1892 N°. IT. Dinsdag 9 Februari. 79sle jaargang. Inschrijven van Leerlingen Rupsen en Rupsennesten De Declaratiën LOTING NATIONALE MILITIE vrijwilligers bij de Nat, Militie De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen e» Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmaii te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet; meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Van Maandag 8 tot en met Zaterdag 13 Februari a. s. zal ter secretarie gelegeuheid gegeven worden tot het doen voor de bewaarklasse van school A en de bewaarschool voor ou- en minvermogenden. Goes, den 3 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, VAN DELLEN. Op Maan tag den 7 Maart en zoo noodig volgende dagen zal door of van wege de politie eene schouw gehouden worden over de boomen en plantsoenen in deze gemeeute, ten einde te zien of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der is voldaan. Goes, den 6 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. VV. HAMER. De fd. Secretaris, VAN DELLEN. ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1891 moeten vóór het einde der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van lut werk, de levering, als anderszins, last heeft gegeven-, zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voort vloeiende Goes, den 6 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. VAN DELLEN Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEMEENTE door den heer Commissaris der Koningin is bepaald op ZATER DAG den 27 Februari 1892, des voorroiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS. De militieplicbtigen worden opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaat«e daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende, wegens broederdienst of eenige wettige zoon, op Woensdag den 10 Februari a. s. ter secretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, teneinde iutijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 6 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd Secretaris, VAN DELLEN. Zij, die genegen zijn om als voor deze gemeeute op te treden, kunnen zieh daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie aangeven, wordendt door het gemeentebestuur 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Zij, die zich als vrijwilligers aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 Meter lang, tusschen 19 en 35 jarenoud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbeudeu tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optrediug aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven ziju, ten ware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervallen hebben De door de vrijwilligers over te leggen stukkeu zijn lo. een getuigschrift v&u den burgemeester der woonplaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Vrijdag den 12 dezer, des namiddags te een uur; 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebbanen bovendien 3o. voor gediend hebbsnde personen het bowijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hun vader of voogd Goes, den 6 Febmari 1892. Burgemeester en Wethouders van Goe9, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, VAN DELLEN. GOES, 8 Februari 1892. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op d© advertentie, waar by «Excelsior" haar lief dadigheidsvoorstelling aankondigt. We hopen, dat het goede doel dat de vereeniging met haar tweede opvoering beoogt, zoowel als de goede eerste uitvoe ring, redenen mogen zijn om een talrijk publiek dien avond in «de Prins fan Oranje" te doen samenkomen. Bij kon. besluit zijn benoemdG. Bom tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap de SusannapolderG. C. D e Wilde Iz. tot gezworen van den polder Muije onder de gemeente St.-Maar tensdijk. .Ook door de liberale kiesvereeniging «Een dracht" te Veere is tot voorloopig candidaat voor de Prov. Staten gesteld jhr. rnr. A. A. Van Doorn, burgemeester van Veere en Vrouwepolder. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Middelburg: Naar men verneemt, zullen bij de a. s. verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland de Roomsch-katkolieken zich van het stellen van een candidaat onthouden. Het Zuider-Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 20 Juli a. s. op «Goeree" bij Bergen-op-Zoom. Vad.J De nieuwbenoemde commies der posterijen B. Boogaart te Middelburg wordt werkzaam gesteld ten postkantore te Breda. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen toegezonden om trent het adres van G. De Jonge te Abeele, over eene beweerde mishandeling van zijnen zoon bij diens verpleging in het militair hospitaal te Vlissingen. Te dier zake heeft tot tweemaal toe, op last van den vorigen Minister, door den dirigee- renden officier van gezondheid le kl., hoofd in het derde district van den militairen geneeskundigen dienst, een onderzoek in loco plaats gehad. Vermits uit het rapport van den inspecteur van den genees kundigen dienst over dat tweede onderzoek (dat ge volgd werd door de physiek ongeschiktverklaring van den milicien A. C. De Jonge voor den militairen dienst) evenwel gebleken was, dat bij de behandeling van dezen milicien eene toepassing had plaats gehad van hulpmiddelen, welke de Minister minder oorbaar achtte, werd omtrent deze aangelegenheid met den inspecteur eene correspondentie gevoerd, waarin later ook de advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht betrokken werd. Deze correspondentie is ter inzage voor de leden der Kamer nedergelegd. Door den tegenwoordigen Minister is voorts nog een onderzoek ingesteld naar aanleiding van adres- sants mededeeling, dat zijn zoon aan zijn coinpagnies- kommandant schriftelijk verzocht zou hebben om op grond van de rechtspleging bij de landmacht, voor een krygsraad te mogen terechtstaan, om zich te beklagen over de onverdiende en hem in strijd met de reglementen opgelegde straf. Ook de rapporten omtrent dat onderzoek zijn aan de leden der Kamer overgelegd en de Minister vleit zich, dat de Kamer bij kennisneming van den inhoud den indruk zal ontvangen, dat in deze aangelegenheid door de be trokken militaire autoriteit met nauwgezetheid is gehandeld. Op ruim 76-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer Fop Smit Jr., wiens groot fortuin hem in staat stelde veel te doen tot bevor dering van de kunst. De overledene laat eene kost bare verzameling schilderijen na. Deze collectie, ge raamd op eene waarde van f 1,500,000, zal te Parijs in veiling gebracht worden. Den 15en Aug. a. s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer, tot priester gewijd werd. Er heeft zich eene commissie van Katholieken uit verschillende steden gevormd om dr. Schaepman bij die gelegenheid een huldeblijk aan te bieden. De influenza. Dr. W. Rutgers Van der Loeff, geneesheer te Amsterdam, behandelde onlangs in de Amsterdamsche afdeeling van de «Maatschappij tot bevordering der geneeskunst" de vraag«Bestaat er niet een groote overeenkomst tusschen mazelen en influenza V" Het Maandblad ontleent aan deze voordracht het volgende: Het was spreker tijdens de influenza-epidemie van '8990 opgevallen, dat zooveel lijders verschijnselen vertoonden, die aan mazelen (welke ook in dien tijd heerschten) deden denken. Veel lijders vertoonden zelfs (over het geheele lichaam verspreid of tot enkele plaatsen beperkt) de roode vlekken, die bij mazelen meestal optreden. De meeste lijders kregen geen uitslag, maar deden hem denken aan waargenomen volwassen zieken bij vroegere mazelen-epidemieën, die alle verschijnselen van met mazelengif besmet te zijn vertoonden, be halve den uitslag. Ook thans (December 1891) heerschen overal maze len en influenza weder gelijktijdig, en zeker is het opmerkelijk, dat in de gezinnen, waar de kinderen mazelen krijgen, andere huisgenooten (reeds vroeger de mazelen gehad hebbende) kort te voren of kort daarna aan influenza lijden. Spreker beschreef de verschillende punten van overeenkomst der beide ziekten, zonder daaruit tot identiteit te durven concludeeren. Yan beide ziekten kent men tot heden de baccil niet, evenmin weet men hoe die ontstaat. De ernstige mazelen-epide mieën kwamen voor hij mistig, regenachtig weder. Spreker is het opgevallen, dat de influenza-epide- mieën in het laatst van 1889, begin 1891 en van heden ook optraden gedurende en na een tijdperk van mist en vochtigheid. Het komt hem dus waar schijnlijk voor, dat onbekende ziektemakende wezentjes, van waar dan ook afkomstig, in de atmosfeer opge nomen, met het hemelwater (mist, regen, sneeuw) op verschillende plaatsen gedeponeerd, door denmensch öf bij inademing öf door drinkwater worden inge nomen. Hieruit zou te verklaren zijn, dat de influenza zich zoo snel verspreidt en bijna tegelijkertijd op ver schillende plaatsen optreedt, terwijl tusschenliggende streken geheel vrij blijven. Evenals bij mazelen neemt spr. ook aan, dat lijders aan influenza de ziekte op gezonden overbrengen. In het Britsche regeeringsverslag over de epidemie 188990 geeft dr. Parsons daarvan tal van bewijzen'. Yolgens spr. behoort dus influenza evenals de maze len tot de miasmatisch-contagieuze ziekten. Yoor beide ziekten is de dispositie zeer groot, onafhankelijk van geslacht, levenswijze of leeftijd (behalve zuigelingen). Daar de mazelen zeer dikwijls heerschen, worden de meeste menschen reeds in hun kindsheid aangetast, maar zijn daardoor niet gevrij waard tegen een herhaling dier ziekte. Sommigen beweren dat men influenza niet voor den tweeden keer terugkrijgt, maar de ervaring heeft spreker het tegendeel geleerd. Bij beide ziekten is het verloop ernstiger bij volwassenen dan bij kin deren en gevaarlijk voor bejaarden, zwakken, long lijders en voor de onvoorzichtigen, die zich gedu rende de ziekte niet voldoende ontzien en zich aan «kouvatten" blootstellen, terwijl zij nauwelijks her steld zijn. Yerder wees spreker op de punten van overeen komst in koorts ver loop, in de catavrkale aandoe ningen, in de zenuwverschijnselen, in de verschijn selen van congestie van het centraal zenuwstelsel, in de complicaties en naziekten. Beide ziekten kunnen goedaardig genoemd worden. In verreweg de meeste gevallen kan de behandeling hoogst eenvoudig zijn en eindigen zij met volkomen genezing, zonder medicijnen. Men houdt de patiënten te bed of in matig verwarmde, goed geluchte ka mers meu regelt het diëet naar gelang van de koorts, zorgt voor ruime ontlasting en laat hen lichte, zweetdrijvende middelen gebruiken. Dr. Rut gers Yan der Loeff acht de antipyretica, als kiniue, antipyrine, salipyrine, niet onschuldig en van weinig of geen nut tot bekorting der ziekte. Wellicht is de groote sterfte in gevallen van influenza bij de vorige epidemie hoofdzakelijk te wijten aan het onvoorzichtig, op eigen gezag, innemen. Te Parijs b.v. werden dagelijks kilo's antipyrine, zonder re cept, verkocht. (Bekend is het feit, dat lijders, met het middel bij zich, dood gevonden werden aan plotselinge hartverlamming.) De groote paniek, het angstgevoel voor die «on bekende" ziekte, de drukte der doctoren, die on mogelijk iedereen dadelijk konden bezoeken, had daaraan veel schuld. Zeker zou het een geluk zijn, «de vrees" voor de influenza zooveel mogelijk tegen te gaan, en spreker oppert het denkbeeld, of niet de vergelijking met mazelen (waarvoor bet publiek geen angst beeft) een goed kalmeerend middel is. Bovendien zal hierdoor iedereen, die zich in een influenza-tijd «onlekker" gevoelt, uit eigen bewe ging dadelijk de algemeen bekende en eenvoudige maatregelen toepassen, die hij bij mazelen zou nemen. Dikwijls zullen die tot spoedig herstel van den in- fluenza-lijder voldoende zijnen zeker zal die voor zichtigheid hem voorloopig ten goede komen. Een der Haagsche correspondenten van bet Dbl. v. Ned. schrijft, dat een ontwerp van wet ter tijdelijke voorziening in den nood dei- gemeenten bet departement van Binnenlandsche Zaken heeft verlaten en naar den Raad van State is verzonden. Bij kon. besluit is, op haar verzoek, de Land- bouwcommissie, ingesteld by kon. besluit van 18 Sept. 1886 no. 28 ontbonden, onder dank betuiging aan den voorzitter, aan den onder-voor zitter en aan de leden, voor de belangrijke diensten door ben aan den lande bewezen. Over de z.g. parapluie-order schrijvende in Het Dbl.y «vindt een jeugdig officier haar van zulk een gewicht, dat hij haar intrekking een daad van vermetelheid noemt, die den Minister niet tot eer verstrekt". Zoo oordeelt een jeugdig officier over zijn chef, den Minister(Vad.J Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen (toezegging) bij de Ned. Herv. ge meente te 's-Heer Abtskerke ds. Z. J. Reijers te Vroomshoop (Overijsel). 's-C*ra ven polder. Aangenaam was het de ge meente te vernemen dat onze geachte predikant ds. A. M. Knottnerus bedankt heeft voor het beroep naar Kats (N.-Beveland). llorsele. Zondagvoormiddag nam ds. H. Snel, predikant te 's-Heerenhoek, bij zijn aanstaand ver trek naar West-Indië, als consulent afscheid van deze gemeente, naar aanleiding van Job. 9 vers 35 laatste gedeelte. Aan het einde der predikatie en na afloop der bevestiging van de herkozen ouderlingen en den nieuwen diaken, zong de gemeente kern toe het laatste vertf'van^psalm 121, terwijl de godsdienst oefening werd besloten met het zingen van gez. 96, waarvan de tweede helft staande'' werd 'aangeheven. In den ring Borsele zijn nu weer 5 van de 10 gemeenten vacant. Des namiddags hield dezelfde predikant zijne af scheidsrede in zijne standplaats 's-Heerenhoek, waar voor hij tot tekst had gekozen Jezaja 54 verSj 10. Het kerkgebouw was aldaar stampvol. De lijst der kinderen in de gemeente Goes, geboren in de jaren 1880 tot en met '85, tot een getal van 885, wijst 39 kinderen aan die niet gevon den worden op de lijsten der leerlingen van de scholen (openbare en bijzondere) voor lager onderwijs. Van deze 39 geniet 1 Middelbaar onderwijs, hebben 9 reeds de school verlaten, is een naar elders vertrok ken zonder getuigschrift van woonplaatsverandering, zijn 2 schipperskinderen, bezoeken nog 10 de ver schillende bewaarscholen, gaan 2 te 's-Heer Hen drikskinderen school, krijgt 1 van de moeder onder wijs, zijn 3 nog niet gevaccineerd, kwamen 5 na 1 Januari op school (zulks door verhuizing), moeten 2 op jongere kinderen passen, zijn 3 ziekelijk en is 1 onwillig. -7- Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Wissenkerke de heer B. Beneker. Landbouw en Veeteelt. Op de veemarkt te Islington werden Donder dag drie beesten uit Denemarken aangevoerd, die aan mond- en klauwzeer bleken te lijden. Dientengevolge heeft de Engelsche Minister van Landbouw strenge toepassing voorgeschreven van de verschillende bepalingen omtrent de toelating van buitenlandsck vee. Er mag geen buiten- landsck vee worden ontscheept, indien niet de ka pitein van het vaartuig de door hem onderteekende schriftelijke verklaring indient, dat hij gedurende 28 dagen vóór de inscheping van zijn lading vee, geen vee heeft aan boord gehad uit Malta, België, Duitscbland en Denemarkendat zijn schip gedu rende 21 dagen sedert de inscheping van het vee geen haven der genoemde landen beeft aangedaan, en dat het schip gedurende 28 dagen vóór bet laden van het vee geen varkens uit Zweden en Nederland heeft aan boord gehad. Dat de boterfabrieken, waar zij zijn opgericht, de opbrengst der melkerijen doen toenemen, blijkt reeds in die streken van Drente waar zij nog niet bestaan. Wijl die fabrieken veel-melk verwerken, waarvan de boter naar elders gaat, en het boter- gebruik bij de toenemende bevolking stijgt, is de vraag naar dit artikel in plaatsen waar nog geen fabriekmatige boterbereiding plaats heeft, zóo toe genomen, dat de prijs gewoonlijk 10 a 15 ct. boven den marktprijs gaat, hetwelk natuurlijk groot voor deel is voor de zuivelbereiding. In sommige streken, vooral in oostelijk Drenteis dientengevolge bij kleine landbouwers die er ook melkscbapen op na houden, de bereiding van boter uit scbape- en geite- melk toegenomen, die vrij goede uitkomsten oplevert. Gemengde Berichten. 's-Gravenpolder. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. was het aan het oude molenaarshuis alhier een leven, of bet gebouw werd afgebroken. Waarlijk, wanneer men het in oogenschouw neemt, gelijkt het een ruïne. Dit buis is sinds eenige jaren onbewoond. De straatjongens zijn begonnen met alle ruiten in te gooien en grootere jongens helpen het vernielingswerk voltooien, door ramen, deuren en muren inteloopen. Een houten schuur hebben ze een voudig tegen den grond geworpen. Gelukkig bezit dit pand voor den eigenaar of eigenaren geene verkoopwaarde, daar de cijns, waar mede het belast is, meer bedraagt dan de buur die bet jaarlijks kau afwerpen.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1