1892 N°. 37. Zaterdag 26 Maart. 79 jaargang. ste Bij dit noiüiner behoort een bijvoegsel. Uit Argentinië. goesc De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. ïnzendiiig vait advertentiën vóór 3 uren op «2ce» dag der uitgave. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Men verzoekt ons opname van den onderstaand en noodkreet uit Argentinië,, waaraan wij giarne eene plaats verleenen, in de hoop dat zich in onze om geving mannen van invloed daardoor mogen laten opwekken om de handen ineen te slaan, teneinde onzen ongelukkige landgenooten daarginder de zoo boog noodige hulp te verleenen. Tevens hopen wjj, dat andere bladen zich genoopt mogen gevoelen dit schrijven geheel of gedeeltelijk over te nemen, opdat deze bede om hulp door geheel Nederland moge weerklinken. Buenos-Ayres, Februari 1892. De nood dwingt ons aan een iegelijk in Nederland, hetzij rijk of arm, jong of oud, toe te roepen helpt ons, want wij zijn in grooten nood, naar ziel en naar lichaam". Door scboone beloften en vooruitzichten zijn wij naar dit voor Hollanders zoo ellendig land gelokt, om ons lot te verbeteren, doch de meesten onzer zijn bitter teleurgesteld, want bet is bier niet met ons gegaan zooals het beschreven stond in de boek jes, die de Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij beeft uitgegeven en die door den beer L. Van Riet, consul-generaal der Nederlanden, waren bekrachtigd, of door hem zeiven was medegedeeld. Daardoor zijn wij, arme Hollanders, nu in groote armoede of ellende gedompeld, zoodat wij onze da gen in kommer en verdriet moeten doorbrengen, want er zijn bier vele buisgezinnen, die al gedu rende negen maanden bun brood met bedelen moe ten verdienenflinke huisgezinnen, die bonderden uren langs een spoorbaan hebben moeten loopen, man, vrouw en kinderen, door groote bosscben en wildernissen, smartelijk lijdende door honger, dorst, koude en gebrek aan kleeding, terwijl zij, soms uren ver van bewoonde plaatsen verwijderd, den nacht onder den blooten hemel moesten doorbrengen. Niet luiheid is van dit alles de oorzaak, zooals de consul volgens berichten in de Hollandscbe bladen zou verklaard hebbenmaar wij zijn bedrogen ge worden door slechte patroons, waarbij de meesten onzer door den consul zijn in dienst gekomen en als wij door de patroons bedrogen worden, waaraan de consul ons geholpen beeft, dan kunnen wij bij hem nooit hulp of bijstand vinden, wanneer wij komen klagen. Hij zegt dan altijd maar, dat bij er niets aan kan doen. Voorts schrijlfc de consul in de couranten, dat bet bier met bet werk slap is, doch dit is minder juist, want maanden lang konden wij voor den kost alleen zelfs geen arbeid krijgen. Ook zegt hij, dat de loonen wel laag, maar ook de levensmiddelen goedkoop zijn, doch dit is niet waar, want vele levensmiddelen zijn bier zeer duur en bovendien worden de loonen in papieren peso's uitbetaald, doch deze worden tegen den koers van het goud ingewisseld, waardoor zij niet meer dan vijf-en-twintig cents doen. Verdienen wij dus bier twee peso's per dag, dan is dat nog maar 50 ets. naar den koers van bet goud. Nog schrijft de consul, dat bij ijverig zijn best doet om de Hollanders aan bet werk te krijgen. In boeverre dit waarheid is kunnen wij niet beoor- deelen, maar dat is zeker, dat wij bier maanden zonder weik zijn geweest en velen onzer ook her baalde malen op bet consulaat en bij den consul zelf om te vragen of hij niets voor ons wist, maar altijd was het antwoord ontkennend. Dikwijls zeide bij tot personen, die bun nood kwamen klagen: gij moet maar gaan bedelen; ik kan u niet helpen." Hij is ternauwernood voor ons te spreken en wie wat langer met hem wenscht te praten moet er vlug bij zijn, want anders wordt hem de deur voor den neus dichtgegooid. Een enkel staaltje tot bewijs boe hulpvaardig de consul is. Een man, wiens vrouw des nachts bevallen was, en die eten noch drinken bezat, noch brand stof om wat water te warmen voor bet kind, ging tot den consul om hem zijn nood to klagen. Drie maal deed hij de deur open en driemaal werd deze hem voor den neus weêr dichtgesmeten en eindelijk werd de politie in den arm genomen om den man van bet consulaat te verwijderen. Zeer in ons nadeel is ook, dat wij de taal zoo weinig machtig zijn. Is er dan nog eens werk dan booren wij dit veelal te laat en zijn landverhuizers van andere nationaliteit ons vóór geweest. Zoo hebben wij te strijden tegen tal van oorzaken en de consul prijst wel zichzelf in de couranten, maar hij helpt ons weinig. En toch zon dit niet meer dan passend zijn, want hij ziet, boort en kent onze ellende en h'j weet hoe slecht wij bet, hier hebben. Wanneer bij daarvan eens een getrouw verbaal in de couranten deed, in plaats van boog op te geven van de hulp, die bij ons verleent, dan zou den wij daarmede meer gebaat zijn. Want de ellende onder ons is zoo boog gestegen, dat ouders hunne kinderen hebben weg gegeven acht de consul die menscben wellicht zoo ontaard, dat zij dit zonder noodzaak zouden doen Ware bet niet beter, dat bij, in plaats van ons van luiheid en dronkenschap te betichten, eens in ons vaderland zijne stem deed booren om hulp en steun voor ons te erlangen, teneinde ons naar Nederland te laten torugkeeren Nu rest ons niets dan zelf onzen nood te klagen te schrijven dat we bier verhongeren en niets hebben om van te leven dan korsten brood, dat anders met, den vuilniswagen naar de belt wordt gebrachtdat we geen werk bebbon om in bet onderhoud van ons en de onzen te voorziendat we gedwongen zijn al bedelende voort te leven, soms ronddolende door bosscben en wildernissendat de meeste levensmid delen bier veel duurder zijn dan elders en dat, zoo we nog eens een enkele maal kunnen werken, ons loon wordt uitbetaald in eene munt, die slechts i/* van bare waarde beeft. En zoo blijft ons dus niets over dan aan alle Nederlandersaan H. M. de Koningin-Regentes in de eerste plaats, en voorts aan alle hoogeren en lageren, aan rijken en armen, de smeekbede te richten verlost ons uit dit Sion en helpt ons terug- keeren naar ons vaderland, dat wij zoo vurig wensebten nimmer te hebben verlaten. Mogen de redactiën van andere bladen dezen brief willen overnemen, opdat onze smeekbede door ganscb Nederland weerklinke Deze brief, waarvan wij den inhoud in wat meer leesbaren vorm overbrachten, maar zonder aan de bedoeling der schrijvers af of toe te doen, is onder teekend door de volgende personen (voor zoover de namen door ons kunnen ontcijferd worden), vroeger gewoond hebbende in de gemeenten, achter hunne namen vermeldP. Dijkstra (Baflo, Groningen)A. Dijkstra (Eenrum, Groningen)R. Ten Hoeve (Fra- neker, Friesland)J. Benthuis (Uithuizen, Gronin gen) F. Hoekstra (Oost-Dongeradeel, Friesland) L. De Jonge (Ierseke, Zeeland); H. Bruins ('t Zand, Groningen)B. Klap (Goes, Zeeland)E. V. d. Ploeg en G. Noor (Uithuizen, Groningen)J. Dekker (Ste- dum, Groningen) en F. Schuring ('t Zand, Groningen). Bij wijze van P. S. verklaren de schrijvers nog, dat zij tengevolge van de revolutie, die juist dien morgen was uitgebroken, niet meerdere landgenoo ten ter medQ-onderteekening konden verzamelen, maar dat anders wel driemaal zooveel Hollanders zich bij ben zouden aansluiten. De lezer oorcleele Eenigen tijd geleden deed de Zeeuw mededeeling van de schorsing van een viertal gemeente-ambte naren door den burgemeester van Edam, op grond dat zij eene socialistische vergadering hadden bijge woond en bet blad knoopte daaraan eene hatelijkheid vast omtrent »liberale vrijheid". Het Vaderland en de N. Rott. Ct. gaven al spoedig geheel andere lezingen van bet feit en op grond van deze berichten deden wij de vraag of bet voor de Zeeuw niet tijd werd baar bericht in te trekken. Op deze sommatie", zooals bet blad onze vraag zelf betitelt, antwoordde bet niet vóór zijn vriend waar bet geldt de liberalen in een kwaad daglicht te stellen, nl. de radicale Amsterdammeren het Sociaal Weekblad van mr. Kerdijk eene lezing van bet gebeurde verschaften, op grond waarvan bot zijne bewering meende te kunnen staande houden. Het doet dit dan ook met de laatdunkende opmerking, dat »de betrouwbaarheid der Rotterdammer" tegen spraken nimmer bij zijne redactie vaststond". De Zeeuw eisebt nu, dat wij onze sommatie" zullen intrekken. We gelooven haar met betzelfde recht te kunnen toevoegen, dat de betrouwbaar- beid der Amsterdammer" tegenspraken daartoe bij ons nooit genoegzaam vaststonden. Maar bovendien eisebte niet de billijkheid, dat de Zeeuw de tegen spraak der door baar gewraakte bladen hadde ver meld in jplaats van alleen de tegenspraak barer vrienden op die tegenspraak. Wat erj nu van de zaak aan is blijkt uit wat we beden in de Standaard lezen »In de vergadering, Woensdag door den raad van Edam gehouden, is behandeld bet bekende adres van 66 gemeentenaren, die opkwamen tegen de straf aan vier ambtenaren opgelegd. Een der leden alle 13 raadsleden waren te genwoordig stelde, nadat bet adres voorgelezen was, de volgende motie voor »De raad der gemeente Edam, overwegende dat bet buiten 's raads competentie ligt kennis te nemen van bet adres in quaestie, aangezien (gesteld, dat de geposeerde feiten juist mochten zijn, desneen) de ambtenaren waarvoor adressanten zich in de bres stellen, uit eigen hoofde voor bun benadeelde belangen kunnen opkomen en dan daar, waar en op de wijzo, zooals dit behoortover wegende wijders dat dit adres van zoodanige oppervlakkigheid getuigt dat de raad zeker het best doet zich in de mérites van bet adres niet te verdiepen, en daarover niet te discussiëeren, terwijl het voor renvooi aan B. en W. niet vat baar is; besluit: lo. het adres in quaestie ter zijde te leggen2o. aan bet hoofd der gemeente, in qualiteit van hoofd der politie, en voorts aan de gascommissie 's raads volle en onverzwakte vertrouwen uit te spreken, opziehtens de behar tiging der persoonlijke belangen van de onder ben gestolde gemeente-ambtenaren, voor zooveel die met de belangen der gemeente zijn overeen te brengen, met uitnoodiging om daarmede voort te gaan op dezelfde wijze als zulks tot hiertoe voor bet wezenlijk welzijn dezer gemeente is geschied, gaat over tot de orde van den da 7." Deze motie werd na een enkele opmerking door den Raad goedgekeurd. Daarna gaf da voorzitter een uitvoerig verslag van zijn optreden te dezer zake, waaruit bleek, dat de politiedienaren, als staande alleen onder zijne bevelen, door hem gelast waren zich van de bedoelde vergadering te onthouden, om mogelijke botsingen te vermijdenen dat de betrokken be ambten der gasfabriek alleen wegens herbaalde achteloosheid en onverschilligheid door hem als hoofd der gascom missie geschorst waren en bun voorloopig op bun traktement 1,50 ingehouden was, waarover nader door de gaseommissie moet beslist worden. Voorts verklaarde de voorzitter, dat een en ander geen verband hield met de bij woning van de socialistische vergadering, en dat nog andere gemeente-ambtenaren deze bijgewoond hadden, zonder daarover lastig te zijn gevallen." Dit is nu niet uit de onbetrouwbare" Rotter dammer, neen uit de bijna onfeilbare Standaard, eene bron, die zeker bij de Zeeuw wel vertrouwen zal vinden. En waar zij dus in baar laatste nommer met bet Soc. Weelcbl. zegt: Wordt alsnog aangetoond, dat wij mis zien, wij zullen gereedelijk ongelijk erkennen", daar gelooven we, dat ze daartoe op grond van bet bovenstaande zal moeten overgaan. Tenzij want men moet zooveel mogelijk op alles bedacht zijn thans de waarheidsliefde van den Edammer burgemeester wordt in twijfel ge trokken. Maar we hopen, dat de betrouwbaarheid van den beer Calkoen, een man zoo algemeen ge respecteerd in zijne omgeving, zelfs bij de Zeeuw zal blijken vast te staan. GOES, 25 Maart 1892. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal a. s. Maandag dss avonds te 7 uren in »de Prins van Oranje vanwege de liberale kiesvereeni- ging »Goes" als spreker optreden mi\ H.Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer, ter be spreking van de belastingen. Aan de leden der ver- eeniging wordt vergunning gegeven tot ruime in troductie, zoodat we hopen, dat een talrijk publiek deze lezing zal komen bijwonen. Na afloop der voordracht zal de kiesvereeniging eene vergadering houden ter bespreking van de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten en ter verkiezing van een bestuurslid, in plaats van den beer J. M. Kakebeeke. Vanwege bet departement »Goes" der Maat schappij tot Nut van bet Algemeen trad hier gister avond als spreker op dhr. Justus Van M a u r i k Jr. uit Amsterdam. Vóór de pauze droeg de bekende spreker voor zijne schets: Kromme Krisje", die aan de lezers en lezeressen van Elzevier's geïllustreerd Maandschrift wel niet onbekend zal zijn geweest, maar waarvan de inhoud door de voordracht van den spreker eerst goed tot zijn recht kwam. Na de pauze vergastte de beer Van Maurik zijn gehoor op een stukje vol humor, getiteld: »Grog américain", waarvan de intrige het publiek herhaal delijk in een schaterlach deed uitbarsten. De voorzitter van bet departement, de beer M. C. J. De Visser, dankte aan bet einde den beer I Van Maurik voor zijn optreden en dit te meer, I omdat de gevierde spreker daarbij vooral werkzaam j bad willen zijn in bet belang van bet noodlijdende j departement. Spr. hoopte, dat velen zich opgewekt zouden gevoelen om bet departement den zoo boog noodigen steun te verleenen en sloot met dien wenscb de bijeenkomst. De beer W. v. d. Bosch, directeur der room boterfabriek te Hemrik (Fr.), is als zoodanig benoemd aan de »Rijnlandscbe fabriek van zuivelproducten" to Noordwyk (Z.-H.). (Fa</.) O.-Indië. Bevorderd bij bet wapen der genie tot kapitein de le luit. L. G. Krol van der Hoek. W issenkerke. Benoemd tot brievengaardster alhier mej. M. S. Verhorst en tot postbode voor de binnenbestelling J. H. Enters, beide ingaande 1 April a. s. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang" te Ellewoudsdijk beeft besloten, met de andere liberale kiesvereenigingen bij de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten samen te wer ken, en binnen kort te vergaderen tot bet stellen van voorloopige candidaten voor bet lidmaatschap der Staten. (N. R. Ct.) De Minister van buitenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van schapen uit Nederland in België tot nader order zal kunnen geschieden niet alleen met certificaten door gediplomeerde veeartsen afgegeven, maar ook met certificaten, afgegeven door personen, die in Nederland krachtens art. 16 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 98) tot de uitoefening der veeartsenij kunst zijn toegelaten. In bet Berliner thierartzlicher Wochenschrift van 10 Maart jl. deelt een veearts mede, dat door hem drie gevallen zijn waargenomen van het overbrengen van mond- en klauwzeer, ten gevolge van bet verbuizen van dienstboden. De dienstboden, die bij boeren dienden onder wier vee deze ziekte beersebte, verlieten baar dienst op 31 December van bet vorige jaar. Twee kwamen 2 Januari, de derde 3 Januari in den nieuwen dienst, waar zij de ziekte overbrachten. Te Boksmeer is overleden mr. J. B. Henjgst, oud-lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, oud-burgemeester van Boksmeer enz. Met 1 October van bet volgende jaar zal er eene gewijzigde opleiding in werking tre den voor de cadets der Kon. Mil. Academie, welke bestemd zijn voor het Oost-Indisch leger. Door een handelsfirma te Amsterdam is, naar bet Soc. Weelcbl. bericht, voor baar gebeele perso neel baar eigen deelhebbers daarin begrepen, evengoed als de loopjongen een stelsel van deelen in de winst ingevoerd op den grondslag der kapitaal-waarde, die naar denzelfden rente-maat staf als voor bet in de zaak gestoken geld, aan de daarin werkzame arbeidskrachten wordt toegekend. Gegeven een zaak, die gedreven wordt met een kapitaal van 500,000, dan moet zij, vóórdat er sprake kan zijn van deelen der winst, opbrengen 25,000, zijnde 5 pet. rente van 500,000 vertegenw. een kap. van 5,000 sal. van den eenen firmant 100,000 4,000 tweeden 80,000 1,500 chef de bureau 30,000 1,200 le bediende 24,000 1,000 le correspond. 20,000 800 2e 16,000 300 jongste bediende 6,000 500 een knecht 10,000 500 10,000 200 den loopjongen 4,000 f 40,000, zijnde 5 pet. van 800,000 Wordt er nu 65,000 verdiend, dan beeft de verdeeling der overschietende 25,000 pondsponds gewijze plaats overeenkomstig bet bovenstaande, en ontvangen dus het hieronder vermelde aantal twee honderdste gedeelten van dat bedrag bet kapitaal 125 15625 (waarmee reserve wordt gekweekt) de eerste firmant 25 3,125 tweede 20 2,500 chef de bureau 7]/2 937,50 eerste bediende 6 750 correspond. 5 625 tweede 4 500 jongste bediende 11ji 187,50 een knecht 2J/2 312,50 21/* 312,50 de loopjongen 1 125 De uitgave van De Wageninger, gewijd aan de belangen van staat en kerk, wordt met bet einde dezer maand gestaakt. De Duitscbe Reichsanzeiger maakt een besluit des Keizers bekend, waarbij C a p r i v i ontheven wordt van zijn betrekking als Pruisisch minister president, met behoud van zijn lidmaatschap van bet staats-ministerie en van bet ambt van minister van buitenlandscbe zaken. De staatssecretaris B 0 s s e is, ter vervanging van von Zedlitz, benoemd tot minister van onderwijs en eeredienst.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1