eenffoon-rfMiiiis, BOERENINSPAN DE INSPAN Gronden ADVBRTENTIEN. Openbare Verkooping op Woensdag 24 Februari 1892, v e i' k o o p e n op Donderdag 25 Februari 1892, Voorloopïg Bericht. OP 17 MAAKT 1892 DE VERPACHTING op Maandag 29 Februari 1892, Afbraak. op Dinsdag den 4 Maarl 4892, voor afbraak verkoopen Het vroeger als Telegraaf kantoor te IJansweerd ge diend hebbende gebouw, laatst bewoond door Zuid- weg. op Zaterdag 27 Februari 1892, publiek verkoopen SCHUUR, ERF en TUINGROND, ÜE VERKOOPING op Vrijdag 4 Maart 1892, gelost. Beide omstandigheden wijzen op minder ver mogen bij de gebruikers van de instelling. Wat de tweede door ons genoemde oorzaak be treft, wijzen wij er op, dat, niettegenstaande daar mee reeds bij de beleening veel meer dan vroeger rekening wordt gehouden, de dientengevolge lagere beleening niet voorkomen kon, dat in het afgeloopen jaar bij de verkoopingen van niet-ingeloste goederen een verlies werd geleden van 95,55. Dit verlies werd en wordt grootendeels geleden op beleende kleedingstukken. De groote concurrentie op het ge bied van gemaakte kleederen en de lage prijzen, waarvoor deze nieuw te koop zijn, veroorzaken dat de beleende panden van dien aard bij verkoop door de Bank weinig waarde bezitten, althans weinig opbrengen. Het behoeft verder geen betoog, dat de mindere waarde van wat beleend wordt reeds van zelf aanleiding geeft tot minder omzet van kapitaal en bij gevolg tot mindere rente, ook al wordt het gelost. Dat de verliezen der Bank niet nog grooter zijn dan zij zjjn (wij denken hierbij ook aan het gemis van rente van het Bankkapitaal, zoomede van het gebouw en aan de kosten van onderhoud daarvan) ontstaat bovendien door het, volgens de bepalingen, aan de Bank vervallen van niet-afgehaald beschik baar overschot op andere panden, die bij den ver koop meer opbrengen dan de geleende som met den intrest zouden vordereneen overschot, waarop eigenlijk de inbrengers recht hebben, maar dat zij, grootendeels door onbekendheid met de opbrengst, niet opvorderen eene bron van inkomst alzoo, die niet boven bedenking is, al staat daartegenover dat het verlies op verkochte panden ten nadeele der Bank komt. Wij hebben geene redenen om in de omstandig heden, die tot achteruitgang der Bank aanleiding geven, in de naaste toekomst verbetering te ver wachten, al bestaat er eene kleine kans, dat 1892 wat beter kan zijn. Op 31 December 1891 toch was het aantal beleende panden 1824 met een kapitaal van f 6869,75 tegen 1515 panden met 5711,25* op 31 December 1890. Worden de panden van 1891 in 1892 gelostdan zou de meerdere opbrengst van rente allicht tot eene wat betere uitkomst kunnen leiden. Heeft die aflossing echter niet plaats, dan staat het te vreezen, dat, wanneer de panden aan de beurt van verkoop zijn, hun hooger aantal, om de straks genoemde redenen, eerder een nadeel dan een voor deel voor de Bank zal opleveren. De vrees voor het laatste is minstens even gegrond als de hoop op het eerste. Met het oog op de omstandigheid, dat er althans voor een enkel jaar nog »in toeven geen gevaar" is, onthoudt de Directie zich vooralsnog van eenig voorstel betrekkelijk de Bank, daarbij bedenkende, dat deze in sommige gevallen nog in oogenblikke- lijken nood kan voorzien voor diegenen, die bij grootere credietinstellingen niet terecht kunnen ko men. Maar aangezien de Directie geene verdere mid delen bezit of kent, waardoor de in de toekomst dreigende tekorten kunnen voorkomen worden, heeft zij gemeend het bovenstaande onder de aandacht van het gemeentebestuur te moeten brengen, opdat dit volkomen op de hoogte der zaak zij en bewust, dat de Bank meer en meer eene nadeelige instelling voor de gemeente dreigt te worden. De Directie der Leenbank, J. J. Ramondt, Yoorz. D. Hildernisse, J. A. Van Heei, Secr. De Financieel© Commissie, in wier handen de re kening en dit rapport zijn gesteld, bericht hierover het volgende Goes, 8 Februari 1892. De Financiëele Commissie adviseert tot goedkeu ring van de rekening der Leenbank over 1891. Met het oog op den financiöelen toestand dei- Leenbank, die ook volgens het oordeel der directie achteruitgaande is, een achteruitgang die niet te keeren is, wyl ook de bezuinigingen vóór eenige jaren ingevoerd, zijn uitgewerkt en geen verdere meer kunnen gemaakt wordendat geene verbete ring is te wachten van de omstandigheden die tot achteruitgang aanleiding geven en de Bank meer en meer eene nadeelige instelling voor de gemeente dreigt te worden, meent de commissie dat thans de tijd gekomen is, om een ernstig onderzoek in te stellen naar de al of niet noodzakelijkheid van het voortbestaan der Leenbank. Mag de Leenbank naar het oordeel der Commissie niet gerangschikt worden onder de credietinstellingen, de nuttigheid der instelling is eveneens zéér twijfel achtig en lang niet boven bedenking verheven. Dit oordeel wordt niet weinig versterkt door de omstan digheid dat op verschillende plaatsen Leenbanken zjjn opgeheven, terwijl daartegenover niet één plaats is aan te wijzen waar in de laatste jaren eene Leenbank is opgericht. Bovenstaand onderzoek zag de Commissie gaarne opgedragen aan hh. Burgemeester en Wethouders, waarbjj naar hare meening het oordeel van een of meer armbesturen of andere instellingen van weldadig heid zou kunnen worden ingewonnen. De Financieel© Commissie C. L. M. Lambrechtsen. G. H. Kakebeeke. M. De Jonge Jz. De rekening, bij welker behandeling de heeren Bamondt en Hildermsse, als directeuren der Bank, zich verwijderen, wordt onder dankbetuiging aan de Directie goedgekeurd, terwijl de rapporten in handen van Burg en Weth. worden gesteld ten fine van onderzoek. A. v. d. V i s s e wordt, wegens vertrek uit de gemeente, op zijn verzoek ontslagen van het gebruik van grond in »het Schotje van Armoede". Voor d© overname van dat gebruik hebben zich twee personen aangemeld, t. w. D. F u k k e n en de wed. H. D e Jonge. Aangezien voor het door de aanvragers bedoelde gebruik de strook gronds groot genoeg is om beide partijen te bevredigen, stellen B. en W. voor ieder ongeveer de helft in gebruik te geven tegen eene jaarljjksche retributie van ƒ2 voor ieder. Dit wordt goedgekeurd. Nog worden benoemd tot leden van het stembu reau voor d© verkiezing van een lid d©r Prov. Staten op 22 Febr. a. s., dö hh. J. Fabery De Jonge en C. L. M. Lambrechtsen, waarna de vergadering wordt gesloten. Gemengde Berichten. Door den gemeenteraad van 's-Heertnhoek is tot gemeente-ontvanger, en secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur benoemd de heer Jan Parée. 's-Heerenboek. Alhier is het stelen ook aan de orde van den nacht, 't Meest is men belust op konijnen, die gevild en schoongemaakt worden, waar van de laatste maal de afval bij den molenaar op het erf werd gevonden. Borsele. Jl. Woensdag besloot de Werkmans- vereeniging alhier, dat de levering van eene hoeveel heid van pl. m. 180 kar Ruhrkolen zou opgedragen worden aan den heer J. J. Ochtman te Goes. Het vervoer van Ruhrort naar de haven van Borsele werd gegund aan J. Den Boer, schipper te Wormerveerhet lossen, opdragen en bezorgen in de bergplaatsen aan M. Karelse Mz. te Borsele en de wagenvracht aan P. Zwemer te Borsele. Met een overgroot getal stemmen werd beslist dat in 't ve/voi^ geen verkoop door de vereeniging aan niet-lede^ meer zal plaats hebben. Eindelijk werd nog besloten dat de leden, die hunne contributie en den prijs der benoodigde kolen naar behooren gestort hadden, in de gelegenheid zouden gesteld worden hunne provisie uit het pakhuis te verkrijgen. Driewegen. Bp de Donderdag alhier gehouden publieke veiling van een boereninspan voor de erven van H. Drijdijk door notaris Van der Kloes te Elle- woudsdijk zijn de paarden respectievelijk oud 8,15, 21, 15 en 1 jaar, verkocht voor 360, ƒ200, ƒ94, 52 en 120 de melkkoeien voor 154, 155, 170, 162 130 en 137 een vare koe voor 100, drie runders- voor 102, 70 en f 50 en drie kalvers voor 9, 20 en 22. Kortgene. Woensdag gaf het fanfarengezel- schap Eendracht maakt Macht" met welwillende medewerking der Rederijkerskamer Streven naar Ontwikkeling" alhier, de laatst© openbare uitvoering voor dezen winter. Het opgekomen publiek kon dit maal klein genoemd worden. De opgevoerde tooneel- stukjes getiteld »Een leugenaar, (die op het laatst zelf begint te gelooven dat hij waarheid spreekt)" en Heefenknechts" liepen tamelijk wel van stapel, terwijl de uitgevoerde muziekstukken uitstekend af gespeeld werden, getuige het gedurig applaus. Een Engelschman, die in zeer vroolijke stemming verkeerde, maakte 't Maandagavond in de Jonker- fransstraat te Rotterdam, enkele voorbijgangers wat lastig. Vooral scheen hij de jonge meisjes zeer aardig te vinden. Een agent van politie, die het betar oordeelde dat hij in. stille afzondering hierover dacht, bracht hem naar het bureau aan de Meermansstraat. Na daar een paar uur een dutje gedaan te hebben, was hij wat opgeknapt en toonde zijn dankbaarheid, dat men hem niet achter slot en grendel wilde houden, door 7 of 8 gulden te werpen in het daar aanwezige busje ten behoeve van de Werkinrichting voor blin den aldaar. De man had nog ongeveer twee duizend gulden bij zich. Wat zal daar van terecht gekomen zijn In de Friesche gemeente Ooststellingerwerf was het in den laatsten tijd onveilig wegens deserteurs uit de kolonie Veenhuizen, die wegliepen, om naar Hoorn gezonden te worden, waar zij geen veldar beid behoeven te verrichten. Nu zijn echter tegen desertie strenge strafbepalingen gemaakt, want in plaats van met opzending naar Hoorn wordt de deserteur gestraft met 60 tot 120 dagen celstraf. Deze maatregel werkt zeer gunstig in het belang der veiligheid der omgelegen dorpen, daar de desertie nu reeds belangrijk is afgenomen. (U. D.) In 94jarigen ouderdom is Woensdagmiddag te 's-Gravenhage overleden de heer A. C. J. M. Den Beer Poortugael, gepensionneerd luitenant-kolonel der artillerie, een der weinige overgeblevenen, die hebben deelgenomen aan den slag van Waterloo. De heer Den Beer Poortugael was destijds 16 jaren oud en reeds luitenant. Te Waterloo werd hij krijgsgevangen gemaakt en verbleef dientengevolge eenigen tijd in Frankrjjk. Laatste en telegraphische berichten. Wij kunnen mededeelen, dat a. s. Dinsdag, 's avonds te 8 uur, door Dr. Ariens eene lezing zal gehouden worden voor de leden van de R. K. kies- vereeniging en verdere belangstellenden. lerseke. OESTERBEURS. Verkochtaange slagen pannen ad 36, 46, 50. Zaaioesters van 4 tot 6 c.M. groot, op 39,95 ingehouden. Burgerlijke Stand van Goes van 17 tot 19 Febr. 1892. Geboren: 18, Josephus, z. v. Marinus Gunst en Pieternella Van de Rafelaar. Overleden 18, Pieter Leendertse, 77 j., weduw naar van Neeltje Adriaanse; Geertruida Zwea- dgk, 77 j., eerst weduwe van Jelier De Vos, thans gehuwd met Cornelis Karelse19, Cornelia Kramer, ongeh., 76 j. Liefdadigheid. De commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling maakt dankbaar melding van eene bij haar inge komen gift van 4 H.L. bruine boonen, tot het geven van eene extra-bedeeling op aanstaanden Zendag. Zij hoopt, dat dit voorbeeld navolging vinde, vooral met het oog op het barre weder, waardoor alle werkzaamheden voor de armen gestaakt zijn. Namens de commissie, J. J. OCHTMAN, voorzitter. D. HILDERNISSE, secretaris. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 10 Maart, Borsele, oeververdediging, Polderbest uor. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 20 Februari. 7.1 7.21 1.18 1.31 21 7.45 8.10 1.51 2.15 22 8.41 9.17 2.40 3.11 2» 10.1 10.49 3.47 4.31 24 11.34 5.19 6.4 25 0.17 0.53 6.47 7.23 26 1.23 1.38 7.53 8.8 Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 23 Febr,Goes, 24 Nieuwdorp, 24 Goes, 25 Kapelle, 25 Oud Borsele, 25 Rilland-Bath, Voorwerpen. Informatiën. woonhuis en erf, Mulock Houwer, inspan, Van der Kloes. meubels, Muloek Houwer, boereninspan, Gallis Merens. diversen, Mulock Houwer, meubelen, Prins. 26 i lerseke, zeeften enz., pachtrecht, Pelle. 27 Biezelinge, woonhuizen enz landbouwschuur en bouwland, Gallis Merens. 27 Ovezand, bouwland, De Ronde Bresser. 29 Oudelande, woonhuis en diversen, V. d Kloes. 29 Heinkeuszand, inspan en meubilaire goederen, De Ronde Bresser. 29 Kapelle, verp. grond, Gallis Meren». 2 Maart,'s Heer Arendsk., boereninspan, Mulock Houwer. 2 Wissekerke, inspau, Roelof. 2 Biezelinge, meubelen en huisraad, Gallis Meren». 3 Kloetinge, woonhuizen en erf, Mulock Honwer. 3 - Kwadendamme, schuldvordering, P. Overman. 4 Wemeldinge, in»pan, Gallis Merens. 7 Biezelinge, huizen en erven, Gallis Merens. 10 's-Heer Arendskerke, inspan, Pilaar. 10 i' Schore, timmermanswinkel enz., Prins. 11 Kats, inspan, Roelof en De Ronde Bresser. 16 i Kolijnsplaat, inspan en inboedel, Roelof en De Ronde Bresser. 16 h Hoedekenskerke, inspan, Mulock Houwsr. 17 Biez'-liuge, inspau, Gallisg^erens. Marktberichten. KRUININGEN, 17 Februari 1892. Tarwe f6,25 a 8,Rogge f6,50 a 6,70, Wintergerst f 4 50 a 5,Zomergerst f4,30 a 4,55, Haver f 2,75 a 3,50, Erwten f7,25 a 9,Boonen f6,10 a 6,40. MIDDELBURG, 18 Februari 1892. Aanvoer was heden voldoende en de vraag zeer gering. Tarwe 15 en Witte Boonen 50 cent lager. In andere artikelen ging bijna Liet» om. Boter f 1,26 a 1,30 per K.G. Eieren f 3,60 per 100 stuks. liet bij dit nommer behoorende bij voegsel verschijnt morgen Heden overleed onze geliefde dochter J A C O B A, in den ouderdom van 15 jaren. De Heere sterke ons in deze zware beproeving.' lerseke, 16 Februari 1892. D. SINKE. S. SINKEwlllemse en kinderen. Vrienden en hekenden gelieven deze alge- meeneals bijzondere kennisgeving aan te Heden overleed, na een kortstondig en geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 77 jaren, mejuffrouw GEERTRUIDA ZWEEDIJK. Uit aller naam, M. VERDONK. Goes, 18 Febr. 1892. Heden overleed, in den ouderdom' van 74 jaar, onze innig geliefde zuster en behuwdzuster, Mejuffrouw ANNA MARGARETHA HAGEN. Middelburg, 17 Febr. 1892. Uit aller naam, C. M. HAGEN. De heer en mevrouw MULOCK HOUWEROCHTMAN betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij bet overlijden hunner geliefde zusters en behuwdzusters AD RIAN A CLARA en CLARA COR NELIA MULOCK HOUWER. Voor de vele bewijzen van harte lijke deelneming, bjj het overlijden mijner teeder geliefde echtgenoote, betuig ik, ook namens kinderen, behuwd- en klein kinderen, mijnen oprechten dank. JOHS. STAAL. Kattendijke, 19 Febr. 1892, Voor de vele bewgzen van deel neming, betoond bij het overlijden van mijnen Echtgenoot betuig ik, mede na mens kinderen en bekuwdkinderen, mijn hartelijken dank. Kattendijke, 17 Feb. 1892. Wed. P. ZANDEE— Van Liere. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij het overig den van onzen zeer geliefden man en vader K. LOGGERS, betuigen ondergeteekenden hunnen har telijken dank. Wed. K. LOGGERS— v. d. Maten en kinderen. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote, betuig ik, mede na mens mijne kinderen en bekuwdkinderen, mijn hartelijken dank. Iersekendam, 20 Februari 1892. G. SCHIPPER. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Jacomina Laurusge, weduwe P. C. De Jonge, gewoond hebbende te s-Heerenhoek en aldaar o vei leden den 4 Februari 1892, worden verzocht daarvan vóór oj op den 1 Maart 1892 opgaaf of betaling te doen aan den beer executeur J. G. P. TIMANS, Burgemeester te s-Heerenhoekof ten kan tore van den Notaris Ph. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand. te 2 uren, te Goes, in »de Prins van Oranje", voor de erven van mej. de Wed. J. Besuijen, ten over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van 1 Kabinet, 1 Bureau, Ka chel, Klok, Stoelen, Tafels, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk enz. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des middags te 12 uren, ten huize van Jacobus Tan Koeveringe te Ril- land-Bath, Ladetafel, Veerenbed, Wek ker, Kleerkist,Stoelen,Tafel, Koper-, Tin-, Blik-, IJzer en Aardewerk enz. zal te Biezelinge worden geveild van de wed. en erven Th. De Klemt. De Notaris A. GALLIS MERENS. van de der Armen, Kerk en Diaconie van Kapelle zat gehouden worden des morgens te 10 uren precies, in de herberg van G. Marcusse aldaar. De Notaris A. GALLIS MERENS. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Goes zal des namiddags éen uur, te zijnen kantore bij inschrijving Op zegel geschreven gesloten insckrij- vingsbiljetten in te leveren vóór het uur der opening te zijnen kantore. Inlichtingen worden verstrekt door den Opzichter van den Waterstaat te Hans- weerd en voornoemden Ontvanger. De Notaris A. GALLIS MERENS zal des namiddags te 2 uren, in de herberg van W. Bierens te Biezelinge, ten ver zoeke van Ij. ATieuweiihuijze aldaar, aldaar, kad. sectie E nos. 113 en 114, groot 1.91 Are. van den van de wed. en erven F. Wabeke te Wemeldinge, zooals deze vroe ger breeder was gepubliceerd, zal gehouden worden des morgens te 9 uren. De Notaris A. GALLIS MERENS. ion NAAMKAARTJES, in net 1UU étui, gedrukt met letter naar keuze, worden voor 90 cent geleverd door F. KLEEVW A'S ZOON.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2