde kapitaal tot 942,600 is gestegen. Op 1 Januari 1891 waren uitstaande 898 hypo theken, 4,031,142,55 doll. Sedert kwamen in 557 aanvragen tot een totaal van 1,968,777,45 doll, waarvan 203, een cijfer van 662,000 doll, vertegen woordigende, werden afgewezen en 354, 1,346,777,45 doll, bedragende, werden aangenomen. Afgelost werden 114 leeningen, tot een totaal bedrag van 121,262,70 doll., zoodat op ulto. Dec. 1891 uitstaande waren 1138 leeningen, een bedrag vertegenwoordigende van 5,251,657.30 doll, of a 2,50 13,129,143,25. Van deze 1138 leeningen zijn er 519 op in cul tuur zijnde boerderijen, die op eene waarde van 1,969,150 doll, zijn geschat en waarop 687,607,30 doll, werd verstrekt, en voorts 569 leeningen in steden, getaxeerde waarde 12,423,750 doll., waarop 4,564,050 doll, verstrekt, zoodat de in bet geheel uitgeleende 5,251,657,30 doll, eene overwaarde heeft van 9,131,242,70 doll. ca. Slechts in één geval was de maatschappij genood zaakt gebruik te maken van hare bevoegdheid tot verkoop van wanbetaling, waarbij zij echter geen verlies bad. Op 1 Januari 1891 was voor 9,449,000 5 pet. pandbrieven in omloop en werden gedurende dat jaar 3,104,500 geplaatst, en uitgeloot voor./'266,000, zoodat op bet einde des jaars j 12,287,500 in om loop bleef. Het reservefonds, op 1 Jan. 1891 ƒ95000 groot, wordt vermeerderd met 37,000 als statuaire en 25,000 als buitengewone reserve uit de in 1891 behaalde winstbet reservefonds stijgt diensvolgens tot 157,000, welke afzonderlijk belegd en bij de Ned. Bank gedeponeerd zijn. De winst ad 389,605,88xj.x laat, na aftrek der voormelde 62,000 voor de reserve, de uitkeering van een dividend van 36 pet. op de aanddelen toe. Volgens do mededeelingen van bet boofd-agent- scbap te Spokane blijft deze stad zich steeds uit breiden, en is zij thans bet middelpunt van 7 spoor wegen men is thans bezig met het bouwen der verbinding met de Great-Northern. Voorts vindt men te Spokane 11 banken, wier gezamenlijk kapitaal 1.760.000 doll, bedraagt, en waarvan 7 National Banks zijn. De velden, in een omtrek van 200 mijlen van Spokane gelegen, leverden in 1891 eene waarde aan graan van bijna 20 millioen dollars. Na goedkeuring der balans en winst- en verlies rekening werd, op voordracht van de overige com missarissen, de heer A. M. Cannon te Spokane, die aan de beurt van aftreding was, opnieuw als com missaris voor de eerstvolgende 5 jaren herkozen. Gemengde Berichten. MiiSfiellnarff. Hedenmorgen zou C. M., stuur man bij de M. M. van Stoomvaart, zich per stooux- barge van 6.20 van hier naar Vlissingen begeven een oogenblik echter voor hij bij de barge was aan gekomen, zonk de man ineen en was onmiddellijk een lijk. Zaterdagmorgen ontstond een defect aan een der provinciale stoombooten, op hare reis van Ter- Neuzen naar Vlissingen, in .de nabijheid van het veer te Borsele. Daar zij tengevolge van het gebrek moest blijven liggen, arriveerde op telegrafisch be licht een sleepboot, die haar naar Vlissingen over bracht. Intusschen hadden een tweetal passagiers zich te Borsele aan wal laten zetten om per rijtuig bet spoor te bereiken. Vrijdagochtend vroeg ontstond te St.-Annaland brand in eene schuur, waarin bewerkt vlas geborgen was. Deze schuur, evenals de aangrenzende, stond spoedig in lichterlaaie en beide zijn met bet daarin geborgene totaal verbrand. De schuren en bet vlas zijn tegen branscbade verzekerd. Iemand te Osch had dezer dagen bij zijne kantoorbezigheden de onvoorzichtigheid een wondje in het gelaat met de door hem gebezigde kopieerinkt aan te raken. Binnen een paar dagen is de man na een hevig lijden bezweken aan bloedvergiftiging. Te Dordrecht is een gezin tengevolge van het eten van ham die onvoldoend gezouten was en waarin zich vergiftigde stoffen ontwikkeld moeten hebben, zeer ernstig ongesteld geworden. De in liet gasthuis ter verpleging opgenomen verwonden bij de ramp in do Huidenstraat te Am sterdam gaan gelukkig over het algemeen vooruit, zoodat men hopen mag, dat bet aantal van hen, die reeds door bet ontzettende ongeluk uit het leven gerukt werden, niet nog grooter wordt. Te Vianen wordt eene vroegere kostschool met tuin tot een weesinrichting bestemd, zooals die te Neerbosck. Men deelt naar aanleiding van het ongeluk te Amsterdam aan De Maasbode het volgende mede, dat tevens een waarschuwing voor allen is, die met benzine moeten omgaan. Een beer, die onlangs op reis moest, bemerkte kort vóór zijn vertrek dat de handschoenen, welke hij aanhad, gevlekt waren. Hij gelastte een zijner bedienden hem een fiesch benzine aan te geven en bevochtigde met deze de gevlekte plaatsen zijner handschoenen. Terwijl hij door wrijven de vlekken trachtte te verwijderen, kwam hij met zijn brandende sigaar zeer dicht bij de haudschoenen de benzine ontbrandde onmiddellijk enjwondde den heer op een deerlijke wijze aan banden en gelaat. Als een zeldzaamheid voor biljartliefhebbers meldt men, dat de bekende proffesseur de billard, de beer JECenry Wilden, verleden^ week in bet kof fiehuis van bet Hotel de l'Europe te Amsterdam een serie maakte van 718 caramboles in een match van 1000 caramboles parti libre, iets dat nooit teloren iu Holland was vertoond. Met bet oog op de ontevreden stemming dei- bevolking te Beets (gevolg van de opruiingen der sociaal-democraten) is ter versterking van de politie maréchaussee gerequireerd. Terwijl de ondersteu ningscommissie besloten heeft, een groot deel der iugekomenen gelden te besteden tot bet vormen van eene blijvende inrichting tot werkverschaffing en tot bet doen bouwen van goede arbeiderswoningen, eiscben do beboeftigen, dat alles onder hen zal worden verdeeld, en) tevens dat de commissie aan ben de bedeelden rekening en verantwoording zal doen. Vrijdag beeft te Breda een dubbele moord plaats gehad. De brievenbesteller F. beeft eerst zijne 26-jarige vrouw, met wie bij nog maar enkele maan den gehuwd was, eu daarna zichzelven met een revolverschot gedood. Beiden leefden in gedurige onmin, naar vermoed wordt ten gevolge van minnenijd. Donderdagavond ging het te Breda van circa 5 tot 11 uren zeer oproerig toe. Het tooneel van het tumult was in de Nieuwehuizen, waar zich de woning bevindt van zekeren D., rond venter van bet Rotterd. Nieuwsblad en tot bet Leger des Heils be- boorende, van wien gezegd werd, dat bij in den namiddag een pater op straat grovelijk beleedigd had. Nadat oen hoop volk, die langzamerhand tot dui zenden aangroeide, zich in de nabijheid zijner woning verzameld had, ging men eindelijk tot gewelddadig heden over. Men verbrijzelde de ruiten, wierp met steenen, trapte de deur van bet huis in en wilde zich van den persoon in quaestie meester maken, die inmiddels had weten te vluchten. De politie trachtte met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven, doch toen dit door de groote overmacht niet gelukte, maakte de bereden politie eene charge, waardoor weldra de straten werden schoongeveegd. Het verdere van den nacht ging rustig voorbij. Hoe wel menigeen door een steenworp getroffen werd, werd niemand ernstig gewond. Vrijdagavond verzamelde zich van lieverlede we der eene steeds aangroeiende menigte, thans in de Middellaan, waar zich bet gebouw van bet Heils leger bevindten weldra begon bet werpen met steenen, bet inslaan van ruiten, gaslantaarns, enz. opnieuw. Daar de heilsoldaten echter naar Amster dam waren vertrokken ter begroeting van Generaal Booth, en bet reeds gehavende gebouw gesloten was, moesten de omliggende buizen het ontgelden. De politie en de maréchaussées hadden druk werk, ter wijl de bereden politie en veld-artillerie geconsig neerd was, om zoo noodig hulp te verleeuen. Het kwam echter niet tot verdere gewelddadigheden, en tegen middernacht was de rust hersteld. Intusschen is gebleken, dat de beschuldiging, als zou een lid van bet Heilsleger een pater op straat gruwelijk hebben beleedigd, geheel uit de lucht was gegrepen en slechts had moeten dienen om de licht- geloovige menigte tegen het Heilsleger op te hitsen. Een eieronzoeker uit de omstreken van Arnhem hoeft opgemerkt dat de kievitten, die gewoonlijk in lage gronden hun nest bouwen, dit jaar daartoe de hoogten om de moerassen hebben verkozen. Die wijze van doen, en zij is slechts aan zeer oude jagers bekend, schijnt een zeer natten zomer aan te kondigen, want waaneer bet seizoen droogte belooft, bouwen zij bij voorkeur bun nest in de lage gronden De ongeregeldheden onder de werkstakende kolendelvers te Durham nemen toe. Te Hebburn hebben zij een man gesteenigd, die aan den arbeid wilde gaan, alle ramen van een buis ingeworpen en zelfs een poging tot brandstichting gepleegd. De po litie kon bet volk slechts met moeite uiteen jagen, waarhij verscheidene personen, ook politie-agenten, werden gewond. Inmiddels worden te Londen Duit- sche steenkolen voor de gasfabrieken aangevoerd, via Amsterdam en Botterdam. Er is een escadron huzaren gezonden naar het kolendistrict in Durham. Deeming, de man die in Australië is gevan gen genomen wegens het vermoorden van zijne vrouw en die beschuldigd wordt ook eene andere vrouw met de vier kinderen, die hij van haar had, te Bainhill bij Liverpool te hebben vermoord, moet bekend heb ben, dat bij de misdaden te Bainhill werkelijk beeft bedreven en raoet verder hebben verklaard de twee laatste moorden te hebben bedreven, welke zijn ge pleegd in Whitecbapel te Londen en welke werden toegeschreven aan Jack the Ripper. De Londensehe Schoolraad beeft na lang deba- en veel oppositie besloten de schoolkinderen zwemt men te laten leeren. De kinderen zullen II jaar moeten zijn en de kosten mogen 1 penny per kind en per les niet overschrijden. Zekere Stiassny installeerde zich zeer deftig de rue Louis le Grand te Parijs als commissa ris der Chicago-tentoonstelling en gaf een wekelijkscli Bulletin de l'Expositiou Universelle de Chicago" uit. Nadat hij meer dan 50,000 had geïnd door plaats verkoop, bleek 't dat hjj een brutale oplichter was. De man is gearresteerd. Miss Daisy Hopkins van Cambridge, een jonge dame van 17 jaar, die op zekeren dag, toen zij met een student wandelde, op last van een hooge sckool- autoriteit, ds. Wallis, werd opgepakt en op grond van een oude universiteit*-wet gevangen werd ge zet, vervolgt thans dien predikant en eisebt 500 pd. st. schadevergoeding wegens onrechtmatige ge vangenhouding. Nadat de jonge dame 10 dagen bad gevangen gezeten, werd zij op last der regeering vrij gelaten. De Engelscbe gouverneur van Kaap de Goede Hoop zond eens majoor Bondish als minister-presi dent aan bet bof van den koning der Asbantijnen. Majoor Bondish beproefde zich bemind te maken door de zwarte dames en beeren van bet bof te portretteeren. De koning was door de frappante ge lijkenis der portretten verrast en wenschte evenzoo afgebeeld te worden. Bondish vond het goed. Maar boe verder het portret zijne voltooiing naderde, hoe meer de koning onrustig werd. De majoor bemerkte bet, en drong bij zijne zwarte majesteit aan, hem er de reden van mede te deelen. Toen vroeg de Afri- kaanscbe Caesar schuchter of bet niet kon, dat b blank geschilderd werd. In de nabijheid van de brievenbus in Charing Cross te Londen is een zelfwerkend toestel tot ver zameling van brieven opgericht, die 'door bet post kantoor als expresse verzonden zullen worden. De toestel staat in electriscke varbinding met het tegen over het spoorwegstation gelegen telegraafkantoor. Werpt men een penny in de spleet en trekt men aan een schuif, dan ontvangt men een briefomslag. Deze bevat nog een tweeden] witten briefomslag en een kaart. Men schrijft de voorgenomen mede- deeling op de kaart, bult deze dan in den witten omslag en steekt den laatsten met het op 3 pence per mijl vastgestelde port in den bruinen omslag. Het geheel wordt dan iu een sleuf van den toestel geworpen. Door het uittrekken van een schuif van den automatischen toestel wordt een teeken naar het telegraafkantoor gezonden, dat dan dadelijk een bode uitzendt om de ingeworpen brieven op te zamelen. In een brochure dezer dagen uitgegeven door prof. Landerer te Leipzig, beschrijft deze de goede gevolgen, door hem verkregen met inspuitingen van kaneelzuur bij lijders aan longtuberculose. Bij 18 meest ernstige gevallen kon bij bij 9 genezing-, bij 6 belangrijke beterschap constateeren, en dat wel in ambulante stadspraktijk, zonder de hulp van een geregeld hygiënisch regime in versehe en gezonde lucht. Reeds in 1889 had prof. Landerer in een Congres van geneeskundigen te Heidelberg over der gelijke behandeling gesproken. Het grootste winkelgebouw der wereld is den 7n Maart te Chicago geopend; het zijn de maga zijnen van Siegel Cooper en Co., die een geheel straténblok innemeneigenlijk zijn het 61 verschil lende winkels, onder éen daker loopen straten en een boulevard doorheen en in 't midden heeft men een rond-point met fonteinvan meubelen tot edele metalen, van kleeding tot geneesmiddelen, vleescb, sportartikelen, bedden, optische instrumenten, lekkernijen, ja, wat niet? wordt er verkocht; er is een orkest, een restauratie, een postbureau, een gelegenheid tot inleg in de spaarbank, een bar bierswinkel. Het gebouw heeft 8 verdiepingen; het is 402 voet breed, 143 diep en 133J/a hoog; geheel van ijzer en staal, brandvrij, met een gevel van grijs graniet gebouwd, rust het op zeer deugdelijke vuur vaste fundamenten de oppervlakte der gebouwen is 553,500 vierk. voet, terwijl de magazijnen van de Bon Marcké te Parijs nog geen 500,000 voet beslaan. Er zijn 18 elevators, die dagelijks 100,000 personen en 10 millioen pond goederen kunnen op en neerlatenmeer dan 4000 electriscke lichten worden eiken avond ontstoken. Er wordt alleen a contant verkocht. Voor eenige dagen werd te Parijs tusschen den graaf d'Auvillier en den baron Richepin een weddenschap aangegaan, dat fan de 100 blinden die te Parijs bedelen, er meer dan de helft kunnen zien. De weddenschap betrof een som van 50,000 frs. Richepin, gevolgd door vier getuigen, begaf zich op

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1