1892 N°. 22. Zaterdag 20 Februari. 79ste jaargang. Rechtszaken. Gemengde Berichten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. GOES, 20 Februari 1892. 's-Crravenhage. Gisteren lieten HH. MM. de Koninginnen den generaal Verspijck bij ge legenheid van zijn 70sten jaardag door den adjudant De Ranitz complimenteeren. Een commissie over handigde namens de Indische officieren een hulde blijk, zijnde een beeld, uitdrukkende de militaire dapperheid, met een album en eene opdracht, waarin Verspijck gehuldigd wordt als een sieraad van het Indische leger en als een dapper generaal. De toe spraak van den heer Van Rees beantwoordde Ver spijck op hartelijke wijze. Namens de vereeniging »Moed, Beleid en Trouw" bood de heer Charles Boissevain met eene toespraak den jubilaris een bronzen beeld, voorstellende een Indische slangen bezweerder, aan. Van heinde en ver stroomden voorts den heer Verspijck blijken van belangstelling toe van hoogere en lagere militairen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 19 Februari 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens strooperijC. v. B. en L. B. te Ossendrecht en C. R. te Woensdrecht, ieder tot 1 s. 1 d. h. straatschenderijJ. T. te Baarland tot 2 b. s. 2 d. h. en J. S. te Vlake, tot ƒ0,50 b. s 1 d. h. politieovertredingC. C. v. d. B. te Hansweerd, tot 3 b. s. 2 d. h., J. t. N. te Kruiningen, tot 2 b. s. 1 d. h., H. G. te 's-Heerenhoek, H. D., W. d. B., L. W., A. W., L. W., allen te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. en A. M. te Kloetinge, tot 2 maal 3 b. s. 1 d. h. voor iedere boete ijkovertredingA. W. te Wemeldinge, tot 8 maal 1 b. s. ld. h. voor iedere boete, G. W. te Hansweerd tot 5 maal ƒ1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete, M. de L. te Waarde en P. v. d. K. te Hans weerd ieder tot ƒ1 b. s. ld. h.jachto vertreding C. M. te 's-Heer Arendskerke tot 2 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete en A. W. te Ierseke tot 5 b. s. 4 d. h.het zonder de vereischte ver gunning vervoeren van rundvee in de provincie ZeelandJ. v. P. te Kolijnsplaat tot 2 b. s. 1 d. h. het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde zonder rechtH. P. P., E. R., M. P. en H. v. V. allen te Ierseke ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consentP. C. te Krabbendijke tot 1 b. s. 1 d. h.overtreding van art. 461 W. v. S.W. F. R.. J. C. P., M. v. S. en C. v. S. te Goes ieder tot 1 b. s. 1 d. h. overtreding van art. 424 W. v. S.P. M. K. te Wissenkerke tot 1 b. s. 1 d. h.overtreding van art. 429 W. v. S.O. S. te Wissenkerke tot 3 b. s. 2 d. h.overtreding van het Reglement van Politie voor de polders in ZeelandC. J. V. te Vlake tot ƒ3 b. s. 2 d. h.het in dronken schap in het openbaar bedreigen van eens anders veiligheidA. M. te Kapelle tot 5 b. s. 5 d. h. openbare dronkenschapJ. F. te Biezelinge en H. B. te Schore ieder tot 1 b. s. 1 d. h.J. C. v. H. te Goes tot 3 b. 8. 3 d. h.H. D. te Heinkenszand tot 2maal 1 b. s. ld. h. voor iedere boeteallen tevens in de kosten, Vrijgesproken werdJ. A. T. te Goes beklaagd van openbare dronkenschap. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. M., 24 j., te Kapelle, wegens mishandeling, tot 14 dagen gev.straf G. A., 38 j., te Hansweerd, wegens mishandeling, tot 7 dagen gev.straf; D. K., 18j., te 's-Graven- polder, wegens mishandeling, tot 7 dagenJ. B., 18 j., te Vlake (Schore), wegens beschadiging, tot 7 dagen J. S., 13 j., en H. S., beiden te Ierseke, wegens diefstal, ieder tot 3 dagenJ. F. 0., |,6 j., en J. T., 16 j., beiden te Goes, wegens dief stal, iecjer tot 7 dagen. Vrijgesproken werdenM. v. K., 22 j., A. B., 15 j., en M. H. B., 19 j., allen te Schore (Vlake), beklaagd van beschadiging; J. B., 15 j., te Goes, beklaagd van diefstal. Bij een te Middelburg dezer dagen gehouden verkooping bracht op een Oost-Indisch tafelservies 1400, een gouden vingerring met diamanten steen 410, een zilveren kroon met émail 580, een gouden snuifdoos 325, een diamanten collier 975, een wapenbocaal 15, en een Saksisch theeservies J 165. (M. Ct.) De burgemeester van Den Haag heeft afwij zend beschikt op de aanvraag om Recht voor Allen te mogen venten langs de straten. Te Berchem had bij de loting het volgende komische voorval plaats. Zekere B., uit Os, bijge naamd »de duivel", vergezelde eenige .Berchemsche lotelingen huiswaarts. De duivel, zich bjj zulke ge legenheden niet verloochenende, werd ingerekend door de maréchaussées wegens zijn al te groote luidruch tigheid en zucht naar handtastelijkheden. Doch vreemd onze duivel bekoorde nu niet, maar werd bekoord en waartoe Tot het verlaten van den »bak". Maar hoe Eensklaps kwam uit een luchtgat, zoo breed als twee handen, een pet vliegen, toen een jas naar buiten vallen, vervolgens zag men hoofd en bovenlijf van onzen duivel zich door de opening wringen. Daar hij halfweg niet verder kon, moesten een paar toeschouwers hem geheel naar buiten trekken en wringen, wat onze duivel evenwel zijn pantalon kostte, die naar binnen was gevallen en bovendien eenige flinke schrammen en builen, bij deze operatie opgedaan. Naar aanleiding van de aaneensluiting van vele suikerraffinadeurs in de Yereenigde Staten en elders, ten doel hebbende de ruwsuikerprijzen te drukken, is bij eenige beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland de vraag ontstaan of zij niet zeiven hunne ruwe suikers bij lage prijzen in de aanstaande campagne zullen gaan raffineeren. Wordt dit plan doorgevoerd, dan zal in de suikerindustrie eene groote omwenteling plaats vinden. Het zesjarig zoontje van een bakker te Zeven bergen is voorover in een pot met kokend water geraakt die op het fornuis stond. Hoewel spoedig daaruit gehaaid, was het geheel met brandwonden overdekt, en is het aan de gevolgen overleden. Een knaapje, dat zich te 's-Gravenhage op het ijs van een der grachten had gewaagd, zakte er door en geraakte onder het ijs en werd levenloos opgehaald. In de gemeente Tietjerksteradeel (Fr.) heeft een veehouder eene proef genomen met het inkuilen van groen van mais. De proef gelukte uitstekend het vee lust dit voedsel graag en gedijt er goed van. De mais-plant geeft zooals men weet veel en spoedig groen. Sedert eenige dagen hebben er 's avonds voor het krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde in Den Haag volksverzamelingen plaats, meest van nieuws gierige menschen uit de buurt, die meenen allerlei angstkreten binnen het gebouw te hooren. Zoo was Dinsdagavond eene menigte van wel duizend personen bijeen, die door de politie moest uiteengedreven worden Een 90jarig heer te Arnhem had eene huis houdster, die ten volle door hem werd vertrouwd. Sedert eenige dagen heeft zij echter haren dienst verlaten en dien heer voor ruim 150 aan bank papier en geld, goud en zilver en kleederen bestolen. De goederen zijn in de bank van leening in beslag genomen. De pokken zijn epidemisch heerschende ver klaard in de gemeente Groesbeek. Voorzooverre be kend is, komen er in dertien woningen gevallen voor. Naar aanleiding van het onlangs te Leeuwar den plaats gehad hebbend ongeluk wordt op last van den inspecteur der infanterie een onderzoek ingesteld naar den toestand der exercitie-patronen, die na kort gebruik zoodanig op scherpe patronen gelijken, dat ze er op het eerste gezicht moeilijk van zijn te onderscheiden. De exercitie-patronen heb ben vertinde hulzen, doch het vertinsel blijkt zeer spoedig af te slijten. In verband met een en ander worden bij alle korpsen honderden exercitie-patro nen buiten gebruik gesteld. Dinsdag jl. is de zooveel besproken klok van Oudehorne, die zoozeer tegen den zin der ingezete nen naar Brongerga werd vervoerd en die men ge tracht heeft bij nacht terug te halen, op last van het gemeentebestuur, naar Oudehorne teruggebracht. Bjj hare aankomst stonden reeds mannen gereed, om den gemeente-architect en de timmerknechts behulp zaam te zijn, om de klok weer in haar oude positie te brengen. Zoodra dit was geschied, werd er dap per geluid, waarop ingezetenen kwamen toesnellen, om hunne oude kennis te begroeten. De onver wachte verplaatsing dezer klok van Oudehorne naar Brongerga zal wellicht iu den raad een onderwerp van behandeling uitmaken, omdat de verplaatsing is geschied zonder voorkennis van den raad. Een der Haagsche correspondenten schrijft aan het Dbl. v. Ned. Wie in de arbeidersbeweging eenigszins bekend is, weet dat hier naast het heusche Hof ook het sociaal-democratische hof is gevestigd. Onder de vele eigenaardigheden, die dit hof met andere hoven ge meen heeft waardoor menigeen een zwaar hoofd krijgt in den toekomstigen heilsstaat behoort ook, dat men er, net als aan een werkelijk hof, in on genade kan vallen. Dit ondervond dezer dagen een der grootwaardigheidbekleeders, de heer Van As- donk, laatstelijk kastelein in het socialistische ge bouw Walhalla". De heer v. A. stond jarenlang vooraan in de beweging, was geruimen tijd lid van den centralen raad en afgevaardigde op verscheiden congressen, ook in het buitenland. In den laatsten tijd echter zag hij zoowel in de partij als in het aan zijn zorgen toevertrouwde gebouw dingen gebeuren, die hij alles behalve kon rijmen met allerlei soorten van socialistische" deugden, ten deele zelfs ook niet met de meest alledaagsche zedelijkheidsbegrippen. In de school van Recht voor Allen had hij geleerd, zich tegen dergelijke »bourgeois"-hebbelijkheden te moe ten verzetten, en zoo zweeg hij ook thans niet, nu het gift in eigen boezem woedde. Spoedig bleek hem echter dat het een socialist alléén vrij staat, de fou ten in zijn tegenpartij af te keuren, maar dat hij overigens heeft te zwijgen op straffe van partijge- fahrlieh te worden uitgeworpen. Zijn socialistische superieuren namen zelfs de »klasse-justitie" tegen hem in den arm en sommeerden hem bij deurwaar ders-exploot, om het lokaal Walhalla" te verlaten. Weldra echter keerden zij terug van dezen al te geleidelijken weg en besloten, meer in overeen stemming trouwens met het laatste congresbesluit, om den revolutionairen weg op te gaan, dat wil zeggenzij belegden eene vergadering en besloten (in beginsel, natuurlijk) Asdonk achter het buffet weg te halen en hem eruit te gooien. Dit was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, tusschen beginsel en werkelijkheid lag ook hier nog eene breede klove. Wel posteerde zich de heer Domela Nieuwenhuis met tal van zijn getrouwen vóór het buffet en deed een der laatsten, met een tafel ge wapend, daarop zelfs een aanval, doch aehter in het buffet had zich de heer Van Asdonk opge steld, gewapend met een revolver, waarmede hij dreigde den eerste den beste te zullen neerleggen, die het waagde de toonbank te overschrijden. »Daar sta jelui nouwie haalt hem er nu achter uit, mooie revolutionairen riep verwijtend de president, maar hij stak zelf evenmin een hand uit, om het beginsel ten uitvoer te brengen Zoo duurde het geruimen tijd; er werd braaf gescholden, nu en dan eens opgedrongen tot aan het buffet, maar verder kwam het niet, misschien ook wel doordat vier politie-agenten de zaal binnen traden en aan het tumult een einde maakten. Den daaropvolgenden avond leverde Walhalla" weder een geheel anderen aanblik op. Tal van socia listen waren namelijk opgekomen om den heer Van Asdonk een ovatie te brengen en droegen hem op hunne schouders door de zaal met een »Lang zal hij leven De heer Van Asdonk besloot niettemin den vol genden dag het lokaal uit eigen beweging te ver laten, na reeds te voren zijn ontslag te hebben ge nomen als lid van de sociaal-democratische partij Blijkens berichten is er in het westen van Duitschland zooveel sneeuw gevallen dat op ver scheidene plaatsen het spoorwegverkeer aanmerkelijk belemmerd was. De trein van Bazel naar Keulen was bij Landau drie uren in de sneeuw blijven steken. Te Keulen zijn de treinen uit Parijs en Ostende met twee uren vertraging aangekomen. Te Trier hadden alle treinen groote vertraging. Te Frankfort en om streken heeft het drie dagen aanhoudend zoo ge sneeuwd, dat verscheidene postbezendingen waren weggebleven. Ook bij Rappen au is een trein in de 6neeuw blijven steken. Dergelijke berichten komen ook uit Mannheim, Metz, enz. Te Parijs ligt de sneeuw zóó hoog, dat in de meeste schouwburgen niet meer gespeeld wordt, om dat er geen publiek is. Het verkeer is bijna geheel gestremd. De omnibussen rijden stapvoets, en veel huurrijtuigen gaan maar weer naar den stal. In de oostelijke graafschappen van Engeland woedde een hevige sneeuwstorm. Veel verkeerswegen zijn onbegaanbaar. Ook in de Schotsche Hooglanden is de storm zeer hevig. Te Inverness ligt de sneeuw 10 cM. dik. Uit Dover wordt bericht dat er een sneeuwstorm woedt en het kanaal zeer onstuimig is. Te Londen staat een ouden man terecht, die op een zeer eigenaardige wijze aan den kost kwam. Hij schreef lieve en veelbelovende briefjes, die van jonge schoonen afkomstig schenen te zijn, aan oude lordsin den regel vroeg hij als jonge weduwe van goeden huize eenige ondersteuning met aanwijzing van adres. Vele oudjes liepen er uit menschlievend- heid of om andere redenen in, maar lord Nothfield onderzocht het zaakje, met het gevolg, dat de jonge deftige weduwe in de gedaante van een niet jongen en niet deftigen man thans voor den rechter ver schenen is. In Iowa heeft men Zaterdagavond een buiten gewoon fraai Noorderlicht gezien. De telegraafdraden waren soms drie of vier minuten zoo electrisch, dat men tusschen New-York en Albany zonder batte rijen telegrapheeren kon, maar zeer onregelmatig en met onbevredigende uitkomsten. Twee uur lang was het onmogelijk met eenige nauwkeurigheid te seinen. De groote fabriek van landbouwwerktuigen van Heinrich Lanz te Mannheim is Maandag voor het grootste gedeelte door de vlammen vernield. De schade wordt op 300,000 Mark geschat. Vele honderden arbeiders zijn door de ramp zonder werk. In den plantentuin te Parijs heeft men te vergeefs getracht door middel van rook kunstmatige wolken te vormen ten behoeve der planten de rook dreef weg. In de wijngaarden van de Gironde slaagde men beter. Een aantal officieren woonden de proef bij, om te zien of het middel aangewend kon wor den om een leger op het oorlogsveld onzichtbaar te maken. De Italiaan Inaudivan wiens verbazende vlugheid in het oplossen van rekenkunstige vraag stukken met reusachtige getallenreeksen in ons vorig no. werd gewag gemaakt eene vlugheid, die ongeloofelijk zou zijn, als tal van personen er geen getuigen van waren heeft Maandag na eerst proeven afgelegd te hebben in de Academie van wetenschappen te Parijs, weer in eene groote ver gadering, waarbij de pers door 50 personen verte genwoordigd was, proeven gegeven van zijn won derbaarlijk vermogen. Zoo heeft men hem ter op telling gegeven zeven getallen, elk van twaalf cijfers, en in een ommezien noemde hij de som van elk dier getallen. Even spoedig ging het met een hem ter aftrekking gegeven vraagstuk in de millioenen met eene vermenigvuldiging van eenige milliarden met een getal van dionderdduizendenmet eene deeling van vijftien cijfers door een van vier. De moeielijkste worteltrek kingen kosten hem even weinig tijd. De impresario, die hem vergezelt, heeft nau welijks de rekenkunstige opstellen op het bord ge schreven, of Inaudi is met zijn antwoord gereed, dat altijd juist is. Eene treurige gedachte maakt zich van ons meester, zegt een der bladen, als wij denken dit zulke gaven, ecnig in de wereld, verspild worden aan het ver- toonen van dergelijke kunstjes. Wat zouden zulke gaven, waartoe velerlei vermogens moeten mede werken, niet hebben kunnen voortbrengen, ala zij in dienst gesteld waren van de wetenschap On gehoopte dingen zeker. Zaterdag is op het stadhuis te Buffalo een paniek ontstaan, doordien een Iersche roervink, ze kere O'Connor, in den raad verscheen om een rede te houden over het verdrukte Ierland. Toen de bode hem wilde verwijderen, haalde O'Connor een bom uit een zak en dreigde het gansche stadhuis in de lucht te doen springen. De raadsleden kozen ontzet het hazenpad en in een oogenblik was het gebouw leeg. De agitator is naar Toronto ontkomen. Een vergadering van eigenaars van stoom schepen, te New-Castle gehouden, besloot een op roeping te doen tot de belanghebbenden om een tweede Suez-kanaal tot stand te brengen, ten einde zich te ontlasten van de hooge rechten, die van het Suez-kanaal worden geheven. Het parket te Brussel begaf zich Dinsdag naar het Grand Hótel aldaar, om een verhoor te doen ondergaan aan Mellerio, beschuldigd van diefstal ten nadeele zijner te Parijs wonende moeder, tot een bedrag van 800.000 frs. Zijn maitresse, Lacroix genaamd, is als medeplichtige in hechtenis genomen. Men vond bij haar 60.000 francs aan juweelen en 30.000 francs aan bankbiljetten. Mellerio kon volgens de wettelijke bepalingen, al3 zoon van de bestolene, niet vervolgd worden niette min heeft de moeder een aanklacht ingediend. Men heeft beslag gelegd op papieren van waarde, die men bij hem vond, tot een bedrag van 210,000 franes%

Goessche Courant | 1892 | | pagina bijlage 1