1892 N°. 38. Dinsdag 29 Maart, 79ste jaargang. Bij dit uommer behoort een hijvoegsel. Vaccineereu en Hervaccineeren. MILITIERAAD De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. Da keer A. F. LASONDElt, genees- en Ueelkiindige dezer gemeente, zff V r ij d a g den 1 April a. s des namiddags te half drie uren in keD Gasthuis zitting honden tot het gratis Vooral met het oog op het heersclien der pokken-epidemie te Groesbeek. w irden de iug-'Zetauen dringend uitgeuoo- digd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken, Goes, 26 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d. W. I1AMEK. De Secretaris, HAK T M A N. De tweede zittiug van den zul voor deze gemeente gehouden worden op WOENSDAG DEN 13 APKIL e. k., des morgens te 10 uren, in de Abdij te Middelburg, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent hen, die als plaatsvervanger of u jmmerverwisselaar verlangen op te treden. De lotelmg, i mtreut wi n da militieraad in zijne eerste zittiug reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede z:tting te verschijnen, ten ware hij daa in een plaatsvervanger of unmmerverwisselaar mocht willen stellen. Voorts zal op den 23 April ter zelfder ure en plaatse, gelegenheid worden gegeven voor al de lotsliugen wier plaatsvervangers of nornmerverwis elaars niet mochten zijn toegelaten, om ah zij dit verlangen mochten, andere in hunne plaats aan te bieden Goes, den 26 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Zij kent haar volkje I Schrijvende over de nieuwe tijdrekening, die op 1 Mei op de spoorwegen zal worden ingevoerd en over de quaestie of de geheele maatschappij zich al dan niet naar die nieuwigheid zal schikken zegt de Zeeuw Tegen dezen liberalen maatregel is terecht ook van liberale zijde aanmerking gemaakten ook van antirevolutionaire zijde mag de maatregel niet wor den toegejuicht, wijl hij ingrijpt in eene van Gods ordinantiën. Voor iedeie plaats der aarde toch heeft God den tijd bepaald, zijne hemellichten gesteld tot teekenen en gezette tijden, tot dagen en jaren." Tegen deze beschouwing komt de heer Wiele- maker, onderwijzer aan de Christelijke school te Aagtekerke op en zegt: «Over 'tal of niet noodige en nuttige der tijds verandering wil ik, als daartoe onbevoegd, geen oordeel uitspreken, maar is 't niet wat al te ver gezocht, hierin een beginselkwestie te willen zien Heeft bet niet den schijn alsof wij eenvoudig tegen den onderhavigen maatregel willen ageeren, wijl hij door een lid der tegenpartij is voorgesteld En van deze ellendige taktiek willen we immers zelfs den schijn niet 't Denkbeeld in de Zeeuw uitgesproken is m. i. niet vol te houden. Als deze tijdsverandering een ingrijpen in de Goddelijke ordinantie is, is ook 't rekenen naar den middelbaren tijd een zoodanig misdrijf. Dan misdoen wij door de bjjna 6 uren, die elk burgerlijk gewoon jaar te kort genomen wordt, slechts om de 4 jaren in rekening te brengen. Dan maken wij ons evenzeer schuldig aan inbreuk op de Goddelijke ordinantiën, wanneer wij ons in 't geheele land regelen naar den tijd van Amsterdam, zooals nu geschiedt, als wanneer de gordeltijd inge voerd wordt. Wordt nu werkelijk ook met al deze onze rege lingen de Goddelijke regeling geweld aangedaan en dies gezondigd De redactie van de Zeeuw antwoordt daarop niet veel. Zg zegt nu de invoering van den nieuwen tijd niet een liberalen maatregel genoemd te hebben omdat hij door eene liberale regeering is voorgesteld maar waarom zij hem dan wel zoo betitelde zegt ze niet. En hieruit blijkt, dat zij ook weer uit deze zaak, die met liberaal of conservatief volstrekt niets te maken heeft, maar een wapen tegen de liberalen heeft willen smeden. Zij kent haar volkje De ordinantiën Gods er bij gehaald het doen voorkomen alsof de quaestie eener andere tijdregeling, die tijdens eene liberale regeering, doch niet door haar aan de orde wordt gesteld, met die ordinantiën in strijd is deze quaestie een libe ralen maatregel genoemd en de smetstof van den laster op christelijken grondslag is onder haar volkje verspreid. En al zullen zeker niet allen die smetstof opnemen, er blijft toch wel bij dezen en genen wat aan de kleederen hangen. Die ordinantiën, ziet ge, het is nu eenmaal gezegd, daaraan gaan de booze liberalen nu ook al tornen en de duidelijkste uitleg neemt den beoogden indruk niet meer geheel weg. Naar aanleiding van de vraag van den heer W aan het slot van bovenstaand stukje, klaagt het blad «wij willen wel als ons gevoelen mededeolen dat wij meer dan wij weten en willen soms genoodzaakt worden de vaste regelen geweld aan te doen, en al moge de geachte inzender met ons in het boven genoemde geval van gevoelen verschillen, wij meenden er de aandacht op te moeten vestigen." Het doet ons intussehen genoegen, dat oen geest verwant van de Zeeuw, een christelijk onderwijzer althans, eene poging doet om dit nieuwe wapen haar uit de hand te slaan. We zijn den heer W. dank baar, dat hij zoo juist tegen de woorden van de Zeeuw is opgekomen. Hij loopt vermoedelijk geen gevaar, dat de betrouwbaarheid zijner bedoelingen niet bij dat blad vaststaat. GOES, 28 Maart 1892. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot kanton- rechter - plaatsver vanger in de kantons Middelburg, mr. W. A. Van HoekOostburg, W. C. De Smidt; Ter-Neuzen, mr. J. P. Dronkers Tolen, C. J. De Vulder van Noorden. Kapelle. Na afgelegd examen is dhr. A. M a r- c u s s e C z., oud-leerling der H. B. S. te Goes, tegen 1 April a. s. benoemd tot klerk 3e klasse bij de staatsspoorwegen te Utrecht. Baarland. De heer S. L o s heeft zijne ambten van lid van het Burgerlijk Armbestuur, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en wethouder dezer gemeente nedergelegd. In de eerste betrekking is benoemd de heer P. Meijer», voor de beide laatste de heer J. Joziasse. Wissenlterke. In de door de liberale kiesver- vereeniging Algemeen belang" alhier gehouden vergadering werden als candidaten voor de a. s. verkiezing voor leden van de Prov. Staten met algemeene stemmen voorloopig benoemd de heeren J. M. Kakebeeke en J. J. Ochtman beiden te Goes, C. Koert te Wolfertsdijk en G. J. V. d. Linde te Kolgnsplaat. Wissenkerlie. Naar wij vernemen is op het verzoek van den Raad dezer gemeente aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot het vestigen van een Rijkstelephoonkantoor te Kamperland, in verbinding met dat in de dorpskom alhier, gunstig beschikt. 's-IIeerenkoek. Tengevolge der oproeping bij advertentie in de Goesche Courant van Donderdag 11. hebben Vrijdag eenige R.-C. kiezers van 's-Heerenhoek en omliggende gemeenten vergaderd met het doel een R.-C. kiesvereeniging tot stand te brengen. De vergadering werd geopend door den heer Joz. Rosseel van Ovezand, die de vergaderden met het doel der oproeping bekend maakte, hetwelk bij de aanwezigen een algemeenen bijval vond, zoo dat allen, 26 in. getal, tot de nieuwe kiesvereeniging toetraden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. G. P. Timans van 's-Heerenhoek, P. V. d. Dries van Heinkenszand en Joz. Rosseel van Ovezand, die zich bereid verklaarden deze benoe ming aan te nemen. Besloten werd op de volgende vergadering (2den Paaschdag te houden) het regle ment te bespreken en vast te stellen. De hoogleeraar H u b r e c h t, die gelijk be kend is, in plaats van eene terugsckuiving van den tijd met 20 minuten, eene vooruitschuiving van 40 minuten verlangt in aansluiting met den Midden- Europeescken tijd, gelooft dat liet nog niet te laat is om die regeling voor ons land te verkrijgen. Hij wensckt dat de zaak ter sprake zal worden gebracht op de in Augustus te houden spoorwegconferentie en meent, dat het Verein der Eisenbaknverwaltungen tegenover Nederland, aan de Noordwestelijke top hoek van het Midden-Europeesche continent, uit hoffelijkheid aan den wensck van Nederland zal ge hoor geven, als het die aansluiting verlangt. Hij noodigt de velen, die blijken gaven het met hem eens te zijn, wat de tijdsverschuiving betreft, hier toe hun invloed aan te wenden. Over een onderhoud gevoerd door den directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij met een commissie uit het personeel, deelt men het volgende mede De vraag van afschaffing van boeten, invoering van een regelmatig werkend participatiestelsel, invoe ring van een arbeidsdag van 12 uur voor het geheele personeel bij dag en van 10 uur bij nacht, werden van de hand gewezen. Zooveel mogelijk zal worden voldaan aan 't ver langen van een algemeene loonsverkooging, aan beperking van don tijd voor het zoogenaamde «st.il- liggen", aan verbeterde inrichting der wachtlo kalen. De Maatschappij heeft een en ander reeds in onderzoek. Het is niet mogelijk minstens één vrijen dag per week vast te stellen, doch de Maatschappij is wel genegen aan de vrije dagen van het personeel uit breiding te geven, mits de regeeving ook overga tot het verbod om 's Zondags goederen aan te nemen. Een trouvaille van den heer HaffraansIn zijn lijforgaan, het Venloosch Weekblad, staat o. a. het volgende Het betere woord hier is het. Men zoekt naar een bijvoegelijk naamwoord, om de nieuwe richting in de politiek te kenmerken, die ons door de Encycliek üerum novarum zoo dringend wordt aanbevolen. Dr. Schaepman noemt ze de democratische" richting, maar erkent zelf dat deze benaming minder juist is. Immers, hij schrijft: Het zou zeker verkieslijk zijn, als wij een ander woord konden bezigen, maar wij hebben geen beter. Gelukkig, zegt de heer Haffmans, bestaat er nog een Grieksch woord want zonder Grieksch schijnt het niet te gaan dat voZ&lievend beteekent, even als philantropisch menschMeveud en dat woord, dat ons uit den nood kan helpen, isDphilodemisch Dit is als geknipt voor onze nieuwe richting. Uit 's-Hage meldt men aan de Midd. Ct. dat dat de publieke opinie zich reeds erg druk maakt met de geschiedenis van het krankzinnigen gesticht aldaar, die nu een nieuwe phase is in getreden door het ontslag van den eersten genees heer. Deze schijnt door regenten te zijn beschuldigd van een feit, waarover een klacht tegen hem zou zijn ingekomen, terwijl gebleken is dat zoodanige klacht niet tegen den dokter, maar juist tegen regenten of wel tegen den directeur was ingediend en de geneesheer aan dat feit geheel vreemd is, het zelfs te voren heeft afgekeurd. De nu op ver zoek en eervol ontslagen geneesheer heeft zich daarover tot burgemeester en wethouders gewend. Ook dit muisje zal dus nog wel een staartje hebben. Het bericht, dat het ontwerp b e d r ij f s b e- belasting bij den Raad van State zou zijn inge diend, is ongegrond. (U. D.) De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen morgenavond. De directie van de Kon. Ned. maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned. - Indië, te Amsterdamheeft per telegraaf gunstige berichten uit Indië ontvangen. De boring van den derden put is naar wenscb geslaagd en geeft nog gvooter opbrengst dan de put van Telogo Toenggol, die volgens een vroeger telegram 700 kisten petroleum per dag leverde. Generaal Booth. Men schrijft aan het U. D. uit Amsterdam o. a. Generaal Booth is een man van rijzige gestalte, met langen grijzen baard en een eenigszins Mozaisch- Arabiscli uiterlijk. Hij bleef in zijn open rijtuig rechtop staan en reed zoo, gevolgd en voorafgegaan door rijtuigen met heilsoldaten, in vrij snellen draf door de dicht opeengepakte menigte. Evenwel Booth wuifde voortdurend met zijn hoogen hoed en lachtte de menigte minzaam toe, maar hij was zoo ongeveer de eenige die wuifde. Het volk stelde meer belang in den wagen met ex-dakloozen, die volgens bet programma in den stoet zou zijn, maar er niet was. Dit was een teleur stelling, die natuurlijk andere wagens moesten mis gelden. Eerst was bet het rijtuig met eenige heeren van de pers, die met het luid geroep «daar heb je de dakloozeuwerden begroetdaarua was het een dogcar met een viertal jongelui, die deze eer te beurt viel, enzoovoort. Middelerwijl was er een strooibiljet onder bet volk verspreid, waarin o. a. voorkomt Ziet dien wagen met ex-dakloozen (die niet te zien was)Zij hebben die ongelukkigen een ouder dak en eten gegeven. Wees dankbaar, hondwant ik heb je een kluif toegesmeten. Blaf niet of je krijgt nog een schop! Daarna werden de proletariërs op de gewone wijze aangespoord, zich te vereenigen en te strijden voor wat hun van rechtswege toekomt, eenmenscli- waardig bestaan. Ondanks 'deze opruiingen en den niet zeer wel- willenden geest van het publiek, liep de rit naar het Paleis voor Volksvlijt zonder ongeregeldheden af." In de zaal werd de orde niettegenstaande er meer dan 4000 menschen aanwezig waren, uitstekend ge handhaafd. Indrukwekkend was het oogenblik, toen de heer Booth op de hem eigene gemoedelijke wijze over het Leger des Heils begon te spreken, zijn Leger, dat nog maar 27 jaren oud, doch één groot succès is. Na over de organisatie van zijn leger te hebben uitgewiji, deed hij uitkomen, dat al wat christen is, belang moest stellen in zijne beweging, die op liefde gegrond is, want ook liet wezen van het christendom, is liefde. Men heeft hem al meer malen verweten, dat hij een verbond had aangegaan met de kapitalisten, nu ja, bij gaat met elk een verhond aan, die hem en het leger wil bijstaan, liefst met zooveel geld mogelijk. En dit moest bij er bij zeggen, dat hij het met de rijke menschen altijd best heeft kunnen vinden. Hij wil de armen belften, zonder deze te demoraliseeren of ze kwaad te doen en wat het leger ten deze deed en doen kan, dat heeft de kerk getoond onmogelijk ooit te kunnen. Derhalve moet de kerk blij zijn, het leger aan den arbeid te zien, dat uitbaat van het beginsel, dat wie de maatschappij wil redden, gaan moet tot den bodemhij moet het uit de diepte ophalen. Des avonds zag de Generaal" weder een groot aantal belangstellenden om zich vereenigd, toen hij in de groote zaal van het gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand sprak over het maat schappelijk werk van het Leger des Heils. De woor den van den Generaal" werden door een zijner offi cieren op 't vlugst in 't Holiandsch overgebracht. Vrijdagavond heeft de heer Booth in het Paleis voor Volksvlijt een voordracht gehouden over zijn reizen in Afrika, Australië en Britsch-Indië. De «Generaal" verhaalde hoe hij in den zomer van het vorig jaar uit Londen vertrok en na een reis over Madera in Zuid-Afrika aankwam. In Afrika, zeide de spreker, is nog plaats voor millioenen menschen, die daar een vruchtbaren bodem en levensgeluk kunnen vinden. Uit Kaapstad naar Melbourne vertrokken, was het .eerste wat hij in. Australië zag, de Catherine Booth, een schip, dat met den naam van de dochter des Generaals" is gedoopt. Te Sydney en in de meeste plaatsen van Australië werd hij feestelijk binnenge haald en allerwege vond zijn streven belangstelling. Maar in Britsch-Indië vooral, onder de inboorlingen, maakte de «Generaal" honderden tot zijn volgers; te Madras, te Guyarat, te Bombay en elders bespoot men hem van het hoofd tot de voeten met wel riekende bloemensappen en juichte men hem toe. Nergens had de «Generaal" zooveel godsdienstzin ge vonden als onder de inboorlingen aan de boorden van den Indus en de Gangus. Naar gemeld wordt, zal de Generaal a. s. Dins dagavond per mailtrein van 10 uren te Vlissingen aankomen, om dienzelfden avond per mailboot zijne terugreis naar Engeland voort te zetten. Bij de «officieren en soldaten" van het «Leger" te Vlis singen en te Middelburg moet het voornemen be staan om hun Generaal des avonds te begroeten en naar de boot te geleiden. Te Vlissingen zal dien avond eene buitengewone heils bijeenkomst worden gehouden en officieren en soldaten zich en corps naar den trein begeven. Ook moet naar de N. R. Ut. meldtte Goes bet plan bestaan den heer Booth aan het station door een deputatie van' soldaten en vrienden te doen begroeten. Landbouw en Veeteelt. In de jongste te Wageningen gehouden ver gadering der afdeeling Neder-Veluwe van de Gel- dersehe Maatschappij van Landbouw besprak de heer Giltay, leeraar aan de Landbouwschool, de aardappelziekte, waaromtrent hij het volgende mede deelde De ziekte in het loof en in den knol zijn geen twee afzonderlijkezij staan in het nauwste ver band en zijn de uitingen van eenzelfde oorzaak. De kiem der ziekte zit in het bladmen zegt dan, dat de zwam in dat blad leeft, welke bestaat uit een groote massa knopjes. Die knopjes breiden zich snel uit op het blad, van het blad op het geheele loof en van het loof op den knol. Wanneer men niet zelf oorzaak wil zijn, dat men zieke planten verkrijgt, dan sorteeve men de poters, alvorens ze in den grond te brengen. Het middel van den heer Jensen (een Deen) om de poters in rijen te leggen, die op grooten afstand (van 6080 cM.) van elkaar zijn verwijderd, de planten naar denzelfden kant te buigen en ze aan te aarden, werkt, wel-is-waar, het kwaad in den knol tegen; doch is niet aanbevelenswaardig, omdat de oogst aanzienlijk minder wordt. Te weinig slaat men acht op het feit, dat na het rooien nog besmetting kan plaats hebben. Men dient partij te trekken van de omstandigheid, dat de besmettende knopjes in droge lucht spoedig sterven. Daarom rooie men nooit bij vochtig weder. Aanbeveling verdient, urnt het rooien te begin nen aan dien kant van den akker, waar de wind vandaan komt. Het beste middel ter bestrijding noemde hij de besproeiing met de bouillie bordelaise (Bordoausche pap) drie w°k°n vóór den tijd, dat de zfekte rich gewoonlijk openbaart.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1