- 1892 N°. 30. Donderdag 10 Maart. 79s,e jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. en om en vermelding van liefdegaven 5 cent per Inzending van ndvertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. GOES, 9 Maart 1892. Omtrent den zomerdienst op de spoor wegen. die 1 Mei zal aanvangen, wordt gemeld, dat de tijdrekening daarbij gebezigd, 20 minuten zal verschillen van den Amsterdamschen tijd. Men schrijft daaromtrent aan de N. R. Ct. «Een trein, die tot dusver te 12 uur vertrok, zal in het spoorwegboekje als te 11.40 vertrekkende zijn opgegeven. Toch gaat hij op precies denzelfden tijd als thans, en wel omdat de spoorwegklok in den nacht tusschen 30 April en 1 Mei gedurende 20 minuten zal worden stil gezet. Het spreekt toch van zelf, dat wie heden zijn horloge 20 minuten heeft laten stilstaan en toch op pi'ecies hetzelfde pr uur als gisteren, bijv. zes uur, wil eten, aan tafel zal moeten gaan als zijn horloge 5.40 aanwijst. Wacht hij, totdat dit op 6 uur staat, zoo eet hij feitelijk 20 minuten later dan gisteren. Daar nu de spoorwegbesturen, teneinde niet den nachtdienst te verlengen en het verband tusschen de treinen ook in het buitenland te verbreken, op denzelfden tijd als tot dusver moeten aankomen en vertrekken, hebben zij hunne tijdaanwijzing 20 minuten moeten vervroegen. De reëele spoorwegtijd is dus dezelfde als vroeger. Alleen nominaal is hij veranderd. Dit alles is duidelijk en eenvoudig maar heeft toch een belangrijk gevolg, dat nl. de nieuwe tijd ook in de samenleving zal moeten worden ingevoerd. Ge schiedde dit niet, zoo zou men bij het gebruik maken der treinen alle in de dienstregeling vermelde tijd stippen met 20 minuten moeten vermeerderen, en bijv. 20 minuten later dan naar de dienstregeling is aan gegeven aan het station moeten zijn, wil men iemand afhalen of met een trein vertrekken. Dit verschil tus schen spoorweg- en andere klokken zou zeer lastig zijn. Het is ter vermijding van moeielijkheden wen- schelijk alle klokken in den nacht van 30 April op 1 Mei 20 minuten te doen stilstaan. Geschiedt dit, zoo zullen zij gelijk zijn met de spoorwegklok, maar daar de spoorwegbesturen hunne treinen nominaal ver vroegd hebben, zoo zullen ook alle samenkomsten die zich naar den trein regelen, nominaal 20 minuten moeten vervroegd worden. Leerlingen eener school, die op het verzette horloge van den onderwijzer te 4 uur eindigt, zullen niet meer den trein kunnen halen, die thans te 4.15 vertrekt, want deze trein zal op 3.55 gesteld zijn. Die school zal dus moeten sluiten te 3.40, of, daar in de samenleving berekening bij minuten ongebruikelijk is, te 3.30, zegge half vier. De aanvang van scholen, kantoren, bureaux, mark ten zal op half negen te stellen zijn. Het middag uur zal niet meer te 12 uur, maar te half twaalf beginnen, zoodat de leefwijze tien minuten zal ver vroegd worden, daar de vervroeging met de overige twintig minuten alleen nominaal is." Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Goeree en Overflakkee, J. Zaaijer Pzn.burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant, te Dirksland. Haar aan de N. R. Ct. gemeld wordt herdacht Maandag onder vele blijken van belangstelling de heer De Laat de Kanter, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbewijzen, aldaar den dag, waarop hij vóór 40 jaren bij de registratie en domeinen werd aangesteld. Ierseke. In de Maandagavond gehouden v e r- gadering van den gemeenteraad waren de notulen der vorige vergadering, wegens drukke werkzaamheden ter secretarie, niet aanwezig. Op de agenda stond alleen vermeldwijziging der gemeente-begrooting voor 1892 naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten. Op die begrooting komt een post voor groot 6000 ter vergrooting der beide gemeentescholen, waarvoor eene buitengewone subsidie gevraagd is volgens art. 49 der wet op het lager onderwijs. Doch daar de plans, bestekken en teekeningen voor die vergrootingen nog niet klaar zijn en over de toe kenning van het subsidie niet beslist wordt vóórdat deze aan de regeering zijn opgezonden, stelden Ged. Staten voor den post van 6000 voorloopig te schrappen. Hieraan, alsmede aan de overige op- en aanmerkingen van Ged. Staten, werd door den Raad voldaan. Zoo moest eene som van ƒ500, zijnde het niet bestede overschot eener vroeger gesloten leening tot aanleg van straten, uit het batig slot der rekening over 1890 genomen en met eene bepaald aangewezen bestemming als ontvang en uitgaaf op deze begroo ting worden gebracht. B. en W. stelden voor ƒ200 er van te gebruiken voor meerder onderhoud der haven en de overige 300 als salaris van een aan te stellen tweeden klerk ter secretarie. Tegen dit laatste opperde de heer Sauer bezwaar. Hij wilde liever het salaris van den reeds fungee- renden klerk verhoogen, en dan zijn diensturen ver meerderen. De Voorzitter zeide, dat de bedoeling wa het salaris van laatstbedoelden met f 100 te verhoogen en den tweeden klerk de overige f 200 te geven. Maar den diensttijd van den fungeerenden klerk te vermeerderen gaat niet. Hij werkt, evenals de secre taris, niet 5 of 6 uur per dag, maar in den laatsten tijd zeer dikwijls tot 's nachts 12 uur. En desniet temin kunnen zij onmogelijk klaar komen en is er achterstand van werk. Er moet vermeerdering van werkkracht komen. De heer Cupérij vroeg of dan de werkzaamheden in de laatste' jaren zoo toegenomen zijn, welke vraag de Voorzitter bevestigend beantwoordde, o. a. dooi de arbeidswet. Dan wilde de heer Cupérij de betrekkingen van secretaris en 0Dtvanger scheiden, en het salaris van den eerste verhoogen. De Voorzitter meende, dat dit de werkzaamheden van den secretaris niet zoo belangrijk verlichten zou, dat een tweede klerk kon gemist worden. Hij achtte de scheiding der beide betrekkingen onaannemelijk. Zij zou geldelijk tot nadeel der gemeente strekken. Het voorstel van B. en W. werd desniettemin met 5 tegen 3 stemmen verworpen. De Voorzitter zeide dat hij de bemiddeling van den Commissaris der Koningin zou inroepen en het gevoelen van Ged. Staten zou vragen omtrent de vermeerdering van het personeel ter Secretarie. De heer Cupérij kwam er op terug, dat hij niet tegen de vermeerdering was, maar hij was beslist tegen eene langere vereeniging der betrekkingen van secretaris en ontvanger. Men kon liter op deze zaak terugkomen. Natuurlijk moest het salaris van den secretaris er niet onder lijden. De heer Sinhe toonde nog nader aan, dat die scheiding de werkzaamheden van den secretaris niet belangrijk verminderde. Nu moest aan de vrij gekomen 300 eene nieuwe bestemming gegeven worden. Nadat een paar denk beelden geopperd waren, die geen ingang vonden, werd op voorstel van den heer Sinlce met algemeene stemmen besloten de 300 mede tot verbooging van den postonderhoud der haven te doen strekken. Ten slotte werd de geheele gewijzigde begrooting met algemeene stemmen in ontvang en uitgaaf op 33505,19 aangenomen. Bij de rondvraag zeide de heer Cupérij tot zijn leedwezen vernomen te hebben, dat de gemeente ambtenaren weer in geen 2 maanden hun trakte ment ontvangen hebben. Hij wensckte daarin af doende verbetering te brengen. Vroeger is er al eens voor geleend voor een maand of 3, nu wensckte hij te leenen voor zoo langen tijd, dat dergelijke stoor nissen niet meer behoeven gevreesd te worden, dat is voor 1 !|2 of 2 jaar. De heer Sinhe betreurde ook den toestand, maar hg kwam slechts eens in 't jaar voor. Hij was tegen het voorstel van den heer Cupérij en Ged. Staten zouden een kasleening voor zoo langen tijd ook nooit goedkeuren. Dan wilde de heer Cupérij nu dadelijk leenen voor 3 maanden en een volgend jaar eene dergelijke voor ziening wat vroeger bespreken. Het voorstel van den heer Cupérij werd met 5 tegen 2 stemmen (een dér leden was middelerwijl vertrokken) verworpen en daarna de vergadering gesloten. Is het Hbl. wel ingelicht, dan zullen de b e i d e Koninginnen zich, na haar bezoek aan Am sterdam, eenigen tijd naar het buitenland begeven en vervolgens den zomer doorbrengen op het lust slot Soestdijk. Daar zijn sinds eenigen tijd reeds vele handen bezig met bet aanbrengen van belangrijke veranderingen en verbeteringen. De werkzaamheden aan bet gebouw voor de internationale sport-tentoonstelling te Scheveningen vorderen met reuzenschreden. Binnen een paar weken zal men reeds de bureaux in bet gebouw kunnen vestigen, zoodat alles zich laat aan zien, dat, zoo de talrijke inzendingen zonder vertra ging aankomen, de opening stipt op bet bepaalde tijdstip zal kunnen plaats hebben. Aan aanzienlijke personages, zoowel in het buitenland als hier te lande, zullen uitnoodigingen geschieden tot inzending van voorwerpen ter opluistering, die betrekking hebben zoowel op retrospectieve als hedendaagsche sport. Men vleit zich, dat de uitnoodigingen vooral ten goede zullen komen aan de jacht-sport, en dat het zal gelukken, de belangrijkste inzendingen te verkrijgen, die op de internationale jacht-tentoon- stelling, in 1881 te Kleef gehouden, zoozeer de alge meene aandacht trokken en het succes der tentoon stelling verzekerden. Het is bekend, dat het lid van het uitvoerend comité, tevens president van de af- deeling «schoone kunsten", de lieer Edw. van Hobo ken van Oudelande, zich voor deze zaak ten zeerste beijvert, en vooral er zich op toelegt, een prachtige groep in het leven te roepen van oude kunst op het gebied van sport, de zoogenaamde »ietrospectieve afdeeling". Hierbij ondervindt genoemde heer krach- tigen steun bij baron N. A. Steengracht van Moyland, onder-voorzitter van de meer vermelde afdeeliug. Zooals men weet, waren baron Steengracht in 1881 voorzitter en de heer Yan Hoboken lid van het centraal-comité en leden der juiy voor de jacht- tentoonstelling te Kleef, alwaar de door hen aange knoopte relatiën en ervaring in hun werkkring zeer zeker der aanstaande sport-tentoonstelling ten goede zullen komen. Menige van de een-en-tachtig collectiën, te Kleef geëxposeerd, hoopt men dat aan Scheve ningen zal worden afgestaan, en daaronder ook van de veertien vorsten, wier inzendingen in fraaiheid wedijverden, zooals vooral het geval was met de zeldzame collectie van den Vorst van Waldeck, vader van H. M. de Koningin-regentes, bestaande uit 152 nummers. Ook hoopt men, dat de uitnoodigingen, tot bekende sportverzamelaars in het binnenland gericht, met succes zullen worden bekroond. De heer Henry Tindal heeft een Open brief gericht aan den hoofdredacteur van de Mid- delburgsche Courant. Naar aanleiding van de onthullingen, in verband met het destijds al te lang uitblijven der benoeming van een kolonel van het regiment grenadiers en ja gers door een der Haagsche correspondenten van de Amst. (D. v. N.) gedaan over het gebeurde tij dens de laatste jaren van wijlen Koning Willem den Derde, schreef de M. Ct. dat dit alles nl. die feiten, waarover de heer Tindal reeds vroeger den sluier oplichtte en het dralen met die benoe ming niet anders dan de geloofwaardigheid kon verhoogen van de bewering, dat er met onze con- stitutioneele instellingen wordt omgesprongen op eene wijze, die voor het vervolg ernstig gevaar kan opleveren, en daarom ten sterkste moest worden afgekeurd. «Wie zal zoo vroeg het blad ten slotte den moed hebben dit in onze Vertegenwoordiging onomwonden te doen Dit nu geeft den heer Tindal aanleiding tot zijn Open brief waarin allerlei voorvallen der laatste jaren, o. a. de benoemingen van den Gouverneur- Generaal van Oost-Indië en van de Gouverneurs in West-Indië, worden beschreven. De dezer dagen gedane benoeming van een kolo nel van het regiment grenadiers en jagers geeft z. i. een doorslaand bewijs, dat men aan het Hof de zaken wil voortzetten op dezelfde wijze, als gedurende het laatste jaar van 's Konings regeering heeft plaats gehad. De heer Tindal tracht, als vroeger, aan te toonen, dat er hier van andere invloeden sprake moet zijn en ziet in het toegeven van het Ministerie een groot gevaar voor onze constitutioneele vrijheden. «Blijk baar mist", zegt hij, «dit Ministerie evenals het voor gaande den moed om krachtig op te treden tegen Hot invloeden". De Haagsche corr. van de Zutph. Ct. meldt dat aan het departement van financiën met spoed aan de toegezegde ontwerpen wordt ge werkt, en het ontwerp-bedrijfsbelasting reeds schielijk bij den Raad van State zal worden ingediend. Verder wordt er nog aan het departement gewerkt aan de herziening van het personeel en van de grondbe lasting. De wet op de zoutbelasting, die ruim 150 artikels zal bevatten, is bijna gereed. Door de her ziening der personeele belasting zal de middenklasse worden ontlast, maar zal voor hen, die. groote ver teringen maken, eene progressieve belasting worden geheven. «Opmerkelijk is, dat de plannen van den Minister in de pers bij voortduring gunstig worden besproken, behalve in de zeer conservatieve en zeer radicale bladen. De conservatieven veroordeelen het beginsel waarvan de Minister uitgaat; de radicalen betoogen dat het stukwerk is en dat de Minister voor de consequente toepassing van een goed beginsel terugdeinst. Onge twijfeld zijn er ook in dit werk leemten en fouten, maar het zou toch zeer te betreuren zijn, indien men weder den ouden weg opging en het goede ging verwerpen, omdat het betere niet te verkrijgen is. Ongetwijfeld bewegen zich de plannen der regee ring in goede richting, en waar de onderdeelen te wenschen overlaten, kan men door gemeen overleg tot verbetering geraken". Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Oron. Ct. is de Minister van Koloniën onmid dellijk na de verwerping van de Billiton-over- eenkomst in overleg getreden met enkele in vloedrijke mannen op financieel en industriëel ge bied, in de eerste plaats met den heer Wertheim te Amsterdam, om te raadplegen over hetgeen der regeering te doen stond. En daarbij moet men tot het besluit zijn gekomen dat het beste was een nieuwe overeenkomst met de Billiton-maatsch. aan te gaan, waarover echter de regeering niet rechtstreeks maar door de tusschenkomst van de heeren Wertheim c. s. in onderhandeling is getreden. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Kamer, nog vóór het aanstaande reces, zal worden verzocht zich met een tijdelijke regeling, vermoedelijk voor éen jaar bezig te houden. Naar men verneemt, is nu bepaald dat de Ommer schans voor een gedeelte overgaat naar het departement van justitie, om tot rijksopvoedings gesticht te dienen, en een ander gedeelte bestemd wordt om het departement van oorlog bij gelegen heid van zomermanoenvres te dienen tot berging of huisvesting van troepen. Bij het korps genietroepen te Utrecht bestaat de gelegenheid voor 4 jongelieden van 16 tot 18 jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. De jonge ling behoort zich te verbinden voor den tijd van 10 jaren, waarvan 3 in dienst bij het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van 50. Als hij na 3 jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van 300. Aanmelding vóór 20 Maart a. s. bij een der plaat selijke garnizoenscommandanten of bij den comman dant van het korps genietroepen te Utrecht. Een zeer trefiend geval van tuberculose (tering), ontstaan door het gebruik van koemelk, werd door Olivier in de Parijsche Akademie ter sprake gebracht, zoo lazen wij onlangs in het Handelsblad. «In een dames-pensionaat werden 12 dames ziek, ten gevolge van tuberculose, waaraan 5 stierven. Eenigen tijd later werd de koe, die jaren lang als melkkoe aan het pensionaat dienst had gedaan, ge slacht. Daarbij bleek, dat zij lijdende was geweesi aan tuberculose van den uier en van de inwendige organen. De zieke en de gestorven dames hadden bijna allen geleden aan tuberculose van de darmen, terwijl bij geen van haar de ziekte erfelijk in de familie was. «Niet genoeg kan dus de raad worden herhaald, om de melk vóór het gebruik goed te koken". De waarschuwing om de melk voor het gebruik goed te koken, is zeer juist, maar wordt de melk in het huishouden ooit goed gekookt De heer C. J. Kriebel, melktechnoloog te Amster dam, schreef daarover in de Huisvrouw van 26 Sept. jl «Kook nwe melk voor het gebruik, maar kookt ze goed. Als melk 97° Celsius wordt, dan begint het gas vrij te komen, de melk kookt over, zegt men. Neen, de melk kookt niet over, want ze kookt niet, zij is pas 97°, en 100° is kookpunt. Kokende melk schuimt niet meer, die borrelt en kookt gewoon als water en wanneer ge dit proces 20 minuten voortzet, zorgende dat ge het verdam pende water weder aanvult, dan hebt ge bacte riën vrije melk. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn door den heer Tijdens interpellaties aangekondigd over de benoeming van den kommandant van het regiment grenadiers en jagers en over de nijpende armoede in Friesland, speciaal in Beets, en door den beer Huber eene interpellatie over het verbod van invoer van levend vee in Engeland. De motie-Rutgers-Van der Zijp, aandringende op een nader onderzoek in zake on wettigheid der verordening betreffende wik- en weeg- loonen, is aangenomen met 39 tegen 28 stemmen. De Borneo-overeenkomst is eenparig aangenomen. Dinsdag zijn aan de ordenoodwet-militie, motie- Schepel en de interpellaties. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Zieriksee door dr. J. Herderschee, pred. te Tiel. Te Veere is op 29 Februari een aanvang ge maakt met het geven van godsdienstonderwijs op de openbare school. lederen morgen, voor den aanvang van de gewone schooluren, worden de lessen gegeven door den heer W. A. Keers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Ruim 40 leerlingen der vier oudste leerjaren volgen dit onderwijs, onder toezicht van bet hoofd der school. (N. R. Ct.) Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg verklaarde gis teren C. A. Louwerse, 29 jaar oud, die 1 October op den Catspolderschendijk onder de gemeente Ter-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1