-A-d^verterrtiëri. Louwerse wisten, zich begeven had, op te wacbten en met een revolver neer te schietendat hij be klaagde alzoo kennis dragende van dat voornemen tot het vermoorden van genoemden De Kraker, welke moord dan ook dien avond omstreeks 8 uur door voormelden Louwerse, in vereeniging met Ma ria De Rujter, vrouw van genoemden De Kraker, is gepleegd, opzettelijk heeft nagelaten van dat voor nemen tot moord tijdig voldoende kennis te geven, hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie, hetzij aan genoemden P. De Kraker. In deze zaak zijn vanwege het Openhaar Mini sterie 6 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Gemengde Berichten. Door averij aan den wagen schrikten gister avond de paarden van een rijtuig en sloegen buiten de Voorstad op hol. Zij renden met den disselboom tot in de Voorstad, waar zij gegrepen werden te midden, van eene kudde schapen, waarin nog al verwoesting werd aangebracht. In het rijtuig dat op eenigen afstand van den disselboom geslagen was, zaten drie passagiers en de koetsier. Een passagier viel uit het rijtuig en kreeg door het voortsleuren langs den grond eene belangrijke wonde aan het hoofd. Een tweede en de koetsier sprongen uit den wagen en bekwamen lichte kneuzingen, terwijl de vierde persoon, die stil bleef zitten er met den schrik afkwam. Het rijtuig is zeer gehavend. De gewonde werd in wachthuis 42 opgenomen en dooi den heer Coenen, arts alhier, behandeld. Kattendijke. In de beden gehouden vergade ring van het steenkolenfonds »de Beproeving" alhier werd een geheel nieuw bestuur voor den tijd van 3 jaar gekozen. Tot voorzitter werd benoemd Jan Vermaire, tot vice-voorzitter D. de Puijt, tot secret.-penningm. I. J. E. Pileus, tot le hulppenningm. J. F. Feleus, tot 2e hulppenningm. Johs. Dagevos, tot le com missaris L. De Bel en tot 2e commissaris C. Hun- dersmark. Allen namen hunne benoeming aan. lleutkenszand. Tusschen Woensdag en Don derdagnacht zijn uit de bergplaats van Chr. Hoornick en 0. Westdjk andermaal eene hoeveelheid appelen ontvreemd, terwijl van J. v. E jkeren te 's-Heerenhoek uit of bij dezelfde schuur ook steenkolen gestolen zijn denzelfden nachtalzoo blijft de politie handen vol werk houden om de dieven op te sporen. Een jeugdig polderwerker, die met vrouw en kind, zich te Heusden had gevestigd om van de liefdadigheid te leven, zonder iets te hebben over- gegaard voor den winter, zond Donderdag 11. zijne vrouw naar den voorzitter der Godshuizen om eeni gen onderstand, waarin zij ook slaagde. Vrijdagochtend meldt zich de man zelf bij de vergaderde regenten aan, maar krijgt ten antwoord, dat zijne vrouw reeds gisteren ontvangen had. »Ja, dat is al verbruikt", luidt het antwoord, »maar wanneer ik niets krijg, zal ik het wel weten". Iets later verschijnt de vrouw met een kind van enkele weken op den arm, die ook hetzelfde ant woord ontvangt, waarop zij zegt: Welnu, als ge mij niets wilt geven, zorgt dan maar daarvoor" en meteen wipt zij het kind in de vergaderzaal en ver dwijnt. Het moederlijk gevoel kreeg gelukkig echter de bovenhandna een kwartiers uurs haalde zij uit eigen beweging het kind terug. Voor den tweeden keer in dezen winter is in de openbare school te St Anna Parochie ingebroken en zijn de spaarkasten der schoolspaarbank geledigd. Bovendien zijn eenige grondstoffen ontvreemd voor het onderwijs in de nuttige handwerken. De dieven hebben eene ruit uitgenomen en de goed geslotene kasten opengebroken. Eveneens hebben ze zich toe gang weten te verschaffen tot de bewaarschool, waar de welvoorziene bus der Zondagsschool werd bewaard. Het slot der deur is vernield,- doch gelukkig heeft het weerstand geboden, zoodat hier de pogingen zijn mislukt. De daders zijn niet hekend. Te Zevenbergen is. tengevolge van de daling der tarweprijzen, het tarwebrood door de bakkers met één cent per kilogram in prijs afgeslagen. Als blijk van ingenomenheid met het streven der doofstommen-vereeniging »Door liefde saamge- bracht" heeft H. M. de Koningin 100 en H. M. de Koningin-Regentes insgelijks 100 aan genoemde vereeniging geschonken. Nu er weer heel wat valsch geld omloopt, is 't oogenblik gekomen, om nog weer eens te wijzen op een groote fout, die in dat opzicht door de Ne- derlandsehe administratie wordt begaanzegt de Haagsche Ct. Een eerlijk Hagenaar ontving onlangs een rijks daalder, die hem verdacht voorkwam, en leverde dat geldstuk aan de justitie uit. Vooreerst liet men hem er eenige malen voor op het politiebureau komen. Maar bovendien kreeg hij zijn rijksdaalder, toen deze door het muntcollege echt was bevonden, doorgeknipt terug, d. w. z. dat hij voor zijne eerlijkheid 75 ets. boete had* te betalen; want aan zilver is een rijksdaalder maar 1,75 waard. Conclusie de Hagenaar nam zich voor om in 't vervolg, als hij een geldstuk verdacht, dit zoo spoedig mogelijk weer uit te geven. Het gevolg van deze handelwijze der Munt-admi- nistratie is dus, natuurlijk, dat valsch geld nog veel sneller dan 't echte van hand tot hand gaat, en dus de valsch e munter doorgaans al zeer ver te zoeken is, wanneer het stuk eindelijk wordt aangehouden. Terwijl daarentegen, indien ieder, die een valsch of verdacht geldstuk aanbrengt, met de volle waarde werd schadeloos gesteld, meestal de omloopstijd uiterst beperkt zou zijn en men den fabrikant veel gemak kelijker zou kunnen vinden. Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, alzoo. Het bericht van sterfgevallen aan pokken te Rozendaal was onjuist. In den laatsten tijd zijn aldaar wel 3 lichte ge vallen van pokken waargenomen, doch de patiënten zijn allen herstellende. De ingezetenen van Oudehorne hebben eergister avond vergaderd over de klok historie". Algemeene verontwaardiging bleek over de verplaatsing naar Brongerga, en ofschoon het eerste bezoek om de klok aldaar mislukte, zal men pogingen in het werk stellen de klok terug te krijgen. Aan den burgemeester is het verzoek gericht om de klok terug te bezorgen wordt daaraan niet voldaan, dan, zoo bleek op de vergadering, behoort een tweede nachtelijke tocht volstrekt niet tot de onmogelijkheden. Men moet zich reeds verzekerd hebben van de hulp der ingezetenen van Jubbega en Njehorne, en geld is aangeboden voor de noodige kosten. De klok, die verplaatst is, was vroeger aan de jongelingen van Oudehorne ge schonken door mevrouw Coehoorn van Scheltinga, om met St, Thomas te kunnen luiden. Ook te Amsterdam is op de visehmarkt be vroren schelvisch aangevoerd. Reeds dagen te voren (zoo meldt het Handelsbladhad men het druk ge had over den verwachten aanvoer van dit artikel op onze markt. Er zou een heele stoomboot met dat goed komen uit het hooge Noorden, uit het land waar geen land meer achter is. En nu de visch er was, dacht men schier niet aan zaken doen. Er werd gejuicht, geschreeuwd, zelfs gedanst. Niet omdat men zoo blij was met het nieuwe artikel. Och neende meesten vonden het zelfs een verdacht iets. Maar men maakte pret, omdat er aanleiding was eens extra uit de slof te schieten. En zoo keek men de nieuwe visch wantrouwend aan. Wat ziet ze zwart, wat is ze hard. En zou ze wel gezond zijn Nu dat laatste hadden de keurmeesters onderzocht. En liun verklaring dat de ontdooide schelvisch voldeed aan alle eisclien welke men aan versche visch mag stellen, werd door belangheb benden op ruime schaal verspreid. Toch was er nog aarzeling genoeg. Hoe zou ze smaken Het bleek echter, dat ook de smaak niets te wenschen liet zoodat er werkelijk moeite toe noodig was niet te gelooven, dat de visch niet versch was. De »Nordkap" is geheel voor het vervoer van de bevroren visch ingericht. Deze wordt, na ontdaan te zijn van de ingewanden, op eene temperatuur van 50 a 60° C. onder nul gebracht, dan ingeladen en op eene temperatuur van 18° C. gehouden. Deze lage temperatuur weet men te hereiken, door krach tige luchtpompen, welke lucht samenpersen, waarna de ontsnapping eene belangrijke teinperatuursverla- ging doet ondergaan. De visch wordt door deze be handeling zoo hard als een plank en krijgt uitwendig e8n iets donkerder kleur dan versche visch. In bevroren toestand kan men ze zoolang bewaren als men wil. Voor het gebruik moet men ze ont dooien, waartoe men ze een nacht in koud water zet. Den volgenden dag is de visch ontdooid en wordt dan op de gewone wijze behandeld. Bij den ontzettenden hotelbrand te New-York deed zich een komisch incident voor. Een lakoxtiek reiziger namelijk sprong uit de vijfde verdieping met een opgestoken parapluie, en onder een luid »Hoera 1" kwam hij heelhuids beneden. Volgens zijn eigen verklaring is de eigenaar van het hotel alles wat hij bezat kwijtgeraakt. Ook de reizigers hebben, bijna zonder uitzondering, alles wat zij bij zich hadden, kostbaarheden, geld, klee deren enz. verloren. De meesten ontvloden naakt en barrevoets bet brandend gebouw. De eigenaar was reeds gered, toen hij hoorde dat zijn vrouw nog in het gebouw was; hij keerde in de vlammen terug en slaagde erin ook haar in vei ligheid te brengen. Zij werd echter vrij ernstig verwond. Er zijn nog maar zeven lijken gevonden behalve de reeds vroeger gemelde. Er moeten echter meer mensehen omgekomen zijn, doch men vermoedt dat door de geweldige felheid van het vuur de over- bljfselen van menschenlichamen zich zoodanig met die van het gebouw vermengd hebben, dat er geen herkennen meer aan is. Bj Peterborough, in Ontario (V. S.), is hj het ontginnen van een mijn een zilverspelonk ont dekt, omtrent welker bestaan reeds vroeger geruchten geloopen hadden. De wanden zijn van marmer, de zoldering en de vloer van zilvererts, waarvan twaalf pond ter waarde van een dollar zilver bevat. Er is ook een onderaardsch meer. De spelonk moet een prachtigen aanblik opleveren. Vrijdagavond is een der waggons le klasse van den sneltrein tusschen Boekarest en Braïla in brand geraakt. Van de twintig slapende reizigers, die er zich in bevonden, kwamen er achttien in de vlammen om. De hongersnood in Rusland. De burgemeester van Petersburg, zoo wordt uit deze stad geschreven aan het Journal des Débatsis teruggekeerd van zijn inspectiereis in de noodljdende districteu Sara- tow, Arenhurg, Samara en Oufa. Hj had eene op dracht van den erfgroothertog om in de verschillende plaatsen een onderzoek in te stellen naar den graan voorraad en den hongersnood. Hj werd vergezeld door 15 officieren der lijfwacht en had de beschikking gekregen over 15 millioen roebels voor den aankoop voor graan. Uit het verslag van den. burgemeester blijkt, dat de verspreide geruchten omtrent den hongersnood zeer overdreven waren. De nood is echter zeer groot, hoewel er in 't algemeen nog zeer groote voorraad aan graan is, die eenvoudig door eenige speculanten wordt in opslag gehouden. De burgemeester liet zich overal de boeken van particulieren en staatsbanken voorleggen, en hij overtuigde zich dat de handel nog nooit zoo levendig, noch het geld zoo overvloedig was, hetgeen echter zeer goed te verklaren is, want de boeren verkoopen het graan tegenwoordig voor een roebel twintig kopeken het pond, terwijl zj er vroeger slechts dertig kopeken voor konden bedingen. Het gemaaide ligt overal twee a drie voet onder de sneeuw. De burgemeester denkt binnenkort eene nieuwe reis te ondernemen met nog uitgebreider volmacht dan eerst. Dokter Mezger zal ongeveer een maand te St.-Petersburg blijven. Hij bezoekt de Keizerin eiken dag eenmaal en ontvangt daarvoor een honorarium van ƒ840 per dag. Zijn reiskosten worden hem af zonderijk vergoed. Hj bljkt naar St.-Petersburg ontboden hoofdza- keljk tot behandeling van de jongste dochter des Keizers, grootvorstin Olga, die b j het bekende spoor wegongeluk van Borki uit den wagen geslingerd werd. Zj schjnt toen eene kneuzing te hebben be komen, waarop niet gelet is, maar tengevolge waar van onlangs eerst een begin van ruggegraatsver- kromming zich geopenbaard zou hebben. Dr. Mezger die hoop geeft op volledig herstel, bljft nog een maand te St.-Petersburg. Ook bj de Keizerin moet de massage-kuur eene gunstige uitwerking hebben. Men heeft berekend, dat alleen in Amerika circa 900 kilogr. goud, d. i. voor niet minder dan 1 millioen gulden jaarlijks aan goud in den grond verdwijnt in den vorm van kunstgebitten. Hoeveel arme stumpers met goede gebitten maar zonder goud, zonden hiervoor niet gevoed kunnen worden De Berljnsphe geneesheer dr. Wasserfuhr, vroeger lid der gezondheidscommissie aldaar, bestrijdt in de Thjg Rundschau de uitgaven, welke de stad zich getroost voor het onderzoek van vleesch, wat trichinen betreft, en die ongeveer een half millioen bedragen. Hij betoogt in dat blad, dat ieder zich tegen trichinen kan beveiligen door geen rauw of halfrauw vleesch of worst te eten. De uitgaven ge schieden dus uitsluitend in het belang van personen, welke de slechte gewoonte van ongekookt vleesch te gebruiken, niet willen afleggen. En wat nog meer is, het is gebleken, dat de meeste ziektegevallen wegens het gebruik van trichineus vleesch z jn ver oorzaakt door het gebruik van rauw vleesch, dat na onderzoek verklaard was geen trichine te bevatten. Het kostbare onderzoek is dus niet eens een afdoend middel tot bescherming der gezondheid. Eene belangr: jke bijdrage voor de onschadeljkheid van trichinehoudend varkensvleesek mits dit behoor lijk gekookt of gebraden zij, levert het laatste bulletin van het Kais. Gesundheitsamt aangaande de trichine epidemie aan boord van het Bremerschip de Nixe. In Mei kocht de kapitein van dat schip op de markt te Iquique (Chili) varkensvleesch. Buiten medeweten van den kapitein gebruikten de kok en 17 manschappen hiervan rauw gehakt vleesch met uien en peper voor ontbjt. Zj werden allen door trichineziekte aangetast. Daarentegen ble ven zj gezond, die des namiddags dat vleesch goed gekookt hadden gegeten. Aan de Courtier de Bruxelles werd geschreven >Aan den Kongo zouden er eenige Europeanen door de inboorlingen zijn vermoord. Deze inboor lingen waren aan de werken van den spoorweg ver bonden. Maar desniettemin hebben wj geen verdere inlichtingen kunnen verkr jgen, want de directie der spoorwegmaatschappj, welke hier te Brussel is ge vestigd, hult zich in het diepste stilzwjgen. Toch heeft een Brusselaar, de heer Maurice Gaet, gisteren telegrapkisch bericht ontvangen van den Kongo, dat zjn schoonvader, die verbonden is aan den spoor wegaanleg te Matadi, door de inboorlingen is ver moord en dat in het geheel vier Europeanen dit droevig lot hebben ondergaan". Een Zuid-Amerikaansche dame ontdekte bj toeval een onfeilbaar geneesmiddel voor sproeten in het aangezicht en op de armen. Eenigen t jd geleden, toen zij geen water kon krijgen, wasckte zj haar aangezicht met het sap van een watermeloen. Het gevolg was zoo aangenaam, dat zj herhaaldeljk haar aangezicht waschte op deze w jze, en groot was kaar verwondering een paar dagen later, toen zij zag dat er niet één sproet overgebleven was in haar aange zicht, dat te voren vol sproeten was. Een werkman te Parijs, Antoine X., sedert maanden buiten verdienste, zocht dezer dagen 's avonds een toevlucht in een der »nacht-asylen" aldaar. Den volgenden ochtend verzocht de directeur hem vriende lijk niet heen te gaan, daar er een heer zou komen om hem te spreken. Nieuwsgierig gipg X. bj de kachel zitten. De heer verscheen, deed hem tot z jne verbazing plaats nemen in een fraai coupeetje, en reed met hem naar het kantoor van een notaris, waar hem werd kennis gegeven van eene erfenis van 300,000 fres. In een der hospitalen te Weenen is dezer dagen een moedertje van 117 jaar gestorven. Het oudje, Margaretba Gredschik genaamd, was in 1775 te Pless, in Bohemen, geboren, en tot haar laatsten levensdag was zj nog in het bezit van al haar verstandeljke en lichameljke vermogens. Toen zj 90 jaren oud was, boende ze nog de vloeren van het gasthuis. De Keizer verleende aan deze schoonmaakster, toen z j niet meer werken kon, een maandeljksch pensioen van 20 ff. De politie is op het spoor gekomen van eene te Paf js bestaande fabriek, waar schilderstukken van oude meesters worden nagemaakt. Reeds zjn verscheidene dezer kopieën aan de musea en galer jen in Frankrijk verkocht. Het museum te Rjsel bezit er verscheidene, die het eerst onlangs aankocht. Deze fabriek staat onder beheer van een Belg, die in zjn land een veroordeeling heeft ondergaan. Ingenieur Sargent", zegt de te Chicago ver sch jnende Nederlanderis gereed met- zjne plannen omtrent de electrische verlichting van het tentoon stellingsterrein. Niet minder dan 7000 booglichten, elk met 2000 vlammen, alsmede 120.000 gloeilampen zullen in het Park en de gebouwen den nacht in een dag herscheppen. In de 7 gebouwen voor tropische gewassen worden 300,000 planten gekweekt. Op het woudeiland is een school voor het bosch wezen, die ook al moet medewerken tot versiering van 't geheel. De groote vraag of er sterkedrank op de Fair zal verkocht worden, is eindeljk beslist. Het zal mogen geschieden, waardoor de deelneming van het buitenland meer algemeen kan zjn. Het stoffel jk overschot van Spurgeon lag Dins dag in den Metropolitan Tabernacle te praal. Dui zenden van menschen, tot alle volksklassen behoo- rende, stroomden toe, om op de trekken van den be roemden kanselredenaai* eenen laatsten blik te werpen. Laatste en telegraphische berichten. 's-Crraveiipolder. Beroepen bj de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag ds. A. M. Knottnerus. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochttwjfe- laars ad 40zaaigoed ter grootte van een halve stuiver tot een gulden ad 12,25 afsteeksel van 16 m. M. en grooter ad 6,55 en 7. Burgerlijke Stand van Goes van 10 tot 12 Febr. 1892. Geboren 10, Adriana Maria Johanna, d. v. Martinus Henricus Harinck en Adriana Steketee. Overleden 10, Rachel Baas, 48 j. gehuwd met Jan Gunst. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het huis bestaande uit 3 woningen met schuur, erf en tuin te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer Arends- kerke, Woensdag ten verzoeke van mejufvrouw de weduwe M. De Back, ten overstaan van den nota ris J. Van der Kloes geveild, is verkocht en toe gewezen aan den heer Jaeobus Dominicus te Nieuw dorp, voor ƒ1020. Haitsweerd. Gisteren werd in het koffiehuis van dhr. L. Lu jk alhier verkocht het wrak van het stoomschip Bordeauxdat bj Walsoorden ge zonken was. Het werd eerst verkocht voor 53 en de inhoud voor 305 en daarna de massa voor ƒ600, behalve de kosten. Kooper werd dhr. Dirk zwager van Maassluis. De verkooping had wegens ziekte van den notaris Prins plaats ten overstaan van den notaris Gallis Merens van Kapelle. Gisteren werd te Wolfertsdjk in de herberg bj P. Jonker, ten overstaan van den notaris Mulock Houwer te Goes, verkocht een huis met schuur en erf te Wolfertsdjk van den gefaill. J. Spruit Jr. Kooper werd dhr. W. F. K. Lenshoek te Goes, voor ƒ1250 plus 12 1/2 pet. kosten. -Heden zjn door den heer W. Pelle voor zjne principalen te Ierseke publiek verkocht25000 twjfelaars a ƒ40,02 is ƒ1000,50, 100000 afsteeksel a 6,55 is 655, 100Ó00 idem a 6,70 is 670, 100000 idem a 7 is 700, 100000 idem a 7 is 700, 100000 idem a 7,08 is 708, 26000 zaaioesters a 12,25 is 318,50, 40ÖQ aangeslagen pannen a 22,50 is ƒ90, 25000 twjfelaars a 41,25 is 1031,25. Alles te samen voor 5873,25. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 10 Maart, Borsele, oeververdediging, Polderbestuur. Marktberichten. KRUININGEN, 10 Februari 1892. Tarwe f6,60 a 7,75, Wintergerst f 4..50 a 5,Zomergerst f4,40 a 4,70, Haver f2,80 a 3,50, Ëooaeu f'6,25. MIDDELBURG, 11 Februari 1892. Aanvoer aan onze graanmarkt voldoende. Kooplust geriug. Tarwe 10 a 20 ets. lager. Andere artikelen zonder noemens waardige prijs noteering. Boter f 1,08 a 1,12 per K.G. Eieren f 3,20 per 100 stuks. Bevallen van een Dochter: A. HARINCKSteketee. Goes, 10 Februari 1892. Ondertrouwd L. INGELSE L.W.zn. ber. Predt. van Wilhelminadorp, en NELLY LA VERGE. Schiedam, 11 Februari 1892. Receptie Dinsdag flö Februari. Op Dinsdag 16 Februari a. s. hoopt onze geliefde vader en behuwd- vader JACOBUS VAN STRIEN, zjn l?Osteu geboortedag te herdenken. Biezelinge, 12 Februari 1892. jan rottier. coRNa. rottier- Van Strien. Hedenmorgen overleed tot nnjne diepe droefheid in den ouderdom van bijna 67 jaren mijne dierbare echtgenoote WENTELINA VAN DE VELDE. IC. BUISE. Heinkenszand, 6 Februari 1892. Heden overleed tot diepe droef heid van zjne kinderen, behuwdkinderen en kleinkinderen, in den ouderdom vau ruim 82 jaren, de Weledele heer L. BOOGAERT, in leven geneesheer te Ovezand en weduwnaar van ANNA CATHARINA BAX. L. C. P. BOOGAERT. A. C. M. BOOGAERT. J. A. FAASSENBoogaert. A. J. FAASSEN. Wed. C. J. PRUMERS— Boogaert. A. M. C. VAN DEN BROEK— Boogaert. C. J. VAN DEN BROEK. Ovezand, 9 Februari 1892. Volstrekt eenige kennisgeving

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2