1892 Nü. 29. Dinsdag 8 Maart. 79sle jaargang. Z E E - M ILITIE CNTHEFFING VAN DIENST, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der uitgave. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat de eerste Voorjaar s- Veemarkt, TE GOES, zal gehouden worden op Dinsdag den 18 April 1898. Goes, den 5 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. De lotelingpn voor de Nationale Militie dezer gemeente voor de lichting 1892, die dienstplichtige nummers getrokken hebben en welke verlangen mochten bij de te dienen, kunnen zich daartoe voor den eersten April eerst komende ter gemeentesecretarie aangeven, alwaar de verlangde inlichtingen te verkrijgen zijn. Goes, den 5 Maart 1892. Borg meester et Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HAETMA N. De aanvrage door miliciens, die geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij erkende kerkgenootschappen of studenten in de godgeleerdheid zijn, om moet tusscbea den 20 Maart en den 1 April met het bewijsstuk worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Goes, den 5 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Maart 1892. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet beeft met een waardeerend schrijven de opdracht aangenomen van het werkDe Periodieke werkzaamheden der Gemeentebesturen aangewezen en toegelicht door H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, uit gegeven wordende bij F. Kleeuwens en Zoon alhier. A. s. Woensdag zal het 25 jaren geleden zijn, dat dhr. A. L o u s te Oudelande benoemd werd tot secretaris en ontvanger dier gemeente. Naar wij vernemen zal die dag niet onopgemerkt voor den jubilaris voorbijgaan. Ter herinnering diene, dat de jongelingen, dis tot de lichting van 1892 behooren, om bij het korps hunner keuze te worden ingedeeld, zich vóór 20 Maart a. s. schriftelijk moeten aanmelden, ter plaatse waar zij aan het daartoe vereischte exa men wenschen deel te nemen. Die aanvrage moet bevattennaam, voornaam, woonplaats, wapen, korps en garnizoen hunner keuze. Het programma van dit examen omvatlo. het schrijven van eene goed leesbare hand 2o. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal3o. de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen4o. de kennis van het Neder landsche stelsel van maten en gewichten 5o. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis6o. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen, dat op éen dag afloopt, wordt ge houden tusschen 25 Maart en 5 April. De rijksveldwachter van Vreeswijk vierde den eersten Maart zijn vjjf-en-twintig ambts- feestde heeren Schulze en Clous hun twaalf- en-een-halfjarige loopbaan als tooneelspelers. Eerstgenoemde kreeg volgens de berichtgevers >zes prachtige met fluweel bekleede stoelen en fau teuil". Over de eigenaardigheid van dit geschenk zullen we maar geen oordeel vellen, maar 't komt ons voor, dat een rijksveldwachter wel aan wat an ders behoefte heeft dan aan prachtige stoelen met fluweelen zittingen. Aan de heeren Schulze en Clous werden kransen en lauwertakken met zilveren bladen en bloemen vereerd. Ze zijn hun van harte gegund en ook wel verdiendmaar zou de hulde hun gebracht voor de creatie of vervulling van bepaalde rollen voor hen niet van meer beteekenis zijn dan deze geschen ken na een zeker, betrekkelijk klein aantal dienst jaren Dit voorrecht om twaalf-en-een-half jaar eene be trekking te bekleeden is het lot van talloos velen, die daardoor bewijs hebben gegeven, dat zij er niet ongeschikt voor zijn. Laten zij dit voor zichzelven dankbaar erkennen of met hun vrienden en familie er zich over verheugen, maar laat het publiek er zich niet mede bemoeien. (Arnh. Gt.) Voor de verkiezing van een eersten candidaat voor het lidmaatschap der Rekenkamer hadden niet minder dan zes stemmingen plaats Met den heer le Bron de Vexela kwam daarbij het meest in aanmerking de heer de Bloeme, referendaris bij het Departement van Waterstaat. De vacature was ontstaan door het overlijden van een voormalig officier, die Katholiek was. De meer derheid der Tweede Kamer heeft blijkbaar gemeend, dat zij nu ook zedelijk gehouden was een Roomsch- katholiek officier te kiezen voor een college, waar van financiëele kennis, naar men onderstellen mag, het hoofdkarakter uitmaakt. Naar wij vernemen, heeft de heer T y d e n s het voornemen eene interpellatie tot de re geering te richten betreffende de vertraging der be noeming van een commandant van het regiment grenadiers en jagers. (Amst.J Volgens berekening van onzen tegenwoordigen Minister van Financiën bedraagt heel het parti culier vermogen in ons land, roerend en onroerend goed tezamen, ongeveer ƒ10,115,000,000, zegge tienduizend honderd-en-vijftien millioen gulden. Een der bezwaren die de Wageninger heeft tegen eene inkomstenbelasting" is, dat velen er, naar zij vreest, niet tegen op zullen zien om te verklaren, dat zij minder inkomsten hebben dan zij werkelijk ontvangen. Die vrees, wij geven het toe, is niet zoo onge grond, maar dan laat zij volgen »In den tegen woordigen tijd, waarin velen niet meer gelooven aan een heilig en rechtvaardig God, storen die velen zich evenmin aan de door Hem ingestelde zedewet." Als hij die dit schreef nooit onzedelijke menschen ontmoet heeft onder hen, die geacht moeten worden aan een heilig en rechtvaardig God te gelooven, dan heeft hij nog niet veel ondervinding. Binnen en buiten de muren wordt gezondigd en onder hen, die een geopenbaarden godsdienst niet aannemen, vindt men evengoed mannen met een nauwgezet geweten als bij hen, die door vrees voor straf en hoop op belooning tot deugdsbetrachting worden aangespoord. (Arnh. Ct Voor eenigen tijd werd hier te lande een circu laire verspreid, waarin het nut werd betoogd van de oprichting van een Nedsrlandschen kin- de r b o n d waarvan het doel zou zijn de kinderen het verkeerde van brutaliteit, baldadigheid, verniel zucht en dierenkwelling te doen inzien en in het algemeen bij de jeugd het zedelijkheidsgevoel te ont wikkelen. Naar aanleiding van die oproeping tot deelneming, uitgaande van een voorloopig comité, bestaande uit de dames mevr. C. Van der Hucht Kerkhoven te Scheveningen, mevr. S. H. Arntze- nius—Johnstone en mevr. A. H. PiersonVan Goud oever, beiden te 's-Gravenhage, hebben eenige dames te Amsterdam zich vereenigd en een Amsterdamsch® afdeeling van den Nederlandsehen Kinderbond op gericht. Naar men aan het D. v. N. meldt, bestaat het voornemen, om de pupillenschool te Nieuwer- sluis geleidelijk op te heffen. Aan het koloniaal werfdepot (Har derwijk; is vanwege den Minister van Oorlog de navolgende verordening ontvangen De manschappen, die met verlof gaan, moeten voortaan zoo lang in de kazerne blijven totdat zij hun handgeld ont vangen hebben. Is dit geschied, dan worden zij door een patrouille naar het station gebracht, waar zij in het bijzijn van den onderofficier hun plaatskaart moeten nemen (volgens JRijswijzer). Eene volgens de te Berlijn bestaande zeden en gebruiken zeer groote onderscheiding is den Ne- derlandscben gezant aldaar, den heer Van der Hoeven, ten deel gevallen. Keizer Wilhelm heeft tegen Zaterdagnamiddag zijn bezoek in het atelier van mevrouw Van der Hoeven doen aankondigen. De echtgenoote toch van den Nederlandschen gezant beoefent de beeldhouwkunst. Zulk een keizerlijk be zoek is niet alleen een merkwaardig blijk van per soonlijke sympathie voor den tegenwoordigen gezant, maar tegelijkertijd eene openlijke bevestiging van de aangename staatkundige betrekkingen met Ne derland. (N. R. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier zal plaatshebben op Zondag den 27 Maart a. s des voormiddags te 10 uur. Bij die gelegenheid zal ds. Tj. Kielstra uit Mid delburg als voorganger optreden. Willielminadorp. Gisteren werd alhier de heer L. Ingelse bevestigd door den heer ds. De Wilde. De heer De Wilde sprak naar aanleiding van Matth. 21 28ó en de heer Ingelse had tot tekst 1 Thim. 1 15. Zoowel des voor- als des namiddags was het kerkgebouw goed gevuld. Bij de Ned. Ger. kerk (doleerend) te Arne- muiden is beroepen ds. J. Brouwer, te Naaldwijk bij de Ckr. Geref. kerk te Driesum, ds. L. Bouma, te Ter-Neuzen. Naar de Bazuin mededeelt, zullen in de Pink- sterweek de beide synodale vergaderingen gehouden worden van de Ckr. Ger. (afgescheidenen) en van de Ned. Ger. kerken (doleerenden), ter verdere vol tooiing der vereeniging. Bij den ^-Schoolraad" (van dr. Kuijper) zijn thans 245 scholen aangesloten. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Gees, over Januari 1892. Op de School A waren gedurende deze maand 135 kinderen. Onder dezen waren 124 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 7 van 110 verzuimen, en 4 t meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.1 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.6 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School B waren 273 kinderen, waaronder 259 zonder eenig verzuim, 12 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0,7 percent, tegen 0.5 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School C waren 182 kinderen, waaronder 158 zonder eenig verzuim, 10 met 110 verzuimen, 14 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5.3 percent, tegen 4.9 percent over dezelfde maand in 1891. Op de School D waren 73 kinderen, waaronder 68 zonder eenig verzuim, 4 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.7 percent, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1891. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Jan. 1892 bedroeg 2 percent, tegen 1.8 percent over 't zelfde tijdvak in 1891. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, negende jaargang, derde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon, Goes, bevatDe benoeming, de werkkring en de bevoegdheden van de Wethouders der gemeente. Onderwijzend personeel. Ingezonden stukken. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Mededeelingen. Vragen ter beantwoording. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 4 Maart 1892 zijn de na volgende personen veroordeeld, wegens overtreding der politieverordening van KolijnsplaatC. B. en M. De P. te Kolijnsplaat, ieder tot 3 b. s. 1 d. b. M. De R., J. I. G„ D. V., C. De R., A. E., A. V. d. W., A. V., L. De P. en A. D., allen te Ko lijnsplaat, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h.over treding politieverordening van Kruiniugen J. B. te Kruiningen tot 3 b. s. 3 d. h. en J. De J. en H. 0. J. D. beiden te Kruiningen ieder tot 3 b. s. 2 d. h.overtreding politieverordening van Goes, J. De J. te Oudelande, M. V. te Sas van Goes, T. B. te Kloetinge, A. T., M. G., M. G., A. D. N., J. D. K., T. D. N., A. D., S. H., F. B., B. D. H. en J. K. allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. b. en J. J. A. D, te Goes tot f 3 b. s. 3 d. h. over treding politieverordening van Wissenkerke J. C. V. d. V. en C. B. beiden te Wissenkerke ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.overtreding politieverordening van KortgeneL. V. H. te Kortgene, tot f 1 b. s. 1 d. h.het zonder behoorlek plaatsbewijs plaats nemen in een rijtuig van een treinJ. De J. te lerseke tot 3 b. s. 3 d. h.het op een open baren weg in Zeeland bij dooiweder rijden met een voertuig, beladen met een vracht zwaarder dan door Gedeputeerde Staten van Zeeland was toegelaten C. V. d. S. te Kapelle, tot f 1 b. s. ld. k. overtreding politieverordening van 's-Gravenpolder L. B. te Kloetinge, tot 1 b. s. 1 d. li.over treding art. 426 W. v. S.v.D. op 't. II. te Kapelle en L. M. te Nisse, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. straatschenderijM. d. R. en C. V. te Kolijnsplaat, ieder tot 1 b. s. 1 d. h., C. B. te Wissenkerke, tot 5 b. s. 2 d. h en F. R. zwervende, tot 10 b. b. 3 d. h.bet verwekken van rumoer waar door de nachtrust der inwoners kon worden ver stoord A. D. te Kruiningen, J. B., W. d. J., J. B., A. D. en M. C. R allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h openbare dronkenschapN. L. te Ellewoudsdijk, tot 3 weken hechtenis, A. V. tftKrui ningen en P. V te Biezelinge, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h. en C. V. te Kamperland, tot 2 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenJ. J. v. H- te Goes, be klaagd van overtreding der politieverordening van 's-Gravenpolder en P. B. te Kolijnsplaat, beklaagd van overtreding der politieverordening van Kolijns plaat. Gemengde Berichten. Terwijl Donderdagochtend zich de werkman J. A., te Groede, naar zijn werk begaf, schijnt hij door de felle koude te zijn bevangen, tengevolge waar van hij plotseling ineenzakte en terstond dood was. Woensdag was de knecht van den molenaar J. B. te St. Jansteen, waarschijnlijk tengevolge van het jaarmarkt houden den vorigen dag, een beetje dommelig met het gevolg, dat hij op de kar, waar mede hij om graan geweest was, in slaap viel. »Het karretje reed op den zandweg, terwijl de voerman lag te rusten" en zoo ging alles goed tot dat het span bij den molen kwam, welke in vollen gang was en waarvan een paar wieken stuk sloegen. De schade aan molen, kar enz. bedraagt 400. De knecht en het paard bleven ongedeerd en de eerste werd onmiddellijk uit zijn dienst ontslagen. (T.-N. Ct.) Aan den Leendert Abrahampolder (N.-B.) is een weinig belangrijke val ontstaan over ongeveer 200 meters lengte en wel daar waar weinige jaren geleden gezonken is. De val strekt zich uit langs een zinkstuk, dat bij laag water gedeeltelijk bloot komt, en den daar voor liggenden dam tot aan de steenglooiing van den zeedijkhet gedeelte van den dijk, waar voor de val heeft plaats gehad, is door een inlaagdijk omgeven. Wegens het ruwe wéér der laatste dagen is de diepte van den val nog niet gepeild kunnen worden. (M. Ct.) De bakkers te Rozendaal hebben het brood 1 cent per kilogram afgeslagen. De prijs is thans 101/2 cent per kilogram. Git Elburg wordt gemeldZoover het oog reikt, is de Zuiderzee opnieuw met eene ijskorst bedekt, waardoor de scheepvaart voor de vierde maal in dezen winter gestremd is. Een viertal visch- schuiten zitten bij het havenhoofd ingevroren. Dezer dagen had te 's-Gravenhage zoo meldt de corresp. aan de Arnh. Ct. er een incident plaats, dat een eigenaardig licht op toestanden, per sonen en bedoelingen vallen deed. De Sequah-agent had aangekondigd, dat hij een gepensioneerd kolonel van de marine op een volgende séance behandelen zou, en voor die gelegenheid was de entrée op een kwartje, in plaats van op een dubbeltje gesteld. Een talrijk en gedistingueerd" publiek, waaronder veel voormalige wapenbroeders van den patiënt, was ter plaatse aanwezig, maarde agent deelde, boos en verontwaardigd, mede, dat hij den tegenwoordigen het beloofd onthaal, het knijpen en wrijven van, gevolgd van een dansje door den kolonel, niet geven kon, omdat de patiënt, waarschijnlijk opmerkzaam gemaakt op het min wenscheiijke van zulk eene ver tooning alleen ten bate van het dividend der »Sequah"- compagnie, de behandeling in het openbaar had afge schreven. En de teleurgestelde speculant, die anders zoo opperbest weet wat hij zeggen of zwijgen, doen of laten moet, vergat zich in zijne woede en deed den vlegelachtigen uitvaldat in Engeland de marine officieren gentlemen waren, die hun eens gegeven woord gestand deden, maar dat het in Holland anders scheen te zijn, en althans deze rheumatieke kolonel no gentleman bleek. En 't aardige van de zaak welke meteen alweder aantoont welk een wonderlijk complex en met zich zelf strijdend begrip de militaire eer en het militair esprit de corps is was, dat van al die bekenden en wapenbroeders van den door dezen geurmaker beleedigden marine-officier er nie mand opstond om den onhebbelgken snoever den mond te snoeren. Een schaap te Lejjemeer (Fr.) was in een greppel gevallen en kon er niet uitkomen. Dadelijk viel een kraai op het dier aan en pikte naar zijne oogen. Andere kraaien zagen ditmen viel nu gezamenlijk op het dier aan en pikte het overal, zoodat het stierf. Zaterdagmiddag 3 uur brak te Rotterdam een hevige brand uit in het magazijn van den manden maker Kleijkamp. De derde en vierde verdieping zijn geheel uitgebrand een werkman sprong uit de derde verdieping en werd in een zeil opgevangen, doch daarna bewusteloos en aan hoofd en dijbeen gewond naar het ziekenhuis gebracht.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1