BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. ZATERDAG 20 MAART 1892. No. 57. Nagekomen Advertentiën. openbaar verkoopen: Openbare Verkooping op Vrijdag April 1892, Generaal Booth. Men schrijft ons uit Rotterdam Generaal Booth arriveerde gisteren ten ongeveer 9 ure te Rotterdam met de Harwichboot Adelaide. Bij de aanlegplaats dier boot aan de Westerkade waren vele nieuwsgierigen samengestroomd. Op eene door de politie afgezette ruimte werd zijne komst verbeid door vele chefs van het leger (met banier waarop »God zegene onzen Generaal") een aantal soldaten" en kinderen, allen in costuum. Ook de afdeeling Schiedam van »het leger" was door den kapitein" en soldaten" (met banier) vertegenwoordigd, terwijl aan den Generaal namens eerstgenoemde een bouquet werd overhandigd. In twee open rijtuigen gestegen vertrok de stoet onder gejuich en geschreeuw" van soldaten en sjouwers" naar de Leuvehaven alwaar de Generaal met gevolg bij den heer P. R. Mees werd verwacht, om te 11.35 per spoor zijn reis naar Amsterdam te ver volgen. Terwijl de kinderen den Generaal" bij aamkomst een welkomstlied toezongen, hoorde men onder de sjouwers, welke ruim vertegenwoordigd waren, den Hoofdman toeroepen: »Houpost". »Daklooze", »En- glish boy", enz., terwijl hem met een bezem, in de hoogte gehouden, het welkom werd toegezwaaid. De Generaal beantwoordde deze ovatiën staande in zqn rijtuig met ontbloot hootd en met eene diepe buiging. Omtrent de aankomst te Amsterdard vinden wij het volgende vermeld Ruim twintig minuten over éénen is de heer Booth aangekomen en door mannelijke en vrouwe lijke officieren en cadetten begroet. In een tiental open rijtuigen begaven de generaal en zijn gevolg zich naar het Paleis voor Volksvlijt". Duizenden nieuwsgierigen stonden langs den weg geschaard, en hier en daar ging een hoeraatje op voor den generaal, die, in zijn rijtuig staande, de menigte minzaam groette. Op den Dam sloot zich achter het rijtuig van den generaal" een hossende troep aan, wat evenwel den generaal zijn onverstoorbare kalmte geen oogenblik deed verliezen. Wellicht ook, dat hij het »hiha" als een soort van ovatie beschouwde. Sedert zijn laatste bezoek aan Nederland is de gene raal aanmerkelijk verouderd. Zijn reis in Australië en in Engelsch-Indië schijnt veel van zijn krachten te hebben gevorderd. Kwart over tweeën was de stoet aangekomen voor het Paleis voor Volksvlijt" dat zoowel uit- als inwendig met vlaggen was versierd. Hoog in de lucht, onder het beeld van De Faam" wapperde de Leger banier. - Een honderdtal kinderen begroetten den Generaal met een welkomstlied. Te 3 uren begon in het Paleis voor Volksvlijt" een groote feestelijke ont vangst, tot de plechtigheden waarvan behoorde het aanbieden van een adres van welkom, »te midden van volkomen stilte" zooals de feestwijzer vooraf had aangekondigddoor den leider van de troepen in Nederland, kolonel Oliphant. Gisteravond hield de Generaal een lezing in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand" over: Het maatschappelijk werk van het Leger des Heils" in alle Landen. Onder de soldaten heerscht groote geestdrift. Gemengde Berichten. Aan het Handelsblad is nog het volgende ont leend omtrent de ramp in de Huidenstraat te Am sterdam Onder het brandende puin zag men een man vruchtelooze pogingen doen om zich uit het vuur te redden. Een gasfitter der Imperial wierp zich met levensgevaar tusschen de balken en steenen en trok den ongelukkige te voorschijn. Zijn gelaat was geheel bebloed en zijne kleederen brandden. Spoedig trokken anderen hem het brandende goed van het lijf, waarna de man naar het Gasthuis werd ge bracht. De een zocht zijne moeder, een ander miste zijne zuster, een derde rende naar het Gasthuis om zich zekerheid te verschaffen. De raderbaren kwamen en gingen. Het was een tooneel van angst en radeloos heid, zooals men hier ter stede gelukkig nog nooit gezien had. De heer Van Eupen was tijdens de ramp afwe zig, en vond zijn geheele gezin omgekomen. Ook schijnt dat een vrouwelijk familielid, sedert eenige dagen bij den heer Van Eupen gelogeerd, is omge komen. De dienstbode is door de ontploffing op straat geworpen en zwaar gekwetst onder het puin vandaan gehaald. Het wegbrengen van de te voorschijn gebrachte lijken, in daartoe vroeger aangevoerde gasthuis manden, veroorzaakte eene groote ontsteltenis onder het talrijke publiek, dat tot in den nacht aanwezig was. Te half-een werd de groote ladder, welke vroeger voor den Stadsschouwburg stond, opgericht, om het vuur, dat nog steeds in de bovenverdieping woedde, te blusschen. De ontploffing was zoo krachtig, dat de geheele balklaag en vloer boven den winkel verbrijzeld en in stukken op de straat werden geworpen. In win kels in de Huidenstraat zijn zelfs de ruiten en roe den der vensters tusschen voor- en achterkamer vernield. De snelle uitbreiding van den brand is daaraan te wijten, dat in den gemeenschappelijken muur tusschen den drogistwinkel en den sigarenwinkel een gat van omstreeks zes vierkante meters geslagen werd. Het puin viel in de huiskamer achter den winkel, welke kamer in een oogwenk in vlam stond. Aan de N. R. Ct. wordt uit Amsterdam o. a. nog gemeld De heer Van Eupen, de drogist, vei kocht ook petroleum een vat in den winkel was lek geworden. Nu had v. Eupen steeds zijne vrouw gewaarschuwd om, mocht er onverhoopt het een of ander in den winkel voorvallen, onmiddellijk het gas uit te draaien. Aan dien last had juffrouw v. Eupen Dinsdagavond gevolg gegeven. Daarbij was zij steeds gewoon om, waar zij hulp noodig had, dien in te roepen van hare overbuurvrouw, juffrouw Van Wijlen, de vrouw van den kruier onder den banketbakkerswinkel. Zoo ook thans. Juffrouw Van Wijlen zou spoedig de petroleum van den vloer opdweilen, maar had daarvoor licht noodig. Ongelukkiger, noodlottiger wijze heeft juffr. v. Eupen zich daarbij van eene petroleumlamp bediend, en hoe de zaak zich nu verder heeft toegedragen is met zekerheid niet te zeggen. Het geheim daarvan daalt met de doode ten grave. Met zekerheid kan voorts worden vermeld, dat in het Binnengasthuis Dinsdagavond zijn binnengebracht 10 gewonden, en een doode jongen van 14 a 15 l jaren. Van die 10 konden 3 (2 meisjes en een jongen), na verbonden te zijn huiswaarts keeren. 7 personen, 3 meisjes en 4 mannen, moesten er blijven, onder wie een knecht van den banketbakker en een voor bijganger op dit oogenblik zeer bedenkelijk zijn. Het onderzoek onder de puinhoopen werd Woens dagochtend hervat. Onder de puinhoopen werd ge vonden een blikken trommel met geldswaardige en familiepapieren van juffrouw Broekman; de effecten erg beschadigd. Onder het puin van het daarnaast gelegen perceel aan de Keizersgracht werd gevonden een ijzeren effectentrommel van den sigarenverkooper Weidrager, wiens gezin, er mede inwonende, behouden is ge bleven. Een ander correspondent meldt nog Van de familie ontvingen wij de bevestiging, dat ook het nichtje van de oude juffrouw Broekman, mejuffrouw Brederode genaamd, het slachtoffer van de ramp is geworden, en zeer waarschijnlijk onder de lijken geteld moet worden die onder de puin hoopen van perceel 33 gevonden zijn. Aangezien de lijken onkenbaar waren, en slechts de oude juffrouw aan een kleedingstuk is herkend, is het zeer waarschijnlijk dat de drie lijken, in den winkel en den kelder van perceel 33 gevonden, zijn die van juffrouw Broekman en hare nicht en van juffrouw Van Wijle. Deze laatste toch was in den winkel werkzaam, en vlak daarboven bevonden zich de juffrouwen Broekman en Brederode. De vrouw van Van Eupen zal zeer waarschijnlijk bij haar kind in het achterhuis vertoefd hebben, of bij het ont staan der ramp daarheen gegaan zijn, zoodat deze dan nog onder het puin bedolven liggen, met de opruiming waarvan nu een aanvang gemaakt is. Zes dooden dus. Enkele preciosa in een kistje zijn nog gevonden. Een later bericht meldtHet lijk van het kind van Van Eupen is onder de puinhoopen gevonden. Ook het tweejarig kind is gevonden. Te Groningen kocht de heilssoldaat S. op een verkooping een aantal voorwerpen van woinig waarde voor 15 cent. Bij die zaken was ook een riem, zoo als men vroeger om het middel droeg, om er op reis het geld in te bewaren. De heilssoldaat gaf hem aan een man met een lammen arm, om dien er in te kunnen dragen. Deze verkocht hem voor 5 cent aan zekeren E., die bij onderzoek een gouden Willem in den riem vond. Uit de op Williams gevonden papieren moet duidelijk zjjn gebleken, dat Williams, Swanston en Deeming éon persoon en wel de gevangene zjjn. Een paar jaren geleden logeerde hij ook eenige weken bij een paar voorname kooplieden te West- Hartlepool. Hij had zich toen uitgegeven voor een Australisch millionair, die een yacht te Huil liet bouwen en van plan was een afdeeling zijner zaak te Plymouth te vestigen. Een der twee kooplieden was ook getuige toen Lawson, zooals hij zich toen noemde, met een jonge dame te Beverley, die hij na veertien dagen verliet, in den echt trad. Gedurende zijn verblijf te West- Hartlepool strooide hij, bij wijze van spreken, het goud om zich heen en hij had toen vele diamanten. Uit Perth wordt gemeld, dat Swanston erkende Williams te zijn, maar ontkende den moord op zijn vrouw te Melbourne te hebben bedreven. Hij be weert, dat zij door haar minnaar is vermoord. De brand in de mijn te Anderlues is nog niet gebluscht. Men blijft voortgaan met het onder water zetten der mijn en het zal dientengevolge nog eeni- gen tijd duren voor men al de lijken der slachtoffers naar boven zal kunnen brengen. Te Buenos-Ayres woedt de gele koorts vree- selijk. De equipage van tweehonderd zeeschepen werd reeds besmet. De bemanning der meeste Braziliaan- sche schepen, die in de haven liggen, is dood of gevlucht. Het stadje Immenhausen nabij Kassei, met zijn 1500 inwoners, is door een zwaren brand hevig ge teisterd. Behalve dat 60 huizen met 40 bijgebouw tjes in de asch werden gelegd, kwam ook veel vee in de vlammen om. De brand, die te middernacht uitbrak, kon eerst den volgenden morgen, met be hulp van brandweer en militairen uit Kassei, be dwongen worden. Uit Odessa verneemt de Daily News, dat er in den Kaukasus een voorraad van 6 millioen quar ters graan overblijft, hetgeen voldoende zou zijn voor de onmiddellijke behoefte. In het Noorden des Rijks echter zal de aanstaande oogst vermoedelijk beneden het gemiddelde blijven, omdat daar de paarden en ossen ontbreken voor het ploegen. Intusschen moet de Regeering voornemens zijn 40.000 tot 50.000 paarden naar de geteisterde streken te zenden. In Engeland zijn de werkstakingen onder de i kolendelvers nog geenszins geëindigd. In hetLeigh- district van Lancashire hebben 9000 en in het Pendle- bury-district 2000 man het werk hervat onder de oude voorwaarden tot den II en April. Daarna wen- schen zij slechts 5 werkdagen in de week te hebben. Van eene andere mijn in Lancashire wordt be richt, dat de eigenaren reeds nu van hunne kolen delvers de schriftelijke zekerheid verlangden dat zij, ook na genoemden datum, zes dagen zouden werken. Daar dit geweigerd werd, hebben 3000 man den arbeid weder gestaakt. In het graafschap Leicester zijn de mijnwerkers weer aan den arbeid gegaan. De correspondent der N. R. Ct. te Weenen schrijftDe regeering heeft, kleingeestig genoeg, verboden, dat in Bohemen de 300-jarige geboorte dag van Johann Amos Comenius op feestelijke wijze herdacht zou worden, omdat zij niet wil toelaten, dat de huldiging van dezen grooten landgenoot den Czechen aanleiding zou geven tot nationale betoo gingen. Uitdrukkelijk is verboden te dezer gelegen heid aan de schooljeugd vacantie te geven. Begrijpelijker wijze zijn de Czechen daarover zeer verontwaardigd, en daar zij nu toch eenmaal in de oppositie zijn, kan men er staat op maken, dat zij zich zoo weinig mogelijk daaraan zullen storen over dag hebben zij besloten niettemin toepasselijke ver gaderingen te houden en 's avonds te illumineeren. Daarenboven zullen de scholen, die onder de stede lijke besturen staan, wel dien dag vacantie hebben, terwijl er overal manifestaties tegen dit verbod ge houden zullen worden. Het is ook niet te betwijfe len of het verbod van den minister is een groote fout, en zonderling mag het heeten, dat de 300jarige geboortedag van Komensky, zooals de groote paeda- goog in het Czechisch heet, in zijn vaderland uit vrees voor politieke agitatie verboden werd, terwijl hij overal in den vreemde gevierd wordt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zat te Pont l'Evéque (Frankrijk) een jonge weduwe bij het lijk van haar man met een zwager te waken. Zij schijnt, door hare droefheid overweldigd, op zeker oogenblik het huis te zijn uitgeloopen, roe pende dat zij zich wilde verdrinken haar zwager snelde haar na en beiden raakten onder een voorbij komenden trein. De lijken werden afgrijselijk ver minkt teruggevonden. De weduwe laat drie kinderen na en ook haar schoonbroeder was huisvader. De Engelsche consul te Amsterdam waarschuwt in de Engelsche bladen tegen de praktijken eener Amsterdamsche oplichtersbende, welke aan hande laars in Engeland groote verliezen berokkentzij doet belangrijke bestellingen zonder het bestelde ooit te betalen. De consul ontvangt letterlijk wekelijks klachten der slachtoffershij informeerde de Am sterdamsche politie hieromtrentmaar dit baatte niet, aangezien de Nederlandsche wetgeving geen middel tegen dergelijke practijken aan de hand geeft. Daarom roept het consulaat de hulp der pers in. De vele inbraken, die in alle deelen van Londen in den laatsten tijd zijn voorgekomen gaven aanlei ding tot de stichting v. verzekeringmaatschappijen tegen inbraak, die overal agenten aanstelden, om zooveel mogelijk leden aan te werven. Met de ver zekeringsmaatschappijen vermeerderden echter op merkwaardige wijze de pogingen tot inbraak, en dit had zijn reden. Eenige der agenten kwamen name lijk op het wel wat te vernuftige denkbeeld om de deuren van hen, die zij als leden trachtten te verkrijgen, 's nachts met een looper te bearbeiden, vervolgens een helsch lawaai te maken en dan op de vlucht te gaan, als waren zij in hunne nage maakte pogingen tot inbraak verijdeld. Eene week of veertien dagen na de z.g. vruchtelooze poging tot inbraak, kwam de agent zeer netjes gekleed terug en gewoonlijk eindigde dit bezoek in eene verzekering, die volstrekt niet noodig was, omdat niemand aan eene inbraak gedacht, laat staan haar uitgevoerd had. De verzekeringmaatschappijen wisten natuurlijk niets van de knoeierijen van hunne ijverige" agenten af en zouden er volstrekt niet mede ingenomen zijn, wanneer zij wisten op welke wijze deze zwen- delarjj voor hunne leden tot onnoodige uitgaven leidde. Laatste en telegraphische berichten. 's-Graveiiliage. TWEEDE KAMER. Met een parige stemmen is aangenomen het wetsontwerp tot bekrachtiging der anti-slavernrj-acte na intrekking van een amendement der commissie van rapporteurs. Het debat is vooitgezet over het ontwerp tot schor sing van het uitvoerrecht^ op suiker in Indiö tot 1 Juni 1893. lerseke. OESTERBEURS. Verkocht: afsteeksel van minstens 16 m.M. a 8; van 10 tot 16 m.M. 5 gemengd 5. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Gisteren is door notaris Muluck Houwer ge veild een woonhuis en erf te Kloetinge groot 6 A. 35 c.A.het werd toegewezen aan P. A. Trimpe te Kloetinge voor ƒ1230 en 25 voor losse goederen. Kruiningeit. Bij de Woensdag jl. gehouden verkooping van een woonhuis en erf uit den boedel van D. Bolier te Rilland, bewoond door Jan Mieras alhier, werd kooper de heer Adriaan Blok Hz. alhier, voor de som van 500. Ellewoudsdijk. Woensdag is alhier ten verzoeke van den eerz. N. Loog, ten overstaan van Notaris L. A. Paardekooper Overman, gevestigd te 's-Gra- venpolder, verkocht le. Eene hofstede, bestaand© uit woonhuis, schuur, bakkeet enz., groot 38 A. 71 c.A., en het erfpachts- recht tot 31 Dec. 1904 tegen ƒ15 'sjaars, van een perceel bouw- en weiland en zijkantweg, groot 47 A. 64 c.A. Opgehouden. 2e. Een perceel gedeeltelijk tiendvrij land, ge naamd »'t Slot", groot 2.57.70 H.A. Kooper werd dhr. J. A. Be vier De Fouw qq. te Goes, voor ƒ605 per 39 A. 24 c.A. of 3973,20 den hoop, benevens 154 voor vruchten. 3e. Een perceel bouwland en zijkantweg, groot 1.98.46 H.A. Kooper werd dhr. L. Geense te Elle woudsdijk, voor f 320 per 39 A. 24 c.A. of 1605,71 den hoop, benevens 60 voor vruchten. 4e. Een perceel bouwland en zijkantweg, groot 0.42.02 H.A. Kooper werd dhr. M. Van Liere te Ellewoudsdijk, voor 350 per 39 A. 24 c.A. of 374,79 den hoop. 5e. Een perceel bouwland en zijkantweg, groot 0.85.08 H.A. Kooper werd dezelfde, voor 350 per 39 A. 24 c.A. of 758,87 den hoop, benevens 40 voor vruchten. 6e. Een perceel weiland en zijkantweggroot 2.61.66 H.A. Kooper werd dhr. J. A. Bevier De Fouw qq. te Goes, voor 450 per 39 A. 24 c.A. of 3000,69 den hoop. 7e. Een perceel weiland en zijkantweggroot 1.31 H.A. Kooper werd dhr. J. Smallegange te Elle woudsdijk, voor 442 per 39 A. 24 c.A. of f 1475,58 den hoop. 8e. Een perceel weiland en zijkantweggroot 1.77.50 H.A. Kooper werd dezelfde, voor 304 per 39 A. 24 c.A. of 1375,12 den hoop. 9e. Een perceel weiland, groot 1.47.10 H.A. Kooper werd dhr. A. Smallegange Jz. te Ellewoudsdijk, voor f 426 per 39 A. 24 c.A. of 1596,94 den hoop. Alles onverminderd 12*/2 pet. onkosten. De verpachting van perceelen schelpdieren- visscherij in de Oosterschelde Woensdag en gisteren te Bergen-op-Zoom gehouden, heeft volgens de M. Ct. f 13036 opgebracht. Marktberichten. KRÜININGEN, 23 Maart 1892. Tarwe f7,a 8,Rogge f6,a 6,50, Wintergeret f 4,10 a 4,40, Zoraergerst f 3,80 a 4,10, Haver f 2,80 a 3,75, Erwten f6,75 a 8,Boonen f6,a 6,25. MIDDELBURG, 24 Maart 1892. Aanvoer aan onze graanmarkt voldoende voor de weinige vraag Witte Boonen f 0,25 lager. Overige artikelen onveranderd. Boter f 0,92 a 1,04 per KG. Eieren f3,10 per 100 stuka. Getrouwd DANIËL PIETER PRUMERS, Gemeente-secretaris, en MARIA WOUTERSEN die, ook namen wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. 's-Gravenpolder, 25 Maart 1892. De Notaris DE RONDE BRESSER zal op Vrijdag I April 1892, des voormiddags 10 uren, te Ileinlemszand, bij C. Bijk, in het EEUJE PARTIJ Planken, Damhekken, Loop varkens, Beestenpenen, benevens MEUBILAIRE GOEDEREN. 's middags te 2 uren, bij Wagenaar te Ierselee, voor de Oester-Mij. Evel- sior, van 10000 aangeslagen Pannen, liggende in den put van Verwachting; 17000 dito op 42 18000 dito op 54. Aanwijzing door A. BBEEL. 7000 Oesters van een gulden en daarboven. Daarna aan de Kaai Masthout, Sparren enz. Information te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1