1892 N°. 26. Dinsdag 1 Maart. 79sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Vak Ditmah te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave. De REKENING en VERANTWOORDING over 1891 vau liet Fonda tot onderstenniog vau <le weduwen van gemeenteambtenaren, zal gedurende de maand "Maart voor belanghebbenden ter visie liggeu, op eiken werkdag van dea voormiildags 9 tot de* na middags te 2 uren ten bureele van den secretaris der gemeente. Goes, den 27 februari 1892 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De fd Secretaris, VAN DELLEN. Het op 22 februari 1892 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie treedt buiten werking met middernacht tusschen den 28 en 29 Februri 1S92. Goes, den 28 Februari 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 29 Februari 1892- Van verschillende zijden werd bij ons naricht gevraagd, of er bij de loting voor de natio nale militie alhier jl. Zaterdag niet eene onre gelmatigheid zou hebben plaats gehad, waarvan ver nietiging dier loting het vermoedelijk gevolg zou kunnen zijn. Uit vertrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat dit gerucht op eene dwaling berust. De persoon, dien men, naar het heet, verzuimd zou hebben op de lijst der lotelingen te plaatsen, A. Rogge, is een ontslagen weesjongen, die, na het weeshuis te hebben verlaten, te Kampen in militairen dienst is gegaan. Met zijn vertrek uit het weeshuis alhier hield de voogdijschap der weesvaders op en andere voogden bleken niet te bestaan, zoodat de jongeling in quaestie hier niet ingeschreven mocht worden, maar wel te Kampen, zijn laatste woon- en garnizoensplaats hier te lande en waar hy waarschijnlijk wel aan de loting zal hebben deelgenomen Bedoelde jongeling bevindt zich thans als koloniaal in Indië. Konden wij over Januari jl. van een in ver houding tot het vorig jaar gunstig sterftecij- f e r voor de gemeente Goes melding maken, minder gunstig is dit over de maand Februari. Stierven er in Februari 1891 twaalf personen, over de heden afgeloopen matand bedraagt het aantal overledenen 25, waarvan 6 beneden het jaar, 1 van 1 10 jaar, 4 van 1050 jaar, 6 van 5070 jaar, 8 boven de 70 jaar. Op jl. Zaterdag hadden er niet minder dan vyf begrafenissen plaats. In het geheel zjjn in 1892 nu reeds overleden 39 personen. Het aantal geboorten bedraagt 41. De Katholieke St. Joseph-vereeni- g i n g tot onderlingen steun bij ziekte herdacht gisteravond haar tienjarig bestaan op feestelijke wijze. Uit het lokaal barer samenkomst in het koffiehuis »de Vriendschap" wapperde dan ook de driekleur met haar zinspreuk, en het lokaal zelve was netjes versierd. Al dadelijk bij het binnentre den werd het oog gevestigd op het prachtige vaan del, dat door een heer en eene dame, die onbekend wtnschen te blij ten, bij deze gelegenheid aan de vereeniging was opgedragen. Op een zijden fluweelen achtergrond, omlijst door twee witzijden banen met dito afhangende kwasten en geborduurden rand, prijkt in 't midden het symboolJoseph met het kind Jezus in de armen; waar boven en onder met fraaie letters is aangebrachtSint Joseph-vereeni- ging 1882—1892. Verder was de zaal met groen, bloemen en vlaggen versierd, waar tusschen toe passelijke inscripties waren aangebracht. De vereeniging, die destijds door een twintigtal personen werd opgericht, telt thans 70 gewone leden en een twintigtal donateurs. De vereeniging mag ook uit een financiëel oog punt met voldoening op het tienjarig tijdvak van haar bestaan terugzien, want zij bracht in menig gezin hulp in nood. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Fukken, D. Van 't Westeinde, A. Frankin, A. Thewes en L. Wolfaart. De eerste heeft van de oprichting af als voorzitter gefungeerd. De feest avond, waarvan de kosten uit buitengewone bijdragen zijn bestreden, werd in de aangenaamste stemming gevierd. Zaterdagmorgen had in allen eenvoud de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. Van der Hoek. Het lijk werd grafwaarts gedragen door de leden van het comité tot wering van schoolverzuim, van welk comité de overledene tal van jaren een ijverig lid is geweest, en de voorzitter van dat comité de heer Z. D. V. d. Bilt La Motthe sprak aan de groeve een een voudig maar treffend afscheidswoord. Hij schetste Van der Hoek als de eenvoudige burger, zonder adellijken titel, niet rjjk bedeeld met de schatten dezer wereld, noch ook uitblinkend door groote gees tesgaven maar niettemin algemeen geacht en bemind om zijne eerlijkheid, oprechtheid en openhartigheid. Spr. deed uitkomen hoe V. d. Hoek alles gedaan heeft om ;;jjne kinderen door eene goede opvoeding eene gewensckte positie in de maatschappij te doen. erlangen. Hij was een echt liberaal van de oude garde, zooals hij zich zelf vaak noemde, gevormd in de school aan welker hoofd Blaaubeen, De Laat de Kanter en Fransen Van de Putte hebben gestaan, en naar wier adviezen V. d. Hoek gretig luisterde in de commissiën en besturen, waarin hij met h.en zitting had. Hij overwoog die adviezen en nam ze over, wanneer hij overtuigd was, dat ze juist waren. Zoo is Y. d. Hoek gevormd en zoo heeft hij tal van jaren in den Raad en in verschillende commis siën de belangen zijner medeburgers, die ongetwijfeld jl. Woensdag de tijding van zijn overlijden met weemoed Lebben vernomen, naar zijn beste weten behartigdmet grooten ernst tevens, al kon hij door zijne snaakschheid en geestigheid dikwerf eene gan- scke vergadering in de vroolijkste stemming brengen. Eindelijk nog herdacht de heer La Motthe den overledene als een trouw en oprecht vriend, van wien hij van zijn prilste jeugd af veel vriendschap en toewijding had ondervonden. De oudste zoon van den overledene dankte den heer V. d. Bilt La Motthe voor zijne treffende woor- den, het comité tot wering van schoolverzuim voor de laatste eer den overledene bewezen, en de leden van den Raad en de overige aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid bij deze treurige plechtigheid. De officier van administratie 1ste klasse D. G. Krol Van der Hoek, dienende aan boord van Hr. Ms. korvet Nautilus", wordt met den 16den Maart a. s. gedetacheerd in de directie der marine te Willemsoord. De Minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, die, volgens de bestaande bepalin gen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden te C o 1 ij n s p 1 a a t, dat zij daarvoor nog tot 10 Maart e. k. een adres kunnen indienen, on verschillig of zij overigens tot mededinging naar kantoren van de zevende klasse bevoegd zijn. In de jongste zitting van den Gemeenteraad te Vlissingen kwam in behandeling het voorstel van B. en W., om, naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten, om alsnog over te gaan tot yermee r- d e r i n g van het getal politieagenten, in hooger beroep te komen bij de Koningin-Regentes, omdat de meerderheid in het college van B. en W. de vermeerdering niet noodig achtte. Na hevige dis cussie kwam het voorstel van B. en W. in stem ming, met het gevolg, dat de stemmen staakten, 7 tegen 7, zoodat in een volgende zitting dit onder werp nog in behandeling zal komen. Het Hbl. noemt Februari een belangrijke maand in de lijdensgeschiedenis van de belastingher vorming hier te lande. Het is thans de zesde keer, sedert de Grondwetsherziening van 1848, dat in de tweede maand des jaars een uitgebreide rege ling der rijksheffingen de Tweede Kamer bereikt. Daartusschen liggen nog de dagteekeningen, waarop drie andere voordrachten van gelijksoortigen aard werden aangeboden. Het blad brengt kortelijk de geschiedenis der mislukte belastingontwerpen in her innering, die uiterst leerzaam is omdat zij aantoont, waar de reden ligt waarom ons verouderd belasting wezen aan zoovele rechtmatige aanvallen tot dusver weerstand heeft geboden. Door liberale ministeries en de meeste liberale Kamerleden is voortdurend naar herziening gestreefd. De mislukking van al die plannen, de hooge puinhoop van onafgedane of ver worpen ontwerpen is uitsluitend te wijten aan den tegenstand der behoudende partijen, gesteund door eenige liberalen, die telkens wat anders wilden dan nu juist was voorgedragen. Uit dit onomstootelijk feit blijkt, dat het niet de schuld der liberale partij in haar geheel is geweest, dat in 1892 nog eens moet worden beproefd, wat in 1849 reeds had kunnen geschieden. Alleen de afscheiding van een deel haver leden heeft die schade aan het land en die schande over de liberale partij gebracht. Want ongetwijfeld is de voortdurende mislukking der belastinghervor ming een der voornaamste redenen geweest, waarom na 1880 de liberale party in het land aan popula riteit heeft verloren. Thans heeft zij wederom de meerderheid in handen. Een liberaal ministerie, opgetreden met de leus ver betering der rijksbelastingen is een dringende eisch der rechtvaardigheid", heeft juist een half jaar na zjjn optreden het begin eener belastingherziening De Minister Pierson wenscht een omvangrijke her ziening onzer rijksbelastingen tot stand te brengen. G een omverwerping van al het bestaande, maar ver betering afschaffing van het schadelijke, wijziging van het gebrekkige met behoud van het bruikbare, en aanvulling met hetgeen naar billijkheid kan worden gevorderd en reeds meer dan 40 jaren tevergeefs beproefd is. Een belangrijk deel van die plannen ligt thans voor de Tweede Kamer. Zal de uitkomst thans beter zijn dan voorheen Zal thans de geheele liberale partij in de Tweede Kamer, gekozen ook om einde lijk een belastinghervorming tot stand te brengen, aan de verwachting beantwoorden? Zij is klein, maar als zij vast aaneengesloten zich om den Minister van Financiën schaait, kan in 3892 de schande van veertig jaren worden uitgewischt. Het Hbl. vertrouwt, dat allen hun plicht zullen doen door hartelijk met de Regeering samen te werken. Zoo noodig tot verbetering der aangeboden ontwerpen, maar in allen gevalle om ze te doen strekken, niet tot vermeerdering van den puinhoop, maar tot verrijking van het Staatsblad en tot vol doening aan het rechtsgevoel der natie, dat flinke daden eischt. Men schrijft uit Den Haag aan het R. N. De Koningin-Regentes bezoekt tegen woordig geleidelijk alle liefdadige instellingen en waar Zij geweest is, laat Zij een alleraangenaamsten indruk achter. Haar op treden is zoo eenvoudig en hartelijk, dat armen en lijdenden zich dadelijk tot haar aange trokken voelen. Met niets wint de Regentes meer het hart der bevolking, dan met deze bezoeken en zoodra loopt dan ook niet het gerucht dat de Ko ningin-weduwe ergens is afgestapt, of dadelijk ver zamelt zich voor het gebouw eene menigte. En ge heel vrij, soms zonder eenig politie-toezicht, beweegt zij zich onder de menschen, iets wat lang niet alle Europeescho vorsten kunnen doen. Bij het bezoek van het idioten-gesticht in de Hofstad gaf de Regentes blijk van beleid en liefde en zelfs in de zwakke hoofdjes van deze misdeelde kinderen liet het bezoek een onuitwisharen indruk achter. Voor elk had Zij een gepast woord en dit is te opvallender omdat de Regentes als Duitsche van geboorte het Nederlandsch nog steeds eenigszins moeilijk spreekt. In een der schoollokalen sprong een 11-jarig ventje op, toen de Koningin binnentrad en hartelyk drukte hij Haar de hand, met de mede- deeling, dat hij Haar wel had zien rijden. Lachend streek zij de kleine, die weder ging zitten, over de lokken. In de ziekekamer lag een arm -ventje te bed. Ook hier wilde zij binnengaan, maar voor de deur komende bleef zij plotseling staan met de verklaring dat Zij niet binnen ging zonder iets voor het kind bij zich te hebben. Dadelijk stelde men harr iets ter hand uit den rijken voorraad lekkernijen, welke Zij aan het gesticht had doen bezorgen. Dit kleine staaltje teekent de gevoelvolle vrouw, de moeder, die weet hoe men met een ziek mensch moet omgaan. Ook in het Kinderziekenhuis wordt de Regentes verwacht en het is aandoenlijk om te hooren, met hoeveel verlangen de kleintje» de hooge bezoekster verwachten. De Koningin-Weduwe komt liefst onverwacht, want van toebereidselen houdt Zij niets. En als Zij thuis komt vertelt Zij aan Haar Dochtertje, de aan staande Koningin, alles wat Zij gezien heeft en wat voor kinderooren geschikt is. Bij de Tweede Kamer is een wijziging der artsenwet ingekomen. De Regeering heeft eene wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap ingediend. Als beginsel wordt daarin aangenomen, dat natio naliteit der ouders beslist en de naturalisatie van den man ook zal werken voor de vrouw en de min derjarige kinderen. Eene belangrijke beslissing is voor de bu reel-ambtenaren van den W aterstaat genomen. Werden zij in het voorgaande jaar in eene vaste betrekking gebracht, thans is beslist dat de vroegere dienstjaren voor hun pensioen zullen mee tellen. Ook aan de opzichters van den Waterstaat zal, naar men verneemt, eene kleine bijdrage worden ge geten voor het houden van bun kantoor aan huis. Vooral voor hen, die in groote steden wonen, waai de huur der huizen tamelijk hoog is, is eene kleine tegemoetkoming billijk, daar zij een vertrek moeten hebben om hunne werkzaamheden te vex-richten en hun archief te bergen, welk vertrek 's winters ver warmd en verlicht moet worden, wat tot dusver op hunne kosten geschiedde. Er dreigt eene geduchte crisis uit te breken in den Engelsclien kolenhandel. De prijs der steenkolen is sinds eenigen tijd dalende, en uit dit verschijnsel vloeit de noodzakelijkheid voort, de arbeidsloonen der mijnwerkers te veriagen. De mijn werkers zeiven geven dit ook toedoch, alvorens in eene verlaging te berusten, willen zij eene poging aanwenden om den kolenprijs weder op te drijven. Zij willen hiertoe eenen kunstmatigen kolennood in het leven roepen door de productie gedurende eenigen tijd te staken. Diensvolgens zullen ruim 250,000 man op den avond van 11 Maart het werk staken. Voor het oogenblik schijnt er geen uitzicht te bestaan op het af wenden van deze crisis. Het werk volk is vastberaden en wil de gewaagde proefneming doorzetten. Natuurlijk zal daardoor tijdelijk de prijs worden opgedreven doch, of er iets verder door bereikt zal worden, dan voor de nijverheid een ont zaglijk ongerief en voor het werkvolk een zuiver verlies van loon dit acht de Daily News ten hoogste twijfelachtig. Het blad gelooft niet, dat de markt zioh op den duur door dergelijke willekeurig heden zal laten dwingen. De Minister van waterstaat enz heeft, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, ter kennis gebracht van de gemeentebesturen, dat het stellen van huurcontracten op een zegel evenredig aan de huursom alleen betrekking heeft op verhuring van onroerende goederen, terwijl bij verhuring van roerende goederen het zegel van j 0,50 in hoofdsom kan worden gebezigd. In het dorp Beets (Friesland) is de ar m o e d e en ellende inderdaad ten top gestegen. De toe stand wordt volkomen onhoudbaar en van vele zijden wordt aangedrongen op spoedige inpoldering. Te minder bezwaar is er daartoe over te gaan, waar voor dit doel eene som van ƒ325,000 disponibel is, terwijl het werk volgens raming hoogstens ƒ265,000 kosten zal. Inmiddels wordt in het Nieuw Advertentieblad van Heerenveen een krachtig beroep gedaan op alle wel- gestolden en welgezinden in Nederland ten bate van de ruim duizend personen, die aan de gróótste armoede ten prooi zijn. Men bericht nader, dat door den heer Bouwer, vervener te Beets, aan H. M. de Koningin-Regentes en Proviuciale Staten van Friesland het verzoek gericht is, zoo spoedig mogelijk vergunning te geven tot inpoldering te Beets, waardoor de onbeschrijflijke armoede aldaar voor een groot deel zal ophouden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep (toez.) bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Heer Abtskerke c. a. door ds. Z. J. Reijers, te Vroomshóop (Overijsel). Den 15n Augustus a. s. viert dr. Schaepman zijn zilveren priesterfeest. Er heeft zich een com missie gevormd, die aan geloofs- en landgenooten bijdragen vraagt voor een gemeenschappelijk hulde blijk, den jubilaris aan te bieden. De onderwijzer K. IJzerman te Hoedekenskerke is benoemd tot onderwijzer aan de Bijzondere school te Schiedam. Nadat de raad der gemeente Heilo voor de vacante betrekking van onderwijzer aldaar (vacature A. Smit) vergeefscke oproepingen op eene jaarwedde van 600 gedaan had, heeft men het salaris weder op 700 gebracht. Toen eerst kwam er een voldoend aantal sollicitanten. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft in het Rott. Nbl. uit Zuid-Beve- laudWas men hier over het algemeen nogal tevreden over den stand der winter vruchten, bij aandachtige beschouwing vreest men toch, dat daarvan weinig zal terecht komen. De felle vorst vóór de sneeuw schijnt veel kwaad te hebben gedaanook deden de slakken iu den natten tijd veel kale plekken ontstaan, terwijl op menigen akker blijkt, dat de wortels zjjn afgevreten of gerot. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft de volgende prijsvraag uitge schreven Hoe moeten de pasgeboren kalveren in de eerste dagen en weken behandeld en verzorgd worden Aan het antwoord moet worden toegevoegd een beknopt overzicht van het leven voor de geboorte, de werkingen, die dadelijk en kort na de geboorte intreden tot voortzetting van het leven en de ont wikkeling van het jonge dier. Voor het goedgekeurde antwoord is een prijs van 50 uitgeloofd. Met het oog op den belangrijken uitvoer van Nederlandsch fokvee naar Rijn-Pruisen is het hoofd bestuur der vereeniging »Het Nederlandsche rund vee-stamboek" in overleg getreden met het Land- wirthsehaftliche Verein in Rijn-Pruisen, teneinde

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1