1892 N". 34. Zaterdag 19 Maart. 79sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij dit Hommer behoort een bijvoegsel. GOES, 18 Maart 1892. Men schrijft ons De tarwe die van 't najaar op Zuid-Beveland mooi stond heeft later van de slakken, en op geschoren weiden ook van de hemsworm veel te verduren gehad. Op 't laatst van Februari ging het nog, zoodat zich slechts hier en daar ledige plekken ver toonden, die toen reeds door enkele landbouwers met nieuw zaaikoren werden bijgezaaid, doch door het knagen der genoemde insecten, waren vele tarwe velden ziekelijk. Wel deed de aanvankelijke groei den tarwevelden in Februari goed en bad met bij- zaaien nog veel terecht kunnen komen, maar de felle vorst in Maart deed haar treurige uitwerking, zoodat helaas de meeste velden zullen omgeploegd moeten worden. Om tarwe over te zaaien is het te laat, zeggen sommigen, terwijl andere landbouwers daaientegen het er op wagen en zeggen als het weder maar meeloopt. Op hoop dat dit laatste het geval zal zijn, zal er nog al wat tarwe uitgezaaid worden. Voorts zal er weer even als verleden jaar veel gerst uit gezaaid worden. Het winterkoolzaad, dat tot einde Februari mooi stond, heeft doör de laatste vorst ook zooveel ge leden, dat het op vele akkers dood isvooral *op kleigronden. Op de zavelgronden is 't niet zoo slim en op de zandige gronden nog beter. Wel zijn de toppen der planten door den N. O. wind bevroren, doch de planten bleken bij onderzoek van onderen nog gezond, en dat geeft den landbouwers moed, dat de planten nog voldoende zullen uitwerken. Jammer dat het met dit product weer zoo hache lijk staat, want voor den arbeider is daar nog eens een extraatje mede te verdienen. De winter, die voor namelijk voor den lossen arbeider veel te lang duurde, zalnog langer gevoeld worden, want door al dat overzaaien valt er met wieden weer weinig te ver dienen. Voor de tuiniers is het ook niet rooskleurig. De nog op het veld staande savooie- en spruitkool is door de laatste vorst zoo goed als weg. Ook de vroege voorjaarsbloemkool is grootendeels weg, en daar er niet vroeg gezaaid kan worden, ten minste als men geen bakken heeft, zal alzoo de vroege groente lang uitblijven. De officier van gezondheid le klasse, dr. H. A. Janssen, van het korps torpedisten te Brielle, wordt met 1 Mei verplaatst naar het 2e reg. infan terie te Maastricht. Op zijn verzoek is de heer J. Minnaar te 's-Heer Arendskerke eervol ontslagen als telefoon houder en is diens echtgenoote in zijne plaats als zoodanig benoemd. Het mond- en klauwzeer is uitgebro ken onder den veestapel, tellende 26 stuks, van Jacob Doornbos t© Lasquert, gem. Appingedam. De hoeve is op last van den minister afgesloten en wordt door militairen bewaakt. Men meldt aan de Tijd uit 's-Gravenkage, dat Woensdagavond een bijeenkomst heeft plaats gehad van de katholieke leden der Tweede Kamer. Het initiatief tot de bijeenkomst was uitgegaan van de heeren Vermeulen, Haffmans en Mutsaers. Opge komen waren 21 leden; afwezig waren de heeren Van der Sckrieck, Scbaepman, Van Berckel en Schreinemacber. In deze bijeenkomst werd de k a - tbolieke Kamer club opnieuw geconstitueerd. Als eere-voorzitter werd door de aanwezige leden met acclamatie gekozen generaal Van der Sckrieck met groote meerderheid werden de heeren Vermeulen tot president en de heeren Haffmans en Walter tot bestuursleden gekozen. Laatstgenoemde zal de werk zaamheden vervullen van secretaris. Aan de katho lieke leden der Eerste Kamer zal officiëel van de genomen Toesluiten worden kennis gegeven. Professor d'Aulnis komt tot bet besluit (TJtr. Dagblad) »dat bet kunstmatig vroeg invallen der duisternis, wanneer de gemeentebesturen zich op 1 Mei met hunne torenklokken naar den spoor- t ij d voegen, voor onze natie eene meerdere uitgave medebrengt van 2,340,000". De hooggeleerde schrij ver zegt dan ook »neen, men houde in ons maat schappelijk leven den tot dusver gebruikelijken tijd in eere. Aan het onderscheid tusschen den localen tijd en dien der spoorklokken zal men zich spoedig gewennen." H. M. de Koningin-regentes heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft en legde eenige palmtakken neder op de lijkkist van Koning Willem III. H. M. heeft laten vervaardigen en doen plaatsen twee geslagen ijzeren hekken tusschen de pilaren en den muur in den grafkelder te Delft, waardoor eene nieuwe plaats verkregen is, welke ruimte bieuir vcor dtie grafsteden. Op last van H. M. is in die ruimte geplaatst de kist, bevattende het stoffelijk overschot van Z. M. Koning Willem ni, in tegenwoordigheid, ingevolge Hr. Ms. verlangen, van generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal, en kapitein jhr. De Ranitz, adju dant en particulier secretaris van H. M. De commissaris van den koninklijken grafkelder, de burgemeester van Delft, woonde mede deze ver plaatsing bij, welke op passende wijze volbracht werd. De laatste rustplaats van onzen vorst is nu in een aan drie zijden open vak overgebracht. Dientengevolge is thans de kist van Koning Willem III, tot dusver rustende boven bet graf van Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, geplaatst tegenover die van Koning Willem I. Door den beer Alberti, voorzitter van de Commissie voor noodlij denden t^Beets, is ontvangen van H. K. H. Prinses Sophie der Neder landen, groothertogin van Saksen-Weimar, vijfhon derd gulden. Bij het afdeelingsonderzoek der overeenkomst met België, betreffende wijziging en verbetering van de verlichting en betonning op de Wes ter schelde, werden enkele formeele opmerkin gen gemaakt en daarbij bevreemding geuit, dat de verandering in de verlichtingen van Rilland en Borsele op de staatsbegrootingen voor 1891 en 1892 zijn voorgesteld, zonder er op te wijzen dat zij werden aangebracht voor een goed deel ten behoeve van België. Met ingang van 1 April a. s. zijn alle hulp postkantoren zonder ouderscheid belast met de be handeling van aangeteekende brieven met of zonder aangegeven geldswaarde, ook boven de f 600. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de heer Huber zijne interpellatie over den veeinvoer in Engeland ingetrokken. Bij bet voortgezet debat over de wijziging der militiewet is het amendement der commissie van rapporteurs op art. 1, om duidelijk te bepalen dat acht jaren diensttijd slechts voor drie jaar zal gelden in afwachting op de Legerwet, aangenomen, na verwerping van het amendement-Löben Seis om slechts 2 jaar achtjarigen dienst toe te staan. Bij het volgend onderdeel is mei 50 tegen 42 stemmen aangenomen het amendement van Houten, om geen achtjarigen diensttijd maar een zevenjarigen te behouden. Eindstemming a. s. Dinsdag. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door den heer N. J. Krom, predikant te Vechel, is tegen Juli emeritaat aangevraagd. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldL. T., 19 j., te Hein- kenszand, wegens beleediging van een beambte tot 7 dagen gev.straf. J. W., 56 j., te 's Heerenhoek, wegens beleediging van een bambte tot 7 dagen gev.straf. E. S., 17 j., te Rilland-Bath, wegens mishandeling tot ƒ5 of 5 dagen.J. d. J., 15 j., te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot 5 of 5 dagen. P. D. v. W., 28 j., te Wemeldinge en T. B., vroeger te Rilland-Bath, later te Rotterdam, beiden gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal ieder tot 4 maanden gev.straf met inminderingbren- ging der doorgebrachte hechtenis. De burgemeester van Wessem J. R. L. Corbey is in kooger beroep door de rechtbank te 's-Herto- genbosch wegens bedrog bij eene gemeenteraadsver kiezing en valschbeid veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf en 8 jaar verlies van burgerschaps rechten. Tevens is zijne gevangenneming gelast. Voor de rechtbank te Amsterdam, Eerste Kamer, werd Dinsdag bepleit de rechtsvordering, ingesteld door Charles Davenport, den vertegenwoor diger der Sequah-Oompany Limited in Nederland tegen de Vereeniging tegen de kwakzalverij, ter zake van een Iweetal strooibiljetten door het hoofd bestuur dier vereeniging verspreid bij de komst van Sequak naar Amsterdam. In die strooibiljetten werd de burgerij tegen de Sequah-Oompany en hare agenten gewaarschuwd en gezegd, dat deze als zwen delaren en ge weten looze bedriegers moesten worden beschouwd, wien het slechts te doen was om den burgers geld uit den zak te kloppen. Davenport achtte zich door deze biljetten beleedigd, eni vor derde nu van de vereeniging ter vergoeding van de schade en als betering van eer en goeden naam een bedrag van /'5000. Deze eisch wordt toegelicht door mr. D. Simons, en bestreden door mr. J. C. De Vries, die opkwam voor het recht der vereeniging in haren strijd tegen de Sequali-maatsckappij en den eiscker in deze, in wiens optreden zij een groot maatschappelijk ge vaar zag. De uitspraak werd bepaald op 12 April e. k. De Haagscke kantonrechter besliste gisteren, dat verkoop van vruchten op brandewijn niet valt onder de termen der drankwet. Dezelfde kantonrechter heeft beslist, dat het be kende verbod der Haagscbe politieverordening, om zonder vergunning van den burgemeester gedrukte stukken te verspreiden of aan te kondigen, in strijd is met art. 7 der Grondwet, luidende »Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te open baren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet". Krachtens deze beslissing ontzegde de kanton rechter aan de bedoelde politieverordening dan ook alle bindende kracht en ontsloeg de aangeklaagde colporteurs van Recht voor Allen van rechtsvervolging. Gemengde Berichten. In het circus Carré zal thans het volgende te aanschouwen zijn. Middenin den circus wordt eene rotonde geplaatst, daarop eene kleinere en nog eens een kleinere, zoodat men den vorm van een reuzentulband krijgt. Om de groote rotonde heen worden acht kleinere geplaatst. Op deze komen de acht trakhenerhengsten te staan. De neer Carré plaatst zich bovenop de pyramide. Op den eersten omgang in zijn onmiddellijke nabij heid komen de vier goudvossen, op den tweeden om gang de acht tijgerkengsten. Deze twee rijen paarden bewegen zich in tegenovergestelde richting. Om de rotonde heen komen een twaalftal hengsten in draf een nieuwen cirkel vormen, terwijl in de buitenste opening langs den rand van de manége in tegen overgestelde richting een rij paarden draven. W anneer alles in beweging is schijnt het alsof de pyramide draaide. De gekeele manége is met de ruim 40 hengsten gevuld. Te Schermerhorn (Noord-Holland) bestond vroe ger een zeer eigenaardig gebruik. De boerenzoons, die een meisje willen hebben, be stelden koopdag" in de herberg »De Valk" en lieten dit door den dorps-omroeper met bekkenslag bekend maken. De meisjes, die gaarne trouwen wilden, tooiden zich fraai op en gingen naar de herberg, waar zij onthaald werden. De waard las vervolgens een be rijmd reglement" voor, met de handteekening van den schout voorzien, hetwelk in de gelagkamer aan den muur hing en over den »maakdoop" handelde. Was men het van beide kanten omtrent de voor waarden eens geworden, dan werd de koopsom aan den vader van het meisje uitbetaald. Overleed de vrijer, vóór bet huwelijk, dan behield het meisje '/3 en de rest kwam aan de armen van het dorp. Na alioop van de markt werd er lustig rijstebrij met suiker gesmuld, en een danspartij besloot de pret. Ter Scbager vrrjstermarkt vergaderden, de meisjes op bet kerkhof, en de jongens kwamen er ook. De werveldraaier aan 't bek kreeg van ieder een dub- bellje en weerde hen, die er niet bij behoorden. De vrijers kozen elk een vrijster, en de arme meisjes, die overschoten, werden uitgelachen. Toch kregen deze misdeelden baar dubbeltje van den goeden werveldraaier eerlijk terug Zeepsop is een uitstekend mestmiddel voor rozen, vrucktboomen en groenten van allerlei aard. Ook op den groei van gras oefent het eene gunstige werking uit. Drie weezen uit de weesinrichting te Neerbosch zijn naar Noord-Amerika vertrokken, om zich te Oranje City te vestigen. Het zjjn jongens die goed kunnen en willen werken. Reeds zijn een aantal weezen uit deze inrichting in Amerika gevestigd, die allen in goede betrekkingen zijn geplaatst. Een groot getal werklieden, die vóór eenigen tijd naar de Transvaal vertrokken, om aldaar werk te zoeken, zullen weldra repatriëeren, wegens den treurigen financiëelen toestand, waarin zich daar tal van zaken bevinden. (Tijd.) De commissie te Beets, die besloot 30 krotten op te ruimen en daarvoor flinke arbeiderswoningen in de plaats te stichten, heeft zich tot verveners ge wend met verzoek, voortaan geen vergunning meer te verleenen voor het bouwen van hutten of plaatsen van woonkokken op aau ben toebehoorende gronden. Het totaal bedrag dor voor Beets ingekomen gelden, bedraagt niet minder dan 15,000. De inzameling wordt, naar men meldt, nu door het comité gestaakt. Dinsdagmorgen kwamen 40 personen uit Ter- wispel, allen hoofden van gezinnen, in optocht te Beetsterzwaag en vroegen den burgemeester te spre ken, die tevens voorzitter is van het gemeentelijk armbestuur. Zij deelden mede, dat de nood hen dwong hoogere bedeeling te verzoeken, waarop de burgemeester antwoordde dat onderzoek zou worden ingesteld. Aan ieder werd dadelijk eene kleinigheid uitgereikt, waarop de treurige stoet kalm naar huis terugtrok. Te Heerenveen had hetzelfde plaatsdaar verschenen 50 gezinshoofden uit St. Johannesga by den burgemeester om meer bedeeling. Ook aan dezen werd dien dag nog iets uitgereikt. Zooals destijds gemeld is, kreeg op 25 Februari de politie te Harderwijk 's avonds laat bericht dat in het naburige Heerden brutale bedelaars de woning van den onbezoldigden rijksveldwachter Z. waren binnengedrongen, de vrouw die zich alleen bevond, van baar zilveren oorijzer hadden beroofd, geblind doekt, op haar bed geworpen en bedreigd, waarna zij eene kast hadden geopend en daaruit baar geld en een paar zilveren schoengespen hadden weggenomen. Aan de politie, die alles in bet werk stelde om de daders of het ontvreemde op te sporen, is het eindelijk gelukt deze zaak tot klaarheid te brengen. Van de geheele zaak was niets waar alles was door de vrouw verzonnen om het vermissen van het geld en de gespen voor haren man te verbloemen. Tegen haar is eene vervolging wegens het doen eener valsche aangifte ingesteld. Ook te Zutfen heeft een vergadering van het Leger des heils aanleiding gegeven tot ergerlijke wanordelijkheden. De heilsoldaten werden zoo met sneeuwballen bestookt, dat enkele vrouwelijke sol daten bij particulieren moesten vluchten. De politie joeg de menigte uiteen. Later werden aan het ge bouw van bet Heilsleger en aan de afgescheiden kerk de ruiten verbrijzeld. Eenige personen zijn aangehouden. Aan de loting voor de nationale militie te Groningen moest deelnemen de zoon van den arbeider A., uit een naburig dorp. De vader, die den zoon vergezelde, vertelde aan een ander: »mien zeun löt nijt on, doar heb ik wel veur zorgt, net soo gout as mien ander zeun en die is ook vrijlöt." De jonge ling trok een vrij nummer. Ziehier de oplossingtoen de eerste zoon van A bet vorige jaar moest loten, had A. van een vriend den raad ontvangen, om, buiten weten van zijn zoon, een klaver-vier in diens jas te naaien, betgeen in alle stilte was gebeurd en de zoon lootte vrij. Ook de tweede zoon had eenigen tijd geheel onwetend met zoo'n beschutsengel in de jas geloopen, zoodat ook deze bepaald wel zou vrijloten Dusklaver-vier doet vrijloten. Maar wanneer nu eens nu toch het geheim verklapt is alle lote- lingen met zoo'n klaver-vier gewapend werden Wat dan Eenige Singelwandelaars te Leiden konden jl. Zondag het volgende eigenaardige schouwspel waar nemen. Een zestal kraaien bewoog zich ter hoogte van den hortus op het broze ijs in den Witten Singel. Plotseling zakte een der gevleugelde gasten in het ijs en kon er blijkbaar zich niet uit loswringen, trots het krachtig slaan en klapwieken met de vleu gels. Als verschrikt vlogen eenige der makkers naar omhoog. Eén echter bleef oin de hulp behoevende vriendin heenvliegen, als wilde zij haar aansporen nog een poging tot levensbehoud te beproeven. Daar dit evenwel te vergeefs bleek, deed de overgebleven vriendin in den nood" eenige rukken met den bek aan den staart van de halve drenkelinge. Alléén evenwel gelukte de poging tot redding niet, doch nadat nog een paar der eerst weggevlogenen het zelfde middel tot redding aanwendden, ging het beter, en weldra vloog bet geheele zestal met een vroolijk kwa, kwa in de hoogte, als verheugd een goed werk verricht te hebben. Te Sterrebeek (Brabant) staat een man op het punt voor den tienden keer in het huwelijksbootje te stappen. Te Parijs is eene dame, uit Luxemburg af komstig, gestorven in den ouderdom van 103 jaar, aan influenza. Zij was tot het laatst toe ge zond en helder van geest geweest. De heer Robert Peel, die te Monte Carlo 10.000 pd. st. aan de speelbank gewonnen had en reeds zijn spoortreinkaartje genomen had om met zijn buit naar Engeland terug te keeren, waar hij eerstdaags in bet huwelijk zal treden, kon de ver leiding geen weerstand bieden, keerde naar de speel tafel terug en verloor zijn geheele winst met een aanmerkelijke som op den koop toe. De heer Peel meldt aan de Times, dat hij nog ƒ60,000 gewonnen geld aan een vriend in bewaring had gegeven en dat die winst behouden bleeL

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1