1892 N°. 28. Zaterdag 5 Maart. T9sUi jaargang. Dö uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet hij blad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending^ van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. De vrienden van de Ned. Herv. Kerk. Be antirevolutionairen willen scheiding van Kerk en Staat zonder financiëel nadeel voor de eerste. Be liberalen willen, behalve de heeren De Meijier en Van Houten, den toestand liefst maar laten zoo als hij is; althans voorloopig de aandacht aan be langrijker zaken wijden. De radicalen en socialisten (ja zelfs anarchisten en nihilisten, die er in Nederland niet zijn) willen scheiding van Kerk en Staat, zonder uitkeering door den laatste aan de eerste. Dit is de hoofdstrekking van een artikel in de Zeeuw van gisteren. Nu zal de lezer vermoedelijk denken, dat hierop de conclusie volgt, dat de aanhangers der Ned. Herv. Kerk de liberalen moeten steunen Misdie juist moeten ze met alle kracht weerstaan, want uit hen komen de radicalen enz., de aartsvijanden der Kerk, voort. Neen, ze moeten de antirevolutionairen, type Kuyper, steunen, die zoo goed voor de belangen der Ned. Herv. Kerk zorgen, die door separatie en dole antie die kerk een gevoeligen slag hebben toege bracht en die het mooist van al bij verkiezingen de radicalen op het kussen helpen brengen evenals ze in 1888 Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer brachten. Wat voor denkbeeld heeft de Zeeuw toch van de ontwikkeling harer lezers, dat ze hun zulke nonsens als waarheid durft voorzetten? GOES, 4 Maart 1892. Gisteren meldde men ons uit Wemeldïnge Hedenmorgen bemerkte men, dat eene belangrijke oever afschuiving over eene breedte van wel 50 meter had plaats gehad aan den zeedijk van den polder »de Breede Watering", beoosten het kanaal, juist achter de woning van den opzichter den heer J. M. Koole. De dijkkruin was geen halve meter breed meer en kon niet gepasseerd worden. De op zichter was met de meeste leden der directie on middellijk aanwezig. Met alle man is men thans aan het werk om door middel van zeilen enz. te trachten het nog staande gedeelte voor doorbraak te behoe den, waarvoor, als de wind uit denzelfden hoek en met dezelfde kracht blijft woeden, niet veel hoop schijnt te zijn. Sommige bewoners uit het zooge naamde Verderf" zijn dan ook al met verhuizen bezig. Naar men mij zoo juist meldt, neemt de ver zakking nog toe. Des avonds seinde men ons Over 60 meters breed is de zeedijk verzakt. Waar gisteren menschen liepen, peilt de ingenieur nu 15 meter waterde dijk is geheel ondermijndschepen met rijs en steen zijn gerequireerd200 man zijn bezig een nooddijk op te werpen en zullen den ganschen nacht werken. Hedenmorgen te 8 uren seinde men ons De vrees dat het stuk dijk zou wegvallen is niet bewaarheidhet staat nog. Ruim 300 man zijn aan den nooddijk bezig. Het werk gaat moeilijk, omdat men eerst den grond moet openkappenkomt de wind noordwest dan is er gevaar. Een ooggetuige uit Goes meldt ons nog: Donderdagmorgen ontdekte men benoordoosten den kanaalmond een belangrijken dijkval. Te 9 uren ongeveer was er een gat in den dijk geslagen van 15 a 20 M. lengte en schoot er op dat gedeelte slechts een smal voetpad over. Reeds toen waren er werklui bezig om steenen uit de glooiing naast het weggeslagen gedeelte op te breken om deze althans in veiligheid te brengen. Aangezien de val voortdurend toenam had men, door een zeil te spannen, getracht den golfslag te temperen, 's Avonds te 9 uren is dit zeil weggeslagen en het gat in den dijk had toen een lengte van 30 a 40 M. en ver grootte voortdurend. De oeverafschuiving heeft eene lengte van circa 150 M. Intusschen hadden gedurende den dag een 200tal werklui uit Wemeldinge, die later nog bijgestaan werden door ongeveer 100 uit de naburige gemeenten, voor het gat een nooddijk gelegd die 's avonds eene breedte van pl.m. 8 M. bij eene hoogte van ongeveer 3fa M. boven den beganen grond had verkregen. Het werken met fakkellicht leverde van den ka naaldijk af een fantastisch gezicht op. Aangezien het overgeblevene van de kruin van den dijk ongeveer een M. is verzakt, veronderstelde men, dat de dijk op het aangetaste gedeelte geheel is ondermijnd, welke veronderstelling is bewaarheid bij gedane peilingen. De autoriteiten van den Prov. Waterstaat alsmede de meeste leden van het dijksbestuur van »de Breede Watering" waren aanwezig. Met ingang van 1 April is benoemd tot bur gemeester van Kolijnsplaat, Kats en Kortgene de heer W. P. J. W a g t h o te Tolen. Volgens de ter lezing liggende begrooting .der j waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Ëllewoudsdijk Borsele voor het dienst jaar 1892—93 zijn de inkomsten en uitgaven ge raamd op 57225,73 voor ieder. Wegens dijkgeschot is uitgetrokken ƒ55894,23 en voor verschillende andere ontvangsten ƒ1331,50. De uitgaven bestaan in kosten van beheer ƒ6239,—kos ten der zeewering en oeververdediging 33580,70 V->- Lasten en renten j 5367,27 7a eü onvoorziene uit gaven 12038,75. Bij de verkiezing van een gemeenteraadslid te Wolfertsdijk, ter vervanging van wijlen den heer Jan Op 't Hof, zijn jl. Woensdag 122 kiezers opge komen, van welke 114 hunne stem hebben uitgebracht op den heer Joost Van Damme Jacs. z.die alzoo gekozen is. Bij 4 blanco biljetten erlangden D. Meeuse 2, A. Fontein Dz. en C. Philipse ieder 1 stem. In de op 9 Maart aanstaande te houden buiten gewone vergadering van de Provinciale Staten zal behandeld wordende aangelegenheid betreffende verpleging van krankzinnigen in genees kundige gestichten. Ged. Staten zeggen in hun schrijven aan de Prov. Staten o. a. het volgende Spoedig na het in werking treden der wet van 27 April 1884 (Staatsblad no. 96) tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen werd door den Genees kundigen Raad voor Zeeland (hij schrijven van 23 Dec. 1885) bij ons aangedrongen op het bevorderen der oprichting van een krankzinnigengesticht door en in deze Provincie. De inspecteur van het Staats toezicht op krankzinnigen, door ons naar aanleiding daarvan om inlichting gevraagd, verklaarde (7 Febru ari 1886) zich niet in staat vaststaande cijfers mede te deelen omtrent het aantal krankzinnigen in Zee land; het eenige, met zekerheid bekende cijfer was het aantal krankzinnigen uit Zeeland die in krank zinnigengestichten verpleegd werden. Door de op richting van nieuwe en de uitbreiding van bestaande gestichten was naar hun oordeel (destijds) »in de eerstvolgende jaren gebrek aan plaatsruimte in de krankzinnigengestichten niet te vreezen." Oprichting van een gesticht in Zeeland kwam desniettemin hun »niet overbodig" voor aangezien het in het belang der krankzinnigen en van hun betrekkingen geene aanbeveling verdient hen op verren afstand van hunne woonplaatsen in provinciën te doen verplegen, waar zeden en gewoonten heerschen, veel verschillende van die waaronder zij geleefd hebben, waar een ander dialect wordt gesproken dan het hunne, ter wijl het voor hen, die tot een der protestantsche I&rkgenootschappen behooren, niet verkieselijk is om door katholieke geestelijke broeders en zusters ver pleegd te whrden." Dit bericht gaf Ged. Staten aanleiding om inlich tingen in te winnen bij verschillende autoriteiten en deskundigen naar de kosten van oprichting en exploitatie. Ged. Staten achten zich gelukkig naar aanleiding van deze inlichtingen, te kunnen mede- deelen, dat inderdaad de mogelijkheid bestaat om zonder oprichting van een provinciaal gesticht in de behoefte te voorzien. Rekening houdende met het bekende feit, dat bij overigens gelijke omstan digheden in het algemeen door R.-Katholieken de voorkeur zal gegeven worden aan plaatsing in een gesticht in Noord-Brabant, waar geestelijke broeders en zusters zich aan de verpleging wijden door de voorstanders der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders aan opneming in een gesticht van die vereenigingdoor vele Nederduitsch Hervormden aan een gesticht dat niet uitgaat van eenige confessioneel© vereeniging door de Israëlieten aan een gesticht waar met de eischen van hun ritus rekening kan worden gehou den, hebben Ged. Staten zich gewend tot het bestuur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen op het landgoed »Coudewater" te Rosmalen, tot dat der vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders in Nederland en tot regen ten van het geneeskundig gesticht voor krankzin nigen te Dordrecht. Te voren was bij de gemeentebesturen onderzoek gedaan naar de gezindte der arme verpleegden. Daarbij was gebleken dat in verpleging waren: 70 Nederduitsch Hervormden, 30 Roomsch-Katholieken, 6 Christelijk Gereformeerden, 4 Israëlieten en 1 Luthersche. De 4 Israëlieten waren allen te Medem- blik, waar met de eischen van hun ritus rekening wordt gehouden en wel gelegenheid zal zijn om nog enkele Israëlitische patiënten meer in verpleging te doen opnemen. Voorts waren te Medemblik5 Ne- derd. Hervormden en 1 Roomscli-Katholiek. Te Ermelo waren3 Ned. Herv. en 2 Clir. Ger. Te Coudewater en Vucht waren ieder 1 Katholiek. De overigen (94) waren te Delft in verpleging, en voor dit getal als minimum met eenige speling moet dus plaatsing worden gezocht. Dio 94 zijn naar de gezindte aldus verdeeld60 Ned. Herv., 29 R.-K., 4 Chr. Ger. en 1 Luthersche. Ged. Staten besluiten met aan de Prov. Staten voor te stellen het volgende besluit te nemenlo. als uw gevoelen uittespreken, dat de oprichting van een provinciaal geneeskundig gesticht vooralsnog niet wenschelijk is2o. ons te machtigen op de bo venvermelde grondslagen overeenkomsten aan te gaan tot het doen opnemen van arme krankzinnigen uit deze provincie in de gestichten te Coudewater, Dordrecht en Loosduinen 3o. ons op te dragen in de zomervergadering nadere voorstellen te ontwer pen in verband met de nieuwe regeling. - De officier van administratie le klasse D. G. Krol Van der Hoek, dienende aan boord van Hr. Ms. insfcruetiekorvet Nautilus, te Hellevoetsluis, is bestemd om met 1 September op te treden als leeraar bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Bij Kon. besluit is C. Bosman, met ingang van 10 Maart, benoemd tot burgemeester der gemeente Gent, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Brouwershaven. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde Woensdagmiddag de gemeenteraad van Vlissingen, teneinde opnieuw te stemmen over het voorstel van burg. en weth. in zake den begroo- tingspost voor de politie; een voorstel waarover in de vergadering van Vrijdag de stemmen hebben gestaakt. Dit voorstel werd thans met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. De gewenschte post zal dus niet op de begrooting gebracht worden en van de onthouding der goed keuring door Ged. Staten zal in hooger beroep worden gekomen bij de Koningin-regentes. Gisteren werd in dienst gesteld de voor de Zeeuwsche Spoorboot-maatschappij aan de Konink lijke maatschappij De Schelde" vervaardigde nieuwe stalen raderboot voor den dienst tusschen Middelburg en Zieriksee, v. v. Tijdens den proeftocht, op de Wester-Sehelde ge houden, werd eene snelheid van 10 */2 knoop bereikt, terwijl volgens het contract slechts eene snelheid van 10 knoopen behaald moest worden. Bij Kon. besluit van 3 dezer is toestemming verleend van jhr. U. E. Lewe Van Nijenstein, burgemeester der gemeente 's-Heer Arendskerke, om tot uiterlijk 15 Juli 1892 te Goes te wonen. Naar aanleiding van het meegedeelde advies van het Cent r aal-comité van anti-revolu tionaire kiesvereenigingen in zake de samenwerking met de katholieken bij de verkiezingen van de Pro vinciale Staten zegt de Maasbode Wie gewoon is De Standaard te lezen, kan het vermoeden niet van zich afwerpen, dat dit stuk ge schreven is door dr. Kuyper, en wie het stuk aan dachtig leest, moet wel tot de meening komen, dat het comité wel ondubbelzinnig heeft gesproken, maar toch de leer van la clievre et le chou heeft betracht. Het heeft den beiden partijen onder de anti-revolu tionairen haar zin gegeven. Geen samenwerking, zie daar wat aan De Standaard geschonken wordt; wel samenwerking bij de herstemmingen, ziedaar waarmede de Oranjevaan wordt tevreden gesteld. En deze krijgt inderdaad het neusje van den zalm, want wordt nu de samenwerking afgewezen bij de eerste stemming, in 1888 was dit niet anders. Toen werden ook bij de eerste stemming alom eigen candidaten door de anti-revolutionairen gesteld. Men volgt dus nu precies de houding, welke men in 1888 aangenomen heeft, toen er van samenwerking sprake was, en zet geen samenwerking voorop voor de onnoozelen, die niet lezen kunnen. Worden deputaten thans thuis gelaten, daardoor krijgt men het voordeel, dat de verdeeld heid onder de anti-revolutionairen niet openlijk aan den dag treedt. Als het Centraal-comité met zulke kleine mid deltjes de katholieken denkt te vangen, dan moet het wel een zeer gering begrip van hun gezond ver stand en van hun zelfstandigheidsgevoel hebben. Niet de katholieke partij, maar de katho lieke Centrumsclub hield Dinsdagavond te 's-Hage eene vergadering. Dienzelfden avond had ook eene part ij- ver gade ring der liberale leden van de Tweede Kamer plaats. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar met 1 Mei, in plaats van met Juni, als naar gewoonte, aanvangen. Naar het Vad. verneemt, is het rapport, door de inspecteurs der krankzinnigengestich ten aan Burg. en Weth. van 's-Hage uitgebracht over den toestand van het gesticht aldaar, niet zeer gunstig. Op de vraag van Burg. en Weth. of zij met gerustheid kunnen voortgaan de patiënten daar heen ter verpleging te zenden, moeten de inspecteurs niet bevredigend hebben geantwoord. Naar het Dgbl. v. Z.-H. verneemt, wordt aan het Departement van Oorlog druk gearbeid aan de L e g e r w e t. In die wet zal het beginsel van den persoonlijken dienstplicht worden opgenomen, met vaststelling van den tijd voor het eerste verblijf onder de wapens op acht maanden. Yoor de deelneming aan het in de maand Mei te houden examen voor surnumerair bij de Staatsspoorwegmaatschappij hebben zich reeds nu niet minder dan 130 candidaten aangemeld. Avp De nieuwe postzegels van drie cent, bestemd voor den 1 April in te voeren stadspost- dienst, zijn gereed. Zij dragen de beeltenis der Ko ningin en zijn oranjegeel gekleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het publiek, worden zij eerst in de laatste dagen dezer maand algemeen verkrijgbaar gesteld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn verschillende kleinere ontwerpen aangenomen. Tot toelating van den heer V. d. Kaay werd besloten. De heer Borgesius heeft verlof verkregen op een nader te bepalen dag den Minister van Binnenland- sche Zaken te interpelleeren over den toestand van de krankzinnigengestichten en meer in het hijzonder van dat te 's-Gravenhage. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag door ds. A. M. Knottnerus te 's-Gravenpolder, die ook te Linschoten beroepen is te Varseveld ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten, te Serooskerke (Walcheren). In de commissie voor de examens ter verkrij ging van de onderwijzersacte zijn in de provincie Zeeland benoemdtot lid en voorzitter, de school opziener in het district Middelburg; tot leden, de schoolopzieners in het district Goes en in de arron dissementen Middelburg, Aksel en Goes; tot leden plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondisse menten Oostburg, Zieriksee en Tolen. De examens ter verkrijging van de acte voor vrije- en ordeoefeningen zullen op 1 April a. s. aan vangen en afgenomen worden te Breda, Nijmegen, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle Groningen en Roermond. In de commissie te Rotter dam heeft zitting mej. A. Risseeuw, leerares te Leiden, terwijl de districts-sehoolopziener te Goes zal optreden als plaatsvervangend voorzitter in de commissie te Utrecht. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden zijn veroordeeld: P. H., 19 j., te Baar land, wegens mishandeling tot I maand. L. K., 25 j., te Wissekerke, wegens huisvredebreuk tot f 5 of 5 dagen. H. C. De L., 29 j., te Kamperland (Wissekerke), wegens huisvredebreuk tot ƒ10 of 6 dagen. L. O., 14 j. en T. O., 13 j., beiden te Ierseke, wegens diefstal ieder tot 1 maand. Vrygesproken werden: M. N., 38 j., te Krabben- dijke, beklaagd van beleediging van een beambte. J. B., 25 j., M. V., 24 j., C. M., allen te Wis- senkerke, beklaagd van buisvredebreuk.A.P. W., 14 j., te Rilland-Bath, beklaagd van brandstichting door onvoorzichtigheid. Boekaankondiging. Nieuwe kaart van Zeeland, ontworpen en geteekend door J. Holm te Middelburg, ambtenaar bij den Prov. Waterstaat in Zeelanduitgegeven en geli- thographeerd door A. W. Den Doop te Middelburg. Nu de uitgave dezer nieuwe kaart onzer provincie, waarvan reeds in 1887 een prospectus verscheen, gereed is, kunnen wij niet anders getuigen, dan dat ontwerper en uitgever-lithograaf zich om 't zeerst schijnen bejjverd te hebben een in alle opzichten goed werk te leveren, de eerste wat nauwkeurigheid betreft, de tweede wat aangaat netheid van be werking. Een overzicht te geven van alles wat de kaart bevat zou ons natuurlijk te uitgebreid doen worden. Het door een afzonderlijke kleur aangeveu van elke gemeente achten wij een groot gemak voor den gebruiker, terwijl het aanduiden der grenzen te water mede niet van belang ontbloot is. Verder zal

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1