Dezer dagen ontvingen verscheiden inwoners van Rotterdam, voornamelijk winkeliers, een circu laire, vermeldende het vijf-en-twintigjarig huwelijks feest van dien en die. Het was een beleefdheid, welke een bedelaarsfamilie haar cliënteele bewees. Een paar dagen geleden was door de heeren Jac. Vos, juweliers, wonende aan de Houttuin 70 te Rotterdam, per staatsspoor aan iemand te Eind hoven verzonden een trommeltje, inhoudende eenige kostbare sieraden, als broches enz. Dat trommeltje kwam te Eindhoven in geschonden staat aan, en er bleken daaruit ontvreemd te zijn 2 broches in goud gezet en met brillanten voorzien, te zamen een waarde hebbende van 1200. De politie werd met deze zaak in kennis gesteld en op aanwijzing en op initiatief van den inspecteur van politie P. J. Bon- gaards aldaar, mocht het de politie te Maastricht gelukken de hand te leggen op een der vermoedelijke dieven, een conducteur van de Exploitatie-maa* - schappij tegen wien, hoewel hij ontkende, zulke zware vermoedens gerezen waren, dat hij voorloopig in bewaring gesteld is. De ontvreemde broches was men nog niet op het spoor. Vrijdagnacht is onder de gemeente Almkerk een man doodgevroren gevonden, op zijne knieën zittende. Deze man leed groote armoede en had zijn verblijf in eene oude schuur, terwijl een bos stroo zyne legerstede was. Hoe rijk ons land is aan vee, blijkt wel nit het feit, dat wij met onze 4 millioen zielen 1 '/2 millioen koeien bezitten, terwijl Engeland er slechts 4 millioen heeft, en naar de verhouding wat zielen tal aangaat 28 millioen stuks rundvee behoorde te hebben. In een koffiehuis te Rotterdam is dezer dagen de jas van een der bezoekers gestolen op de volgende wjjze. De dief had de brutaliteit, den eigenaar van het café te verzoeken, hem een jas te helpen aan trekken, waaraan door dezen, natuurlijk niets kwaads vermoedende, werd voldaan. Toen later de bestolene zijn kleedingstuk zocht herinnerde de kastelein zich, dat hij zelf de bedoelde jas den dief had helpen aantrekken. Op de gemeentelijke secretarie te Assen deed zich verleden week het geval voor, dat iemand, die op een bewijs van onvermogen wenschte te trouwen, den familienaam van het meisje, met wie hij in het huwelijk wilde treden, niet kon opgeven Tenoren-nood. In de eerste bijeenkomst der Leidsche Studenten-zangvereeniging, bij welke ge legenheid het gehalte der verschillende stemmen onderzocht werd, bleek het dat de deelnemers allen bassen waren Men schrijft uit Bavel, een gehucht, hehoorende hij Ginneken Dezer dagen werd hier een varken verloot. Hoewel niet gaarne, moest een oud moedertje hiertoe over gaan, aangezien haar man den geheelen winter ge sukkeld had en dus geen verdiensten waren inge komen. In een der drie herbergen van het dorpje zou de verloting plaats hebben, of lieverer zou om gedobbeld worden. De drie dobbelsteenen rolden over de tafel, en drie gelukkigen wierpen als hoogste nummerzestien. Den volgenden morgen werd het diertje uit het hok gehaald, om geslacht te worden, en droevig zag het moedertje haar beestje na. Doch een droeve morgen gaf wel eens een blijden dag. En zoo was het ook hier. Des avonds werd het vrouwtje het varkentje terugbezorgd in den vorm van 6pek, kleinigheden en hammen. De drie winners hadden ieder voor zich besloten hun gedeelte aan de arme luidjes af te staan. Te Sherman in Texas is het gezin Smith, vader, moeder en een klein kind, vermoordslechts éen meisje ontkwam. Volgens haar mededeelingen is de moordenaar een neger, Sam Massey, die thans in de gevangenis zit. De woede van het volk is zoo groot, dat hij zeer waarschijnlijk zal worden gelyncht. Te Antwerpen zond een dame haar bediende uit, om een flesch Sequah-olie te halen. De jongen bracht een flesch geel vocht, de dame wreef zich er mede en gevoelde zich van haar rheumatische pijnen bevrijd. 's Avonds bleken haar armen en beenen met een mooie goudkleur overtrokken. De jongen had een flesch verguldsel medege bracht maar de pijn was weg. Of 't geloof ook helpt Dr. Mezger heeft van den Czaar de Stanislaus- orde met brillanten ontvangen. Te Parijs heeft een inbreker, die betrapt en achtervolgd werd, bij zijne vervolging drie personen neergeschoten. Ten slotte nam men hem in hech tenis. Twee der getroffenen overleden aan hunne wonden. Op een circulaire tot deelneming in eene pas opgerichte bank las men de veelzeggende drukfout Bij de deelneming moet 10 pet. gestort worden de rest van het bedrog komt later. Te Indianapolis brak brand uit in het verbe terhuis voor vrouwende 204 gevangenen werden met veel moeite gered, maar in de verwarring zijn er 50 gevlucht. Een geheimzinnige moord is gepleegd in een trein van Amiens naar Parijs. Bij aankomst van den trein vond de conducteur in eene coupé tweede klasse het lijk van een jongen man, Goudard, met eene diepe wond aan den rechterslaap. Door den geneeskundigen raad te Weenen is aan de gemeentelijke overheid de lijkverbranding aanbevolen als eenig afdoend middel tegen de Da- deelen van de tegenwoordige wijze van begraven. Hoeveel onnutte tijd met het scherpen of» ha ren" van zeissen en sikkels verloren gaat, is ieder landman bekend. Elk oogenblik staan de arbeiders stil om te scherpen. In Frankrijk verricht men dat werk sedert lang in weinige minuten. Men legt de snij werktuigen een uur voor het gebruik in eene tob met water, waarin men 1/a Liter zwavelzuur heeft gedaan. Als zij er dan uitgenomen worden, is het aanzetten met een weeken zandsteen vol doende om de scherpte geheel gelijk te maken. Een langer verblijf in het zure water schaadt niet, als men het instrument maar dadelijk gebruikt of zui ver afdroogt. De zoon van eon boer in het Spaansche dorpje Peralada. bij Figueras, was in de loting gevallen. Zijne ouders verschaften zich, door vorkoopen van vee en leenen, het noodige geld voor een plaatsver vanger en gingen met den jonkman naar Gerona, om een plaatsvervanger te zoeken. Hun buurman, Founalou, die van de zaak gehoord had, ging, toen zij weg waren, gemaskerd hun huis binnen, sloot de deur en dwong hunne dochter Do lores, die alleen thuis was, hem het geld voor den plaatsvervanger over te leveren. Het meisje herkende hem, en nu besloot hij haar te dooden, opdat zij hem niet verraden zou. Hij liet haar kiezen tussclien doodschieten, worgen of op hangen, en het meisje koos het laatste, in de hoop dat er, terwjjl hij de noodige toebereidselen maakte, hulp zou opdagen. Founalou klom op een kleine tafel, maakte een touw vast aan de zoldering, en toen de strop klaar was. stak hij even zijn hoofd er door, om hem te beproeven. Juist op dat oogenblik viel het tafeltje, waarop by stond, omver en nu hing de roover zelf aan de zoldering. Al zijn pogingen om los te komen waren te vergeefs, en het meisje was vastgebonden, zoodat zy hem met helpen kon. Hij werd echter nog juist intijds afgesneden door Dolores minnaar, die de deur gesloten rond en met eenige buren het huis openbrak, waar zij het meisje bewusteloos vonden en den roover zagen hangen. Founalou werd naar het gasthuis te Figueras ge- ïacht. Hg zal waarschijnlijk genezen en dan terecht staan wegens zy'n misdrijf. Te Londen is overleden lord Lytton Bulwer die in roerend vermogen 75,270 pd. st. nalaat. Zjjn testament wekt groot opzien, omdat de overledene daarin alle teekenen van rouw verbiedt on de kosten der begrafenis tot een banknoot van 5 pd. st. be perktverder is de opsluiting van alle familie- papieten verordend te Knebworth, waar zij aan den wettigen erfgenaam toevertrouwd moeten blüven, 0111 als wapen te dienen tegen hetgeen de overledene noemt, den laster zijner moeder tegen zijn vader. Bij een bekend weldadig financier te Weenen kwam onlangs een student, die in geldverlegenheid zat en bood aan tegen een belooning van vijf gulden dein een zilvervoorrrad aan te wijzen van 1350 billioen gulden. De ander boloofde iachend 't loon, wanneer de zaak waar bleek te zijn. Reeds voor 100 jaren, zei de student, ontdekte de scheikundige Pronst zilver in 't zoewater. Malaeuti en anderen bepaalden het gehalte van zeewater aan d, Ieri Z Indfi 1 kubieke meter 10 milligram, dus 100,000 kubieke meter 1 kilo zilver bevatten. kubieke kilometer of 1000 millioen kubieke meter bevat dus 10,000 kilo zilver, waaruit 900,000 Uostenrijkscke guldens geslagen kunnen worden De zeeën hebben een oppervlakte van 374 millioen vier kante kilometer en een gemiddelde diepte van 4 kr ometer, dus een inhoud van 1500 millioen kubieke kilometer, waaruit 1350 billioen guldens te slaan züd -Hier hebt u de vijf gulden", sprak de financier »en bovendien beloof ik u de helft van de winst." Melk als genetsmiddel. De Engelscbe doctoren schrijven sinds enkele jaren met het beste gevol» afgeroomde melk voor als geneesmiddel tegen maag-° lever-, nier- en blaasziekten, alsook tegin asthma en waterzucht. In vele gevallen is het resultaat hoogst bevredigend geweest, want na verwijdering van het grootste gedeelte van 't vet, kan 'ook de ZWirk!de melk 2eer goed verdragen. By lijders aan bovengenoemde ziekten is melk soms wekenlang de eenige voeding. Men begint met kleine hoeveelheden en klimt geleidelijk tot 3, 4 ja zelis tol o liter per dag. Den achtsten Februari werd aan het centraal-station te Berlijn een houten kist afgegeven, die aan den zadelmaker Otto List- te Rossleben was geadresseerd; de afzendster heette volgens de begeleidende kaart, Martha Voigt. De kist kwam, negen dagen later, als onbestelbaaf terug moest thans geopend worden en men vond er het W van een knaap van omstreeks vijf dagen in; het kind was in het wit gekleed en lag op een ge borduurd kussen. Bij het lijk vond men verder twee armbandjes en een zuigdescb. De kist was met een steng yzeren slot gesloten. Geneeskundigen hebben geconstateerd, dat het kind dos aan dat" verstlkk!n£ gestorven en men neemt dus aan, dat een moord heeft plaats gevonden. De bleeding van den kleinen doode toont aan dat het. f e knngon afkomstig is. Tot nov licht gebracht. °nderZ°ek "iets aan ~lfTe L°ngford> in Ierland, werd een man tot twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeld en viel terstoDd na uitspraak van het vonnis, dood neer. Men meldt nit Londen, dat de stoomboot .Blaenavon met een grooten kolenvoorraad geladen op haar tocht naar Bayonne is gezonken. Dertig personen kwamen daarbij om. va7nVr ®u,riname ,k01mt.ket bericht, dat de redactie lie Y.ol}shode indertijd gevangengenomen onder beschuldiging, tot de oproerige beweging in de maand Mei te hebben aangezet weder op vrije voeten is gesteld; er waren geen termen voor een veroordee- Jing te vinden. Alleen de hoofdredacteur is tot ge vangenisstraf veroordeeld, maar wegens een ander vergrijplaster tegen den gewezen commissaris van politie, thans zitten nog gevangen de twee schrijvers van ingezonden stukken. Verkeerd ingenaaid. Een welbekend crenees- kundige, dokter V., zoo leest men in liet Fransche blad Tm Joumêe Parisienne wilde een werkje uitgeven onder den titel «Gezondheidsleer voor het huisgezinraadgevingen aan jonge moeders", en zond zijn manuscript aan een boekdrukker in een provinciestad. Tegelijkertijd bestelde een handelaar in zaden en bollen bij denzellden drukker een zeker aantal cata logussen, die, behalve de vermelding van zijn voor raad verschillende zaadsoorten, die nog. eenige prak tische wenken bevatten, hoe de zaden en knolge wassen gezaaid en gekweekt moesten worden. Het werkje over de gezondheidsleer en de cata logus werden tegelijk gedrukt en toen naar den innaaier gezonden. Ongelukkig waren beide in het zelfde formaat en met dezelfde letter gedrukt, waarvan het gevolg was, dat de innaaier de bladen met elkaar verwarde, zoodat er 16 pagina's van het werkje vau den dokter in den catalogus en 16 pagina's van den catalogus in de «Gezondheidsleer" kwamen. Noch de dokter, noch de zaadhandelaar bemerkte iets van deze vergissing, en heiden zonden hunne exemplaren de wereld in, zooals zij ze van den druk ker ontvangen hadden. Nu las men in de «Gezondheidsleer voor het huis gezin" onderaan op Pag. 48 Jeugdige echtgenooten, hoort naar den raad van een ervaren geneesheer. Wilt gij schoone, gezonde kinderen hebben, krachtig van gestel, en in staat om alle aanvallen van ziekte door te staan Dan moeten zij" En dan las men verder op Pag. 49 »in Maart in den giond, die daartoe vooraf be reid moet worden. Dat wil zeggen gy moet een kuil graven van 50 centimeter diep en ongeveer 70 cen timeter breed, en op den bodem behoorlijk droog gemaakt. Deze voorafgaande werkzaamheden zijn noodzakelijk. Zoo schieten zij het best op, en zoo zullen zy verscheidene jaren bloeien en tieren. Zij moeten er echter maar niet zoo woest en wild in geworpen worden, maar met een voorzichtige en geoefende hand, anders gaan er te veel van verloren." Men kan zich voorstellen, hoe vreemd de jeugdige echtgenooten opkeken toen zij dezen raad van den dokter lazen Daarentegen las men in den catalogus van den zaadhandelaar onderaan op pag. 48 »Deze soort van bloembollen zijn zeer gemakkelijk te kweeken. Zij gedijen op bijna eiken grond. Men kan ze in bedden verstrooien of ze in groepen of ook in bloemenmanden vereenigen. Men plant ze in Maart en April, maar wil men ze in Juli planten om ze in October in bloei te zien, dan is het on misbaar dat zij" En dan volgde er bovenaan op pag. 49 onmiddellijk eene goede min hebben, die aan alle vereisebten van het zoogen voldoet. Men moet daartoe een jonge kiezen, hij voorkeur wat gebruind, kloek van gestalte, zonder juist dik te zgn. Laatste en telegraphische berichten. filoeiingc. Bij de verkiezing van een notabele bij de Herv. gemeente alhier in plaats van den heer C. Kole, overleden, verkregen dhr. J. Goedbloed 25 stemmen en dhrn. J. Jasperse en J. F. Boone elk 7 stemmen. De overige waren over verschillende personen verdeeld. Er waren 51 stemmen van de 103 uitgebracht. Ingezonden Stukken. Waarde, 29 Februari 1892. Het speet mij hij het lezen van het ingezondene uit Waarde van een lid van den kolenbond, dat hij niet uitvoeriger is geweest, en den toestand niet heeft medegedeeld, zooals het werkelijk gegaan is. Zijn aanhef-cijfers zouden dan anders geweest zijn daar om is het dat ik het ontbrekende, voor zoover 'ik ingelicht ben, aanvul, en het bestuur en leden nog eenige woorden toevoeg. Daar ik in de boeken van den ontvanger niet thuis ben, kan ik met cijfers zooals ik wel gaarne wilde, niet voor den dag komen en moet ik dus zeer oppervlakkig zijn In bet voor gaande jaar werden door het bestuur of de ver- eeniging pl.in. twee en een halve lading meen ik, kolen gekocht voor hoogen prijs. De leden moesten inleggen 16,50 per 18 H.L. (waarvan drie gulden per aandeel van het voorgaande jaar als goed slot zijnde, aan sommige leden afgeschreven werden waar om niet aan al de leden wat als ik naar de cijfers zie, van den vorigen schrijver, nog te weinig was, want die spreekt van een nadeelig saldo van ƒ421. Doch hoe nu nog aan winst gekomen In de vorige maand kwam de aannemer der kolen zgn restant brengen, doch bracht meer mede dan hij leveren moest. Dat restant kocht het bestuur voor een prijsje, waardoor het in de gelegenheid gesteld werd indien het die verkocht voor 78 cent den H.L. de kas te verrijken, en alzoo aan een goed slot te komen. De vorige schrijver zou mij kunnen vragen, waarom die kolen nu ook niet verkocht voor 16,50 de 18 H.L., wij hebben ze toch zoo duur moeten be talen, en het is ons geld waar ze mede handelen. Ik kan hem daarop antwoorden, dat ieder die zijn geld lief heeft, tegenwoordig geen 92 cent betaalt voor een H.L. kolen, daar ze op naburige plaatsen, nl. Kruiningen en Oostdijk, voor 80 cent verkocht worden. Ze zouden immers geen H.L. kwijt raken omdat de kolen te duur waren. Of rekent voorgaande schrijver naar de eenige kolenhandelaarster te Waarde, die ze voor 94 cent moet verkoopen en dan nog bijna niets verdient, omdat zij ze in het klein opdoet of anders zeker aan het verkeerde kantoor aanklopt Moeten daar de overige burgers van Waarde aan helpen betalen Neen, geacht lid, die centen die ze geven met verkoopen aan niet-leden, zullen dubbel terug komen door aan concurreerenden prijs te ver koopen. Ofschoon de vereeniging geheel en al een ver keerden weg inslaat, kon het bestuur in dit geval niet anders handelen om aan een goed slot te komen. Het verkeerde, dat ik op liet oog heb, is, dat voor eerst de vereeniging dient te zorgen, dat zg een flink reglement daarstelt, want naar ik uit goede bron verneem bestaat er zoo goed als geen regle ment vandaar zeker dat bet er altijd zoo treurig en kostbaar naar toe gegaan is. Of vergis ik mg, ligt het aan het bestuur, dat soms niet flink genoeg is en voor zijne taak niet berekend Indien dat waar mocht zijn, welnu, vroede mannen, legt dan uwe taak neder, na vooraf eene algemeene vergade ring te hebben opgeroepen om het reglement na te zien en zoo noodig een verkiezing of aanvulling van het bestuur te doen plaats hebben. Ge zult dan zeker de burgerij van Waarde helpen in hare nooden en behoeften. En gij leden, die het wel meent met de vereeniging, blijft niet thuis, komt op voor uwe belangen en luistert naar den raad van diegenen, die willen opbouwen; verafschuwt de af brekers of tracht hen door klinkende woorden tot inkeer te brengen. Laat ons denken aan de zinspreuk Een dracht maakt macht". Voorzeker zal het dan niet meer noodig zgn, dat de vereeniging veel kolen behoeft te verkoopen, doch dan zal ieder huisvader in den zomer getrouw zijn centen wekelijks hij den ontvanger brengen, opdat hij in den winter voorzien zal zijn van brandstof. Hebt gij geen bergplaats, welnu, het plein biedt u daartoe voor een paar centen gelegenheid aan. En vreemdeling of zij, die er te kort komen door onvoorziene omstandigheden, klopt aan, wij hebben eenige HL. in voorraad om u te helpen. Hiermede sluit ik en ik hoop een steentje bijge bracht te hebben tot wederopbouw. N. N. Hiermede achten we deze zaak genoegzaam be sproken en sluiten we voor verdere bespreking daar van onze kolommen. 13 Red. Mijnheer de Redacteur UEd. zult mij zeer verplichten met een enkel woordje onderstaande vraag te beantwoorden, waar voor bij voorbaat mijnen dank. Kan of mag iemand die een eigen neef is van een gemeenteraadslid, ook in dezelfde gemeente raads lid zgn Een onpartijdig kiezer. Heinkenszand, 7 Maart 1892. Zeer zeker kan en mag dit. (Red.) Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 7 Maart 1892. Geboren 6, Suzanna Adriana, d. v. Barend De Hond en Jacoba Johanna Roose. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum Plaats. Voorwerppn. Informatièn. 9 Maart, V Heeren hoek, meubilair, Hollmann. 10 's-IIeer Arendskerke, inspan, Pilaar. 10 Schore, timmermanswinkel enz., Prins. 10 i 's lleerenhoek, hoefje, Mulcck Houwer. 10 We n el din ge, hoefje en land, P. Overman. 11 Kats, inspan, Roelof en De Ronde Bre9ser. 11 Ovezand, woon- eu winkelhuis meubilair, hlulock Houwer. 11 Schor*, meubilair, Hollmann 11 h Oudelande, heestiaal, V. d. Kloes. 14 Kwadendamme, meubelen enz, Hillock Houwer 14 lloedekensk .gezaagd hout en meubilair, Muloclc Houwer. 14 'i Heinkenszand, woonhuis eu meubilair, l)e Ronde Bresscr. 16 Kolijnsplaat, inspan eu inboedel, Roelof en l)e Ronde Brosser 16 H'ieJekenskerke, inspan, Mulock Houwer. 16 Krniniugen, woonhui.-» en mutsaards, Prins 16 Goe>, meubilair, Hollmann. 17 Nissc, afbraak, meubilair, beegtiaal, Hollmann. 17 lerseke, verp land en teelgrond, Prins. 17 Biezelinge, verp. land, Pelle. 18 's-IIeer Arendsk., woonhuis en inboedel, De Ronde Bresser. 18 Wemeldinge, huizen en erven, Gallis Merens. 18 Ierseke, oesters, bakken, pannen enzPefle 21 Heinkenszand, buis en boomgaard, De Ronde Bresser. 23 t Rilland, buizen, schuur, stoommeelmolen enz, De Vos. 23 - Kruiningen, huizen en erven, De Vos 23 Ellewoudsdijk, hofstede enzP Overman. 23 Bergen op-Zoom, verp. visscherij, Vischbestuur 24 Nisgu, heestiaal, Ho'lmann 24 Kloetinge, woonhuis, meubels, Mulock Houwer. 26 Wolfevtsdijk, bouwland en huiz°n, Pilaar. 28 Kortgene, landgoed, Roe'of en Mr Jacobs'* Boudewijnse. 29 Goes, meubilair, Hollmann. 30 Ellewoudsdijk, inspan en inboedel, P. Overman. 30 Kapalle, hoefje, rar Liebert. 30 Hansweerd, meubilair, Hollmann. 21 April, Heinkenszand, boereninspan, De Ronde Bresser Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. 10 Maart, Borsele, Voorwerpen, oeververdediging, Informatièn. Polderbestuur. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 8 Maart. 10.47 11.36 4.26 5.17 9 0.19 6.6 6.49 10 0.58 1.27 7.28 7.57 11 1.50 2.12 8.20 8.42 12 2.31 2.50 9.1 9.20 13 3.5 3.19 9.35 9.49 14 3.34 3.48 10.4 10.18 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Vrijdag 4 Maart 1892 zijn door dhr. W. Pelle voor zijne principalen te lerseke publiek verkocht: 800 Meterzeeften van 5 tot 7 gulden, 200 2-Meter- zeeften van 15 tot 20 gulden per 10 stuks voor 553,85, 5000 aangeslagen pannen, den hoop voor

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2