1892 N°. 14. Dinsdag 2 Februari. 79ste jaargang. treedt buiten werking Grondbelasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën. is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 0 uren op den dag der uitgave. Het op 23 Januari 1892 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunst-vegen in deze provinoie met middernacht tasschen den 31 Januari en 1 Februari 1892. Giea, den 30 Januari 1892. De Burgemee9trr van Goes, J. G. d. "W. HAMER. Ter secretarie van de gemeente zal gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceeleu voor de in deze gemeente J)e verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernieti ging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften kunnen binnen, dertig dagen na heden op ongezcgeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie worden ingediend. Goes, den 1 Februari 1892. De Burgemeester van Goes, J. G. d. "W. HAMER. GOES, 1 Februari 1892. - Ofschoon ook in cle gemeente Goes een be trekkelijk groot aantal lijders aan influenza worden aangetroffen, zoo was deze ziekte tot nog toe zonder invloed op het sterftecijfer. Dit toch bedroeg in Januari van dit jaar, op eene bevolking van ruim 6500 zielen, 14 tegen 15 in Januari 1891. Van de overledenen in Januari 1892 waren 6 boven de 70 jaren, 3 tusschen 5070 2 10—50 2 1—10 1 beneden het jaar. In Januari 1891 waren deze getallen precies dezelfde met uitzondering van de rubriek 5070 jaren, waar van er in 1891 een sterfgeval meer voorkwam. De geboorten overtroffen in de nu afgeloopen maand de sterfgevallen met 7 eu bedroegen dus 21. Door het bestuur van de afdeeling Heinkens- zand der »Maatsch. van landbouw en veeteelt" is bepaald, dat de tentoonstelling van zaai granen enz. zal gehouden worden op Dinsdag 16 Febr. a. s. in »de Prins van Oranje" te Goes. Aangezien de mededinging alleen openstaat voor leden der maatsch. en aan de leden der afdeeling een uitvoerig programma is toegezonden, meenen wij met deze eenvoudige vermelding te kunnen volstaan. De heer A. J. Marcusse, volontair ten bureele van politie te Goes* is op 1 Feb. 1892 be noemd tot inspecteur van politie te Katwijk a./d. Rijn. Bij de door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden examens voor klerk-telegrafist 3e klasse zijn o. a. geslaagd de surnumerairs N. De Blank en J. A. G. 111 - m a n n beiden te Goes, De heer N. De Blank is met ingang van heden overgeplaatst naar Maastricht. Middelburg. Ged. Staten hebben de verkie zing van twee leden der Staten in de districten Middelburg en Goes bepaald op Maandag 22 Februari en herstemming zoo noodig op Maandag 7 Maart. Benoemd tot secretaris van den militieraad in Zeeland dhr. A. Hammacher, ambtenaar ter provinciale griffie te Middelburg en zulks ter vervanging van dhr. D. Van de Kreke, overleden. Kapelle. In plaats van wijlen dhr. Th. de Klerk, is door den gemeenteraad alhier tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd dhr. M. Nie- wenhuize. In plaats van wijlen den heer Jan Op 't Hof heeft het Burgerlijk- of Algemeen Armbestuur te WolfcrtsdijK den 29 Januari jl. den heer J. P. Van Wel tot Voorzitter benoemd. Onder hen, die in het aanstaande voorjaar uit Indië zouden repatriëeren noemt men ook het lid der Algemeene Rekenkamer H. K. J. Van den B u s s c h e. Het centraal bureau van het telephoon- n e t te Middelburg wordt met ingang van heden roor het verkeer geopend. Bij Kon. besluit is met 16 Febr. a. s. benoemd tot commies der posteryen 4e kl. B. Boogaart, thans surn. der posterijen. De ArnJi. Ct. schrijft Zooals reeds meermalen is opgemerkt en door his torische aanhalingen werd gestaafd, is de Griep eene aloude ziekte. Een onzer medewerkers voert een getuigenis aan, dat alle andere in oudheid overtreft. De letterkundige Nathan ben Jechiel uit Rome maakt in zijn Chaldeeuwsch-Hebreeuwsch woorden boek, in 1001 vervaardigd, van dit woord melding en verklaart het met dezelfde beteekenis, die men hij de griepziekte waarneemt, nl. verslapping en op zwelling door de slijm en speeksel. Dr. P. J. Hollmann deelt in het Handelsblad mede, dat de influenza niet bestand schijnt tegen Stokholmer teer. Dagelijks een lepel versche Stokholmer teer, even verwarmd, is voldoende om die dampen door het vertrek te verspreiden. Aan het Utrec/itsch Dagblad wordt medege deeld, dat de onlangs te Berlijn door de geneesheeren Pfeiffer en Canon gelijktijdig ontdekte influenza- bacil ook te Utrecht hij influenza-lijders is gevon den. Praeparaten en reincultures zullen in een ver gadering van de afdeeling Utrecht der Nederlandscbe Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde door prof. Spranck worden vertoond. Uit Dordrecht wordt aan de N. Rott. Ct. ge meld In de Dordtsche dagbladen van Donderdag komt een ingezonden stuk voor, waarin de veronderstel ling wordt uitgesproken, dat de prairie-flower, die den patiënten door S e q u a h 's avonds wordt toe gediend, een groote hoeveelheid cocaïne bevat. Dit bestanddeel der medicijn zou, volgens inzender, veroorzaken de schijnbaar snelle genezing. In hooge mate is Sequah hierover verbolgen. Reeds in de dien middag gehouden, doch weinig bezochte séance heeft hij dat aan het publiek medegedeeld. Ook des avonds weidde hij erover uit. Het feit, dat aanleiding heeft gegeven tot het publiek maken van inzenders vermoeden, berust alleen hierop. Dokter Doeff heeft voor een particulieren patient van hem een dosis 400 milligram cocaïne gekocht bij den apotheker Sillevis, alhier. Sequah heeft zich nu tot dezen apotheker gewend met de vraag, wien hij het geheim van zijn beroep heeft verklapt. Deze echter heeft gezegd, zich te hoog te achten dan dat hij aan Davenport eenige inlich tingen dienaangaande zou verschaffen. Sequah zeide ongeveer»Ik ben geen gezant Gods zooals een zekere predikant u deze week zeideik hen slechts een gewoon mensch, die u vraagt te ge- looven wat ik u zeg. En daar ik niet wil, dat onge- teekende geschriften daaraan afbreuk doen, deel ik u mede dat ik geen eten zal verschaffen aan arme menschen en geen medicijnen, indien de inzender van het stuk zich niet vóór Maandag aan mij bekend maakt en in het publiek excuus verzoekt voor het geen hij heeft gedaan De armen zullen er onder lijden, dat smart mij meer dan gij kunt gelooven, maar een andere weg staat voor mij niet open." De patiënten, die daarna behandeld werden, kregen, ten bewijze dat geen cocaïne in de prairie-flower de genezing bracht, geen medicijnen te slikken. Er heerschte buitengewone geestdrift onder het publiek. Ook Davenport was zeer geagiteerd. Onder de vroolijke tonen der muziek had Zater dagmiddag het diner plaats, door Sequah aan 100 kinderen (jongens en meisjes) toegezegd. Zij kregen aardappelen, prinsesseboonen en bietstuk, en als dessert kabinetpudding en een sinaasappel. Voorts kreeg ieder kind een dubbeltje en een glas melk. Natuurlijk waren de dankbare kinderen zeer opge togen. Zij zongen een geheele rij vaderlandsche liederen. Sequah deelde mede, dat hij, hoewel hij de maaltijden zal staken, toch a. s. Zaterdag weder 100 andere kinderen zal onthalen. In de avondséance van Zaterdag weerlegde Sequah nog eens de beschuldiging als zou het groote glas, dat hij den patiënten voor de behandeling toedient, eene oplossing van cocaïne bevatten. De onbekende, die dit in de plaatselijke bladen schreef, heeft hem zooals trouwens te verwachten was nog niet zijne excuses gemaakten dientengevolge zullen de maal tijden nu voorloopig gestaakt worden. Alleen mogen a. s. Zaterdag nog eens een 50tal kinderen komen dat zoo ze'de hij kan ik niet laten. De patient, dien hij vervolgens onderhanden nam, kreeg de »prairiebloem" niet vóór, maar na de be handeling en ontving nog f 10 bovendien. Toen Sequah zich daarop naar de apotheek begaf, die tegenwoordig in eene der kleedkamers staat, werd hij door het publiek in letterlijken zin op de handen gedragen". Zonder het strenge toezicht der politie zou men na afloop der séance ongetwijfeld zijne paarden hebben afgespannen de opwinding van het publiek had het toppunt bereikt. De politie, die in deze dagen eene zware taak heeft, van welke zij zich met groot be leid kwijt, wist echter de gemoederen tot kalmte te brengen. Naar het DM. v. Z.-H. verneemt, zullen de directeuren bij poster ij en en telegra ph i e nog in dit jaar de bezoldigingen erlangen, die ten gevolge van de jongste reorganisatie bij die dienstvakken aan hun kantoren verbonden zijn. Men schrijft uit Rozen daal aan de N. R. Ct..- Het gerechtelijk onderzoek in zake de knoeie rijen (om niet van vele soorten diefstallen te spreken) aan de gemeente-gasfabriek alhier wordt blijkbaar met den noodigen ijver voortgezet, en er wordt algemeen beweerd dat deze zaak voor menigeen nogal een onaangenamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriek, oudste zoon van onzen méér dan tachtigjarigen burgemeester, bevindt zich nog altijd in arrest, en de aan het licht gekomen feiten moeten zóó ernstig tegen hem getuigen, dat er van terugkomen vooreerst wel geen sprake zal zijn. De openbare meening uit zich nogal scherp over de bijzondere gas-commissie, waarin de beide wet houders reeds jaren lang zitting hebben. Wat nu ontdekt is, werd reeds lang door iedereen vermoed alléén de wethouders zagen niets, totdat nu ongeveer drie maanden geleden de gas-commissie werd aange vuld door een jong raadslid, die naar het blijkt méér doorzicht of minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozendaal jaar lijks een verlies op van pl. m. 2000, hoewel het gas met 9 cent betaald wordt. - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Rij kspostspaarbank heeft de heer P. J. F. Du Bois, hoofdcommies ter directie dier Bank, een gedenkschrift het licht doen zien, waarin de schrijver in het kort de geschiedenis der Rijkspostspaarbank nagaat, en dan met het oog op de aangekondigde herziening der Spaarbank met eenige wenschen ter overweging geeft om de grenzen van geldbelegging van die nuttige instelling niet langer te bepalen tot nationale schuldsoorten, maar uit te breiden tot de fondsen der beide binnenlandsche groote spoorwegen. Voorts behandelt de heer Du Bois de quaestie der rentbetaling aan de inleggers of het te beleggen kapitaal wel onbeperkt mag zijnde quaestie der terugbetaling, der beslaglegging op belegde gelden en tal van andere belangrijke vragen meer, die zeer zeker de beschouwing overwaard zijn. De Minister van Oorlog noodigt militie- plichtigen voor de lichting van 1892, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wenschen te komen voor eene opleiding tot vesting telegrafist, zoomede diegenen hunner, die tot milicien- opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daarvan te doen blijken, door zich vóór 1 April 1892 schriftelijk tot het depart, van Oorlog te wenden. Het krankzinnigengesticht te Loos duinen, op te richten door de Vereeniging tot verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal bestaan uit tien paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstge bouwen. Er mogen niet meer dan 500 krankzinnigen, 250 mannen en 250 vrouwen, verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt aan ten minste drie geneeskundigen opge dragen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, moet aan tenminste één, zoolang het aantal verpleegden meer dan 200 maar niet meer dan 350 bedraagt, aan tenminste twee genees kundigen de geneeskundige behandeling zijn opge dragen. Br heerscht naar ik bemerk zoo meldt d/a briefschrijver uit de Hofstad aan de Arnh. Ct. groote beweging onder het steeds toenemend ras der postzegelverzamelaars. Geen afge stempelde postzegel op een slingerend couvert is hun heilig, want bet zeggen gaat, dat de pas inge voerde zegels met het borstbeeld van de Koningin, omdat ze zoo leelijk zijn, spoedig zullen vervangen worden, waardoor ze, niettegenstaande die leelijkheid, eene groote waarde zullen krijgen. Nu, leelijk zijn de nieuwe postzegels, en dwaas is het zeker dat men behalve haar eigen portret in het Koninginne- kopje nog drie andere gezichten kan ontdekken, maar de leelijkheid is op dit gebied nog geen reden tot intrekking en vervanging, Wij hebben twintig jaren lang 't met de laatste postzegels van Willem III moeten doen, schoon die niet minder leelijk waren dan de tegenwoordige. Met een kleine variant past hier het bekende gezegdeUien ne dure comme le laid. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond tor bestrijding van overdreven Zon dagsrust op het gebied van post- en telegram verkeer is aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een adres gericht, waarin wordt ge wezen op de groote belemmering en storing, die de dienstbeperking op de 3 Kerstdagen van 1891 in het post- en telegraafverkeer heeft teweeggebracht, en hoe, uit bijna alle oorden des lands, klachten over het schadelijke, het onhoudbare van zulk een toestand zijn gerezen en openbaar gemaakt. De Bond verzoekt den minister ten slotte, bet daarheen te willen leiden, dat er voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en feestdagen, in dien zin namelijk, dat de dienst op feestdagen uitbreiding erlange, vooral op die christelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning en viering valt af te dingen, alsook daar, waar Zon- en feestdagen elkaar onmiddellijk of in eene zeer korte tijdsruimte op volgen eene wijziging, waarbij naar de meening van den Bond het algemeen belang zeer gebaat zoude zijn. De Prins van Oranje-prijs, door den Haarleinschen schaatsenrijder J. J. Eden te Cambridge gewonnen, is geen gouden beker, maar een zware, prachtig geslepen kristallen schaal, rustende in een keurig bewerkten, zwaar zilveren standaard, aan de voor- en achterzijde versierd met leeuwenkoppen en staande op vier massief zilveren leeuwenpooten. Aan de zijkanten zijn twee schilden aangebracht met inscriptie. Eerst dan kan men deze schaal als zijn eigendom rekenen, wanneer men haar driemaal achtereen met succes heeft verdedigd. Het rapport van den minister Ribot en het besluit van den president der Fransche republiek betreffende de inwerkingtreding van het nieuwe t a r i e f op 1 Februari behelst aangaande Neder land de mededeeling dat in beperkten zin eene overeenstemming is bereikt. De voortbrengselen uit Nederland zullen toegelaten worden tegen het mi nimum-tarief, en Nederland zal de Fransche voort brengselen toelaten op den voet als dien van andere staten. Voor de voortbrengselen uit de koloniën gelden dezelfde bepalingen. De beide staten hebben zich volledige vrijheid van handelen voorbehouden ten aanzien van den duur van dezen modus vivendi. Het gerucht, dat de heer Axel Holst ten ge volge van bloedverlies in 't militair hospitaal te Ba tavia overleden zou zijn, dat de ronde deed en alge meen als waar werd aangenomen, is gebleken onge grond te zijn. De toestand van den heer Holst is bevredigendofschoon door het bloedverlies eenigs- zins minder helder, bestaat geen de minste vrees voor zijn leven hoewel de wond aan den pols gevaar opleverde, is de ader met doorgesneden. Verbonden en gebonden ligt hij op zijn krib in de blokzaal van 't hospitaal, en heeft hij, om alle eventualiteiten te voorkomen, een wachter naast zich. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wat het kerkbriefje vermeldde is geschied de heer Groene weg is gisteren als gewoonlijk drie maal in het kerkgebouw der Oud-Gereformeerde ge meente alhier opgetreden. Naar men ons mededeelde heeft de voorzitter van de commissie voor den bouw der kerk aan de J. A. V. d. Goeskade verklaard, dat het kerkbestuur geene toestemming kon erlan gen om den voorganger den toegang tot het kerk gebouw te ontzeggen. Een half uur voor den aan vang der godsdienstoefening stapte deze dan ook naar het kerkgebouw, ontsloot dit en plaatste zich op den kansel. Het kerkbestuur schitterde door af wezigheid en er waren slechts enkele leden der ge meente daarentegen tal van nieuwsgierigen, die achter in de keik plaatsnamen of stonden te wach ten op wat er komen zou. De godsdienstoefening nam echter een zeer geregeld en kalm verloop. De heer Groeneweg las zelf, deed tevens dienst als voorzanger en koos daarna tot tekst ps. 23 vs. 4 en 5 »A1 ging ik ook in een dal der schaduwe des doods, ik zou geen kwaad vreezen, want Gij zijt met mijuw stok en uw staf, die vertroosten mij. Gij richt de tafel toe voor mijn aangezicht, te genover mijne tegenpartijders, Gij maakt mijn hoofd vet met olie, mijn beker is overvloeiende." Naar aanleiding van dezen tekst wees hij erop, dat hij in den strijd van het oogenblik de verdrukte partij was en dat het er sinds eenige maanden op toegelegd werd hem ten val te brengen. De nieuws bladen hadden vermeld, dat hij uit zijn ambt ont zet was, maar de kerkeraad kan hem niet ontzetten. Willen de leden van dien raad hem niet meer hooren, dat zij dan wegblijven, maar het kerkgenootschap of de gemeente is niet erkend en derhalve is er van ontzetten geen sprake. Het gebeurde was intusschen

Goessche Courant | 1892 | | pagina 1