1892 N°. 16. Zaterdag 6 Februari. 79ste jaargang. Bij dit nommci' behoorl een bijvoegsel. Trioliineri. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,'/ 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmae te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs. slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending' van advertentiën vóór 3 uren op den dag der uitgave* Onder raededeeling dat bij het onderzoek van een geslacht varken, vóór dat het vleesch in consumtie werd gebracht, weder TRICHINEN zijn gevonden, herhaalt ondergeteekeude de waarschuwing om geen ham, worst, spek of vleesch van varkens te gebruiken voor dat het goe«l door eu door gaar is gekookt of gobradeD. Goes, den 5 Februari 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 5 Februari 1892. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de aan gekondigde feestviering op Zondag aanstaande ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de S t. Josephs Werklieden-vereeniging tot later is uitgesteld. De oorzaak daarvan is de alom heerschende ziekte, die ook onder de leden der ver- eeniging heerscht. Tot gemeente-ontvanger te Wor- m e r v e e r is benoemd met 6 van de 10 st. de heer J. C. K1 u ij tgepensioneerd officier van admini stratie, volontair ter secretarie te Heiloo. Kruiiiingeii. In de Woensdag jl. gehouden vergadering van aandeelhouders in de weegbrug gen alhier werd rekening gedaan over het afge- loopen jaar. Uit die rekening bleek dat behalve andere arti kelen over het geheele jaar in 't geheel zijn gewo gen 1599767 K.G. suikerbieten en pulp waarvan op de brug aan 't station Kruiningen 1097474 K.G. en op die te Hansweerd 502293 K.G. en dat ont vangen is ƒ516,05 en uitgegeven ƒ426,03. Besloten werd om van het goed slot uit te keeren 5 pet. dividend op ieder aandeel, terwijl het restant zal worden gebruikt voor reservekapitaal. Thans was aan de orde de verkiezing van bestuurs leden ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding der heeren C. Der Wedu wen, president en de heeren J. Wondergem, C. Yan Iwaarden en Johs. Nieuwenhuijse, commissarissen. De aftredenden werden allen herkozen respectievelijk met 24, 26, 20 en 19 van de 29 geldig uitgebrachte stemmen. Vervolgens werd nog besloten aan den secretaris penningmeester jaarljjks eene vergoeding van ƒ10 te geven te beginnen met het nu loopende jaar. Benoemd tot concierge van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg dhr. C. Machielse, gepensioneerd O. I. sergeant en gemeenteveldwachter te Driewegen. middelburg. In de gisteravond gehouden ver gadering der liberale kiesrereeniging ^Eendracht maakt macht" is ter vervan ging van wijlen mr. D. A. Berdenis VanBerlekom, tot voorloopig kandidaat voor lid der Provinciale Staten van Zeeland gekozen j h r. m r. A. A. V a n Doorn, burgemeester van Veere en Vrouwepolder; a. s. Donderdag zal de definitieve kandidaatstelling plaits hebben. middelburg. Naar wij vernemen zal van anti revolutionaire zijde tot candidaat van het lidmaat schap van de Prov. Staten worden gesteld de heer mr. P. J. F. Van Voorst Vader, rechter in de arr.-rechtbank en lid van den gemeenteraad alhier. Bij Kon. besluit zjjn benoemdtot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arron dissement Groningen, standplaats Groningen, mr. P. De Josselin de Jong, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Zieriksee, ter standplaats Zieriksee; tot amb tenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrond. Zieriksee mr. S. J. M. Van G e u n s advocaat en procureur te 's-Gravenhage, tevens werkzaam bij den officier van justitie bij de arrond.- rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit wordt met 1 Mei a. s., voor het toezicht op den dienst en de ambtenaren, het Rijkstelegraafnet verdeeld in vijf afdeelingen. Die afdeelingen omvatten de lijnen en de daartoe behoorende kantorena. in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijselb. in Z.-Holland c. in N.- Holland en Utrechtcl. in Gelderland en Limburg'; e. in N.-Brabant en Zeeland. Het toezicht in iedere afd. wordt uitgeoefend door een inspecteur. Als standplaatsen der inspecteurs zijn aangewezen Zwolle, 's-Hage, Amsterdam, Arnhem en Breda. Met ingang van genoemden datum wordt o. a. benoemd tot inspecteur der telegraphie in de afd. Breda H. W. L. Leur; wordende genoemde in specteur eervol ontheven van het beheer van het telegraafkantoor Rozendaal. In verband met het vroegere bericht, dat het besluit voor de post en telegraphie zou worden aangevuld en verbeterd, kan worden gemeld, dat bij Koninlijk besluit van 25 Januari jl. al de beschikkingen, door den Minister van Waterstaat in afwijking van genoemd besluit gedurende 1891 ge nomen, door H. M. de Koningin-Regentes zijn goed gekeurd en bekrachtigd, waardoor aan de bezwaren is tegemoet gekomen. Bij Kon. besluit is met 26 Maart a. s.lo. de inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van E y k eervol ontheven van het hem tijdelijk opgedragen toezicht op de landbouwscholen, onder dankbetuiging voor de in dit opzicht bewezen diensten2o. tot inspecteur van het middelbaar onderwjjs, in het bijzonder belast met het toezicht op de landbouwscholen, benoemd F. B. L h n i s directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. De benoeming van den heer mr. W. Van der K a a y tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage is geschied buiten de aanbevelings lijst van het Gerechtshof. Tengevolge van de bevordering, welke de heer V. d. Kaay, tevens lid der Tweede Kamer voor Alkmaar, in den staatsdienst maakt, is eene verkie zing in dat district noodig geworden. Sommige Amsterdamsche bladen weten mede te deelen, dat het gerechtelijk onderzoek betreflende het taptoeschandaal is afgeloopen en dat het geene resultaten beeft opgeleverd. Naar de N. R. Ct. verneemt zal Nederland toetreden tot de internationale overeenkomst voor de levering van nieuwsbladen en tijdschriften. De volgende landen zijn reeds tot de overeenkomst toegetreden: Duitschland,Oostenrijk-Hongarije, België, Vereenigde Staten van Brazilië, Bulgarije, Columbia, Denemarken, Egypte, Liberia, Luxemburg, Noor wegen, Perzië, Portugal en koloniën, Rumeniö, Zweden, Zwitserland, Turkije en Uruguay. De voornaamste bepalingen van de overeenkomst zijn De postkantoren van alle landen, die tot de over eenkomst zijn toegetreden, nemen bestellingen aan op couranten en periodiek verschijnende tijdschriften. De abonnementsprijs wordt vooruit betaald. De prijzen der couranten mogen in geen geval »r zijn dan die voor de binnenlandsche afnemers berekend, behoudens toevoeging van een transito- recht voor de levering van couranten van niet aan grenzende landen. De overeenkomst treedt, evenals de andere besluiten van het Weener postcongres, den ln Juli 1892 in werking. Hoe sterk moet het licht wel zijn om bij te lezen of te schrijven? Een Duitsch blad geeft het volgend antwoord op deze vraag. We meten het licht met normaalkaarsen", dat wil zeggen, we vergelijken de sterkte van een lichtbron met het schijnsel der vlam van een normaal kaars. In Duitschland geldt als zoodanig een parafine- kaars van 20 m.M. doorsnede en vlam van 50 m.M. hoog. Zulk een normaalkaars werpt op het blad papier, dat we er tegenover houden, een zekere hoeveelheid licht en daarvan hangt dan de helderheid van het pairier af. De helderheid die ontstaat wanneer we het blad papier op éen meter afstand loodrecht bij de normaalkaars houden, noemt men een meter- normaalkaars" of kortweg meterkaars". Op deze helderheid van een plat vlak komt het aan als wij de hoeveelheid licht willen bepalen, die we voor het lezen, schrijven enz. noodig hebben. De bekende oogarts Hermann Cohn te Breslau heeft in dezen proeven genomen en gevonden, dat eerst bij een helderheid van 50 meterkaarsen het oog even gemakkelijk kan lezen als in het volle dag licht. Daaruit werd afgeleid, dat als minste hoeveel heid kunstlicht om bij te lezen of te schrijven een papierhelderheid van 10 meterkaarsen moest worden vastgesteld. Deze helderheid verkrijgt men ongeveer als men een blad papier plat neerlegt en wel 15 c.M. onder en 20 c.M. ter zijde van een stearine-kaars. En dit is, zooals men bemerken zal, een matige ver lichting. Een mindere graad van helderheid is voor 't oog zeer schadelijk en bevordert de bijziendheid. Hoe staat het nu met onze petroleumlampen Ook bij de beste soorten zijn er maar weinig die de vereischte lichthoeveelheid nog geven op een afstand van drie kwart meter. Daaruit volgt dus de regel, dat men een petroleumlamp niet verder dan een halven meter van zijn leesboek of schrijfpapier moet verwijderd zetten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kruiningen. Op 1 Januari jl. bevonden zich in deze gemeente 458 kinderen boven 6 en beneden 12 jaar. Hiervan bezochten hier en elders 425 kin deren de school, zoodat er 33 zijn die niet ter school komen. Tot onderwijzer in de gymnastiek aan een der openbare lagere scholen te Rotterdam is door den gemeenteraad benoemd de heer A. R. Vermeulen te Middelburg. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 5 Februari 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens overtreding der ijkwetJ. S. te 's-Heer Arendskerke en P. J. te Nisse, ieder tot 2 b. s. 2 d. h., J. R. te Wolfertsdijk, N. H. te Goes, J. M. en C. R. te Ierseke, L. D. en C. H. te Kloetinge, B. O. te Ka- pelle en P. F. te Brouwershaven, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het jagen in eens anders jachtveld zonder voorzien te zijn van een jachtakte of schrifte lijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende op het jachtveldW. J. R. te Borsele, tot 2maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boetehet aan wenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrikJ. G. te 's-Heer Arends kerke en L. De W. te Heinkenszand, ieder tot 5 b. s. 4 d. h.strooperijP. D. te Wemeldinge en H. O. te Ierseke, ieder tot 8 b. s. 6 d. h. het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust der inwoners kon worden verstoord P. G. en A. W. d. G., beiden te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. straatschenderij J. d. R. te Tolen, tot 6 b. s. 3 d. h. en M. De W. te Krabbendijke, tot 2 b. s. 2 d. h.het laten loopen van een hond, gehouden om een voertuig te trekken, op eene openbare straat te Goes, zonder dat deze aan een stevig touw of ketting werd vastgehouden J. H. te Rucphen (N.-B.), tot 0,50 b. s. 1 d. h.het schuren van een straat te GoesP. S. te Goes, tot 0,50 b. s. 1 d. h. het anders dan tusschen 6 en 12 uur des voormiddags uitkloppen van een vloerkleed op eene openbare straat te Goes, C. D. en H. M. S., beiden te Goes, ieder tot 0.50 b. s. 1 d. h.het op een openbaren weg laten staan van trekdieren zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomenJ. H. te Baarland, tot 1 b. s. 1 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consent: J. K. te Ierseke, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. openbare dronkenschapP. M. te Heinkenszand, F. S. te Kloetinge, J. JS. en J. R. te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdJ. W. v. N. te Kamperland, beklaagd van overtreding van het reglement betref fende de veeartsenij kundige dienst en politie in de provincie Zeeland. De arr.-rechtbank te Middelburg sprak heden vrij P. C. P., 83 j., te Ierseke, beklaagd van meineed. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admi nistratief rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goesnegende jaargang, tweede aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatDe voogdij over vroeger in een ge sticht verpleegden. Bevoegdheden en verplichtin gen van den burgemeester bij besmettelijke ziekten. Art. 1 der wet van 11 Germinal XI. Iets over de Zondagswet. Wyziging der kieswet. Be antwoording der door de redactie gestelde vragen. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Heinkenszand. Eenige dagen geleden werd 's avonds tusschen zes en zeven ure een koopman in kanten, woonachtig te Kieldrecht, op een dijk onder Heinkenszand mishandeld door drie hem on bekende personen. Eerst werd hij door een hunner gestooten en daarna van den dijk geschopt, waardoor hij in een sloot terecht kwam. Toen loste de be- leedigde een schot met een revolver, waarom de booswichten op den loop gingen. Men ziet steeds meer verlangend er naar uit, dat onze gemeente en hare omstreken eindelijk eens zullen verlost worden van personen, die onze omgeving onveilig maken. Middelburg. Gisteravond zou een bejaarde dame per rijtuig naar haar woning worden gebracht. Het paard werd op een plein, vlak voor de Heeren gracht gelegen, voor het rijtuig gespannen, terwijl de dame inmiddels instapte. Het paard schrikte evenwel en liep regelrecht de gracht in, zonder dat de koetsier het dier kon inhouden, met het gevolg dat paard en rijtuig te water geraakten en de dame verdronk. Kruixiiiigeu. Aan het het telefoonkantoor alhier zijn gedurende de maand Januari ontvangen 41 en verzonden 45 berichten, totaal behandeld 86 berichten. Ierseke. Op. het telegraafkantoor alhier zijn ontvangen 1076 en verzonden 326 stuks. In de spaarbank werd ingelegd ƒ573,17 in 49 posten en terugbetaald ƒ669,43. Er werden 7 nieuwe boek jes uitgereikt. De directeur der weesinriebting te Neerbosch heeft andermaal van iemand, die onbekend wenscht te blijven, eene gift ontvangen, groot ƒ3000, voor genoemd gesticht. De firma Little and Johnston, wier stoomsche pen varen tusschen Ter Neuzen en Londen (Theems), heeft het plan, met hare schepen de haven van Vlis- singen aan te doen. De stoomvaart-maatschappij Zeeland is met het toezicht op hare zaken belast. In sommige plaatsen worden zoogenaamde in fluenza kaneel-ulevellen verkocht. De kinderen van een geacht ingezetene van Breda gebruikten dergelijke ulevellen, die na korten tijd de tong met vergiftigd rood kleurden. BC.) Een gehuwd 28jarig remmer, wonende te Am sterdam, begaf zich Dinsdagavond op het terrein van het Centraalstation te Rotterdam. Hij wilde naar een gereed staanden goederentrein gaan, toen hij daar werd aangereden door een rangeerende locomotief, die hem op een rail wierp, tengevolge waarvan beide beenen zwaar werden gekwetst. In het Ziekenhuis werd hem terstond een been afgezet en het andere in gipsverband gelegd. De toestand is daardoor zorg wekkend. Het voorgevallene moet geheel aan ongeluk worden toegeschreven, aangezien de man, zooals hij zelf mede gedeeld heeft, door het licht van den locomotieflan taarn misleid is geworden en hij zonder het te weten reeds ter aarde werd geworpen. Een arbeider te Rijssen, Dinsdag met eenige anderen in de leemgroeve werkende, geraakte een- klaps onder het zand, dat op onverklaarbare wijze losraakte, bedolven. Hoewel onmiddellijk al het moge lijke tot zijne bevrijding gedaan werd, gelukte het slechts zijn lijk te voorschijn te brengen. Een dicht bij hem staande arbeider kon nog door een vluggen zijsprong zijn leven redden. Op 29 Januari 11. heeft de krijgsraad te Haar lem het vonnis uitgesproken in de zaak van den voortvluchtigen luitenant-kwartiermeester W. E. De H., van het 7de regiment infanterie, aangeklaagd van het verduisteren van hem toevertrouwde rijks- gelden en van desertie. Wegens het niet verschijnen na viermalen herhaalde oproeping, is genoemde offi cier vervallen verklaard van zijne militaire charge en gebannen buiten het grondgebied van den Staat. HaarlCt.) Uit een der Zaanlandsche gemeenten zond men aan de Zaanl. Ct. de volgende rekening, ingekomen bij den burgemeester. De schrijver dier rekening is p. m. 40 jaar oud. De ge meetente bet aanme laar 1 des zeeber volges op Gaaf gedeelte straat weeg te veer leegen van bij leef ver van zant in arbe loon in de steene bij te leeven p. dgulden daar bij Geeleef veer Naar men aan de Haarl. Ct. mededeelt, is Zaterdagnacht een poging gedaan om de olieslagerij »De Liefde", van den heer Prins, te Wormerveer, in de lucht te doen springen. Gelukkig is de aan leg tijdig ontdekt, en een zoo groot onheil voorkomen. De schuldigen zijn tot heden niet bekend, evenmin als de aanleiding tot dit bedrijf. De eigenaar heeft de fabriek doen stilstaan, totdat de daders ontdekt zullen zijn. Men meldt uit BaarnEene merkwaardige vangst werd dezer dagen door den jachtopziener van Eemnes gedaan. In de bosschen dwalende, zag hij een valk, bezig met het verslinden van een dood hert. Het roofdier had blijkbaar zich zóó te goed gedaan, dat het zich hij de nadering van den jacht opziener niet kon verwijderen en dus in diens handen viel. De roofvogel werd aan het station te Baarn verkocht. Te Groningen is het wolvee tegenwoordig zoo laag in prijs en het beste schapen vleesch zoo goed koop, dat het door de slagers voor 15 cent per */2 kilo verkocht wordt. Weinig zal het voorkomen wat thans gebeurt, namelijk, dat gewone nagelkaas duurder is dan schapenvleesch, en toch betaalt men voor de kaas 3 cent per J/2 kilo meer. Een twintigste van de 100,000 is ditmaal te beurt gevallen aan een schoenmaker, vader vau vijf kinderen, te Amsterdam.

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1