1892 N°. 20. Dinsdag 16 Februari. 79ste jaargang. MILITIERAAD GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. 0^Qi§@iiRs Inzending' van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. COI RMT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet; meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De eerste zitting van den voor deze gemeente zal gehouden wox'den op ZATERDAG DEN 19 MAART 1892, des morgeus te 10 uren, in het gewone lokaal in de abdij te Middelburg Deze zittiug is bestemd tot het do«u van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingeu, hij art. 55 en 56 der wet bedoeld, en alle overige lotelingeu. In persoon moet voor den militieraad in zijn eerste zitting verschijnen: de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gestpldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde leugte, en in zijne TWEEDE ZITTING hij die voor een loteling als plaatsvervauger of numuierverwisaelaar verlangt op te treden. Goes, den 13 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De fd Secretaris, VAN DELLEN. GOES, 15 Februari 1892. Jl. Zaterdag vergaderde de liberale kies vereeniging »Goes" alhier tot bet stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten. De voorzitter, de beer J. M. Ka- kebeeke, opende de vergadering met een passend woord van hulde aan de nagedachtenis van het over leden lid der Prov. Staten mr. B. Y. v. d. Bilt, waarna op de candidatenlijst werden geplaatst de heeren J. Welleman en P. Dekker Jz., respectievelijk burgemeesters van Hoedekenskerke en Wemeldinge. Bij de daarop gevolgde stemming verkreeg de beer Dekker 9 en de beer Welleman 6 stemmen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering onder mededeeling, dat, uithoofde van zijn aanstaand af treden als lid der Prov. Staten, dit de laatste ver kiezing zal zijn, die hij zal leiden. Aangezien geen der beide candidaten het bij bet reglement bepaalde aantal stemmen (2/3 van al de in de afdeelingen uitgebrachte) heeft bereikt, zullen de afdeelingen opnieuw moeten vergaderen om tus- schen deze 2 eene keuze te doen. Ook de afdeeling Goes" der antirevolutionaire kiesvereeniging in dit district beeft met bijna alge- meene stemmen den beer M. De Jonge Jz. al hier gecandideerd voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Nog enkele afdeelingen moeten uitspraak doen. Ten bureele van politie te Goes worden als volontair geëinploieerd, de heeren A. E. Y a n D i s- hoeck en J. G. Janssen, resp. den 1 Maart e. k. en 16 dezer. Kapelle. In de Vrijdagavond jl. alhier gehou den vergadering der liberale kiesvereeniging Vrij heid en Orde" is met 16 van de 22 uitgebrachte stemmen tot voorloopig candidaat voor de Prov. Staten gekozen de heev «3. Welleman, burge meester van Hoedekenskerke. Hoedekenskerke. De kiesvereeniging Wel begrepen Eigenbelang" heeft met algemeene stemmen als voorloopig candidaat voor de Prov. Staten ge kozen den heer J. Welleman, burgemeester alhier. Door den Inspecteur van bet Loodswezen is de beer J. Thomson aangesteld tot kustlicbtwacbter, ter vervanging van den beer Boogaard, overleden. Kolijneplaat. Zaterdag 11. des namiddags hield de beer D. Stigter van Goes in bet hötel »De Patrijs" vanwege het Nutsdepartement Noord- Be veland" eene volksvoordracht over »Onze land- bouwtoestanden en de middelen om die te verbe teren." Deze volksvoordracht was gratis toegankelijk voor alle personen boven de 18 jaar. De groote zaal was goed gevuld met meest landbouwers of land bouwerszonen van alle vier de gemeenten des eilands, zelfs van Kamperland. De beer Stigter begon zijne boeiende rede met bet genoegen uit te drukken, hier voor dit publiek op te treden met bet door bet departement recht practisch gekozen onderwerp. Het geestige gezegde van een Fransch schrijver >Arme boeren, arm koninkrijk, arme koning" aan halende, teekende bij al dadelijk den grooten in vloed van den landbouw op de algemeene welvaart. Nader den tegenwoordigen toestand van den land bouw beschouwende, aan de hand van het bekende Rapport der landbouwcommissie, wees bij eerst op den achteruitgang der landbouwers, blijkbaar uit de sterke toeneming der hypothecaire inschrijvingen in de laatste jaren en de vele executies. Als oor zaken noemde hijde hooge pachten, niettegen staande den lagen rentevoet en de kleine opbrengst van den oogstde pachtcontractende geringe ze kerheid om de hofstede te houden en het afzien van den huurder in schier alle pacbtcontracten van alle beschermende bepalingen der wet in geval van mis- -s, overstrooming, hagelslag e. d. g. (artt. 1628 en 1629 Burg. Wetb.) Natuurlijk dat cle spreker deze oorzaken op de hem eigen aantrekkelijke wijze veelzijdig beschouwde. Als middelen tot herstel gaf bij aan eene ver betering der landwet van 1881eene billijke pacht, op soortgelijke wijze te vinden als in Friesland reeds eene commissie in bijzonderheden uitgewerkt bad bet weglaten der bezwarende bepalingen voor den pachter uit het pachtcontractde invoering eener wet, die bij bet verlaten eener hofstede den pachter recht geeft op schadevergoeding voor de verbeteringen, door hem aangebracht (en de Engelsche wet van 1883 is daar om te bewijzen, dat dit alleszins uitvoer baar is)bet sluiteu eener nieuwe overeenkomst tusscben eigenaar en pachter 2 of 3 jaar voor het vervallen der pacht, wat door spreker duidelijk aan getoond werd, ten voordeele van beide partjjen te zullen werkenwettelijk verbod om niet te mogen afzien van de voorrechten door art. 1628 en 1629 van bet B. W. den pachter toegekend, wat mede reeds zoo in Engeland is en gunstig werktkortom eene zoodanige verandering te brengen in de ver deeling van de opbrengst^ van den oogst, dat de pachter daardoor in gunstiger conditie komt en niet als nu, vaak der wanhoop ten prooi. Na eene korte bespreking van bet door den spreker hooggewaardeerde werk van prof. Moltzer Land bouw en kapitaalbelegging", zoo pas verschenen, waarin de wenschelijk- en mogelijkheid aangetoond worden, dat le de pachter het recht verkrijgt zijne hofstede en eeuwigdurende erfpacht tegen eeuwig durende vergoeding te krijgen, 2e de bezwaarde eigenaar zijne hypotheken in erfpacht of cijns kan con verteeren, waardoor dus de opzegbaarheid vervalt en 3e de pachter recht op reductie of vermindering in voor hem noodlottige omstandigheden krijgt, eindigde de spreker zijne rede, die door allen met de grootste aandacht gevolgd was. Hoewel er tot debat door den president gelegenheid gegeven werd, maakte niemand daarvan gebruik. De voorzitter dankte daarop den heer Stigter voor diens leerrijke voordracht, hoopte met hem dat het gehoorde tot samenwerking en handelen mocht leiden en resultaten afwerpen, wenschte hem alles goeds in zijne aanstaande standplaats Hoorn en drukte den wensch uit, hem nog meermalen hier te mogen zien optreden. Yoor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zeeland is in het kiesdistrict Middelburg door de centrale liberale kiesvereeniging candidaat gesteld j h r. m r. A. A. Van Doorn met 74 stemmen 21 st. waren op den heer J. Verkuijl Quak- kelaar en 12 op jlir. mr. W. H. Snouck Hurgronje uitgebracht. De antirevolutionaire kiesvereenigingen op Wal cheren hebben met groote meerderheid van stem men candidaat gesteld den heer mr. P. J. F. va^n Voorst Vader, rechter te Middelburg. Tlissingen. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad was o. a. een schrijven in gekomen van Ged. Staten, houdende bericht dat de gemeentebegrooting voor 1892 niet goedgekeurd is, omdat de raad, in strijd met het gevoelen van den Burgemeester en het Gedeputeerd college, besloten heeft het getal politieagenten niet met 2 te vermeerderen. Bij een zoo uitgestrekte gemeente vinden Ged. Staten een getal van 8 poli tieagenten te gering en geeft het te zware diensten aan het personeel. De raad besloot op voorstel van B. en W. het schrijven aan B. en W. en de finan- ciëele commissie te renvoieeren om advies. De afname van leverbare oesters blijft volgens de lerseksche en Toolsche Ctgering. Door den kleinen voorraad (enkelen zijn geheel uitgeput) zijn de prijzen nog stjjgende. Imperialen, waarnaar de vraag echter gering is, noteeren 100 gld., le soort 90 tot 96, 2e soort 60 tot 65. De uitvoer naar België, dat anders veel 2e soort vraagt, wordt zeer belemmerd door den grooten aanvoer van Fransche oesters, die daar, hoewel van inferieure kwaliteit, wegens den geringen prijs, 60 francs, vlug van de hand gaan. De handel in pannen, afsteeksel en zaaigoed wordt levendiger. Afsteeksel van 16 millimeter en kooger is ver- i kocht voor fl, van een cent middellijn en grooter voor ƒ9. Yoor zaaigoed van een rijksdaalder mid dellijn wordt ongeveer ƒ30 gevraagd, doch de han del daarin is slap, wegens den hoogen vraagprijs. Men schrijft onsDoor belanghebbenden bij calamiteuze en bijdragende polders of waterschappen is meermalen de vraag geopperd of geene aanspraak op teruggaaf van het ll*o verhooging van het dijkgeschot en de bijdragen van aan grenzende polders kan gemaakt worden, indien latei- blijkt dat een groot goed slot aanwezig is en genoemd Vso en de bijdragen niet noodig waren voor de kosten van zeewering en oeververdediging. Op bedoelde vraag werd steeds geantwoord dat het betrokken reglement oi de wet van 1870 daaromtrent niets vermelden, zoodat moest worden aangenomen dat geene terug gaaf kan worden verleend. Blijkens het laatst uit gebrachte verslag der provincie Zeeland heeft deze zaak het echter zoover gebracht dat de vraag in bevestigenden zin is beantwoord in de vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van de cala miteuze polders Oud- en Jong Breskens. Het be trokken besluit om restitutie te verleenen is evenwel door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd of liever laatstgemeld college moest bezwaar maken de ge vraagde machtiging tot teruggaaf te geven. Ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen van de ongegrondheid der aanspraak zich te over tuigen, volgen hieronder de motieven waarop de uit spraak of beslissing van Ged. Staten berust. Deze luiden in het verslag woordelijk aldus: dat, volgens art. 96 van het reglement, het bedrag van het dijkgeschot en van de bijdragen der aan grenzende polders of waterschappen, zooals dat door den dijkraad is vastgesteld en in de begrooting uit getrokken, door het bestuur moet worden omge slagen over de polders of waterschappen, terwijl het volgens art. 105 in de kas der waterkeering behoort te worden gestort, behoudens het geval van uitstel van betaling of verleende ontheffing in de artt. 102 104 bedoeld. (Dit uitstel of deze ontheffing heeft alleen betrekking op de gevallen waarin eene bij dragende polder of waterschap te zwaar met kosten van eigen zeewering of oeververdediging mocht worden gedrukt) dat overigens noch in de wet van 19 Juli 1870 (Staatsblad no. 117), noch in het reglement vrijheid gegeven wordt tot teruggaaf, geheel of gedeeltelijk, van het bedrag der aanslagen en dat wij (Ged. Staten), daar die vrijheid ont breekt, met het oog op de stellige bepalingen van de artt. 96 en 105 van het reglement, den dijkraad onbevoegd achtten om, zooals had plaats gehad, tot teruggaaf van belasting te besluiten Het besluit werd daarna door den dijkraad inge trokken. Door het Ainsterdamsche comité tot bescherming der belangen van houders van 3 pct.'s en 41/2 pct.'s Portugeesche schuldbrieven worden de Nederlandsche houders opgeroepen, opgave te doen van de bedragen, waarvan zij voor eigen re kening of als lasthebbers van derden houders zijn. Die opgaven worden ingewacht op Vrijdag 19 Februari a. s., en verder vóór of op 1 Maart a. s., aan het lokaal van de Vereeniging voor den Effec tenhandel, te Amsterdam, Warmoesstraat 180, aan het adres van mr. J. L. Gunning, secretaris van het comité. Naar het Vad. verneemt, hebben regenten van het geneeskundig gesticht voor Krankzin nigen te 's-Hage jl. Donderdag eene verga dering gehouden om de maatregelen te bespreken, die hunnerzijds kunnen worden genomen tot voor lichting van den gemeenteraad, in afwachting van het aan die vergadering toegezegde rapport van den inspecteur, met het staatstoezicht belast. Regenten hebben besloten Burg. en Weth. en leden van den raad uit te noodigen tot een bezoek aan het gesticht, waartoe een der bestuurders des Maandags, Woens dags en Donderdags te halfdrie in het gebouw aan wezig zal zyn, tot het geven van alle inlichtingen omtrent huisvesting, voeding en nachtleger. Met het oog op de rust in het gesticht zullen de leden van den raad worden uitgenoodigd bij gemeenschappelijk bezoek zich in groepen van niet meer dan vijf per sonen te verdeelen. Mej. E. De Heer, gewezen oppasseres in bedoeld krankzinnigengesticht, noemt in de II. Ct. wat er tegen het gesticht wordt aangevoerd, lastering, en zij betwij felt, of mevr. Stuten wel oprecht en naar waarachtige waarheid vertelt. Indien het echter wel waar is, wat zij vertelt schrijft mej. De Heer dan hebben die mishandelingen zeker plaats gehad op oogenblikken, dat directeur en geneesheer er niet waren; want zij zelve heeft 0. a. bijgewoond, dat de dokter zeer zachtmoedig was, toen eene patiënt hem een kop gloeiende koffie in het gezicht wierp. En zegt zij verder ik zou nog zooveel kunnen aanhalen van wat wij met die ongelukkigen overbracht hebben. Mijn ondervinding van twee jaar en vier maanden schrijft mej. De Heeris, dat dokter en direc teur zich niets zullen verontrusten over deze schan dalen in de courantenwant men moet weten, als ik, hoe de directeur de oppasseressen aanmoedigt om goed te zijn tegen de zieken. De N. Zutph. Ct. spoort aan tot voorzichtig heid in het oordeelen over de toestanden in onze krankzinnigen-gestichten en meer be paaldelijk in het dezer dagen zoo veelvuldig bespro ken Haagsche gesticht. Daartoe bestaat hier meer dan éen reden. »De scherpe, ondoordachte, haast zouden wij zeg gen voorbarig liefdelooze critiek van de Standaard c. s., hindert ons, eerlijk gesproken. Waarom? Omdat wij er een bijsmaak in vinden van reclame voor de alleen zaligmakende specifiek-Christelgke gestichten. Dadelijk wordt er »Yeldwijk" bij aangehaald. Wij dingen op de mogelijke voortreffelijkheid van Veld wijk" c. a. niets af, maar wij vinden 't weinig Chris telijk om uit zulk een treurig onderwerp munt te slaan voor eigen parochie. »Dat is inderdaad niet liefderijk. E11 wat wij over 't algemeen, ook bij anderen, niet Christelijk vinden, is dat, zonder de resultaten van het deskundig onder zoek af te wachten, naar aanleiding van de beweerde gruwelen in het Haagsche gesticht, een kabaal wordt gemaakt en levend gehouden, dat de zaak geen hanenschrede verder kan brengen, maar dat wèl onrust, angst, vertwijfeling kan veroorzaken onder tallooze minder bedeelden". De N. Zutph. Ct. oppert eenigen twijfel of er in het speciale geval van het Haagsche gesticht wel aanleiding bestond tot kabaal, op grond van den indruk, dien bet geschrift van mevr. Stuten geeft van de persoonlijkheid der schrijfster en van haar toestand, die de Haagsche rechtbank aanleiding gaf, nog geen twee maanden geleden afwijzend te he slissen op haar herhaald verzoek tot opheffing van het provisioneel bewindvoerderschap over hare zaken. In geenen deele doet het de N. Zutph. Ct. leed, dat er een incident is ontstaan, hetwelk tot scherp on derzoek en waarschijnlijk tot verdere wering van vermoedelijke misbruiken zal leiden. »Het tegendeel is waar. Al wat strekken kan om het levenslot te verbeteren van deze diep rampzalige natuurgenooten, verdient ten volle toejuiching. Maar was daartoe een hoog opgezet kabaal noodig Was het daartoe onvermijdelijk de menigte, de zoo vaak hoogst opper vlakkig oordeelende menigte verbitteren Was het daartoe een vereischte om in honderden gezinnen onrust en spanning te brengen Waartoe dient ten slotte het onderzoek dat men terechteischt, wanneer men vooraf reeds vonnis velt zonder dat onderzoek af te wachten En wat zal overigens het beste onderzoek, wat zullen de bevredigendste resul taten opleveren, wanneer men ook daarna nog, niet zich voorneemt de zaken te beschouwen in 't licht der onvermijdelijke omstandigheden? »Het is daarop vooral, dat wij bedoelden de aan dacht te vestigen. Het is tot die voorzichtigheid in oordeelen, dat wij wilden aansporen, in ernstige ge vallen als dit". In de afgeloopen maand hebben de R ij k s - middelen opgebracht f 6,748,673,89tegen f 6,886,229,20 '/2 in dezelfde maand van het vorige jaar. Door de Staatsspoorwegmaatschajjpij is thans voor gepasporteerde onderofficieren weder de gelegen heid opengesteld om zonder vooi'afgaand examen te worden aangesteld tot conducteur of tot aan- teekenaar-weger. (Avondpost Yoor het toelatings-examen van cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda zullen dit jaar 55 plaatsen worden opengesteld, nl. 25 voor het leger hier te lande en 30 voor dat in Ned.-Indië. Herhaaldelijk komt het voor, dat door het personeel der Staatsspoorwegmaatschappij, met de treincontróle belast, onjuiste gedeelten van retourkaarten worden ingezameld, nl. dat op de heen reis het retourgedeelte in plaats van het heenreis gedeelte wordt afgescheurd. Daar hierdoor op de terugreis voor de reizigers ongerief ontstaat, door het nemen van nieuwe plaatsbewijzen en de betaling van de verhooging, hetgeen aanleiding tot reclames geeft, is door de directie der Staatsspoorwegmaat schappij bepaald, dat, wanneer door een beambte, die zich daaraan schuldig maakt, onmiddellijk daar van wordt kennis gegeven, dezen dan geen straf, zooals tot nog toe het geval is, zal worden opge legd, mits hij het verkeerd ingenomen biljet niet vernietigd heeft. Men verwacht, dat hierdoor voortaan de door de reizigers in te dienen reclames gemakkelijker zullen kunnen worden nagegaan of zij al of niet gegrond zijn. (Amst. Ct.) Door een aantal lotelingen of hunne vaders of voogden te Leiden zijn bezwaar schriften ingediend bij Ged. Staten van Z.-Hol- land, houdende verzoek tot vernietiging van de voor de gemeente Leiden plaats gehad hebbende loting der nationale militie. De onregelmatigheid, welke tot dit verzoek heeft aanleiding gegeven, zou, naar beweerd wordt, hierin bestaan, dat twee lotings- nommers, beide het cijfer 365 bevattende, zijn ga-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1