voor hem eene goede les om niet langer zijn be trouwen op menschen te stellen. Ziende op de ver houding van Saul tot David en van Absalom tot dezen, op die van de Apostelen tot Jezus toen hij gekruisigd werd en van Alexander den kopersmid tot Paulus, had spr. zich nog kunnen opmaken om in het bedehuis optetreden. Drie jaren had hij naar zijne overtuiging in de gemeente gewerkt, en thans doet men hem het verwijt, dat hij al dien tijd ge huicheld heeft en gelogen. Twee vrienden werden vervolgens uitgenoodigd de collecte te houden, waarvan de opbrengst als ge woonlijk zou bestemd worden, waarvoor het noodig was. (Vergissen we ons niet, dan was tot nutoe die opbrengst voor den voorganger.) Des middags waren minder nieuwsgierigen, doch meer gemeenteleden aan wezig; des avonds was het bezoek gering. 's-HeerenlioeK. Zondag 7 Februari, des na middags, zal ds. H. Snel, predikant alhier, zijne afscheidsrede houden. Kapelle. In plaats van wijlen mr. B. V. Van der Bilt is door kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente alhier tot kerkelijk ontvanger benoemd de heer W. J. Van Dam. De Nederlandsche Hervormde kerk met haar meer dan twee millioen leden heeft geen eigen ge bouw voor de vergaderingen van haar besturen en tot veilige berging van haar belangrijke kostbare archieven, waaronder de autografen der Synode, te Dordrecht in 1618/19 gehouden, en die van den be roemden Statenbijbel. Jaarlijks komt de Synode bijeen in een lokaal der Willemskerk te 's-Gravenhage, voor een matigen huurprijs haar door hh. kerkvoogden afgestaan. Wel is daar door haar een brandvrije kluis gebouwd tot berging van het oud archief, doch de "vochtigheid brengt groote schade aan. Ook is het vergaderlokaal laag van verdieping, slecht geventi leerd, kil en vochtig. Men kan een beschrijving daarvan lezen in het bekende geschrift, door dr. A. Kuyper bij het uitbreken der doleantie uitgegeven en waarin bij zijn verhoor voor de Synode schetst. De Synode besloot in haar laatste zitting tot het stichten van een eigen gebouw tot het houden harer vergaderingen en tot veilige berging van haar archie ven en boeken, en heeft daarvoor een geldleening uitgeschreven van 55,000, verdeeld in aandeelen van f 25, rentende 2 pet. 'sjaars en aflosbaar in 75 jaren. Kol ij implant. Op de lijst der schoolgaande kin deren van 6 tot 12 jaar den 1 Januari 1892 komen 242 namen voor. In het geheel gingen toen 302 leerlingen school, zoodat er 60 van 12 jaar en ouder waren. Bp vergelijking met de lijst door Burg. en Weth. van al de kinderen van genoemden leeftijd, met lo. Januari 11. in deze gemeente woonachtig, opgemaakt, blijkt, dat 7 kinderen van 612 jaar geen onderwijs ontvingen. Een dezer, in 1885 ge boren, is in Januari 11. school gekomeneen ander, ook van 1885, zal vermoedelijk van den zomer ko men een "meisje van 1885 is door zwakheid van geestvermogens ongeschikt voor het onderwijseen meisje van 1880 is doorloopend sukkelend, doch heeft het nog tot het derde leerjaar gebrachteen ander meisje van 1880 moet in het boerenbedrijf helpen en is in het vierde leeijaar geweesteen jongen van '80, die mede in het vierde leerjaar is geweest, blijft, om eene kleinigheid te verdienen, weg en een jongen van '80, die het niet verder dan het tweede leerjaar heeft kunnen brengen, blijft om te sprokkelen, om mossels te halen, maar meest uit onverschilligheid weg. Rechtszaken. Tegen den predikant ds. Gravemeier, vroeger te Oldeboorn, nu te Gorkum, is door het O. M. bij de rechtbank te Heerenveen geëischt f 25 boete, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf, wegens beleedi- ging van den burgemeester Smyfcer in eene open bare godsdienstoefening. Betreffende de behandeling dezer rechtszaak wordt aan de N. R. Ct. nog gemeld Op den 25sten October van het vorige jaar hield de genoemde predikant, naar Gorincbem beroepen, zijne afscheidsrede te Oldeboorn. Onder zijn gehoor bevond zich ook de burgemeester van Utingeradeel, de heer C. J. Van der Veen. Dezen sprak hij aan met de volgende woorden»Het ga u wel, burgemeester Van der Veen, u, met uwe vrouw en kinderen. Al kwaamt gij ook niet veel te dezer plaatse, in u vinden wij toch niet zoo'n ondeugenden burgemeester als in uw voorganger". Deze woorden kwamen den vorigen burgemeester, den heer A. G. Smyter, thans burgemeester van Opsterland, ter oore. Hij achtte zich door de uit drukking ^ondeugende burgemeester" beleedigd en diende een aanklacht tegen genoemden predikant in. De heer Gravemeier is niet ter rechtzitting ver schenen. Uit het overgelegd rapport blijkt, dat de commissaris van politie te Gorinchem hem tot twee malen toe over deze zaak heeft gehoord. De eerste maal verklaarde hij, dat hij zich onwillekeurig tot deze uitdrukking had laten vervoerenden tweeden keer verklaarde hij, dat het hem ten zeerste bevreemdde, dat men in het woord ondeugend" eene beleediging had gezien. Bovendien had hij aan het slot van zijne rede nog gezegd: Wanneer ik iemand mocht heb ben gegriefd, dan verzoek ik hem, mij dat te willen vergeven, gelijk ik ieder van harte vergeef". De substituut-officier van justitie, jhr. mr. Calkoen, zeide, dat men bij het verlaten van een plaats in den regel vooral denkt aan het goede, dat men heeft ondervonden en daarvan dan zoo vervuld is, dat men het kwade vergeet. Hier was dit anders en vooral in een predikant, die geroepen is de verkondiger van verdraagzaamheid en christelijke liefde te zijn, is het te laken, dat hij zich zoozeer laat vervoeren, dat hij den eerbied, die ieder verschuldigd is aan 't wettig gezag, uit het oog verliest. Spreker achtte de gebe zigde uitdrukking wel degelijk beleedigend voorden voormaligen burgemeester van Utingeradeel en vor derde bovengenoemde veroordeeling van den aange klaagde. In de zitting van het gerechtshof te Leeuwarden is de vorige week in hooger beroep behandeld de zaak van G. Zwart, koopman in galanterieën en ijzerwaren te Gorredijk, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld wegens het in het openbaar bij ge schrifte aanbieden van middelen tot het plegen van een strafbaar feit. Wij deelden deze zaak vroeger mede en herinneren slechts dat zij betreft eene door beklaagde in het Friesch Volksblad geplaatste advertentie met het opschrift »Stroopers", waarbij hij aankondigt, dat bij hem onder anderen onbreekbaar hazenstrikkendraad steeds voorhanden is. De advocaat-generaal, jhr. mr. F. Van Panhuijs, kon zich met het vonnis der rechtbank, wat betreft de schuldigverklaring van beklaagde, wel vereenigen, maar niet met de opgelegde straf, en eischte eene gevangenisstraf van 7 dagen. De verdediger, mr. P. J. Troelstra, concludeerde dat het Hof het feit niet als strafbaar zou beschou wen en beklaagde vrijspreken of ontslaan van rechts vervolging subsidiair, dat het Hof deze zaak niet afzonderlijk zal straffen, maar te gelijk met het feit, waarvoor beklaagde te Heerenveen is veroordeeld. Het Hof besliste, dat de wet zich verzet tegen voeging der beide strafzaken, omdat dit alleen kan geschieden gedurende de gerechtelijke instructie of tijdens de behandeling in eersten aanleg voor de rechtbanken bevestigde het vonnis. Daarna werd behandeld het hooger beroep tegen het vonnis der rechtbank te Heerenveen, waarbij G. Zter zake gelijke advertentie in De Klok is veroordeeld tot f 150 boete of 1 maand hechtenis. Het Hof bevestigde ook dit vonnis, met uitzon dering der opgelegde straf, en bepaalde die op 25 boet* of 7 dagen hechtenis. Gemengde Berichten. In den laten avond van Zaterdag jl., omstreeks 10 '/4 uur, heeft er aan den Havendyk op den weg naar Wilhelminadorp weder eens eene aanranding plaats gehad van een rustig ingezetene uit Goes, die daar met zijn meisje passeerde. Een zestal jongens, allen uit den Wilhelminapolder, hebben hem ge slagen en geschopt, tegenover welke overmacht hjj weerloos was. De politie, daarmede in kennis gesteld, is de da ders reeds op 't spoor. Heden werd door de politie alhier proces-verhaal opgemaakt tegen een verkooper van sterkedrank in het klein (gecomb. bedrijf), die een aangebroken en niet gesloten flesch drank verkocht. Oudelande. Donderdag hield de vereeniging »Land en tuinbouwbelang" hare algemeene hijeen- komst. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat waren ingeleverd 1597 musschen met inbegrip van kraaien, eksters, duiven en mollendit aantal was 667 minder dan in 1890. De meeste musschen waren ingeleverd door J. De Jager Gz., nameniijk 423, of 335 boven het ver- eisckte getal. Deze was nu vrij van contributie en ontving de daartoe uitgeloofde premie van ƒ3. De heer De Jager heeft nu 3 achtereenvolgende jaren de meeste musschen ingebracht. Er werd besloten voor het jaar 1892 weder een premie van ƒ3 uitteloven voor den hoogsten in brenger. Tot hoofdman werd in plaats van den heer H. A. Mol, die voor zijne herbenoeming bedankte gekozen de heer J. De Jager Wz. en tot 2en com missaris herbenoemd de heer Joh. Meijers. De ver gadering werd door 17 van de 23 leden bijgewoond. Wolfertsdijk. Vrijdagavond hielden de leden van het musschengilde alhier hunne gewone jaar vergadering waarin 31 leden van de 50 waren op gekomen. Uit het verslag van de beide boekhouders bleek, dat, alles tot musschen herleid, waren inge bracht 2606 stuks, waarvan de hoogste inbrenger was, J. West veer, met 550 stuks of 520 boven zijn aanslag, waarom hij tot Koning werd geproclameerd. De penningmeester deed rekening en verantwoording waaruit bleek, dat er was ontvangen 72,19 en uitgegeven 26,28, zoodat er een goed slot was van /"45,91]/2. Na afloop der vergadering bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Wolfertsdïjk. Zaterdagmiddag vergaderden de leden der weegbruggen alhier in de herberg bij P. Jonker. Uit het verslag van den secretaris-ontvanger bleek, dat in het afgeloopen jaar op de weegbrug aan het Wolfertsdijksche veer was gewogen 183320 kilo ajuin, 1078 kilo mest, 18085 kilo graan, 27564 kilo pulp, 4498 kilo hooi, 39782 kilo stroo, 756185 kilo suikerpeen, 38632 kilo aardappels, 14905 kilo vee of 31 stuks, te zamen 1.084.049 kilo. Hiervoor was ontvangen 130,05 weegloon; makende met de 98,55 ^2 goed slot van het vorige jaar, eene ontvangst van 228,61. De uitgaven bedroegen 60,30. Op de weegbrug aan de Piet was gewogen9111 kilo of 22 stuks vee, 6411 kilo paardepeen, 416 kilo wol, 8582 kilo ajuin, 687 kilo steenkolen, 1481954 kilo suikerpeen, te zamen 1.507.111 kilo. Hiervoor Was ontvangen 154,52 72 weegloon; makende met de f 63,44 goed slot van het vorige jaar, eene totale ontvangst van 217,96 1/z. De uitgaven be droegen 71,73'/2. De gezamenlijke ontvangsten bedroegen alzoo 446,57 de uitgaven 132,031/J zoodat er in kas was 314,54. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene steramen goedgevonden om de beide wegers, wegens het ongunstige jaar, elk eene gratificatie van 10 uit te reiken, waarna aan de aandeelhouders werd uitgekeerd gezamenlijk 185, of ƒ5 per aandeel van 50. Er bleef na aftrek van een en ander in kas 109,54 of f 63,31 voor die aan het veer en 46,23 voor die aan de Piet. De beide aftredende bestuursleden, G. De Jager en M. De Kater, werden herkozen. Een voorstel om het weegloon van hooi en stroo van 0,20 op 0,15 terug te brengen, werd met algemeene stemmen aangenomen. 's-]fcerenhoek. Door een ondernemend am bachtsman alhier is naar een geschikt terrein in deze gemeente uitgezien om daarop eene stoomhout- zagerij op te richten. IVIiddellmrg. Gisteravond kregen de buren G. en K., wonende in eenzelfde huis op het Koorkerk hof twist, welke zoo hoog liep dat de een den ander gevaarlijk verwondde. Na aan het politiebureau door 2 doctoren te zijn verbonden, is de verwonde naar het gasthuis overgebracht. Tegen den dader is pro ces-verbaal opgemaakt. - De dagmailboot ^Nederland" ligt voor de Nieuwesluis te Vlissingen, vermoedelijk met defect aan de machine. Sleepbooten zijn daarheen vertrokken. Hoe stout tegenwoordig de bedelaars in Fries land optreden, ondervond Vrijdag de heer S. te Oudega. Een jongeling van pl. m. 20 jaren kwam aan zijne deur en vroeg een aalmoes. Naar het schijnt verveelde het den jongen man wat lang te moeten wachten, toen de aalmoes niet spoedig kwam werd hij kwaad, nam steenen en wierp de ruiten in de woning van den heer S. in. Na zijn kwaad heid gekoeld te hebben op deze wijze, ging hij aan den haal, doch werd door een politieagent achter haald, die proces-verbaal tegen hem opmaakte. Te Lemmer had Donderdag een wedstrijd op schaatsen plaats, waartoe de deelnemers met een bootje naar het terrein werden vervoerd. Op de Heerengracht bij de Oude Spiegelstraat te Amsterdam, werd Woensdagmiddag aan een kas siersknecht eene portefeuille met ƒ13,000 ontrukt. De dief werd op de Keizersgracht bij de Berenstraat gevat. Donderdagochtend trouwden te Amsterdam ten stadhuize een 74jarige bruigom en eene 83jarige bruid, in tegenwoordigheid van hun kinderen en kleinkinderen. Uit Zevenaar wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Bij een bierhuishouder in deze gemeente trad dezer dagen een man binnen, die daar 45 cent verteerde, zonder in staat te zijn te kunnen betalen. Zijn hor loge werd in pand gegeven en genomen. Den vol genden morgen trad een arbeider binnen, zich voor gevende zijn broeder te zijn, betaalde de 45 cent en bestelde een borrel. De kastelein, hoewel geen vergunning hebbende, gaf die, waarna de arbeider zich hekend maakte als rijksveldwachter en proces verbaal opmaakte wegens verkoop van sterkedrank zonder vergunning en het houden van een pandjes huis. Dezer dagen had te Echt, in Limburg, een voorval plaats, dat zonder kwade bedoeling slechte gevolgen had kunnen hebben. J. M. gaat met zijn lange pijp naar een buur man; even daar zijnde, klopt hij de asch uit zijn pijp en schudt in den grooten pijpekop, waarin nog eenig vuur is gebleven, een pakje buskruit. Het buskruit springt en vliegt den buurman in het aan gezicht, waardoor het, vooral de neus, deerlijk ge schroeid werd. Ware het vuur iets hooger gespron gen, dan zou de buurman voor altijd het gebruik zijner oogen hebben moeten missen. Weder een lesje voor anderen, die veel te lichtvaardig met dit goed omgaan. Bij een boer op Tessel, die veel kippen hield, verdwenen in weinige dagen ongeveer een dozijn hoenders uit de hokken. Eens zag men de kat des huizes smakelijk aan een hoenderbout zitten kluiven. Toen dacht men 't raadsel opgelost. Poes was de schuldige. Zij werd in een zak gedaan om hare mis daden onder water te boeten. Juist wilde de ver ontwaardigde landman de straf voltrekken, toen hij een kip angstig hoorde roepen. Aanstonds werd onderzocht wat er aan haperde en bleek het dat een hermelijn een hoentje te pakken had en bezig was het bloed uit te zuigen. Terstond werd de onschuldige poes in vrijheid gesteld en een ratte- klem nabij het hoenderhok geplaatst. Reeds den volgenden dag werd daarin de ware booswicht ge snapt, die het natuurlijk met den dood boette. De advertentie uit de Bred. Ct. (Mevrouw Juffrouw), die ook wij dezer dagen overnamen, was een mystificatie, waarvan de Bredasche ongelukkig de dupe was. Om uit den tuin wormen, meikevers en andere insecten te verdrijven, behoeft men er slechts één of twee okkernoteboomen in te planten. De scherpe reuk van de bladeren doet al dat goedje verdwijnen. (R. N Het is thans gebleken, dat de man, die naar het heette dezer dagen te Utrecht op den zolder van een tuinhuisje, tengevolge van koude en gebrek zou zijn overleden, niettegenstaande hij over een kapitaal tje van ƒ50.000 had te beschikken, niet dood, maar nog frisch en gezond is en zijne gewone bezigheden verricht. Dat de heide erfgenamen, die zich Woensdagavond bij de politie, omtrent hetgeen er met hun erf- oompje was voorgevallen, kwamen informeeren, na het vernemen dat deze frisch en gezond was, teleur gesteld de reis aanvaardden, laat zich begrijpen. Nauwelijks is de in den laatsten tijd bekend ge worden Duivelsboeker W. te Amsterdam door zijne erfenis van ƒ17,000 heen, of een nieuw buitenkansje een erfenisje van ƒ6000, viel hem ten deel. Tenzij hij in de dagen na zijne kortstondige weelde pijnlijke ervaringen van de zijde der door hem beweldadig- den, vanwege de ondankbaarheid, mocht hebben op gedaan, kan het wel weer voor een paar weken Luilekkerland zijn in dien Duivelshoek. Te Rozendaal hebben de bakkers het brood met 1 cent en de slagers het vleesch met 5 cent per kilogram afgeslagen. Te Rotterdam heeft zich een geval van pokken voorgedaan b'j een 27jarig rondreizend koopman, tijdelijk daar verblijf houdende. Ook te Zieriksee deed zich een geval voor. Daar was de aangetaste een N.-Brabantsche venter van postpapier. In het Leger des Heils" te Breda ging het dezer dagen hard toeschier iederen avond werd er gevochten. De aanleiding is, dat een vrouwspersoon, die vroeger een openbaar ergerljjk leven heeft geleid, nu op het platvorm predikt, openlijk zich beschuldigt van een schuldig leven en dan uitroept»ach, komt allen tot mijwaarbij zij met theatrale vertooning hare armen uitspreidt. Eenige korporaals van het 6e regiment kregen hierdoor een hoesthui, waarover een sergeant zich verontwaardigd toonde, en daar waren de poppen aan het dansen. Slechts met groote moeite en geweld kon de orde door de rijks- en gemeentepolitie worden hersteld. Het gevolg J is, dat kolonel Lanzing, van het 6e reg., het bevel heeft gegeven, dat voortaan een adjudant de vergaderingen van het heilsleger" zal bijwonen om vechtpartijen tusschen sergeants en korporaals te voorkomen. Waarschijnlijk door te haastigen spoed om op zijn post te komen, had een wisselwachter te Dor drecht het ongeluk te vallen, waardoor hij onder den trein geraakte. Hij had evenwel de tegenwoordigheid van geest om stil tusschen de rails te blijven liggen, met het gelukkig gevolg, dat hij nu slechts aan den voet gewond werd. Men schrijft uit WaalwijkGelijk te voorzien was, oefenen de hooge prijzen van het hooi nu reeds in de Langstraat grooten invloed uit op de verhuring van de landerijen voor het volgende seizoen. Er zijn landeigenaren, welk 1/2 a 1/4 meer vragen dan ver leden jaar. Een meisje te Wilp werd in drie weken tjjds vrouw, moeder en weduwe 1 Op last van den officier van justitie "te Dor drecht is Vrijdagmiddag A. De Sn., gewezen ijzer werker in de fabriek van den heer J. H. Cappelle te Bolnes, gevankelijk naar Dordrecht overgebracht, als beschuldigd van valsche guldens te hebben ver vaardigd en in omloop gebracht. Vijf getuigen hebben reeds verklaringen in zijn nadeel afgelegd. Wat een waarzegster al niet kan teweegbren gen Eene vrouw, woonachtig te Amsterdam, die zich met de »kunst" van waarzeggen afgeeft, had aan een persoon wijsgemaakt, dat zijn vrouw van plan was heimelijk haar inboedel te laten vervoeren. De man, daaraan geloof slaande, wilde zijn echtge- noote vóór zijn, en nam een drietal kruiers aan, om den inboedel uit de Lange Leidschedwarsstraat over te brengen naar den zolder van de woning der waar zegster, die hem daartoe permissie had gegeven. Daar aangekomen, werd hij door zijn vrouw, die inmiddels gewaarschuwd was, afgewacht. Tableau - Men schrijft aan De Maasbode: Dat het spreken der vogels niet altijd aangenaam is en wel eens nadeelige gevolgen kan hebben, moest iemand dezer dagen ondervinden. Een oud, deftig heer heeft tot zijn genoegen een raaf leeren sjrreken, waarin hij uitstekend geslaagd is. Hij heeft tot gewoonte, bij het binnenkomen of heengaan een soort van kuch'met den uitroep hm! hm te doen hoorendit vooral doet de raaf hem meesterlijk na. Dezer dagen reed de oude heer met zijn echtge- noote naar elders. Nauwelijks waren zij vertrokken, of de kantoorklerk begaf zich van het aangrenzende kantoor naar de binnenkamer en opende daar het schrijfbureau. Terwijl hij bezig was de papieren enz. van zijn patroon te doorsnuffelen, hoort hij op eens den kuch hm hmBijna dood van schrik ziet hij om en ontdekt niemand. Nu was het voor den man niet meer mogelijk staande te blijven, hij voelde den vloer onder de voeten wegzinken en zakte ineen. Nu maakte de raaf, die onder de tafel, waarover een lang kleed hing, verscholen was, een verschrikkelijk misbaar, waarop een der dienstmeiden, binnengesneld, den klerk uitgestrekt op den vloer zag liggen, bijna geen teekenen van leven meer gevend. Met behulp van de tweede meid werd hij op de canapé gelegd de geroepen geneesheer constateerde een aanval van beroerte. Men kan zich den schrik der inmiddels terugge komen lieden verbeelden, toen zij hun klerk daar uitgestrekt zagen liggen, bijgestaan door den dokter en het dienstpersoneel, de schrijfbureau geopend, brieven, papieren enz. door elkander en op den grond verspreid. Met veel zorg werd door den patroon aan de echtgenoote van den lijdenden man kennis gegeven, die ook spoedig toesnelde, en haar man thuis ver langde, waaraan in den loop van den avond per rijtuig voldaan werd. Om de houtjes, in de »Toevlucht voor dak- loozen" te Amsterdam gemaakt, aan de gegoede burgerij te slijten en daarbij tevens propaganda voor de zaak te maken, laat men de dakloozen, die de kar met houtjes begeleiden, een heele reclame uit schreeuwen èn voor de houtjes èn voor het Heilsleger. Zoo hard als hij kan schreeuwt een der gewezen dakloozen ongeveer het volgende Koopt, menschen, koopt de houtjes, door de dakloozen vervaardigd tot hun eigen voordeel, zij krijgen de centen, die ze opbrengen, zelf in den zak." Tot zoo ver reclame voor de dakloozen, maar dan volgt, als aanprijzing van het Heilsleger," het volgende a>Niet tot voor deel van het »Heilsleger," door de bemoeiingen waar van de arme stumpers, die geen thuis hebben, waar zij een schuilplaats kunnen vinden in de koude nachten, een dak boven hun hoofd kregen, maar ten bate van de ongelukkigen, zoo mild bedeeld door de mannen van het Heilsleger," worden deze houtjes zeer goedkoop verkocht." Intusschen wekt die verkoop van houtjes heelwat verontwaardiging bij de venters van hout en turf, die zich in hun bedrijf benadeeld rekenen en in lang niet malscbe termen dit den Heilssoldaten" onder het oog trachten te brengen. Als alle lieflijke wenschen aan het adres van die »gemeene concur renten", zooals zij ze noemen, vervuld werden, schoot er niet veel voor de Heilssoldaten" en dakloozen over. Blijkbaar trekken de laatsten zich hier niets van aan, laten zich kalm uitschelden en blijven rustig voortgaan hun waar aan den man te brengen. Echo.J

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2