Omtrent het optreden te Dordrecht van S e - quah op Dinsdagavond bevat de D. C. een uit voerig verslag, waarin weder melding wordt gemaakt van een paar rheumatieklijders, die, na afloop der bewerking, geen pijn meer gevoeldeu. Onder hen, die van nabij van de bewerking ge tuigen waren, was ook Jde predikant J. Eigeman, die verklaarde, dat, toen hij de twee menschen zag binnenkomen en hier behandelen, er een oogenblik kwam, dat hem een traan in de oogen sprong. Onze vriend Davenport gebruikt God als een staf in zijn hand om de menschen door zijne kracht en zijne hulp te genezen. Toch gaf spr. Davenport den raad, dat hij niet laag zou nederzien op onze doc toren onze doctoren kunnen niet alles. Wederkeerig zullen onze doctoren moeten erkennen, dat God aan dezen man gaven geschonken heeft, die zij niet ont vangen hebben. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat God Sequah's arbeid zou zegenen. Na ds. Eigeman's toespraak ontstond een oorver- doorend applaudissement. Sequah deelde nog aan het publiek mede, dat het geneeskundig bestuur van Zuid-Holland aan den Minister had verzocht, om hem naar Engeland terug te zenden. Hij zou nu naar de stad gaan waar die Minister woont, om den leeuw in zijn hol te be strijden. Door den minister van financiën is vastgesteld een nieuw formulier voor de quitantiën wegens nitkeering van gemeente-opcenten der per soneel© belasting. De quitantie, door den gemeente ontvanger op het formulier te stellen, moet enkel het over de maand uitgekeerde behelzen, met uit zondering echter van die wegens de uitkeering over December, welke, evenals tot dusver, het geheele bedrag moet aanwijzen, dat sedert het begin van het dienstjaar aan de gemeente is uitgekeerd. Hierbij worden de in kas aanwezige quitantiën van vorige maanden in betaling teruggegeven. De quitantiën, mits niet meer dan 10 bedragende, zijn vrij van zegelrecht. De beruchte parapluie-order van den minister van oorlog van het jaar 1872, waarbij het aan officieren verboden werd zich met een parapluie in het openbaar te vertoonen, wanneer zij in burnoe waren gekleed, is door den tegenwoordigen minister ingetrokken. De Wageningergewijd aan de belangen van Staat en Kerk", bevat het verhaal van een A m e - rikaansch walvischvanger, die door een walvisch werd ingeslokt en levend in diens maag werd teruggevonden. De man zag er uit of hij half gekooké was, en zijn vel had eene geheele verandering ondergaan, door het maagsap, waaraan het was blootgesteld. Hij had, zoo meldt het blad, in zijn zonderling verblijf lucht genoeg om te kunnen ademen, hoewel de hitte verschrik kelijk was. Slechts de wetenschap waar hij zich bevond en de vrees voor den hongerdood nb. in een maag die hem »tegengrijnsde", hadden hem zijn bewustzijn doen verliezen. Welk belang van Kerk of Staat bij dit verhaal betrokken is, zégt de Arnh. Ct., weten wij niet, maar wel meenen we te weten dat de keel van een walvisch zoo eng ig, dat slechts zeer kleine visschen erdoor kunnen. De uitslag der herstemming voor de Provin ciale Staten van N.-Holland in het hoofdkiesdistrict Amsterdam was, dat er werden uitgebracht 4906 geldige stemmen. Gekozen werden de liberale can didate^ de heeren professor Van Hamel met 2611 en A. Sassen met 2529 stemmen. De heer Hovy (anti-rev.) verkreeg er 2356 en de heer Tra- vaglino (R.-K.) 2171 stemmen. Het Engelsche geneeskundige blad de Lancet maakt melding van een middel tegen de in fluenza, van dr. Gerar, voorzitter van de British Medical Association. Dr. Gerar schrijft voor den patiënt om de twee of drie uren 30 gram dub bel koolzure soda te geven. Gebruikt men het middel eer men is aangetast, dan voorkomt het de ziekte. Verder wordt na gebruik de ziekte binnen 24 uur gestuit, ja zelfs gewoonlijk Tolgt dit resultaat al na 5 of 6 uren. De krachten van den lijder blijven gespaard en het herstel volgt spoedig. De ziekte laat bovendien geen sporen na. Het middel is bijna onfeilbaarbij de duizend ge vallen, volgens deze methode behandeld, werd geen enkel geval waargenomen, waarin het zijn werking miste. Voor de betrekking van bureel-ambte naar der 8e klasse bij den Pro v. Wa terstaat van Gelderland hebben zich 71 solli citanten aangemeld. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de gister gehouden zitting zijn aangenomen de verdere hoofdstukken der Staatsbegrooting. De Mi nister van Financiën bleef de afschaffing van den vleeschaccijns niet, zooals de heer Van der Breggen, allereerst noodzakelijk achten. De Minister van Oorlog bleef de volksweerbaarheid als den grondslag achten voor de defensie en dankte den heer Van de Putte, die het optreden van den heer Seyffardt gerecht vaardigd achtte. De Minister van Waterstaat heeft toegezegd een voorstel om de Rijkspostspaarbank dienstbaar te maken voor de inschrijvingen op het Grootboek. De Minister van Koloniën constateerde dat het ontslag van den Gouverneur van Atjeh was gegrond op een verschil met den Gouverneur-Gene raal omtrent zijn gedragslijn in Atjeh. De Gouver neur-Generaal wil de blokkade vooralsnog handhaven. De Kamer is daarna gescheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Ger. gem. te Middelburg (3e maal) ds. J. D. v. d. Velden te Maasland j bij de Ned. Herv. gem. te Kats (N.-Beveland), ds. Knottnerus te 's-Gravenpolderte Ierseke, ds. I. Montagne, predikant te Vlissingen en bij de Vrije Evang. gemeent° aldaar de heer J. Timmerman, cand. aan de opleidingsschool »Ons Verlangen" te Dordrecht. De heer Den Burger, predikant te Werkhoven, als zoodanig beroepen bij de Ned. Hervormde ge meente te 's-Heer Abtskerke, is, naar men ons meldt, overleden tengevolge van influenza. Ëllewoudsdijli. Alhier bevinden zich 98 kin deren tusschen 6 en 12 jaren, waarvan 84 hier en 8 elders de school bezoeken. Niet ter school komen dus 6 kinderen daaronder zijn er 3, die op toelating wachten, 1 dat lichaamsgebreken heeft, zoodat 2 kinderen zonder onderwijs rondloopen. Te Tolen is de openbare school gesloten wegens het heerschen der influenza onder het onderwijzers personeel. Middelburg-. De heer dr. H. Japikse heeft zijn ontslag genomen als leeraar in de wis- en natuur kunde aan school G (voor meisjes). Door den gouverneur van West-Indië is bij resolutie van 31 Dec. jl. benoemd tot predikant bij de Vereenigde Protestantsche gemeenten te Curasao de heer H. Snel, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te 's-Heerenhoek, die bereids zijn ontslag heeft gevraagd uit zijn tegenwoordig ambt. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. v. S., 19 j., J. d. B., ,23 j., W. v. B., 19 j., allen te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling ieder tot 2 maanden gev.straf. A. B., 14 j., te Vlake, wegens mishandeling tot ƒ5 of 5 dagen. C. Q., 25 j. en A. Q., 14 j., bei den te Vlake, wegens mishandeling de le tot 14, de 2e tot 7 dagen gev.straf. L. O., 20 j., te Baar land, wegens beleediging van een ambtenaar tot 8 of 6 dagen. J. v. H., 18 j., te Goes, wegens dief stal tot 7 dagen gev.straf.M. K., 55 j., teWol- fertsdijk, wegens diefstal tot 7 dagen gev.straf. J. R., 41 j., te Wolfertsdijk, wegens diefstal tot 14 dagen gev.straf. T. H., 14 j., te Kloe- tinge, wegens diefstal en opgeven van een valschen naam tot 1 maand gev.straf en f 3 of 3 dagen. M. V. d. H., 42 j., huisvr. van H. O. te Ierseke, wegens mishandeling tot 14 dagen gev.straf. M. W., 22 j., huisvr. van J. H. te Vlake, wegens mis handeling tot 14 dagen gev.straf. J. B., te Goes, wegens mishandeling tot 14 dagen gev.straf. P. Z., 17 j., te Heinkenszand, wegens overtreding dei- drankwet en wederspannigheid tot 7 dagen gev.straf. A. d. B., 49 j., vroeger te Nisse, thans gedeti neerd te Middelburg, wegens verduistering tot 9 maanden gev.straf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Vrijgesproken werdenC. V. d. B., 25 j., te Ierseke, beklaagd van diefstal en P. G., 20 j., te Goes, beklaagd van mishandeling. In zake H. G., 23 j., arbeider te 's-Heer Arends kerke, appellant van een vonnis van het kantonge recht te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 5 of 2 dagen hech ten's, is het hooger beroep ontvankelijk verklaard en met te niet-doening van het appèl, het vonnis waarvan is geappèlleerd, bevestigd met veroordeeling van den appèllant ook in de kosten van het hooger beroep. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Zieriksee, waarbij D. v. d. B., schipper te Viane (Ouwerkerk), tot twee jaar gev. straf werd veroordeeld wegens gebruik making van eene valsche quitantie. Het hof bepaalde dat de in voorloopige hechtenis doorgebrachte tijd in mindering der straf zal gebracht worden. Gemengde Berichten. De jongedoehtersvereeniging »Hebt de waar heid en den vrede lief" alhier herdacht Donderdag avond haar twintigjarig bestaan. Bij de zes jonge- dochters, die destijds devereeniging tot stand brachten, is er eene, die onafgebroken niet alleen lid was, maar die op eenige weken na, altijd het voorzitter schap waarnam. De vereeniging, die thans 21 leden telt, mag met voldoening op baar twintigjarig tijdvak terugzien, omdat zij hare bijeenkomsten wijdde aan het maken van kleeren voor minder bedeelde natuur- genootenhaar arbeid wordt door bijdragen van begunstigsters gesteund. Het bestuur is samengesteld uit de dames A. Fraanje presidente, M. Lemain secretaresse en A. Wessel penningmeesteresse. Het musschengilde alhier hield gisteravond in »de Prins van Oranje" zijne tweede jaarvergade ring. Het vorige jaar telde de vereeniging 40 leden, thans is dit cijfer geklommen tot 64. 56 leden brach ten in2660 eitjes, 2555 musschen, 197 ratten, 197 zwarte mollen, 56 zwarte kraaien en 3 eksterstot musschen herleid, wijst dit alles een totaal aan van 4908 stukshet vorige jaar bedroeg de inbreng to taal 2334. De hoogste inbrenger, J. Cornelisse, met 1513 stuks, verwierf het koningschap en werd, bij monde van den voorzitter, daarmede gelukgewenscht. Hem werd, namens de vereeniging, een mooie klok als aandenken overhandigd, waarbij de voorzitter opmerkte, dat volgens de verslagen der gilden op Zuid-Beveland, nergens bet koningschap met zulk een hoog cijfer was behaald en dat zelfs niet éene vereeniging zulk een grooten inbreng aanwijst als dit gilde. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen ƒ84,92 1/2 en uitgegeven J 84,70, en dat er alzoo was een goed slot van ƒ0,22 I/2. Bij de herziening van het reglement werd bepaald, dat voortaan niet alleen de hoogste maai de drie hoogste inbrengers met een blijk van waar deering zullen vereerd worden. Voorts werd voor de twee aanteekenaars van den inbreng een post van J 2 uitgetrokken en het bodeloon van 4 op 6 gebracht. Ten slotte werd het bestuur bij ac clamatie herbenoemd, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef en door verschillende spelen negen prijzen aan hetzelfde aantal gelukkige winners ten deel vielen. 's-lfeerenhoek. Door den gemeenteraad is besloten tot het bouwen van een nieuw gemeente- j huis. Tot dusver worden de vergaderingen van den I Raad enz. steeds gehouden in een afgesloten zaal van een herberg. Het nieuwe gebouw zal gevestigd worden aan den Singeldijk. 'g-llcerenhoek. Op de hofstede van den land bouwer J. B. in de nabijheid van ons dorp is eene koe afgemaakt moeten worden, die niet verlost kon worden. Bij de opening bleek dat het dier voorzien was van twee kalveren, die te zamen 200 pond gewicht hadden. I£ruiiiiitg-eii. Ook in deze gemeente beginnen zich verscheidene gevallen van influenza voor te doen. Gelukkig heeft de ziekte tot heden nog geene slachtoffers geëischt, hoewel er lijders zijn die vrij hevig zyn aangetast. Ierseke. Door den storm van den verloopen nacht (Woensdag op Donderdag) werd een vaartuig alhier van voor zijn dreg en tegen den dijk geslagen, waardoor het heel wat schade bekwam en vol water raakte. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Den volgenden dag moest het, geheel buiten staat zeil te voeren, naar de haven gesleept worden. Middelburg^. Gisteravond werd in de groote zaal van het Schuttershof alhier eene buitengewone bijeenkomst gehouden van het Leger des Heils" met het muziekkorps der Stadkolonie van Amster dam, dat voor dezen avond was overgekomen. Dooi den adjudant-directeur der Stadkolonie werden be langrijke mededeelingen gedaan omtrent het werk onder de dakloozenook andere sprekers traden op en allen werden met de meeste aandacht aangehoord, terwijl een en ander door muziek en zang werd afgewisseld. De zaal kon al de opgekomenen niet be vatten, zoodat velen zich met een staanplaats aan den ingang moesten vergenoegen. De gehoudene schaalcollecte moet veel hebben opgebracht. Te Oudebiltzijl (Fr.) kon men dezer dagen op de ijsbaan een daar woonachtige 18-jarige dwerg zien, Gerrit Keizer. Met zijn impresario uit Buda- Pest teruggekeerd om binnenkort te Leipzig op te treden, besteedde hij zijn vacantie met schaatsenrijden. Ondanks zijne afmeting van 80 cM. (ongeveer die van een tweejarig kind) maakte hij op het ijs een stevigen streek en strekte zijne tochten uit tot ver schillende plaatsen in den omtrek. Menig baanveger maakte hij verschrikt, door plotseling tusschen diens beenen door te rjjden. Zaterdag gingen, overeenkomstig het aange kondigde plan, enkelen van de mannen van het Leger des Heils" met een handwagen langs de huizen te Amsterdam, om te ontvangen wat de lief dadigheid voor hun doel wilde afstaan, en de oogst zegt het N. v. d. D. was groot, blijkens de volle wagens, welke men hier en daar kon zien. De door het Leger" voor nachtelijke zwervers geopende inrichting aan de Baangracht 63 is weer gesloten, daar de kas niet toeliet, langer de kosten te dragen. - Het acht-jarig knaapje van een landbouwer te Hel voort had zich weten meester te maken van een geweer, dat in een der vertrekken van het huis geborgen was. Onder het spelen met het vuurwapen ging het opeens af en het schot had zulk een kracht dat het achtereenvolgens twee deuren doorboorde en nog een gat aanbracht in een tobbe, waarin de melk bewaard wordt. Gelukkig was op dat oogenblik geen der liuisge- nooten in de vertrekken, waardoor het schot zijn weg nam, aanwezig. In een café te Rotterdam, waar tusschen twee bezoekers verschil van meening bestaat over het tijd stip van benoeming van een staatsambtenaar, wordt, om de quaestie onmiddellijk op te lossen, gevraagd: »Kellner, hebt ge ook een Residentie- of een Staatsalmanak »Neen, mijnheer, wel een reisgids (Historisch.) Te Strijp (bij Eindhoven) zijn twee personen in arrest genomen, die verschillende personen hebben opgelicht, door water voor petroleum te verkoopen. Zij reden met een petroleumvat met water gevuld langs de huizen Te Nieuw-Doïdrecht (Dr.) zijn van een kudde heideschapen een 15tal verdronken, doordat zij zich op het zwakke ijs begaven (dat zij voor drinkwater aanzagen). Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is 2000 geschonken aan het Geuzengesticht te Brielle ten bate der weezen verpleging aldaar. De burgemeester van Amsterdam heeft ge weigerd toestemming te verleenen voor de Maandag te houden manifestatie voor de in vrijheidsstelling van Geel. In Den Haag zijn door de politie twee valsche guldens in beslag genomen. Het randschrift ontbrak. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit Rotterdam Dat het verdeelen van eene erfenis zelden zonder ongenoegen gepaard gaat, ondervond Zaterdag aldaar een Delftsch ingezetene. Hij was met nog eenige andere Delvenaars naar Oud-Beierland geweest, om daar eene erfenis in ontvangst te nemen. Deze persoon in quaestie had erop gerekend zich eene goede portie te zien toewijzen, maar dit bleek niet in de bedoeling der overige erfgenamen te lig gen. Hij had zich in Oud-Beierland in het huis van den erflater een grooten zak met centen toe geëigend daarover ontstond bij de terugkomst aan het station te D. twist, die zoo hoog liep, dat de geheele inhoud van den zak over het perron rolde en alle erfgenamen aan het grabbelen gingen. De persoon, die den zak gedragen had, verliet het gezelschap, ging de stad in en verteerde alles wat hij bezat, tot zelfs zijn horloge en overjas en is berooid naar zijne woonplaats Delft teruggekeerd". Het onderzoek, dat thans te Xanten ingesteld wordt vanwege een ambtenaar van het Pruisische Ministerie, duurt nog steeds voort. Genoemde ambte naar is op verzoek der Joodsche gemeente en op haar kosten (700 mark) aldaar gekomen, om den bekenden moord te ontmaskeren. Wel een bewijs, dat de Joden zich van geen kwaad bewust zijn. De familie Buschhof is naar Mannheim vertrokken. Deze week gaf zich te Crefeld een man voor Busch hof uit, teneinde aan lichtgeloovigen geld af te troggelen. Iemanddie geen gratie wil hebben. De Fran- sche soldaat Gugel was door een krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij een onderofficier, op wien hij gebeten was, had trachten te dooden. Carnot schonk hem gratie en veranderde de straf in 20 jaren dwangarbeid. Nu dringt Gugel er echter op aan te worden doodgeschoten. Een kogel onteert den soldaat niet, dwangarbeid wel, zegt hij. En hij heeft de zaak gebracht voor den Raad van State. Maar deze kan geen besluit van den President dei- Republiek vernietigen. Volgens berichten uit Khartoum heeft de Mahdi zijn gezag en den vrede hersteld, door geld te ver strekken aan zijn tegenstanders, die thans bereid zijn tegen de Christenen mede t6 strijden. Met dit doel heeft Osman-Digna last bekomen troepen te verzamelen, om Wady Haifa aan te tasten. De gezondheidstoestand van Engeland blijft allerongunstigst. Het sterftecijfer der vorige week steeg te Londen tot 46, te Brigham zelfs tot 60 per duizend. Te Londen stierven in die week 1762 personen, boven het gewone gemiddeld cijfer. Als oorzaak der sterfgevallen is 1465 maal ziekte der ademhalingswerktuigen en 506 maal influenza aan gegeven. In de woning van een vroedvrouw te Louz heeft men 15, deels reeds geheel ontbonden, lijkjes van kinderen gevonden. De engelenmaakster is ge vangen genomen. Een Engelsche dame schrijft aan de Daily Telegraph over de uitmuntende eigenschap van koffie als luchtzuiverend en besmettingwerend middel. Ja ren geleden werd haar door een geneesheer het branden van koffie aanbevolen. Vier malen braken de mazelen in haar gezin uit, en aan het branden van koffie meent zij te mogen toeschrijven, dat de ziekte altijd bij den eersten patient bleef. Zij ge bruikte de koffie ook met groot nut gedurende de influenza-epidemie der laa.ste twee jaren. Haar re cept komt op bet volgende neer. Doe in een pan een paar gloeiende kooltjes en spreid er een thee lepeltje pas gemalen koffie over uit, niet voldoende om te vlammen, maar om een goeden geur te geven. Stort zoo binnen den tijd van vijf minuten zes tot acht theelepeltjes in de pan en plaats deze b. v. be neden aan een trap met de deuren van alle kamers open. Deze geur doordringt binnen korten tijd het gansche huis. De rook wordt bevorderd door de pan zacht te schudden. De schrijfster laat op de aangegeven wijze gere geld eiken ochtend en eiken avond koffie branden. In geval van besmettelijke ziekte moet men dit ook doen voor de deur van de ziekenkamer, zegt zij. Het gebruik van electrische lichtwerpers op de locomotieven neemt in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zeer toe. Het blijkt, dat deze voor werpen eene zeer groote lichtkracht hebben, ongeveer van 2500 kaarsen, en dat de voorwerpen van zeer ver gezien kunnen worden. De machinist ziet zeer goed op 800 meter voor de locomotief; hij kan groote voorwerpen op 2 K.M. afstand zien, en men haalt een voorbeeld aan, dat de weerkaatsing van de geworpen lichtstralen gezien werd op een venster op 3 72 K.M. afstand gelegen. Te Roubaux is een verver, die belast was met het opschilderen van de kooi van een aseenceur, met het hoofd, dat hij door een der gaten van 't ijzerwerk had gestoken, tusschen de kooi en den muur beklemd geraakt, juist op een ooogenblik dat de lift in beweging werd gebracht, met het treurig gevolg, dat het hoofd hem letterlijk van het lichaam werd gescheiden. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke* OESTERBEURS. VerkochtLever bare eerste soort tot ƒ90, zaaioesters van 4 c.M. en grooter a 34,50 en 40. Naar aanleiding der jongste besprekingen (11 Dec. 1891) te Rozendaal tusschen landbouwers en suikerfabrikanten, aangaande de wijze van contrac teeren van beetwortelen op suikergehalte, werd heden, Vrijdag 29 Januari 1892, 's middags te 12 uren, in het koffiehuis »De Prins van Oranje" alhier, eene algemeene vergadering gehouden, toegankelijk voor alle landbouwers, welke belangstellen in de beetwortelcultuur. Door de welwillendheid van dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijklandbouw proefstation, te Breda en leden der vergadering is ons toegang verleend. Na het gebruikelijke prinsenkwartiertje, dat eigenlijk een half uurtje werd, begon de spr. met eene herinnering aan de vergadering te Rozendaal, waar men zou trachten, om op den weg van billijker overleg, te komen tot een beter contract op gehalte. De fabrikant stelde op de^voorgrond het zaad moet geleverd worden door den fabrikant, het monster moet gestoken worden aan de fabriek. Na de ver gadering in Rozendaal zijn verschillende artikelen in couranten verschenen, doch de fabrikant heeft zich daarbij op een eenigszins verbitterend standpunt ge plaatst. Spr. heeft zich in overleg gesteld met de fabrikanten en hij gelooft, dat dit de eenige weg is, om tot een goed einde te komen. Het concept-con tract is eergisteren te Rotterdam behandeld en met een paar kleine wijzigingen aangenomen. Veel vergaderingen zijn niet noodig. De landbou wers staan tegenover eene vereeniging van fabri kanten, die wel weet, wat zij doen kan. Hij doet daarop het voorstel, dat uit de verschil lende landbouw-vereefligingQtt (niet bepaald maat-

Goessche Courant | 1892 | | pagina 2