BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 22 MAART 1892. No. 35. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen by de Clir. Ger. gein. alhier ds. C. Yan Proosdij, te Baarnbij de Herv. gein. te Kats d«. J. Pii. P. Yan de Plasscke, te Wapen velde. 's-lleer Abtskerke. Heden is tot predikant bij de Herv. Gem. alhier beroepen de heer J. Ph. Van de Plassche, pred. te Wapen velde. Kloetinge. Bij de herstemming van een nota bele der Herv. Gem. alhier, die heden plaats had, werd dhr. Joost Goedbloed gekozen met 43 der 54 geldige stemmen. De heeren J. Jasperse en J. F. Boone verkregen er respectievelijk 7 en 4. Op voorstel van den heer J. Boer is door den Raad der gemeente Adorp besloten kinderen boven de 12 jaren op de openbare scholen niet langer toe te laten. Dit besluit is genomen, om vermeerdering van personeel te voorkomen. Tevens merken wij hierbij op, dat de heer J. Boer ook lid is van de commissie voor de bijzondere school te Sauwerd, j alwaar do benoeming van een onderwijzer op de openbare school noodig was geworden en de kinderen j boven de 12 jaren op die bijzondere school wél worden toegelaten. Met veel belangstelling wordt de beslissing van de Gedeputeerde Staten tegemoet gezien. (N. R. Ct Kort gene. In de eerste vergadering der on derwij zersvereeniging Noord-Beveland", jl. Zaterdag alhier gehouden, werd als hulde voor hetgeen hij voor de vereeniging sedert hare oprichting (1881) steeds gedaan had, mr. L. A. Bybau tot eerelid benoemd. Als voorzitter werd de heer J. Vermeulen gekozen, terwijl het eere-voorzittersckap der veree niging den arrond.-schoolopziener den heer mr. W. Polman Kruseman te Middelburg zal worden aan- Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 21 Maart 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens jachtwetovertredingP. K. te Kapelle tot 3maal 5 b. s. 4 d. k. voor iedere boete; M. E. te Goes tot 2maa 1 ƒ8 b. s. 8 d. h. voor iedere boeteJ. V. 't W. te Ovezand, P. S. te Goes en C. A. te Cortgene ieder tot 2maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteJ. v. W. te Kapelle, M. Z. te Wemeldinge, M. N. te Krabbend ijke, A. K. te Kruiningen, A. C. D. te Kruiningen A. V. d. W. te 's-Heer Abts- kerke, P. S. te Rupelmonde, M, S., P. G., L. F., t8 Biezelinge en A. H. te Ovezand ieder tot fob. s. 4 d. h.overtreding van bet Reglement op de overzetveeren in ZeelandC. K. te Zieriksee tot 10 b. s. 2 d. b.het rapen van schelpvisck zon der vergunningG. De S. en E. De S. te Camper- land ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. b.overtreding spoorwegreglement: A. L. te Wemeldinge tot f0,50 b. s. 1 d. h. overtreding art. 461 W. v. S.r. en politie-overtreding ColijnsplaatA. K. te Colijns- plaat tot f 0,50 b. s. 1 d. h. en 3 b. s. 2 d. h. overtreding art. 427 W. v. S.r.C. S. te 's-Heer Arendskerke tot 2 b. s. 2 d. h.overtreding art. 425 W. v. S.r.P. E. De R. te 's-Heer Arends kerke tot ƒ10 b. s. 3. d. h.openbare dronken schap A. W. De G. en F. C. te Goes ieder tot ƒ3 b. s. 3 d. h. en L. Z. te Goes tot ƒ1 b. s. 1 d. h.allen tevens in de kosten. Gemengde Berichten. Werden 11. najaar de speenvarkens haast om niet weggegeven, thans kan als tegenstelling gemeld worden dat zij tegenwoordig op Zuid-Btjveland, en zelfs in Noord-Brabant en Gelderland, waar de meeste worden gekweekttot tien gulden per stuk verkocht wordeneen prijs die zelden of nooit hooger stijgt. Men gelooft dat dit daaraan toe te schrijven is, dat de lage prijzen velen van fokken terughield. Ook de vette varkens zijn sedert het laatst van 't vorige jaar aanmerkelijk in prijs gestegen, niet tegenstaande het voeder zooals rijstmeel en maïs sedeit belangrijk in prijs daalde. Het varkens- mesten en kweeken is dus thans weer een voordeelig zaakje. Het rundvee is in prijs dalende. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. werden C. K. te Eversdijk onder Biezelinge elf eenden ontstolen. Toen dit den rijksveldwachter Raas aldaar bekend was, stelde bij terstond met veel beleid een onderzoek in ter ontdekking van den dief. Verschillende omstandigheden leidden hem er toe L. G. van Kruiningen te ondervragen, die al spoedig bekende, dat hij den diefstal had gepleegd en wien hij de eenden voor 10 bad verkocht. Dientengevolge had Raas Zaterdag reeds de eenden in beslag genomen en bezorgde hij ze den volgenden dag den eigenaar terug. Kruiiiftugcn. Vrijdag jl. gaf het fanfarengezel- scbap Eendracht maakt Macht" alhier zijn laatste winterconcert. Behalve vier nieuwe muziekstukken, stukken, die zeer goed van stapel liepen, werd nog tot slot opgevoerd Vriend Frits" tooneelspel in drie bedrijven van Erckman-Chatrian, dat onver dealden bijval had. Jammer dat bet publiek in zoo geringe mate vertegenwoordigd was. Vijf a zes uitvoeringen door verschillende vereeni- gingen, in één winter, is in eene gemeente als Kruiningen meer dan de helft te veel. Ilansweerd. In den afgeloopen nacht hebben alhier ongeregeldheden plaats gehad. Bij J. M. heeft uien een paar kippen uit het hok gehaald en deze gedood en gemarteld, terwijl bij eenigo ingezetenen ruiten stuk geslagen en hekken van tuinen vernield zijn, terwijl weder op andere plaatsen boerenwagens dwars over de straat gezet zijn. Het is te hopen dat onze ijverige veldwachter erin moge slagen de daders op te sporen. De heer Oscar Carré vertrok Vrijdag met zijn rechtsgeleerden raadsman naar Hannover, om eene laatste poging te doen tot minnelijke schikking dei- zaak betreffende het ongeval te Kirchliingern. Mocht die poging mislukken, dan vertrekken die heeren naar Berlijn, ten einde eene audiëntie bij den keizer van Duitschland voor te bereiden, om. Z. M. op de hoogte te stellen van de houding en de handelwijze van het spoorwegbestuur en in deze de tusschen- komst van Z. M. in te roepen. Naar aanleiding van bet vonnis, uitgesproken door het Hof te 's Bosch tegen J. Corbey, burge meester van Wessem, veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf wegens valschheid in geschriften, heeft de maréchaussée uit Roermond en Thorn Woensdag geti-cicht hem aan te houden. Vóórdat de uitspraak bekend was, was hij echter reeds de grenzen over. Een Amsterdamsche aannemer ontving dezer dagen bezoek van de vrouw van een zijner werk lieden, die hem kwam vragen, of mijnheer ook iets wist van haar »Piet", die den vorigen Zaterdag niet als gewoonlijk was thuis gekomen, om haar zijn weekloon te brengen. De aannemer deelde de vrouw mede, dat Piet Zaterdag zijn loon van zijn onderbaas had ontvangen en hij verder niets meer van hem wist, daar Piet tegelijkertijd zijn dienst had verlaten. Hij gaf echter zijne verwondering te kennen, dat de vrouw nu pas het was Maandag naar haar man kwam infor- nieeren. Dat getuigde niet van veel belangstelling voor haar man, op wiens gedrag toch niets aan te merken viel. De vrouw maakte zich er mede af, dat zy mijnheers woonplaats niet wist. Eenige dagen daarna kwam in verschillende bladen het bericht voor, dat het lijk van een man uit het Y was opgehaald. Zyn signalement stemde overeen met dat van Piet. Een der knechts van den aan nemer bracht dit bericht onder de oogen van zijn baas en zeide daarna»Arme kereldat heeft hij zeker gedaan uit verdriet over zijne vrouw. Zij maakt hem bet leven niet zoo'n beetje zuur, zij drinkt en is dan doodeenvoudig niet te verdragen Weer zijn eenige dagen verloopen, toen op weg naar een van zijne werken de aannemer op bet Damrak achter zich zijn naam hoort roepenhij keert zich om en ontwaart Piet. Verbaasd, verschrikt ziet hij hem aan en brengt er eindelijk hakkelend uit: »Mijn God, ben jij het, Piet? Ik dacht dat je dood, dat je verdronken waart »Neen, meneer, zoover is 't Goddank niet. Wat er van komen kan weet ik niet Ziet u, ik ben alleen maar een paar dagen weggebleven, om mijne lieve vrouw eens den angst op bet lijf te jagen, als straf voor haar slecht gedrag, en dat is me volkomen gelukt." (Amst. Ct.j In een der straten te Amsterdam, die begrensd wordt door de Stadhouderskade, den Amsteldijk en de Ruijsdaelkade in de wandeling »De Pijp" ge noemd woont een dame, die een nieuwe indus trie heeft uitgevonden, waarop het Dol. v. Ned. spe ciaal de aandacht vestigt van alle huisvrouwen, die op den eersten Mei a. s. haar dienstmeisjes tegen een andere willen verwisselen. A reason van J 2,50 is deze dame bereid te ver klaren, dat Kaatje of Mietje, Cato of Marie haar twee of drie jaren eerlijk heeft gediend, dat zij zin delijk is en goed kan koken, van kinderen houdt, niet naar de heeren kijkt en niet brutaal is. Peter Schneider van "Maastricht, sedert Juli 1891 voortvluchtig en gesignaleerd door den officier van justitie aldaar, is Vrijdagavond door de politie te Venloo gearresteerd. Hij hield zich te Keulen schuil. Ook in het diamantvak te Amsterdam neemt de werkloosheid toe niet minder dan 1400 diamant werkers zouden zonder arbeid zijn. Tijd Te Vuren bij Gorinchem zijn twee personen (broeders) sinds het bezoeken der oefeningen van de heilsoldaten krankzinnig geworden. Een landbouwer te Maasniel (Limburg) zond zijn 17jarigen zoon naar het veld om kroten te halen. Toen de jongen na afwezigheid van een paar uur niet was teruggekeerd, ging men naar het veld en vond toen den kuil, waarin de kroten waren geborgen, ingestort, en den ongelukkigen jongen daarin levend begrepen. Een boerin verkoopt aan een veekooper twee vette koeien. Daar de man geen geld bij zich beeft, dreigt de koop to zullen mislukken tenzij de man een pand kan geven. »Goed", zegt hij, »ik zal de eene koe als pand achterlatenDe boerin is voldaan en laat den veekooper met de andere koe gaan. Do wanordelijkheden, die in don laatsten tijd des avonds te Arnhem plaats vindon, waren Vijjdag nog niet geëindigd. Toen hebben weder talrijke volks- oploopen plaats gehad, die eindigden met op eenige plaatsen uit louter baldadigheid de glazen in te werpen. Er schijnt plan te bestaan na verloop van tijd krachtige maatregelen tegen deze opstootjes te nemen. De lijken van een vrouw en vier kinderen onder den keukenvloer, in een villa bij Liverpool gevonden, waren allen met afgesneden hals. De te Melbourne gearresteerde Williams wordt, behalve van deze moorden en van dien op zijn vrouw aldaar, verdacht een vrouw en twee kinderen, die te Sydney plotseling verdwenen, te hebben vermoord. In't ge heel zou hij dus 9 moorden voor zijn rekening hebbon. De Melbournscbe politie heeft uitgemaakt, dat de man onder allerlei namen te Melbourne, Sydney, Kaapstad en in Engeland tal van oplichte rijen pleegde. De vraag, of Williams Jack the Ripper zou zijn, is nog allerminst opgelost. Naar beweerd wordt, moet zijn uitgemaakt, dat de Whitecbapel- inoorden begonnen toen Williams voor 't eerst in Engeland was. Volgens later bericht blijkt het meer en meer onwaarschijnlijk, dat Williams, de moordenaar van Liverpool en Melbourne, Jack the Ripper zou zijn. De lijken, te Liverpool gevonden, zijn door den zilversmid Deeming van Birkenhead herkend als die van zijn schoonzuster en haar kinderen. De moorden moeten in Aug. 1890 zijn gepleegd, toen de familie veronderstelde, dat Fred. Deeming met zijn gezin op de terugreis naar Australië was, terwijl de man in Sept. onder den naam van Williams met miss Mather trouwde. In de laatste zitting van den gezondheidsraad te VVeenen werd door professor Benedikt een ver handeling gehouden over een geval van zenuwtoe vallen, dat door hem behandeld en geheel genezen was. De patiënt was een 40jarig man, die reeds sinds jaren aan toevallen leed. Uit de eigenaardige verschijnselen, waarmede deze toevallen gepaard gingen zij begonnen altijd met een samentrekken van de rechterhelft van 's mans gezicht besloot de beroemde geneeskundige, dat de ziekte moest zetelen in de hersens en wel dicht bij de plaats, waar de gezichtszenuwen beginnen. In de Billroth- sche kliniek werd nu de schedel van den lijder ge opend. Door een electrischen stroom werd nauw keurig de plaats bepaald, waar de hersens waren aangedaan, waarna dat gedeelte der hersens werd verwijderd. De operatie slaagde in alle opzichten gelukkig. De wond heelde goed, er deden zich geen complicaties voor, en in geen maanden heeft de patient meer last van toevallen gehad. Dergelijke operaties toonen aan op welken hoogen trap in onze dagen de heelkunde staat. Twee Spaansche »heeren" en twee Spaansche dames," die op groote schaal de Parijsche maga zijnen bestalen, zijn in hechtenis genomen. Zij had den een huurrijtuig bij de maand, waarvoor zij 1000 frs. als cautie gestort hadden. Dit rijtuig, dat er als een equipage uitzag, moest deu magazijnkouders vertrouwen inboezemen. In éen magazijn hebben zij voor elf honderd fr. aan zijde gestolen. Uit ontvangbewijzen, welke bij hen ge vonden zijn, is gebleken, dat zij zich haastten het geld, dat zy van de gestolen waar maakten, naar Saragossa te zenden, van waar zij herkomstig zijn. Een rijke California is van plan olifanten te gaan fokken. Het vleesck der dieren moet lekkerder zijn dan paardenvleesck. Ook te New-York is door door de wetgevende macht een wet op de toepassing van het hypnotisme ingediend. Daarbij wordt het houden van openbare séances verboden, en de toepassing van het hypno tisme alleen aan den wettig gevormden geneesheer vergund. In eene varkensslachterij te West-S mithfield (Londen) werd dezer dagen in de maag van een der dieren een gouden ring, waarin twee groote dia manten gevat waren, gevonden. De heer John d'Rockfeller, te New-York, eenige malen miliionair, heeft onlangs, na hersteld te zijn van een zware ziekte, aan de Baptisten-universiteit te Chicago een som geschonken van 2,500,000, als een bewijs van bijzondere dankbaarheid aan God voor den terugkeer zijner gezondheid. Dit is niet de eerste gift, die d'Rockfeller aan de universiteit heeft geschonken. In het vorige jaar gaf hij f 3,400,000. Tegen den stelregel, dat het eten van oud bakken brood gezond is, kan ook al op grond van bacteriologische onderzoekingen het een en ander in gebracht worden. De Fransche geneesheer Maljean heeft namelijk bevonden, dat kommiesbrood, bacte- rievrij uit den oven gekomen, na eenige dagen in de kazerne bewaard te zijn, levende bacteriën be vatte, niet alleen aan den buitenkant maar ook van binnen. Die bacteriën, door het stof uit de zalen daar gekomen, blijven in het kruim van het brood geruimen tijd leven de typhusbacil ongeveer 20 dagen maar zij vermenigvuldigen zich er niet,* zelfs niet onder de gunstigste omstandigheden. Het comité tot hulpverschaffing te Anderlues is met twee arbeiders uitgebreid. Uit een offieiëele opgave blijkt, dat er 83 weduwen en 255 weezen te onderhouden zijn. De Belgische Regeering heeft aan de Kamers kennis gegeven, dat de spoorwegen, de posterijen en de telegraaf op 1 Mei a. s. den tijd van Greenwich zullen aannemen. De Regeering hoopt dat de ge meenten den Staat zullen volgen. Tien duizend mijnwerkers in Durham, wier patroons niet bekooren tot den bond, hebben den arbeid gestaakt. - Verleden jaar konden een duizend zeven hon derd en zes-en-twintig arme kinderen te Lucern ge voed, gekleed en geleerd worden uit de opbrengst van bijeengezameld©.weggeworpen sigareneindjes. Naar uit Athene gemeld wordt, is de vlakte van Tbessalië door milliarden veldmuizen over stroomd. Men vreest dat de gekeelo oogst zal ver loren zijn. Volgens bet Journal Jhjgïene heeft zich in Amerika eene maatschappij gevormd tot vervoer van reizigers door pneumatische buizen. De cylinder, waardoor de reizigers zullen passeeren, zal een meter diameter hebben en gesloten worden onmiddellijk nadat de reizigers daarin zullen hebben plaats genomen. De noodige versche lucht zal door een reservoir verschaft worden. Men gelooft door dit stelsel eene snelheid van 110 kilometer per uur te verkrijgen, terwijl de reizigers weinig van de beweging zullen ontwaren. Bij de proefvaart van de schroefstoomboot »Heinrich", op den Rijn, sloeg nabij Duisburg de ketel uit elkander. Zes personen verloren er het leven bij, terwijl er éen zwaar gewond werd. Laatste en telegraphische berichten. In de heden gehouden vergadering van de Prov. Staten zijn de voorstellen van Gedep. Staten betreffende de verpleging van krankzinnigen met algemeene stemmen aangenomen. Het® contingent in de lichting voor de natio nale militie voor 1892 is bepaald voor Goes 17, Baarland 2, Borsele 2, Kats 2, Kolijnsplaat 5, Kort- gone 2, Driewegen 2, Ellewoudsdijk 2, 's-Graven- polder 3, 's-Heer Abtskerke 1, 's-Heer Arendskerke 9, 's-Heerenkoek 1, Heinkenszand 4, Hoedekenskerke 2, Kapelle 4, Kattendijke 5, Kloetinge 4, Krabben- dijke 3, Kruiningen 10, Nisse 2, Oudelande 2, Ove zand 3, Rilland-Bath 6, Sckore 3, Waarde 2, We meldinge 6, Wissekerke (N.-B.) 9, Wolfertsdijk 7, Ierseke 9. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatièn. 22 Maart, Goes, schuur, bouwland, Pilaar. 22 Middelburg, meubilaire goedereu, De Vos 23 Rilland, huizen, schuur, stoommeelmoleu enz., De Vos. 23 Kruiningen, huizen en erven, De Vos. 23 Ellewoudsdijk, hofstede enz., P. Overman. 23 Bergen op-Zoom, verp. visscherij, Vischbestuur. 23 Nieuwdorp, meubilair, llollmaun. 23 i Biezelinge, inboedels, Gallis Merens. 23 Kolijnsplaat, inspan, Roelof. 24 Kloetinge, woonhuis, meubels, Mulock Iïouwer. 24 's-Heer Abtskerke, b ereuinspan, V. d. Kloes. 24 Rilland, inspan, Hollmann. 25 Ril'and-Batb, paardcnpenen enzPilaar. 25 Oudelande, inspan eu meubilair, V. d. Kloes. 26 Wolfertsdijk, bouwlaud en huizen, Pilaar. 26 Heinkeuszand, timmermanswinkel, De Ronde Bresser. 26 Wolfertsdijk, bouwland, Pilaar. 26 i' Biezeliuge, inspan, Pelle. 26 Borsele, houtwalen, Hollmann. 27 Goes, hofstede, Mr. Liebert. 28 Kortgene, landgoed, Roelof en Mr Jacobse Boudewijnse. 28 Kortgene, inboedel, Roelof. 29 Goes, meubilair, Hollmann. 29 Goes, woonhuizen en erven, P. Overman. 30 Ellewoudsdijk, inspan en inboedel, P. Overman. 30 Kapelle, lioetje, rur. üéberi. - 30 Hansweerd, meubilair, Hollmann. 30 's-Heer Arendskerke, diversen, V. d. Kloes. 30 Hmukenszand, bouwland. Mulock Houwer. 31 Nisse, beestiaal, llollraanu. 31 v Bi'jzelinge, beestiaal eu huisraad, Gallis Merens. 31 Ovezand, hoefje, Pilaar. 1 April, 's-Gravenpolder, beestiaal, mangels, af braak, Mulock Houwer. 1 Driewegen, hoefje, V. d. Kloes. 1 Waarde, woonhuis eu land, Prius. 5 Goes, winkelbuis, buis, pakhuis, Pilaar. 7 Heinkenszand, timmerhout enzDe Ronde Bresser. 8 Heinkenszand, meubels enz., De Ronde Bresser. 13 Kruiningeu, woonhuis en schuur, Prins. 19 G ies, herberg en pakhuis, Mulock Houwer. 21 Heiukenszand, boereninspau, Da Rondo Bresser. Goes, onroerende goederen, Mnlook Houwer. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 30 Maart, Tboleu, pakhuis, Viichbestuur. 6 April, Wilhelm!uadorp, onderhoudswerken, Bestuur W ilbel miuapolder. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 22 Maart. 8.5 8.43 2.5 2.35 23 9.8 9.21 3.13 3.38 24 10.11 11.53 3.51 4.41 25 0.32 6.23 7.2 26 1.3 1.28 7.33 7.58 27 1.51 2.13 8.21 8.43 28 2.33 2.53 9.3 9.23 Marktberichten. ROTTERDAM, 21 Maart 1892. Granen Wintergerst 10 a 20 ets. lager, Harar 10 ets. hooger, Blauwe Erwten 25 ets. lagerbuitenlandsche lagerMeel 25 ets. lager. In Vlas op het land was vraag naar oude lage soorten, die tot lage prijzen verkoopers ronden De aanvoer bedroeg 41000 steen blauw en 2300 steen wit; de kwaliteit is zeer slecht. Van Ajuin geen aanvoer. Vanmarktgoed Aardappelen jammen /4 a 4,50. 'TARWE5,40 a 9,— ROGGE- 5,25 - 7,25 WINTERGERST- 3,60 - 4,50 ZOMERGERST- 3,50 - 4,60 HAVER- 2,50 - 4,— PAARDENBOONEN 6,— - 6,80 WITTE BOONEN 7,— - 9,50 BRUINE BOONEN 8,— - 11,75 BLAUWE ERWTEN8,— - 10,50 KANARIEZAAD- 6,— - 6,75 Druk E. Kleeuweus Zoon Goes.

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1