lolarisïÉ Miliars. Dinsdag 8 Maart a. s. het velen bevredigen wanneer zij door een enkelen blik op de kaart kunnen vernemen, wanneer deze of gene polder werd bedijkt. Particulieren of maat schappijen, die zich met de mossel- of oesterindustrie bezighouden, vinden op de kaart alles wat zij om trent ligging of indeeling der perceelen wenschen te weten, kortom voor gemeente-, polderbesturen en particulieren is zij eene volledige gids. Yan de kaart, die uit 6 bladen bestaat, zijn ook tegen billijken prijs afzonderlijke bladen te verkrijgen, bijgewerkt tot het ter perse gaan. Veranderingen na dien tijd zijn vermeld in eene bijlage, die bij de kaart te verkrijgen is en veel bevat, wat wij elders in boekjes over Zeeland te vergeefs zoeken. De bronnen, waaruit de kaart blijkens genoemde bijlage is samengesteld, zijn ons een waarborg, dat zij vertrouwbaar is. Dat het werk ook door de Staten van Zeeland met in genomenheid werd begroet, hiervan getuigt de sub sidie die door haar ter bevordering van de uitgave verleend werd. Wij wenschen den uitgever een ruim debiet. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Februari 1891. Aan het kantoor te Goes werden verzonden 652, ontvangen 615, opgenomen en verder geseind 1009, totaal 2276 telegrammen. Aan het telegraafkantoor te Hansweerd werden verzonden 472, ontvangen 251, opgenomen en verder geseind 66, samen 789 telegrammen. Het telefoonkantoor verzond 32, ontving 36, samen 68 berichten. Ver Ont- Kantoren. zonden. vangen. Totaal. Borsele 8 13 21 Driewegen 20 23 43 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 22 35 57 18 24 42 's-Heer Arendskerke 20 16 36 's-Heerenhoek 50 35 85 Heinkenszand 84 37 71 Hoedekenskerke 23 29 52 Ierseke 254 812 1066 Kloetinge 9 16 25 Kruiningen 32 36 68 Nieuwdorp 11 15 26 Ovezand 32 25 57 Wolfertsdijk 15 36 51 Omtrent de opsporing te Antwerpen van J. W. uit 's-Heerenhoek, verdacht van medeplichtig heid aan den diefstal te Baarland, schrijft men ons uit Waarde: Nauwelijks verspreidde zich hier het bericht dat Jantje Laarze (alias Jan Westdorp) uit 's-Heerenhoek zich in deze gemeente had opgehou den, of de beide onbezoldigde rijksveldwachters J. Kroes en J. Geleedst begaven zich op weg om ge noemden persoon op te sporen. Tot diep in den nacht zetten ze hun nasporingen voort, maar moesten onverrichterzake terugkeeren. Het schijnt echter aan J. Geleedst gelukt te zijn, de verblijfplaats van den verdachte, benevens het hotel waarin hij te Antwerpen vertoefde, uit te vorschenten minste geholpen door den brigadier Hendrikse uit Billand- Batli, gelukte het hem, de justitie de no ,dige in lichtingen te verschaffen, waarop de aanhouding van Jan Westdorp volgde. Op 24 April a. s. zal de zangvereeniging Vooruit" van Waarde 10 jaren bestaan hebben. Het is gelooven, we niet te boud gezegd, als wij zeggen, dat de vereeniging haren naam met eere draagt. En dat zij geacht wordt, kan hieruit blijken, dat zij zoowel te Waarde als elders bare donateurs heeft, die haar willen steunen en hun belangstelling o. a. toonen, door op de gewone winteruitvoeringen geregeld de vereeniging met hun tegenwoordigheid te vereeren. Middelburgs Door enkele bemiddelde personen worden pogingen aangewend de danshuizen" en »publieke huizen" hier ter stede zooveel mogelijk uit te roeien. Voor dat doel zijn nl. door genoemde hoeren reeds twee dergelijke huizen aangekocht, waarin het nu den huurder verboden is hun bedrijf voort te zetten. Naar de Oorlogskreetorgaan van het Leger des Heils, mededeelt, zal generaal Booth van 24 tot 30 Maart Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bezoeken, en zullen op die plaatsen groote bijeen komsten plaats hebben, die geleid zullen worden door generaal Booth, waarin hij mededeelingen zal doen omtrent zijne reizen in Afrika, Australië en Indië en spreken zal over het maatschappelijk plan en de ovèrzeesche koloniën. Er worden schikkingen gemaakt omtrent eene openbare ontvangst te Am sterdam. Zekere Bosman te Amsterdam ontving in Oc tober '91 bericht uit Cardiff, dat zijn zoon bij het aan boord gaan van het schip was gevallen en ver dronken. Het Engelsche consulaat te Amsterdam was zoo van den dood overtuigd, dat reeds de na gelaten goederen ter beschikking der ouders stonden. Wie schetst echter de vreugde der familie Bosman, toen Zaterdagmorgen de doodgewaande onverwacht voor haar verscheen en de treurende moeder in de armen drukte. De zieke vader, die daar in een der inrichtingen verpleegd wordt, zal zeker niet minder aangenaam verrast zijn geweest. Hoe men bij het Engelsche consulaat zulk een vergissing kon begaan, is nog een raadsel. (N. v. N.) De eigenares van een café in de Warmoesstraat te Amsterdam kwam Zondagavond hulp vragen aan de politie, omdat een boertje, die eenigen tijd bij haar als gast was geweest, beweerde, dat hem een belangrijke som gelds was ontstolen. Toen door de politie een onderzoek werd ingesteld, vond men een portefeuille, waarin 2700, tusschen de voering van zijn jas gestopt. Hoe het geld daar kwam, bleef tot nu toe een el- Te Elp had voor enkele dagen leest men in de Asser Ct. een beweging plaats, waarbij de dorpsjeugd op een zeer in 't oog loopende wijze hande lend optrad. Het gold een verbroken verstandhou ding tusschen twee geliefden. Een jongeling aldaar had sedert eenigen tijd verkeering aangeknoopt met een dorpsmeisje en die betrekking verbroken in een tijd, waarin voortzetting daarvan, om zoodoende tot een huwelijk te geraken, gewenscht werd geacht. Op een avond verzamelde zich de dorpsjeugd en deed met vier of vijf boerenwagens een veel op schudding veroorzakenden tocht door het dorp. Daarop begaf men zich naar het huis van den ontrouwen jongeling, die gedwongen werd op een der wagens plaats te nemen, waar een stroopop naast hem werd geplaatst. Nu werd het meisje eveneens gehaald en in tegenwoordigheid van al de jongelieden moest de ontrouwe minnaar beloven, dat bij de liefdesbetrek king weer hervatten en met het door hem verlaten meisje zou gaan trouwen. Nadat dit alles volgens de traditioneele gewoonte, vroeger bij zulke gele genheden algemeen, uitgevoerd was, ging de jeugd zeer ordelijk uiteen. Door de directie der Exploitatie-Maatschappij is aan de weduwe van den locomotiefpoetser W. B. te Yenloo, die den 22en Januari jl. door het af rijden der beide beenen gedood werd, ruim 400 geschonken. Voortaan zal, behalve aan het personeel der staatsspoorweg-maatschappij ook aan buiten die maatschappij staande personen, in geval zij aangifte doen van diefstal van goederen, toebehoorende aan de maatschappij, en tevens van den dader, eene gratificatie van 25 worden toegekend. (Avp.) Te Linne is in den nacht van Dinsdag op Woensdag inbraak gepleegd op het buitengoed van mevrouw De M. Ongeveer 1000 aan geld wordt vermistdader onbekend. Door een loteling te Delft zijn bij Gedeputeerde Staten bezwaren ingediend tegen de in de vorige week aldaar gehouden loting. Dit jaar werd de maat regel van twee lotingsdagen ingevoerd, zoodat de ingeschrevenen voor een gedeelte tegen Woensdag en voor een gedeelte tegen Vrijdag waren opgeroepen. De hier bedoelde loteling verscheen nu volgens zijn oproepingsbiljet op Vrijdag voor den Militie-commis saris, toen het bleek, dat hij Woensdag had moeten loten en bij zijne afwezigheid deze handeling door een der leden van het bureau was geschied. (D. O.) Ds. Van Bruggen, predikant bij de Hervormde gemeente te Beets (Fr.), in welke veenkolonie tegen woordig zooveel armoede en ellende geleden wordt, heeft zich tot den heer Insinger te Amsterdam ge wend, ten einde pogingen in het werk te stellen, om oppassende arbeidersgezinnen, uit Beets naar Canada (Noord-Amerika) te doen verhuizen, waar zij zeker lotsverbetering zullen vinden. Hoe ellendig de toestand te Beets is, kan hieruit blijken, dat een krot, dat door een gezin bewoond werd, op last der autoriteiten verbrand is, omdat bet door het vele ongedierte totaal onbewoonbaar was. D.J Bij de loting voor de nationale militie van den zoon van den heer S., te Roermond, deed zich een vreemd geval voor. Als zoon van een ingezetene, hoewel een Belg, moest hij hier loten, maar als eenige zoon was hij vrij van dienst. Als zoon van een Belg en in België verblijvende moest hij ook daar deelnemen aan de loting, doch hij trok een hoog nummer, zoodat hij ook daar vrij was. Hadde hij een laag nummer getrokken, dan had hij in België moeten dienen, omdat de eenige zoon daar niet vrij is. Dat een jongmensch in twee Rijken moet loten, is een lacune in de wet. Wat zou moeten gebeuren, als hij niet eenige zoon was en in beide Rijken dienen moest Onlangs is melding gemaakt van bet in Al- gerië aanhangige proces over Fathma, de jonge Arabische vrouw, die, met den man barer keuze gehuwd, werd opgeëischt door een Arabier, aan wien haar vader haar, toen zij nog een kind was, voor 750 francs verkocht zou hebben. In deze zaak, door de inlandsche rechters overeenkomstig de landsge bruiken beslist ten gunste van den man, die het meisje kocht, heeft thans de rechtbank van Tizi- Ouzou in anderen zin vonnis geveld. Die rechtbank besliste, dat er geen huwelijksbe lofte had plaats gehad en dat bijgevolg de vader niet verplicht was haar aan den Arabier uit te leveren. De bewoners van een huis in de omstreken van Toulon waren dezer dagen niet weinig verschrikt, toen zij hun hond met een been van een mensch in den bek zagen loopen. Men begreep, dat er een mis daad of ongeluk moest hebben plaats gebad, en daarom werd de justitie met het leit in kennis gesteld. Op haar advies werd de hond aan een ketting gelegd, en 24 uren zonder voedsel gelaten. Toen men het hongerige dier daarop de vrijheid gaf, zag men het naar een diep ravijn snellen. Men volgde het spoor van den hond, en, bij het ravijn gekomen, zag men hoe het dier bezig was het vleesch af te knagen van het reeds afgrijselijk verminkte lijk van een mensch. Uit het ingestelde onderzoek bleek het lijk te zijn van een wapensmid, die twee maanden geleden spoor loos was verdwenen. Hij moet ongeveer een maand geleden gestorven zijn, maar of de dood het gevolg van een ongeluk of een moord is, kan nog niet ge- meid worden. Hetvatenwater" te Parijs. Onder al de lieden, die in een voornaam restaurant te Parijs eten, is er wellicht geen een, die weet, dat het water, waarin de borden en schotels gewasschen worden, slechts eenmaal in 't jaar vernieuwd wordt. Het is echter de zuivere waarheid, en dat feit heeft een minder onzindelijke strekking dan het schijnt; want vaten water", dat een paar weken staat, ontwikkelt ver schillende ammonia-eigenschappen, welke onmiddel lijk al het vet van de borden en schotels afnemen. Al dat vet drijft naar boven en wordt eens per dag afgeschept. Aan het einde van het jaar bestaat het water bijna geheel uit zuivere ammonia. In Tivoli te Londen treden tegenwoordig 's avonds een paar kunstenmakers met geweren op, die zeer gevaarlijke toeren verrichten. Toen Maandag een der schutters van het balcon uit een glazen balletje wegschoot van het hoofd van zijn op het tooneel geplaatsten collega, stond het geheele publiek op en protesteerde door een luid en algemeen gesis. De Newfoundlandsche kust werd op 29 Febr. door een orkaan, van felle koude vergezeld, geteis terd. De visschersvloot, een groot aantal kleine vaar tuigen, 220 koppen tellende, was in zee en werd door drijfijs van de kust afgesneden. Toen de storm ging liggen, gelukte het aan eenige vaartuigen de kust te bereiken. Dertien visschers waren echter dooi de koude omgekomen, terwijl men omtrent het lot van 150 anderen nog in het onzekere verkeert. Brooklyn is Zondag door een brand geteisterd, die, wat de aangerichte schade betreft, tot de groot ste gerekend kan worden, die in de laatste jaren in Amerika voorkwamen. Het vuur ontstond in het gebouw van de Fulton Flatbush Storage Company, van waaruit het zich steeds verder en verder op de belendende panden voortplantte. Toen eindelijk het vernielende element ook een 196 voet hoogen klokkentoren had bereikt, ontstond een ware paniek onder de menigte, die natuurlijk bij duizenden geteld kon worden. De toren namelijk was op een kleinen afstand van de spoor weg viaduct gebouwd, en voor voorbij rijdende treinen dreigde dus bij een eventuëele instorting groot gevaar. De brandweer bepaalde zich daarom in hoofdzaak met haar blusschingswerk tot dit ge vaarte, maar hoe vastberaden ook haar optreden was, zij kon niet verhoeden, dat op een gegeven oogenblik de toren met een donderend geraas in stortte en voor het grootste gedeelte op de viaduct. Gelukkig waren er op dit oogenblik geen treinen op de lijn. De viaduct werd echter zwaar bescha digd en over een grooten afstand geheel bedolven onder het puin. Eerst toen vier gebouwen geheel in vlammen wa ren opgegaan, en vele andere huizen zwaar door het vuur waren beschadigd, slaagde de brandweer er in den brand onder de knie te krijgen. Twee brand weerlieden werden gewond. De aangerichte schade wordt op ƒ1,500,000 geschat. Uit dankbaarheid over de geboorte van een kleinkind en voor bet herstel van zijn dochter en zijn schoonzoon, heeft keizer Frans Jozef van Oosten rijk aan 73 gevangenen uit verschillende huizen van detentie gratie geschonken. De begenadigden muntten allen uit door voor treffelijk gedrag. Volgens het Pharmaceutsehe Weekblad zijn te Berlijn wandelstokken uit bamboes te verkrijgen, die in het bovenste gedeelte eene kleine zakapotkeek bevatten, waarin kleefpleister, naalden, ijzercbloride, (bloedstelpende) watten, Hoffman's droppels, vale riaan-tinctuur, ammoniak en vaseline. Zondag is te Parijs een paardenvleeschbanket gehouden, waaraan 200 liefhebbers en liefhebsters aanzaten, ter eere van den veearts Decroix, die er het eerst de hippophagie" in zwang bracht. Op de spijslijst kwamen ook worsten en hammen van ezels en muildieren voor. Verleden jaar is te Parijs voor 31/2 millioen frcs. aan paardenvleesch enz. ver orberd. Laatste en telegraphische berichten. 's-Crftveiiliage. TWEEDE KAMER. Mr. Van der Kaay heeft zitting genomen. De voordracht voor den Hoogen Raad bestaat uit dhrn. Guljé, oud-rechter te MaastrichtLaman Trip, vice-presi dent der rechtbank te 's-Gravenhage en Asser, rech ter in die rechtbank. Op de voordracht voor lid dei- Rekenkamer werd eerste candidaat dhr. J. L. Le Bron de Vexela, luitenant-kolonel bij hetregt. Grena-* diers en Jagers te 's-Gravenhage. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de gisteren te Kloetinge gehouden ver- kooping door notaris Mulock Houwer is een woon huis, schuurtje en erf aldaar in de Groe, groot 17 Aren 06 Centiaren, toegewezen aan P. Allemekinders te Kloetinge, voor 766en een woonhuis en erf te Kloetinge in Abbekinderen, groot 8 Aren 27 Centiaren, toegewezen aan de weduwe C. Kole aldaar, voor 826. Kwadeiidamme. Gisteren is door notaris Paar- dekooper Overman, ten verzoeke der erfgenamen van A. Koetman, publiek verkocht eene onopeisch- bare hypothecaire schuldvordering ten laste F. en J. Van Tichgelen, groot 2000 rentende jaarlijks naar 5 pet. Koopers werden F. en J. Van Tichgelen te Kwadendamme, voor 1231 benevens 10 pet. voor onkosten. Burgerlijke Stand van Goes van 2 tot 4 Maart 1892. Overleden 3, Johanna Nonnekens, 77 j., weduwe van Maarten Boom. Marktberichten. KRÜININGEN, 2 Maart 1892. Tarwe f6,50 a 8,25, Rogge f 6,25 a 6,75, Wintergerst f 4,30 a 4,60, Haver f2,50 a 3,75, Boonen f6,a 6,25. MIDDELBURG, 3 Maart 1892. Aanvoer aan onze graanmarkt van heden meer dan voldoende voor de geringe vrang. Witte- en Bruine Boonen f 0,25 lager, overige artikelen onverand'rd. Boter f 1,30 a 1,40 per K G. Eieren f 3,20 per 100 stuks. ^k.d.-v©rt©n.tiën.. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon J. W. TIMMERMAN, geliefde eebtgenoote van G. BREVOORT. Amsterdam, 2 Maart 1892. Tot onze diepe smart overleed heden te Wemeldinge, zacht en in vrede, onze veelgeliefde zoon J. SPRÜIJT, in den ouderdom van 22 jaar en negen maanden. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. J. SPRÜIJT. SPRÜIJT NORTIER en kinderen. Wemeldinge, den 28 Febr. 1892. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden onze geliefde zuster MACHALINA MARIA NIJSSE in den ouderdom van 76 jaren. Uit aller naam, Ml NIJSSE. Driewegen, 3 Maart 1892. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijdenin de hope des Eeuwigen Levens, mijn geliefde echtgenoot LEUN VERHEKE, in den ouderdom van ruim 67 jaren. De Heer sterke mij in dit voor mij zoo smartelijk verlies. Wed. L. VERHEKE— Schout. Hoedekenskerke, 3 Maart 1892. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van hunnen geliefden vader, behuwd- en groot vader nir. BOUDEWIJN VERSELEWEL VAN DER BILT, betuigen de kinderen, behuwdzoon en kleinkinderen hunnen har- telijken dank. Uit aller naam, Mr. F. N. VAN DER BILT. Huize Jagtlust. Kapelle, 1 Maart 1892. Voor de deelneming bij het over lijden van onzen zwager en oom GERARD VLEUGEL ondervonden, betuigen wij namons familie onzen hartelijken dank. L. DE GROENE. A. VAN LIERE Cz. Executeurs. Kloetinge, 4 Maart 1892. V De familie BOOGAERT brengt bij deze haren dank voor de vele bewij zen van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen bij het overlijden van hun geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader den WelEdelen Heer L. BOO GAERT, weduwnaar van Anna Catiia- rina Bax, in leven geneesheer te Ovezand. Namens de familie, L. C. P. BOOGAERT. Driewegen, 5 Maart 1892. Nogmaals hartelijk vaarwel aan Familie, Vrienden en Bekenden bij mijn vertrek naar N.-Amerika. D. VAN LIERE a./b. SS. Veendam. en Echtgenoote. Rotterdam, 5 Maart 1892. Hartelijk vaarwel aan Fa milie, Vrienden en Bekenden bij mijn vertrek naar N.-Amerika. P. BRUIJNZEEL. SS. Veendam, 5 Maart 1892. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schore zullen op Zaterdag 12 Maart 1892, aanbesteden de levering van 100 Ms. Onderhoudsgrint. Zoo spoedig mogelijk te leveren franco op den wal aan de Schorebrug. Inschrijvingsbiljetten in te leveren tot 11 Maart 1892 bij den Burgemeester. des morgens te 10 uren verkooping van IM! tjl LD 1 n. en ander huisraad w. o. fraai Boogkabinet, Cilinder- bureaux enz., Gouden en Zilveren werken, w. o. voor den boeren stand Bloedkoralen, Galanteriën, verder 1 sterk Paard (ponny) melkgevende Geiten, Var kens, Kippen, Boerenwa gen, 2 Karren, 4 Kruiwagens, Harnassement, Snijmachine en wat daags voor den verkoop te bezichtigen is. Het beestiaal en wagens zijn afkom stig van D. Bolier, te Rilland en zul len des middags te 2 uren worden ge presenteerd. De Vendumeester BE GROOT.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2