1892 N". 36. 79ste jaargang. Donderdag 24 Maart. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten G-oes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiÖn. voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; van advertentiën voor 3 uren COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, op den dag der uitgave. N ieu we-tijd-varia Mr. A. A. H. Besier maakt, naar aanleiding der beschouwingen van den hoogleeraar d'Aulnis De Bourouill, de opmerking, dat de redeneeringen, ge bouwd op den waren en astronomischen tijd, onjuist zijn, omdat men er ook thans niet mede rekent, maar met den middelbaren tijd. De mensch, zegt hij, heeft den tpd van de zon, »die de machtigst© is en naar welke de planten- en dierenwereld zich regelt", reeds lang overwonnen. Terecht zegt de heer Besier, dat de wetgever bij de regeling der opening en sluiting van de stem- bureau's voor de verkiezingen meer aan het ontbijt en het middagmaal heeft gedacht dan aan de zon en evenzoo bij de bepaling van den arbeidstijd in fabrieken geen bepaald tijdstip heeft beoogd, maai den duur van den arbeid. Nu is de Tijd zelf in de war er wordt dan ook zooveel over de aanstaande verandering geschreven en gesproken, dat dit niet te verwonderen is. »Ik, als katholiek correspondent, zegt een inzender van de Tijd, wil ook een duit in 't zakje gooien en hij gooit hem er vlak naast. Immers, hij beweert dat op 1 Mei alle missen 20 minuten vroeger zul len beginnen, terwijl zij juist 20 minuten later zul len aanvangen. In plaats alzoo dat, gelijk hij vreest, op 1 Mei vele katholieken voor de mis te laat zou den komen, zullen zij, met de nieuwe trjdregeling geen rekening houdende, .20 minuten te vroeg in de kerk komen. Hierbij is met den schrijver aange nomen, dat de Kerk de nieuwe tijdsbepaling over neemt doet zjj dit niet, dan komen de kerkgangers noch te laat noch te vroeg. Sommige geleerden schijnen zich ongerust te ma ken over een ziekte, die binnenkort, waarschijnlijk epidemisch zal worden. Blijkbaar heeft men de rechte diagnose nog niet gevonden en vruchteloos zoekt men haar naam in de thans bestaande woordenboe ken. Intusschen kunnen wij mededeelen, dat zij niet gordelroos heet, maargordeltijd. Arnh. Ct.) Ter waarschuwing. In een der bladen kwam dezer dagen eene advertentie voor van den volgenden inhoud »The International Employment Agency R 44.58 River St. Chicago III U. S. A. verschaft posities en betrekkingen van allerlei soort, in de Vereenigde Staten, voor Dames en Heeren. Goede betrekkingen tegen hooge salarissen voor Zaakkundigen, Handels lieden en Werklieden." Alhoewel aan den inhoud dezer advertentie zeer weinig geloof slaande, wenschte een ingezetene van Eindhoven toch gaarne te weten wat hiervan was en wendde hij zich te dien einde tot den Neder- landschen consul te Chicago. Dezer dagen ontving hij van dezen een schrijven, waarin o. a. het volgende werd medegedeeld »Naar mijn inzien is die advertentie van »The International Employment Agency" niets anders dan eene poging om lichtgeloovige lui wat geld uit den zak te kloppen. »De toestand in Chicago is thans van dien aard, dat duizenden menschen (men berekent ongeveer 30000) zonder werk zijn. Yan alle kanten van Ame rika en ook uit Europa zijn duizenden hierheen ge stroomd met het idéé dat er volop werk was en helaas, zijn daarin bitter teleurgesteld. »Geen dag gaat er voorbij, dat er niet een of meer Hollanders op mijn kantoor komen met het verzoek hen aan werk te helpen. De toestand van sommigen is alles behalve benijdenswaardig,, en ik zou niemand aanraden naar Chicago te komen met het doel om hier eene betrekking te vinden." GOES, 23 Maart 1892. Nadat men op 11 Februari jl. met gunstig gevolg de fundeering van het buitensluishoofd der nieuwe schutsluis aan het Sas van Goes had drooggezet en het geheel voor het optrekken der muurwerken had in gereedheid gebracht, heeft de voortzetting der werkzaamheden geruimen tijd moe ten wachten op gunstiger weersgesteldheid dan de eerste helft der maand Maart medebracht. In de voorgaande week heeft men de werkzaam heden kunnen hervatten en de hardsteenen slag dorpels van het buitensluishoofd gelogd en gesteld, waarna het metselwerk kon worden aangevat, het welk thans met kracht wordt voortgezet. De kuip der fundeering van het binnensluishoofd wordt op gelijke wijze van een tweeden wand met aanvulling van vette baggerspecie voorzien, als bij het buitensluishoofd met goed gevolg werd toegepast. De droogzetting dezer ftmdeering kan nu in de volgende week worden tegemoet gezien. Nu het contingent voor de Nat. Militie, lick tin 1892, voor onze gemeente op slechts 17 is bepaald en enkele reclamanten op gebreken voor den dienst geschikt zijn verklaard, zal naar bereke ning no. 34 of 36 het laatste dienstplichtig nummp" zpn. Intusschen is men voor December daarvau niet zeker, aangezien nog tot dien tijd afkeuring kan plaatshebben van tbans voor den dienst aangewezenen, die tijdens den dienst ongeschikt worden bevonden, tengevolge waarvan nog hoogere nummers kunnen worden opgeroepen, wat meermalen gebeurt. De installatie der nieuw benoemde officieren bij de dd. schutterij alhier is bepaald op Maandag 4 April des namiddags half vijf uren. Na afloop daarvan zal eene gewone wapenoefening worden gehouden. Ten einde de liberale partij op Zuid-Beveland in staat te stellen meer kracht te ontwikkelen, is te Ëllewoudsdijk eene liberale kiesver- eeniging opgericht. Zij draagt den naam van Vooruitgang" en telt reeds ruim 20 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de beeren C. J. Eind hout, F. C. P. Rijnberg, A. J. Vroegop en F. C. Van Strien. (V. R. Ct.) Tot lid van den gemeenteraad van Middelburg is gekozen de heer L. K. Van der Harst J.Jz., met 602 van de 946 geldige stemmen. De Zutfensche Courant ontvangt van haren welbekenden Haagschen coiTespondent het volgende schrijven over de belastingvoorstellen Zelden heeft een afdeelingsonderzoek zooveel tijd gevorderd als dat over de belastingvoor stellen van den Minister Pierson, maar, naar ik verneem, is bet gisteren toch eindelijk afgeloopen. Als men vraagt hoe het onderzoek is uitgevallen, krijgt men vrij algemeen ten antwoord: Niet on gunstig ontvangen, zelfs niet door de leden dei- rechterzijde, maar tegen de onderdeelen heeft men tal van bezwaren. Nu, daarvoor kan dan de schrif telijke gedachtenwisseling dienen om die bezwaren zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. En van geen liberaal is het toch zeker te verwachten, dat hij om bezwaren van ondergeschikten aard de plannen der regeering in duigen zou willen laten vallen. Volmaakte wetten zijn zeker ook van deze regeering niet te wachten, maar is eenmaal de grondslag ge legd, dan kan daarop later worden voortgebouwd. De meest algemeens grief is wel deze, dat de Minister nog slechts een deel van zijn plan vau belasting hervorming in uitgewerkte wetten bij de Tweede Kamer heeft aanhangig gemaakt en de andere ontwer pen nog slechts heeft aangekondigd, zonder in bij zonderheden aan te geven, welke de inhoud zal zijn. Maar in ernst kan van den Minister niet verwacht worden, dat hij nu reeds met alles gereed zou zijn. Wat niet wegneemt, dat enkele van de toegevoegde ontwerpen zoo nauw met de ingediende samenhangen, dat zij zeker binnen korten tijd zullen worden inge diend. Waar de Minister voorstelt, een bedrag van tien millioen nieuwe of verhoogde belastingen te gaan hetfen, daar spreekt het eigenlijk van zelf, dat tege lijkertijd voor datzelfde bedrag belastingen behooren te worden afgeschaft. De vermindering van de zout- belasting en de vermindering van de grondbelasting op dit oogenblik nog niet ingediend behooren dus wel degelijk tot die categorie van belastingvooistellen, die ook uit een fiscaal oogpunt met elkaar éen ge heel vormen. Maar met de herziening van het personeel en met de bedrijfsbelasting is dat geheel anders. Zon der eene nieuwe bedrijfsbelasting zou natuurlijk nog slechts half werk zijn verricht, omdat dan wel de inkomsten uit vermogen, maar nog niet de inkomsten uit arbeid voorzoover ze niet vallen onder de patentbelasting afzonderlijk belast zouden zijn, maar is dat nu een onoverkomelijk bezwaar Worden de inkomsten uit arbeid niet het meest getroffen door het personeel Was het niet voornamelijk te doen om opheifing van het privilege van het roerend goed V Zal eenig Minister, als de vermogenbelasting tot stand is gekomen, de omwerking van de patentbelasting kunnen laten liggen Kan half werk niet voortreffelijk werk zijn, indien het tevens den weg aanwijst, die moet worden vervolgd Is vooral op belastinggebied het betere niet maar al te dikwijls de vijand van het goede V Het toont misschien weinig politiek doorzicht, maar als ik mee moest stemmen, zou ik vóór de eindstemming mij eerst afvragenWordt er een stap in de g jede richting gedaan door den zeepuccijns af te schaffen, den zoutaccijns te verminderen, de mu tatierechten tot een klein percentage terug te brengen, de hoofdsom der grondbelasting lager te stellen, de rijkstollen te doen verdwijnen en in plaats van dat alles eene vermogensbelasting in te voeren en den jeneveraccijns iets te verhoogen en van het antwoord op die vraag zou ik mijne stem laten afhangen. En als men nu zegtover dat alles kunnen we niet oordeelen, voor dat we de bedrijfs belasting vóór ons hebben, dan ligt dat natuurlijk aan mijne geringe politieke ontwikkeling, dat ik dat niet begrijp. Maar dit is toch zeker, dat de politiek van alles of niets ons reeds veel kwaad heeft berokkend. Moest daarop ook dit werk weder afstuiten, de liberale partij zou toonen. nog niets te hebben geleerd. Een der Haagsche correspondenten van de Amsterd. meldt, dat het ontwe r p-bed r ij f s - belasting eenige dagen geleden bij den Raad van State is ingekomen. De Zwolsche Courant vestigt er de aandacht op, dat bij v e r a n d e r i n g van den t ij d de almanakken verkeerde opgaven zullen behelzen, waarom het beste wordt geacht den gordeltijd eerst bij den aanvang van het nieuwe jaar in het maat schappelijk leven in te voeren. Ook verneemt het blad van goeder band", dat de Regeering overhelt tot tei-ugkeer op haar eerste besluit om de algemeens invoering in ons laud te bevorderen. Prof. A. A. W. Hubrecht beeft bewijzen van instemming met zijn denkbeeld omtrent den zöne- t ij d uit de meest verschillende deelen des lands van talrijke zijden ontvangen. Daar voor gemeenschappelijk optreden de tijd te kort is, geeft hij in overweging, dat ieder voor zich in eigen kring propaganda make voor het opstellen en onderteekenen van gezegelde adressen aan den Minister van binnenlandsche zaken. Voor zoodanig adres kan het hier volgende misschien als concept dienen Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, dat zij, indachtig aan de belangrijke gevolgen die zuilen voortvloeien uit de invoering van den zoo- genaamden zóne- of gordeltijd op een groot gedeelte van het Europeesche spoorwegnet tegen den eersten Mei aanstaande, lo. zich overtuigd houden dat in het algemeen belang het samenvallen van den spoorwegtijd en den burgerljjken tijd zeer wenschelijk is 2o. levendig hopen dat het alsnog mogelijk zal blijken de nieuwe tijdregeling voor Nederland te doen samenvallen met die welke in de Midden-Euro- peesche zóne geldt, en wel op gronden, eenerzijds van hygiëniscken, andererzijds van economischen aard, zooals die dezor dagen in verschillende organen der dagbladpers ontwikkeld zijn. Redenen waarom zij uwer Excellentie eerbiediglijk in overweging geven het alsnog daarheen te willen leiden, dat geene verandering in de burgerlijke tijd regeling ingevoerd worde, dan zoodanige die Neder land in aansluiting brengt met den zöae-tgd voor Midden-Europa. 't Welk doende, enz. Datum). (Handteekenmgen). Willen wij meent de lieer Hubrecht aan het gevaar ontkomen, dat met lo. Mei de Green- wich-tijd definitief voor Nederland geldig verklaard worde, en willen wij Nederland in de vele voordeelen laten deelen, die van eene aansluiting bij den tijd van Midden-Europa het gevolg zouden zijn, zoo is het wenschelijk dat de regeering ten spoedigste de overtuiging erlange, dat eene gvoote meerderheid in het land te dezer zake eene besliste meening is toe gedaan. Eene meening die met godsdienstige of poli tieke overwegingen niets heeft uit te staan, en die daarom des te vrijmoediger en algemeener zal kunnen worden uitgesproken. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië van 22 dezer wordt de gouver- uements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 495,430 pikols. Aan de Zuiderzee-vereeniging heeft H. K. H. de Groothertogin van Saksen een opmer kelijk antwoord gezonden, waarvan ons een en ander is medegedeeld. Zij spreekt hare waardeering uit van het streven der Vereeniging en verklaart hare warme belang stelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijne gevolgen zoo belangrijk kan worden voor de ontwikkeling van Nederland. Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht geworden en met de ver schillende belangen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvang van het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waardoor zij een harer liefste wenschen zoude in vervulling zien komen. (Hbl) C a p r i v i en de Duitsche Keizer hebben zich met elkander verstaan. Caprivi blijft rijkskanselier, maar zal de betrekking van Pruisisch minister president nederleggen. De aanvraag van den minister Zedlitz om ontslag is door den Keizer aangenomen. Het is nog onzeker, wie tot Pruisisch minister president zal worden benoemd. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Maandag 21 Maart 1892. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voor zitter, 36 leden en de Griffier. Afwezig de heeren Brevet, Risseeuw, Hammacher, Van Lijnden, Pompe Van Meerder voort en Van Deinse. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het algemeen verslag der afdeelingen betreffende het voorstel van Ged. Staten om vooralsnog geen krankzinnigengesticht voor rekening der provincie te bouwen, en om met de besturen der gestichten te Loosduinen, Dordrecht en Coudewater overeenkomsten te sluiten tot ver pleging van krankzinnigen aldaar. Ingekomen is een schrijven van de Inspecteurs over de gestichten, dat gedrukt en rondgedeeld is, en waarin op de oprichting van een eigen ge slicht voor 250 krankzinnigen wordt aangedrongen. De heer Van Waesberghe Janssens beveelt de voor stellen van Ged. Staten aan. Reeds vroeger is dooi den Geneeskundigen-raad op de oprichting van een eigen gesticht aangedrongen. In 1886 is echter door de Inspecteurs beslist dat het niet wenscheljjk was, Protestanten door Kath. broeders te doen verplegen die stelling wordt niet algemeen gedeeld, zooals blijkt in Coudewater, waar meer dan de helft der verpleeg den Protestant is. Maar gaat men met die stelling der Inspecteurs mee, dan is het evenzeer wensche lijk Katholieken door Katholieke broeders en zusters te doen verplegen. De mogelijkheid diartoe wordt door het tegenwoordig voorstel geopenddaarom juicht spreker het toe. In het verslag is echter een zinsnede, die spr. zou doen vermoeden, dat Ged. Staten het gesticht zullen moeten aanwijzenspr. meent evenwel, op grond van artt. 13 en 16 der krankzinnigenwet, dat de aanwijzing van het gesticht aan de bloedverwanten moet verbljjven. De heer Hennequin sluit zich aan bij den lof aan het voorstel gebracht. Waar echter voor de gods dienstige verpleging gezorgd wordt, twjjfelt spr. of dit voor alle gezindheden gedaan wordtmet name of de Israëlieten ook keuze hebben, zoodat ze naar de eischen van hun godsdienst kunnen worden verpleegd. De heer Snijders is niet ingenomen met het voor stel, omdat het niet voldoende toegelicht is. Eene vergelijking tusschen de kosten van oprichting van een eigen gesticht en die der verpleging in andere, ontbreekt. Spr. wenscht voor te stellen, het eerst8 punt van het besluit aan te houden tot de zomer vergadering en inmiddels Ged. Staten te machtigen tot het sluiten der overeenkomsten met Dordrecht, Loosduinen en Coudewater. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer Heijse bestrijdt dit voorstel. In uitstel tot de zomervergadering bestaat bezwaar. Wordt nu geen contract gesloten, dan zullen na de zomerzit- ting de besturen geen lust meer hebben en in No vember zullen we met onze verpleegden Delft moeten ontruimen, zonder te weten waarheen. Want als wij in den zomer besluiten tot de oprichting van een gesticht, zullen de besturen niet voor een of twee jaar willen contracteeren om onze verpleegden op te nemen, waarvoor ze andere verpleegden moeten weg zenden De heer Snijders schijnt te meenen dat de berekening van Ged. Staten van ƒ1000 a ƒ1400 per bed te hoog is; spi. toont echter aan, dat de be rekening van Ged. Staten klopt met die van de Inspec teurs. Bovendien kan de vergadering altijd later nog beslissenmaar tbans moeten we geholpen worden laten we dan de nu te sluiten contracten beschou wen als te zijn gesloten voor een proeftijd. Spreker vraagt verder of het noodig is, eene specifieke be rekening te maken van de jaarlijksche kosten van. een provinciaal gestichtde overige kunnen alleen bestaan door jaarlijksche bijdragen of contributiën. Een eigen gesticht zou dan ook ongetwijfeld meer geld kosten dan het nu gedane voorstel. Spr. wijst verder nog op de groote moeilijkheid van 't vinden van goede verplegersdeze vindt men 't meest on der hen, die zich uit een godsdienstig oogpunt aan de verpleging wijden't is een voordeel van het voorstel van Ged. Staten dat het de gelegenheid opent, de keuze in verhand daarmede te doen. De heer Snijders verdedigt zich tegen het zijde- lingsch verwijt van den heer Heijse, dat bij minder hart voor het lot der krankzinnigen zou hebben, en zet nader zijn standpunt uiteen. De heer Den Boer toont met cijfers, ontleend aan de aanbesteding van gestichten te Loosduinen, aan, dat het door den heer Heijse aangegeven cijfer van 1400 per bed alleszins juist is. Spr. vereenigt zich verder met de meening der heeren Hennequin en Janssens, dat verpleging naar de godsdienstige opvoeding noodzakelijk is, en haalt als bewijs aan, dat herstellend^ krankzinnigen soms moesten ver-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1