1892 N°. 22. Zaterdag 20 Februari. 79sle jaargang. P. DEKKER Jz. Be aanstaande verkiezing P. DEKKER Jz. P. DEKKER Jz. P. DEKKER Jz. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgde Van Ditmab. te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van een lid voor de Provinciale Staten op Maandag 22 Februari draagt in zooverre een bijzonder karakter, dat het te kiezen lid slechts zeer kort zitting zal kunnen nemen. Immers het overleden lid, mr. B. V. Van der Bilt, zou met de verkiezing in Mei aan de beurt van aftreding zijn. Zijn plaatsvervanger zal derhalve over enkel© maanden zjjn mandaat weder moeten nederleggen. Toch zou het verkeerd zijn uit dien hoofde aan deze verkiezing minder waarde te hechten dan aan eenige andere. Vooral voor de liberalen in ons district is ook nu de uiterste krachtsinspanning een eisch van het oogenblik. Langzamerhand hebben de anti revolutionairen ons van alle zetels in de Staten be roofd op éen na, dien zij ook dezen zomer zeker niet onbetwist zullen laten. Het is derhalve de dure plicht van allen, die werkelijk de liberale beginselen belijden en ze willen helpen verdedigen, om Maan dag a. s. trouw op hun post te zijn. Dit zal hun te gemakkelijker vallen nu de libe ralen in het district andermaal hunne keuze geves tigd hebben op den heer Aangezien de heer P. DEKKER Jz. nog kort geleden candidaat was voor het lidmaatschap der Provinc. Staten en wij toen die candidatuur breed voerig hebben besproken en warm ondersteund heb ben, meenen wij, te meer omdat sinds ook de kiezers lijsten geene verandering hebben ondergaan, naar die vroegere aanbeveling te mogen verwijzen, welke wij alsnog ten volle onderschrijven. Wanneer wij ons dus van eene breedvoerige be schouwing meenen te kunnen onthouden, dan mo gen wij toch niet nalaten inzonderheid ditmaal eene vergelijking te maken tusschen den heer P. DEK KER Jz. en zijn tegencandidaat, den heer M. De Jonge Jz. Wie en wat is de heer De Jongewie en wat is de heer Dekker, met het oog op de huidige can didatuur 1 Van den heer De Jonge weten wij niets, dat ons kan doen vertrouwen in hem een der zake kun dig lid der Staten te zullen vinden. Van den heer DEKKER weten wij, dat hij jaren lang is burgemeester eener niet onbelangrijke gemeente gezworen van den grootsten polder op Zuidbeveland groot grondeigenaar en krachtens zijn verleden een man van rijpe ervaring op elk gebied, dat bij de Provinc. Staten ter sprake kan komen. Hij kent dus in alle opzichten de belangen van het district, dat hem ter vertegenwoordiging zou worden opge dragen. Op grond van wat hij met eigen geldelijke opoffering in het belang eener goede communicatie in de omgeving zijner gemeente heeft gewrocht, is van hem te verwachten, dat hij voor geheel Zuid- en Noord-BeveJand op zijn post zal zijn als de belangen eener goede communicatie, die in nauw verband staan met den bloei en de welvaart onzer streek, ter sprake komen, zoodat ook de kiezers uit het zuiden en het westen van Zuid-Beveland geen beteren vertegen woordiger kunnen kiezen. Kiezers, als gij eens voor een persoonlijk belang den raad en de voorlichting van iemand noodig hadt, tot wien zoudt gij u dan wenden als voor u de keuze stond tusschen de heeren Dekker en De Jonge Ons dunktdie keuze zou voor u niet twijfelachtig zijn! Welnu, voor eene dergelijke keuze staat gij thansnu het onze algemeene, dus ook uwe be langen geldt. Wilt gij de g^oede keuze doen, gaat dan a. s. Maandag naar het gemeentehuis en levert daar uw stembiljet in, ingevuld met den naam van den heer De stembus is slechts van 's morgens 9 tot 4 uren des namiddags geopend. Indien gij uw stembiljet, dat van twee gestempelde zegels moet voorzien zijn, mislegd hebt, kunt gij ten gemeentehuize een nieuw bekomen. Zoo gij reeds een anderen naam op uw biljet ge schreven hebt, moogt gij dien doorschrappen en daarvoor nog in de plaats zetten den. naam van GOES, 19 Februari 1892. Nu de verschillende liberale kiesvereenigingen bij meerderheid van stemmen den heerP. DEKKER Jz. candidaat hebben gesteld, wake men bij de verkiezing" op a. s. Maandag voor elk© verbrokkeling van stem men. Men begrijpe goed, dat alleen eene nauw aan eengesloten partij zich krachtig kan doen gelden. Dat besefte men te Ierseke, waar aanvankelijk een ander candidaat was gesteld, maar men zich nu op den heer Dekker vereenigen zal. We hopen van harte, dat dit ook overal elders in het district moge worden begrepen. Laat men daarom alle voorkeur voor andere per sonen ter zijde stellen tot de periodieke aftreding in Mei, wanneer er vier zetels vrij komen, en zich nu nauw aaneensluiten ter bevordering van de candi datuur In de gisteravond gehouden vergadering der R.-K. kiesvereeniging alhier is de heer J. G. P. T i m a n s, burgemeester van 's-Heerenhoek, candi daat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Tevens is in die bijeenkomst besloten om te trachten in de verschillende gemeenten van het kies district Goes onderafdeelingen te vestigen, teneinde bij verkiezingen meerdere samenwerking en overeen stemming in 't stellen van candidaten te verkrijgen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij de Nieuwe Rotterd. Schouwburg maatschappij op a. s. Dinsdag eene voorstelling aankondigt van Björnstjern«-Björnson's tooneelstuk »De jonggehuwden", gevolgd door het blijspel »Hij is niet jaloersch" van v. d. Tempel. We kennen deze stukken niet, doch afgaande op wat de N. R. Ct. van 15 Januari jl. erover schreef en ook over de vertolking ervan mogen wij de hoop koesteren, dat we werkelijk eens een degelyke voorstelling zullen kunnen genieten. We wekken op dien grond gaarne tot een bezoek op. Kolijnsplaat. In de vergadering der vrijzin nige kiesvereeniging »Algemeen be lang" alhier, Woensdag U. gehouden, werd her stemd tusschen de beide aangewezen voorloopige candidaten voor de Prov. Staten dhrn. P. Dekker Jz. en J. Welleman. Eerstgenoemde kreeg 10 st., laatst genoemde 1 stem. Door het gure weder voornamelijk was de opkomst zoo gering. Kolijnsplaat. In de laatstgehouden vergade ring der coöperatieve vereeniging »Help u zei ven" werd in plaaats van den penningmeester, den heer A. L. Haringman, die als zoodanig bedankt had, de heer A. D. Snoep gekozen en als vice-voor- zitter de heer P. C. Coomans herkozen. Deze vereeniging, met 20 leden in 1874 opgericht, drijft handel in steenkolen, heeft vroeger verschei dene jaren, hoewel met weinig succes, aardappelen en vlas verbouwd en is sedert 1889 eigenares der •ug alhier, die met veel voordeel werkt. Ierseke. Er loopen hier sedert eenige geruchten, dat de Minister van Financiën er over denkt het verbod tot het zaaien van vreemde oesters op de Ierseksche bank op te heffen. 't Is haast niet aan te nemen, want daardoor zou de reeds geschokte renommee van de Zeeuwsche oester den nekslag krijgen, maar het gerucht vindt toch geloof. Of de schatkist er wel bij zou varen is ook zeer te betwijfelen. Ierseke. In de gisteravond gehouden Raads vergadering, die door den Burgemeester werd voorgezeten, waren 8 leden tegenwoordig. Ingekomen waren o. a. van den heer J. Molhoek kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van een onderwijzer met acte voor hoofdonderwijzer en de vrije- en orde- oefeningen aan school 2. Aan de orde was de benoeming van een onder wijzer met hoofdacte aan elk der openbare scholen. Er waren 12 sollicitanten, waarvan II voor school 1 en 9 voor school 2 in aanmerking kwamen. Voorgelezen werden de berichten van de hoofden der scholen omtrent de sollicitanten en de correspon dentie tusschen het Dagelijksch Bestuur en den arrondissements-schoolopziener over de voordrachten, uit welke correspondentie bleek, dat omtrent de voordrachten geen overeenstemming was ontstaan. B. en W. stelden de volgende drietallen voor: voor school 1 (hoofd de heer Z. Bouwens)le M. A. De Man te Kuilenburg, 2e A. Visser te Kloetinge en 3e J. Van der Weele te Heinkenszand voor school 2 (hoofd de heer M. De Korte)le 0. J. Snouck te Dreischor, 2e G. M. Van den Ende te St. Maartensdijk en 3e D. Van der Wolde te Borculoo. Benoemd werden de heeren De Man en Snouck, beiden met 7 van de 8 stemmen, en hunne indienst treding werd bepaald op 1 April. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt in Prov. blad no. 19 bekend, dat de jacht op hout snippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal j gesloten zijn. De Stand, draait hoe langer hoe meer bij. De N. Pr. Gr. Ct. heeft den voorslag gedaan dat het antirevolutionair Centr.-Comité zich in verbinding stelle met dr. Schaepman, als de leider, niet van de roomsche staatspartij want die is er op het oogen blik niet maar van de antirevolutionaire room- schen, en hem vrage of hij en zijn volgelingen op j een reeds bestaand of nog op te stellen program, met hen zou willen samenwerken bij de provinciale stembus De Stand, ziet juist door de onbehouwen manier, waarop de fractie-Bahlmann haar vroegere mede strijders afgetrapt heeft, zich te sterker tot de groep van dr. Schaepman aangetrokken. Maar het blad heeft deze bedenking»dr. Schaepman kan ik vinden. Diens adres is bekend. Maar waar zijn zijn volgelingen Ze bestaan, maar ze moeten te vinden zijn. De heer Schaepman is éen man. En zal hij niet alleen voor zich zelf, maar voor zijn groep spreken, en deze groep in electoralen rechte verbinden kunnen, dan moet hij door die groep ge machtigd zijn en zij is niet georganiseerd. Maar, en nu komt het opmerkelijke slotmisschien zien we te donker en bestaat ook hier een uitweg. Ons zou niets liever zijn, dan dat men ons dien aanwees." Welnu, als men een uitweg zoo vurig begeert, dan zal hij wel, daaraan heeft trouwens nog niemand getwijfeld, gevonden worden ook! zegt het U. D. Aan de Arnh. Ct. wordt medegedeeld, dat de Minister van Oorlog, tengevolge der gemaakte op merkingen, zijn noodwet zal intrekken en op het voorbeeld zijner voorgangers zich tot een voordracht ter verlenging van den diensttijd voor twee lichtingen zal bepalen. Dit schijnt inderdaad de meest rationeele weg te zijn, waardoor in de behoeften van het oogen blik wordt voorzien en de toekomstige legerorgani- satie in haar geheel blijft. De bij de wet bepaalde termijn van booger beroep van den Staat in zake het in November jl. verloren legesproces met de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij is thans verstreken. Bin nen drie maanden na de beteekening van het vonnis had dit moeten zijn geschied. Het Engelsche Landbouw-departement heeft bevolen, dat de veemarkt te Islington van den 20sten a. s. af weder geopend zal zijn. Het uitbreken van het mond- en klauwzeer te Hay- wardsheath, in Zuidelijk Engeland, heeft een nieuw besluit der regeering uitgelokt, de besmetverklaring inhoudende van een deel van het graafschap Sussex, met inbegrip van Brighton, Hastings, enz., waar de handel in vee vex'boden is. De Staatscourant maakt bekend dat op 1 Oct. als volontair kunnen worden toegelaten a. bij den artillerie-cursus te Delft 6 jongelieden b. bij den voorbereidenden practiscben cursus der militaire school te Haarlem 15 jongelieden. Voor de verdere bepalingen zie men de St.-Ct. OPENBARE VERGADERING van den RAAP der gemeente GOES, op VRIJDAG den 19 FEBRUARI 1892, des namiddags te 2 uren. Voorzitter mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren G. Van dei- Hoek en B. M. Den Boer. Tengevolge ongesteldheid van den heer Hartman fangeert als Secretaris de heer A. A. Van Dellen, commies ter Secretarie, die vooraf, ingevolge art. 100 der gemeente-wet, wordt beëedigd, waarna de notulen der voorafgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt o. a. mede het eervol ontslag, op verzoek, van jhr. U. E. Lewe Van Nijenstein, als adjunct-commies ter Secretarie en dat als zoo danig, voorloopig voor 3 maanden, is benoemd de heer J. M. Slegt, tot dusverre volontair ter Secretarie dat mr. N. C. H. Van Daalen Wetters, onder dankbetuiging, op zijn verzoek is ontheven van het toezicht op het oude archief en als archivaris dei- gemeente is benoemd de heer M. G. De Boer dat L. Oele te Kloetinge verzocht heeft tegen 1 Januari 1893 ontslagen te worden van het gebruik der Vest, welk verzoek, op grond van de gesloten overeenkomst, is toegestaan dat met ingang van I Maart a. s. is benoemd tot marktmeester voor de veemarkten Marcu6 Slim- mens, hoofd-agent van politie alhier en op verzoek eervol ontslag is verleend aan A. V. d. Visse dat o. a. ingekomen zijn Missives van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de gemeente-begrooting voor 1892 en het 2e suppletoir kohier van den H. O. over 1891 bericht van het Burgerlijk Armbestuur dat de heer D. Hildernisse over 1892 als waarnemend voor zitter zal fungeeren van den gemeente-ontvanger de rekening van het fonds van kazerneering over 1891, die door B. en W. is goedgekeurd van de commissie van toezicht op het M. O. be richt dat voor 1892 tot voorzitter is benoemd mr. J. G. de Witt Hamer en tot secretaris de heer I. D. Fransen van de Putte van den heer D. Stigter het bericht dat hij zijne benoeming tot lid van de Plaatselijke Commissie van toezicht op het L. O. niet aanneemt. Rekening en verslag van de Nieuwjaars-commissie. Een en ander wordt zooveel noodig met goed keuring en, onder dankbetuiging aan de laatstge noemd® commissie, voor kennisgeving aangenomen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat door Geertr. Z w e e d ij k gisteren alhier overleden, aan de ge meente is gelegateerd een woonhuis, wjjk E no. 170, in de Pieter Jaspersestraat, met het erf- pachtsrecht. Wordt besloten het legaat onder goed keuring van Gedep. Staten te aanvaarden. De geloofsbrieven van het in Oct. jl. ge kozen lid J. Adam worden in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Ochtman, Mulock Houwer en Quist, welke commissie, na eene korte schorsing der vergadering, rapport uitbrengt en adviseert tot toelating, waartoe besloten wordt. Aan M. Schrijver wordt toegestaan over de sloot voor zijn perceel, wijk A no. 240a, eene brug te leggen. De rekening van de Gildefondsen over 1891 wordt goedgekeurd waarna eenige afschrijvin- g e n van den aanslag in den H. O. en in de be lasting op de honden, deels tengevolge vertrek, deels tengevolge overlijden, worden verleend. Aan den heer A. Le Clercq wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het 1. o. In zijne plaats wordt benoemd de heer F. Mays met het lot tegen W. Moelker, als hebbende ieder 5 stemmen verkregen. (De voordracht bestond uit de heeren F. Mays te Hansweerd, W. Moelker te Burgh en G. A. Haringman te Brouwershaven) Aan de orde is de rekening en verantwoording van de directie der Leenbank over 1891, waarbij gevoegd is het volgende rapport Goes, 22 Januari 1892. Wij hebben de eer hierbij in triplo in te zenden de rekening van de Leenbank dezer gemeente over het jaar 1891. Wij meenen daarbij ditmaal een enkel woord te moeten voegen nopens den stand van zaken bij de Bank. Gaat men den loop dier zaken gedurende de laatste 25 jaren na, dan valt een geleidelijke achteruitgang waar te nemen. Wel ontwaart men, dat na elk 3 of 4tal jaren de beweging in de Bank eene kleine vlucht neemt, doch om daarna weêr te zakken zonder ooit meer de hoogte van dat gunstiger jaar te be reiken. Successievelijk nam de directie maatregelen om door bezuiniging in de administratie eenig tegen wicht in dezen aan te brengen. En werkelijk gelukte het, daardoor tijdelijk den achteruitgang, althans wat de financiëele gevolgen voor de gemeente betreft, te neutraliseeren. Door eene dergelijke bezuiniging, nu 4 jaren geleden genomen, werd in 1888 eene winst van 119,17in 1889 van 270,44 en in 1890 van 2,57 verkregen. En nu in 1891 toont de rekening weder een tekort van 37,07 aan. Men kan dus aannemen, dat ook de jongste be zuiniging weder heeft uitgewerkt en dat nieuwe tekorten in 't verschiet liggenterwijl geene verdere bezuinigingen kunnen gemaakt worden en de oor zaken van den achteruitgang niet te keeren zijn. Deze toch liggen lo. in afnemende beweging bij de Bank en in minder vermogen van de gebruikers dezer instelling tot inlossing der panden 2o. in waardevermindering van een groot deel der beleende panden. Voor wat bet eerste betreft hebben wij er slechts op te wijzen, dat, terwijl in 1888 nog beleend werd voor f 22123,het bedrag in 1891 was gedaald tot ƒ14858,25, en dat toch op het einde van 1891 het aan tal uitstaande panden en het uitstaand kapitaal groot-er is dan op het einde van 1890 toen voor ƒ15100,25 was beleend. Er wordt dus niet alleen minder inge bracht, maar er wordt in evenredigheid nog minder

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1